Twee en drie jaar geëist voor overval op De Kaag 'Raadsleden moeten zich over gasprijs uitspreken' Bezwaren universiteit tegen plan Pieterswij 1< Gastkolom Gemeente gaat garantie in sommige gevallen verhogen 'Illegalen beter behandelen' Brief uit Leiden netjes dossier in Inbraak in restaurant Werken in Doelensteeg PAGINA 4 VRIJDAG 8 MEI 1981 Actiecomités stellen vier eisen LEIDEN - De Leidse comités te gen de gasprijsverhoging willen de gemeenteraadsfracties aan de tand voelen over hun standpunt inzake dè gasprijsverhoging. de winsten van het Energiebedrijf en de winsten die Shell en Esso slaan uit het Nederlandse aard gas. De avond over het gas wordt donderdagavond 21 mei gehou den in 't Breehuys aan de Bree- straat 19 en begint om acht uur. Net voor de landelijke verkiezin gen wordt de raadsfracties ge vraagd zich te scharen achter de mités: Stop de gasprijsverhoging (geen verdere afbraak van de koopkracht), de te hoge tarieven van het Energiebedrijf moeten omlaag, de miljoenenwinsten van het Energiebedrijf moeten terug naar de verbruikers, en een nauwkeuriger voorschotbereke ning door het Energiebedrijf. De comités willen de raadsfracties vragen een motie tegen de gas prijsverhoging in de gemeente raad aan te nemen. Leidse wet houders en raadsleden die in het College van Beheer en de Alge mene Raad van het Energiebe drijf zitten zouden daar moeten aandringen "op een socialer be leid" van het Energiebedrijf. Bo vendien zouden de raadsleden volgens de comités druk moeten uitoefenen op de Sociale Dienst om een actief beleid te voeren voor mensen die de hoge ener gierekeningen niet meer kunnen betalen Tot nu toe hebben de comités 3500 handtekeningen opgehaald te gen de gasprijsverhoging. De co mités benaderen verder kleine middenstanders om een geza menlijke verklaring tegen de gasprijsverhoging te krijgen. "De omzet van de middenstan ders daalt door de hoge energie rekeningen en de koopkrachtda ling van hun publiek. Zelf heb ben de middenstanders natuur lijk ook te maken met stijging van hun energiekosten". Actielijn Op een slecht bezochte vergade ring van de gezamenlijke Leidse gascomités, gisteravond in buurthuis 't Spoortje in Noord, discussieerden de comités over de te voeren "actielijn". De dele gatie van de actie "Tegengas" in Zuid-West voelden meer voor snelle acties die de druk op het Energiebedrijf en de verant woordelijke wethouders en bur gemeesters in het College van Beheer en de Algemene Raad zou moeten vergroten: "We moe ten niet alsmaar blijven praten en praten. Dit kan geen maanden meer duren. De energieprijzen zitten de mensen nu al ontzet tend hoog. Waarom sluiten we ons nu bijvoorbeeld niet aan bij de actie giroblauw?". Maar onder invloed van het oudste comité in Noord, dat vier maanden bestaat, werd gekozen voor een voorzich tige strategie van het warm ma ken van de bevolking voor het protest, het benaderen van de raadsfracties en het overleg met de gascomités in vijftien andere plaatsen in het land. Intussen worden voorbereidingen getrof fen voor mogelijke acties in het najaar. LEIDEN - Buitenlanders die illegaal in ons land verblijven en door de politie worden opgepakt moeten beter worden behandeld. In plaats van opsluiting zou de politie beter het paspoort kunnen innemen en de betrokkene verplichten zich op gezette tijden te melden. Dat schrijft de PPR aan burgemeester Goekoop. De radicalen herinneren aan de antwoorden op vragen van Van der Putten (PSP) in de raads commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Daaruit