UVS: het vechten beu...? VTL voor vijfde keer in favorietenrol r 'k Stempelen in plaats van plakken Uitmaal beslissingsduel tegen concurrent Warmunda Will Henskens: "We komen kracht tekort" Schaker Konings verrast MTwnrm» jarino rekreafe SPORT PAGINA 12 LEIDEN - Het zou één van de vele grappen kunnen zijn die over de afdelingsclub VTL wordt gemaakt: als VTL weer promotie mist dan zou de huidige trainer Matty Kante been moeten worden vervangen door een sportpsycholoog. Want voor de vijfde keer in successie moeten de Leidenaars in een confrontatie met de voornaamste concurrent uitmaken wie naar de vierde klasse KNVB promoveert. Faalangst lijkt morgen bij mederanglijstaanvoerder Warmunda dan ook de grootste tegenstander. De Leidenaars zijn niettemin weer favoriet. Seizoenenlang achten zij zich al te goed voor het afdelingsvoetbal. Misplaatst hautain? Afgaande op de aanvankelijke selectie voor het afdelingsteam niet. Zes VTL—ers en 'slechts' twee spe lers van Warmunda werden in eerste instantie geselecteerd. De aanvoerders van beide teams be hoorden ook tot die eerste keus. Zowel VTL—captain Jan Heshu- sius (24) als Warmunda-aan- voerder Henry 'de Witte' van Winscn (23) hebben inmiddels bedankt („Vanwege de kans op blessures"). Hun carrières vertonen overigens tal van overeenkomsten. Beiden startten hun loopbaan als links buiten (Van Winsen: „Ik miste te veel kansen en ging die plek op een gegeven moment haten") en via een omzwerving belandden ze halverwege deze competitie op de libero-positie. Veel 'arbeidsvreugde' beleven ze niet op die plek. nu hun club in verdedigend opzicht zelden of nooit onder druk staat. Van Win sen: „Conditioneel kom ik niet aan mijn trekken. Als er bij War munda een betere rondloopt dan mag die zo mijn stekkie overne men". En Heshusius: „Ik heb soms het gevoel dat ik niet heb gevoetbald. Zelf houd ik ook nogal van draven. Aan dq andere kant doe ik dit liever dan verde digen. Als aanvaller voel je steeds dat gehijg in je nek of heb je last van je kapot getrapte en kels". Het verloop van hun loopbaan mag dan in grote lijnen parallel lopen, de rechtstreekse ontmoetingen ontspoorden geregeld. Van Win sen: „Jan en ik hebben geregeld ruzie met elkaar. Twee jaar gele den kreeg ik mijn allereerste offi ciële waarschuwing na een over treding tegen hem. En in de re turn was het weer raak". Heshu sius: „Ik vind hem fanatiek. Hij is het toonbeeld van Warmun da". De meningen zijn weer snel een sluidend als de overlevingskan sen in de vierde klasse ter sprake komen. Beiden kijken dan ook halsreikend uit naar het grote uur U. Want zowel Heshusius als Van Winsen zijn er van overtuigd dat het spel van hun elftal beter tot zijn recht komt in de vierde klasse. „Want afdelingsvoetbal is gewoon ontzettend hard romme len en bikkelen", weet de in Hil- legom wonende Van Winsen. „ASC is zondermeer de beste club. Ik ben evenwel bang dat ASC nooit meer promoveert. De ploeg heeft niet die noodzakelij ke vechtersrpentaliteit". Aan dat laatste heeft het bij de Vlietclub, volgens Heshusius, steeds ont broken. „VTL probeert te veel te voetballen. Dat rauw-douw werk ligt ons nu eenmaal niet. Daarom is het te hopen dat mor gen onze spits Maarten Jongejan weer meedoet. Hij is goed bruik baar in het afdelingsvoetbal, want hij gebruikt zijn lichaam doeltreffend". Doordat deze voormalige spits van de zaterdag eersteklasser Vitesse Delft de laatste weken op het ap pèl ontbrak, stokte de scorings- machine enigszins. Maar ook Warmunda is van slag af. De Warmonders, die al dertig jaar op een kampioenschap wachten, hadden tot voor vier weken gele den slechts acht tegentreffers. De laatste weken werd de nim mer trainende sluitpost Hans Hulst (Van Winsen: „Ik vind hem de beste keeper van de afdeling") een groot aantal keren gepas seerd. Bovendien eindigden al die ontmoetingen in delingen. Wellicht dat de topdrukte in de bollensector ook een reden van die 'inzinking' is. Van Winsen, die dagelijks tussen de chrysan ten staat: „Ik