Pools parlement effent pad voor boerenvakbond Minister beschuldigd Nieuwe aanval Begin op Schmidt Verkiezingszege Begin lijkt binnen bereik Wet aangenomen Spanjaard verwacht nieuwe staatsgreep Gandlii beschuldigt medicijnfabrikanten "Geholpen bij deportaties joden" Abortus heel hangijzer bij referendum in Italië DONDERDAG 7 MEI 1981 BUITENLAND JERUZALEM (GPD) - Premier Begin van Israel heeft de Duitse bondskanselier Schmidt giste ren opnieuw beschuldigd van medeverantwoordelijkheid aan de moord op de joden in de Tweede Wereldoorlog. In een ra dio-interview ter gelegenheid van Israels 33e onafhankelijk heidsdag zei Begin op de vraag of Schmidt een nazi is geweest: „Ik weet niet of hij lid is geweest van de nazi-partij, maar hij was een goede officier, een goede sol daat in het Duitse leger, totdat hij in Britse krijgsgevangen schap viel. Hij heeft nimmer zijn loyaliteitseed aan zijn Fuhrcr Adolf Hitler gebroken. En hij heeft aan het oostfront gevoch ten". „Ik weet niet wat hij met de joden aan het oostfront heeft gedaan. Niemand kan dat weten. Maar de joden zijn hoofdzakelijk uitge moord aan het oostfront... Ik weet alleen dat hij in dat leger diende en dat dat leger een bevel heeft gekregen om steden geheel te omsingelen als de 'Einsatz- gruppen' kwamen om de joden te vernietigen. Het leger doodde de joden niet direct, maar het handhaafde de orde totdat de Einsatzgruppen hun werk had den beindigd". aldus premier Begin in zijn tweede frontale per soonlijke aanval op Schmidt. Tevens heeft het Israëlische terie van buitenlandse zaken of ficieel bij de Duitse regering ge protesteerd tegen de uitlatingen van Schmidt na zijn terugkeer uit Saoedi-Arabië voor de Duitse televisie. Schmidt zei onder meer dat hij als Duitser een mo rele verplichting had ten aanzien van de Palcstijnen die in 1967 van de westelijkt- JordainotVCf zijn gevlucht of verdreven In Israel is men vooral gevallen over het feit dat Schmidt, als Duitser, geen morele verplich ting vermeldde ten aanzien van het joodse volk. De verontwaar diging daarover is grout, ook bij diegenen die zich distantiëren van de reactie van premier Be gin. Dc reactie is algemeen dat Schmidt ofwel de Duitse ver plichtingen tegenover Israel had moeten vermelden, ofwel zijn mond had moeten houden. Vandaag wordt de ambassadeur van Israël. Yohanan Meroz. op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn verwacht voor een waarschijnlijk pittig onder houd van staatssecretaris Gun- ther van Well. Israël stuurde dinsdag een officieel protest over de uitlating van Schmidt en Vol- gens Westduitse functionarissen zal Van Well waarschijnlijk ui ting geven aan de wrevel van zijn regering over de kritiek van Be gin. Bondskanselier Schmidt zelfheeft tot duncr met offided gnca geerd Regeringsfunctionarissen in Bonn wijzen erop dat Schmidt binnen de termen is gebleven van het standpunt van de Euro pese gemeenschappelijke markt inzake het Midden-Oosten De honorair president van het Joodse Wereldcongres, Nahum Goldmann. is het niet met pre mier Begin eens. In een inter view met de Westduitse radio veroordeeld bij de toon van Be- gin's uitlatingen over bondskan selier Schmidt. ..Ik vind ze tact loos en minstens even arrogant als eerdere beschuldigingen van Begin tegen anderen", zei hij. Goldmann. een leider van de zio nistische beweging, die een be langrijke rol vervulde bij de stichting van de staat Israel, merkte op dat Begin altijd al naar demagogie heeft geneigd en dat zijn jongeste aanval voor hem geen verrassing was. Vol gens Goldmann doet Begin er verkeerd aan zo'n toon aan te slaan tegen Schmidt, „die jaren heeft geijverd voor compensaties voor de nazi-misdaden" TEL AVIV (Reuter) - Dc Israëlische premier. Wenachcm Begin, lijkt weer helemaal terug in de verkiezingsracc. De resultaten van een gisteren door de "Jerusalem