Wat is er gebeurd met het Noordwijkse visitekaartje? KQZZB ZATERDAG 9 MEI 1981 PAGINA 17 Tekst: Miep de Graaff en Olaf Hoenson Hamvraag bij het aan schouwen van de bou levard-problematiek in Noordwijk: is er een grote man a la Zwols- man, het liefst èèntje die in het bezit is van een dikke buidel met geld? En zo ja: wil die dan nü opstaan om de boulevard rigoureus aan te pakken? Want de horeca-exploitanten, de burgemeester en niet in de laatste plaats de hh projectontwikke laars zelf, zien in dat zij er afzonderlijk niet meer uitkomen. Ze ge ven toe dringend be hoefte te hebben aan die man. (Het mogen er ook twee zijn.) Het is wat wrang om te beden ken dat er nu naarstig naar zo'n figuur moet worden ge zocht. Want tien jaar geleden lag de situatie wel even an ders. Legio projectontwikke laars. bouwmaatschappijen, financiers en makelaars stort ten zich toen gretig op Noordwijk. Een niet te stui ten ontwikkeling. Al in de na oorlogse jaren werd duidelijk dat de traditionele familie hotels niet konden inspelen op het toerisme-nieuwe-stijl. Gemütlich waren ze, maar niet luxieus en praktisch ge noeg ingericht. Grote op knapbeurten -zo broodnodig bij bouwsels pal aan de zee. de wind- bleven langzaam maar zeker achterwege. De projectontwikkelaars ver schenen op dat moment ten tonele. Bouwsolid was de eerste die met een plan kwam, het inmiddels be roemde en beruchte Dura- plan (Heemborgh) Het plan wierp drie hotels: Hoek, Hol lander en Seinpost, tegen de vlakte. Anderen volgden snel. Hun ideeën kwamen al tijd overeen. Appartementen in plaats van hotels, horeca op de onderste laag. De lucht inbouwen, want boulevard- grond is kostbaar. Doodsteek Het was uiteindelijk de ge meenteraad zelf die het knus se sfeertje van de boulevard de doodsteek gaf. Het be stemmingsplan "Kern Noordwijk aan Zee" werd dat jaar goedgekeurd. Daardoor kwam er letterlijk een hoop terrein voor projectontwik kelaars braak te liggen. Het leek leuk en aardig. Tot vier jaar geleden ook nog. Toen de mogelijkheid werd ge opend om aan de Koningin Wilhelmina Boulevard een appartement te kopen stond er de eerste verkoopdag een lange rij gegadigden op de stoep van Bouwsolid. Onder hen velen, hopend op een for se winst bij eventuele door verkoop. Bouwsolid, ook niet gek, pas te de prijzen haastig aan. Vele kopers bleken zich later met hun speculatiedrang en winstbejag in de vingers te snijden. Want de economi sche recessie deed haar werk overal grondig, maar nergens zo goed zichtbaar als aan de boulevard. En als de 'éen niets doet. wacht de ander ook af. Het wachten is dus op die al aangevoerde Zwols- man de tweede.Of, op een vroeger tijdstip, op de faillis sementen van een aantal be langhebbenden. Faillissementen die anderen weer wat lucht zouden geven. Triest, maar de ééen z'n dood is nu eenmaal de ander z'n brood. Om een voorbeeld te noemen: Door het faillisse ment van FNS-proporlies zullen de bedrijfsruimtes op de begane grond van De Heemborgh hoogstwaar schijnlijk heel wat in prijs zakken. FNS was voor 90% eigenaar van die ruimtes, elk goed voor zo'n half miljoen. De curator en de banken zul len de nog lege ruimtes voor heel wat minder dan de oor spronkelijke waarde van de hand moeten doen. Hetzelfde laken in pak bij de braaklig gende stukken grond die (nog) niet worden bebouwd. Het rijtje kan worden opgeteld. Te beginnen bij het uiteinde van de boulevard, die tevens de blikvanger is. Van de zee kant af gezien rechts, de bouwval die overbleef van hotel Palace na de brand die er een paar jaar geleden huis- houdde. Het verhaal van die cirkel wordt afgezaagd, maar doet ook hier opgang. Want: afbreken die troep, roepen B en W, actiegroep Kritisch Noordwijk, langsslenterende toeristen. Niks ervan, zegt ei genaar Van der Putten en ex ploitant (tevens ex-eigenaar) Van Hese. Éérst wachten tot we de bouwvergunning voor een gloednieuw complex (bowlingbanen, dancing, res taurant, fitnesscentrum) in