H ET WECHTZA ZECEVIERE t) Het eindeloze vervolgverhaal rond twee Leidse koppelbazen 1_J IL MOOR WANS ENfMl 'Wiskunde niet meer met vroeger te vergelijken' Positie Criminologisch Instituut ter discussie Van L. en R. in hoger beroep voor Gerechtshof Alarm in Gorlaeus Weinige kandidaten teleur gesteld Vrees voor onderzoek Buikhuisen IJ.7.ERS SCHRIJVEN: ZATERDAG 9 MEI 1981 LEIDEN - 'Peyton Place', 'Soap' dan wel 'Dallas' zijn er niets bij. Het begint er hard op te lijken dat de Lemy-affaire een verhaal zonder einde gaat worden. De Leidse bouwfraude zaak, in omvang zo'n beetje de grootste die zich ooit in ons land heeft afge speeld, krijgt komende week het zoveelste ver volg. Maandag wordt een begin gemaakt met de be handeling van de miljoe- nenzwendel in hoger be roep. Plaats van hande ling van 'deel zoveel in het vervolgverhaal over twee Leidse koppelbazen' is het Gerechtshof in het Haagse Paleis van Justi tie. Aanvang: 9.30 uur. Aan de vooravond van de behan deling van de Lemy-afTaire in hoger beroep kan het geen kwaad om de zaken nog eens rustig op een rijtje te zetten. Dit om te voorkomen dat straks door al die opgezette bomen het (juridische) bos onzichtbaar wordt. De zaak werd op 24 maart van het vorig jaar aan het rollen ge bracht. Op die dag deed het on derzoeksteam, dat bestond uit mensen van de Leidse politie, de Leidse belastingdienst, de fiscale recherche en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, in alle vroegte op 23 adressen in het land een in val. Ondermeer bij de Lemy bv aan de Leidse Overrijn. Een be kend aannemersbedrijf in riole ringswerkzaamheden. Volgens het onderzoeksteam moest de Lemy de spin in een gi gantisch fraudeweb zijn. Op gro te schaal zouden sociale premies en belastingen niet zijn afgedra gen. In totaal zou er een schade van rond de 25 miljoen gulden zijn aangericht. De beschuldi gende vinger ging in de richting van de Lemy en dan met name in de personen van Hans van L. (de 39-jarige directeur) en Frits R. (de 25-jarige boekhouder van de Lemy). Spoorloos Van L. was op 'de actiedag' spoor loos. Hoofdinspecteur Mostert van de Leidse politie, de leider van het onderzoeksteam, dacht even dat deze hoofdverdachte de benen had genomen. Van L. meldde zichzelf evenwel korte tijd later op het hoofdbureau van de Leidse politie aan de Zonne veldstraat. Behalve Van L. en zijn boekhouder R. verdween ook de 34-jarige taxichauffeur Wally van den B. uit Rozenburg achter slot en grendel. Van den B. zou als "katvanger" een belangrijke rol hebben gespeeld in het fraudespel. Volgens het onderzoeksteam werd dat spel als volgt gespeeld: De Lemy nam een slecht draaiende bv voor een spotprijsje over. Een zogenaam de katvanger (in de meeste geval len Wally van den B.) werd direc teur van de bv gemaakt. Deze te kende blanco facturen waarop de Lemy-directie later de (al of niet) verrichte werkzaamheden liet intikken. Zo leek het alsof de lege bv van de katvanger de werkzaamheden had verricht. Maar in werkelijkheid zou dat door personeel van de Lemy zijn gebeurd. De lege bv droeg geen sociale pre mies en belastingen af en werd na een paar maanden failliet ver klaard. Aangezien het Sociaal Fonds Bouwnijverheid enkele maanden nodig heeft om te on derzoeken of een aannemersbe drijf wel aan zijn belastingplicht voldoet kon men geen grip krij gen op het fraudespel. Wanneer de ene bv failliet was ver klaard werd er een nieuwe aan gekocht en kon het spel weer v voren af aan beginnen. Ook de katvanger ging steevast vrijuit omdat deze rol in de regel werd gespeeld door een aan de zelf kant van de maatschappij levend persoon. Volgens de huidige wetgeving kan zo'n persoon als directeur van een bv niet aan sprakelijk worden gesteld. Steekspel In september, en wel op woensdag de 24e, werd