Post" gepubliceerd opinie onderzoek tonen aan dat een overwinning eind volgende maand binnen bereik is. Vooral de crisis rond de Syrische luchtdoelra ketten in Libanon lijkt in het voordeel van Begin te werken Volgens de opiniecijfers is Begins Likocd-partij nu in een nek- aan-nek race gewikkeld met de Arbeiderspartij, die aan het be gin van het jaar nog rekende op een grote ovcru inning Beiden zouden nu op 41 van net 120 zetels tellende partlcment kunnen rekenen. De coalitiepartner van Likoed. de nationale religieuze partij, zou volgens de schatting negen zetels halen Rekening houdend met de resultaten van enkele rechtse splinters-partijen is het niet uitgesloten dat Begin opnieuw een regeringscoalitie kan vormen. De resultaten van de peiling betekenen een ernstige teleurstelling voor de Arbeidspartij. die er zelfs op had gerekend alléén een regering te kunnen vormen. In het begin van het jaar. toen de regering Begin werd verscheurd door interne ruzies en geteisterd door economische problemen, geloofde de socialistische Arbeiderspartij dat zij de strijd op bin nenlandse kwesties kon winnen. De inflatie was met 134 procent per jaar al van de hoogste in de wereld en liep zelfs nog op Sociale problemen waren er alom en bovendien werd de rege ring geplaagd door corruptieschandalen WENEN (GPD) - Het Pool se parlement heeft giste ren een wet aangenomen die voor de drie miljoen particuliere Poolse boeren de weg vrij maakt om bij de rechtbank een onaf hankelijke boerenorgani- satie te laten registreren. Ook bekrachtigde het par lement het toekennen van zendtijd voor radio en te levisie aan de onafhanke lijke Poolse vakbond Soli dariteit. Sinds de akkoorden tussen rege ring en stakende arbeiders van van vorig jaar zomer had Solida riteit formeel recht op zendtijd, maar heeft daar naar eigen me ning onvoldoende gebruik van kunnen maken door beperkende Aantal vluchtelingen uit Oostblok neemt toe WENEN (AP) - In de eerste drie maanden van dit jaar zijn meer dan 2.000 vluchtelingen uit Oost- Europa in Oostenrijk aangeko men. Dit is tweemaal zoveel als in dezelfde periode van het vorig jaar, zo heeft ministerie van bin nenlandse zaken gisteren in We nen bekend gemaakt. Ongeveer 70 procent van de vluchtelingen was afkomstig uit Polen Door de toename van het aantal vluchtelingen is de opnamecapa citeit van de drie opvangkampen van de Oostenrijkse regering ver zadigd en heeft het ministerie ex tra geld van het federale budget moeten vragen. bepalingen van de Poolse over heid. De vrije vakbeweging vindt dat te weinig zendtijd is toegewe zen en wil ook eigen invulling van de programma's. Vandaag worden onderhandelingen over deze kwestie met een Poolse re geringsdelegatie voortgezet. De Poolse regering had de land bouwers tijdens de onderhande lingen in Bydgoszcz op 17 april beloofd dat zij hun eigen organi satie zouden krijgen, nadat een bloedige botsing tussen de poli tie en demonstranten in dit land bouwcentrum Polen op de rand van een catastrofale algemene staking had gebracht. Na het parlementair instemmen met de bijzondere wet is er niets meer dat de particuliere land bouwers kan beletten „Land- bouw-Solidariteit", zoals zij hun organisatie noemen, als een soort parallelle beweging van de onaf hankelijke vakcentrale „Solida riteit" bij de rechtbank te laten registreren. In januari van dit jaar wezen de plaatselijke rechtbank en, in ho ger beroep, het Hooggerechtshof in Warschau de poging de boe- renorganisatie te laten registre ren af, met de motivering dat de landbouwers zelfstandige onder nemers zijn en dus geen lid kun nen zijn van een vakorganisatie. De woensdag aangenomen wet heeft dit obstakel opgeheven. Intussen is in heel Polen de politie grootscheepse razzia's begonnen op zwarte handelaren, die enor me hoeveelheden wodka, koffie en andere levensmiddelen heb ben