RUMOE ISRUZI apparatuur in beslag. Dat zou ook te gek zijn. Of we steeds meer klachten krijgen' Ik weet het niet. Voorzover ik het kan bekijken, dacht ik het niet. Er is zeker geen sprake van een enorme toe name. 't Is wel zo. dat er geen dag voorbijgaat of we zijn met geluidshinder bezig." Weekeinde Bij de Noordwijkse politie wordt zeker in het weekeinde nogal eens aan de bel getrok ken. Middenin de weck is al les vrij rustig. Maar vrijdag, zaterdag en zondag komen de mensen met bosjes tegelijk naar het zeedorp om er eens flink de bloemetjes buiten te zetten. En dat wil wel eens wat overlast veroorzaken. Problemen? Een woord dat ad judant Huybers bepaald niet in de mond wil nemen. Wél geeft hy toe. dat met name flatbewoners dikwijls de du pe zijn van burengeruchten. Evenals in andere plaatsen steekt het euvel vooral de kop op in de zomermaanden. Agenten in de kustplaats be schikken over een volume meter waarvan ze het aantal decibellen kunnen aflezen. Wordt de toegestane geluids sterkte overschreden, dan wordt er opgetreden. "Denk nu niet dat wij constant met die meter op zak lopen", rea geert Huybers. "Van tijd tot tijd doen we dat. Als het echt noodzakelijk is." Het zun vooral de feestjes in Noordwgk die de politie de nodige klachten bezorgt. Blijkt na een meting, met het geijkte apparaatje, dat er meer lawaai wordt gemaakt dan is toegestaan, dan schro men de agenten niet om het bonnenboekjte tevoorschijn te halen Ernstige excessen, zoals vechtpartijen, hebben zich in de badplaats nooit voorgedaan. Vijf jaar Huybers kan zich noR Rood her inneren wanneer het pro- blecm 'Reluidsoverlast' de kop opstak Vyf jaar Rcledcn was daar helemaal Reen spra ke van Het was toen len vreemd verschijnsel als cr ie mand aan de telefoon hinR en klaoRde. dat z'n buurman zo aan "het rommelen' was en hij de slaap met kon vatten Het tij is Rckeerd nu moet de po litie er s nachts noR wel eens op uit om op te treden "Bedenk ook. dat de tijden van nachtrust van plaats lot plaats verschillen". voeRt de adjudant eraan toe Neem nou eens het dorpje Harme len Een rustiR plaatsje waar de mensen om half elf op stok Raan Als daar een feest je is of 'iemand loopt laat lunRs de straat te zinRcn. stoort dat Doe je zoiets in Noordwijk. dan trekt nie mand zich daar iets van aan Nee. die tijden llRRcn niet vast Men leeft er anders Het strafrecht zcRt dat je Je koest moet houden in de voor de nachtrust bestemde tijd'. Nou. dat Raat op in de kleine uurtjes De ervarinR in Katwijk is. dat oudere mensen zeker niet eerder Reimlcerd zijn dmir herrie, dan jonRere Veel heeft de politie er in het vis sersdorp niet mee te maken "Men gehoorzaamt ons als wy aan de deur komen PAGINA 19 Burenruzies. Ze komen steeds meer voor. En in negen van de tien gevallen staat óf de ra dio te hard, óf schalt de platenspeler óf is het de televisie die wat te 'luidruchtig' is. Praten wil wel eens helpen. Maar niet al tijd. De gevolgen kun nen triest zijn. Zoals nauwelijks een week geleden in Al phen aan den Rijn. Ook daar kregen twee buren het met elkaar aan de stok over té harde muziek. Het eind van het liedje was een ordinaire vecht partij. Een 51-jarige man kwam hierbij om het leven. Met messte ken werd de woede be koeld. Het wetboek van straf recht zegt, dat er in de nacht géén kabaal mag worden gemaakt waardoor de buurt wordt gestoord. Dit gaat echter niet overal op. Want op de Am sterdamse Zeedijk zal in de kleine uurtjes meer herrie worden geproduceerd, dan in een landelijk dorpje waar de mensen om elf uur onder de wol dui ken of bij een bejaar dencentrum waar men op zijn rust is gesteld. De klachten over 'bu- renoverlast' zullen sneller uit deze omge ving komen, dan van bewoners van de Zee dijk. Hoe er overdag moet worden opgetre den, daarover bestaat wat onzekerheid. De Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft nog niet zolang geleden wat regels op papier gezet hoe ge meenten te werk kun nen gaan om geluids hinder aan te pakken. Er zijn enkele plaatsen in Nederland die de