"Heksenjacht niet nodig" Tien jaar BV Economie Extra Beursweek Minister De Ruiter wijzigt de wet, maar... De gelegenheid maakt de dief ZATERDAG 9 MEI 1981 PAGINA 23 Het is 1977. De kersverse minister-president Van Agt en zijn mannen zien zich geconfron teerd met immense economische proble men. De tweede oliecri sis zorgde voor een ver snelling in neergaande zin. Al kort nadat de nieuwe ploeg bezit heeft genomen van het Catshuis worden de eerste - zwaar bekriti seerde - maatregelen op tafel gelegd. Van Agt - bijgestaan door 'puin ruimer' Wiegel - pre senteert het nieuwe wachtwoord: 'Bestek '81'. Een ambitieus plan om de economi sche problemen te lijf te gaan. Een van de politieke 'groentjes' in het kabinet is de minister van justitie, de voormalig rec tor magnificus van de Vrije Universiteit, dr. J. de Ruiter. De Ruiter draagt vanaf het begin van de parlementaire rit een paar speerpunten mee. Abortus is er een. Het grote misbruik van de BV- vorm een andere. De Ruiter sluit voor wat beide zaken be treft zijn vier jaar redelijk succesvol af. Het abortusont- werp is - niet tot ieders ge noegen - aangenomen. En de bestrijding van het gezwen- del met de BV-vorm begint effect te sorteren. „De aanpak van misbruik van besloten vennootschappen is heden ten dage een van de vrijwel onbetwiste punten in de Tweede Kamer. De poli tieke wil tot die aanpak is zeer sterk aanwezig onder al le partijen", aldus minister De Ruiter over de wetsont werpen die hij bij de Kamer heeft ingediend. Bij het complex van ontduikin gen van belastingen, niet af dragen van sociale verzeke ringspremies, en riante ww- uitkeringen die uitbetaald werden aan voormalige BV- directeuren, gaat het om mil jarden en nog eens miljarden guldens. Een van de betere argumenten voor een volks vertegenwoordiging om eensgezind de aanpak van ontduiking te lijf te gaan. Maar de jurist De Ruiter geeft nog een andere reden waar om volgens hem de staat in actie dient te komen. „Het is niet alleen maar een kwestie van geld, maar ook een kwes tie van moraliteit. Een land dat hier niet bovenop zit, on dergraaft zijn eigen rechtsor de". De BV-vorm - in 1971 opgericht als steuntje in de rug voor met name de kleine onderne mer - bleek al spoedig uitge breide mogelijkheden te be vatten voor ontduiking van sociale verzekerings- en be lastingwetten. Voor De Rui ter betekent dat laatste per se niet dat de BV-vorm nu maar de nek omgedraaid moet worden. „Het Nederlandse zakenleven kan niet zonder deze bedrijfs vorm. Het is van groot belang voor de handel. En daar eten we tenslotte allemaal van, nietwaar? We moeten het goede gebruik van de BV- vorm overeind houden en het slechte afschaffen. Want het overgrote deel van de ruim 150.000 BV's in Nederland is bonafide en bevindt zich niet in de misbruikhoek. Maar het aantal dat er wel inzit, is te groot". U zegt, dat de politieke wil bestaat om het misbruik te gen te gaan. De BV-vorm be staat nu tien jaar. Na enkele jaren was al duidelijk dat de ze rechtsvorm grote moge lijkheden had voor misbruik. Waarom zijn er nu pas wets ontwerpen ingediend om misbruik tegen te gaan? Waarom heeft het zo lang ge duurd? „Een beetje wetgeving duurt enkele jaren. We hadden al in 1978 de huidige plannen in grote lijnen op tafel liggen. De rechtsvorm 'Besloten Ven nootschap' beleeft dit jaar zijn tweede lustrum. Een jubileum dat om meer dan één reden de moeite waard is om bij stil te staan. Want: de BV mag zich verheugen in een razende popu lariteit en is niet meer weg te cijferen uit de Nederlandse sa menleving. Duizenden en nog eens duizenden middenstan ders, zakenlieden, artsen, fysio therapeuten, bouwonderne mers, handelmaatschappijtjes en belastingconsulenten ont dekten hoe fiscaal, juridisch en sociaal aantrekkelijk het is om een BV op te richten. En zo ge- schledde. Nederland telt mo menteel 160.000 besloten ven nootschappen. De besloten vennootschap is een kind van de Europese Economi sche Gemeenschap. In 1971 werd de rechtsvorm besloten vennootschap