In Stichting van de Arbeid alleen praten over lonen Fiat Italië reorganiseert Jonge bedrijven vaker failliet Amsterdam Fietsenhandel ten onder door vrije concurrentie' Nationale Nederlanden: rente zal nog stijgen NCW-voorzitter Van Eijkelenburg: DONDERDAG 7 MEI 1981 ECONOMIE Halfvolle melk Waarschijnlijk volgende week dinsdag. 12 mei. wordt een mini mumprijs voor verpakte halfvol le melk van kracht. De hoogte is 93 cent per liter. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft in een extra vergadering in Utrecht tot instel ling van deze minimumprijs be sloten. De bevoegdheid daartoe heeft het op dinsdag 5 mei van de betrokken ministers gekregen. Deze minimumprijs dient, net als die voor volle melk. om verkoop als goedkoop lokartikel te voor komen. RSV-kolen Het RSV-concern heeft van de ha- genaar M. Hengstmengel het vijf tig procent belang overgenomen dat deze bezat in RSV Mining Qyuipment bv, een bedrijf dat zich bezighoudt met de bouw en de verkoop van kolengraafma- chines. De eerste van deze ma chines zijn middels in de Ver enigde Staten ingebruik. Hengst mengel was de initiatiefnemer van het kolengraafmachinepro- ject van het Rotterdamse con- Dikkers failliet De rechtbank in Almelo heeft de afsluiter fabriek van Dikkers en co in Hengelo failliet verklaard. Mr. H. Kesler, de bewindvoerder van Dikkers, had het faillisse ment aangevraagd omdat de banken de financiering van de fabriek niet meer voor hun reke ning wilden nemen. Het faillise- ment van de afsluiterfabriek be tekent. dat tweehonderd van de tweehonderdzestig medewer kers direct ontslag krijgen. De overige personeelsleden blijven werken tot 17 juli. Airbus De Australische regering heeft be vestigd dat het vliegtuigconsor tium Airbus Industrie haar heeft gevraagd voor 400 miljoen Au stralische dollar (ongeveer 550 miljoen gulden) deel te nemen in de ontwikkeling en de bouw van een volgend toestel. Dit vlieg tuig, voorlopig de A-320 ge noemd, moet meedingen met de toestellen die de DC-9 en de Boeing 727 en 737 kunnen ver vangen. Frisdranken De consumptie van Nederlandse frisdranken is in 1980 gedaald van 59,9 tot 59 liter per hoofd van T_.de bevolking. Dit heeft het be stuur van de Algemene Neder landse Bond van Frisdrankenfa brikanten en Groothandelaren in dranken (BBM) meegedeeld op de besloten jaarvergadering. De jaarproduktie in 1980 bedroeg 934,7 miljoen liter tegen 941,1 li ter in 1977. Volgens de BBM stijgt het aandeel van de Belgi sche produktie op de Nederland se markt. Alfa Romeo Het Italiaanse staatsautomobiel- concern Alfa Romeo heeft in 1980 een winst geboekt van ruim een miljard lire (ongeveer 2.2 miljoen gulden). In 1979 werd nog een verlies geleden van 55 miljoen lire (ongeveer 111.000 gulden). De omzet steeg van 1,39 biljoen tot 1.69 biljoen lire De onderneming produceerde het afgelopen jaar 216.000 auto's. De eerste twee maanden verkocht Alfa Romeo in Italië ongeveer evenveel auto's als de eerste twee maanden van vorig jaar. De buitenlandse markt was achttien procent kleiner. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn - 6 mei 1981 - Andijvie per kg 1.09-1.75; Waspeen Al per kist 45-48, All 25-44.70; BI 45-49; Bil 10-24.80; Cl 32.70-35.90; CI1 25-33. Aanvoer waspeen 114 ton Prei A per kg 81-85; radijs (bos) 44-46, sla (natuur) I 0.46; uien per kg 27-48; pe terselie 57-61; selderij 0.69. AMSTERDAM GPD) - Faillisse menten in het bedrijfsleven blij ken hoofdzakelijk voor te komen bij nog jonge ondernemingen. De meeste bedrijven die bank roet gingen, bestonden nog maar tussen de anderhalf en zes jaar. Een en