politieverordening al hebben aangepast. Lang nog niet alle. Zeker, de politie heeft, volgens de algemene politieverordening, een wapen in handen om in te grijpen. Ko men er bij haar klach ten, dan controleert ze die ook. Is het nodig, wordt er aangebeld. Met het dringend ver zoek de overlast wat in te dammen. Vaak lukt het. Niet altijd. Staat de politie voor de deur, dan is het dik wijls rustig. Rijdt ze weg, dan dendert het vijf minuten later weer even hard. De er varing van de politie is, dat die kabaaima kers vaak meeluiste ren op de scanner. Op 'heterdaad' betrappen is er dan niet meer bij. De agenten kunnen on- vcrrichterzake terug naar 'huis'. Wachten op de volgende klacht. De tendens in Leiden en omgeving is, dat bure- noverlast toeneemt. Aan de andere kant: de tolerantiegrens is niet meer zo groot. De Ne derlandse Stichting voor Geluidshinder in Delft houdt zich inten sief bezig met de vraag hoe de helpende hand kan worden geboden aan mensen die daad werkelijk willen mee werken om de overlast voor hun buren te be perken of de 'getroffe nen' te adviseren wat zij kunnen doen otn de hinder binnenshuis zo veel mogelijk buiten de deur te houden. 'T Door Jan Westerlaken DELFT - De hamvraag hoe kun je je buren zo min moge lijk overlast bezorgen. De Ne derlandse Stichting voor Ge luidshinder in Delft heeft een aantal tips op papier gezet. Op verzoek worden die toege stuurd. De belangrijkste pun ten: zet de radio, platenspeler oj televisie niet te hard plaats boxen, tv of pick-up met te gen de muur die aan de wo ning van de buren grenst. Hang boxen op het kabaal dat dichtklappen de deuren veroorzaken kan worden voorkomen door het aanbrengen van een rubbe ren knop of strip: een tuinfeest9 Waarschuw de buren of nodig ze uit nieuwe vloerbedekking no digBedenk, dat plavuizen en parket heel wat loopgeluid veroorzaken. Niet alleen in flats, ook in eengezinswonin gen maak een afspraak met je bu ren als je een muziekinstru ment bespeelt. Bepaal samen de tijd waarop je dat doet zet hobby-apparaten (werk bank) op een rubberen mat. zodat de trillingen beperkt blijven. Sluit ramen en deu ren als je binnenshuis aan het werk bent. laat de wasautomaat met 's nachts draaien gras maaien kan óók met een apparaat waarop géén motor is bevestigd bekleed een houten trap. Een algemene tip van de Neder landse Stichting voor Ge luidshinder is, dat er met kleine voorzieningen vaak veel ergernis kan worden voorkomen. wordt het hele spul in beslag genomen. En dat werkt goed. zoals de politieman beweert Ernstige zaken, zoals onlangs in Alphen, heeft de Sleutel stad niet gehad Wel hebben enige agenten nog niet zolang terug een deur moeten in trappen om de bewoners tot de orde te FQMM D Ach", zucht Graveland. "we nemen heus niet elke nacht We spraken met de poli- tie, de Nederlandse Stichting voor Ge luidshinder en TNO in Delft, dat eveneens de nodige metingen ver richt naar té veel ge produceerde decibel len. DELFT - De cijfers spreken boekdelen. Niet minder dan vijf procent van de Nederlandse bevolking (700.000 zielen) wordt werkelijk gesteisterd door geluidsoverlast. Het lijkt een beetje. Maar dit zijn ernstige gevallen. Praktisch iedereen in ons kleine landje, waar we met veertien miljoen mensen op eikaars lip zitten, heeft wel eens met geluidsproble men te maken. Overlast van het verkeer komt op de eerste plaats. Als 'goe de' tweede komt burenge rucht uit de bus. Radio, tele visie en platenspeler spelen hierin een belangrijke rol. De Nederlandse Stichting voor Geluidshinder en TNO (de laatste in mindere mate), bei de in Delft, kunnen erover meepraten. Elk jaar glijden er zeker 25.000 brieven bij de NSvG in de bus van mensen die ten einde raad zijn. Hoe ze in hemelsnaam iets kunnen ondernemen tegen het lawaai dat buren produceren. Een lijstje met tips gaat er in eer ste instantie uit. Geeft dit géén antwoord op de vraag, dan volgt er een brief. Praten met elkaar. Dikwijls brengt dit een oplossing, is de ervaring van de Neder landse Stichting voor Ge luidshinder. Lukt