'Stel beslissing kernraketten uit' Even naar de buren "Linkse eenheid is schijn" Kabinet ook bij CDA en YYD niet populair Woordvoerder CDA-fraetie Kort geding tegen Pais en Wiegel Albeda tegen volksfrontgedachte Rellenpolitie wordt mogelijk uitgebreid DONDERDAG 7 MEI 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Kamervoorzitter Dolman ontstemd over onderzoek Erasmus Universiteit DEN HAAG (GPD) - De huidige rege ringscoalitie kan niet rekenen op steun van een meerderheid in het parlement. Slechts drie CDA-Tweede-Kamerleden bleken vorig jaar tijdens een enquête voorstander van een kabinet zonder PvdA. Van de 77 kamerleden van CDA en VVD waren er slechts twee voor een voortzetting van de huidige coalitie. Ook slechts de helft van de VVD-fraetie staat achter het door hun eigen partij ge propageerde "nationale kabinet". In dien een links kabinet niet haaibaai- blijkt na de komende verkiezingen, zal geen enkel kabinet op zowel parlemen taire steun als sympathie van een meer derheid kunnen rekenen. Meer dan een "verstandshuwelijk" zal een andere dan een linkse coalitie, van welke samen stelling ook, in Nederland nooit wor den. Dat zijn enkele resultaten uit een - vorig jaar uitgevoerd - wetenschappelijk on derzoek over het kamerlidmaatschap. Het werd verricht door prof. dr. M.P.C.M. van Schendelen (Erasmus Universiteit), prof. dr. H. Daudt (Univer siteit van Amsterdam) en prof. dr. J.J.A. Thomassen (TH Twente). Vrijwel alle 225 leden van Eerste en Tweede Kamer werkten aan het onderzoek mee. Gerui me tijd geleden lekten er al enkele resul taten van het onderzoek uit. Voor het onderzoek vulden de kamerle den een lange vragenlijst in, en hielden een vraaggesprek van ongeveer twee uur met de onderzoekers. Bij de gege vens over de coalitievorming moet wor den aangetekend dat deze vragen wer den voorgelegd in de winter van 1979-1980, ruim een jaar geleden dus, kort na het kernwapendebat. Bij de CDA-kamerleden gaat de grootste voorkeur uit naar het "nationale kabi net" of een kabinet met PvdA en D'66. Coalities waar de VVD in voorkomt krij gen nauwelijks steun, ook niet met D'66 erbij. Maar ook bij de VVD is een coali tie met alleen het CDA niet populair. Ontevreden Kamervoorzitter dr. Dick Dolman toonde zich gisteren niet gelukkig met het on derzoek. Hij gelooft dat de vragen, die de onderzoekers aan de kamerleden hebben voorgelegd, onduidelijk waren en de conclusies daarom niet te rechtvaardigen zijn. Dolmans kritiek richt zich met name op het hoofdstuk waarin de kamerleden over zichzelf praten, en het functione ren van het parlement en de verhouding met ae kiezers ter discussie staat. Zo noemt hii de vraag over de ODvattingcn i de politicus over de kiezers sugges tief. "Het antwoord daarop moest wel leiden tot de gewraakte conclusie dat de kamerleden op hun kiezers neerkijken". Dolman bestrijdt verder het bestaan van een groeiende kloof tussen kiezers en gekozenen. Integendeel, ondanks de uitkomsten van het onderzoek gelooft Dolman dat de kloof de laatste jaren kleiner is geworden. Aanwijzingen daarvoor zijn het groeiend aantal de monstraties op het Binnenhof, de toene mende stroom brieven en de toename van de hoorzittingen. "De mensen staan dichter bij de politiek dan vroeger, dat is mijn vaste overtuiging". (Van onze verslaggevers) LEIDERDORP - Het CDA-kamerlid Joep de Boer meent dat de beslissing over de plaat sing van 48 kruisraketten voor de middellange afstand in Nederland met twee jaar moet worden uitgesteld. en reactie op de Ameri- i buitenland- i gesprek tus- Hij zei dit gisteren i de toezegging kaanse minister t se zaken Haig o eind van dit jaar c sen de VS en de Sowjet-Unie op gang te brengen over wederzijd se ontwapening. De Boer is