Onvrede over landbouwprij s Slachting El Salvador Bodemschatten Waterlooplein Woede tijdens vergadering Landbouwschap Van der Klaauw hoopte op soepeler China Voorsprong Battaglin uitgebreid Brons voor amateurs DONDERDAG 7 MEI 1981 VARIA v PAGINA 17 "Bijna 8000 doden in vier maanden" (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD - Het juridische hulpkantoor van het aartsbis dom San Salvador heeft woens dag bekendgemaakt dat er in de eerste vier maanden van dit jaar in El Salvador bijna 8000 doden zijn gevallen. Het totaal aantal dodelijke slachtoffers sinds de burgeroorlog anderhalfjaar gele den escaleerde, wordt door het juridische hulpkantoor boven de 22.000 geschat. Het cijfer van bijna 8000 doden in de eerste vier maanden vgn di4 jaar, staat in schril contrast me recente uitlatingen van Alexan der Haig, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken. Haig beweerde vorige week voor de sub-commissie voor buitenland se operaties van het Amerikaan se congres dat de hulpverlening aan de Salvadoriaanse junta een „succes" was. „Omdat het ge weld in deze Midden-Ameri kaanse staat zichtbaar is afgeno- De cijfers van het juridische hulp kantoor van het aartsbisdom San Salvador zijn niet de enige indi caties die op het tegendeel wij zen. Sinds Washington in januari de militaire hulpkraan voor de Salvadoriaanse junta opendraai de, is ook de vluchtelingen stroom van Salvadonanen snel toegenomen. Vanuit de noord oostelijke provincies San Miguel en Morazan zijn bijvoorbeeld duizenden mensen via Honduras naar Nicaragua gevlucht, waar volgens de jongste cijfers 30.000 Salvadorianen verblijven. Eind vorig jaar waren dat er nog 10.000. Ook in Honduras zijn opnieuw dui zenden Salvadoriaanse vluchte lingen gearriveerd, met name uit de provincies Cellatenango en Cabanas. Bij een bezoek aan het Hondurese grensgebied waar Salvadorianen verblijven die in maart letterlijk met bruut ge weld uit hun vaderland werden verdreven blijkt dat de strategie die de 56 Amerikaanse adviseurs voor de anti-guerrillastrijd heb ben uitgedacht, veel overkom sten vertoont met de methodes die de Amerikanen eerder in Vietnam gebruikten, onder meer het „verbranden van de grond". In Cabanas begon het anti-guerril- la-offènsief de tweede weck van maart. De Salvadorianen in Hon duras vertelden dat ze het over weldigende gedreun van mor- tiergeschut naderbij hoorden ko men. dat ze nabij gelegen dorpen in vlammen zagen opgaan en dat men haastig de bergen invlucht te. „Alles werd verbrand". „Het leger begon vervolgens de heu vels uit te kammen en we moes ten dus wel richting Honduras vluchten". Op 16 maart hadden zich naar schatting 7000 vluchtelingen, al len uit Cabanas, aan de Rio Lem- pa. de grensrivier verzameld, maar het Hondurese leger ver sperde hen de overtocht. De vluchtelingen zaten als het ware ingesloten tussen Hondurese en Salvadoriaanse militairen. Op 18 maart ontdekten zij echter een plek waar de Hondurese oe ver van de rivier niet werd be waakt en ze besloten de over tocht te wagen, hoewel de rivier ter plekke diep was en snel stroomde. Toen het eerste ge deelte van de vluchtelingen de Hondurese oever had bereikt, verschenen er twee helikopters van de Salvadoriaanse lucht macht. De mensen in water wer den met mitrailleurvuur en bom men bestookt, de overtocht moest worden gestaakt Slechts 4000 van de 7000 vluchte lingen hebben de Hondurese oe ver bereikt. Daar zijn ze nu on dergebracht in een noodkamp in het Hondurese dorpje La Cirtud. Deze