Kritiek ontmoedigt politie De duistere toekomst van kolenstook Kabinet wacht met pantservoertuigen NS voert gezinskaart in voor zomerperiode Terlouw oneerlijk Hoofdinspecteurs zijn houding politici beu r>r> Waarom u het beste voor Democraten '66 kunt kiezen als u een DUIDELIJK ANDER BELEID wilt. Milieugevolgen zeer aanzienlijk ZATERDAG 9 MEI 1981 UTRECHT (GPD/DWP) - NS gaat in de zomermaanden gezinstoer kaarten verkopen waarmee in een tijdvak van negen dagen op vier dagen door het hele land kan worden getreinreisd. De kaarten kosten 120 gulden voor de twee de klas, 170 gulden voor de eer ste. Het begrip gezin is ruim ge nomen en zelfs de hond mag mee. De gezinstoerkaarten, een uitbrei ding van het begrip tienertoer kaart, worden verkocht in de maanden juni, juli en augustus. De gezinstoerkaart kan, blijkens de folder van NS, worden ge kocht door "ouder(sj met alle ei gen-, stief- en pleegkinderen tot en met 18 jaar". Onder gezin verstaat NS voor deze kaart "mensen die langer dan een jaar duurzaam samenwonen". Voor het verkrijgen van de kaart is een pasfoto van de ouders nodig. De gezinstoerkaart wordt zonder korting geleverd, ook niet op ver toon van de NS-kortingskaart. Forensen die dagelijks de trein ne men kunnen zich voortaan op het station van bestemming op een huurfiets abonneren. Het abonnement - dat iedereen kan krijgen die een NS-abonnement heeft - is verkrijgbaar op een groot aantal stations waaronder die in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag, aldus de NS. De spoorwegen melden een spec taculaire vervoersgroei van circa 20 percent op de Zoetermeerlijn, de in 1977 aangelegde verbin ding tussen "satellietstad" Zoe- termeer en Den Haag. De belang stelling neemt zo snel toe dat NS dp perrons langs de lijn gaat ver lengen omdat vooral in de spits langere treinen moeten worden ingezet om de reizigersstroom op te kunnen vangen. In oktober moet de verlenging van de per rons gereed zijn en dan kunnen drie in plaats van twee sprinter- treinstellen aan elkaar worden gekoppeld. Inclusief de klanten op de "oude" doorgaande lijn Den Haag-Zoe- termeer-Gouda-Utrecht "spo ren" momenteel dagelijks circa 20.000 man heen en weer tussen Den Haag en Zoetermeer. In 1978 - toen de lijn nog niet hele maal af was - waren dat er nog maar rond 13.000. In de jaren 1985-'87, wanneer Zoetermeer is volgebouwd, wordt gemikt op 23.000 interlokale reizigers per dag en NS denkt dat dat aantal ruimschoots zal worden gehaald. DORDRECHT (GPD) - "De politie voelt zich de laatste tijd in toenemende mate onrechtmatig bekritiseerd. Niet alleen de agenten die ME-dienst vervullen en bij elke actie weggehoond worden onder de kreet "ME weg er mee", maar ook de leiding. De kritiek van politici, vooral van politici op lokaal niveau, werkt erg demotiverend. Kritiek die vaak alleen gebaseerd is op televisiebeelden". Dat zei gisteren voorzitter J. van der Steege van de Vereniging van Hogere Politieambtenaren op een ledenvergadering in Dor drecht. De leden van de vereniging, een vakbond voor politieambtenaren met minstens de rang van hoofd inspecteur, vinden de kritiek vanuit de maatschappij op hun handelen des te moeilijker te ver teren nu ze op bevel van de over heid moeten bezuinigen. Voor bijvoorbeeld de rijkspolitie te water een onmogelijke opgave. Een vertegenwoordiger van die groep merkte gisteren op dat in leveren nauwelijks meer moge lijk is. "Onze taken zijn alleen maar toegenomen de laatste ja ren, terwijl ons personeelsbe- ZIERIKZEE (ANP) - Pleun van der Lugt, straaljagerpi loot bij de Koninklijke Lucht macht, ruilt zijn vliegtuig binnenkort