dit niet. dan kan er altijd een beroep op de politie worden gedaan. En in laatste instantie kan men naar de rechter lopen voor een uitspraak. Veel mensen denken, dat zo lang er niet wordt geklaagd er niets aan de hand is. De NSvG ontkent dit ten stellig ste. Vaak is het al 'te laat' als men gaat klagen. Soms laaien de emoties hoog op en be zorgt men de buren overlast louter en alleen om te pesten. Om moeilijkheden tc ontlo pen, verhuist men ook wel eens. "Maar", vertelt een woordvoerster van de NSvG. "wij hebben de indruk, dat de mensen best bereid zijn om aan elkaar te denken. Een onderzoek heeft dit aange toond." Een kritische noot aan het adres van de politie heeft de Nederlandse Stichting voor Geluidshinder wél. Veel ge hoord is de klacht, dat die po litic het nog wel eens laat af weten als er een beroep op haar wordt gedaan. De kla gers zouden dan te horen krijgen, dat er belangrijkere zaken te doen zijn, dan naar een radio, televisie of platen speler te komen luisteren die té veel geluid zou produce- Het is 'ja' tegen 'nee'. De politie beweert wel degelijk in actie te komen als cr sprake van burengerucht is. Alleen, zij moet het kunnen aantonen. En dat is niet altijd even ge makkelijk, omdat de veroor zakers gauw op de hoogte zijn als de agenten eraan ko men. Het geluid wordt dan tot een minimum beperkt. Dan kan de politie niets doen. Slechts verzoeken het wat rustiger aan te doen. Toename Leiden en omgeving wijken niet af van de landelijke cij fers. De problemen rijzen nog niet de pan uit. Tóch gaat er geen dag voorbij of de politie wordt als 'scheidsrechter' bij geluidsoverlast gevraagd. Dc gemeente Alphen heeft on dervonden waartoe zoiets kan leiden. Hoe groot zijn de (geluids) moeilijkheden waarvoor de politie in de Rijnstad zich ziet geplaatst? Agent Verkerk vertelt, dat hij én zijn collega's om de ha verklap met burengeruchten worden geconfronteerd. Ou ders die aan de telefoon ko men met de mededeling dat ze óf zelf niet kunnen slapen óf dat hun kinderen wakker worden, omdat de buren zo luidruchtig zijn. "Een gemoedelijk woord helpt wel eehs", zegt Verkerk. "Lukt dit niet, dan sturen we de wijkagent een dag later er op af. Luisteren die kabaai makers dan nog niet, wordt er een bekeuring gegeven of de installatie in beslag geno men." Vooral in de zomermaanden als de deuren en ramen wagen wijd openstaan staat de tele foon roodgloeiend in de poli tiebureaus. "We leven, he laas, in een tijd waarin we steeds minder van elkaar kunnen hebben. De mensen pikken niets meer. Hier, in Alphen, hebben we zaken ge- toenemende mate te te ma ken krijgt, is de overlast van het zogenaamde 'bakkie'. "Staat dit ding op dc slaapka mer die grenst aan die van de buren, dan is het echt niet leuk als er tot diep in dc nacht wordt gekletst Nee. natuurlijk kan niet iedereen zo maar zijn gang gaan Je moet. zeker als het al laat is. rekening met andere mensen houden. Aan de andere kant, we kunnen het goed merken, de mensen klagen wél erg gauw. Tja. we leven nu een maal in een erg klein landje waar veel mensen op elkaar wonen. Daar zullen we mee moeten leren leven Dag en nacht Het is duidelijk in een grote stad als Leiden gaat er geen dag of nacht voorbij of cr wordt geklaagd over te veel kabaal van buren Politieman Graveland. die met deze za ken bemoeien! sen heeft spreekt zelfs van een 'pro bleem'. "We geven er direct gehoor aan als iemand bij ons aanklopt. Onze mensen bellen aan en maken duidelijk, dat er hin der wordt veroorzaakt. Er wordt vriendelijk gevraagd, zoals de uitdrukking bij ons ïSj of de knop wat naar links kan worden gedraaid." Twee keer doet de Lcidse poli tie dit. Helot het niet. dan Een andere zaak waarmee de gemeentepolitie in Alphen in had dat er metingen moesten worden gedaan. Bij een café en een sociëteit voor jonge ren Nee. zoiets zie ik nu niet direct bij particulieren ge beuren. Daar gaan wij ge woon aan de deur luisteren Vinden we de muziek té luid. bellen we aan."

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19