Tumult in universiteitsraad Kunstuitleen gaat open "Veel vragen die een eigen mening vereisen "Huurprijzen in Stevenshof aanvaardbaar" Examen Engels MEAO- leerlingen Leden lopen boos uit vergadering weg Vrouw van tas met 3000 gulden beroofd Leidse stadsrubriek VRIJDAG 8 MEI 1981 Aan Lammermarkt LEIDEN - Na jaren van plannen maken en geldgebrek gaat maandag over een week nu toch eindelijk de Leidse Kunstuitleen open. Nu er genoeg is vertimmerd en verbouwd aan het pand Lammermarkt 35, staat niets de langverwachte kunstuitleen meer in de weg. In het kort uitgelegd kunnen Leidenaars aan de Lammermarkt een kunstwerk lenen vooreen bedrag van 7.50 gulden. Zo'n kunstwerk, dat onder meer een schilderij, wandkleed of beeldje kan zijn. mag men dan drie maanden in huis houden. De kunstuitleen verkoopt haar waar niet, maar wel kunnen kooplustigen in contact worden gebracht met de kunstenaars of galeries. Daarnaast geeft de kunstuitleen informatie over de hedendaagse Leidse kunst en kunstenaars en wordt er hulp gegeven aan mensen die kunstprojecten willen opzetten. De kunstwerken die aan de Lammermarkt worden uitgeleend zijn voor het merendeel via de beeldende kunstenaars regeling (BKR) verkre gen. De BKR is een sociale regeling waarbij kunstenaars in ruil voor hun werk een uitkering krijgen van de gemeente. Zo krijgen zij de mogelijkheid zich te ontplooien zonder al te veel financiële hoofdbre kens. Ook heeft de kunstuitleen de beschikking gekregen over een gedeelte van de vroegere Rembrandtprijs. Hiermee wordt geprobeerd kunst aan te kopen die via de BKR niet of nauwelijks wordt verkregen. Zo kan het uitleenaanbod toch zo compleet mogelijk zijn. De opening van de nieuwe Leidse kunstuitleen werd eerder dit jaar voor afgegaan door een tentoonstelling in De Waag. Daar bleek dat de kunst uitleen op een heel behoorlijke belangstelling kan rekenen. Ongeveer 5000 mensen bezochten de tentoonstelling "Kunst in Huis" en een klei ne 400 daarvan gaven zich op als toekomstig abonnee. Van 1 mei tot 14 mei zijn er weer de schriftelijke ein dexamens. Elke dag zal onze verslaggever Saskia Stoelinga op verschillen de scholen in Leiden de examens volgen. Zowel docenten als kandidaten krijgen de gelegenheid iets te vertellen over de moeilijkheidsgraad van het examenwerk. Vandaag deel 7 van de se rie "Examenkoorts". In dit pand aan de Lammermarkt is de Kunstuitleen gevestigd. LEIDEN - "Why were ship-buil t ding yards recently forced to switch to other ways of busi ness?" Deze actuele vraag werd gesteld op het schriftelijk rind- cxamen Engels van het MEAO. De tekst uit "World Business" over scheepswerven die in moei lijkheden verkeren omdat ze te weinig werk hebben, sprak de leerlingen die de avondstudie MEAO op de Boerhaave dag avond scholengemeenschap vol gen wel aan. Ook de vragen over de tekst waren niet te moeilijk vond hun lerares R. Edelaar "Nieuw is dit keer wel, da* veel vragen een eigen mening van de kandidaat eisen. Een goede zaak. In het verleden werd een eigen formulering ook al hoger ge waardeerd dan letterlijk overne men uit de tekst. Dus ze zyn er wel aan gewend". Voorafgaand aan dit werk moesten de MEAO-leerlingen een engels dictee noteren. Twee uur later ontstaat onzekerheid over hoe je de woorden 'assesment' en 'wel fare' nu precies moet schrijven. Als Edelaar in snel tempo het even fonetisch spelt kan de helft zichzelf wel voor de kop slaan. LEIDEN - Contacten tussen universiteit en bedrijfsleven hebben gisteravond tot een uiterst woelige vergadering van de universiteitsraad