in voor een zeil schip. Hij gaat, als eerste Ne derlander, met een zeiljacht van elfmeter een tocht maken rond de wereld. Met zijn Fe niks denkt hij voor zijn non stop-tocht driehonderd da gen nodig te hebben. ADVERTENTIE A l*TA i 1 jr^ "KOM MAANDAGAVOND 11 MEI, 8.00 UUR, Hobaho-hallen, Haven 10, Lisse (toegang vrij, zaal open 7.30 uur). V Samen aan't werk P J Word lid. Antwoordnr 1877,2500 WB Den Haag, lel. 070-614121. DEN HAAG - Het kabinet heeft op nieuw geen besluit genomen over de aanschaf van 841 pant serrupsvoertuigen voor het Ne derlandse leger. Een groep van ministers zal het probleem van de aanschaf in de komende week opnieuw bekijken, nu beide kan didaat-leveranciers hun prijzen verlaagd hebben. Volgens de waarnemend voorzitter van de ministerraad, minister Tuijnman, is het zelfs niet zeker of het kabinet aanstaande vrij dag al tot een besluit komt. „De prijsverlagingen volgen elkaar bijna dagelijks op", zei hij. „Vaak zelfs staan ze al in de krant voor dat ze op het ministerie bekend zijn". Onder deze omstandighe den wil het kabinet de gehele si tuatie nog eens doorlichten. Het besluit van het kabinet is door de directie van DAF met instem ming begroet. Vertegenwoordi gers van de vakbonden reageer den echter teleurgesteld. Zij ver wachten dat het uitstel ertoe zal leiden dat het kabinet de Ameri kaanse offerte zal kiezen. Twee groepen bedrijven hebben bij de Nederlandse regering of fertes ingediend voor de levering van de 841 voertuigen. De Ameri kaanse fabrikant heeft aangebo den ze te bouwen tegen een be drag van f723 miljoen. Toege zegd is dat Nederland voor een groot deel hiervan kan rekenen op compensatieorders. Het con sortium van DAF en RSV, dat de voertuigen in Nederland in licen tie wil bouwen, vraagt f876 mil joen. Ria Beckers in Leiden: (Van onze verslaggevers) LEIDEN - Ria Beckers, lijst trekker van de PPR, heeft gisteren in Leiden D'66-lijst- trekker Jan Terlouw "kwade trouw" verweten. Beckers hekelde de wijze waarop Ter louw de PPR de afgelopen tijd in verschillende dagbla den in verband heeft ge tracht met de revolutie en de slachtoffers daarvan. Beckers reageerde naar aanlei ding van een interview met Terlouw in de Provinciale Zeeuwse Courant van vorige week, en een bijdrage van Terlouw's hand in De Tele graaf van gisteren. In de PZC zou Terlouw gezegd hebben het in veel opzichten met de PPR eens te zijn, maar dat "de PPR de revolutie preekt, en daarbij vallen altijd slacht offers". In De Telegraaf van gisteren sprak Terlouw over de "om wenteling" van het economi sche stelsel die de PPR zou voorstaan. Terlouw legde verband tussen de PPR- denkbeelden en het leven achter het "IJzeren Gordijn". Beckers toonde zich zeer boos over deze wijze van campag ne voeren van Terlouw. De D'66-lijsttrekker heeft, aldus Beckers, hiermee zijn imago van eerlijk politicus welbe wust ingeruild voor stem menwinst. Desgevraagd verklaarde Ria Beckers dat D'66 bang is dat, mochten D'66, PPR en PvdA samen een meerderheid in de Tweede Kamer behalen, de PPR in een eventueel pro gressief kabinet als kleinste partij teveel macht zou heb ben. WD WD'ers praten nu wl over loyalisten in het CDA maar juist zij hebben zelf het be leid vaak bemoeilijkt. CDA-fractievoorzitter Ruud Lubbers zei dit gisteravond tijdens een verkiezingsbij eenkomst in het Noordhol landse Huizen. Lubbers gaf als voorbeeld de door het CDA bepleite inkomensmati ging, die jarenlang door de WD verdacht werd ge maakt. Tegelijkertijd lag de liberale onderwijsminister Pais steeds dwars als het ging om ombuigingen. Toch loopt volgens Lubbers het CDA niet weg voor