gehamsterd, waaraan een bijzonder groot tekort is. Over tredingen van de wet op het hamsteren en verboden specula tie zijn volgens de Poolse autori teiten dit jaar in vergelijking met vorig jaar met 25 procent geste gen. Tot nu toe is niets ondernomen te gen de boeren die van het platte land naar de steden komen om hun waren als zelfstandige on dernemers op de markt te verko pen. De plaatselijke markten zijn doorgaans de enige plaatsen voor de stadsbewoners om een beetje voedsel te kopen, of schoon de prijzen 10 of zelfs 20 maal hoger zijn dan die in een ge wone winkel. Russische verbindingstroepen houden onderwijl militaire oefe ningen in het zuiden van Polen. Dit werd gisteren bevestigd door het Poolse militaire orgaan Rode Ster. Volgens het blad maken de manoeuvres „deel uit van een ge wone militaire oefening". Twee dagen geleden bestempelde een Poolse regeringswoordvoerder, na een week van geruchten, be weringen van de onafhankelijke vakcentrale „Solidariteit" dat er geheime militaire oefeningen werden gehouden, nog als „non sens". WARSCHAU Leden van het Poolse parlement steunden gisteren i zelfstandige boeren mogelijk maakt hun vakbond te laten registreren. i de wet, die het i MADRID (AFP) De meerderheid van de Spanjaarden verwacht nog een (poging tot een) staats greep. Dit blijkt uit een gisteren door het weekblad „Sabado Gra- fico" gepubliceerde opiniepei ling. Tussen 17 maart en 8. april zijn 1.351 Spanjaarden van boven de 18 ondervraagd. 57,29 procent van de ondergevraagden gelooft dat zich situaties als de poging tot een staatgreep op 23 februari opnieuw kunnen voordoen. Maar net een kwart, 25,98 pro cent, vindt dat de situatie in Spanje zich sindsdien heeft ge stabiliseerd, 44,12 procent is van mening dat de poging tot een staatsgreep de democratie zal versterken en 16,43 procent vindt juist dat die poging de de mocratie zal verzwakken. Verbod op publicatie gesprekken Charles LONDEN (ANP) - De Engelse journalist Simon Regan, die de tekst van vier telefoonge sprekken van prins Charles van Engeland met zijn ver loofde, Lady Diana en met koningin Elizabeth heeft ver kocht, heeft gezegd gisteren te zijn bedreigd. Regan heeft na een aantal telefonische dreigementen de politie ge waarschuwd. Naar hij zei, zijn de ruiten van zijn auto vernield. Regan heeft de tekst van de ge sprekken, die prins Charles in Australië voerde, via zijn literair agent verkocht aan het Westduitse weekblad „Die Aktuclle". De directeur van dit blad heeft laten weten dat „Die Aktuclle" van plan is de afgeluisterde gesprek ken te publiceren, als de echtheid ervan aangetoond Een lid van het Engelse hoog gerechtshof heeft de prins en Lady Diana gisteravond een verbod op publikatie toege wezen. Het vonnis verbiedt het publiceren of gebruik maken van de inhoud van de bandopnamen, maar Regan zei dat het misschien al te laat was omdat het materiaal al is verkocht. 'Voordeel uit leven en dood"" GENEVE (UPI) - Dc India se premier Indira Gandhi heeft gisteren Westelijke medicijnenfabrikanten er van beschuldigd "voor deel te trekken uit leven en dood" in derde-wereld landen. In een toespraak op de jaarlijkse bijeenkomst van de Wereld Ge zondheids Organisatie zei me vrouw Gandhi dat de westelijke industrie belangrijke medicijnen tegen "uitzonderlijke prijzen" aan arme landen verkoopt en dat zij volken in ontwikkelingslan den gebruikt om nieuwe nog niet beproefde geneesmiddelen te proberen "Mijn opvatting van een beter geordende wereld is een waarin op nieuw medische ontdekkin gen geen patent zou zijn gesteld en dat er geen voordeel getrok ken wordt uit leven of dood", al dus Gandhi. Op de bijeenkomst waaraan af gevaardigden uit 156 landen deelnemen, zei premier Gandhi dat "veel samenlevingen begrij pelijkerwijs enorme sommen geld besteden voor het zoeken naar nieuwe produkten en pro cessen om het