Tas volgend jaar kan ik mezelf zijn' "Nu eindelijk SJC in schijnwerpers" The Wolves i naar rechter JUNI0RENT0ERN00I Noordwijk-trainer Piet Buter tevreden met resultaten, maar... De Sleutels- Bergambacht TOPVOETBAL 2 dagen lang in Leiden VRIJDAG 8 MEI 1981 SPORT AMSTERDAM (ANP) - Basket balvereniging Wolves stapt naar de rechter om alsnog een plaats af te dwingen in de eredivisie. Onlangs oordeelde de topsportli- ga van de Nederlandse basket- balbond, dat de Amsterdamse club te geringe financiële arm slag bezat om een representatief team voor de eredivisie op de been te brengen. Wolves werd in het afgelopen seizoen kampioen van de hoofdklasse en kwam op grond van dat resultaat in aan merking voor promotie. De topsportliga wees de inschrij ving van Wolves voor de hoogste basketbalklasse af en stelde het gedegradeerde Tonego in staat het eredivisieschap te verlengen. Wolves vecht deze beslissing aan. Het spant op 13 mei (14.30 uur) een kort geding aan bij de Amsterdamse rechtbank tegen de Nederlandse basketbalbond met als inzet een plaats in de ere divisie. •f 'Zf. stijl: "We hebben geen tijd. voi Doelman Ed Zuidhoek: Bij Noordwijk denken ze het voethallen te hebben uitgevonden" NOORDWIJK - Met een nauwelijks te bedwingen nieuwsgierigheid doorzoekt Ed Zuid hoek dagelijks de inhoud van de brievenbus. "Met smart" wacht de 20-jarige sluit post op een brief van het hoofdstedelijke Ajax, die uitsluitsel over zijn voetbaltoc- komst moet geven. sentimenten, SJC wordt kampioen". V.d. Meer vierde in Vuelta TORREJON DE ARDOZ (ANP) - Alvara Pino heeft gisteren de 16e etappe in de Ronde van Spanje gewonnen De rit voerde van Catalayud naar Torrejon de Ardoz over 220 kilometer. Pino had aan de eindstreep ruim 8 minuten voorsprong op het peleton. Jack van der Meer sprintte naar de vierde plaats. Wies van Don gen werd zevende. De Italiaan Battaglin behoudt de leiderstrui. aanvang 10.00 uur op 9 mei Sportpark De Vliet op Sleutels terrein. Deelnemende verenigingen UVS bi, Lelden bi, VTL bi, Leidse Boys b1 en natuurlijk De Sleutels b1. GOEDHART Rijnsaterwoude - 01721-9973 f "i Mocht de Amsterdamse eredivisio- nist Zuidhoek een aantrekkelijk contract voor de neus houden, dan zal SJC met ingang van het volgende seizoen op zoek moe ten gaan naar een capabele sluit post voor de hoofdmacht. Want voor Ed Zuidhoek zal "een jeugddroom" in vervulling gaan, als de drievoudig Europa Cup- winnaar de keeperstalenten van de Noordwijker met harde gul dens wil belonen in ruil voor klinkende prestaties tussen de palen. Nu Piet Schrijvers zijn ko lossale gestalte voor een Franse club beschikaar wil stellen, is Ajax genoodzaakt het aantal doelverdedigers uit te breiden. Elke dag wordt dan ook de krant 'uitgemolken' om meer te weten te komen over de ontwikkelin gen van Ajax met Schrijvers. "Hans Galjé zal uiteraard de eer ste doelman worden, als Schrij vers vertrekt", weet de filiaal houder van een Sassenheimse slijterij. "Sjaak Storm en ik zul len dan beurtelings op de bank plaatsnemen, zo liet Adrie de Mos weten". Die conversatie met de interim-oe- fenmeester vond plaats na een oefenpartij van zijn club SJC te gen het C-team van Ajax. De ver richtingen van Zuidhoek in die partij waren dusdanig, dat de in teresse van de oud-RVC trainer werd gewekt. "Hij vertelde me ook nog dat ik elke wedstrijd gescout zou worden. Later zou een proefwedstrijd volgen". Die heeft hij vorige weck dinsdag in middels "met redelijk succes" af gelegd. "Van andere jongens hoorde ik, dat ik het wel goed had gedaan", blikt Zuidhoek te vreden terug "Voor mij zou het een hele eer zijn als ik bij Ajax mag komen. Ik wil op het hoog ste niveau spelen en als zo'n kans zich aandient, mag jc natuurlijk niet twijfelen. Vijf jaar bankzit- NIEUW VENNEP - Ofschoon het althans volgens zanger Peter Blanker moeilijk is bescheiden te blijven als het succes aan komt waaien, lijdt Noordwijk-trainer Piet Buter bepaald niet aan zelfoverschatting. Hoogstens schat hij zijn aandeel in de verrichtingen van zijn spelers op "vijf procent", de rest van de lof zwaait de Haarlemmer zijn groep toe. Opvallend nuchter analyseert hij dan ook zijn eerste seizoen bij de club, die met de wedstrijden tegen Spijkenisse en GVW in het vooruitzicht één punt voorsprong heeft op con current Quick Boys. Uit zijn woorden spreekt visie, die zich vooral richt op de toekomst. Met een grote dosis optimisme weegt hij weliswaar de titelkansen van zijn voetballers af, maar bedrijfs blindheid is hem vooralsnog vreemd. Voortdurend houdt Bu ter zich voor dat na deze tijd een andere komt; op niet al te lange termijn zal Noordwijk een ver jongingskuur moeten onder gaan. noordwijk - de 16-jarige Ricky Hetem, speler van het A-junio renelftal van Noordwijk, gaat op amateurbasis voor Haarlem voetballen. De linkerspits, die dit seizoen meerdere malen werd uitverkoren voor het Ne derlands elftal van spelers tot 16 jaar, zal het komend seizoen deel uit gaan maken van het C- team van de aanstaande eredi visieclub. "Ik kijk door de successen heen", stelt Buter. "Al is de ploeg niet té oud, oud is ie wel". Nog twee sei zoenen denkt hij met een groot deel van de huidige kern door te kunnen gaan, maar dan mag worden gevreesd dat de sleet er op komt. Tegen dat natuurlijke slijtageproces wil de oefenmees- ter zich in de nabije toekomst op voorhand indekken. Nu al heb ben talenten als Ed Strijk, John Marijt en Jos Smits aan het grote werk geroken, maar behalve met Smits is de inpassing van het jeugdige materiaal niet geheel overeenkomstig de wensen van Buter verlopen. "Maar", houdt de platenhandelaar de moed er in, "ik heb vertrouwen in Marijt en Strijk. De kwaliteit is er, die moet alleen nog worden uitge bouwd". De toekomstmuziek verstomt nu, zijn aandacht wordt vervolgens volledig opgeslokt door de te genwoordige tijd. Met waarde ring kijkt hij naar het spelersbe stand van vandaag de dag. Buter roemt de instelling van de oude- ADVERTENTIE Morgen 9 mei voetbalwedstrijd sportpark De Vliet aanvang 16.15 uur GOEDHART voor betaalbare verzekeringen 01721-9973 ren, van verzadiging is naar zijn mening geen sprake. En al zegt hij zich sterk te willen maken voor een betere doorstroming van de jeugd ("Daarom wil ik volgend seizoen ook drie dagen per week gaan trainen"), de da den van de routiniers laten een voudig geen rigoureuze ingrepen in het elftal toe. "Want zolang de anderen niet beter zijn, blijven de ouderen staan", is zijn opvat ting. Met twee voorbeelden schetst hij de onveranderde werkwilligheid van enige spelers, die in de loop van de jaren toch al enkele malen het middelpunt zijn geweest van kampioensfeesten. "Hans West geest heeft zich in dit seizoen op basis van zijn mentaliteit over eind weten te houden. Verschil lende malen hebben we tegen over elkaar gestaan, Hans is vaak lastig voor me geweest. Maar hij heeft zich niet uit het eerste