geleid. Aanleiding voor de relle rige sfeer, waarin raadsleden de zaal demonstratief ver lieten en de discussie zeer hoog opliep, was een plan van het universiteitsbestuur om het in de knel zittende be drijfsleven met wetenschappelijke steun de helpende hand toe te steken. Die steun zou dan met name moe ten liggen op het terrein van ver- nieuwingen op technologisch ge bied, dat met het woord innova- Autocontrole op Plesman- laa n LEIDEN Bij een voertuigencon- tróle op de Plesmanlaan zijn gis terochtend in totaal 44 auto's aan een onderzoek onderworpen. Te gen 24 automobilisten werd pro ces verbaal opgemaakt, bijvoor beeld omdat ze met te gladde banden reden, een defecte uitlaat hadden of een verouderd deel III. Een auto werd uit het ver keer genomen omejat hij "een compleet wrak" waï». Ook een aanhangwagen werd van de weg gehaald. Het wagentje had én scheuren in de trekinrichting én was 350 kilo te zwaar beladen. Van een bouwterrein aan'de Ve- luwemeerlaan zijn de afgelopen dagen houten koppen van heipa len gestolen. In totaal is er zo'n veertig meter heipaal verdwenen voor een waarde van een paar honderd gulden. De politie ver moedt dat de heipaalkoppen nu worden verstookt in de open haard van de dieven. tie wordt aangeduid. Samen met de overheid is het College van Bestuur van mening dat "het ontwikkelen van technisch-we- tenschappelijke achtergrond kennis" voor de industrie en 1 dienstensector van groot nut kan zijn. Met name het midden- en kleinbedrijf zou daarvan kunnen profiteren, want bij het hoger be drijfsleven zit over het algemeen al een wetenschappelijk kadeF. Over het nut van die plannen was iedereen het gisteravond in de universiteitsraad roerend Over de manier waarop de banden tussen universiteit en industrie moeten worden aangetrokken, bleek echter duidelijk verschil van mening. In zijn voorstel op- LEIDEN - Een 33-jarige Leidse vrouw is gistermiddag in V en D aan de Breestraat beroofd van haar handtas. In de tas zaten be halve een bedrag van 3.000 gul den ook haar rijbewijs, kente kenbewijs, ziekenfondskaart en agenda. Cath: motie onbruikbaar. perde het College van Bestuur een zogenaamd transferpunt. Bij die instantie zouden vraag (be drijfsleven) en aanbod (universi teit) elkaar ontmoeten. De Leid se Studentenbond vond echter dat te hard van stapfel werd gelo pen. Eerst moest een commissie in het leven worden geroepen, die de zaken op een rijtje zou zet- ten. De behoefte van het bedrijfs-1 leven moest worden gepeild, overleg met gemeenteraad was gewenst en onderzocht diende te worden of een transferpunt niet een instantie als de Weten schapswinkel in de wielen zou rijden. Zonde van de tijd. meende rector magnificus Kassenaar. die vond dat juist uit de praktijk wel zou blijken waar de knelpunten za ten. Bovendien zei hij al in over- leg te zijn met enerzijds de Tech- nische Hogeschool in Delft en de Erasmus-universiteit in Rotter dam en anderzijds met voorzit ters van diverse Kamers van Koophandel. Als de universi teitsraad hem een halt zou toe roepen, sloeg hij immers "een modderfiguur". De raad trok zich daar echter niets van aan en steunde het voorstel van de LSB. Groot tumult ontstond vervol gens toen de voorzitter van het College van Bestuur, Cath ver klaarde "niet met de motie uit de voeten te kunnen" en die daarom voorlopig naast zich neer te leg gen. Volgens de reglementen kan het bestuur dat een maand doen om daarna uitsluitsel te ge ven over wat met de verlangens wordt gedaan. Een schorsing volgde, maar die bracht de partijen niet nader tot