lijden te verlich ten en het leven te verlengen Maar geneesmiddelcnfabrikan ten worden gedreven door winst en felle concurrentiezucht en ne men hun toevlucht tot indrin gende advertenties om maar veel te verkopen." "Medicijnen die voor de armere landen van uiterst belang zijn, kunnen door ons alleen legen exorbitante prijzen gekocht wor den. daar wij niet in staat zijn er de nodige, onafhankelijke in stanties voor onderzoek en pro- duktie op na te houden" Zij uitte ook de beschuldiging dat nieuwe geneesmiddelen in der de-wereldlanden worden be proefd zonder dat er voldoende voorzorgsmaatregelen worden genomen Ook zei zij dat de ver kooptechniek de mensen "slachtoffer maakt van gewoon ten en praktijken die econo misch verspilling betekenen of volkomen in strijd met de ge zondheid zijn" ADVERTENTIE Mei een Groeni Betaalchequi i n i m Groeni Beta a Gegarandeerd tot f 100.- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nedcrlai PARIJS (AFP) - Het Franse satiri sche weekblad "Le Canard En- chainé" heeft gisteren de minis ter voor begrotingszaken. Mauri- i Papon, ervan beschuldigd dat hij in dc Tweede Wereldoorlog meegeholpen heeft honderden joden te deporteren naar de Duit se vernietigingskampen De bewindsman noemde de bc schuldiging een "schandelijke verkiezingstruc" om de regering vier dagen voor de beslissende- ronde in de presidentsverkiezin gen in diskrediet te brenge n. Het weekblad drukte twee docu menten af. ondertekend door Pa- pon die toen secretaris generaal was van het departement Giron- de- Het ene stuk, van 1 februari 1943. was een order aan de com mandant van de Franse gendar meric in Bordeaux om een kon vooi joden van het kamp Marig nac naar het kamp Drancy bij Parijs te begeleiden. Dit laatste kamp was een verzamelpunt vanwaar de joden naar kampen in Duitsland of in de oostelijke bezette gebieden werden overge bracht. In het tweede document, van 13 maart 1944, werd van een be paald gebouw in Bordeaux ge zegd dat het hoofdzakelijk be woond werd door joden. Hierbij werd verwezen naar een Duits decreet van 18 oktober 1940 be treffende het anti-joodse beleid in bezet gtbicd Volgens "Le Canard Enchainé" zijn tussen 1 juni 1942 en de be vrijding. toen Papon in Bor deaux in functie was. 1 690 joden gedeporteerd Het blad voegde hieraan toe dat er weliswaar be wijzen zijn dat Papon een klein aantal joden heeft gered, maar dat niets hem gedwongen had zijn hoge post in een strikt door de Duitsers gecontroleerde pre fectuur te aanvaarden en niets hem had verhinderd ontslag tc nemen. Daarentegen had hij or ders getekend voor het begelei den van konvooien met honder den joden Van degenen die naar i ham v werden wbre ht, over leefde slechts drie procent de vernietigingskampen, aldus "Le Canard Enchainé". In zijn reactie verklaarde de aange vallen minister dat hij over vol doende getuigenverklaringen van mensen uit het verzet be schikte om zijn verzetsactiviteit tegen de Duitsers te bewijzen Hij voegde hieraan toe dot hij zich van verder commentaar zou onthouden. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Het „si alia vita" (.Ja" te gen het leven), dat in Italië op alle muren prijkt, is geen late ontdekking van Wim Sonneveld en zijn Frater Venantius, maar een opwekking om op 17 mei te gen de abortu>wet te stemmen. Het vetgedrukte „si" dient vooral om de kiezers eraan te herinneren, dat wie tegen de wet is zijn hart niet moet luch ten met een nadrukkelijk „nee", maar juist .Ja" moet antwoor den op de vraag die het referen dum hem voorlegt, namelijk of hij vindt dat de wet moet wor den afgeschaft. Dat is overigens nog maar een van de vele problemen, waarvoor de Italiaanse kiezer volgende week zondag komt te staan Een twee de. nog ernstiger probleem is dat er met een. maar twee referen dums betrekking hebben op de abortuswet. Ten eerste dat van de