Last van olie op strand Idee schoolhoofd: meer onderwij sbanen Da's pas extra! FotoWamsteker xenos 1,09 SUPER AANBIEDING Deze zomer in Noordwijk te verwachten AH Extra Alle soorten paté 100 gr0,98 Een groot stokbrood.... Chateau de Mauret Saint-Emm Speciaal partij voordeel... 7,95 OhdDSkrcH LED 35 UITNODIGING! voorbeelden van voordeelprijzen ^95 in hout! .-J-, J»--. y-Ai-.- Op /iet strand tussen Katwijk en Nocrdwijk is gisterochtend olie aange- troffen. Over een lengte van anderhalve kilometer was het strand bevuild met zogenaamde "teerballen". De olie is afkomstig van een olielozing op de Noordzee. KATWIJK/NOORDWIJK - Noordwijkse strandgasten zullen deze zomer naar alle waar schijnlijkheid overlast ondervinden van olie. Die zal afkomstig zijn van de vervuiling die er momenteel is op het strand tussen Katwijk en Noordwijk. De vrees lijkt op zijn plaats na op merkingen van een woordvoer der van de Noordwijkse politie. De gemeente Noordwijk is voor alsnog niet van plan de olie te la ten opruimen. Katwijk heeft dat inmiddels wel gedaan. In Noord wijk gaat men er echter dat de werking de olie wel weer terugspoelt den opgeruimd, ondervindt men daar zomers last van. Kleine deeltjes blijven aan de voeten of de schoenzolen plakken, waqrna [je ze in heel Noordwijk terug vindt. Tot in de bedden van de mensen aan toe", uit De politie van Noordwijk deelde vloed gistermiddag mee dat de veront reiniging van het strand zich nog zee. uitbreidt en dat hierdoor maatre- Een bezorgde woordvoerder van gelen noodzakelijk zijn. de Noordwijkse politie zegt ech- De dienst openbare werken van de gemeente Katwijk heeft de olie ter: "Als de olieresten niet inmiddels verwijderd. Volgens deze dienst was er sprake van een anderhalve kilometer lange strook van twee tot vier meter breed, waarvan het Katwijkse gedeelte met vrachtwagens is af gevoerd. De gemeente Katwijk zegt de olie te hebben verwijderd om het strand schoon te maken voor de komende badgasten. "Zij zullen als ze in het zand gaan graven in elk geval geen olie tegenkomen", aldus de woordvoerder van openbare werken. Olielozing Van welk schip de olie komt is nog de grote vraag. Vaststaat wel, volgens de directie Noordzee van rijkswaterstaat, dat de olie af komstig is van een olielozing op de Noordzee. "Dinsdag ontdekte een patrouille vliegtuig van rijkswaterstaat een olievlek op de Noordzee. Deze vlek is met een sproeivliegtuig bestreden. Het is mogelijk dat de olie die op het strand is aange spoeld van deze vlek afkomstig is", aldus een woordvoerder van de directie Noordzee. Vorig jaar kwamen er bij de direc tie Noordzee 156 meldingen bin nen van ólielozingen. terwijl 50 schepen op heterdaad werden betrapt. De directie Noordzee hoopt dat contrólevluchten bo ven de scheepvaartroutes olielo- zingen voorkomen. Binnenkort worden dc patrouillevliegtuigen uitgerust met apparatuur waar mee het ook 's nachts mogelijk is om olievlekken te ontdekken. De taak van de directie Noordzee bestaat volgens dc woordvoerder uit het opsporen van olievlekken en het opruimen ervan. Vervol ging van de daders is de taak van de Scheepvaartinspectie te Rot terdam. De vogelbescherming in Zeist en dc plaatselijke coordinator bu vogelrampen, boswachter A. Bos, hadden gistermiddag nog geen bericht ontvangen over olie op het strand. "Er is nu ook min der kans op slachtoffers onder de vogels omdat dc broedperiode is afgelopen", aldus Bos. N. de Haan van de vogelbescher ming uit Zeist voegde daar nog een beetje verbitterd aan toe dat als er slachtoffers vallen, die meestal niet de kust halen. "Je kunt daarom nooit precies zeg gen hoeveel vogels er door dc olie zijn gedood", aldus De Haan. LEIDEN - De Leidse hoofdonderwijzer C. van Geen (51) heeft een plan uitgedacht om de werkloosheid in het on derwijs te beperken. beeld heeft recht op twee leer krachten, terwijl een school met 27 leerlingen slechts recht geeft op één onderwijzer. D<jbr het teruglopend aantal leer lingen zullen dit jaar in heel Ne derland twee- tot drieduizend Oerkrachten in het klauter- en la ger onderwijs hun .baan verlie- t< In Alphen zullen dit jaar al leen al.bij het openbaar' onder wijs zeven leerkrachten moeten afvloeien. In het bestaande systeem is het zo dat één leerling meer of minder een school