dan eindelijk een begin gemaakt met de behande ling van de Lemy-affaire door de Haagse arrondissementsrecht bank. De meervoudige kamer van de rechtbank, onder leding van president Kootte, besteedde de eerste zittingsdag aan een ju ridisch steekspel tussen de offi cier van justitie (Den Os) en de raadslieden van de drie verdach ten Van L., R. en Van den B. (res pectievelijk Van Zalingen, De Witte en Huisman). Het resultaat van dit steekspel was dat Van L. en R. in het gevang bleven en dat Van den B. voorlopig op vrije voeten werd gesteld. Van L. en R. bleven in hechtenis omdat de rechtbank het gevaar van collus- sie (het beïnvloeden van getui gen door verdachten) te groot vond. In november werd een begin ge maakt met het getuigenverhoor dat maar liefst zeven zittingsda gen in beslag zou nemen. Al op de eerste dag van het getuigen verhoor bleek dat opsporings ambtenaren van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) grote blunders hadden begaan tijdens het gerechtelijk vooron derzoek. Door de verdediging werd aangetoond dat er grote in houdelijke verschillen beston den tussen de met de hand ge schreven verklaringen van ge hoorde getuigen en de later amb stedig uitgewerkte processen- verbaal. Verschillen die allemaal ten nadele van de Lemy uitvie len. Volgens de verdediging kon hier maar één conclusie aan wor den verbonden. Het opsporings team had gefaald. Er was ge werkt met maar één uitgangs punt. "De Lemy moest hangen Koste wat het kostte". Officier van justitie mr. Den Os be loofde een onderzoek te zullen instellen naar de werkwijze van de SFB-opsporingsambtenaren. Dat onderzoek is inmiddels in volle gang. Op het openbaar mi nisterie kon men nog niet vertel len wanneer de zaak zal worden afgerond. "Onschuldig" De verdediging zou de gemaakte fouten van het opsporingsteam later aangrijpen om te pleiten voor vrijspraak van Hans van L. en Frits R. De beide hoofdver dachten zouden trouwens tot de laatste snik volhouden dat zij volmaakt onschuldig waren. Zij riepen steevast uit dat de reke ningen (facturen) die door de katvanger waren getekend en waarop later allerlei (grond werkzaamheden waren ingetikt alles behalve vals waren. Boven dien schoven zij voortdurend de 'zwarte Piet' door naar een ande re verdachte, de Rotterdamse 'playboy' Wolfgang S.. Deze is evenwel tijdens de hele mara thon-zitting rechtbank verschenen. S. be schikte over een medische indi catie. Hij zou hartpatiënt zijn en in afwachting van een operatie aan een lekke hartklep. De ver dediging suggereerde herhaalde lijk dat justitie S. de hand boven het hoofd hield. Aan de ernst van de hartafwijking van de Rotter dammer werd getwijfeld. Op 25 november was het de beurt aan officier van justitie mr. Den Os om zijn bewijslast boven tafel te brengen. Daar trok hij vijf uur voor uit. Tegen Van L. werd zes jaar geëist. Vijf jaar (het maxi mum) wegens het vele malen op zettelijk plegen van valsheid in geschrifte en één jaar wegens be lastingontduiking. Tegen R. werd vijf jaar geëist, eveneens wegens het vele malen plegen van valsheid in geschrifte. Tegen Van den B. eistte Den Os 'slechts' twee jaar en zes maan den mede omdat de Rozenbur- Vrijgelaten Veroordeeld tot vijf en vier jaar en toch kunnen Hans van L. en Frits R. als vrije mannen de zit ting van het Hof bijwonen. Begin februari werd het tweetal plotse ling vrijgelaten als gevolg van een termijnfout begaan door de administratieve afdeling van de Haagse rechtbank. Omdat er be roep tegen de uitspraak van de rechtbank was aangetekend had de gevangenhouding van Van L. en R. nog altijd een voorlopige status. Deze moest worden ver lengd maar dat gebeurde te laat. De verdediging greep deze ter- Nadat de verdediging een zittings dag lang had gepleit voor vrij spraak van het