elkaar. De Unie van Faculteiten en Diensten (de grootste fractie in de universiteitsraad) had het pand toen al demonstratief verla ten. De UFD had tegen de LSB- motie gestemd en hield de ver dere discussie voor gezien. Ook de LSB geloofde het wel toen bleek dat het universiteitsbe stuur voet bij stuk hield. In een rumoerige sfeer besloot de voor- zitter van de universiteitsraad. Van der Meer de vergadering maar te beëindigen. Over ander halve week, als de gemoederen wat zijn bekoeld, staat het punt opnieuw op de agenda. Bij een muziekhandel aan de Nieuwe Rijn zijn vannacht een elektrische gitaar ter waarde van 1200 gulden en een aantal micro foons gestolen. De inbrekers kwamen de winkel binnen door twee ruiten uit de toegangsdeur te lichten. Een select gezelschap van mavo. havo en vwo - immers, niet veel kandidaten hebben dit vak in hun pakket zitten - was uitverko ren zich gisterochtend aan de na tuurkundevraagstukken te zet ten. De drie uur. die voor dit vak stond, had iedereen dik nodig. Geen mensen die voortijdig het examenlokaal verlieten. Havo leerling Willem Cooren heeft alle registers moeten opentrekken om er iets van te maken. Geluk kig had hij in het voorafgaande jaar nog veel moeilijker sommen onder ogen gekregen. Hij hoopt maar. dat die oefening haar vruchten nu zal afwerpen. De lerares natuurkunde. J.C. Bloembergen, verklaart dat het een aantal jaren inderdaad is geweest dat het havo-examen haast moeilijker was dan het vwo-examen. "Dat komt omdat de stof die beide schooltypen moeten beheersen, nagenoeg hetzelfde is Het VWO heeft wat extra onderwerpen en gaat er soms wat dieper op in. Voor mijn gevoel hebben ze dit keer gepro beerd daar iets aan te doen. Ze hebben de vragen voor de havo wat eenvoudiger gebracht, maar daardoor is het allemaal ook iets vager geworden". Ankic van Woensel klaagt steen en been over het vwo-werk. "Ik kon geen som helemaal maken en we hadden te weinig tijd. Ik kon niet even rustig denken". Als ze. sa men met haar medeleerlingen, nu wel rustig het werk bekijkt komt ze tot de conclusie dat som 1 veel reken- en tekenwerk (gra fieken) vergde maar wel te ma ken was. Ook som 2 ging wel. maar ze had meer aan de "gas sen" moeten doen. Opgave vier over radioactieve stoffen was veruit de moelijkstc. "Met 'Geef de vervalvergelijking van het kaliumisotoop 40K'. het eerste onderdeel van een reeks van zeven, kwamen de proble men al", aldus de kandidaten. Beroepsonderwijs Zo nu en dan klinken uit het be roepsonderwijs wat mistroostige geluiden omdat men het in de kranten vaak alleer. maar over de examens van het algemeen voortgezet onderwas lijkt te heb ben. Alsof er voor een lts- of een mts- diploma (om maar wat te noemen) geen examen zou wor den gedaan. De leerlingen van de C-stroom aan dc technische school "Haagweg" hebben óók de hele week al exa mens gehad. Gistermiddag was dat natuurkunde. Henk Donder- winkel heeft zijn tijd helemaal uitgezeten. De vijfentwintig meerkeuzevragen waren, vol gens zijn zeggen, niet "onwus moeilijk". Johan A-tjak had er meer moeite mee. Hij heeft de eerste twee jaar van zijn opleiding de B-richting gevolgd. Toen bleek dat hij meer aankon, is hu overgestapt op de theoretische C-nchting. On danks de bijlessen merkt hij toch dat hij hiaten heeft in zijn basis kennis. "Mijn verwachtingen zijn daarom niet al te hoogge spannen", zegt hij eerlijk gehad. Echt gemene dingetjes heelt hij voorlopig nog niet kun nen ontdekken. "Dit jaar zijn de onderwerpen voor het eerst ge rubriceerd en dat werkt voor de jongelui veel