Koopkracht van minima ontzien Oppositie maant CDA Deel Waddenzee wordt natuurgebied Kritischer gebruik ziektewet bepleit Extraatje tussen 250 en f 450 SKODA Argentinie-beleid scherp veroordeeld Tien weken cel voor Nijmeegse krakers Nieuwe brieven en foto's Anne Frank Duidelijkheid over kernwapens geëist VRIJDAG 8 MEI 1981 TEXEL (ANP) - Binnen enkele weken zul len grote delen van de Waddenzee onder de werking van de natuurbeschermings wet worden gebracht. De belangrijkste broed- en verblijfplaats van water en trekvogels en de zoog- en rustgebieden van zeehonden zullen als beschermd na tuurterrein worden aangewezen. Zonodig zullen ook andere rustgebieden onder de uit 1967 daterende wet worden gebracht. Dit kondigde staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) gisteren aan tijdens een symposium over de met uitroeiing be dreigde zeehond in het Instituut voor Zee-onderzoek op Texel. Voor de overige delen van de Waddenzee zal een beleid worden uitgestippeld, dat is gericht op een evenwichtige samenhang tussen de natuur en menselijke activiteiten. Wallis de Vries vond een gecoördineerd en grensoverschrijdend beleid van Neder land. Duitsland en Denemarken nodig om de toenemende vervuiling van de Waddenzee tegen te gaan. Het behoud van de zeehond, die niet alleen door de verkleining en verstoring van zijn leefge bied maar vooral door de achteruitgang van de waterkwaliteit wordt bedreigd, achtte hij van groot maatschappelijk be lang. Tenslotte pleitte hij voor een gezamenlijk wetenschappelijk onderzoek door de drie betrokken landen naar de kwetsbaarheid van het gehele ecosysteem van de Wad denzee, die loopt van Den Helder tot E$j- berg in Denemarken. De werkgroep "Zeehond" van de landelijke Vereniging tot behoud van de Wadden zee. die het symposium organiseerde, ziet de door de staatssecretaris aangekondig de maatregelen slechts als- een eerste stap. Het liefst zou de milieu-organisatie het gehele Waddengebied onder de na tuurbeschermingswet geplaatst willen hebben. Bovendien zullen er ook maatre gelen genomen moeten worden tegen de ernstige watervervuiling Zolang deze on gestoord door gaat. blijven de zeehonden ook in hun rustgebied bedreigd, aldus de werkgroep Ook wensen de milicu-acti- visten dat nog nader gepraat wordt over de toelating van allerlei menselijke activi teiten in samenhang met de natuur. In een resolutie aan de regeringen van Ne derland. Duitsland en Denemarken, de EG en het Europese parlement eisten de deelnemers aan het symposium stopzet ting van lozing van pcb's en andere stol fen die schadelijk zijn voor de zeehond. De giftige stoffen komen voornamelijk via de Rijn in de Waddenzee terecht. Beroep op verzekeringsartsen GRONINGEN (GPD) - Sociaal zwakkeren moeten op de proef worden gesteld. Ze moeten leren om zelf zwaar dere lasten te dragen Deze mensen worden er niet beter van als steeds de lasten van hun schouders worden geno men. Dat pleidooi heeft dr. M. Saan. medisch-adviseur voor de Bedrijfsvereniging DEN HAAG (GPD) - De echte minima, huishoudens van meer dan één persoon die van een minimumloon of -uitkering moeten rondkomen, krijgen over 1980 een extraatje dat ligt tussen f 250 en f 450. Het verwachte koopkrachtverlies voor deze categorie zal hier door beperkt blijven. Hoe en wanneer deze mensen het geld zullen ontvangen, is echter nog steeds onduidelijk. Minister Albeda (sociale zaken) liet de Tweede Kamer gisteren we ten dat het kabinet in deze kwes- tie de knoop heeft doorgehakt. Eenheden van twee personen met zo'n minimuminkomen krij gen f250, zijn er drie personen dan is het extraatje f350 en bij vier of meer personen kan gere kend worden op f 450. Nieuw is echter dat niet alleen de echte minima voor deze uitke ring in aanmerking komen, maar ook de mensen die behalve hun minimuminkomen nog-een heel klein extra inkomen (bijvoor beeld een pensioentje) hebben. Hoe groot die tegemoetkoming