Apparatenfabriek sluit 'Allemaal vragen waarbij veel inzicht is vereist Concert muziek school in ministerie Deel LAF overgenomen Majoretten- concours in de Kooi -u Leidse stadsrubriek DONDERDAG 7 MEI 1981 LEIDEN - Een aantal leerlin gen van de Strcekmuziek- school Leiden heeft gisteren een staaltje van zijn kunnen laten horen op het ministerie van CRM Zowel de minister van CRM. me vrouw Gardeniers. als staats secretaris mevrouw Kraayen- veld-Wouters waren aanwe zig om naar de muziek van de kinderen te luisteren. Enkele weken geleden hadden de leerlingen van de muziek school een brief geschreven aan minister Gardeniers. Zij wilden haar eens laten horen wat ze muzikaal zoal preste ren. Gardeniers beloonde het initiatief door de kinderen een uur lang te laten musice ren op het ministerie. Scheikunde-examen: weinig rekenwerk uziek die leer- ZOETERWOUDE - De Leidsche Apparaten Fa briek bv (LAF) aan de Ho ge Rijndijk in Zoeter- woude wordt voor een klein gedeelte overgeno men door Calumatic Flessluittechniek in Don gen. De moderne Appara tenfabriek in Zoeterwou- de sluit haar poorten. Dit plan heeft de moeder maatschappij van de LAF, Gist Brocades giste ren ontvouwd. Door de gedeeltelijke overname zouden er geen gedwongen ont slagen vallen. Tien tot vijftien werknemers van de LAF kunnen meeverhuizen naar Calumatic in Dongen, een dorp tussen Breda en Tilburg. De overige 47 tot 52 LAF-werknemers kunnen te recht bij de huidige moeder maatschappij van de LAF, Gist Brocades in Delft. De directies van Gist en Calumatic rekenen op goedkeuring van de verhuis- operatie door vakbonden en on dernemingsraad. Calumatic Flessluittechniek heeft op het moment dertig werkne mers in dienst. Het bedrijf be staat ongeveer vijftien jaar. Ir. W. de Witte, de woordvoerder van Gist Brocades, noemt Calumatic een "goed lopend" bedrijf. Calu matic maakt sluitmachines, voornamelijk voor de voedings middelenindustrie. Het produk- tiepakket van de LAf sluit hier volgens De Witte volledig op aan. De LAF maakt was-, vul-, en sluitmachines, voornamelijk voor de farmaceutische indus trie. Calumatic verhuist de in boedel van de LAF naar Dongen. Gist Brocades zegt de huur van grond en gebouwen aan de Hoge Rijndijk op bij de eigenaar, het aannemersbedrijf Niersman uit Voorschoten. De verhuizing zou over vier a vijf maanden in wer king gezet worden. Verbaasd LAF-directeur ir. A van der Wel lichtte het personeel gistermor gen in. De vakbonden zijn ver baasd dat eerst het personeel is ingelicht alvorens de bonden van de voorgenomen overname en sluiting hoorden. De bonden hebben steeds voorop gesteld dat er geen gedwongen ontsla gen bij de LAF mogen vallen. Nu er volgens de plannen inderdaad geen gedwongen ontslagen val len, wil dat nog niet zeggen dat de bonden staan te juichen over de verhuizing naar Delft en Don gen. FNV-districtsbestuurder Nol de Jong: "Nee, ik ben niet bepaald onder de indruk van de verhuizing of van dat kleine be drijfje in Dongen. Wie staat er nou te dringen om naar Dongen te verhuizen? Ik heb niet het ge voel dat je daar je geluk moet zoeken". De bonden raadplegen binnenkort het personeel. De meeste werknemers staan in derdaad niet te springen om naar Dongen te verhuizen. Anderzijds wordt verhuizing naar Delft de laatste maand als veel minder ne gatief gezien: "We moeten wel. Zie anders maar eens opnieuw aan de slag te komen in de buurt van Leiden", zegt een werkne- De LAF kampt op het moment met een lege orderportefeuille. Haar produkten