prettiger. Dan kun nen ze het eerst aan het onder werp beginnen waar ze veel van afweten. Dat geeft ze zelfvertrou De onderdelen die $en lts'ers moet beheersen zijn: statica, kinemati- ca. hydrostatica, elektriciteit en geluid. Wethouder Tesselaar: LEIDEN - Het is mogelijk om in de Stevenshofpoldcr woningen te bouwen voor de Leidse wo ningzoekenden. De huren zullen aan de hoge kant zijn, maar nog wel acceptabel. Dat zei wethou der Tesselaar (PvdA) gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie volks huisvesting. De wethouder liet weten dat de de finitieve exploitatie-opzet (de kostenberekening van het plan) gereed is en vandaag door B en W zou worden vastgesteld. "Het is nu de kunst voor de gemeente om zulke ontwerpen te maken, dat er betaalbare huren worden gehaald", aldus Tesselaar. Hij verwachtte dat er gekozen zou moeten worden tussen verschei denheid aan woningen, het fraaie uiterlijk of lage huren. "De laagte van de huren telt voor mij het zwaarst", aldus de PvdA-wet- houder. Tesselaar zei aanvankelijk ge vreesd te hebben dat een vierka merwoning meer dan 500 gul den per maand aan huur zou gaan 'doen'. Hij denkt daar nu enigszins onder te kunnen blij ven: ongeveer 450 gulden per maand op het prijspeil van 1982. Overdekte Het bouwen in de binnenstad le vert meer problemen op. Het bouwplan voor 22 woningen op het terrein van het voormalige zwembad 'De Overdekte' is door het ministerie terug gestuurd, omdat het te duur was. Volgens het ministerie moet er op het bouwplan per woning 7000 gul den worden bezuinigd. Tesselaar vroeg zich af of er bij dit plan niet te veel inspraak is ge weest. Op een totaal van 22 wo ningen zijn er (als gevolg van de inspraak) 15 verschillende typen en dat - aldus de wethouder - maakt het plan erg duur. Fascisme (26) Maar goed dat de Centrumpar tij en de Nederlandse Volks Unie niet mee mogen doen in het kiesdistrict Leiden. Dat bespaart Leo Meijer een be roerte. Gemeentevoorlichter Meijer zat aardig in zijn rats dat hij voor de Nederlandse racisten en fascisten een plaatsje in zou moeten ruimen op de verkiezingsavond. 26 mei in dc Stadsgehoorzaal. Meijer verzorgt die avond na mens de gemeente. Het Leid se kiezersvolk kan in de grote zaal naar teeveebgelden over dc verkiezingen turen via een "video beam General Elec tric" van zes bij vier meter in de grote zaal. Voorts mogen alle politieke partijen die in het Leidse kiesdistrict heb ben meegedaan een kraampje plaatsen om zich alsnog te ontdoen van kraal tjes, balpennen, ballonnen, stickers, sleutelhangers en andere troep waarmee ge woonlijk de ziel van inboor lingen gewonnen werd. "Als de Centrumpartij en de Nederlandse Volks Unie mee hadden mogen doen^dan had ik een list moeten verzinnen. Ik was niet van plan om die partijen een kraampje te gun nen om op kosten van de ge meente propaganda te ma ken. Het is niet zover geko men. Anders had ik mijn pro bleem aan burgemeester en wethouders voorgelegd; om een andere formule te kie- de Dc verkiezingsavond in Stadsgehoorzaal begint ot zeven uur. Uit voor de buis. Geplak in LAK Kunsthistorici in wording heb ben geprobeerd een tipje van de stadsvernieuwinga-sluier op te lichten. Het resultaat van dit probeersel hangt op het ogenblik 'ten toon' in de foyer van het LAK-theater aan het Levendaal. Een aardi ge foto-tentoonstelling die een vluchtig beeld geeft van hoe het proces van de stads vernieuwing tot stand komt. Als voorbeeld is gekozen voor de wijk Noordvest. De wijk die kampt met leeg stand, verkrotting en enorme parkeeroverlast. De