is. geeft Albeda niet aan Voor de eerste groep komt dat neer ADVERTENTIE met alles d'rop en d'ran Waar vind je dat nog: zo'n auto roor dié prijs! Ga bij een van de Skoda-dealers kijken en ontdek dat 'l nog kan' Imp De Binckhorsl Auto Motor Import B V Voorschoten Tel 01717-/2010/5900. Regering: levering radar geen bezwaar DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering heeft geen be zwaar tegen de voorgenomen le verantie van radar-uitrusting van de Hollandse Signaal Apparaten in Hengelo (een volle dochter van Philips) aan Argentinië. De ze apparatuur zal worden inge bouwd in zes fregratten die in de Bondsrepubliek worden ge bouwd. Dat bleek gistermiddag tijdens een openbare vergadering van de vaste kamercommissie voor bui tenlandse zaken, waar minister Van der Klaauw veel kritiek kreeg op de nota over de men senrechten in Argentinië. De op positiepartijen. alsmede het CDA, vinden dat de bewindsman een actiever beleid moet ontwik kelen. CDA-woordvoerder Jan Nico Scholten verwoordde de breed- levende kritiek op de Argentie- nië-nota van de bewindsman, die WEERRAPPORTEN noemde. op een verbetering van de koop kracht met 1.5 procent ten op zichte van de situatie zonder die extra-uitkering, voor de drie-per- soons huishoudens gaat het om 1,9 procent minder koopkracht verlies en de vier-persoons huis houdens gaan er 2.2 procent op vooruit. Voor deze hele operatie - waarop in de Tweede Kamer met name door CDA en VVD is aangedron gen - heeft minister Albeda 100 miljoen gulden uitgetrokken. De regering wilde aanvankelijk geen extra maatregelen nemen om het geschatte koopkrachtver lies van drie procent voor de mi nimuminkomens te beperken, maar werd daar door de Kamer toe gedwongen. WD en CDA zijn met de nieuwe maatregelen wel tevreden, hoe wel zij zich afvragen of de uitke ring wel beperkt moet blijven tot alleen deze categorie van mini muminkomenstrekkers. De PvdA is daar in elk geval zeer stellig over: de socialisten vin den dat ook alleenstaanden (en weduwen) met een minimumin komen voor deze uitkering in aanmerking moeten komen. Dat wil overigens nog niet zeggen dat de socialisten met het princi pe van de uitkering instemmen. 'Zij vinden dat de koopkracht voor alle minima gehandhaafd moet blijven en zijn tegen een uitkering. De PvdA is er voorstander van om de laagstbetaalden een compen satie te geven voor de prijsstij gingen. Van der Doef had vooral bezwaren tegen de manier waar op de betrokkenen de uitkering zullen kunnen krijgen. Minister Albeda is daar in zijn briefje aan de Kamer inderdaad niet duide lijk over. Hij zegt slechts dat nog overleg met de uitvoeringsin stanties (de GAK-kantoren en de gemeentelijke sociale diensten) plaats zal vinden. Daarover zal ook een wetsontwerp worden in- gediend. I Dit iseen deel van het materiaal dat gisterêl aan hrt Rijksinstituut raar Oorlogsdocumentatie in OOII0fbodm Links boven een kiekje van Anne Frank, haar oudere zusje Margot en een onbekend meisje Daaronder een foto van haar moeder en waarschijnlijk uan zichzelf als baby. En ernaast een in hel Duits gesteld briefje van Anna aan haar "Omi". lijk, zo niet technisch onuitvoer baar is om deze mensen door de overheid te laten opsporen. De enige mogelijkheid lijkt nu dat de „kandidaten" zich zelf zullen moeten melden. li. Amsterdam zwaar bew. 21 13 0 De Bilt zwaar bew. 20 14 0 Deelen zwaar bew. 21 13 0 Eelde geheel bew. 21 11 0 Eindhoven zwaar bew. 21 14 0 Den Helder geheel bew. 20 12 0 Rotterdam zwaar bew. 21 13 0 Twente zwaar bew. 20 12 0 Vlissingen regen 18 11 0.1 Zd. Limburg iwaar bew. 21 12 hij „teleurstellend" „Dit is niet wat wij ons ervan hadden voorgesteld", aldus Scholten, die vorig jaar in een motie om de nota had gevraagd. Het oeeld dat er wordt geschil derd van de situatie van de men senrechten in Argentinië noem de hij „te rooskleurig", en het be leid dat de regering voert „te pas sief'. Het CDA-kamerlid diende mede