worden veel te duur gemaakt. "Wat wil je?", zegt een werknemer. "De verhouding van het kantoorpersoneel tegenover de fabrieksarbeiders is een op een. De ontwikkeling van mcu we machines moeten wij als LAF helemaal zelf betalen, ook al had Gist beloofd dat zij die kosten zou betalen. En dan de huur van de fabriek, van zo'n drie ton per jaar. De fabrieksarbeiders moe ten al die kosten maar opbren gen. Dat kan niet. We werken veel en veel te duur". De werkne mers hebben zich vier/vijf jaar geleden met gedeeltelijk succes verzet tegen overplaatsing naar Dclfi. Twee jaar geleden sloot de oude LAF-fabriek aan de Os- en De Leidsche Apparaten Fabriek verhuisde nog geen twee jaar geleden vanuil de Os- en Paardenlaan in Leiden naar een gloednieuwe fabriek aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Twee-en-een-half miljoen gulden werd i oude machines. Op de foto staat i de 62 werknemers c LEIDEN - Wie eenmaal in de on voldoendes is beland bij de exac te vakken komt daar nog maar moeilijk van af. Mavokandidaat Loes Wcijting staat voor de schoolonderzoeken scheikunde gemiddeld een acht. haar collega Nico van der Leek komt niet bo ven de drieëneenhalf uit. Locs vond het schriftelijk examen gis teren niet erg moeilijk en rekent op een dikke voldoende. Nico daarentegen heeft de moed al in de schoenen laten zakken en denkt dat hij nog wel een extra jaartje nodig zal hebben om iets van die scheikundestof te begrij pen. Zowel mavo, havo als het vwo van de Boerhaave dag/avond scho lengemeenschap had gisteroch tend scheikunde op het pro gramma staan. Het mavowerk bestond uit twintig meerkeuze vragen en vijf open vragen. Ha- vokandidgten kregen veertig meerkeuzevragen en vier opga ven. Daarover mochten ze een uur langer doen dan de mavo. De leerlingen van het vwo moesten in dezelfde tijd voor het eerst dit jaar drie vraagstukken in plaats van vier oplossen. H. Verhoog, leraar aan de Boer haave en Louise de Coligny- scholengemeenschap is tevreden dat de trend "elk jaar iets moeilij ker" zich niet heeft voortgezet "Maar de tijd zoals bij de vroege re HBS-opgaven, dat de mensen er door hard leren nog iets van terecht brachten, is voorgoed voorbij", zegt hij. "Het zijn alle maal vragen geworden waarbü veel inzicht wordt vereist. Neem nu de opgaven van het vwo: wei nig rekenwerk en veel 'leg uit'verklaar dit....' of 'ver wacht je dat Toch noemt hij opgave 1 bij het vwo niet echt lastig. "Vraag twee en drie zijn inderdaad wat moei lijker, maar ik zie er heleboel za ken tussen die ze echt moeten beheersen. Het was eigenlijk be trekkelijk eenzijdig werk. Alleen de eerste opgave ging in op de specifieke chemische aspecten van chemische problemen". Bij de havokandidaten ligt de voor naamste kritiek bij de meerkeu zevragen. "De open vragen wa ren te doen, maar bij die meer- keuze twijfelde ik te veel", ver telt Jasper Berkhuizen Als hij de antwoorden gaat vergelijken met een kandidaat die er meer van begrijpt dan hij, blijkt Jasper er maar vijftien anders te hebben. Wat meer op zijn gemak zegt hij dan: "Afwachten maar" Van 1 mei tot 14 mei zijn er weer de schriftelijke ein dexamens. Elke dap zal onze verslaggever Saskia Stoelinga op verschillen de scholen in Leiden de examens volgen. Zou el docenten als kandidaten krijgen de gelegenheid iets te vertellen over de moeilijkheidsgraad van het eindexamenwerk. Vandaag deel 6 van de se rie "Examenkoorts". De andere vakken die gisteren op de examenprogramma's toonden waren Duits voor de mavo en