ingevoerd onder druk van een EG-richtlijn. De BV-vorm had ten doel vooral de kleine ondernemer te ontlasten, een duwtje in de rug te geven. De tot dat jaar veel gebruikte vorm van de naamloze vennoot schap kreeg een broertje, dat vele voordelen kende. Waar de NV vanaf 1971 een publikatie- plicht kende van de jaarstuk ken, is de BV daarvan vrijge steld. Daarnaast is in de BV- vorm de directeur-werknemer van het - vaak zijn eigen - be drijf. En bij al dan niet opzette lijke faillissementen kan hij dus recht doen gelden op de sociale uitkeringen die voor iedere werknemer gelden. Behalve de vele omzettingen van NV's naar BV's ontstond er ech ter ook een hausse van omzet tingen van eenmansbedrijven en firma's. Een jaarlijkse stroom van aanmeldingen, die nog steeds toeneemt met zo'n 20.000 per jaar. Maar alras bleek de BV-vorm tè goed te werken. De rechtsvorm werd niet slechts gebruikt door eerbare Nederlanders, maar ook ontdekt en innig gekoesterd door lieden, die het minder nauw namen met belasting- en sociale verzekeringsmoraal. We zagen ons voor de opgave gesteld met een breed pakket maatregelen te komen, zodat er in Nederland een stelsel zou ontstaan waarmee we de problemen te lijf konden. Er moest voor gezorgd worden voor een preventief - bij voor baat afschrikkend - pakket maatregelen en een wetge vend pakket terwijl we ons anderzijds ook geplaatst za gen voor overtredingen van het strafrecht. Bijvoorbeeld de vakantiebonnen en valse facturen. Wat het laatste be treft: waar wij mee zaten, is dat de politie en het Open baar Ministerie op een hoger, meer specialistisch, kennis peil gebracht moest worden. Een zodanig peil dat ze de he le ondoorzichtelijke admini stratieve papierwinkel toch leren doorzien. Dat begint nu overal van de grond te ko men. Bij de Centrale Recher che Inlichtingendienst is on langs een fraudecentrale in gericht waar accountants in dienst zijn. Die kunnen door het hele land van advies die- Ook het Openbaar Ministerie moet zich specialistischer toerusten. Zo zijn onlangs in de negentien arrondissemen ten die Nederland kent zoge naamde 'fraude-officieren- van-justitie' aangewezen. Die moeten zich specialiseren in het vennootschaps-, onderne- mings- en sociale verzeke ringsrecht. Er heerst in Den Haag over dit onderwerp tussen de diverse ministeries een geest van: het moet sa men, anders lukt het niet. De bestrijding van malversaties en ontduikingen heeft hier hoge prioriteit", aldus de be windsman. De mankracht en moeite, die gestoken worden in het op lossen van de fraude-zaken zijn ook, gezien de grote be dragen waar het om gaat - een 'rendabele investering' vindt hij. Een van de preventieve midde len die de Nederlandse over heid heeft om het misbruik van de BV-vorm tegen te gaan is de zogenaamde ver klaring van geen bezwaar. Een door het ministerie van justitie afgegeven verklaring die een adspirant-BV-eige- naar nodig heeft om legaal te mogen starten. Jaarlijks wor den zo'n 20.000 verklaringen van geen bezwaar afgegeven. Vroeger ging dat betrekkelijk gemakkelijk en afwijkingen kwamen niet of nauwelijks voor. In het jaar 1975 bijvoor beeld werden slechts tien af wijzingen genoteerd. Door Ab Visscher Enkele jaren geleden werd na overleg met denotarissen een vragenlijst in gebruik geno men, die de adspirant-eige- naar moet invullen voordat het groene licht wordt gege ven. Het zakelijk verleden van de betrokkene kan op die manier adequaat worden doorgelicht. „Sinds vorig jaar valt er zo doende een andere tendens te bespeurenvertelt De Ruiter. „Nadat de vragenlijst in gebruik werd genomen, is het aantal aanvragen duide lijk gedaald. Wanneer de vra genlijst op de proppen komt en er nader wordt geinfor- meerd, wordt in heel veel ge vallen de aanvraag niet door gezet. In 1980 werden er 2000 aanvragen minder ingediend dan in het jaar daarvoor. Daar staat tegenover dat de duur van de behandeling langer wordt. En dat is wel eens na delig voor de bonafide aan vrager", aldus de minister Het aantal aanvragen