bleek dat er per week twee cellen op het Leidse politiebureau door buitenlanders worden bezet. En dat in 1980 tachtig tot negentig buiten landers langer dan 54 uur, vaak zelfs drie tot vijf dagen in de cel door brachten. De PPR noemt dat een onmenselijke situatie. "Mensen die uit economi sche noodzaak hierheen komen en onder moeilijke omstandigheden voor weinig geld vies werk doen, worden zo ook nog als criminelen behandeld", aldus de PPR. Begin maart j.l. was de economi sche nood in Leiden kennelijk zo hoog gestegen, dat het college van B en W, besloot aan de be windslieden in Den Haag een brief op poten te schrijven. In dit schrijven wordt uitvoerig uiteengezet de jammerlijke si tuatie van de Leidse economie. Bedrijfssluitingen, vertrek van bedrijven, slechte situatie in de bouw; allemaal factoren die de Leidse arbeidsmarkt zeer nade lig beïnvloeden. Wie overigens kennis heeft genomen van de jongste cijfers van het Geweste lijk Arbeidsbureau (GAB) komt tot de conclusie, dat alles nog triester geworden is sinds maart. Nu vraag ik me altijd af wat "ze" in Den Haag doen met dit soort cor respondentie. Eén ding is wel duidelijk, n.l.: niet per omgaande antwoorden. In gedachten zie ik de heren Dolman, Albeda en Van Aardenne de Leidse brief al le zen en al lezend hoor ik ze mom pelen: "Tsjonge, tsjonge, wat een kommer, wat een kwel" of mis schien iets minder emotioneel "Waar heb ik dit toch meer ge hoord?" en vervolgens bergen ze de brief op in het keurig alphabe- tisch gerangschikte dossier "Probleemgemeenten", netjes nó Geleen, Heerlen en Kerkrade en vóór Nieuweschans, Oude Pe- kela en Veendam. Want zo ligt het. De Leidse situatie is benard, maar niet stukken be narder dan elders. Planmatig Maar wie kennis neemt van de ac- tie in dergelijke probleemge meenten, merkt dat daar iets ge daan wordt. Onafgebroken wordt er gezocht naar nieuwe be drijven. Alles keurig planmatig aangepakt. Terreinen klaar en nu de "boer op" op zoek naar nieu we bedrijven, vestiging van rijks diensten etc. En Leiden? Leiden schrijft een brief. Drie jaar is de gemeente bezig om in een econo misch beleidsplan neer te schrij ven watde gewenste economi sche structuur voor Leiden is. Jaren zijn we op zoek naar moge lijke bedrijfsterreinen, bijna een decennium wordt er gepraat over het Schuttersveld als vesti- gingsgebied. Door W. Bleijie raadslid CDA Je kunt bepaald niet zeggen, dat de zaak hier gereed is. Want stel, dat de overheid besluit om de SIR-heffing voor Leiden ongedaan te makenven de bedrij ven zouden massaal komen, dan vinden zij a. een ontmantelde economische afdeling b. geen bedrijfsterreinen. Want stel, dat in het kader van de spreiding van rijksdiensten in Den Haag zou worden besloten om een onderdeel in Leiden te vestigen b.v. op het Schutters veld, dan wordt het toch echt wachten. Want eerst moet het symposium gehouden worden en daarna moet de Raad nog de nodige be sluiten nemen. En theoretisch is het nog steeds mogelijk om van het Schuttersveld een keurig aangeharkte voortuin te maken. ucuiicii. gingsgebied. aangenarKie voortuin te manen. DFN HA AH r>p Haaoco rvf ln nlaats van de Dantv kreee het geld' anders ga 'e eraan"' dwo"- Het drietal moest zich 'Üdens de De naam van de tipgever prijkte U£ilN LfQ xiaagSe 01- aert 7.11 hropr pn 7.»is met meer rechtzaak ffisteren nnk verant- fnsteren nnk nr» Hp rnl ttan Hp Een voor Leiden niet zo'n vreem de oplossing voor fel omstreden gebieden. Ga maar na het ont staan van het Van der Werf park, ook daar