het gevoerde beleid. Het CDA verschuilt zich niet achter het conservatisme van de WD, zo liet hij zijn gehoor weten. Allegaatje Na de WD begint nu ook het CDA in de verkiezingscam pagne op D'66 te schimpen. CDA-minister van justitie De Ruiter noemde D'66 vrijdag avond in Haren een politiek allegaartje. „D'66 kiest de standpunten beurtelings uit deze en dan weer uit gene partij en ge draagt zich daarbij als een toverfee die alles wat zij met haar stokje aanraakt tot goud maakt", zei De Ruiter. „Geen bijdrage tot de stabiliteit in de Nederlandse politiek", oordeelde hij. Volgens De Ruiter is de drij vende kracht achter D'66 „een ver doorgevoerd, kil aandoend indivudualisme, toegesneden op mensen die zichzelf wel kunnen redden, maar ongeschikt als leidend beginsel in een tijd waarin zorg voor elkaar en bescher ming van het zwakke mede leidende beginselen dienen te zijn". Stemapparatuur Inwoners van de gemeente Berlicum zullen tijdens de komende verkiezingen op 26 mei weer het bekende rode potlood moeten hanteren. Ongeveer tien jaar geleden was Berlicum één van de eer ste Nederlandse gemeenten waar gestemd werd met be hulp van mechanische stem apparatuur. Het college van B en W wilde voor de komen de verkiezingen elektroni sche apparatuur verschaffen. De raad heeft daar echter een stokje voor gestoken met als argument dat de bevolking eigenlijk nooit goed overweg heeft gekund met al die vreemde apparatuur: Een woordvoerder van de ge meente Berlicum noemt dit nonsens. Er zijn nooit klach ten of problemen geweest. Bovendien kunnen de stem men sneller worden geteld, zeker als gebruik wordt ge maakt van elektronische ap paratuur. ADVERTENTIE stand met één man, één procent, mocht worden uitgebreid. En dat terwijl er ook nog werktijdver korting is ingevoerd". De hogere politieambtenaren zijn van mening dat niet meer bezui nigd kan worden op het politie werk zonder dat belangrijke ta ken worden afgestoten. De poli tici, vindt de vereniging, moeten maar aangeven wat kan verval len. De drie Tweede-Kamerleden die gisteren op de vergadering van de hogere politieambtenaren waren uitgenodigd voor die dis cussie, kwamen wat dat betreft met weinig concrete suggesties Het CDA-kamerlid S. Faber gaf daarentegen aan dat wat hem be treft de kritische grens voor be zuinigen bij de politic al bereikt De PvdA'er P. Stoffelen vond de verwijten van de politie dat zij te vaak ongefundeerde kritiek le verden, onterecht. Zowel hij als Faber gingen daarentegen weer in op het omstreden politie-op- treden bij de rellen in Amster dam en Nijmegen. Met name Stoffelen vond het niet terecht dat op koninginnedag de Breda se politie, na vooroverleg met burgemeester en officier van jus titie, preventief ruim 140 mensen arresteerden, die mogelijk deel wilden nemen aan een demon stratie. Kritiek die overigens werd tegengesproken door het ook aanwezige WD-kamerlid H. Jacobse. Stoffelen uitte op de verenigings vergadering zijn ernstige be zorgdheid over de volgens hem toenemende kleine criminaliteit en verruwing van de maatschap pij. "Het aantal gevallen van ver nielingen is het afgelopen jaar toegenomen met 170 procent, het iantal winkeldiefstallen met 80 jrocent, de zakkenrollerij met 86 procent. Ook de verruwing eemt toe", aldus Stoffelen. Minimumloon en uitkering gaan omhoog DEN HAAG (GPD) - Het mini mumloon en de daaraan gekop pelde uitkeringen zullen 1 juli met 2,3 procent worden ver hoogd. Dit is meer dan volgens de daarvoor bestaande regels ge bruikelijk is. Het kabinet heeft hiertoe besloten omdat zonder dit ingrijpen het minimumloon achter zou blijven bij de