daalde dus, het aantal afwijzingen steeg bovendien astrono misch. Een kwart van de aan vragers kreeg vorig jaar nul op request of trok zich tij dens 'de rit' terug.Ook op een ander terrein wordt het onei genlijk gebruik van de BV door de overheid strenger be streden. Naast oprichting van een nieuwe BV biedt name lijk de overname van een zo genaamde 'lege' BV (een BV die niet actief is in het han delsverkeer) ongekende mo gelijkheden voor mensen met minder eerlijke bedoe lingen. Op die wijze kan zo ie mand eventuele problemen bij een verklaring van geen bezwaar omzeilen. „We gaan ten aanzien van die lege BV's een verhoogde acti viteit ontwikkelen om ont binding te vragen. Daarnaast staat er een plan op stapel om de geldigheidsduur van de verklaring van geen bezwaar te beperken. Bijvoorbeeld tot een jaar. Daarmee kun je het idee van: ik heb nog een paar lege BV's op de plank staan, indammen", vertelt De Rui ter. In totaal drie wetsontwerpen moeten het beleid handen en voeten geven. Er ligt al bij de Eerste Kamer: het zogenaam de aannemersontwerp. In de ze wet krijgt een hoofdaanne mer de verantwoording opge legd voor de afdracht van so ciale premies door onderne mers die hij heeft ingehuurd De twee andere wetsontwer pen liggen bij de Tweede Ka mer: het wetsontwerp waarin de bestuurder van de BV ook persoonlijk aansprakelijk wordt gesteld voor de af dracht van belastingen en so ciale premies. Het laatste ont werp omvat een uitbreiding van de bevoegdheden van de curator, de man die moet zor gen voor de financiële afwik keling van de zaken van een failliet gegaan bedrijf. Het eerste wetsontwerp - over de aansprakelijkheid van de hoofdaannemer - heeft vol gens De Ruiter een belangrij ke preventieve werking. „De hoofdaannemer moet gaan oppassen met wie hij in zee gaat. Ik vind dat geen oneer lijke belasting van de hoofd aannemer. Hij zit op de totale aanneemsom. hij ontvangt het geld. Dan mag je ook een zekere inspanning verwach ten". „Het laatste ontwerp", vertelt De Ruiter, „geeft de curator ruimere bevoegdheden. De curator kan in het nieuwe ontwerp gedurende een lan gere tijd nadelige transacties van kort voor het faillisse ment terugdraaien en onge daan maken. Op die manier kun je opzettelijk gemaakte hoge schulden, het leeghalen van BV's, tegengaan Daar naast kan de curator de be stuurder persoonlijk aan sprakelijk stellen. In zijn al gemeenheid kun je stellen dat het voor de curator wat eenvoudiger wordt om bewij zen te leveren, terwijl ook de periode waarbinnen hij kan werken wordt uitgebreid" Volgens minister De Ruiter wordt het misbruik alleen al tegengegaan door de discus sies rond de wetsontwerpen en de publikaties daarom heen. „Maar daarnaast denk ik, dat we bij wat wc nu doen behoorlijk vei gaan. We plaatsen een nogal omvang rijk geheel om de BV heen. Als je nog verder gaat tast je de bruikbaarheid van de BV- vorm aan. Ik denk dat het vooralsnog hierbij moet blij ven", aldus De Ruiter. Een klein voorbeeld om aan te tonen waarom een BV zo aantrek kelijk is. Wettelijk gerommel en gesjoemel, zonder dat de sjoe melaar daarop kan worden aangesproken Het gaat slecht met Piet Pint. Hij kan de slag met de discount- slijters niet meer aan Piet wordt daar knap sjagnjnig van, want die rooie rakkers hebben hem het handel drijven onmogelijk gemaakt. „Met z'n allen tegen de kleine zelfstandige", roept Pint altijd wrang op verjaardagspartijtjes Maar Piet heeft een BV Pint BV. met als eigenaar directeur Piet Pint De eigenaar ziet de faillissementsbul al hangen Daarom schrijft hij een buiten gewone aandeelhoudersvergadering uit. In de achterkamer van de slijterswoning zijn aanwezig: een bevriende boekhouder, die als notulist optreedt. Piet Pint zelf (goed voor 90 percent van de aandelen) en mevrouw Pint (houdster van de resterende 10 per cent). De agenda vermeldt twee punten. Een: de verhoging van het sala ris van directeur Piet Pint tot 70.000 gulden per jaar Het tweede punt is het voorstel tot benoeming van een administratrice