En gels voor het vwo. Voor de leerlingen van het vwo, die maandag Frans hadden gehad, was dit Engelse examen een ver ademing. Ook dit keer vijf tek sten die aan dag- en weekbladen waren ontleend met in totaal vijf tig meerkeuzevragen. Leraren en leerlingen toonden zich tevreden. Het eerste verhaal 'Uniquely Fragile' was veruit het moeilijkst. Nony Verschoor liet zich daardoor echter niet van de wus brengen, want de rest was volgens haar makkelijk. "Een vergoeding voor het Frans", zegt ze. "Hoewel ik weet dat dat on mogelijk is omdat de commisies van de verschillende vakgebie den onderling niet met elkaar over de opgaven mogen praten". Wat gelatener reageert mevrouw T.Floor, lerares Engels. Ze heeft dit jaar geen eindexamenkandi daten onder haar hoede, maar desondanks toch alle vijftig vra gen even gemaakt. "Het eerste verhaal viel tegen. De rest was gemiddeld werk. Als je veel En gelse kranten leest en politiek en economisch iets van Engeland afweet, ben je in het voordeel". Eigenlijk wil Floor dit helemaal geen voordeel noemen. Ze vindt dat iedere kandidaat hierop voorbereid moet zijn. "Er zijn zo veel oefenopgaven over deze za ken". De lerares vraagt zich wel af of de leerlingen bij tekst vier, hande lend over de democratie in Enge land, de strikvraag in de gaten hebben gehad. "Het ging daar namelijk om M P. (Member of Parliament) en P.M. (Prime Mi nister). Nonny vond het allemaal erg doorzichtig. Floor: "De woordkeus was overi gens nergens moeilijk. Wat niet onmiddellijk bekend voorkwam. kon gemakkelijk uit de tekst worden afgeleid Nee, er zijn be slist geen onredelijke eisen ge steld". Het dier stond dit jaar min of meer centraal in de vier teksten die de kandidaten van mavo-4 moesten bestuderen om de veertig meer keuzevragen te beantwoorden. "Op zich redelijke teksten", al dus een docent. maar ze waren niet bepaald nieuw Ze dateer den uit de periode 1975-1979 en waarschijnlijk voor de jongelui nu t alk-maal even ïntcn De eerste tekst handelde over reso- cialisenng van gevangenen met behulp van paardrijlessen. Je moet er maar opkomen. LEIDEN - Voor de tweede maal organiseert de twirt- en how* groep The Kooigirls aanstaande zondag een groots m^joretten- concours Ruim dertig n .ijorrt tenpclotons treden met elkaar in het strijdperk op het plein bij de Suriname- en Antillenstraat. Om éën uur zal wethouder Van Dam de wedstrijden officieel openen. Behalve het rrwijoieUeni oru uur is er ook een fancy fair. Het be stuur hoopt op een nog grotere publieke belangstelling dan vo rig jaar, toen er zo'n vierduizend mensen op de festiviteiten af kwamen. Daartoe zijn langs het plein ook tribunes opgesteld. Paardenlaan in Leiden en werd de gloednieuwe fabriek in Zoe terwoude betrokken. Gist Brocades besloot een half jaar geleden haar dochterbedrijven in Zoeterwoude, Wolvega, Nij megen, Groningen en Weesp te slijten of "als het met anders kon" te sluiten omdat hun pro- duktiepakket niet aansluit bij de hoofd-activiteiten van het Gist- concern. Door het afstoten van de dochterbedrijven wil Gist geld vrijmaken voor investerin gen in de biotechnologie. Alleen de vestigingen in Groningen en Weesp zijn nog niet door andere bedrijven overgenomen, maar "ook daar zijn goede kansen voor overname", zegt ir. W. de Witte van Gist Brocades. De Witte is bijzonder gelukkig met de gedeeltelijke overname van de LAF: "Bij Gist heeft steeds voorop geslaan dat het afstoten van de dochterbedrijven niet ten koste mocht gaan van het perso neel. Een