is eindeloos over gede batteerd wat ermee zou móeten gebeuren na de Kruitschipexplo sie in 1807 en uiteindelijk is het een nette tuin geworden. Nee brieven aan Den Haag zijn leuk en vaak nuttig, maar je moet dan wel zorgen dat alles klaar is. En dat is in Leiden nog niet het geval. Geen beleidsplan, geen terreinen. Op de gemeentelijke acquisitieambtenaar (wervings ambtenaar) wordt al jaren ge wacht. Schiphol vice versa Eind van deze maand zal Leiden dan de direkte race-verbinding met Schiphol krijgen. De be faamde Schiphollijn zal dan ge realiseerd zijn. Velen (onder wie ik) verwachten hiervan de nodi ge economische voordelen voor Leiden in de vestigingssfeer Toch moet zo'n lijn ook voor luchtreizigers aantrekkelijk tc maken zijn. Wat is het geval. Schiphol wordt internationaal "Verkocht" als de "gateway tot Europa". Met name Amerikaan se reizigers kiezen Schiphol als eerste Europese bestemming om vandaar naar de andere Europe se steen te vliegen. De kunst van Leiden wordt de wachtende passagiers te bewe gen "even" een gemiddelde Ne derlandse stad te bezoeken. Alle ingrediënten hiervoor zijn in Lei den aanweig: Universiteit, Pil grim Fathers, geboorteplaats Rembrandt, grachten, 17e eeuw- se huizen en gebouwen en een molen. Het beeld van Nederland in buitenlandse ogen. Wat let de gemeente om in samenwerking met de WV, Stichting "Leiden een lust" het een en ander met elkaar te verbinden door een "te gelroute" vanaf het Station en vervolgens op Schiphol dit danig te "promoten". Naast toerisme verwacht ik dat Schiphol ook voor de Leidse werkzoekende meer in beeld zal komen. (Zeker voor hen, die werk zoeken in de zakelijke dienstverlening en onderhoud). Schiphol biedt aan zo'n 15.000 mensen werkgelegenheid. Tot nu toe was men toch aangewezen op een niet bijster goede busver binding, dan wel het eigen ver voer. Nu zal men ook gebruik kunnen maken van deze snelle vorm van openbaar vervoer. Was veel uitgaande pendel op Den Haag gericht, door de komst van de Schiphollijn verwacht ik hier in toch op den duur een ver schuiving. Wel moet voorkomen worden dat Leiden, zo ingeklemd tussen twee economische zware gebie den Den Haag en Schiphol, zich meer en meer zal ontwikkelen tot slaapstad. Overigens heeft de gemeente dit voor een groot deel in eigen hand door zorg te dra gen voor een goed vestigingskli maat. DEN HAAG - De Haagse of ficier van justitie mr. Dek heeft gisteren voor de Haagse rechtbank forse straffen geëist tegen drie overvallers van een be jaarde man (77) en vrouw (86) op De Kaag. De vrouw van een van de daders, de 41-jarige De R. uit Alphen, hoorde wegens mede plichtigheid zes maanden tegen zich eisen. Zij zou aan de jongste overvaller het mes hebben gegeven dat de bejaarde man op de hals gezet kreeg. De vrouw ontkende hard nekkig en zei alleen maar een panty te hebben gegeven. „Die moest de man die op de uitkijk zou staan over zijn hoofd trek ken". In plaats van de panty kreeg het roverstrio van de officier giste ren de kous op de kop. Hij noem de de overval een laffe, brute daad. „Wat hier is gebeurd is zo ernstig.dat ik een forse gevange nisstraf moet eisen". De 26-jarige De V. uit Amsterdam hoorde daarna evenals zijn acht tienjarige plaatsgenoot L. twee jaar tegen zich eisen. De 38-jarige Van H. (de man van De R.) uit Alphen aan den Rijn werd als de hoofddader gekenschetst. Tegen hem eiste mr. Dek drie jaar geva- genisstraf. Begin februari werden twee be jaarde inwoners van Kaageiland het slachtoffer van de drie man nen. Het trio drong