feitelij ke ontwikkeling van de lonen In de aanpassing van in totaal 2,3 procent wordt verder rekening gehouden met de 1,3 procent van de zgn. uitschuifoperatie van 1 januari. Op die datum werden minimumloon en uitkeringen 1,3 procent minder verhoogd dan volgens de regels gebruikelijk was, omdat zij anders sneller wa ren gestegen dan de lonen De verhoging leidt tot de volgende bedragen, die vanaf 1 juli gaan gelden: minimumloon per maand (voor werknemers van 23 jaar en ouder), f 1925,30; per week f444,30 en per dag f88,86 Deze verhoogde lonen werken via de gebruikelijke regelingen ook door in de jeugdlonen Voor de overige sociale uitkeringen zullen overeenkomstige voorzie ningen getrofen worden. egeringspartij betekent at niets oplost Uw sten and ei regeringsbeleid meerderheid D 66 is d. ïdruk legt op industrie iwc banen1),een gifvrij D'66,progrt Help D 66 maar londei idel„k ande m Uw stem voor een DUIDELIJK ANDER BELEID: D'66, Het Redelijk Alternatief. Kijk vandaag naar de TV-uit:ending van D'66. Nederland-I.21 55 22 05 uur. Het afscheid van het ko- lentijdperk betekende destijds een revolutie voor Zuid-Limburg. De Limburger kreeg ander -schoner- werk. Voor de gebruikers van ko len, zowel de particulie re gebruiker als de in dustrie, had de massale overgang van de jaren zestig naar olie en voor al gas grote voordelen. Gas en olie verbranden schoon, stinken min der, en worden in vloei bare vorm gemakkelijk getransporteerd. Het is dan ook erg cynisch dat wij nu. in 1981, aan de voor avond zouden staan van een nieuw kolentijdperk. Nog vreemder is het, dat Neder land in het jaar 2000 jaarlijks bijna twee maal zoveel kolen nodig zou hebben als er des tijds in Limburg op hot hoog tepunt van de kolendelving naar boven werd gehaald. Toch is dit precies waar nu al enkele jaren in allerlei stu dies, en ook in een officieel regeringsplan, van wordt uit gegaan En niet zonder reden. De prijzen voor olie blijven stijgen, de afkeer van kern energie neemt (ook niet zon der reden) toe, met het opsto ken van de Nederlandse gas bel wordt men steeds voor zichtiger, en "alternatieve" energievormen (wind, zon, water) lijken nog onvoldoen de ontwikkeld. Kolen zijn dus weer actueel. Deze week trok een functio naris van het ministerie van economische zaken, drs W.H.J. Tieleman. de aan dacht met een pleidooi voor meer kolenstook, en dan vooral in elektriciteitscentra les. Vooral daarop is de aan dacht van onderzoekers, en de regering, op dit moment gericht. Het opnieuw stoken van kolen zorgt echter voor grote pro blemen. Kolenstook geeft luchtverontreiniging, en bo vendien ontstaat er bij het verstoken van een ton (1000 kilo) kolen automatisch -en onvermijdelijk- ongeveer 200 kilo vast afval. Een TNO studie over kolengebruik gaat er al van uit, dat bij het gebruik van 30 miljoen ton kolen per jaar in het jaar 2000 elk jaar 50 hectare opslag ruimte voor het vaste afval nodig is. Vijftig hectare, dat is een stuk grond van 700 bij 700 meter. Cijfers De studies over het energiege bruik in Nederland in het jaar 2000 noemen weliswaar niet allemaal een verbruik van 30 miljoen ton kolen per jaar, maar komen toch niet lager uit dan 20 miljoen. Ook dat betekent een gigantische toe name, want op dit moment (1981) bedraagt het verbruik 4,5 miljoen ton per jaar. Aan genomen wordt dat de Ne derlandse mijnen niet weer open gaan, maar dat de kolen geïmporteerd zullen worden. Ook het transport van kolen kan trouwens aanleiding zijn voor forse luchtvervuiling (stof!). Het is natuurlijk niet zeker dat de genoemde cijfers ook wor den gehaald, omdat alle toe komststudies