onze zak hebben. We hebben tenslotte de troef in handen, want zo lang die ruine er nog staat is de bereidheid tot het afgeven van een vergunning stukken groter dan zonder NOORDWIJK - Geen van allen weten ze er goed raad mee. Maar alle figuranten en hoofdrolspelers in het schimmenspel rond de eens zo glorieuze Noordwijkse Koningin Wilhelmina Boulevard zijn het erover eens. De oude glorie komt eens weer terug. Het kan een paar jaar du ren, maar 'eens' zijn al le bouwvallen en krot ten opgeruimd; de ap partementen opgele verd; de lege plekken ingevuld. Maar een opening in de cirkel lijkt voorlopig niet voorhanden. En vi cieus is die cirkel. Voor de gemeente die eigenlijk geen vaste grip heeft op de stoeiende projectont wikkelaars (het be stemmingsplan voor de boulevard is vaag). Voor de projectont wikkelaars, die niet kunnen of niet willen. (Niet kunnen omdat het bebouwen van de plukken Boulevard nu 'financieel geen haal bare kaart is'. Niet wil len; huiverig als ze zijn door hoge rentestan den en de afwachtende houding van aspirant kopers). Voor de actiegroepen geldt de beeldspraak van die cirkel net zo goed. Zij wilden, en willen dat nog, graag de oude familiehotels terug op de parel van de Noordzeekust. Maar ze weten/zeggen niet hoe deze exploitabel te maken zijn. Huidige stand van za ken ruw geschat: van de honderden nieuw- bou w-appartementen staat een aanzienlijk deel leeg of onver kocht. Welgeteld tien horeca-bedrijven zijn er op de Boulevard te vinden. Daaronder een handjevol restaurants, een hotel, een dancing De paar oude hotels die er nog over waren worden gedeeltelijk geveild. Een ander deel valt ten prooi aan vernielzucht. In plaats van een bruisend cen trum van een bad plaats is de boulevard een eigentijdse krot tenwijk. Hoe heeft het zo ver kunnen komen met Noordwijks visite kaartje? bouwval. Gemakshalve ver geten beide heren dat zij de naam van Noordwijk intus sen mee naar de knoppen helpen. En daarmee hun ei gen bron van inkomsten. Van der Putten Van Hese wachten rustig de hoorzitting af die volgende week over Palace wordt gehouden. Zo dra het felbegeerde papiertje er is, belooft Van der Putten, is het voormalige Palace ver dwenen. Het maakt dan tijde lijk plaats voor een strand tent. Want, zo oordelen zij, dat zijn ze aan de gemeente verplicht. En na de zomer: di rect bouwen. (Overigens heeft Kritisch Noordwijk al gedreigd in be roep te gaan tot aan de Kroon als de bouwvergunning daad werkelijk wordt afgegeven. Want de groep blijft erbij lie ver een familiehotel op die belangrijke plek te zien staan. Hun ideaal lijkt niet haalbaar. Het was lange tijd de vraag of er überhaupt 'iets' zou komen. De afname van Palace hing lange tijd aan een zijden draadje wegens het ge brek aan contanten van Van der Putten. De zaak is nu ge regeld. Palace is voor zo'n acht miljoen van de hand ge daan). Leuke plannen Het was diezelfde Van der Put ten die drie jaar geleden de hotels Zeeleeuw. Neerlandia en Beach Club opkocht om ze vrijwel direct daarna door te stoten naar een andere pro jectontwikkelaar. Deze wis selde op zijn beurt stuivertje wat de Zeeleeuw betreft met bouwbedrijf Van der Linden. Dat bedrijf had leuke plan nen. maar kon deze ook met waarmaken Een tijdlang werden er Vietnamezen in de Zeeleeuw ondergebracht. Tot voor een maand terug, tpen het hotel-restaurant van de ene op de andere dag weer als zodanig werd geexploiteerd. Even haalde de gemeente op gelucht adem: leuk. dat de ei genaar weer iets ging doen. laat 'm maar even oefenen en kijken of het rendabel is. Maar twee dagen geleden werd het hotel plotsklaps ge veild. Er blijkt een hypo theekschuld van 6'/2 miljoen op te zitten. Eenzelfde lot is hoogstwaarschijnlijk Neer landia beschoren. Dat hotel heeft intussen weer een nieu we baas gehad Kuipers. Ook hij zoekt naarstig naar betere alternatieven voor onver koopbare appartementen die ook een ander bezit van