ander wordt afgeleid uit onderzoek dat Van der Graaf In formatiebedrijven in Amsterdam daarnaar heeft gedaan. In het eerste kwartaal van dit jaar werden in ons land 1564 faillisse menten uitgesproken. Het waren er ruim vijfhonderd (51 procent) meer dan in de overeenkomstige periode van 1980. Problemen met de hoge rentestand (die moeilijkheden met investeren en financieren teweeg brengt) en met stagnerende omzetten wor den genoemd onder de voor naamste oorzaken van de faillis sementen. Uit de cijfers blijkt ook dat faillissementen van be drijven niet zelden de nekslag betekenen voor weer andere on- derhemingen die op hun beurt ook voor een bankroet komen te zitten. In de meeste faillissementszakcn gaat het om besloten vennoot schappen met merendeels tus sen de 1 en de 10 medewerkers Het aantal (ook vaak in BV-vorm opererende) eenmanszaken dat failliet gaat. neemt trouwens op vallend sterk toe. De grootste stijging van het aantal faillissementen deed zich in de eerste drie maanden van dit jaar voor in Noord-Holland. De stad Amsterdam niet meegerekend, werden in die periode in Noord- Holland 76 procent meer faillis sementen uitgesproken dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. In de stad Amsterdam waren het er meer dan twee keer zo veel als in het eerste kwartaal van 1980 Noord-Brabant zag het cijfer ook scherp stijgen: 63.5 procent meer faillissementen dan in de maan den januari, februari en maart van vorig jaar werden geteld Friesland volgt op de lijst met 59 2 procent. Limburg met 5ö.2 procent, Gelderland met 53,9 procent. Zuid-Holland (zonder daarin Rotterdam en Den Haag mee te tellen) met 50.7 procent. Groningen met 43.9 procent. Drenthe met 33.3 procent. Zee land met 27,2 procent en Utrecht met 26.1 procent. In Rotterdam werd een stijging met 23.7 pro cent geregistreerd, in Den Haag een met 22.8 procent. De bouw. de textiel, het transport wezen en de horeca nemen de eerste vier plaatsen in wanneer de faillissementen worden uitge splitst naar de sectoren waarin ze in de betreffende periode het meest voorkwamen. RIJSWIJK (ANP) - De fietsenhandel gaat kapot door de totaal vrije concurrentie. De fietscnbranchc heeft er dan ook alle belang bij dat de overheid gaat inzien dat het anti-kartelbeleid ter wgroting van de COQ currentie, alleen maar is gebaseerd op de handel en wandel van de grootindustrie en niet op die van de kleine zelfstandigen iloopg< vend is dat hef mededingingsbeleid dat nu elke kartel verbiedt, wordt her vormd Dit zei voorzitter A. van Drie van de Nederlandse Christelijke Bond van Rijwiel- en Motorhandelaren gisteren in Rijswijk op de algemene le denvergadering van de bond. De voorzitter waarschuwde dat de service aan de consument door die vrije concurrentie alleen maar minder cn minder kan worden waardoor kwaliteitsvermindering optreedt. Dat betekent een wezenlijk gevaar voor de fietser, aldus Van Drie Hij pleitte er dan ook voor om collectieve afspraken over de handhaving van prijzen weer mogelijk te maken "Daarin moet dus een handels marge zitten die bestemd is voor service en instandhouding van een goed gespreid aantal werkplaatsen bij fietsenwinkels", zo zei hij ARCEN (ANP) - Zes werkne mers van de Skol-bierbrouwe- rijen gaan een kleine met sluiting bedreigde brouwerij in het Noordlimburgse Arcen van dit concern overnemen, om er op eigen risico een ge heel nieuw soort bier te gaan brouwen. Deze week zullen de zes met Skol een huurcontract van 20 jaar tekenen, waar mee de uit 1915 stammende brouwerij langs de Maas. die op één mei zou worden geslo ten, is gered. AMSTERDAM (ANP) - Neder lands grootste verzekeringscon cern, Nationale-Nederlanden, voorziet op korte termijn een enigszins verder aantrekkende rente. Hierbij speelt vooral de in vloed van de V.S. een rol. De Ne- derlandsche Bank kan op korte termijn gedwongen worden haar tarieven te verhogen. Een sterke renteverhoging moet zelfs niet geheel uitgesloten worden geacht, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, drs. E.K. den Bakker, tijdens een bijeen komst met de pers. De stijging van de winst van Nat. Nederlanden vorig jaar werd on der meer flink beïnvloed door het hoogblijven van de rente in 1980 in de belangrijkste bedrijfs geleden voor het concern: Ne derland. België en de V.S. en het Verenigd Koninkrijk. Dit komt duidelijk tot uiting in de toene ming van het inkomen uit beleg gingen en andere activiteiten met bijna 18 pet tot ruim 1.9 miljard. Nationale Nederlanden meent, on voorziene omstandigheden voor behouden. op dit moment te kunnen zeggen, dat de netto winst dit jaar zal stijgen en wel zodanig, dat de winst per aandeel op hetzelfde peil kan worden ge handhaafd. Overigens zijn er bij Nationale-Nederlanden in tegen stelling tot steeds weer opdui kende geruchten op de beurs geen plannen voor een aandele- nuitgifte, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, drs. E.K. den Bakker, bij de presentatie van het jaarverslag. Het lopende jaar zal ook voor Na tionale-Nederlanden niet gemak kelijk worden. Over het eerste kwartaal merkte de heer den Bakker op, dat in Nederland de vraag naar woninghypotheken nog steeds laag is, waardoor een belangrijke bron voor het afslui ten van nieuwe individuele le vensverzekeringen weinig ople vert. Ook aan de schadeverzeke ringskant drukt de economische teruggang de vraag naar verzeke ringen. Dat betekent niet, dat het bestuur over de Nederlandse markt somber gestemd is, zeker niet wat de resultaten betreft, want vooral in de levensector gaat verminderde groei niet zon der meer gepaard met een lager rendement. Voor de buitenland se leven bedrijven wordt een voortgaande groei verwacht en een goede bijdrage aan het con cernresultaat. Over het internationale schadebe- drijf is men voorzichtiger. Vooral in Noord-Amerika staat deze sec tor er niet best voor. In 1980 zijn de eigen bedrijven de dans ont sprongen en ook dit jaar zullen deze het wel weer beter doen dan de markt als geheel, maar die markt ziet er wel heel somber uit Ook van het Britse bedrijf kan dit jaar geen grote winstbijdrage tegemoet worden gezien. Bij het professionele herverzckercings- bedrijf is nog geen keer ten goed te verwachten. In de sfeer van het consumentenkrediet hoopt het concern dit jaar tot een ver betering te komen, zodat men ze ker in 1982 weer in de zwarte cij fers terecht zal komen. Het zal vooral hot bcleggingsbe- drijl'zijn dat in 1981 "de kar moet trekken" en de trekkracht daar van is niet gering. Tot nu toe bleef de rente in de belangrijkste gebieden hoog. Of het concern dit jaar weer zal kunnen rekenen op een verdere duw in de rug door betere valutakoersen (tot nu toe wel het geval) spelbaar. Werkgevers: FNV-plan is onuitvoerbaar DEN HAAG (ANP) - De raad van de Centrale Ondernemingsorga nisaties (RCO), waarin de grote werkgeversorganisaties zijn ver tegenwoordigd. noemt het FNV- plan "aan de slag" een slag in de lucht. De RCO zegt dat de FNV zich rijk rekent aan nieuwe arbeidsplaat sen door het opstoken van aard gas, het duurder maken van in vesteringen en het belasten van bedrijven voor een belangrijk deel van de kosten van arbeids tijdverkorting. Het verplichten