drietal hakte rechtbankpresident mr. SF Kootte op maandag 22 december van het vorig jaar de knoop door Hij veroordeelde Hans Van L. tot vijf jaar. Frits. R. tot vier jaar en Wally van den B. tot anderhalf jaar. Mr. Kootte voegde aan die uit spraak toe dal de omstreden pro cessen-verbaal van het SFB niet als bewijsmateriaal waren ge bruikt. Kootte merkte nog op dat Van L. en R. grote schade had den toegebracht aan de gemeen schap, zowel financieel als mo reel. Hij beet de hoofdverdach ten toe: "Populair gezegd komt het erop neer dat jullie mee heb ben gewerkt aan de verloedering van de maatschappij". Volgens Kootte had het "volmaakt ten onrechte" hardnekkige ontken nen van de hoofdverdachten meegespeeld bij het vaststellen van de straf. Nog tijdens de dag van de uit spraak besloten Van L. en R., na ruggespraak met hun advocaten, tegen het rechtbankvonnis in be roep te gaan. Dat beroep dient dus aanstaande maandag bij het Gerechtshof. Het Hof heeft drie zittingsdagen uitgetrokken voor het vervolg van de Lemy-affaire Taxichauffeur Van den B. heeft geen beroep tegen zijn straf aan getekend. Want volgens zijn ad vocaat, mr. Huisman, 'is er toch niet meer uit te halen". mijnfout aan om voorlopige vrij spraak, in afwachting van het ho ger beroep, te bewerkstelligen Dat lukte dus. De verdediging heeft zich grondig voorbereid op de hernieuwde kans om bewijsmateriaal te ver zamelen die tot vrijspraak moet leiden R heeft zijn raadsman mr. de Witte ingeruild voor de befaamde advocaat mr Wladimi- rov (D'66 raadslid in Den Haag) Vooruitblikken op de zitting van het Gerechtshof willen Van L. en R alleen in besloten kring doen. "We willen op dit moment geen uitspraken van ons in de krant want we zijn bang dat we onno dig mensen tegen ons in het har nas te jagen", aldus Van L. Mr Van Zalingen wil enkel en alleen zeggen dat de verdediging in to taal vijftien getuigen heeft opge roepen voor het hoger beroep Afwachten dus. Eén ding staat in elk geval vast Opnieuw de zwar te piet richting Wolfgang S schuiven zal weinig zodon aan de dijk zetten. Kon S indertijd niet voor de rechtbank verschijnen in verband met zijn hartafwijking ook ditmaal zal de Rotterdam mer niet als getuige c.q. verdach te kunnen worden opgeroepen. Een telefoontje met zijn moeder leert namelijk dat 'Wolf weder om bed moet houden. "Nee me neer, Wolf kan niet aan de tele foon komen. Hij ligt op bed. Nee. hij komt volgende week ook niet naar het Paleis van Justitie WlOl hij heeft een medische indicatie Hij is namelijk fysisch gestoord. Op z n Rotterdams gezegd hij is een beetje malende" Overige verdachten Ook is het nog onduidelijk wat er met de overige verdachten in de Lemy-affaire gaat gebeuren. Naast Van L en R. heeft het openbaar ministerie nog een hele reeks namen op zijn verlanglijst je staan. In totaal een man of vijf tien Aanvankelijk wilde mr. Den Os deze verdachten in februari op één zittingsdag "allemaal te gelijk knippen en scheren". Door het hoger beroep en de grote drukte bij het openbaar ministe rie is het er nog niet van geko- mén. "Maar alle verdachten zul len zeker worden vervolgd Wan neer de berechting plaats heeft kan ik nog niet zeggen. Op dit moment heb ik het waanzinnig druk Ik ben er gewoon nog niet aan toe gekomen". De indertijd naar Mallorca uitge weken verdachte Aad van D uit Leiden, die bij zijn terugkeer (eind vorig jaar) onmiddellijk werd opgepakt maar later toch weer werd vrijgelaten, moet er volgens de officier van justitie eveneens rekening mee houden dat zijn zaak alsnog voorkomt. Voorlopig is het einde van de Le my-affaire dus nog lang niet in zicht Benieuwd welke regisseur als eerste op het idee komt om deze 'thriller' te verfilmen. JAAP VISSER 99 Al 99 LEIDEN Ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan heeft de bedrijfszelfbescherming van het Gorlaeus laborato rium gisteren een alarmoefe ning gehouden. Na een in sce ne gezette explosie op de vier de verdieping was het ge bouw snel ontruimd en wer den de geschminkte gewon den afgevoerd. Binnen twin tig minuten was de hele ope ratie voltooid. Reden voor het hoofd van de bedrijfszelfbe scherming, Van Iter son om te spreken van "een grandioos Van 1 mei tot 14 mei zijn er weer de schriftelij ke eindexamens. Elke dag zal onze verslagge ver Saskia Stoelinga op verschillende scho len in Leiden de exa mens volgen. Zowel docenten als kandida ten krijgen de gelegen heid iets te vertellen over de moeilijkheids graad van het examen werk. Vandaag deel 8 van de serie "Examenkoorts". LEIDEN - De positie van het Cri minologisch Instituut onder lei ding van prof. dr. W Buikhuisen aan de juridische faculteit staat ter discussie. Het omstreden bio- scoiaal onderzoek van Buikhui sen valt nu nog onder de verant woordelijkheid van de vakgroep strafrechtelijke vakken. Maar omdat met name de afdeling strafrecht onder leiding van prof. Melai zich niet in staat acht ver antwoord over het criminolo gisch onderzoek te oordelen, werd een andere bestuursvorm voorgesteld. Een aparte vak groep criminologie werd als de meest ideale oplossing door de vakgroep strafrechtelijke vak ken aangedragen. Het bio-sociaal onderzoek van Buikhuisen staat zo ter discussie dat de vakgroep er niet zijn vin gers aan wil branden. "Gezien de openbare aandacht is er geen op pervlakkige toetsing mogelijk", aldus prof Melai. Een voorstel om de zaken te scheiden kwam Prof. dr. W Buikhuisen. gistermiddag bij de faculteits raad ter tafel. Slechts weinig le den bleken er voor te voelen. Angst bestond er met name voor de mogelijkheid dat ook andere vakgroepen zichzelf m de toe komst willen opsplitsen. Een tussenoplossing was echter snel gevonden. Artikel 18 van de Wet Universitaire Bestuursher- vorming (WUB) bracht daarbij uitkomst. Volgens dat artikel kunnen twee vakgroepen samen een werkgroep in het leven roe pen, waar dan gezamenlijk ver antwoordelijkheid over wordt gedragen. In dit geval betekent dat dat de vakgroep strafrechte lijke vakken op zoek gaat naar een andere vakgroep (bijvoor beeld biologie) binnen de Leidse universiteit of bij andere univer siteiten. De werkgroep zou dan bestaan uit medewerkers van het crimonologisch instituut Ieder een bleek gisteren wel voor deze mogelijkheid te voelen. Prof. Me lai en de andere leden van de vakgroep strafrechtelijke vak ken krijgen daarom nu tot 1 no vember de tijd om vakgroepen voor dit idee te porren. Pro Patria (2) Onbekend maakt onbemind, dat bleek weer duidelijk uit de ru briek "Steeds" van 23 april j.l. In de kolom bierkaai werd Pro Pa tria ten tonele gevoerd als de knokploeg van Minerva tegen ca fé-houders. die als protest tegen de sluitingstijden-problematiek een totale blokkade van studen tensociëteiten aankondigden. De doelstelling van Pro Patria kan men als volgt aangeven: ener zijds is het een gewone Schiet vereniging, anderzijds is het een studieclubje voor mensen die geïnteresseerd zijn in de krijgs macht. Deze doelstelling laat dus absoluut geen ruimte voor ge welddadig optreden zoals in de hierboven genoemde rubriek werd gesuggereerd' Het bestuur van Pro Patria bc treurt het ten zeerste dat Pro Pa tria in dit verband werd ge noemd en hoopt dat deze misvat ting hiermede uit de weg ge ruimd is. Het Bestuur van "Pro Patria". Breestraat 48-50, Leiden LEIDEN - Van liefde voor het vak was niets meer te merken, na af loop van het wiskunde-examen. De teleurstelling was gistermor gen, bij de weinige kandidaten die dit niet populaire vak om de meest uiteenlopende redenen toch in hun pakket hadden geko zen, van de gezichten af te