Vorige week liet Albeda namens alle aanwezige fractie- brief al weten dat het woordvoerders een motie in. waarin de regering wordt uitge nodigd actie te ondernemen om meer duidelijkheid te verkrijgen over het lot van de in Argentinië vermiste personen. De regering van Argentinië moet ertoe wor den bewogen om meer informa tie te geven aan de familieleden van deze verdwenen personen (onder meer* de zogenoemde „dwaze moeders") en om dege nen die nog leven in vrijheid te stellen. Aldus de motie die op steun van alle grote partijen kan rekenen. Minister Van der Klaauw wil deze motie graag overnemen, zo zei hij, omdat hij „past in het kader van mijn beleid". Hij verdedigde de Argentinië-nota door te wij zen op de noodzaak van een ze kere terughoudendheid in offi ciële stukken. Nederland neemt een „vooruitgeschoven positie" in op het gebied van de mensen rechten in Argentinië, zo stelde de bewindsman. ARNHEM (GPD) - De Arn hemse officier van justitie mr. H. Lauwaars heeft giste ren tegen vier krakers-sym pathisanten tien weken ge vangenisstraf geëist, waarvan zes weken voorwaardelijk. De vier worden verdacht van het gooien van stenen naar le den van de Mobiele Eenheid tijdens de ontruimingsacties rond de Piersonstraat in Nij megen in februari van dit jaar. De officier achtte in alle vier de zaken een poging tot zware mishandeling van politie mensen bewezen. In zijn re quisitoir hekelde mr. Lau waars de pogingen van ver dachten en verdediging om het proces een politiek tintje te geven. Volgens mr. Lau waars is de eis tegen de vier verdachten in deze zaak rela tief laag en een poging van het openbaar ministerie om verdere escalatie van het con flict tussen krakers en over heid tegen te gaan. AMSTERDAM (ANP) - Twee brieven, twee foto's, een driehoe kig medaillon en een school boekje "Franse spraakkunst" van Anne Frank zijn gistermid dag overgedragen aan directeur AH. Paape van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) in Amsterdam. Bij de spulletjes van Anne Frank bevindt zich ook nog een waar- LEEUWARDEN (ANP) - Op last van mr. E F Bueno. officier van justitie in Leeuwarden, zijn een 36-jarige projectontwikkelaar en een makelaar uit Drachten aan gehouden. De twee mannen zijn betrokken bij een miljoenen- zwendel in onroerend goed. "Het gaat inderdaad om miljoenen aldus officier van justitie mr. B de Hoogh. "maar ik kan op dit moment nog geen man en paard noemen". Volgens het openbaar ministerie is voorlopige hechte nis gewenst wegens het onder zoek. De grond van de aanhou ding is valsheid in akten. De beschuldiging is dat de project ontwikkelaar door valse hypo theekakten en andere trucs, zo- ajs overtreden van de investe ringsregelingen. bankinstellin gen. bedrijven en particulieren voor miljoenen zou hebben be nadeeld. (ADVERTENTIE) Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfor Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen regen 17 licht bew. 19 10 11 licht bew. 18 8 0 *aar bew. 24 12 3 regen 22 14 0 1 »aar bew 21 10 0 Haar bew. 21 11 0 onbew. 15 0 0 z*ar bew. 21 7 0 zMiar bew. 22 5 0 tht bew. 15 8 0 Lissabon geVel bew. 18 11 0 5 Locarno gelei bew. 23 10 0 Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Zurich Istanbul Las Palm as zv*r bew. 18 9 Hl' bew. 22 10 zw\r bew. 23 13 lift bew. 19 5 geh« bew. 18 14 zwa bew. 12 2 zwai bow. 24 13 zwal bew. 21 10 zwai bew. 22 10 tbew. 16 2 geheebew. 