wijk met Digros. het Zoutkeetterrein en het Stadsbouwhuis. De kunstgeschiedenis-studen ten, twaalf in getal, hebben de tentoonstelling gemaakt in het kader van de cursus didaktiek. "Didaktiek wil zeggen: iets overbrengen op leken. Ik geloof dat deze ten toonstelling de leek een aar dig beeld geeft van de stads vernieuwing", zegt studiebe geleider Ben Koevoets. De studenten zelf zijn ook best tevreden over de tentoonstel ling. Alleen vinden de mees ten dat er meer van te maken was. "Het is gelukkig geen bij elkaar geplakt zooitje gewór den. Maar we hebben wel met beperkte middelen moe ten werken. We hadden maar tweeduizend gulden voor het hele project. Daar kun je nau welijks een paar foto's van la ten vergroten. Maar achteraf gezien valt het resultaat Voor de bezoekers van het LAK-theater die in de pauze van een toneelvoorstelling toch niets beters te doen heb ben dan achter de koffie te zitten, is de tentoonstelling een overzichtelijk geheel dat in tien minuten is af te lopen. De tentoonstelling is opge bouwd uit vijf panelen die al lemaal één aspect van de stadsvernieuwing aanstip pen. Achtereenvolgens ko men aan bod de rol en belan gen van de overheid, bedrij ven. inspraakgroeperingen, ideologen en de bouwexploi tanten. Hun rollen en belan- Een morbide figuur heeft op kamer 317 ran het stadhuis een visie gegeven op het leeglopen van de afdeling economische aangele genheden en bedrijven. Twee ambtenaren van de afdeling zijn vorige maand opgestapt, de derde (de chef) volgt over een maand of twee. Op de deur is nog plaats voor teksten als 'kamer te huur' of 'wie durft het nog te maken bij economische zaken'' gen zijn aangegeven met be hulp van foto's en begelei dende teksten De tentoonstelling, die de titel meekreeg: 'Wonen in Noord vest?', is tot 26 mei te bczich door René van der Velden Jaap Visser Aan de knikker Jilles van Dijk en zijn maatjes hoeven niet met de door hen verzamelde handtekeningen naar de burgemeester. Amb tenaren van het Stadsbouw huis hebben namelijk toege zegd dat er vlak naast de Stadshouderslaanschool een speelveldje komt Een bas ketbalveldje met palen. Zoals wij vorige week meldden waren Jilles en vrienden het zat. In hun wijk (Tuinstad- wijk) is nergens een fatsoen lijk plekje te vinden om bui ten te kunnen spelen. De eni ge twee plekjes in de wijk waar de jongens konden ra votten liggen bezaaid met vuilnis en hondepoep. Van daar dat Jilles ("net als grote miwnn 'i ii doen") met g'n vrienden handtekeningen heeft verzameld "voor een fijn speelterrein". Dat komt er. Tenminste dat hebben ambtenaren het wijk comité beloofd. Maar volgens voorzitter Henk Vis van het wykcomité zijn beloven en doen nog altyd twee verschil lende dingen. "We lopen al ja ren te zeuren om een speel- terreintje. We zijn alfijd aan het lijntje gehouden met be loftes. Nu hebben wc dc con crete toezegging dat er vóór do Vijftiende mei zal worden begonnen met het aanleggen van een baskctbalveldje met een beetje groen eromheen. We hopen nu maar dat het ook werkelijk gebeurt". De moeder van Jilles van Dijk meldt ons nog dat haar zoon, uitgerekend toen hij vorige week met z'n maten voor on ze fotograaf poseerde, op zijn 'knikker' viel. "Hu kwam on der de stront thuis. Ik kon het hele zaakje zo in chme gooien". Net als reclame econ aangelegenh en bedr tigen in het Lak-theatcr. Le vendaal 150 (openingstijden 10 00 18 00 uur» en van 4 tot 25 juni in het Stadsbouwhuis. Langogracht 72/74 (openings tuden 8 15 17 15 uur»

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3