Reportage Kleinschalige aanpak krijgt stimulans LEZERS SCHRIJVEN Is kiezen voor je gezin minderwaardig geworden? -v Samen aan 't werk 3 Antwoordnummer 1877,2500 WB Den Haag, tel. 070-611121. VRIJDAG 8 MEI 1981 PAGINA 1* DEN HAAG - Er blijkt in Nederland ondanks de economische situatie veel belangstelling te bestaan voor het zelfstandig on dernemerschap. Niet alleen mensen die nu nog in loondienst werken willen eigen baasje worden maar ook werklozen zouden een toekomst als ondernemer ambiëren. Mensen die rondlopen met een idee eigen baas te worden, worden daar meestal door hun omgeving vanaf gehouden. Ook de warwinkel van vesti gingseisen stimuleert mensen niet om voor zichzelf te beginnen. Dit zijn enkele van de ervaringen die zijn opgedaan door mensen die zich bezighouden met het stimuleren en helpen van aanko mende ondernemers. Verspreid over het hele land zijn uit particulier initiatief projecten opgezet waarbij mensen geholpen worden een eigen bedrijfje op te zetten. Enkele van die projecten zijn "Word je eigen werkge ver" van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen te Gro ningen (Haren). "Schep je eigen werk" van de Stichting Memo te Amsterdam en "Hou het klein" van de Stichting de Twaalf Ambachten te Boxtel. De projecten zijn opgezet vanuit verschillende invalshoeken maar hebben hetzelfde doel: mensen helpen op de weg naar zelfstan digheid. De stichting Memo. dat staat voor mens en milieuvrien delijk ondernemen, heeft heel eigen opvattingen over het onder nemerschap. Het ondernemen gebeurt er vanuit een idealisti sche levenshouding: zinvol en milieuvriendelijk in je eigen be staan voorzien. Je eigen werkgelegenheid scheppen. Meer vanuit de traditionele opvattingen over het ondernemer schap opereert het VNO-Noord te Groningen (Haren). Onder het motto "Word je eigen werkgever" startte het VNO vorig jaar in mei een speuractie naar mensen die eigen baas wilden worden. Inmiddels zijn daar dertig levensvatbare bedrijfjes uit voortge komen. VNO-project De afdeling Noord van het VNO stond in mei 1980 met een stand op een banenmarkt met de bedoeling werkgevers te werven. Ondernemers is spé worden uitgenodigd voor een informatie-avond. Aan vankelijk meldden zich der tig mensen maar toen de avond daar was werd het door het VNO gehuurde zaal tje overstroomd door hon derdtwintig mensen. Op die avond vertelden geslaagde ondernemers over hun erva ringen en waren er vertegen woordigers aanwezig van banken en organisaties die mensen kunnen helpen bij het ondernemerschap, zoals de Noordelijke Ontwikke- lings Maatschappij, de Ka mer van Koophandel, de Rijksnijverheidsdienst, het Regionaal Dienstverlenings centrum en het Economisch Technologisch Instituut. Aanvankelijk was het de be doeling van het VNO-Noord uitsluitend als verkeersagent te fungeren: mensen de weg wijzen, verder niet. Nu na de informtieve bijeenkomst de telefoontjes van belangstel lenden blijven binnenkomen heeft het VNO besloten een apart bureau "Word je eigen werkgever" op te richten. Het VNO heeft voor het experi ment drie jaar uitgetrokken. Omdat dit experiment geld kost heeft het VNO een bij drage van 280.000 gulden ge vraagd uit het Integraal Structuurplan Noorden des lands. Succes G.H.M. Alferink,'secretaris van het VNO-Noorden de man achter "Word je eigen werk gever" heeft zijn handen vol Een keus voor kleinschaligheid, levert niet zelden de oplossing voor bedrijven in moeilijkheden. Zo werd deze week bekend dat zes personeelsleden van de Skol-brouwerij in het Limburgse Arcen het met sluiting bedreigde bedrijfje gaan voortzetten. Wat binnen het grote geheel van het concern onmogelijk bleek, hopen de zes door de produktie van een nieuw soort bier wel te klaren de fabriek uit 1915 blijft behouden aan het project. Alferink: "Er zijn inmiddels driehonderd geïnteresseerden. Dat had ik nooit verwacht. Wij dachten als ons project vijf nieuwe onderneminkjes oplevert is het al een succes. Maar dit.., Over de mensen die zich bij hem meldden, zegt hij: "Ze zijn allemaal bloedserieus. Ik heb me vooral verbaasd over de kwalitiet: die is prima". Wat de meest mensen ervan weerhoudt zelfstandig te worden is niet het gebrek aan geld. Alferink: "Het moei lijkst blijkt te zijn anderen te overtuigen van je ideeën. Je moet je tot in het oneindige verdedigen. Wanner je in de ze tijd voor jezelf begint. We zijn in Nederland helemaal verkeerd bezig. We houden krampachtig bedrijven over eind die geen toekomst meer hebben. We moeten juist het ontstaan van nieuwe bedrij ven bevorderen". 