Opnieuw protest tegen gasprijzen Sla eens met de vuist op tafel Werk op Turfmarkt na bouwvakantie PSP-vragen over verwijdering spandoek bij Dodenherdenking LEZERS SCHRIJVEN Wegwijs in Leiden LEIDEN - Het actiecomité "Gasprijsverhoging: nee" heeft binnenkort een gesprek met het college van beheer van het streekenergiebedrijf Rijnland. Er zal worden gesproken over de stappen die Rijnland kan zetten tegen de verhoging van de tarie ven. Dit word op de gistermiddag ge houden vergadering tussen het comité en de directie van Rijn land beslist. Het was de tweede keer dat beide partijen bij elkaar kwamen. Jacobs van "Gasprijs verhoging: nee" noemde het ge sprek nogal onbevredigend. Evenals de vorige keer werd er voor het streekenergiebedrijf met spandoeken geprotesteerd. Rijnland-directeur Brooshoofl bracht ditmaal verslag uit van het overleg dat de directie inmid dels heeft gehad met het college van beheer en het gesprek dat is gevoerd met de sociale dienst. Over het college van beheer zei hij: "Ze staan open voor uw pro blemen, maar ze moeten het alle maal nog eens goed bestuderen". Verder is het zo dat Rijnland niet direct zal afsluiten als blijkt dat mensen die hun rekening niet hebben betaald, serieus in over leg zijn met de sociale dienst om tot een oplossing te komen. En wat gebeurt er dan als de socia le dienst niet wil helpen?, vroeg het comité zich op zijn beurt af. Het antwoord van Brooshoofl: "Als er niet betaald wordt houdt de levering op, dat is onze op dracht. Wij hebben geen sociale taak; wij moeten'energie leveren. Dat betekent overigens niet dat wij niet aan een oplossing mee willen werken". "Als mensen niet kunnen betalen moet u niet afsluiten", vond het comité. "Dan laat u de schuld maar open staan". Volgens Brooshoofl leidt dit onherroepe lijk tot een chaos. Huiver om automatisering LEIDEN - WD, CDA, PSP en PPR staan huiverig tegenover de automatisering van de bevol kingsgegevens. Dat bleek gister avond in de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Op hei voorstel van B en W om voor enkele tonnen een beperkt computerprogramma aan te schaffen behield WD-fractielei- der Kuijers zijn stem voor. Vol gens Kuijers is de bescherming van de persoonlijke levenssfeer in het geding. Hij zei de voorbe reiding van het voorstel te kort te vinden en wilde eerst opnieuw met zijn fractie over de automati sering praten. PPR-raadslid Van Oosten vond het een fundamentele beslissing om wel of niet tot automatisering over te gaan. Hij wilde de behan deling van het voorstel in de ge meenteraad veertien dagen uit stellen. "Anders ben ik zeker te gen", aldus Van Oosten. "De mensen snappen niet dat zij afgesloten worden als ze horen dat Shell en Essö weer zoveel winst hebben gemaakt", zei co- miUlid Van Adrichem "Verho gingen zijn gewoonweg onver koopbaar". Volgens een van de actievoerders zou het goed zijn als de Rijnlan d-directeur zich in een vergade ring van de Nederlandse gasbe drijven eens wat feller opstelde. "Slaat u maar eens met de vuist op tafel. Protesteert u maar eens in Den Haag. Want wij zijn het zo langzamerhand spuugzat". demonstreerde gistermiddag bij het energiebedrijf aan de Lange- LEIDEN - De asfaltering en herin richting van de Turfmarkt gaat waarschijnlijk meteen na de bouwvak gebeuren. Hoewel het verbeteringsplan De Camp nog niet door de minister is goedge keurd, is er op ambtelijk niveau overeenstemming tussen rijk en gemeente over de financiering van het werk. Ten gevoige van de herinrichting zullen er enkele parkeerplaatsen verdwijnen. Het werk zal enige maanden in beslag nemen. Met de uitvoering ervan wordt niet eerder begonnen, dan dat het karwei in de Breestraat is ge klaard. "Het blijft een rommeltje in het centrum van Leiden", zo verzuchtten enkele ambtenaren gistermiddag in de vergadering van projectgroep De Camp. Het verbeteringsplan De Camp is inmiddels door het ministerie in behandeling genomen. De goed keuring van dit plan wordt daar- DONDERDAG 7 MEI 1981 Protest tegen isolatie gevangenen LEIDEN - De Leidenaar Wim La- boo hield gistermiddag op het Stadhuisplein een zogenaamde "politieke performance" tegen het isoleren van Westduitse ge vangenen. De Duitser Sigurd De bus is onlangs overleden na een hongerstaking tegen zijn isolatie en voor erkenning van de status van politieke gevangene. Laboo, die studeert aan de vrije academie in Den Haag, schilder de met blauwe verf een recht hoek van drie bij twee meter, waarin hij de woorden "Sigurd Debus vermoord" plaatste. Hij zei vervolgens: "Isolatie is moord. Het gevoel dat je hoofd explodeert. Het gevoel datje rug- gemerg in je hersens wordt ge perst. Het gevoel dat je hersens langzaan ineenschrompelen. Het gevoel datje op afstand bestuurd wordt. Het gevoel datje cel rijdt, enzovoorts. Dit