laten spelen. Westgeest accepteerde eenvoudig geen terugplaatsing naar het tweede. Daar kan ik al leen maar waardering voor op brengen. En John van Dijk had op een gegeven moment last van een liesblessure. Ik ben met hem naar Zeist geweest, daar is hij door Pierre van den Akker be handeld. Maar na een week kreeg hij weer last. "Trainer", heeft ie toen gezegd, "ik ga weer trainen en spelen. Brand ik af, dan brand ik maar af'. Prima toch, zo'n mentaliteit. Uiteinde lijk is Van Dijk 31 jaar. Ik kan me indenken dat andere spelers op die leeftijd zouden zeggen 'be kijk het maar, ik ga lager voetbal len". Het betoog van Buter, die deze zo mer in Durham weer een Engel se trainersbadge ("Het hoog ste") hoopt te halen, is derhalve doorspekt met zonnige gelui den. Maar toch, zijn vertrek punt bij Noordwijk was allesbe halve ideaal. Nu John Eelman na een zevenjarig dienstver band afscheid nam met een landstitel, leek al het gras voor zijn voeten weggemaaid. Hij be kent nu ook dat de start bij zijn nieuwe vereniging "moeilijk" was. "Op het moment dat ik te kende, stond Noordwijk op de derde plaats. Daarna werd de ploeg toch landskampioen. Voor de club was dat uiteraard prima, voor mij was dat nog maar de vraag. Want je kunt als trainer beter van onderaf begin nen dan meteen in de top. Bij de clubs die ik heb gehad stond ik bekend als een keiharde vent. Bij Noordwijk kon ik dat niet zijn. De voetballers hadden im mers het landskampioenschap veroverd. Ik kon dus moeilijk de beuk erin gaan gooien. De groep moest na die titel min of meer opgevangen worden. Als ik de trainingen had opgevoerd, van twee naar drie dagen was gegaan, had ik ongetwijfeld te horen gekregen dat het vorig jaar toch ook allemaal goed was gegaan". Langer dan gebruikelijk heeft Bu ter zich aan de nieuwe werkom geving aan moeten passen. Aan vankelijk vonden zijn denkbeel den weerklank op het veld; het door hem ingevoerde vrijblijven de spelconcept ("Het geeft niet wie de posities opvult, als ze maar worden opgevuld") stond garant voor een zegereeks. Nadat ADVERTENTIE Voetbalvereniging "De Sleutels" organiseert voor de twee de maal HET GOEDHART VASTGOED TOERNOOI op 16 en 17 mei Deelnemende verenigingen UVS 1, Lugdunum (winnaar 1980), Roodenburg 1 en De Sleutels 1 Muzikale medewerking Sportpark De Vliet Piet Buter: "Zou ik dit seizoen de spelers volgens mijn visie hebben laten voetballen, dan hadden we nu ergens in het midden gestaan". de winter zijn intrede had ge daan. kwam de klad erin In die traditioneel toch al zwakke pe riode moest Noordwijk nóg meer punten dan anders inleveren aan zwakkere tegenstanders. De ne derlaagserie vormde alle aanlei ding tot enige bezinning. Nadat een libero-experiment met John Manuputty op een faliekante mislukking was uitgelopen, he kelden sommige spelers de in voorgaande ontmoetingen door Buter toegepaste wissels binnen het elftal. Ook over het slechte spel bestond het nodige onge noegen. Buter: "Die kritiek was volkomen terecht. Maar het elftal draaide niet, er werden geen goals gemaakt en zelfs geen uit gespeelde kansen gecreëerd. Ik moest wat doen om de zaak le vendig te houden. Bewust ben ik toen gaan wisselen om het wisse len. Er moest lawaai komen in de tent, de spelers moesten wakker gemaakt worden. Na dat gesprek zijn we teruggevallen op het ou de elftal. Het is na de wedstrijd tegen Quick Boys beter gegaan, al zeg ik nu nog dat niet alles er uit komt wat erin