maak op het mo ment dagen van zes uur 's och tends tot zes uur 's avonds. Ik zal dan ook blij zijn als het seizoen is afgelopen". De bloembollenkweker heeft even als zijn broer Mathieu, Kees van Veen en doelman Hans Hulst zijn conclusies verbonden aan de uitslag tegen VTL. „Als War munda niet wint, dan ga ik bij Concordia spelen. Dan hoef ik tenminste niet meer steeds heen Conclusies wil en kan Heshusius niet trekken uit de vele misstap pen van VTL. Hij: „Het kan een voordeel zijn dat we eerder met hetzelfde bijltje hebben gehakt. Daar staat tegenover dat het ook een druk is. De kans bestaat dat je tegen jezelf gaat voetballen, waardoor je je normale niveau niet haalt". HERMAN POOS A' or J Henry van Winsen (l) en Jan Heshusius kunnen, achter een fles bier, nu nog lachen. Morgen wordt het tussen Warmunda en VTL. LEIDEN - Het eind van de race is weer in zicht en in het geval van UVS betekent dat dat de ge sprekken zich toespitsen op één onderwerp: de dreigende terug gang, het verlies van het hoofd klasseschap. Geen nieuw gege ven nu het spook van de degra datie zich inmiddels sinds een jaar of vier een vast onderkomen heeft verschaft in de Kikkerpol der waar het blijkbaar beter toe ven is dan in de koude Leidse Hout. Het niet aflatende geknaag van die nevelige en niet graag ge ziene gast aan de poten van het blauwwitte bastion blijkt inmid dels aanzienlijke schade te heb ben aangericht. Kon de grote vergeler in voorgaande jaren op het laatste nippertje in zijn klad den worden gegrepen c het bos worden uitgezet, uitein delijk ziet het er naar uit dat zijn destructieve arbeid het gewenste resultaat zal opleveren. Want UVS lijkt het jaarlijkse terug vechten nu onderhand meer dan zat. Juist op het moment dat de ploeg alle krachten dient te bun delen is de bron praktisch opge droogd getuige de kansloos ver- W: Wi - Will Henskens, die hier zijn sterkste wapen de sliding demonstreert, schat de kansen i "We blijven knokken, dat toch wel". i UVS op 40 procent. Albertsen zes duels geschorst DEN HAAG (ANP) - Roger Al bertsen van FC Den Haag is naar aanleiding van de rode kaart, die hij op zondag 3 mei opliep in het duel Willem II - FC Den Haag, voor zes wed strijden geschorst. Dat bete kent niet alleen dat Albertsen dit jaar, met nog vijf competi tiewedstrijden te gaan, niet meer speelt, ook voor het vol gend seizoen moet hij al een wedstrijd missen. LEIDEN - De twee "Leidse" verte genwoordigers in de ere-vier- kamp van het V.d. Bom schaak toernooi kwamen gisteravond te gen hun gerenommeerde oppo nenten goed uit de verf. Leon Konings slaagde erin om Rudy Douven op een nederlaag te trak teren, terwijl Hans Kuyf remi seerde tegen de Amsterdamse meester Paul van der Sterren. Het meest interessant was het tref fen tussen Van der Sterren en Kuyf. Helaas kwam de partij tot een voortijdig einde, daar geen van beide spelers het in de tijd noodfase aandurfde om de grote taktische complicaties te lijf te gaan. Beiden hadden vrede met een remise, die toen ook snel be klonken werd. Daarvoor had een Benoni-variant tot een subtiele laveerpartij geleid. De kansen wisselden voorturend, maar de balans sloeg niet ten gunste van één der duellanten door. In een Stonewall-achtige variant slaagde Leon Konings er met zwart in om Rudy Douven een kwaliteit te ontfutselen. Dit bood de LSG-er de gelegenheid om fel in het offensief te gaan, waarna een goed "geplande" afruilva- riant Konings tijdens het uit- vluggeren het winstpunt bezorg de. In de groep van oud-Leidse kampioenen moest Arthur Schuering met een pion achter stand ondervinden dat ongelijke lopereindspclcn toch wel eens remise kunnen worden. Hij deel de dan ook het punt met Ab Bar- kema. Jerry Bey verslikte zich in een remisestand met Ab Smit en verloor pardoes. loren duels tegen Hilversum en Elinkwijk. En grijnzend in een hoekje van het veld zat een ge stalte zich te verkneukelen om het hopeloze geworstel van de elf blauwwitten die vochten tegen de bierkaai. Een dag of tien gele den