mensen werden in maart onder Amerikaanse supervisie als beesten opgejaagd. Uitgemer gelde bejaarden, vrouwen met angstsyndromen en kinderen, vooral kinderen, de meesten nog geen 10 jaar oud, zwak en onder voed. Beslist geen potentiële guerrillero's. Meedoen aan discussie kernenergie Kernenergie. Het bestuur (mode- ramen) van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft alle hervormde ker keraden en predikanten opge roepen om de "brede maatschap pelijke discussie" over de kern en, mu- - die over enige tijd al beginnen - in de plaatselijke ge meenten zo goed mogelijk voor te bereiden. Ter ondersteuning van deze oproep is aan alle ker- kcraden de brochure "Energie, de toekomst onder ogen zien" toegestuurd, een uitgave van de sectie "sociale vragen" van de Raad van Kerken in Nederland. Het synodebestuur zal binnen kort de provinciale kerkvergade ringen. de regionale kerkelijke organen en hun organen van bij stand vragen, de plaatselijke ker keraden met raad en daad ter zij de te staan. verbeteren UTRECHT (ANP) - De sec tie tandartsen medewer kers ziekenfondsen (TMZ) van de Nederlandse Maat schappij tot bevordering der tandheelkunde wil ko men tot een netwerk van praktijken waarin gehan dicapte patiënten kunnen worden geholpen. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan houdt de sectie TMZ za terdag in Rhenen een congres waarop onder meer aandacht zal worden besteed aan de tandheel kundige verzorging van gehandi capten. Het gaat daarbij niet alleen om de patiënten die gemakkelijk te hel pen zijn maar die, omdat ze in een rolstoel zitten of op bed lig gen, de praktijkruimte niet kun nen bereiken, maar ook om geestelijk gehandicapten en om mensen met een lichamelijke handicap (spastici bijvoorbeeld), die een tandheelkundige behan deling erg bemoeilijkt. Verder rekenen de tandartsen bij de ge handicapten ook "gezonde" pa tiënten die zó buitensporig bang zijn, dat ze nauwelijks te behan delen zijn. In een publikatie ter gelegenheid van het congres zegt de voorzit ter van de sectie, P. Hanedoes, dat de huistandarts de plicht heeft elke patient een zo goed mogelijke zorg te bieden. Dat houdt ook de begeleiding in van gehandicapten en het nemen van maatregelen en adviezen ter voorkoming van tandbederf en tandvleesziekten. De tandarts zal daarbij de ouders en/of verzor gers moeten betrekken. STRAATSBURG (GPD) Het plot selinge besluit van de Chinese regering om de Chinese ambas sade in Den Haag te degraderen tot „kantoor van de zaakgelastig de", is voor de Nederlandse rege ring niet als een verrassing geko men. Dit verklaarde minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw gisteren in Straatsburg, waar hij voor een optreden in het Europese Parlement een korte stop maakte, onderweg van Ro me (Noordatlantische Raad) naar Nederland. De bewindsman bevestigde dat Den Haag tevergeefs heeft ge probeerd de sanctie van China om de wederzijdse ambasadeurs terug te roepen zoveel mogelijk te verzachten. De onderhande lingen, die sinds enkele maan den tussen Nederland en China in Peking plaatsvonden om de toekomstige status van de am bassades in beide landen vast te stellen, hebben niet het door Den Haag gehoopte resultaat ge boekt. Minister Van der Klaauw heeft ge probeerd de ergernis van Peking over de komende levering .van twee Nederlandse onderzeers aan Taiwan zodanig te verzach ten, dat gesproken zou kunnen worden over een diplomatiek ni veau dat slechts formele min punten kende Dat is niet gelukt, omdat China