'aar ook nogal het een en an der aan schort is het onder wijs. Volgens Alferink wordt in de beroepenvoorlichting op scholen niets gedaan aan voorlichting over het onder nemerschap. En "Kinderen wordt niet geleerd hoe ze la ter zelf ondernemer zouden kunnen worden. Mensen hebben nog steeds een vrij negatief beeld van onderne mers. Jongens in goede pak ken en dure auto's. Het is toch typisch: we worden in Nederland de Chinezen van Europa genoemd maar eigen lijk vinden we het maar gek dat we ondernemen". Toeval Over het waarom van "word je eigen werkgever" zegt Alfe rink: "De Clyde Workshops in Engeland en de rapporten uit Amerika hebben ons aan het denken gezet. Bij. de Cly de Workhsops wordt aan jon ge ondernemers be drijfsruimte beschikbaar ge steld maar voordatje als aan komend ondernemer be drijfsruimte nodig hebt is er zoveel te doen en te overwin nen. Er bestond in Nederland niks expliciets voor jonge be ginnende ondernemers. Dat we in Groningen het project gestart zijn is zuiver toeval. Ik zat hier nu eenmaal". Alferink heeft het zoals gezegd erg druk met zijn project. Twee dagen per week houdt hij op het VNO-kantoor in Haren spreekuur voor begin nende ondernemers, hij legt contacten voor die beginners met banken, andere mensen die een eigen bedrijfje willen beginnen en helpt bij vesti gingsproblemen. Hij wordt ook zelf benaderd bijvoor beeld door burgemeesters met ideeën en ervaren onder nemers die mentor willen worden van de "beginnelin gen". Alferink is erg trots op de be drijfjes die uit het VNO-pro ject zijn voortgekomen. Hij noemt er enkele: een schade- expertise bureau, een kraan verhuurbedrijf. een rogge broodfabriekje. een kerami sche ovenbouwer, een dorpssmid, een bedrijf dat magazijnstellingen maakt, een uurwerkfabriekje, een rijdende beveiligingsspecia- list, een installatiebedrijf, ie mand die in honden- en kat- tenspeelgoed doet, een lij stenmaker en een rioolreini- gingsbedrijf. Huivering Alferink: "In de meeste geval len hoefde de beginners al leen de hand gereikt te wor den. Ze hebben niet veel hulp nodig. Alleen een duwtje. Soms staan ze tegen een muur. Ze hebben meestal ge meen dat ze huiverig tegen over officiële instanties staan. Wij willen de begin ners hun mogelijkheden en soms onmogelijkheden laten zien. We stellen het onderne men niet te rooskleurig voor. We wijzen mensen op de con sequenties die het onderne men kan hebben". Volgens Alferink reageren de banken "in toenemende mate plezierig op het project". Hij zegt. "Ze gaan zich echt iets aantrekken van "word je ei gen werkgever". Over de houding van de ministeries van economische cn sociale zaken vertelt hij: "Men heeft wel belangstelling maar zien het project toch als iets regio naals. Dat is niet zo want er zijn door "word je eigen werkgever" ook al bedrijfjes in Amsterdam -opgezet. Eco nomische zaken heeft ge vraagd hoe ze op het project kan inhaken maar daar sta ik wat huiverig tegenover want ik kan niet iets gebruiken dat vertragend werkt. Zoals we nu opereren gaat het goed; wel gebruikmaken van de in stituten die er zijn, zoals de noordelijke ontwikkelings maatschappij.'maar er geen rekenging mee hoeven hou den". Memo-project Het aantal bedrijfjes dat met hulp van de Stichting Memo (Mens en Milieuvriendelijk Ondernemen) ontstond wordt door de stichting op duizend geschat. De Memo beweging. die nog wortels heeft in het provo-tijdperk, ontstond in de jaren zeventig. Het karakter was aanvanke lijk experimenteel. Er werd gezocht naar nieuwe manie ren van werken en leven als oplossing voor allerlei knel punten. De alternatieve wijze van werken in kleinschalige, milieuvriendelijke en zelf op gerichte en bestuurde bedrij ven bleek levensvatbaar te zijn. In de Memo-bedrijfjes bleek het haalbaar een mini mumloon te verwerven en onafhankelijk