Massaal afscheid van Sands Aanslag schokt Spanje Oostenrijk wil wel wapens aan Saoedi-Arabië leveren Walesa: leden van vakbond wellicht in de regering Frankrijk beschermt zich tegen toerist... cfeaeeuw Tienduizenden Ieren op de been Hulp aan Somalië komt nu op gang HOLIDAY-INN VRIJDAG 8 MEI 1981 BAHREIN (Reuter) - Kanse lier Bruno Kreisky van Oos tenrijk heeft gezegd dat zijn land bereid is elk wapen aan Saoedi-Arabië te leveren dat dit land hebben wil. berichtte gisteren het officiële Saoedi- Arabische persbureau. Kreisky verliet Riad (de hoofd stad van Saoedi-Arabie) gis teren na een bezoek van drie dagen aan het land. Hij zei woensdagavond tegen verslaggevers dat zijn rege ring wapenonderhandelin gen overliet aan wapen fir ma's. De regering moet wel haar goedkeuring aan wa pentransacties geven, maar Saoedi-Arabië kan op dat ge bied krijgen wat het nodig heeft, aldus Kreisky volgens het persbureau. Saoedi-Arabië heeft dit jaar 25 miljard dollar gereserveerd voor zijn verdediging. Het wil wapens kopen in een groot aantal landen, om te voorko men dat het te afhankelijk wordt van de Verenigde Sta ten, zijn traditionele leveran- Volgens persberichten in Saoe di-Arabië wil dit land in Oos tenrijk lichte tanks kopen. In Kreisky's delegatie zaten de directeuren van de twee grootste wapenfabrieken in Oostenrijk. Het bezoek van Kreisky aan Sa oedi-Arabië volgde op het be zoek van de Westduitse bondskanselier, die de Saoc- di-Arabische regering mee deelde dat hij voorlopig niet kon afwijken van West-Duits- lands politiek geen wapens te leveren aan landen in gebie den in de wereld waar span ningen heersen. In Riad heeft Kreisky gezegd dat Israël de Palestijnen een eigen staat moeten gunnen, in ruil voor erkenning van Is raels bestaansrecht. Oostenrijk maakte zich in maart van het vorig jaar van het westerse standpunt los en verleende officiële erkenning aan een vertegenwoordiger in Wenen van de Palestunso bevrijdingsorganisatie PLO. Kreisky ontmoette PLO-lei- der Arafat woensdag in de Saoediar-Abische hoofdstad. Een Saocdi-Arabische krant heeft er bij Kreisky op aange drongen de Europese landen ertoe over te halen zich actie ver in te zetten voor regeling van het Arabisch-Israelische conflict. De Saoedi-Arabi- sche radio noemde in dit ver band niet alleen west maar ook oost-Europa, wat onge woon is voor het sterk anti communistische Saoedi-Ara- bié. "Gesprekken Charles zijn vervalsing" LONDEN (Reuter) - Advoca ten van prins Charles en lady Diana Spencer hebben in Londen gezegd dat een af schrift van twee vermeende telefoongesprekken tussen hun cliënten een vervalsing "Farrer and Company" zeiden dat het paar een afschrift had gezien van wat een afschrift van twee gesprekken heette te zijn en dat deze gesprek ken in het geheel niet hadden plaatsgehad. Een Westduitse rechtbank ver bood het tijdschrift die Ak- tuelle" gisteren publikatie op straffe van detentie of een boete. Het Britse High Court had woensdag al een verbod voor Groot-Brittanië uit gevaardigd. GDANSK (AFP) - De leider van de Poolse onafhankelijke vakbeweging Solidariteit. Lech Walesa, heeft gisteren te kennen gegeven dat be paalde leden van zijn vakcen trale die bewezen hebben over voldoende capaciteiten te beschikken, "tezijncrtijd" zitting zouden moeten krij gen in het parlement en de re gering. Op een persconferentie in Gdansk zei Walesa dat de wij zigingen in de leiding van de partij en de staat "nog niet bevredigend zijn". Hij sprak de hoop uit dat de volksverte genwoordiging en het kabi net in de toekomst een be roep zullen doen op "de intel ligentie en het vermogen om te regeren van die militante leden van Solidariteit die het bewijs hebben geleverd van intelligentie en organisatie vermogenDat zou dan vol gens Walesa over zes maan den of over een jaar het geval kunnen zijn. "Op het ogenblik bevinden wij ons in een grote janboel. Ik stel geen verdere veranderin gen voor omdat daardoor de toestand slechts zou vererge ren". zei Walesa. Wijzigingen in de partijleiding of regering zouden op het ogenblik ncr gens toe dienen. Onder deze omstandigheden bestaat al tijd het risico dat een leiding gevende figuur wordt ver vangen door "iemand die nog beroerder is", aldus Walesa Met klem sloot hij de mogelijk heid uit dat Solidariteit een politieke partij