voor een jaarsalaris van 35.000 gulden Voorgedrage n mevrouw Pint, aandeelhouders Piet Pint en mevrouw Pint gaan akkoord met dit voorstel. Voor deze salarisverhoging was Pint knap gierig geweest voor zichzelf. Hij verdiende maar 37.000 gulden. Daarmee zat hij wel comfortabel in het ziekenfonds en betaalde hij weinig belasting en sociale lasten. De onrechtvaardigheid van lage salariëring wordt nu gladgestreken dank zij de welwillende medewerking van aandeelhouders Piet Pint en zijn vrouw. Een aantal maanden later: weer een buitengewone aandeelhou dersvergadering van Piet BV. „De toekomst voor onze BV ziet er somber uit. We moeten liquideren voor we op de fles gaan aldus een sombere directeur Pint. Grootaandeelhouder Piet Pint is het daar roerend mee eens. De harde beslissing tot ont slag van directeur Pint wordt fluks genomen. Evenals die voor het ontslag van administratrice mevrouw Pint. Bovenstaand voorbeeld, ontleend aan Het Parool, betreft een van de simpeler vormen van oneigenlijk gebruik van de BV-vorm Er bestaan talloze andere vormen van misbruik en oneigenlijk gebruik van de BV-vorm. Ontduiking van belastingen, het niet- afdragen van sociale premies, vooropgezette faillissementen Het geheel van de BV-vorm biedt legio mogelijkheden om de overheid smakken geld door de neus te boren Hoeveel7 Dat weet niemand precies te vertellen, maar de schattingen lopen uiteen van 10 tot 20 miljard gulden per jaar. Hoe het ook zij het werd de overheid in de tweede hcltt van de jaren 70 te gortig. Speciale fraudeteams werden met de regel maat van de klok ingesteld en volbrachten hun complexe cn inspannende arbeid met steeds meer succes. Complex, want de papierwinkel die een dergelijk onderzoek met zich meebrengt kan soms net in een aardige vrachtwagen Een dergelijk onderzoek vergt ook intensieve samenwerking van di verse instanties, instellingen en overheidsdiensten. Behalve deze verhoogde activiteiten op strafrechtelijk gebied, is ook de arbeid in gang gezet om de verfijningswetgeving van de grond te krijgen. In 1979 werd de oprichting van de BV al min der aantrekkelijk gemaakt door de hoogte van het vereiste start kapitaal op te schroeven. Momenteel ligt dat bedrag op 35 000 gulden. De geldgrens blijkt echter nauwelijks een barrière te zijn voor lieden die kwaad in de zin hebben. Oplossing een trio van wetten, die het oneigenlijk gebruik van de BV modi gengaan zonder dat de bonafide ondernemers in hun handelen worden belemmerd. Om de schuldeisers een waarborg te bieden voor eventuele schade is er het wetsontwerp dat de bestuurder persoonlijk aansprake lijk stelt voor schulden, die na het faillissement van de BV over blijven. Om de afdracht van sociale premies te waarborgen, is er het aan nemerswetsontwerp Dat legt de verantwoordelijkheid voor pre mie-afdracht bij de hoofdaannemer Deze laatste wordt verant woordelijk voor de afdracht van de sociale premies door even tuele onderaannemers. Dit wetsontwerp beoogt ook de koppel baaspraktijken tegen te gaan en heeft de Tweede Kamer inmid dels gepasseerd. Daarnaast ligt er een derde ontwerp bij de Kamer Daarin krijgt de curator grotere bevoegdheden toebedeeld, zodat ook na een fail lissement fraudeurs aangepakt kunnen worden. Tien jaar na invoering van de rechtsvorm BV begint de bestrijding van het oneigenlijk gebruik goed op gang te komen. Daarbij gaat het zeker niet om het dichten van zomaar wat mazen in de wet. Het is de BV-vorm zelf - hoewel ontelbare malen juist ge bruikt - die door zijn structuur misbruik in de hand Wtlkl en zelfs stimuleert. Want een oud-Hollands spreekwoord luidt nog steeds: „De gelegenheid maakt de dief'. AMSTERDAM - De afgelopen beursweek heeft voor een be langrijk deel in het teken ge staan van de verhoging van de rente-tarieven in de Ver enigde Staten en de wederom aangetrokken koers van de dollar. Het "Prime-Rate" het tarief dat de banken aan hun belangrijkste klanten in reke ning brengen, steeg met een vol procent tot 19 percent en hoop op ontwikkeling