te worden van een uitkering of van een werkkring die niet meer be viel. Arbeiderszelfbe stuur Sinds kort heeft de stichting een vestiging in Amsterdam. De stichting wil mensen die een eigen bedrijfje willen be ginnen hierbij helpen. Eis is wel dat de beginnende onder nemers de ideeën van de Me mo-gedachte onderschrijven Een Memo-bedrijf wordt ge kenmerkt door arbeiderszelf bestuur. kleinschaligheid en milieuvriendelijkheid De be drijfjes die tot nu toe van de grond kwamen zitten hoofd zakelijk in de sector voeding. In de komende jaren hoopt de stichting dat er meer be drijfjes komen op het techni sche vlak. Otto Munters, secretaris van de Stichting Memo. zegt: "Met onze actie "schep je eigen werk" willen wij mensen op het idee brengen dat je werk niet alleen uit de krant haalt of via het arbeidsbureau maar dat je ook je eigen werk kunt creëren Vooral werklo ze mannen komen niet zo snel op dat idee. Dat kan ik 'ook wel begrijpen want er is wel durf voor nodig en de overheid heeft geen over gangsregeling voor mensen die in de ww lopen en een ei gen loonvormend bedrijfje willen beginnen. Wij gaan dit probleem binnenkort weer aankaarten bij sociale zaken. Sociale zaken ziet nog niet genoeg in dat door een eigen bedijfje op te zetten men meewerkt aan het oplossen van de werkloosheid. Alternatief Hoewel de stichting in feite streeft naar een alternatieve economie, waarvan de ken merken zouden moeten zijn een streven naar welzijn op langere termijn, een milieu vriendelijke houding, pro duktie van nuttige produkten en arbeiderszelfbcstuur. wil de stichting zich niet in een bepaalde politieke hoek laten drukken. Munters: "Binnen Memo is zo n diversiteit aan mensen Iedereen kan bin nen Memo zijn doelstellingen waarmaken Wat ons bindt is het instandhouden van de sa menleving op langere ter mijn" Het slechte economische kli maat wordt door de stichting eerder als een stimulans om een eigen bedrijfje op te zet ten ervaren dan als een na deel. Munters: "Memo-be drijven worden met dezelfde moeilijkheden geconfron teerd als gewone bedrijven". Munters is verheugd over de herwaardering van het mid den- en kleinbedrijf. "Helaas een beetje laat", zegt hij Hij juicht het toe dat er meer ini tiatieven zijn om beginnende ondernemers te helpen. Over het VNO-project zegt hij: "Zoveel mogelijk zelfstandig onder ken is prima maar bij ons gaat het toch in de eerste plaats om de kwaliteit van het bezig zijn Het mooiste zouden wij vinden wanneer in de toekomst de Memo-ge dachte overgenomen zou worden door het gewone be drijfsleven". De Stichting De Twaalf Am bachten wil beginnende on dernemers vooral helpen de technische problemen van hot voor jezelf b. gmnrn op Ie lossen. Met het tentoonstel lingsschip "De Jongejan" doet de stichting verschillen de havens aan. De ideeën van de stichting sluiten UWV Mn bij die van de Stichting Me- Belangstelling Bij de ministeries van economi sche zaken en sociale zaken worden de initiatieven met belangstelling gevolgd. Woordvoerders van beide mi nisteries zeggen positief te genover de ontwikkelingen te staan. Zij zeggen: "Door iets te doen in de bedrijfsma tige sector wordt de collectie ve sector ontlast en alles wat de collectieve sector ontlast juichen wij toe". ADVERTENTIE Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de - redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Politici Maandag 4 mei heb ik gekeken naar de t.v.-film "Voyage of the damned". Een waar gebeurd ver haal over een goedwillende Duit se kapitein, die zijn joodse passa giers in Havanna of Amerika wil afleveren. Door allerlei politiek gekonkel blijkt het uiteindelijk alleen mo gelijk ze over Nederland, België, Frankrijk en Engeland te ver spreiden. Het grootste deel valt dan ook na het uitbreken van de oorlog weer in Duitse handen. Ik moet zeggen, dat vooral het han delen van de politici zorgwek kend is. Zou dat soms sympto matisch zijn? Als er nu gepraat gaat worden over vermindering van kernbewape ning, dan ga je natuurlijk eerst je eigen bewapening opvoeren. De akkoorden die je sluit, hoefje la ter natuurlijk niet te onderteke nen. In Nederland is zelfs een po litieke partij, die