een volledige onder wijskracht kan schelen. Een --school met 28 leerlingen bijvoor- Het plan van Van Geen gaat ervan uit dat als dertig leerlingen meer (het verschil tussen bijvoorbeeld een drie- en vierklassige school) recht geven opeen volledige leerkracht meer (die negen halve dagen per week werkt) vier, vijf .of zes leerlingen méér, in feite recht moeten geven op een leer kracht voor een halve dag per week. Het twee- of driedubbele van dat aantal zou recht moeten geven moeten geven op een leer kracht voor anderhalf of twee da gen per week. Vooral voor scholen die met com binatieklassen moeten werken kan zo'n leerkracht voor enkele halve dagen uitkomst bieden: tij dens de uren dat er voor een ge combineerde klas twee leer krachten beschikbaar zijn kan er aan iedere klas afzonderlijk extra aandacht worden besteed.' Van Geen: "Kijk als er een autofa- briek wordt gesloten dan is daar meestal weinig aan te doen, om dat er minder auto's worden ver kocht en er dus minder werk is. Als er in het onderwijs mensen worden ontslagen hoor je daar zelden iets over, terwijl het gek ke bovendien is dat er voor die wèl werk is". Volgens Van Geen snijdt, als zijn plan door het Rijk zou worden overgenomen, het mes aan twee kanten: er hoeft minder werk- loosheidsgeld te worden uitge keerd en de werkomstandighe den in het onderwijs gaan er be langrijk op vooruit. Een voorbeeld. Een school met 86 leerlingen heeft recht pp vier on derwijzers. Pas als een school 121 leerlingen heeft mag in de huidige opzet een vijfde leer kracht worden aangenomen. Een school met 116 leerlingen mag dus maar vier leerkrachten heb ben. Als Van Geen zijn zin zou krijgen zou een school met 116 leerlingen een extra leerkracht mogen aantrekken voor tenmin- ste vijf morgens. Wat de financiële gevolgen van zijn plan zijn, weet Van Geen. in het dagelijks leven hoofd van de openbare Thorbeckeschool, niet. Dat het plan geld kost staat wel vast, want in plaats van een uit kering van 80% van het normale salaris, moet nu voor een deel van de week 100% van het salaris worden betaald. Daar staat te genover dat tenminste een deel van de werkloze onderwijzers een gedeeltelijke baan heeft en de kwaliteit van het onderwijs ermee gebaat is. Van Geen, die dit jaar precies 25 jaar in het onderwijs zit, lanceer de zijn plan onlangs in het ge meentelijk personeelsblad Bin- dingsnieuws. Tot zijn grote ver rassing pikte het Alphense ge meentebestuur (burgemeester en wethouders) zijn plan op en stuurde het door aan de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten. Wat deze overkoepelend or ganisatie van zijn plan vindt, weet Van Geen nog niet. Hij hoopt in elk geval dat het positief wordt beoordeeld en juist door de VNG - "uit onverdachte hoek" - bij het Rijk wordt ge pousseerd. "In het onderwijs is genoeg werk vrijdag - zaterdag voordeel Uit onze fijne vleeswarenafdeling Uit ons bakkerswinkeltje Uit ons wijnwinkeltje VRIJDAGAVOND KOOPAVOND Alleen verkrijgbaar bij A.H.-Exira Winkelhol Winkelcent! urn Winkelhof Leiderdorp De grote, gezellige winkel vol kwaliteitswinkeltjes. PHI I PI De compacte kleinbeeldcamera met 3 LED's in de zoe- nULLtl ker die de juiste belichting aangeven. Objectief: Carl nu slechts Zeiss 3,5/40 mm. Centraalsluiter: 1/500-1/30 sec. Ge wicht: 240 gr. LEIDEN - BREESTRAAT 29 - TEL. 120368 MUZIEK SICKING presenteert... Europa's beste demonstrateur AART v. d. BEEK op HAMMOND-orgels HARTELIJK WELKOM op onze Hammond-show in onze zaak te Rijnsburg Winkelcentrum In de Hoftuin 37 vrijdagavond 8 mei, 7-9 uur en zaterdag 9 mei van 10.00-17.00 uur. VOORDELEN TIJDENS DE SHOW: Extra Inruilpremie op alle Hammond-modellen 100.-tot 1000,-extra! Continue demonstratie Diverse soorten bladmuziek met 25% korting Diverse occasions extra laag geprnsd Prijzen v a. 500.- Leslie boxen tegen zeer aantrekkelijke pnizen Drink gezellig met ons een drankje tijdens cT>7 deze feestdagen! TOT ZIENS! sapgeul slechts 3,95 95 Den Haag, Eindhoven, Enschede, Groningen, Haarlem, Heerlen, Lelden, Maastricht, Nijmegen. Rotterdam. Utrecht STI MPH I JE s uil hout gesneden bloemen en vogels, leuk in dc letterkast of om uw eigen brieven ic stempelen I Leiden, Breestraat 142-144, tel. 134980

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23