in het tegendeel blijft ijdel. Alge meen overheerste in Wall Street de verwachting dat binnenkort wederom een stij ging aan de orde zal zijn, om dat de banken nieuwe maat regelen in voorbereiding heb ben ter beperking van de kre dietverlening. Een voor Europa zo langzamer hand rampzalige ontwikke ling. De in vergelijking met hier ongekend hoge rente en het tekort aan investerings krediet in Amerika heeft een vlucht van dollars naar het thuisland tot gevolg: beleg gen in Amerika is meer dan ooit aantrekkelijk, maar ver oorzaakt een krapte op de Europese kapitaalmarkt die voor het bedrijfsleven hier fnuikend kan worden ge noemd. Op de beurs van Amsterdam waren er medio deze week dan ook speculaties te over dat Jelle Zijlstra, de presi dent van de Nederlandsche Bank, eveneens tot een ver hoging van het disconto zou overgaan. Zo'n verhoging zou te meer noodzakelijk zijn geweest, als de Westduitse Centrale Bank daartoe zou besluiten. Een besluit daar toe bleef echter uit toen de Bundesbank afgelopen don derdagmiddag in vergade ring bijeen kwam. Dat maak te een einde aan de specula ties op het Damrak. Neder landse rente blijft weliswaar wat achter lopen op de West duitse, maar Zijlstra acht dat verschil kennelijk nog ver antwoord. Ook Zijlstra is ove rigens slecht duidelijk, zo blijkt uit de toelichting op zijn jaarverslag, waar Ameri ka met dit beleid op aan stuurt. In Nederland worden de pro blemen er niet minder om. Deze week ook hier een ver hoging van de hypotheekren tetarieven en ook hier aller minst hoop op verbetering. Volgende week bij de behan deling van de Voojaarsnota in het parlement zal, zo is de verwachting, minister Van der Stee laten weten dat het Maar met de verkiezingen cn de kabinetsformatie in het vooruitzicht, mag een gepas te bezuinigingsoperatie dit jaar worden uitgesloten en blijft de spanning op de kapi taalmarkt waar overheid en bedrijven vechten om krediet voorlopig voortduren. De handel op de Amsterdamse beurs droeg van dit alles dui delijk de sporen Met name de obligaticmarkt was de af gelopen week in Amsterdam afwachtend cn dat had alles te maken met de vermoedt lijke aankondiging van weer een nieuwe staatslenemng. komende woensdag Belang rijke verschuivingen in alge mene zin, worden overigens voor 26 mei niet verwacht. sprake van verlies De Mid- denstandsbank verloor de eerste vier dagen ƒ5.50. de Westland-Utrr. m Kijrpo theekbank leverde een soort gelijk bedrag in en de ABN kwam zelfs dertien gulden la ger uit. Een enkele uitzonde ring maakte Ahold. F.: I NDU en hel I - BgÜlgfond Rolinco Op de laatste beursdag werd de neergang nadrukkelijk zicht baar, in vrijwel alle sectoren van de beurs werd ten. in prijsgegeven Meest opval lend. was, zoals te verwach ten viel, de reacie op de giste ren gepubliceerde cijfers van het staalconcern Estcl (Hoog ovens -Hoi Si'hl Het bekend gemaakte verlies van bijna een kwart miljard gulden m het eerste kwartaal van dit j.i.ir. word door de beu vankelijk afgestraft met een daling tot de laagste pnjs van zeventien gulden later op de dag door een licht herstel ge volgd. maar Hoogvcns bleef zwak in de markt Hoofdstuk apart vormen de laatste weken de uitgevers en dan met name de kranten-di- visics. De Telegraaf sloot gis teren de rb met de verwach ting dat ook daar de resulta ten gaan teruglopen De te ruglopende advertentieop brengsten hopen de dagbla duitgevers. /o werd donder dag duidelijk, voor een deel op te vangen via een verho ging van de abonncmenst- Prijs Uit het ook deze week beschik baar gekomen oversk hl van de Amsterdamse beurs over de maand april, blijkt d..t d| omzetten op een hoog peil zijn gebleven, maar dat de ge middelde dagomzet toch wat lager lag dan in de vorige (re cord) maand. De grootste om zet werd behaald door Konin- lijkc Olie met 275 miljoen, ge volgd door KLM met 169,6 miljoen. Op de obligatie- markt was oen scherpe dj ling aan de orde van 3 549.9 miljoen tot 2 434,7 miljoen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23