zijn mening over het gebruik van kernener gie afstemt op de mening van zijn lijsttrekker. Vandaar dat ik wel moet lachen (of huilen) als Wiegel zegt, dat de po litici hun verantwoordelijkheid niet moeten ontlopen en dat daarom de brede maatschappe lijke discussie over kernenergie niet nodig is. Politici hebben allang bewezen hun verantwoordelijkheid niet te kennen. De stem voor of tegen kernenergie mag niet onderge schikt zijn aan het partij-pohtie- ke machtsdenken, zoals bij het abortusprobleem nou weer ge beurd is. Hierover moet het Ne derlandse volk zelf in alle vrij heid een beslissing kunnen ne men. Een volksreferendum dus. Laten politici die nog wat idealen hebben, ervoor zorgen dat dit mogelijk wordt. Een utopie dus? Peter Nierop Rosmolen 18 Leiden. Abortus Dinsdagmorgen 27 april len we om acht uur aan het sta tion in Leiden, zo'n veertig vrou wen, vol goede moed, strijdbaar en vrolijk. Ik voel energie in me om er maar weer eens tegen aan te gaan. Een uur later: dreiging, politie, overvalwagens, vrouwen worden links en rechts opgepakt zomaar Machteloos en woe dend kijk ik toe: hoe is dit moge lijk, we demonstreren hier toch voor een al tien jaar lange strijd? Ik zie M.E.'ers, dreigend, met harde gezichten op ons afkomen. Hun stokken steken recht voor uit en even later voel ik zé op m'n lijf, machteloosheid, boosheid en vernedering voel ik. ze slaan met z'n drieën op mij alsof ik een vre selijk gevaarlijk mens ben. Pijn voel ik op dat moment nauwe lijks, schreeuwend en huilend ren ik weg: ik ben geslagen als een beest, dit zijn geen mensen meer, het zijn robotten, je drukt op een knop en ze gehoorzamen! Even later tussen de andere vrouwen voel ik handen om me heen die me troosten. Iedereen is diep geschokt. Wat verslagen lo pen we in een grote boog, om het Binnenhof heen, maar dat mag ook niet. Opeens zijn ze er weer. rennende uniformen die links en rechts om zich heen grijpen. We rennen voor ons leven. Steeds zie ik overal uniformen en voel me kwaad en bang. Zij heb ben "het recht" (welk recht) aan hun kant. We praten met een po litieagente over onze veront waardiging. Ze lacht ons uit. ze voelt niet meer, wij zijn in over treding. dus worden we gestraft! Uren later voel ik weer de strijdlust terug komen, ook bij de andere mensen. We gaan door met de strijd, we blijven het uitschreeu wen: vrouwen willen zelf beslis sen over wat er met hun lijf ge beurt!! M'n familie (ze voelen zich niet betrokken bij vrouwen- strijd en demonstratie) wordt plotseling geconfronteerd met een stuk strijd en geweld. Ik praat veel, ze luisteren, proberen te begrijpen. Wat ver van hun bed is komt wat dichterbij en dat geeft me een goed gevoel. Mijn strijdbaarheid is intenser dan ooit en ik ben er: op de interna tionale actiedag voor vrije abor tus in Maastricht. De afgelopen week heb ik veel ge praat met vrouwen en mannen over de afkeer die dit optreden in ons op heeft geroepen cn wat je aan deze toenemende tendens van het gebruik maker\van poli tieel geweld kunnen doen. want ik heb toch het recht op vrije me ningsuiting? Of leef ik dan toch niet in een democratie? Irene de Rooy Asterstraat 11 Katwijk a.d. Rijn Strippenkaart De strippenkaart is met ingang van 1 mei j.l. duurder geworden. Ak koord, maar waarom blijven de oude kaarten die men in zijn be zit heeft, slechts geldig tot 1 au gustus a.s.9 Men wordt nu ge dwongen om de oude kaarten, ook indien incidenteel van het openbaar vervoer gebruik ge maakt wordt, vóór 1 augustus a.s. te gebruiken, anders kunnen ze daarna worden weggegooid. Waarom blijven ze niet geldig zo als ook 10- en 25-badcn-kaarden voor zwembaden geldig blijven9 De prijs van deze kaarten wordt ook ieder seizoen aangepast. G Nas Waterbieskreek 17 2353 JE Leiderdorp Bij de WD tellen vrouwen die werken in hun gezin niet minder mee dan vrouwen die buitenshuis werken. Integendeel. We moeten er de komende jaren wel voor zorgen dat vrouwen en mannen echt gelijkwaardig worden als het gaat om het krijgen van een baan. Maar we willen niemand iets opdringen. Bent u het V a hiermee eens, stem dan op 26 mei WD, lijst 3, H. Wiegel.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17