|9e mensen niet hard genoeg zijn...' Ombudsman Bom: „Die kritiek komt telkens van één kant" ZATERDAG 9 MEI 1981 EXTRA PAGINA 21 HILVERSUM - Frits Bom. Een beladen naam, niet alleen in de letterlijke zin van het woord. De laatste tijd lijkt VARA's Ombuds man zijn eigen slacht offer te worden. De man die met schijn baar onuitputtelijke energie doorgaat om misstanden in deze maatschappij aan de kaak te stellen staat op zijn beurt steeds meer bloot aan kritiek. Van de publieke opinie die overhelt naar on sympathieke gevoe lens; Bom's verschij ning schijnt irritaties op te wekken. (Sekte jager, zo wordt hij op het moment genoemd. Of: 'stuitend agres sief». Maar zeker ook van de organisaties die hij aanvalt Leading Succesfiil People; de Scientology Church - en die terugslaan mid dels het aanspannen van korte gedingen, /.onder al te veel suc ces tot nog toe. Succes dat deze Om budsman de vierde in de reeks wel ten deel valt. Vier miljoen kijkers per uitzending. Veertigduizend brie ven per jaar. Een waardering van 7.5; geen slechte score voor een informatief programma. Doch vrolijk klinkt al leen het melodietje dat aan de uitzending vooraf gaat. N Opluchting na winst in korte gedingen En maar een klein percenta ge van de brieven is echt op losbaar. Het iin veel liuisvee- tingsmocihjkheden, uitke- nngsproblemen, volksge zondheidszaken. En het dra matische van al die proble men is dat ze op ons bureau komen, dat de briefschrijvers zich niet tot de politiek wen den. Wij zijn vaak de laatste strohalm, in de politiek heb ben mensen geen enkel ver trouwen." Makkelijker "Marcel van Dam (de eerste Ombudsman, red had het tien jaar geleden heel wat makkelijker dan wy. Tóen viel er nog wat binnen te ha len aan regelingen en wetten. Het parlement was makkelij ker te beïnvloeden dan nu. Er keken ook veel meer mensen naar de tv. dat ding was toen veel imponerender. Nee. Van Dam was de nationale held. Nii moet je je doel toch langs andere wegen bereiken. Poli tici op hun verantwoordelijk heden wijzen. En als je dan volstaat met hoor-en-weder- hoor kóm je er niet" Ietwat triomfantelijk zegt Bom te weten waar hij over praat Hij heeft zijn proletarische achtergrond nooit onder stoelen of banken gestoken. "Nee. ik ga er niet prat op. Maar ik ben er wel trots op. Die tijd bepaalt m'n denken en doen. En ik weet wat het is om 's middags om vijf uur ge broken, met pijn in je rug thuis te komen." Schier in tegenstelling met dat bei m I snn toekomst, dn- ge beiteld lijkt. Voorgangers van Bom kwamen terecht in de Tweede Kamer (Van Dam), in een burgemeesters- functie. (Ouwerkerk). in het Europe»-;, Parlement (Van Minnen). En Fnts Bom straks? "Ik heb geen enkele ambitie in die richting Ik heb zo weinig ambitie dat ik weet zeker nooit in de politiek te gaan. Een carrière-lijn uitzetten, daar doe ik niet aan Voorlo pig zie ik me hier nog wel zit ten Echt frustrerend werk is het niet. wel slopend. Daar om ook heb ik vorig jaar afge zien van het programma de kinder-Ombudsman. Alles was in kannen en kruiken toen ik ermee ben gekapt Want uit de eerste lichting brieven van kinderen sprak zoveel ellende. Allemaal kin deren met gescheiden ouders over de problemen die uit die scheidingen voortvloeien. Dramatisrh. zoals ze worden uitgespeeld Ik kon er niet te gen Heb gezegd dat een an der dat maar moet doen. Ik ben aan het eind van m'n kunnen." "Welnee, die kritiek komt tel kens van één kant. Van een kleine, elitaire groep vakge noten. Zo'n Jan Blokker van de VPRO bijvoorbeeld, die heeft doodgewoon de pest aan me. Omdat ik erin slaag de massa te bereiken en hij niet. En Blokker is toevallig ook adjunct-hoofdredacteur van de Volkskrant, die echt een hetze tegen ons voert. Maar