overname wilden wij slechts toestaan als dat uitzicht zou bieden. Wat heeft het voor zin een bedrijf over te dragen aan een bedrijf dat na enkele jaren op de fles gaat?". Vechtpartij op Brahmslaan LEIDEN - Een ruzie over een op de rijbaan 'gewaaide' doos op de Brahmslaan resulteerde gister- midag in flinke vechtpartij. Een 21-jarige Leidenaar beschuldig de een twee jaar jongere plaats genoot ervan dat hij deze doos op de rijbaan had geschopt. Toen de 19-jarige dit ontkende werd hij tegen de grond geslagen. Met schaafwonden, een dikke lip en ogen moest hij zich onder dok tersbehandeling stellen. Botsing LEIDEN - Een bestuurder van een Toyota komende uit de Safier straat verleende gisterochtend geen voorrang aan een auto die van rechts kwam. De bestuurder van deze Opel kon een aanrijding niet meer voorkomen en klapte frontaal op de Toyota. De wagen schoot vervolgens door en kwam in de Opaalstraat tegen .een boom lot stilstand. De voorkan ten van de auto's zijn zwaar be schadigd. De 56-jarige Leidenaar van de Toyata kwam met de schrik vrij, terwijl de 55 jarige bestuurder van de Opel zich met gekneusde ribben en pijn in de zij naar de huisarts heeft gespoed door René van der Velden Jaap Visser Gepulk De archeologische en geologi sche 'bouwput' in de Bree- straat trekt veel bekijks. Elke dag staan tal van nieuwsgieri ge voorbijgangers over de stalen damwand in de diepte te turen. De (ar)geologische spitters zit ten nu een kleine vijf meter onder straatniveau, oftewel min één Nieuw Amsterdams Peil. Dat betekent dat de 'ge leerde grondwekkers' zo'n beetje in de Romeinse tijd zijn beland. Althans, de plag gen grond die de graafmachi ne heel voorzichtig loswerkt dateren uit de Romeinse pe riode. Het pulkwerk in de bouwput van de Breestraat gebeurt on der toezicht van de gemeen telijke archeologische bege leidingscommissie. Deze commissie bestaat nu een jaar of vier en heeft tot taak om overal waar in de binnen stad flink in de grond wordt gewroet met argusogen toe te kijken. De stuwende kracht achter de commissie is directeur H. Vos van gemeentewerken Vos staat bekend als een voorvechter van archeologi sche werkzaaheden in Lei den. Vandaar dat bij flinke graafpartijen de geologen hun gang mogen gaan. En dat is nogal opzienbarend omdat geologisch spitwerk tijd kost en die tijd weer een heleboel geld. Aannemers staan dus in de regel niet te springen om doctorandussen met kaplaar zen en een schop in de hand op hun werkterrein toe te la ten. In Leiden slaagt de bege leidingscommissie er dank zij 'de sluwe Vos' meestal in om'het stadsbestuur te over tuigen dat hun gepulk nuttig Volgens de rijksgeoloog Pruis- sens en de provinciale ar cheoloog Hallewas heeft het gepeuter op de Breestraat, pal tegenover het stadhuis, z'n nut al bewezen. Zo heeft het 'ophopingspakket' ge leerd dat er pas na de dertien de eeuw sprake was van een (Bree)straat. Daarvóór moet het ter hoogte van de Bree- Wroeten eld straat hebben gev de boerderijtjes. De wetenschappelijk ingestel de spitters hebben nog. an derhalve week de tijd om de bodem van de Breestraat te onderzoeken ("In elk geval zitten we de middenstand niet in de weg De winkeliers moeten juist blij zijn met zo'n trekker..."). Dan is het afgelo pen met de graafpret en gaat de put weer dicht. Zo is met de aannemer NBM afgespro ken. "We hebben tijd genoeg". vin den Pruissens en Hallewas. "We hoeven hier namelijk niet naar vondsten te speu ren. De grond die we hier op graven wordt vervoerd naar een