hem, de Beach Club, moeten inne- Het is nog maar krap twee jaar geleden dat Van der Linden verkondigde de Zeeleeuw om te willen toveren in 40 verkoopappartementen. Al die tijd kon hij zijn puinho pen rustig laten staan. Toen het tot de gemeente door drong dat er waarschijnlijk helemaal niets kwam werd ze overvallen door een zekere gelatenheid. Want je hoeft geen eigenaars aan te spre ken die financieel aan de grond zitten. Ten behoeve van dit artikel werden gesprekken gevoerd met o.a. Menno Smitsloo (be- drijfsmakelaar); Erik van Hartingsveldt (curator); Max Sedelaar (makelaar); burgemeester Bonnike van Noordwijk; bouwbedrijf Noorlander; Ronald van der Putten (projectontwikke laar); de heer Van Maanen (architect); A. Boering (hoofd planologische dienst Noordwijk); Kritisch Noord wijk (actiegroep); de heer Flesseman (curator); MA- VOB (projectontw ikkelaar). Een verwarrend stuk werd ook opgevoerd over het daarnaast gelegen hotel de Landbouw. Smits Bouwbedrijf kocht het, brak het meteen af en liet er vervolgens een gapend gat graven. Ging daarna nog eens denken en rekenen om tot de conclusie te komen dat een appartementen-project finan cieel niet haalbaar was. Het gat werd netjes dichtge maakt. Momenteel staat er een poffertjeskraam op De eigenaar blijft nog even den ken over een meer perma nente oplossing Pension Hoogduin, eigendom van de Ennia, had een paar jaar geleden ook het veld moeten ruimen voor de bouw van alweer appartementen. Het plan stuitte op zoveel be zwaren. kreeg derhalve zo veel oponthoud dat de 61 ap partementen er nog steeds niet staan Door de hoge kos ten -al die jaren rente over een leeg stuk grond- zullen ze er wel nooit komen. Triest De story van het centraal gele gen hotel Noordzee -het eni ge echte overgebleven fami liehotel- is ook triest. Nog maar net voor ettelijke mil joenen opgekalefaterd Niet dat het slecht draaide wat de hotelbezetting en de animo of zy de huidige exploitatie willen voortzetten. En zit de MAVOB met een stuk grond in zijn maag Weliswaar /egt het bodryf binnenkort' met de gemeente te gaan praten over de bouw van apparte menten. Binnenshuis wordt er bij dc MAVOB echter drif tig gezocht naar een beter al ternatief. Öf 50 huurapparte- menten. 'of premiekoopwo ningen Dat het project de MAVOB een fors verlies op levert is duidelijk Zaak voor de projectontwikkelaar is nu dat verlies zoveel mogelijk in te dammen. De grond ligt nu te verrenten. Het al ten tonele gevoerde Heemborgh is weer een hoofdstuk apart. Zowel b(j de bedrijfsruimtes (33 eenhe den) als bij de flatjes (twee- en drie kamer) kijken even tuele kopers de kat uit de boom. Praktisch elke week wordt er wel een flat gewild omdat de eigenaar ervan in fi nanciële nood verkeert. Van de 258 flats staan er nu zo'n 75 te koop. Sommigen -met name die aan de achterkant hebben nooit een eerste eige naar gehad, zijn destijds in handen gegeven van make laar Mens Adspirant-kopers laten zich afschrikken door dc hoge servicekosten (zo'n 350 gulden) waar een schitte rend zwembad, dito sauna en een eigen parkeergarage de bet aan zijn. Als nadelig verkoopargument van het complex wordt ge zegd dat het overduidelijk als tweede woning-project is op gezet en derhalve veel min der luxe is dan het hernieuw de Huis ter Duin, het bolwerk direct aan zee. En ook op die 'unieke' plek gaan de appar tementen niet als broodjes over de toonbank Nadat het bolwerk van de happy few van de één naar de ander was overgegaan (Zwolsman. Pak hoed, Noorlander) en afbraak plus wederopbouw nooit werkelgkhcid werden is het uur der waarheid nu aange broken. De voorgangers van Noorlander zagen er hele maal geen gat in. Apparte menten bouwen wilden ze wel, maar een hotel erby. zo als de gemeente wilde, schrikte af. Het Lcidse bouw bedrijf Noorlander ging ten slotte met die voorwaarde ak koord. Liet, om zijn goeie wii te tonen, het oude midden stuk van Huis ter Duin staan. Renoveerde