is een regelrech te aanklacht tegen de Duitse re gering die op grove manier de mensenrechten schendt". Laboo maakte na zijn korte toe spraak dat hij weg kwam. Poli- tie-agenten hadden het namelijk op hem voorzien wegens "be kladding" van het Stadhuisplein. Laboo ontkwam. Mensen van de reinigingsdienst verwijderden kort na het optreden de blauwe verf van het Stadhuisplein. Auto gestolen T. Een goudkleurige Pon- tiac is gisteren, terwijl hij op slot vier verbeteringsplannen, die de gemeente vorig jaar heeft inge diend en die nog altijd niet zijn goedgekeurd: Verversbuurt, Pancras-west, Academiewijk en Levendaal-west. stond van de Brandts-Buyskade gestolen. De één jaar oude auto (type fire-bird) heeft een waarde van ruim 37000 gulden. leiden - winkelcentrum "De Ko permolen" in de Merenwijk bestaat vijf jaar. Een reden voor de winkeliersvereniging om dit eerste lustrum uitbun dig te vieren. Vier dagen lang is een gedeelte van het par- keerterrein ingericht als ker misterrein. Gisteren konden de 'klanten' daar de Dik voor Mekaarshow aan het werk zien. Vandaag is er in het winkelcentrum een braderie. En de koopavond, zowel don derdag als vrijdag, zal wor den opgeluisterd met de Key Stork Jazz Band en de Boe merangs. Zaterdag staat al les in het teken van oude am bachten. Vaklieden houden zich deze winkeldag bezig met stoelenmatten, decoratie schilderen, klompen maken en houtbewerken. LEIDEN - De PSP heeft in een brief aan burgemeester Goekoop vragen gesteld over de verwijde ring door de politie van demon stranten en spandoeken tijdens de Dodenherdenking op 4 mei. Gedurende de plechtigheid bij het monument aan de Molenwerf werd er gedemonstreerd door enkele mensen met een span doek met het opschrift "Herdenk De PSP is van mening dat de de monstranten geen deel uitmaak ten van de optocht naar het mo nument en zich daarom ook niet aan de richtlijnen van de Stille Stoet hoefden te houden, waarin wordt aanbevolen in de stoet geen vaandels, vlaggen e.d. mee te dragen. De demonstrahten hadden, vol gens de PSP, een plaats ingeno men tegenover het monument op de Rijnsburgersingel, aan de overkant van het water. De PSP vraagt o.a. in de brief of het 'openbaren van gedachten of ge voelens' nog wel een reële moge lijkheid is. Herdenking Onder de indruk van de t.v.-uit- zending van de NOS "Fascisme, tussen slapen en sluimeren" to gen we met een aantal jonge mensen naar het gedenkteken voor de gevallenen in de oorlog 1940-1945. Ondanks de afstand in jaren tussen de gebeurtenis sen voor en in de Tweede We reldoorlog zijn hedentendage ve le paralellen te trekken. De geïn terviewde personen in de uitzen ding spraken allen van de ten densen die steeds duidelijker naar voren komen. De VNU en de Centrumpartij zijn maar top jes van een neo-fascistische ijs berg. Veel meer mensen dan je zou wensen doen uitspraken die van een herlevend fascisme ge tuigen. "Nederland voor de Ne derlanders". "Houdt Holland Blank" en "Weg met de gastar beiders" zijn enkele van de veel gehoorde fascistische uitspra ken. Vandaar dat we het van be lang vonden de vierde mei te her denken. De parallel moet zicht baar gemaakt worden en eenie der zal zich er van bewust moe ten zijn hoe gevaarlijke "doodge wone" grapp.en en uitspraken zijn. Je zal in eigen kring oppas sen en alert moeten zyn om de verdachtmakingen aan het adres van de minderheden te ontman telen. Bij het monument aange komen werd de ere-wacht ge formeerd door vier oud-srtij- ders in tenu met een rood—wit—- blauwe armband, een oranje das en een heus geweer. Aan de over kant van de Singel werd er toen een spandoek onthuld, met op het zwarte doek de tekst: "Ge denk ook de slachtoffers van het neo—fascisme", met daaronder de namen van enkele slachtof fers zoals: Meinhoff, Baader, Ess- lin en Sands. Een direktere pa rallel is niet mogelijk. Ook de fo tograven vonden dit en schoten enkele plaatjes. Een dienstdoen de agent vond het echter niet zo duidelijk en tipte een surveille rende politiewagen, die er snel op afstoof. Zonder enige overwe ging sprongen de twee heren uit de auto, pakten het spandoek af en begonnen terstond met het vernielen ervan. De kofferbak deed dienst als afvalbak. Enkele toeschouwers applaudisseerden, maar wij walgden. Hier was niets meer te doen, geen getuigenis of weerwoord was mogelijk. "Bevel is bevel". Een parallel met de huidige politiek mag niet open baar ondersteund worden. Zeer opgelaten verlieten we terstond de toch al kleine groep rondom het monument. Als je als jonge, zelfstandig denkende mensen niet meer mag getuigen volgens moderne waarden en normen, dan zal de afstand tus sen de gebeurtenissen in Hitle- r— Duitsland en de tegenwoordi ge repressie steeds kleiner wor den. War ik mij achteraf nog be denk is de vraag of elke politie man of vrouw zo maar elke tekst of spandoek mag vernietigen naar eigen maatstaven. Een over treding van een burger is snel ge- vonnisd, maar een agent-in— functie gaat altijd vrijuit. Deze vraag zal dan ook wel open blij- J.M. van Rijn Rijnsburgersingel 91 Leiden Roeien Bij roeivereniging Njord tre den morgenmiddag om twee uur een aantal burgers met elkaar in het strijdperk. Le den van de politie, brand weer, gemeentebestuur en nog wat anderen nemen dan de studenten riemen ter hand. Ie dereen die dat wil, kan ko men kijken bij Njord (Mors- weg 182). Aanvang: twee uur Duiven De potduivenveremging De Rijnklievers hield dit week einde een wedstrijd. 