zit Dat blijkt ook uit de speelwijze. Maar je moet spelers die niet draaien geen dingen laten doen, die ze niet aankunnen. Wat in het begin van dit seizoen mogelijk was, kan nu niet. Vandaar dat we nu net als vroeger wat meer plaats gebonden spelen. Is de vorm er, dan kun je vrijblijvender voet ballen". Datgene wat Piet Buter aan het begin van dit seizoen voor ogen had, is in redelijke mate gereali seerd. Gezegd moet worden dat de eisen, die hij zichzelf had ge steld, ook niet al te hoog lagen. Aan een afdelingstitel durfde hij amper te denken, met een pe- riodetitel en enig succes in het profbekertoernooi en in de strijd om de amateurbokaal stelde hij zich al tevreden. Met die, gezien het spelerspoten- tieel, magere verlangens leek hij zich bijvoorbaat te willen beschermen tegen een tegenval lende seizoenverrichting. Buter wijst die veronderstelling van de hand. "Ik denk", zegt hij, "dat het normaal is, dat een elf tal na het behalen van een landstitel geen kampioenschap pakt. Kijk nu bijvoorbeeld maar naar ACV en Xerxes. Ge zien de huidige ranglijstpositie ben ik nu optimistisch ten aan zien van een nieuwe titel voor Noordwijk. Bovendien hebben we nog een periodetitel gepakt en zijn we door Volendam op een wel erg lullige manier uit het profbekertoernooi gekie perd. Alleen in de amateurbe kerstrijd vielen de prestaties te gen. Dat toernooi leefde voor een aantal spelers kennelijk niet. Toen we van Verburch hadden verloren, zei ik "we had den hier minstens een verlen ging uit kunnen slepen". "Ik dacht dat we vriendschappelijk speelden", reageerde een speler tóen. Voor mij een teken, dat er toch nog wel het een en ander geleerd moet w orden". Ook hij zegt van het eerste seizoen bij Noordwijk het nodige te heb ben opgestoken. Buter bekent fouten te hebben gemaakt, die hij in het komend seizoen niet meer wil maken. "Ik neem het me zelf kwalijk dat ik tien maan den nodig heb gehad om te wen nen aan de groep. Aan Noord wijk in zijn geheel, trouwens", zegt hij eerlijk. "De jongens moesten ook aan mij wennen. Ik heb weieens gezegd, "jij, jij kunt nog geen skippy bal raken" Dat is nu eenmaal mijn humor. Maar zo'n kreet viel niet altijd in goede aarde dus hou ik dergelijke op merkingen voortaan voor me. De groep kent me nu, ik ken nu ook de groep Dit seizoen kon ik mijn lijn bij Noordwijk niet helemaal uitzetten. Vanwege die landsti tel. Pas volgend seizoen kan ik echt mezelf zijn. Dan pas zal mijn beleid zichtbaar worden. Zou ik in dit seizoen de spelers volgens mijn visie hebben laten voetbal len, dan hadden we nu misschierv ergens in het midden gestaan" GEKARD VAN PUTTEN ten moet ik dan maar op de koop toenemen". Toch zal de hoogte van het bedrag in het eventueel aangeboden contract bepalend zijn, of Zuid hork SJC voor A:,i\ verruilt "Ik heb nu een uitstekende baan en ik moet er toch wél wat voor te rug krijgen als ik mijn maat schappelijke positie opgeef. Ik hoef helemaal geen pakken geld te verdienen maar ik wil er niet op achteruitgaan" Belangrijker vindt hij nu het kam pioen worden van SJC. de derde klasser, die twee seizoenen gele den nog een afdeling lager ac teerde. Vorig jaar leek het er ver dacht veel op dat de Noordwyk- se club door een serie slechte prestaties weer naar het laagste KNVB niveau zou afdalen Dat gebeurde echter niet omdat een sterkte eindsprint de zwartwit- ten een continuering van het ver blijf in de huidige klasse oplever de Die