woordvoerder van zijn fractie in NAVO-aangelegenheden. Tot dusver stelde het CDA zich op het standpunt dat er in december van dit jaar een besluit over de plaatsing moest worden geno men, zoals in de NAVO was afge sproken. Eén van de voorwaar den daarbij was echter dat er dan zicht moest zijn op resultaten van de Wederzijdse onderhande lingen over de beperking van kernwapens. Nu deze onderhan delingen waarschijnlijk pas in december kunnen beginnen, is het volgens De Boer onontkoom baar dat de beslissing wordt uit gesteld. "Ik heb geen aanleiding te denken dat de fractie er anders over denkt", zei hij. "Nee" Volgens het CDA-kamerlid Cou- prie kan zijn partij de plaatsing van de kernwapens nu niet meer onbesproken laten tijdens de ka binetsformatie. "Duidelijk is nu dat in december niet voldaan kan worden aan de twee voor waarden die wij hebben' gesteld. Ratificatie van SAJjT 2 (verdrag tussen oost en west over beper king van de strategische bewape ning red.) en toetsing van de re sultaten van het vredesoverleg. SALT 2 zal door Amerika niet Van overheidscentrales DEN HAAG (GPD) - De centrales van overheidspersoneel hebben unaniem besloten een kort ge ding aan te spannen tegen de mi nisters Wiegel (binnenlandse za ken) en Pais (onderwijs). Inzet van het kort geding is de eis dat de maatregelen die minister Pais heeft voorgesteld om het gat in zijn begroting te dichten, bespro ken kunnen worden met minis- ADVERTENTIE ter Wiegel in het centraal overleg over ambtenarenzaken, n een gisteren gehouden vergade ring van het Centraal Georgani seerd Overleg tussen minister Wiegel en de vijf centrales van overheidspersoneel, heeft Wiegel namens het kabinet geweigerd de bezuinigingsvoorstellen van Pais te bespreken. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde i Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg half bew. onbew. licht bew. onbew. licht bew. onbew. geheel bew, Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck zwaar bew. Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen half bew. Lissabon geheel be1 onbew. onbew. geheel bew. Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Miinchen Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tunis licht bew. 27 11 [eheel bew. 24 12 half bew. 22 10 onbew. 11 4 half bew. 19 11 zwaar bew. 11 3 licht bew. 18 7 onbew. 19 7 onbew. 17 10 onbew. 14 3 half bew. 15 6 V mist 16 1 zwaar bew. 21 14 onbew. 21 14 onbew. 26 14 onbew. 25 8 De voorstellen van Pais, uitgebreid is gesproken tijdens een vierdaagse zitting van de Bij zondere Commissie (het overleg tussen minister Pais en de cen trales van onderwijspersoneel), waren op verzoek van de centra les op de agenda van het Cen traal Georganiseerd Overleg ge zet. De centrales wilden met Wiegel praten over de voorstellen, om dat naar hun mening deze maat regelen voor het onderwijzend personeel een aantal - aspecten bevatten die van belang zijn voor de rechtstoestand van alle werk nemers bij de overheid. De mi nister van binnenlandse zaken is in de regering de eerst verant woordelijke voor de coördinatie van het personeelsbeleid bij de overheid. Toen minister Wiegel gisteren dat overleg op centraal niveau wei gerde en gaf dat het overleg over de betreffende maatregelen al leen met minister Pais gevoerd behoefde te worden, besloten de centrales unaniem een kort ge ding aan te spannen. Voor de centrales is de inzet van het kort geding een zeer princi piële zaak. De onderwijsvakorga nisaties hebben van het moment af dat de voorstellen van Pais be kend werden, aangedrongen op een bespreking over de inhoud van die voorstellen in het Cen traal Georganiseerd Overleg met Wiegel. Wiegel en Pais hebben dat steeds geweigerd met als ar gument dat de