22 9 L-gen 12 11 (bew. 23 14 Jouw bruidsjapon hangt in onze BRUID-SHOP. Perfect en betaalbaar. Venestraat/ Pasadenha, Den Haag. Tel. 070-468952. (Van onze verslaggevers) LEIDEN - „Politieke lafheid", „de regering handelt in strijd met de beloften". Twee scherpe kritieken op het kemwapenbeleid van het ka binet-Van Agt die gisteren werden uitgesproken door respectievelijk de D'66'er Brinkhorst en ex-PvdA-mi- nister Van der Stoel. Zij doelden daarmee op het feit dat minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) deze week tijdens de NAVO-raad namens de regering nog eens uitdrukkelijk heeft inge stemd met het modernise- ringsbesluit van december 1979. Volgens Brinkhorst wordt de Nederlandse geloofwaardig heid aangetast wanneer men wel met de NAVO-argumen- ten instemt, maar daaraan geen consequenties verbindt. Het ware dan beter geweest te weigeren met de moderni sering akkoord te gaan. zei hij. Alleen door een afwijzing kan men de Europese partners beïnvloeden en politieke steun verwerven voor een an der beleid, zei Brinkhorst in Maastricht. Hij verweet het In Problemen CDA-defensiewoordvoerder Ton Frinking is gisteren tij dens een forumdiscussie van de Atlantische Commissie in Den Haag m grote problemen gekomen bij het uiteenzetten van het CDA-standpunt over de modernisering van kern wapens in Europa. Hij werd openlijk afgevallen door me vrouw Hannie van Leeuwen, voorzitter van de Atlantische Commissie en voormalig de fensiewoordvoerster voor het CDA in de Tweede Kamer Frinking betoogde dat zijn frac tie anderhalf jaar geleden heeft ingestemd met de argu menten van de NAVO voor modernisering van de Euro- strategische wapens. Alleen het aantal van 572 nieuwe ra ketten zou het CDA te veel zijn geweest. „Dat zou dan de tweede lijn- Lubbers zijn", merkte me vrouw Van Leeuwen gepi keerd op. In het kamerdebat over de omstreden moderm sering heelt CDA-fracticlci- der Lubbers steeds volge houden geen verantwoorde lijkheid te willen nemen voor de moderniseringsbeslissing. "Vijf voor EVP" "De Evangelische Volkspartij rekent op vijf zetels in de Tweede Kamer na de verkie zingen van 26 mei" Dit zei lijsttrekker van de EVP. R Westrate. gisteren tijdens een spreekbeurt in de Lcidse Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg Westrate denkt vooral stem men te krijgen van kiezers die volstrekt afwijzend staan ten opzichte van dc kernbe wapening. Deze zullen vooral afkomstig zijn uit de CDA-i kring, omdat - meent Westra te - tegenstanders van kern wapens uit deze partij niet weten hoe het CDA daar in een volgend kabinet over gaat beslissen. De lijsttrekker van de EVP haalde enkele malen fel uit nan het CDA, dat hij ondui delijkheid en vooruitschui ven van problemen verweet. "Met de EVP zullen wij be wijzen, dat een christelijke politiek wel degelijk moge lijk is. zonder een 'haalbaar heids beleid te voeren' Verder zei hij een voorstander te zijn van een progressief meerderheidskabinet, waann de EVP een duidelijke posi tie heelt Hekeloperatie Het inmiddels vertrouwde VVD-spel het hekelen van alles wat D'66 is. is gister avond in Amsterdam, maar ook elders, weer met verve gespoeld VVD leider Wiegel gaf in Amsterdam D'66-lcider Terlouw een veeg uit dc pan omdat hij "kiest voor de wip positie, in welk kabinet dan ook Dat heelt met een poli tieke koers weinig te ma ken' Wiegcls partijgenoot De Korte zei in Boskoop dat een stem op D'66 betekent, dat er een kans wordt gegeven aan een links kabinet D 66 Den Uyl het Paard va om het Catshuis binnen te komen, zei De Korte. Vol gens de VVD er is er sprake van een "geheim tactisch bondgenootschap" tussen Den Uyl en Terlouw dat D'66 en PvdA samen aan de macht moet brengen. i Troje voor het Bakkersbedrijf, gis teren gehouden op een lande lijke studiebueenkomst voor sociale vcrzekcringsgcnecs- kundigen in Groninge n Dr. Saan w«s in zijn inleiding op het feit dat 75 percent van het ziekteverzuim een kwes tie is van vage klachten, zon der een aanwijsbare medi sche reden. Dat kost jaarlijks een gigantische hoveclheid geld uit de sociale voorzie ningen. Volgens hem moeten de verze- kcringsgeneeskundigen veel kritischer zijn voordat ze mensen in dc Ziektewet of de Arbeidsongeschiktheidswet laten gaan Saan wees op tcn- denzen als: geniet nu en be taal later en «-en Dolce Vita- indoctnnatie'. Naar zijn me ning moeten de mensen meer oefening krijgen om ook spanning, angst en pijn te kunnen verdragen in hun