werken met aannames. Met of zonder eco nomische groei, met of zon der kernenergie, met bepaal de percentage's (ai dan niet vrijwillige) bezuinigingen, enzovoorts. Daarin schuilt een risico, omdat cijfers snel een eigen leven gaan leiden Waarom SOU bet bijvoorbeeld niet mogelijk zijn om veel meer op energie te bezuini gen dan nu gebeurt, of om (met veel onderzoek) zonne- of windenergie een flinke ïm puls te geven? Veel onderzoekers -en ook de regering- gaan daar voorlo pig niet van uit, en daarom is er alle reden om het naderen de "neo-carboon" kritisch te bekijken. Afval Over het opslaan van het vaste afval werd al iets gezegd Er, wordt gehoopt, dat het vasle afval van nut zal blijken in d.- wegen- of huizenbouw Op het ogenblik bijvoorbeeld »s er veel belangstelling van ric kant van wegenbouwers voor de as van de (kolengestookte) Amercentrale in Geertrui- denberg. Maar die interesse kan snel slinken. De Amer centrale heeft dan, net als de niet zo lang geleden geopen de kolengestookte centrale in Nijmegen, geen andere keus dan storten van het afval. De luchtverontreiniging van een kolengestookte centrale springt misschien niet di- rekt in het oog, maar is zeer omvangrijk. Een kolencen trale stuurt tonnen kooldio- xyde (C02), zwaveloxyden (S02) en stikstofoxyden (NOx) de lucht in. Er is op dit moment nog geen goede methode gevonden om die stoffen uit de rookgassen van een kolencentrale te ha len. De aandacht gaat name lijk vooral uit naar een me thode die niet te duur is. Net als bij het vaste afval zijn er plannen genoeg. Zo is er bij voorbeeld de mogelijkheid om een kolenvergassingin- stallatie te bouwen, die veel minder zwavel de lucht in stoot. Het elektriciteitsbe drijf van Rotterdam en de KEMA (een onderzoeksbu reau van de elektriciteitsbe drijven in Nederland) hebben er samen al een plan voor klaarliggen. Maar ook als dit plan in hoog tempo wordt uitgevoerd, en dat is nog maar afwachten, is het hoogst bereikbare een test centrale met een capactiteit van minder dan 10 procent van een volwaardige centra le, binnen een jaar of vijf. Ook wordt er gewerkt aan de zogenaamde "wervelbed- centrale". Dat is een project waar TNO in meedoet, en dat ook mogelijkheden opent voor lagere uitstoot van mi lieuvervuilende gassen. De steenkool verbrandt in zo'n centrale vollediger dan in een gewone centrale Maar de ko mende tien vyflien jaar zal een dergelijke centrale zeker niet in vol bedrijf komen. Techniek Veilig verbranden van kolen staat dus nog in de kinder schoenen. De Nederlandse kolencentrales in Geertrui- denberg en Nijmegen (er zul len nog meer gebouwd of om gebouwd worden) sturen op dit moment bij gebrek aan een economisch haalbaar zui veringsproces de zwaveldio xide nog steeds de lucht in. In de "kolennota" van de rege ring wordt gezegd: "De ver wijdering van afvalstoffen zal op den duur onoverkomelij ke problemen opleveren, als niet tijdig verwcrkmgs- en toepassingsmogelijkheden gevonden worden". En over zwaveloxyden "Het is duide lijk dat zonder tegenmaatre gelen de totale verontreini ging ver zal uitstijgen boven de grenzen die als doelstel ling /ijn vermeld in het on langs uitgebrachte S02-be leidskaderplan". Het lykt gezien de volgen die het opnieuw in voeren van kolenstook zal hebben niet onmogelijk dat deze feiten in het voordeel van kernenergie gaan werken bij de komende maatschape- lijke discussie over deze om streden vorm van energie. Het zou positief zijn als ook de dtacuMte over meer be sparing en veilige vormen van energie er door gestimu leerd werd. HENK VEGTER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7