maatregelen slechts betrekking hadden op de onderwijsgevenden en dus al leen behandeld hoefden te wor den in de Bijzondere Commissie. De maatregelen die Pais tasten de koppeling tuscen ambtena rensalarissen en die van onder wijsgevenden wezenlijk aan, me nen de onderwijsorganisaties. worden goedgekeurd en vBn een toetsing van de resultaten van het overleg kan geen sprake zijn, omdat dat overleg dan net op gang is en er dus niets te toetsen valt", zei hij gisteren tijdens een bezoek aan Leiderdorp in een ge sprek met deze krant. Couprie verbindt hieraan de con clusie dat het CDA een definitief "nee" tegen de plaatsing zal moe ten laten horen en dat een derge lijk standpunt wat hem betreft in de kabinetsformatie wordt inge bracht. Volgens Couprie, één van de loyalisten in de CDA-fractie, is er in zijn partij een groeiende beweging die verzet aantekent tegen de plaatsing van de atoom raketten. Hij zei de indruk te hebben dat behalve de loyalisten ook andere CDA-kamerleden zijn standpunt delen. Joep de Boer, die persoonlijk even eens tegen plaatsing is, verwacht dat uitstel van de beslissing de formatie van een kabinet van CDA, PvdA en D'66 na de verkie zingen gemakkelijker zal maken. Immers: D'66 wijst de raketten "in de huidige omstandigheden" af, maar houdt de deur op een kiertje. En de PvdA zou. aldus De Boer, de kans moeten grijpen om in elk geval twee jaar te rege- De druk van de NAVO mag vol gens De Boer geen reden zijn om toch dit jaar nog te beslissen. Evenmin als de opmerking van minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken, VVD) dat de toezegging van Haig een positie ve beslissing mogelijk maakt, omdat nu aan het wapenbeheer singsaspect in de NAVO-beslis- sing over de modernisering van de kernbewapening van decem- ber'79 is voldaan. Tribune van kindercircus LELYSTAD - Burgemeester Gruyters van Lelystad blies zich gisteren de wangen bol toen hij op een originele rangeerhoorn het startsein gaf voor de bouw van een slalionsviaduct in zijn stad. Het viaduct vormt een onderdeel van de in 1988 gereed komende Flevo-spoorlijn. NIJMEGEN (GPD) - Nijmegen loopt de kans op een nieuwe ont ruiming na de acties rond de ge kraakte panden in de Pierson- straat, eind februari. De staat heeft een kort geding aangespan nen tegen tien krakers in het voormalige rijkspolitiekantoor aan de Arkestraat in Nijmegen. In dit pand - eigendom van de staat en in beheer bij de Rijksgebou wendienst - wil de overheid een afdeling van de Rijksgeneeskun dige Dienst vestigen. Volgens de krakers heeft het pand echter vanouds een woonbestemming. De groep heeft de gemeente be naderd met de vraag het pand te Weer kans op kraakrel in Nijmegen kopen. Het Nijmeegse gemeente bestuur voelt daar echter niets De voorzitters van de fracties in de Nijmeegse gemeenteraad heb ben inmiddels laten weten tegen stander te zijn van een hernieuw de ontruimingsactie. De fractie leiders hebben burgemeester Hermsen van Nijmegen ge vraagd alles in het werk te stellen tót een andere oplossing te ko- De kraakgroep Arkestraat heeft daar blijkens een gisteren uitge geven verklaring weinig vertrou wen in. „De gemeente heeft uit gezonderd een paar loze toezeg gingen na de Piersonstraataffaire nog geen enkel gebaar gemaakt naar de 18.000 woningzoekenden in Nijmegen". PTT start actie voor thuisblijvers DEN HAAG (ANP) - Onder het motto "maak van thuisblijvers geen spoorzoekers" heeft dc PTT een initiatief genomen, dat men sen moet bewegen om thuis vol doende gegevens achter te laten als ze met vakantie gaan. Een dergelijke actie is volgens het ministerie van buitenlandse za ken bepaald niet overbodig, ge zien de ervaringen dc laatste ja ren. "Gemakzuchtige, roekeloze, onbemiddelde, slecht voorberei