werk. H(j stelde dat de sociale genees kundigen daarbij als trend setters moeten optreden, als groep die dc spits afbut. om dat de categorie die nu met vage klarhten thuisblijft, to taal niets heeft aan artsen die hen maar verder het medi sche bos insturen. Op die ma nier leren ze zelf nooit hun problemen dc baas te wor den De studiebueenkomst werd gisteravond geopend door dc minister van sociale zaken Albeda. Die wees op het feit dat arbeidsomstandigheden in veel gevallen ziekte ver oorzaken bij mensen Hij meende dat bedrijfsartsen, wat dat betreft, een belangrij ke rol kunnen spelen om wat aan die arbeidsomstandighe den te veranderen. ADVERTENTIE geef moeder iets voor haar fiets! schijnlijk na de oorlog gemaakte foto van een ruimte in het Ach terhuis aan de Prinsengracht in de hoofdstad, waar Anne met haar familie ondergedoken heeft gezeten. Deze nieuwe aanwinsten zijn af komstig van een in West-Duits- land wonende Nederlander, die jarenlang bevriend is geweest met Annes vader. Otto Frank Het Westduitse weekblad "Der Stern" heeft het materiaal van deze man. die anoniem wenst te blijven, gekocht en geschonken aan het RIOD. Stern-redacteur Günther Schwarberg vertelde gisteren bij de overhandiging in Amsterdam dat de man het ma teriaal heeft gekregen via een prive-secretaris van Otto Frank. Wie deze pnvé-secretaris was, is niet bekend Eén van de brieven, gedateerd 18-12- 36. heelt Anne in het Duits geschreven aan haar "omf in Basel, de ander, met als datum 9-5-'37. stuurde zij aan haar Ne derlandse oma. Op eën van de fo to's staat mevrouw Frank met een baby. waarschijnlijk Anne. in haar armen. De andere foto toont Anne, haar oudere zusje Margot en een onbekend meisji- In het medaillon staan onder meer de geboortedatum 12—6—'29) en de geboorteplaats (Frankfort) van Anne en he breeuwse lettertekens gegra veerd. Het schoolboekje is voor zien van een aantal aantekenin gen van Anne bij de tekst. Onderzoek geeist naar politie-actie in Breda BREDA (ANP) - Het advokalen- kollektief Breda heeft in een brief aan minister Wiegel (bin nenlandse zaken) en De Ruiter (justitie) en aan een aantal in stanties aangedrongen op een diepgaand onderzoek naar de al dan niet rechtmatige houding van de politie van Breda De politie hield op 30 apnl. toen koningu) Beatrix daar haar ver jaardag kwam vieren. 148 men sen aan van wie vermoed werd dat zu van plan waren om rellen te schoppen Volgens het advokatenkollektief. dat inmiddels vgftig klachten van arrestanten ontving naar aanleiding van het politieoptre den. heeft de politie hiermee de tK'pahngcn van het Wetboek van Strafvordering overtreden, even als de Grondwet Hierin wordt de persoonljke vnjhcid en veilig heid van iedere burger gegaran deerd. Ook zou door het poli tieoptreden het Verdrag voor de Rechten van de Mens gcschon den zijn In de brief vraagt het kollektief verder om een onderzoek naar de wantin-standcn op hrt p. .i rcau. "Vele arrestanten werden langer dan dc toegestane zes uur vastgehouden, zonder dat zij een advocaat mochten spreken Hon derd mensen moesten vijf uur staan in een open kooi in de re gen. Ze mochten niet naar het toilet en een verdachte, die een nieraandoening heeft, werd be zoek van een arts geweigerd", al dus het advocatcnkollcktirf Op grond van dit alles acht het kol lektief het noodzakcluk dat tot strafvervolging van de betrok ken politiemensen wordt overg» gaan AMSTERDAM (GPDi - Het aan spannen van korte gedingen te gen huisbazen die hun huizen verwaarlozen, blijkt een succes volle methode Gist« ren stelde de Amsterdamse rochtbankprc sident mr B J Anscher vier huurders in het gelijk die klaag den over achterstallig ond»r houd De vier waren dc laatstcn van 36 huurders die een „mam moet" kort geding tegen hun huiseigenaren hadden aange spannen omdat dc huiseigenaren w«igerden achterstallig onder houd te verrichten

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7