nog, toen UVS door een 1-0 zege op EDO een fraaie 7 uit 4 score neerzette, moest hij hals over kop via de sloot naar zijn ei gen domein terugvluchten. Om na die dubbele nederlaag in alle glorie weer bezit te nemen van wat eindelijk zijn territorium moet worden. Nog drie wedstrij den schrijven het draaiboek van weer een 'horror-jaar' van UVS voor. Krijgt de ploeg toch nog de geest in een allerlaatste wan hoopspoging Zo niet, dan krijgt de geest de ploeg.... Will Henskens, de besnorde voor stopper van de Leidse formatie, hoopt natuurlijk op het eerste, maar houdt toch vooral sterk re kening met het laatste. En hij weet waarover hij praat want hij heeft het degradatievoetbal zo'n beetje met de paplepel ingegoten gekregen. "In andere jaren", geeft hij aan, "geloofde iedereen er heilig in dat we het zouden redden. Die bezieling, die over tuiging ontbreekt een beetje. Niet dat we ons bij het onvermij delijke hebben neergelegd, dat heus niet. We blijven knokken tot het eind. Maar, en dat werd in de wedstrijden tegen Hilversum en Elinkwijk wel duidelijk, als het tegenzit of als we achter ko men dan valt het stil. Dan kun nen we de kracht niet meer op brengen om alsnog terug te slaan. Vroeger ging juist bij te genslag de beuk er extra in. Nu houdt het op zulke momenten op. Dat is toch wel typerend ja". De logische vraag is natuurlijk hoe dat komt. De 'koning van de sli ding' weet niet direct het ant woord. "Als ik de oplossing zou weten waren we eruit", is de logi sche veronderstelling. Maar na enig denkwerk komt hij toch met een aantal factoren. "Ik ge loof dat we. over de hele linie_fy sieke kracht tekort komen om degradatievoetbal te kunnen spelen. Teveel lichte jongens in de ploeg die weliswaar aardig een man kunnen uitspelen maar die te vaak balverlies lijden. Waardoor de druk op de achter hoede al snel zo groot wordt dat fouten niet te vermijden zijn. Daarnaast profiteren we zelf lang niet voldoende van de kansen die we heus elke wedstrijd krij gen. Maar het grootste probleem is, denk ik. de instelling. De laat ste jaren ging je er vantevoren maar gemakshalve vanuit dat het opnieuw een moeilijke seizoen zou worden waarin handhaving voorop moest staan. Je legde je er maar bij neer, zo was het nou eenmaal Nooit eens lekker aan vallen, altijd op je hoede zijn. En zoiets gaat op den duur toch vre ten aan de spelers." Wat jaloers kijkt Henskens, in dit verband, terug op het duel van afgelopen zondag tegen Hilver sum, de ploeg die frank en vrij kon en mocht combineren om dat dat team nu eenmaal ver bo ven de gevarenzone was uitge stegen. "Zo zou ik ook willen voetballen, naar voren wanneer je zin hebt." Maar tegelijkertijd realiseert hij zich dat Hilversum dat uitgangspunt natuurlijk wel zelf heeft bewerkstelligd en dat déar in feite de kern van het UVS-probleem ligt. Het kan na melijk geen toeval zijn dat de club maar telkens weer in de hoek zit waar de slagen vallen en dat weet hij ook. "Toch durf ik te beweren dat we kwaliteit genoeg in huis hebben om hoofdklasse te kunnen en blijven spelen. Okay, teams als Elinkwijk, DHC cn EDO zijn gewoon beter, dat is geen punt. Maar voor de rest be hoeven we qua materiaal echt niet onder te doen. Het punt bij ons is dat de angst al in de ploeg is geslopen voordat het seizoen nog maar begonnen is. En er wordt weinig aan gedaan om dat te veranderen". Wat Henskens niet wil is dat deze vingerwijzing ten nadele van trainer Gerard Désar wordt uit gelegd, want zegt hij: 'Dcsar kan er ook niks aan doen, hij piekert zich heus wekelijks suf over het beste concept." Toch pleit hij vervolgens om althans in de laat ste en beslissende wedstrijden tegen respectievelijk Zeeburgia, Neptunus en DWV voor een wat andere aanpak. "Omdat", meent hij, "je nooit weet hoe het uit pakt. We hebben misschien te lang volgens hetzelfde patroon gespeeld. Ik zeg nic-t dat het werkt, maar wellicht is het zinvol om de boel om te gooien. Wat meer power voorin, wat meer ri sico nemen Zo doorgaan als nu lijkt me niet