zal worden. Volgens hem wil de onafhan kelijke vakcentrale zich uit sluitend aan vakverenigings werk wijden. Er zijn echter volgens Walesa wel enige po litieke vraagstukken waar Solidariteit zich mee bezig moet houden, zolang het niet de verzekering heeft dat an dere instellingen en organisa ties deze zaken op geloof waardige en doeltreffende wgzc aanpakken. De Poolse communistische verenigde boerenpartij (de "officiële boerenpartiji die bij de verkiezingen in 1976 113 van de 460 zetels in het parle ment kreeg, heeft sinds giste ren een nieuwe voórzitter. de 73-jarige Stanislaw Gucwa die altrad nadat hg vanuit de partij fel was aangevallen omdat hg zich tegen de op richting van de onafhankelij ke boerenvakbond Solidari teit had vend Volgens het officiële Poolse persbureau hebben ook an dere leden van het bestuur gisteren hun zetel beschik baar gesteld. PARIJS (GPD) Om in de komende zomervakantie aan de Franse zuidkust een nieuwe verpletteren de aanstorm van Neder landers, Duitsers en Brit ten tegen te gaan, heeft 'Parijs' een aantal initia tieven genom' n. Deze voorstellen zullen van de zomer bü de grensover gangen aan de toeristen in vier talen worden aange boden. Een beperkende maatregel is geno men ten aanzien van het 15 kilo- meter lange strand tussen Sain- tes Maries de la Mer en de mon ding van de Rhone. Hier zullen geen auto's meer mogen komen om wilde kampeerders af 'te schrikken en tegen te gaan. Joy riders snelden vroeger met meer dan 100 kilometer per uur over de stranden, wat ieder jaar op een paar doden kwam te staan, waaronder kinderen Het strand dat nu voor auto's is verboden, vormt de zuidelgke af sluiting van het natuurreservaat van de Camargue Wanneer de proef lukt. zal volgend jaar even tueel ook het strand tussen Port Camargue en de monding van de zogenaamde kleine Rhone voor auto's worden afgesloten Dit stuk strand is een geliefd nudis- tenoord. Op de vouwbladen die bg de Fran se grensovergangen zullen wor den aangeboden, staat ook te le zen dat het mogelgk is in Zuid- Frankrgk te kamperen /onder nu meteen op elkaar geplakt te zitten. Kampeerterreinen, soms niet meer dan 30 kilometer achter de kust, zijn in het hoogseizoen half leeg, terwijl alle drukte zich langs de stranden concentreert Gedacht w ordt aan het tx-schikbaar stel len van groene fietsen', waarmee kampeerders achter de kustlgn toch de zee kunnen bereiken. Afgelopen zomer waren op het strand bij Saintcs Maries de la Mer naar schatting 40 000 bezoe ker* met auto s De auto's zullen nu opeen parkeerterrein moeten blijven dat door grachten van het strand gescheiden zal zgn. Vorig jaar leidde een plotselinge 'overbevolking aan dc*Fransc kust langs de Camargue en bg la Grande Motte tot chaotische toe standen. De regering zal nu pro beren zijn gasten ervan tc over tuigen dat er ook andere plaatsen in Frankrijk zijn. waar de toens ten kunnen bruinbakken. en dat zonder onder de voet gelopen tc worden. OESO helpt Turkije met 940 miljoen dollar PARIJS (Reuter)- De OESO. de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling, geelt Turkije voor 940 mil joen dollar hulp in de vorm van schenkingen, leningen en cx- portgarantics De secretaris-ge neraal van de OESO. Emilr van Lcnnep, heeft dit gisteren tijdens een persconferentie in Parijs be kendgemaakt Het besluit van de organisatie moet nog door de re genngen van de aangesloten lan den worden goedgekeurd Marokkaanse berbers, de zwaarste kwaliteit: 200 x 300 cm. waarde f 2075.- nu f 975,- 170 x 240 cm. waarde f 1575.- nu f 675,- Enkele boerenkleden, slechts f 475,- Retiro m. waar zij het vehikel achterlieten Onmiddellijk 'zette de politie een grootscheepse speuractie in. waarbij paarden, honden en een hehkoper werden gebruikt. De aanslag, heeft alle lagen van de Spaanse maatsehappg diep ge schokt. Alle politieke partgen. vakbonden cn andere organisa ties hebben dc/e aanslag scherp veroordeeld en de regering om effectieve anti-tcrreurmiddclcn verzocht De vier grootste politieke partijen hebben de Spargaarden opgcruc pen vandaag twee minuten stilte te houden uit protest tegen de terreuracties, die een einde wil len maken aan de democratie Onmiddellijk na de aanslag ont stond een spontane betoging van 140 personen, die de herinvoc ring van de doodstraf voor terro risten etsten. Wegens verschepings annulering zal de volgende partij, in Perzië handgeknoopte tapijten, bestemd voor Engeland, direkt aan het publiek verkocht worden. Deze Perzische tapijten, getaxeerd door de heren Kollner en Mehli te Rotterdam, zijn door de belanghebbenden vrijgegeven om te worden verkocht voor minder dan de helft van de oorspronkelijke waarde. Anatols, maar ook Mossouls, leidsels, kussens. 