van beleggings fondsen om gelden "onrenda bel" te investeren betekent in fei te mensen aan het werk helpen ten koste van kleine spaarders en gepensioneerden, aldus de RCO. De werkgevers vinden dat het FNV-plan de negatieve effecten van een niet op onze economi sche mogelijkheden afgestemde aanpak van de werkloosheid on derschat. UTRECHT (ANP) - De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). S.J van Eijkelenburg heeft vanmid dag tijdens de ledenvergadering van zijn bond een pleidooi ge houden om de Stichting van de Arbeid voortaan alleen de stij ging van de loonkosten te be spreken en discussies over de rest van het arbeidsvoorwaar denbeleid achter wege te laten. Het centraal overleg tussen rege ring. werknemers en werkgevers moet er volgens hem vooral toe dienen de ontwikkeling van de loonsom zo gematigd mogelijk te houden Dit overleg moet gaan over de manier waarop de be schikbare ruimte wordt verdeeld over de particuliere en de collec tieve sector en over de lastenont wikkeling voor het bedrijfsleven. Onderhandelingen over een cen traal akkoord inzaken lonen en arbeidsvoorwaarden voor het volgende jaar hoeven op de agen da niet voor te komen. De loon- en arbeidsvoorwaarden moeten "decentraal" in de cao's worden geregeld, zo meende Van Eijkelenburg. "Wie. aldus de werkgevers voorman, de collec tieve sector voorop stelt komt automatisch terecht bij een zwa re rol voor het centrale niveau en met name voor de overheid, zeg maar bij een geleide loonpoli tiek. Wie, zoals wij, van mening is dat het loonbeleid moet zijn aangepast aan van de markt, komt tot een meer decentrale aanpak, aldus de NCW-voorzit- ter Van Eijkelenburg zei dat het inko mensbeleid in de komende jaren minder snel zal moeten dienen als instrument van herverdeling van welvaart en meer als schep per van welvaart. Het moet daar toe gaan aansluiten op een nieu we mentaliteit, die zich richt op prestatie en risico's nemen. Wij moeten, zó meende de werkge versvoorzitter, loon niet meer be handelen als een soort uitkering maar als beloning. Recht op uit kering moet alleen bestaan wan neer een arbeidsprestatie op geen enkele manier mogelijk is zo meende hij. Het werken aan een klimaat met een hogere prio riteit voor het scheppen van wi l vaart betekent volgens de NCW vooizitter dat wij af moeten van het "krampachtig nastrdVen van meer gelijkheid" Nieuive offerte DAF-RSV EINDHOVEN (ANP) Het DAF-RSV-consortium heeft gisteren voor de •tweede maal een lagere offerte uitgebracht voor de levering van 841 pantservoertuigen voor het Nederlandse leger Dat heeft Ger van Os van de Unie BLHP meegedeeld. Volgens hem is het consortium met ongeveer 50 miljoen gulden in prijs gedaald. Dat bedrag kan nog hoger worden. Het verschil ten opzichte van de offerte van het Amerikaanse bedrijf FMC is daarmee terugge bracht tot 120 miljoen gulden, iets meer dan de vijftien procent van het totale bedrag dat met de opdracht is gemoeid. Eerder had staatssecretaris Van Eekelen laten weten dat het verschil niet groter mocht zijn dan vijftien procent, wilde het Nederlandse consor tium in aanmerking komen voor de opdracht. Overigens is bij de bere kening van het verschil uitgegaan van een dollarkoers van 2,10 gulden Inmiddels is de dollarkoers gestegen tot rond de 2,50 gulden, wat ook weer een voordeel betekent voor het consortium AMSTERDAM (ANP) De Fiatla briek in Italië is bezig haar gehe le distributie en service opnieuw te groeperen en aan te passen aan de verwachte toekomstige ontwikkelingen. De onderhande lingen tussen Fiat en Leonard Lang BV hebben