toen het huis binnen van broer en zus Van N.. Onder bedreiging van een mes dwongen zij de man te vertellen waar hij zijn geld bewaarde. De man gaf ze zeven briefjes van honderd gulden. Dat vond het drietal niet voldoende. Met de kreet „Stil, geen kik, we willen geld, anders ga je eraan", dwon gen zij broer en zus met meer geld voor de dag te komen. De muntenverzameling van Van N. moest er toen aan geloven. De officier van justitie had gisteren geen goed woord over voor de roofovervallers. Over de Alphe- naar zei mr. Dek dat hij samen met zijn vrouw al eerder een be jaarde had beroofd. Dat was in Arnhem. Hij had toen een slaap middel in de koffie gedaan en daarna het slachtoffer beroofd. „Dit gebeurde op een minne ma nier. De lafheid loopt door de he le geschiedénis heen", aldus de officier. De Alphenaar moet ook nog samen met zijn vrouw te recht staan voor een zaak in Am sterdam. Zijn vrouw, die in de hoofdstad het oudste beroep ter wereld uitoe fent, zou een klant van haar met medicijnen hebben verdoofd. In deze affaire zou de buit ruim een ton bedragen. Deze zaak kwam gisteren tijdens de zitting verder niet aan de orde. Het drietal moest zich tijdens de rechtzaak gisteren ook verant woorden voor een inbraak in een fiat aan de Milanenhorst in Lei den. Op een zondagavond in ja nuari tikte het trio een raam in van het huis en twee van hen klommen naar binnen. Ze gin gen daarna in de auto van de Al phenaar, die voor de flat op wacht stond, aan de haal met zo als de officier het noemt „ontzet tend veel goud en zilver". De waarde van de buit was ruim vijftigduizend gulden. Voor am per de helft werd de buit wat la ter op het Waterlooplein in Am sterdam verkocht. De tip voor deze kraak had de Al phenaar, naast die voor de over val op De Kaag, gekregen van de broer van zijn vrouw, de 48-jarige De R. uit Leiden. Deze had gehoord dat de bewoners van de flat aan de Milanenhorst iedere zondagavond in een café aan de 2e Binnenvestgracht in Leiden een borreltje gingen drin ken. de tipgever prijkte gisteren ook op de rol Haagse rechtbank, maar de man was niet komen opdagen. De rechtbank zou zich nog gaan be raden wanneer die man opnieuw moet voorkomen. Dat de rechtbank gisteren overi gens de zaak kon behandelen kwam doordat de Alphenaar bij de politie in zijn woonplaats aan gifte had gedaan van de diefstal van een video-recorder en een kleuren-tv uit zijn huis. Hij groef daarmee zijn eigen graf, want zijn twee Amsterdamse „com pagnons" hadden de apparatuur uit zijn huis gehaald omdat ze ru zie met de Alphenaar hadden ge kregen. Tijdens de zitting werd niet duide lijk waaruit het meningsverschil eigenlijk bestond, maar feit is dat de politie een onderzoek ging in stellen en van het één kwam toen het ander, hetgeen resulteerde in de aanhouding van het stel. Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak. Protest bij provincie LEIDEN - De universiteit heeft bij het provinciebestuur zijn beklag gedaan over de plannen van de gemeente met de Pieters- en Academiewijk. De gemeente raad nam twee maanden geleden het bestemmingsplan Pieters- wijk aan en het universiteitsbe stuur heeft daar nu een bezwaar schrift tegen ingediend. Vooral de door de gemeente vastgelegde toekomst van het gebouw van de universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg, zint de universiteit niet. Als de bibliotheek in zijn nieuwe onderkomen aan de Wit te Singel zit, ziet de gemeente Leiden daar liever niet weer een universitaire instantie intrekken. Een uitzondering