mijn presentatie discu tabel? Welnee, de mensen vinden het prachtig. Het kan ze niet hard genoeg zijn. En ergernis kun je voorkomen door niet te lang te blijven doorzeuren over één onder werp. We blijven vasthouden en op een zaak terugkomen, dat is onze kracht. Maar daar naast brengen we telkens nieuwe onderwerpen. En dan, het waarderingscijfer is toch hoog? Nee. de VARA hecht aan die cijfers inder daad geen belang, maar wij bij De Ombudsman wel. Wij vinden dat cijfer buitenge woon belangrijk. Je bent er toch van afhankelijk - ook wat je maatschappelijke macht betreft. Als mensen met De Ombudsman dreigen heeft dat nu effect. Drie jaar geleden nog niet. Toen be gonnen we met een kijk dichtheid van 8 (een krappe miljoen kijkers) en een waar deringscijfer van 7.0. Nu kij ken er vier miljoen mensen die het programma met een 7.5 waarderen. En dat is voor een informatief programma als het onze echt hoog." Wapenen Bom mag zich verre houden van kritiek en deze zelfs ont kennen; zich ertegen wape nen doet hij wel degelijk. Zo als tegen het verwijt dat zijn houding een volstrekte onwil uitademt om het probleem, de klacht, van twee kanten te bekijken. De figuur van de man die incidenten tot hoofd zaken maakt; ze uit een ver band rukt, ter meerdere eer en glorie van zichzelf op blaast. Bom geeft ruiterlijk toe lang niet altijd objectief te werk te gaan. "Ik kies in prin cipe partij voor het slachtof fer, nou ja, slachtoffer. Hoor en wederhoor wordt wel toe gepast. Maar dan op ónze ma nier; op die punten die rele vant zijn. Ik voel er helemaal niets voor om in het program ma autoriteiten breed uitge meten aan het woord te laten. Als we een klager hebben, en dat is niet zo moeilijk met 40.000 brieven per jaar, stu ren we de tegenpartij door gaans een aangetekende brief. Geen vriendelijke brief hoor, er staan de meest bruta le en indringende vragen in. En in zo'n brief stellen we be reid te zijn de antwoorden op die vragen in de uitzending te verwerken. Je moet ze een kans geven om te reageren maar ik heb gewoon geen zin in de traditionele vorm van commentaar vragen." Sterilisatie - De Leidse gynaecoloog prof. Van Hall beweerde anders met de sterilisatie-zaak on danks verschillende pogingen geen enkele kans voor een weerwoord te hebben gehad "Onzin, dat heeft tyj wel. Per slot van rekening ben ik met hem in discussie gegaan in de Alles is Anders-show van Aad van den Heuvel. Maar wat het met die man was: hij wilde zich niet verdedigen op die punten die van belang waren. Hij bleef maar zeuren over Amerikaanse cijfers waaruit bleek dat de kans op mislukkingen bij sterilisaties zeer gering waren. En wij stelden juist dat de cijfers hier in Nederland niet deug den. Wat hebben we' don aan Amerikaans materiaal9" Overigens steekt hij het niet onder stoelen of banken trots te zijn op de 'sterilisatie zaak'. De door hem aangedra gen beschuldigingen (kans op het mislukken van de ope ratie; soms slechte voorlich ting door artsen; contracten die aansprakelijkheid van de arts uitsloten) kunnen nu, een jaar later, goeddeels van tafel worden geveegd. "Er wordt in Nederland geen vrouw meer gesteriliseerd die de risico's niet kent" weet Bom "De tijd dat er werd be weerd dat een sterilisatie honderd procent veilig was is voorbij En bovendien, pro fessor Haspels vroeg me vori ge week nog een lezing te wil len geven. Over de voorlich tmg aan patiënten en/o. Nou dan zeg ik we hebben ge scóórd Dankbaar een onderwerp dankbaar terug kijken. Evenals trouwens op dat van de Scientology Church. We hebben wat ge dóén. Het is er duideliik veel minder druk". Bom zegt het spottend. "Ja goed, ze draaien nog steeds. Maar daaraan moet de wetge ving iets doen - niet wij. Het