prestaticcurve werd in het seizoen '80-'81 met krachtige hand vastgehouden want pas vier weken geleden leed de ploeg van trainer Duindam de eerste nederlaag tegen Tonegido. "Dit goede seizoen dankt SJC mede aan de komst van Peter van Kampen (van Foreholte) en Fok- kc VU de Reyd (van GWS) Zij hebben de ploeg uit een vormcri sis getrokken. Peter draait nu wat minder maar Fokke doet het momenteel uitstekend als laatste man. Daarbij heeft de goede sfeer veel aan de prestaties bijge dragen. Dat was vorig jaar wel anders toen weinig spelers de echte mentaliteit konden op brengen. Halverwege het seizoen was ik in het eerste gekomen en liep als het ware over van ener gie. Toen kon ik me wel eens er- geren aan de instelling van een Jos Alders, die een broertje dood heeft aan trainen. Dat kon ik niet zetten en ik schold hem vaak z'n huid vol. Nu laat ik het OW DM heengaan als-ie weer eens zegt: "waar doe ik het allemaal voor, dat harde trainen". Maar. dat moet ook worden gezegd, in een wedstrijd toont Jos wél mentali teit" "Ach", vervolgt de doelman, "zoals Jos lopen er wel meer rond. SJC is namelijk een gezelligheidsver- eniging maar nu de prestaties gaan meetellen komen sommi gen voor de keus te staan, het eerste of de leut Wanneer we volgend seizoen tweedeklasser zijn, zullen de jongens moeten beseffen dat er harder en serieu zer getraind zal moeten worden". Een tendens die overigens in de hele vereniging al is te bespeu ren. Waar men vroeger van het standpunt uitging 'als ze maar bezig zijn', wordt nu met zorg en toewijding aandacht besteed aan de balvaardigheid van de aller jongste SJC'ers. De vereniging heeft louter voor de jeugd een sporthal op het complex neerge zet om de koude wintermaanden te veraangenamen. "De jeugdelf- talletjes van ons stonden vroeger altijd onderaan omdat er niet prcstaticf werd gewerkt", zegt Zuidhoek. "Nu is het allemaal anders geworden, hoewel ik me soms wel eens afvraag of ze wel op de juiste manier bezig zijn. Meer dan eens zie ik die jonge ventjes zonder bal rond het veld rennen. Trainen met de bal is de enige manier om die gastjes wat te leren". De verbeterde jeugdopleiding moet volgens Zuidhoek een ein de maken aan de nog altijd heer sende aantrekkingskracht van Noordwijk op de jongste voet ballertjes Het landkampiocn- schap stimuleert de jongsten om bij Noordwijk te gaan voetbal len", verduidelijkt hy. "daarom hoop ik maar dat nu wij dit jaar in de schijnwerpers mogen staan. Ik gun het ze wel hoor maar door die titels denken ze dat ze daar het voetballen heb ben uitgevonden. Nog nooit heb ik een wedstryd van Noordwyk gezien en ik zal er ook nooit gaan kijken", karakteriseert Zuidhoek de nog altijd heersende haat en nyd verhouding tussen de Noordwijkse clubs. "Maar het verschil in uitslagen wordt steeds minder. Vorig jaar hebben we een keer mogen winnen. Dat deed me goed". Het gevoel van de overwinning is voor SJC dit seizoen gemeen goed geworden Tegen Teylin- gen is een gelijkspel echter ge noeg om de hoofdprys in ont vangst te nemen Thuis won de equipe van Duindam, die ook volgend seizoen de Noordwijkse selectie onder zyn hoede heeft, met 7-1. Een Noordwijkse zege zal de Sassenheimcrs in forse de- gradatiezorgen drukken "Jam mer voor hen maar wy hebben geen tyd voor sentimenten. We zullen alles in het werk stellen om te winnen. Dat zal ook gaan gebeuren", voorspelt Ed Zuid hoek. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13