wordt daarbij gemaakt voor de juridische fa culteit, mits de dan vrijkomende ruimten aan het Rapenburg en in LEIDEN - Insluipers hebben gisternacht bij een Chinees restaurant aan de Breestraat 1800 gulden, een fototoestel en sieraden ter waarde van 5300 gulden weggenomen. Toen het restaurant nog was geopend zijn de inbrekers waarschijnlijk de trap opgeslopen. Boven doorzochten ze verschillende kasten waarin zij genoemde buit vonden. de Houtstraat een woonbestem ming krijgt. De universiteit is het daar niet mee eens en wil wat dat betreft vrij heid van handelen hebben. Het besluit van de gemeente rijdt de planning van de universiteit op de lange termijn in de wielen, zo valt in het bezwaarschrift te le zen. Ook de plannen van de ge meente om de panden Kloksteeg 23-27 voor wonen te bestemmen, vallen bij de universiteit in slech te aarde. Thans is daar het Kunsthistorisch instituut ge huisvest en als dat verdwijnt, wil de universiteit daar weer enkele diensten in onderbrengen. Voor bewoning zijn de panden in elk geval ongeschikt, aldus de uni versiteit. LEIDEN - De gemeente biedt zo veel mogelijk de helpende hand aan particulieren die door de zware hypotheeklasten in de fi nanciële moeilijkheden zijn ge komen. De gemeentegarantie wordt in individuele gevallen desnoods verhoogd, als op deze en redelijke oplossing het rijk niet wil deelnemen in het Nu is het zo dat het rijk en de ge meente elk vijftig procent van het risico dragen, dat voorkomt uit de gemeentegarantie op hy pothecaire leningen. In een en kel geval blijkt het mogelijk om de hypotheek te verhogen en met dat bedrag de achterstand en andere financiële verplichtin gen af te lossen (bijvoorbeeld de zeer dure persoonlijke leningen). Het rijk wil dat verhoogde risico echter niet dragen. De gemeente Leiden neemt daar om in dergelijke gevallen nu het - gehele risico van die hogere hy potheek op zich. Met die handel wijze kon de raadscommissie voor volkshuisvesting gister avond instemmen. Voorwaarde is wel dat de lasten voor de ei gen-huisbezitter op te brengen zijn. LEIDEN - hi de smalle Doelensteeg is een heimachine gemanoeuvreerd voor de werkzaamheden aan de riolering, waar begin deze week mee begonnen is. Verwacht wordt dat de Doelensteeg een vijftal weken to neel zal zijn van diverse activiteiten. Nadat de riolering is aangelegd, zal ook een herindeling van de steeg plaatshebben. In deze periode is er volgens de gemeente absoluut geen rijverkeer mogelijk. Toernooi De Leidse voetbalvereniging VTL organiseert morgen een een juniorentoernooi voor C-elftallen. De deelnemende verenigingen zijn Oranje- Plein. SVOW. Oranje Groen. Sleutels en VTL. Het toernooi begint om 10 uur. Concordia Na tien jaar voorzitter te zijn geweest van de Chr. muziek vereniging Concordia, heeft de heer K. Chr. Boeff zijn functie om gezondheidsrede nen neergelegd. De nieuwe voorzitter is de heer H. Steen bergen jr. Zijn eerste daad als voorzitter was de aftre dende voorzittermede na mens de voltallige ledenver gadering, het ere-voorzitter- schap aan te bieden. Lentefeest Het Lentefeest dat kleuterschool Hummeloord en de Koningin Emmaschool vanmiddag heb ben ingezet, krijgt vanavond nog een vervolg. In het school gebouw aan de Cesar Franckstraat treedt van avond om zeven uur de Leid se showband Con Fusco op. Om acht uur kan er gespeeld worden: bingo en rad van avontuur. Rommelmarkt In clubhuis Klein Matilo aan de Zaanstraat wordt morgen een rommelmarkt gehouden. Van tien tot vier uur zal er van alles te koop