1. J. van Leyden; 2.3.5.6. 7 en 9. Gebr Hoogervorst; 8. C.H. Kop10 B. de Mooy. Korfbal Ook dit jaar wordt door korf balvereniging Zuiderkwar tier een zomeravondtoernooi georganiseerd. Diverse jeugdploegen tot 21 jaar doen hieraan mee. Elke dins dag en donderdag deze maand, aanvang 19.00 uur bij Zuiderkwartier. Bourgondië Over de Franse landstreek Bourgondië organiseert K O deze maand drie dia-lezin gen, waarbij de Romaanse kunst van Bourgondië cen- traal staat Sprtekster is. drs. P.D. Friederich-Kuenen op 7. 14 en 21 mei in de Kapelzaal van het K O-gebouw aan de Oude Vest. Amnesty Vandaag wordt in het gebouw va n de studentenekklesia (Rapenburg 100) weer een sehrijfavond georganiseerd. Zuidkoreaanse autoriteiten kan van acht uur per brief worden gevraagd iets te doen aan de gevangenhouding van prof. Myong No-Keun. Hij wordt op grond van ille gale activiteiten vastgehou den. De professor in de Engel se literatuur is door de Leidse werkgroep van Amnesty gea dopteerd. Vrijwilligers De landelijke vereniging van Vrijwilligerscentrales heeft een boekje over vrijwilligers werk uitgegeven. Dat boekje is ook verkrijgbaar bij de Vrijwilligerscentrale in Lei den. Het is geschreven om mensen die vrijwilligerswerk willen doen te helpen bij de eerste stappen. Voor belang stellenden: Langegracht 246a Lesbische vrouwen De Lesbiese Vrouwen Leiden or ganiseert morgen een thema- avond over lesbische vrouwen en hun (huis-)arls. Aanvang 20 00 Unr. pluals Carciliu- straat 18. Na afloop soos. Pop in LVC In het Leidse Vrijetijdscentrum treedt morgenavond de Gro ningse new wave-band The Spikes op. Deze nieuwe band is samengesteld rond zange res Marleen de Jong. Het con cert begint om 21.00 uur. Za terdag treedt in het LVC de groep Het goede doel op. Ne derlandstalige muziek van een zesmandband. Begin is weer om 21.00 uur SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krygen U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. ?n wo. 11.00-12.00. do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhuip- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 0-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en wel of niet een uitkering hebben en voor dege- 142505, postbus 3221, Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325. geopend maandag t/m vrydag van 12-17.30 uur Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, lel. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, vo mensen die door spanningen of a dere oorzaken tijdelijk wat moeili zitten, telefoon 125963/761557 Help even Help even. Leiderdorp, ook vo hulp geven, t< 410903/895587/410357/892597 Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen vt in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St Jacobs- gracht 1. tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12.30 uur. woe. 13.30-16 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a. di 10.30-11 30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur. Tuin- stadwyk: Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur. di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur en 29-2?' uur. Bureau voor geboorteregeling en sexdaliteitsvragen. Telefoon 971-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45. tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Breestraat i. t/m vrjj. 10-12 uur,' tel. Bejaarden jMgemene Nederlandse Bond vóór Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Boosmiddagen ma., di., do., vrij. 1.2-16.30 uur, tel. 124252. VBOK bij ongewenste zwangerschap. Tel. (•71-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag Wetenschapswinkel informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 itst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur. Sterbus geen gebruik kunnen maken normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeïeidings- centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma, di, do, en vrij van 16 tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 uur, tel. 126052. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur. tel. 01717-3309. ANIB VIDO

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4