1000 stuks) vanaf f 59,- Beloudch, (112 stuks), ca. 90x150cm. waarde f 1050,-nu f 395,- Zelfs enkele voor f 295,- HerizOld, 135x225cm.waardef2250.- nuf 875,- Heriz.170x240cm.waardef2450- nuf 985,- Kaskay, (40 stuks) de echte in de bergstreken door primitieve nomadenstammen geknoopte tapijten van weergaloze schoonheid, die zeker 20 tot 30 jaar geleden vervaardigd zijn. waarde f 2750,- Hamadan, 166 x 240 cm. waarde f 3575.- Ardabil, 197 x 302 cm. waarde f 4750.- Kozak, 197 x 297 cm. waarde f 7200,- Naïn, 142 x 220 cm. waarde f 12.700- Cashmire zijde, 127 x 192 cm. waarde f 12.750.- Bidjar, 166 x 235 cm. waarde f 14.800,- Tabriz, 246 x 356 cm, waarde f 14.500- nuf 1095,- nuf 1375,- nu f 1750,- nu f 2650,- nu f 3900,- nu f 4250,- nu f 5900,- nu f 6900,- Conservatieven lijden verlies bij Engelse verkiezingen LONDEN (ANP) - De regerende Britse Conservatieve partij heeft gisteren honderden zetels in pro vincieraden in Engeland en Wa les moeten prijsgeven aan de op positionele Labour-partij, die te vens de meerderheid won in de raad voor groot-Londen. De "To ries" (conservatieven) verloren zelfs in plattelandsbolwerken als Berkshire en Glouchestershire. BELFAST (GPD, AFP. Reuter, DPA, UPI) - Enkele tien duizenden mensen liepen gisteren mee in een plechtige optocht naar het kerkhof waar Bobby Sands, IRA-hon- gerstaker, werd begraven. Het was de grootste republi keinse begrafenis die ooit in Belfast plaatsvond. De verkiezingen gehouden in 20 raden. Labour bij en verloor e conservatieven bijw verden gisteren /an de 53 locale on er 367 zetels drie, terwijl de er slechts vier er 423 moesten In Londen behaalde Labour 50 ze tels en veroverde de liberale par tij er een. terwijl de conservatie ven van de 63 zetels die zij bij de verkiezingen van 1977 hadden behaald er 22 moesten prijsge- De verkiezingen vormden de eer ste belangrijke peiling van de openbare mening sinds de con servatieve partij onder leiding van Margret Thatcher bij de alge mene verkiezingen van mei 1979 Labour verdrong en aan de macht kwam. In een uitvaartsmis die eerder plaatsvond in een volle kerk, riep de parochie-priester de rouwen de menigte op om ieder geweld na Sands begrafenis in de kiem te smoren. Pastoor Mullan zei dat de dood van „Bobby" niet ge bruikt moest worden als een ex cuus voor gewelddadige con frontaties. De dienst en de begrafenis zelfwa ren een mengeling van Iers ka tholicisme en Ierse politiek. De Ierse vlag, waarmee de kist be dekt was die voor in de kerk stond en de vele verwijzingen van de pastoor naar de situatie in Noord-Ierland, wezen erop dat dit geen gewone religieuze mis was. De pastoor eindigde de preek met het overbrengen van de condoleances aan de familie van Sands, met name zgn moe der. Onmiddellijk na de mis stonden een aantal leden van het verbo den Ierse republikeinse leger, de IRA, gemaskerd en in volledig vechttenue in de houding voor de kerkdeuren, om de kist met het lijk van mede IRA-lid Sands in de rouwauto te dragen. Gedu rende de zes kilometer lange tocht naar de begraafplaats ble ven zij voor de lijkwagen lopen. Daarachter volgden in gesloten gelederen enkele tientallen he ren in donker pak. Sands' familie en tienduizenden rouwende sympathisanten die met bussen van heinde en ver gekomen wa ren om Sands' naar zijn laatste rustplaats te brengen. Rouw Veel van hen droegen kransen in de vorm van de letter H, een ver wijzing naar de H-vormige ge vangenisafdeling waar Sands de 66ste dag van zijn hongerstaking overleed. Langs de weg hadden nogeens enkele duizenden men sen de regen getrotseerd om de stoet voorbij te zien komen. De vele zwarte taxi's die normaliter door Belfast rijden, hadden als teken van rouw het werk ge staakt en winkels en pubs bleven dicht. De processie naar het kerkhof ver liep rustig. Er werd nauwelijks gesproken en het enige geluid wat de stilte verbrak waren de le- gerhelikopters die de hele dag