lezen Slechts een dertigtal kandidaten van mavo, havo en vwo van de Boerhaave dag/avond scholcnge meenschap toog naar de Stads gehoorzaal om wiskunde-exa men te doen. Moe gestreden kwamen ze daar drie uur later weer vandaan. Wat had dit vak hun de das om gedaan Eerst dc moeilijke schoolonderzoeken die bij allen tot zegr slechte resulta ten hadden geleid. Toen de mo gelijkheid tot een herkansing Maar ook die sommen bleken moeilijk. Op een enkeling na was men niet hoger gekomen dan een vier of ccn mager vijfje als eind cijfer voor de schoolonderzoe ken. De leerlingen, die de avond-mavo volgen wijten het aan te weinig oefening Jenny van Dijk zegt daarover: "In feite moeten we de wiskundestof van de vierjarige mavo in tweeeneenhalf jaar on der de knie krijgen. Zelfs in het eindexamenjaar moeten we nog nieuwe stof verwerken. Aan re peteren komen we nauwelijks toe Som vier b van het examen 'Stel een vergelijking op van dc lijn door O die de grafiek van f raakt' hebben we één keer be handeld". Ernest Korsloot denkt ook dat het komt doordat ze het laatste jaar alles door elkaar krij gen In de voorafgaande jaren krijg je proefwerken over losse onderdelen, terwijl op zo'n exa men alles wordt gecombineerd. Zelf heeft hij niets te klagen. In het land der blinden is éénoog koning. Met een zeven gemid deld ligt hij dik aan kop Wiskundedocent Edelaar heeft een heel ander verhaal Hij geeft toe. over een wiskundeknobbel be schikt niet iedereen, maar heel veel volwassenen onderschatten het vak, meent hij. "Van vroeger herinneren ze zich dan nog dat 'leuke' vak wiskunde waar ze wel aardig in waren. Ze vergeten daarbij dat de wiskunde van vroeger niet meer te vergelijken is met nu. En regelmatig ver schijnen op de wiskundeles wil ook wel eens helpen" Even terug naar de examenopga ven. Wiskundige Edelaar heeft de vier mavo-opgaven in een kwartier gemaakt "Een eenvou dig geheel. Genoeg onderdelen om punten binnen te halen Ie dereen moet hier een voldoende voor kunnen halen De vijf havo-opgaven vindt hij zo mogelijk nog meer "recht toe- recht aan werk". Hij verbaast zich erover dat de leerlingen som 1 moeilijk vonden. "Dit is zuiver theorie, maar ik begrijp wel waar dc kneep zat. De havo-mensen vinden het moeilijk werken met een 'onbekende' Het punt D(2 p, 2-p. O) is zo'n geval" Bij de drie vwo-opgavcn kijkt Ede- laar wel een beetje moeilijk. "Heel pittig werk Er is duidelijk een tendens te bespeuren naar dc oude stereometrie en analyti sche meetkunde in plaats van de nieuwe lineaire algebra Dat be treur ik ten zeerste, dit is niet het werk waarvoor wiskunde 11 is op gezet". Taal De vrijdagmiddag stond in het te ken van de taal. Engels voor de mavo-kandidaten en Duits voor het havo en vwo Het vwo exa men bestond uit de geijkte vijftig meerkeuzevragen over vijf Duit se teksten uit kranten en tijd schriften. Sonju Wagemans en Carla Forch vonden de verhaal tjes over 'Gewalt dus dem Dun- kei' en Tourismus im Krcuz- feuer der Entwicklungspolitik' het meest tijdrovend Maar bij de overige teksten liep ik die achterstand goed in Ik heb altud het paniekerige gevoel tijd tekort te hebben", vertelt Sonja Nee het geheel was gelukkig niet echt moeilijk" Tekst vier bij de mavo over een 'flying Dutchman' vond Eva van Santen, lerares Engels van de Boerhaave dagmavo uit Noord wijk. het aardigst. Haar leerlin gen zijn het hier wel mee eens, hoewel ze dc vragen die hierover werden gesteld beslist niet de makkelijkste vonden Eva van Santen begrijpt overigens niet waarom de mavo voor de teksten altijd een half uur minder tijd krijgt dan het havo en vwo. "Elk jaar hetzelfde liedje Ik vind dat daar vcrandenng in moet ko men. Zij hebben toch ook vijf teksten met vyftig meerkeuze vragen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3