zijn. Tegelij kertijd wordt er in Klein Ma tilo een bazar gehouden door de bejaardenhandwerkclub. De dames willen de produk- ten die ze het afgelopen half jaar hebben gemaakt, verko pen. De opbrengst van de rommelmarkt komt ten goede aan de inrichting van het nieuwe clubhuis en de op brengst van de bazar aan de bejaardenclub en het bejaar- denwerk in het algemeen. Bange Duivel "De Bange Duivel" houdt ook dit jaar weer open huis. Een muzikaal open huis waaraan de uit Bogota afkomstige groep "Los Espantos dal Lla no Aentro" haar medewer king zal verlenen. De zes co- lombianen treden zaterdag avond om 8 en 11 uur op. Ly- dia Luyten laat voor deze ge legenheid haar batiks' en weefsels zien en Pol de Jong toont op de open dag zijn h-- keningen. Er zijn ten slotte ook nog Lino— en houtsneden van Orlanda Alvarez te zien. Modelvliegtuigen De Leidsche Luchtvaart Club, die 12 mei 45 jaar bestaat, geeft zondagmiddag in de Leidse Hout een vliegshow. Van twee tot vier uur worden op de atletiekbaan vliegde- monstraties met modelvlieg tuigen gehouden. De vlieg show wordt muzikaal opge luisterd door muziekband/ majorettekorps Con Fucco en door de St. Andrews Pipers Society. Aan het evenement is ook een loterij verbonden. Volksdansen ln het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, wordt zondag avond de maandelijkse volks- dansinstuif gehouden. Het programma is samengesteld en wordt gepresenteerd door Yvonne Knijnenburg. Aan vang zeven uur. Indonesië De Indonesië werkgroep Leiden houdt maandagavond een le zing. Om acht uur zal dokter' Srilaraswati praten over ge zondheidszorg in Indonesië. Hij is hoofd van een gezond heidscentrum in Kerawang (West-Java). De lezing met discussie wordt gehouden in het museum voor Volkenkun de aan de Steenstraat. Collecte Het Polisario Komitee houdt zaterdag in Leiden een straatcollectewaarvan de opbrengst bestemd is voor het onderwijs in de Saharaanse vluchtelingenkampen. Dovensport In sporthal Schuttersveld aan de Crooswijksestraat iai Rot terdam wordt zaterdag een recratiesportmiddag voor do ven uit Zuid-Holland gehou den. Deze middag is georga niseerd door de Koninklijke Nederlandse Doven Sport bond in samenwerking met de Provinciale Sportraad Zuid-Holland. Van half drie tot half vijf kunnen de deelne mers doen aan zaalhockey, slingerkegelbalminigolf, vol leybal en nog meer. Fietsdag Op de landelijke fietsdag mor gen fungeert de Leidse VVV aan het Stationsplein als startpunt voor een tocht door de duinen tussen Wassenaar en Katwijk. Aan de fietstocht is een prijsvraag verbonden. Deelnemers kunnen tussen negen en een uur van start gaan. Schakelklas Aan de Louise de Coligny scho lengemeenschap, Sumatra- straat 201. wordt maandag een voorlichtingsavond geor ganiseerd voor buitenlandse ouders en andere belangstel lenden over de Internationale Schakel Klas. Aanvang acht uur. Dinsdag is er een open dag over de schakelklas, van negen tot twee uur. Antiekmarkt Op het voorplein van de Hoog landse kerk houdt de Evange- lisch-Lutherse gemeente mor gen een antiek- en curiosa- markt. Er worden allerlei zeldzame voorwerpen te koop aangeboden. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud van de historische kerk aan de Hooglandsekerkgracht. In de voorhal van de kerk zijn bovendien allerlei hapjes en drankjes te verkrijgen. Ver der zijn er een grabbelton voor de kinderen, een elektri sche stencilmachine voor een ijverige werker vol bloemen. De markt tien tot vier uur.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4