terrein buiten de stad en daar vaksgewijs gestort. Dus daar kunnen we de zaak op ons gemak omspitten. Welk terrein dat is zeggen wc liever niet want anders staat het er vanavond nog zwart van de de hobbyisten" Even fiksen Hemel en aarde bewogen bijna Maar het is gelukt. De We reldwinkel aan de Steen straat krijgt een nieuw dak. op kosten van haar huisbaas, de gemeente. Een paar jaar gcbel en geschrijf met dan de ene en dan de an dere gemeentedienst leverde vorig jaar al een beperkte op knapbeurt op van het beeld bepalende pandje vlakbij de ingang van het Boerhaave volkenkunde Een verfbourt aan de buitenkant en de ver betering van de elektrische install.itH Maar dan het dak. Al tijden lig gen de dakpannen er als een ongeregeld zootje bij D- Wl reldwinkel vreest voor haar dak bij storm. Lekken liggen voor de hand. Een dakdekker zou het 'kar weitje' vorig jaar zomer even nop niet bestond. fiksen. Dat viel tegen Hou- trot onder de pannen. De gemeente afdeling "beheer gemeentelijke gebouwen" sloeg aan het rekenen. Het "grapje" (nieuw hout. wat vertimmeren, nieuwe pan nen) bleek maar liefst in de 19 000 guldens te gaan lopen "We maken het dak", besloot de gemeente "maar jullie moeten dan 1200 gulden meer huur per jaar betalen Anders doen we niks". "Je kan het dak op" meenden de vrijwilliglst)ers van de We reldwinkel echter veront waardigd "Wij kunnen het toch niet helpen dat de ge meente het achterstallig on derhoud zo lang verwaar loosd heeft" De Wereldwinkel kan zo'n for se huurverhoging niet eens betalen De winkel draait nu ongeveer quitte door ver koop van kofTie en thee uit coöperaties in Derde Wereld landen en door verkoop van kritische boeken. Uit de ver koop wordt onder andere de huidige kale huurprijs van 1800 gulden per jaar betaald en voorzover nog mogelijk de schade uit voortdurende in braken en vernielingen. De afdeling "beheer gemeente lijke gebouwen" heeft inmid dels begrepen dat "de Wl reldwinkel geen Albert Hcijn is" De Wereldwinkel moet weliswaar huurverhoging be talen maar krijgt evenveel geld aan subsidie terug. Voor de gemeente een kwestie van potje verwisselen. "Wc heb ben een financiële bron aan gehoord zud.it we al HniW akkoord gaan - binnen ander halve maand het dak kunnen herstellen zonder extr.i kfl ten voor de Wereldwinkel", zegt De Beer van Beheer ge heim.'.in nig De Beei noemt het Wereldwin kelpand (voormalige politie post en vvv kantoor)i on ty pisch voorbeeld van een pandje dat bij de gemeente tussen de wal en het schip valt. "Daarom zitten we nu bm( die of an 19000 gul den" treurt hij. Zo duidelijk als gewone gemeentewonin gen bijvoorbeeld onderge bracht zijn bij de Leidse Wo ning Stichting (LWS). zo pro blematisch blijkt het beheer van een bedrijfsgebouwtje als dat van de Wereldwinkel te zyn. Dit pandje heeft eerst gefigureerd op dnc beheers- diensten van gemeente-afde lingen voordat het uiteinde lijk onder beheer van De Beer viel. Het beheer en de verantwoor delijkheid over allerlei soor ten van gemcentegcbouwcn is nog steeds - af en toe on duidelijk - verdeeld over een wirwar van afdelingen. Maar; de gemeente is bezig met een duidelijker afbakening van bevoegdheden over al haar panden. Dat zal nog tijd ver gen. maar volgens de opti misten hoeft de gemeente mettertijd in elk geval niet meer te gissen wélke panden zij eigenlijk in huis heeft En weet bijvoorbeeld de Wereld winkel duidelijk welke dienst als huisbaas kan wor den aangesproken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3