dan ook mede ten doel met behoud van het ge hele dealernct een doelmatige bewerking van de markt te be vorderen Er zijn verschillende mogelijkheden bij de uitwerking van die gedachte en vooral daar over is al enige tijd uitgebreid overleg gaande met Fiat Dit heeft de directie van Fiat-im porteur Leonard Lang gisteren meegedeeld in het overleg met de ondernemingsraad en de vak bonden over de in het bedrijf ontstane moeilijkheden Volgens een gezamenlijke verkla ring zal er over dl i Fiat nader beraad plaatsvinden, waarbij de directie van Leonard Lang de vakbonden en de onder nemingsraad tussentijds op de hoogte zal houden van de stand van zaken van dat moment. De directie heeft de bonden en de ondernemingsraad ook laten we ten. dat in het overleg m. t Fi.it het behoud van de werkgelegen heid bij het bedrijf voorop staat Volgens bestuurder M.iim K.m ders van de Unie BLHP is de fa milie Leonard Lang, vooruitlo pend op het dreigend verlies van het Fiatcontract eind dit jaar, doende het kapitaal over te heve len naar besloten vennootschap pen, die volledig door de familie worden beheerd Leonard Lang lijdt volgens Landers door terug vallende verkopen en verkeerd management verlies op de afzet ten van Fiat-personenauto's in ons land Toch staat er volgens hem geen faillissement voor de deur Meer banen beschikbaar DEN HAAG (GPD) Er is voor veel meer mensen in Nederland een baan dan uit de cijfers van de ar beidsburcaus blijkt In Den Haag bleken bij een onderzoek acht keer zoveel vacatures te bestaan dan de 2000 W Ml VUM I bl d bureau kennis droeg. Over heel Nederland werd eind maart via de arbeidsbureaus om en nabij 23 000 man personeel gevraagd In werkelijkheid moet de ..open staande vraag" een veelvoud van die 23.000 zijn Bij het onderzoek in Den Haag heeft arbeidsmarktonderzoeker j F cie Wit ledurauk maand alle personeelsadvcrten ties in dag: en weekbladen en tijdschriften nagevlooid voor zover het om banen ging in het flebk d ian I:- lewlelijk Ai beidsbureau Den Haag Hij moest concluderen dat slechts n op de acht vacatures bij het Ar beidsbureau was gemeld DONDERDAG 7 MEI 1981 ACTIEVE AANDELEN Dorische Petr. pref. KLM Kon. Olie Nat. Neder Nedlloyd Nrdlloyd C BINNENLANDSE AANDELEN 24.10 1.10.00 GOUD EN ZILVER Goud onbr-w .18500 - 30200 vorige 38: 38930 Zilver onbevk 820 - 023 vongr 817 - S BUITENLANDS GELD BELEGGINGS INSTITUTEN Pakhoed Holding eert. Philips Philips (div. 81) 48.20 2L50 159.50 8.20 46.10 42.00 21.20 1225.00 IIU( 480.00 282.00 ('andadrxe dollar 109 50 112 50 57.25 «0» J.32 4^2 AMSTERDAM (ANP) - De An, sterdamse effectenbeurs kende vandaag een paar duidelijke ver liezers. De gehele cffectenmarkt zag de prijzen overigens wat al brokkelen De handel was niet bijzonder geanimeerd Duideli) ke stimulansen uit Amerika bl« ven achterwege Bij dc intenationals lag Unilever bij het begin van de handel om onduidelijke redenen aangebo den. Het fonds kwam 1.70 l.i ger uit op 145.30 Koninklijke Olie raakte f 1.20 kwijt op 92.20. terwij! KLM 2 moest afstaan op 118.20 De andere internationale waarden wisten de schade tot enkele dub beitjes te beperken Rond het middaguur lag ook Amro zwak De bank liet maar liefst 1.50 liggen op f 55.50. Ook de andere banken zagen de prijzen wat da len De hypotheekbanken kon den zich echter wonderwel hand haven, zij het op een wat lager koersmveau. Dc verzekeraars zetten de lijn van de afgelopen dagen door en ver loren opnieuw terrein Verder is dc eerste opwinding over dc oi der van Volker Stevin, blijkbaar behoorlijk geluwd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25