katholieke ..Beweging voor het Leven" wil dc hele wet af schaffen. behalve de mogelijk heid van een „therapeutische abortus", d.w.z bij medisch ge constateerd ernstig levensgevaar voor de moeder En ten tweede dat van de Radikale Partij wil al le bestaande beperkingen af schaffen. zoals de verplichting gebruik te maken van openbare ziekenhuizen, de toestemming van ouders of arts voor mindcrja ngen e d. Uit de tekst op het stembiljet valt niet op te maken, welk van de twee men nu voor zich heeft Men kan toch van de gemiddelde burger niet verwachten dat hg de wet zo volledig uit zgn hoofd kent, dat hg wijs kan worden uit ,W.lt u de afschaffing van de ar tikelen 1. 4. 5. 6 letter b7 beperkt tot de woorden „Waaronder die welke betrekking hebben op aanzienlijke misvorming van de ongeborene" enzovoort. 19 re gels lang, met pas in de laatste regel de aanduiding van de wet waar al die artikelen instaan (ra dikalcn) of: „Wilt u de afschaf fing van de wet van 22 mei 1978. nr 194. beperkt tot de artikelen 4. 5. 6, beperkt tot de woorden en 1 venter, 10 regels hn| In tholickcn) De enige handreiking die de over heid biedt is, dat de twee biljet ten verschillend gekleurd zijn oranje voor de radikalen rn groen voor de katholieken, zodat het katholieke dagblad „Aweni- re" de zaak kon vereenvoudigen tot „groen is leven" en kardinaal Siri van Genua zijn gelovigen waarschuwde, dat zg met een „nee" op het groene biljet de goddelgke wraak over zich zou den afroepen. Behalve christen democraten en radikalen wek ken overigens alle partgen hun kiezers op beide vragen met „nee" te beantwoorden Maar daarmee zijn de moeilijkhe den nog niet van de baan. want behalve de twee stembiljetten voor de abortuswet krggen de kiezers er nog drie. in evenveel verschillende kleuren. over i v. nvc l verschillende w.-v. B wetsartikelen, die ook op (al of niet) afschaffing wachten Het zgn onder meer de de wet op de openbare veiligheid van eind 1979, die gedeeltelijk van groot nut is gebleken in de strgd tegen het terrorisme, maar voor een an der deel wordt gekritiseerd, om dat er normen in staan die een zeker risico van politiewillekcur met zich mee kunnen brengen Ook gaat het referendum over dc artikelen van het Wetboek van Strafrecht die betrekking heb ben op het,.Ergasto!o". letterlijk tuchthuis, maar in feite levens lange gevangenisstraf, die hier nog bestaat vooreen 15-tal zware delicten, al is het sinds 1964 mo gelijk na 28 jaar voorwaardelijke ïnvrghcidstclling of gratie te ver lenen Al deze formulieren zijn in hetzelf de juridische geheim taaltje ge steld. dat de burger in het onge wisse laat waar hg nu voor of te gen stemt. Het is dc verdienste van een weekblad als l'Espresso. dat het deze weck een klein handlcidinkje hoeft gedrukt, waarin niet alleen dc teksten van alle vgf referendums staan, maar ook ..hun vertaling in gangbaar Italiaans" Niettemin is het duidelijk, dat dc grootste belangstelling uitgaat naar het abort us referendum I)e wet. die na veel haken en ogen in 1978 tot stand kwam. is er al thans in geslaagd de plaag van de clandestiene abortus (of te duur of te gevaarlijk) aanzienlijk tc re duceren Uit de opiniepeilingen, die bg zulke gelegenheden ple gen le worden gehouden, zou kunnen blijken, dat het erom /al spannen of de wet van kracht blijft Mocht zg het onderspit delven, dan kan niemand zich wijsmaken, dat daarmee ook een eind wordt gemaakt aan de abor tuspraktijk. die hier altijd al frv quentcr was dan in de rest van Europa hij gaat dan eenvoudig opnieuw ondergronds, met alle risico's vandien In alle grote ste den mag men aannemen, dat de wet een behoorlgkc meerderheid zal halen Het /al vooral afhan gen van het platteland, cn met name van het Zuiden, waar abor tus traditioneel de omvang had echter nooit werd gesproken

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9