is een taak voor de Subcom missie Sekten om ze lam te leggen. Maar die hele com missie is een lachertje. Sta pels brieven en ander mate riaal hebben we over de be weging, maar denk maar niet dat de commissie zich komt onenteren. Ondanks ons aan dringen. En dat zijn de men sen die zaken wettelijk moe ten veranderen Zaken waar over ze vooraf gegevens moe ten verzamelen Ze zouden in februari al klaar zijn, maar zijn tot nog toe niet verder ge komen dan de uitspraak dat ze zich 'internationaal gaan orienteren Fnts Bom gelooft niet (meer) dat De Ombudsman, het wa pen tv ten spijt, in staat is om fundamentele misstanden in de wet(geving) aan te pak ken. Het afhandelen van 40 000 brieven per jaar noemt hij in dit verband ook kort 'een probleem' "Veel zaken zijn echt onoplosbaar Dat moet je de briefschrijvers dan ook eerlijk meedelen Dat is niet prettig De groot ste bulk gaat door naar de stichting De Ombudsman. De zekerheid die hij tentoonstelde ten spijt haalde Frits Bom (37) toch opgelucht adem toen hij de uit slag van het kort geding van de LSP, Leading Suc- cesful People, aanhoorde. Want: "Het is echt heel belangrijk dat we dit proces hebben gewonnen. Moet je je voorstellen wat er gebeurd was als we de uitlatingen over de LSP hadden moeten terugne men. Dat was voor een heleboel andere, kleinere organisaties die door ons aan de kaak zijn gesteld aanleiding geweest om het óók te proberen. En in ons werk was een achterstand van zeker een half jaar gekomen, want de voorbereiding van zo'n pro ces vreet tijd." Bom en zijn team mogen dan onbekommerd doorgaan met het beschuldigen van de LSP, de organisatie zelf kan dat ook. Ster ker: de LSP, die zegt mensen op weg te helpen naar een succes volle carrière, gaat het voor de wind. Zij werven zelfs met de schriftelijke verklaring van Bastiaans dat het zo'n vaart niet loopt met de LSP. Bom zegt het zonder enige uiterlijke vorm van ingehouden woede. Openlijk woedend was hij wel op de Leidse professor Bastiaans die enkele weken terug zou hebben beaamd dat de LSP wel degelijk een gevaarlijke, indoctrineren- de organisatie is. Later trok hij die verklaring weer in; beweerde hij dat zijn woorden waren verdraaid. Bom daarover: "Dat hij zijn verklaring introk hoorden we pas tijdens de rechtszitting. Ik was sprakeloos. Begreep niet hoe die man dat kon doen, terwijl de bewijzen dat hij de LSP wel dege lijk schadelijk vond zo duidelijk aantoonbaar zijn door een inter view dat heel Nederland kon zien. Nee, met zo'n man doe ik geen zaken meer. We hebben hem vóór het interview alle gege vens in handen gegeven. Hij wist dus wel degelijk wat de LSP was. In het interview zelf is niet geknipt. Voor ons doen was het heel lang. Na de uitzending schrok de LSP zich rot. De organisa tie heeft mij toen een telegram gestuurd waarin ze beloofde op te houden met die cursussen als Bastiaans haar persoonlijk zou laten weten ze schadelijk te vinden". 'Toen ik hem dat voorlegde krabbelde hij terug want 'hij sprak niet met illegalen', het moest maar via het ministerie lopen. In de rechtszaal werd me duidelijk dat Bastiaans wel degelijk met de LSP con tact heeft gehad. Maar laat maar. Pas als de LSP weer een proces begint, en dat is niet uitgesloten, komen we op de kwestie-Bastiaans te rug. Natrappen heeft nu geen Bom legt een woelige, onrustige manier van praten aan de dag. Het gaat gepaard met veel handgebaren, het maken van vuisten of juist met de voot gêvouwde handen. Even zogoed lijkt hij maar beperkt onder de indruk van alle kri tiek die over zijn hoofd wordt gestrooidhij ontkent boven dien dat zijn kijkpubliek zijn programma en wijze van pre senteren bekritiseert.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21