boven de menigte vlogen. De pa ra-militaire politie vertoonde zich nauwelijks, behalve bij een protestantse wgk waar de stoet doorheen moest en die met barri cades en legervoertuigen was af geschermd. Halverwege zagen drie geüniformeerde IRA-leden de kans schoon om op bevel in Ierse taal ieder drie saluutscho ten af te vuren boven Sands' kist, ten teken van revolutionair af scheid. Op het kerkhof verdrongen nog eens enkele duizenden rouwen de mensen en tientallen journa listen. fotografen en cameramen sen zich om Sands' graf. De protestantse leider Ian Paisley hield tegelijkertijd elders in Bel fast een herdenkingsbgeen- komst voor de slachtoffers van de IRA. Paisley noemde het on rechtvaardig dat de aandacht van de wereld zich richtte op „een IRA-man die stierf uit eigen BELFAST - Drie leden van het Ierse Republikijnse Leger (IRA) vuren saluutschoten af bij de baar van het overleden IRA-lid Bobby Sands. Sands werd gisteren begraven, een gebeurtenis die tienduizenden leren op de been bracht. keuze, terwijl zijn slachtoffers er geen hadden". Motie Het Europees parlement heeft van nacht een motie verworpen waarin de Engelse regering werd gevraagd de regels in de regels in de Noordierse gevangenissen te versoepelen. In plaats daarvan nam het een compromisvoorstel aan waarin het zijn afschuw uit sprak over het geweld in Noord- Ierland en zijn medeleven uitte met dë slachtoffers ervan. Het parlement vroeg de Europese gemeenschap een bijdrage te le veren om te helpen de spanning in Noord-Ierland te verminderen en de problemen tot een oplos sing te brengen. Eeen afgevaardigde uit de Ierse re publiek had het voorstel inge diend de Engelse regering om versoepeling van de gevangenis- regels te vragen. De Engelse con servatieven, christen-democra ten en liberalen kwamen met een amendement hierop, wat ten slotte werd aangenomen met 106 stemmen voor, 65 tegen en 17 onthoudingen. rse landen waaronder de Verenig- hebben gereageerd op het drin- liddellijke hulp aan de duizenden hebben functionarissen van de MOGADISHU. SOMALIË (AP) - Dive de Staten, Groot-Brittannie en Ital gende verzoek van Somalië om on slachtoffers van de overstrominger Verenigde Naties gisteren bekendge Donderdagmorgen kwam in Somalië een Italiaans vliegtuig aan met me dicgnen terwijl de Britse regering aankondigde dat dekens, blikvlees en plastic zeilen vandaag in Somalië /uilen aankomen. Ook uit Was hington was vernomen dat noodvoorraden aan het getrofTen Afrikaan se land worden gestuurd. V.N.-functionaris Olav Svennik verklaarde gisteren in Mogadishu dat meer hulp binnen enkele dagen zal worden aangeboden. Secretaris generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft de int. rnatio nale gemeenschap opgeroepen steun te geven aan de slachtoffers van de overstromingen in Somalië en Ethiopië. In de afgelopen maand heeft zware regenval in het Ethiopische hoogland voor ongekende overstromingen gezorgd Zowel de Shebclle en Juba is buiten zgn oevers getreden, waardoor vele dorpjes onder water zgn gezet of van de buitenwereld zijn afgesneden Alle tapijten zijn voorzien van een certif ikaat van echtheid. Inruil van oude kleden mogelijk. Met een gedeeltelijke aanbetaling, kunnen wij deze tapijten voor u reserveren. zaterdag 9 mei van li tot 15 uur Haagse Schouwweg 10 Leiden Inlichtingen: mm koning der tapijten Schagen, telefoon (02240) 134 44 MADRID (GPD) - De Baskische radicale afscheidingsbeweging ETA heeft gisteren in een tele foongesprek met een dagblad in Madrid de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag op de 44-jange luitenant-generaal Joa quin Valenzuela. adjudant van koning Juan Carlos. De generaal werd zwaargewond, en drie mili tairen (een overste, een sergeant en een soldaat) kwamen bg de aanslag om het leven. MADRID - De auto waarin de rjedode «iUlOin N Midi Mvrd door de bomexplosie volkomen vernield. De bomexplosie veroorzaakte door de rondvliegende metalen splin ters een waar bloedbad naast de drie omgekomen militairen en de zwaargewonde generaal, die nog net voordat de auto in brand vloog uit zgn benarde positie kon worden bevrgd, liep een tiental voorbijgangers verwon dingen op. Direct na de aanslag vluchtten de daders op hun mo torfiets het Madnlccnse park El

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9