de Nederlanders hebben de am bassadeurs vorig jaar meer werk bezorgd dan ooit", aldus een woordvoerder van het ministerie gisteren. In 1980 heeft het ministerie in 341 gevallen mensen moeten opspo ren (222 gevallen in 1979). "Dat betekent dat 341 keer een groot apparaat ingeschakeld moest worden om éen Nederlander te vinden. We kunnen dan ook niet genoeg benadrukken hoe be langrijk het is om reisroute en vakantie-adres achter te laten, of an bank- en giroreke ningen en verzekeringspolissen kan volgens het ministerie in ve le gevallen van belang zijn. Veel Nederlanders wenden zich tot de ambassades en consulaten omdat ze in financiële proble men zijn geraakt. Het ministerie wijst er nadrukkelijk op. dat slechts in uitzonderingsgevallen bemiddeld wordt (vorig jaar toch nog in 1842 gevallen tegen 1498 in 1978) en in nog minder geval len geld wordt verstrekt in de vorm van persoonlijke leningen. Dat gebeurt uitsluitend in nood gevallen en alleen maar om te rugkeer naar Nederland moge lijk te maken. In 1980 werd in 143 gevallen een Rijksvoorschot ver strekt, aldus het ministerie. Het ministerie van buitenlandse zaken wijst er ook dit jaar weer met nadruk op, dat in het buiten land het bezit of gebruik van ver dovende middelen strenger wordt gestraft dan in Nederland. Vorig jaar werden 468 Nederlan ders in het buitenland gearres teerd tegen 547 in 1979. Vanaf 1 januari dit jaar zijn al 175 Neder landers in het buitenland aange houden. In tweederde van de ge vallen gaat het volgens het mi nisterie van buitenlandse zaken om verdovende middelen Volgens het ministerie ontstaan er ook elk jaar weer problmen in verband met reisdocumenten. In een beperkt aantal landen neemt men genoegen met een paspoort dat verlopen is (minder dan vijf jaar), maar een dergelijk pas poort kan veelal niet gebruikt worden om geld te krijgen voor betaalkaarten of cheques. ingestort OUDE PEKELA (ANP) - Vlak voordat het kindercircus Maris- ka gistermiddag in Oude Pekela een voorstelling zou geven in zijn circustent, stortte een publiek stribune in elkaar. Er waren op dat moment ongeveer veertig mensen op de tribune. Een acht jarig meisje uit Oude Pekela moest met beenletsel naar het St.Lucas-ziekenhuis in Winscho ten worden vervoerd. De ingestorte tribune was net nieuw. De Groningse rijkspolitie acht het waarschijnlijk dat het ongeluk is te wijten aan de on dergrond van de tribune, die deels hard, deels zacht was. Doordat palen van de tribune in het zachte gedeelte wegzakten, had de tribune niet voldoende steun meer om het gewicht van het publiek te dragen. LEIDEN - Minister Albeda (socia le zaken) heeft zich gisteravond op een bijeenkomst in Beverwijk afgezet tegen het idee van een kabinet dat uitsluitend uit linkse partijen zou bestaan. Ook keerde hij zich in krasse bewoordingen tegen een grote advertentie die gisteren in veel kranten stond en waarin 18 economen opriepen oppositieleider Den Uyl te steu nen bij de naderende verkiezin gen. „De eenheid, belichaamd in een links kabinet, is het koketteren met de gedachte van een volksfront", aldus de minister. De CDA-kamerkandidaat stelde dat het hier gaat om een uiting van ongevaarlijke heimwee om dat het een schijn-eenheid zou betreffen. Links wil leuke din gen als het handhaven van de koopkracht en desnoods een eenzijdige ontwapening. De ont nuchtering komt in dat geval na de verkiezingen. Veel van die wensen zijn niet te verenigen en de vijf linkse partijen ook niet. Bedreiging De PvdA begint zich af te zetten tegen D'66. De socialisten be schouwen de democraten als een bedreiging bij de verkiezingen. Dit in navolging van de VVD en het CDA. Er gaat zelfs geen dag voorbij of een VVD'cr laat zich negatief uit over D'66. Woorden