het en heropen de het om daar alvast wat er varing op te doen in het ho telwezen Tot zover geen pro bleem. Verbazing Een foto uit de tijd dat het allemaal nog gezellig U'os tn Noordwijk een vol terras voor conferenties aldaar be trof. Maar weer zijn het de stijgende rentes en vertraag de grondHransacties die de eigenaar tenslotte naar alle waarschijnlijkheid de das zullen omdoen. Er is inmid dels een curator voor Noord zee aangesteld. Zijn taak: na gaan of het hotel nog levens vatbaar is f maar beter failliet kan gaan. (Er is surseance van betaling aangevraagd). De grote boosdoener is een driehoekig stuk grond, rechts van Noordzee Eigenaar Brouwer verkocht de grond begin vorig jaar aan project ontwikkelaar MAVOB (Een keer raden wat deze dochter van de Hollandse Beton Groep ermee voor ogen had) Maar voordat het transport en de betaling van de grond hadden plaatsgevonden krabbelde MAVOB terug. Verklaarde alleen dan te zul len afnemen als een bouw vergunning in het verschiet lag Bovendien moest een vissershuisje, dat al lang in het bouwplan was opgeno men, ineens verdwijnen, an ders ging de koop ook niet door. De gemeente -die de bui zag hangen- op haar beurt verklaarde alleen een vergun ning af te geven als binnen een vastgestelde tijd met de bouw zou worden begonnen. Het cirkel-effect, ook hier De zaak sleepte zich maanden en maanden voort. Daardoor kwam Noordzee in dc knel De eigenaar van het hotel moest immers al die tijd de rente van de verkoopsom (2.2 miljoen gulden) ophoesten. Desillusie Toen MAVOB de grond uitein delijk kocht in december 1980 liet de projectontwikke laar Noordzee gedesillusio neerd achter De desillusie bestaat hieruit dat een flore rend hotel vanwege de rente kosten wellicht de das wordt omgedaan Voorlopig is dc curator aan het touwtrekken met de banken om te bezien Toen de grotere appartementer eenmaal werden opgeleverd gingen ze snel van de hand Dit tot ieders verbazing Niel in het minst die van Noorlan der zelf, die voor de luxieuzc onderkomens vier ton tot eer miljoen vraagt. Moeilijk wordt het pas nu de verkoop van de kleinere appartemen ten (studio's) ter sprake komt Éen van de twee stu diotorens is zojuist opgele verd. Van de 70 woninger zijn er pas 14 verkocht. Ook Noorlander moet zich nu aan sluiten in de ry van wachten den. De tweede studio-torer blijft voorlopig staan waar hi stond: in de ruwbouw Voo> het verplichte hotel zyn d« fundamenten al gelegd Maa; dat zegt niets Noorlandc: was met het groot materiee bezig; het aanbrengen var die fundamenten ging in eér moeite door. Bovendien kun nen ze voor andersoortig! bouw dan een hotel net zo goed worden benut. Noorlan der zegt eerst de markt te wil len aftasten, met hotelketens onderhandelen, kijken hoe de exploitatie 'haalbaar' is Blijft weliswaar zeggen dat het hotel er komt. al is de al gemene opinie anders. Resumerend er is een patstel ling bereikt Wie daar nu pre cies de schuldige van is. zal altijd vaag blijven De pro jectontwikkelaars spuien, als ze maar even de ruimte krij gen. hun ongenoegen over de gemeente Noordwijk en de actiegroepen Deze instellin gen kaatsen op hun beurt het balletje weer terug Feit is dat nog steeds over dezelfde za ken wordt gesproken als in 1970. Dat terwijl het bestem mingsplan 'Kern Noordwijk aan Zee' dat in dit jaar werd goedgekeurd, al het laatste woord had moeten zijn. Toen is echter te veel gesproken over dc maten waaraan ge bouwen aan de boulevard moesten voldoen, en niet over de aard van die gebou wen Gedane zaken nemen geen keer. maar worden door de huidige bcrocpsmogclijk heden wel vertraagd Als het aan de projectontwikkelaars had gelegen had de boule vard nu in ieder geval vol ge weest Mooi of lelijk, daar kun je over discussieeren, maar in elk geval stukkm mooier dan de Koningin Wil helmina Boulevard er nu. aan de vooravond van het zomer seizoen. bijstaan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17