zinvol. Dan maar wat proberen. Ik in de spits bij voorbeeld," gooit hij er strijdlus tig tegenaan. Helemaal wanhopen doet Hens kens, overigens hard studerend voor het C-diploma, dus niet en mocht het trouwens zover ko men dat UVS inderdaad straks die stap terug moet doen dan is er volgens hem nog geen kind overboord "Ik weet dat een hoop mensen in Leiden het leuk zouden vinden als UVS eindelijk van z'n voetstuk valt, maai jt kan van mij aannemen dat er echt niet veel zal veranderen. Er komt geen leegloop en er explodeert heus geen bom onder de club. Wat prestigeverlies, dat is het enige. Al zou het op zich wel jam mer zijn als Leiden, toch een stad met 100.000 inwoners, niet eens meer een vertegenwoordiger in de hoofdklasse heeft. Ze praten nou maar over derbics tegen Lugdunum en Roodenburg, als of dat het hoogste goed is. Ik zou liever zien dat die twee vereni gingen naar de hoofdklasse pro moveren inplaats van dat wij de graderen. Dat zou pas echt goed zijn voor het voetbal in Leiden. Kan het weer eens ouderwei gaan spoken" AD VAN KAAM LEIDEN - Als tweede afdeling van Nederland neemt Leiden vol gendc week de stempclmachine in gebruik Dit apparaat maakt het plakken van zegels op de formulieren overbodig en opent daarnaast de mogelijkheid om nieuwe spelen in te voeren. Met deze stempelmachine kan een afdruk op het spelformulier wor den gemaakt, die door de selectie-apparatuur bij de totalisator in Den Haag kan worden 'gelezen' In december, wanneer de ïnlo- veradressen in het gehele land de nieuwe apparatuur in bezit hebben, zal worden aangevangen met een cijferspel (gebaseerd op het Duitse spiel '77) en een lotto-svsteem. Met het laatste spel kan de lotto-speler met een formulier 924 kan en tu bbon. Voorts zal bij de lotto het prijzenpakket worden uitgebreid Het aantal van drie goede cijfers zal met een vast bedrag van 5 gul den worden beloond. Door deze invoering zullen er wekelijks 100.000 prijswinnaars meer zijn, dan de gebruikelijke 30 000. Overigens komt het tweede reservcgetal te vervallen. Prijzen tot 60 gulden zullen in het vervolg 'aan de deur' worden uitbetaald. De 30.000 inleveradressen (waaronder 4500 sportver enigingen) krijgen van de totalisator de beschikking over win- naarskaartcn, waarop direct kan worden uitbetaald Bedragen boven de 60 gulden worden normaal per giro aan de winnaar overgemaakt. Door het gemechaniseerde systeem kunnen de prijzen sneller worden bekendgemaakt en zullen de prijzen snel ler worden uitbetaald. Wel zullen de inleg en de vergoeding per formulier door de verbeterde service worden verhoogd Ook de verenigingen zullen daarvan profiteren Doordat de belangstelling voor de kansspelen steeds terugloopt heeft de stichting nationale sporttntalisator dit 'nieUWl hard nodig om zich enigszins uit de nood te helpen Bij de afde ling Leiden was de teruggang 'slechts' 3' procent Het landelijk gemiddelde ligt echter hoger "De verminderde inleg is mede te wijten aan de huidige economische recessie", weet administra teur Cor van Stcijn, "maar volgens mij zijn met name de sport verenigingen zich niet van de financiële mogelijkheden van de toto en lotto bewust. Met wat meer activiteiten kan er meer meer worden uitgehaald dan er nu in zit Het is toch tekenend dat een kleine vereniging als ASC verreweg de meeste inleg heeft van alle clubs hier in de omtrek. Straks met de BTW-heffing op do kantine-inkomsten komen heel wat verenigingen in een moeilij ke situatie. Een extra centje kan dus geen kwaad Van Steijn gebruikt de voetbalvereniging SVOW als voorbeeld, die een inleg van 55.000 gulden per jaar naar de totalisator brengt "Daar houden ze zelf zo'n 8000 gulden aan over rekent hij voor "plus de vergoedingen van de formulieren. Bijelkaar levert de toto die club schoon bi duo KJ geen olijk bedrag" 16 13 JUNM Vraag het gratis Vakantie-ideeenboek aan Antwoordnummer 3. 9300 XA Rod*n (gm posttogol) Tol 05908 16866 Mm kontoovttyd 05908 19598

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13