van deze strekking sprak D'66- lijsttrekker voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen. Jan Terlouw, gisteravond in Arn hem. Volgens de huidige fractievoorzit ter brengt D'66 de PvdA in een fauteuil naar een nieuw kabinet en niet het CDA, zoals zijn PvdA collega Den Uyl beweert. Dit moet naar de mening van Ter louw wel leiden tot een te forme ren kabinet van PvdA, CDA en D'66. Geen loyalisten „In alle nuchterheid moet je achteraf constateren dat zoiets natuurlijk niet werkt. Het geeft een voortdurende verhouding van verkramptheid. Ik ben er dan ook van overtuigd dat het loyalisme binnen de fractie niet voor herhaling vatbaar is". Fractieleider Ruub Lubbers van het CDA zei dit gisteravond tij dens een verkiezingsbijeen komst van zijn partij in Bols- ward. Hij voegde daaraan toe het chantage te vinden, wanneer een groep binnen zijn fractie volgens loyalist Jan Nico Scholten het veto zal uitspreken over het te vormen kabinet, wanneer die groep onoverkomenlijke bezwa ren heeft tegen het regeerak koord. Onhaalbaar steeds weer nieu met het aandragen van populaire schijnoplossingen voor onze pro blemen". De NCW-voorzitter z.ei in de verkiezingsprogramma's geen of in elk geval niet genoeg aanwijzingen te hebben gevon den „voor de harde beslissingen die nodig zijn". Dc verkiezingspro- an de politieke parlij- vol van onhaalbare LEIDEN - gram ma 's en staan plannen serieus regeerprogram op te ba seren valt. Tot die conclusie is de voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. S J van Eijkelenburg. gekomen blijkens uitlatingen die hij van daag in Utrecht deed in zijn rede tot het jaarcongres van zijn orga nisatie. De politieke partijen zijn er vol gens Van Eijkelenburg kennelijk nog niet aan toe „om op te hou den met het formuleren van Grootste Het gaat erorp welke partij op 26 mei de grootste wordt. Dat zal ht verschil maken over hoe dit goe de land de komende vier jaar be stuurd zal worden. CDA-lijsttrekker Van Agt vereng de gisteren in het Zuidhollandse Klaaswaal de essentie van de aanstaande verkiezingen tot dit punt En als het CDA de grootste partij wordt, dat zal dat CDA de leiding van dat nieuwe kabinet opeisen, voegde hij er later aan toe. Verder gaf Van Agt zijn CDA-ge hoor een lang college over de economische problemen van ons land. Probit men die, co a I hij in elk geval niet kunnen en mogen worden opgelost zoals oppositie leider Den Uyl dat wil. AMSTERDAM (GPD) - De ministeries van justitie en binnenlandse za ken onderzoeken op het ogenblik of er behalve in Amsterdam ook in andere steden behoefte bestaat aan politieaanhoudingseenheden voor relsituaties. De Landelijke ME-Commissie, het samenwerkingsverband van gemeen te- en rijkspolitic dat de acties van de Mobiele Eenheid evalueert, con cludeert dat het inzetten van aanhoudingseenheden naar Amsterdams model ook in andere steden wenselijk is. Volgens de commissie heeft de ME bij relsituaties handen te kort voor het plegen van arrestaties. De aanhoudingsteams zouden uit gemeentekorpsen en rijkspolitie kunnen worden gerecruteerd, volgens de commissie Zoals gemeld, is het Openbaar Ministerie gecharmeerd van het formeren van aanhoudingseenheden die tijdens relsituaties arrestaties verrich ten. ADVERTENTIE Grenzeloos vakantieplezier in België en ImX ONS Luxemburg met NS/Trans: 8 dagen Vlaanderen geheel verzorgd v.a. 658,-, 8 J&ElGtVijji lf' dagen Belgisch Luxemburg, geheel verzorgd v a- 713,~, 8 dagen Belgische Ardennen/Spa, individueel v.a. 205,-. Haal de Trans gids en I boek bij uw reisburo, NS-station 'of Rabobank. Of bel:030-62.78.44. traPIS Vikmticivvoi De aktieve reisorganisatie van de Nederlandse Spoorwegen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7