slechts wilde aan vaarden dat de wederzijdse ver tegenwoordigers als zaakgelas tigden werden aangesteld. De bewindsman weet niet hoe lang deze nieuwe statussituatie zal voortduren. Als zou blijken, zo meende hij, dat de opdracht van Taiwan voor de levering van twee onderzeers door Rijn- Schelde-Verolme niet zou kun nen worden uitgevoerd, zouden er veranderde omstandigheden optreden. ADVERTENTIE Een avond over VREDE en VEILIGHEID Sprekers: RIA BECKERS voor de PPR Philip Everts, directeur van het In stituut voor Internationale StU' dieën, voor het IKV. Nico Tetteroo voor het POLISARIO KOMITEE Ruud Wessels voor AMNESTY INTERNATIONAL Met authentieke Indiaanse volks muziek int het Andes-gebergte door CONJUNTO YARAVI. Vrijdag. 8 mei om 20 00 uur in het Antonius Clubhuis, Lange Mare 43 in Leiden. Toegang gratis. Bij de Noordfranse plaats Ver dun is in de eerste Wereldoor log de grootste en langste slag uit de wereldgeschiede nis geleverd. Het oorlogsveld bestond uit twee gordels van loopgraven met een totale op pervlakte van tien bij tien vierkante kilometer. De slag tussen de Duitsers en de Fransen duurde bijna een jaar en eiste naar schatting 700.000 doden en een miljoen gewonden. Nu nog getuigt de hele omgeving van Verdun van deze menselijke slach ting. De theoloog H. Jonkers werd tijdens een bezoek aan dit Noordfranse gebied ge grepen door de talrijke spo ren en gedenktekens. In zijn bock Sporen van een slag geeft hij niet alleen de feiten rond deze beruchte loopgra venoorlog maar ook een beeld van leven, lijden, strij den en het voortdurend de dood onder ogen zien van de betrokken soldaten. Aan de hand van dit boek werd een Nederlands-Belgische tv-do- cumentaire vervaardigd die in de loop van dit jaar zal worden uitgezonden. Het boek is geïllustreerd met nog niet eerder gepubliceerde fo to's. Uitg. Fibula-Van Dis- hoeck, prijs f38.50. Licht- en vuurbollen, spook- vliegtuigen. vliegende scho tels en wat dies meer zij wor den over het algemeen aange duid als Unidentified Flying Objects (UFO's). Van meet al aan zijn veel mensen geïnte- resserd geweest in deze on verklaarbare verschijningen in de lucht In het boek Ufo's in het verleden maakt Julien Weverbergh een inventarisa tie door de eeuwen heen van alle waarnemingen van UFO's en de talloze theorieen en speculaties over hun her komst. Uitg. Ankh-Hermes f40.-. De kat die naar de hemel ging is de herdruk van een oor spronkelijk in 1930 versche nen sprookje dat zich af speelt in Japan. In 1958 were dit destijds in de Verenigdt Staten bekroonde hoek voor zien van nieuwe illustraties Het is een sprookjesachtig! vertelling over een arme Ja panse kunstschilder die geei eten heeft maar wel een kat Het dier luistert naar naan Geluk, en de schilder koes tert de stille hoop dat zij voo hem ook geluk zal betcke nen Uitg Free Spint, f 18,50 ZARAROSSA (EPA/IPA ANP) - Giovanni Battaglin lijkt regel recht op de eindoverwinning in de Ronde van Spanje al lu i sen. De Italiaan voert na de 15de etappe het klassement soeverein aan Hij heeft ruim twee minuten voorsprong op zijn naaste bela ger. de Spanjaard. Pedro Munoz en meer dan drie minuten op 'klimgeit' Belda. In de 15de etappe, verdeeld over een rit van 146 kilometer en een sprint tegen de klok van 11.300 meter, kwam de positie van Bat taglin niet in gevaar. Integen deel, in het tweede deel bouwde de Italiaan zijn voorsprong een fractie uit. Na het vlakke eerste deel. gewon nen door Munoz in de eindsprint, leverde de tijdrit enige beroering op. De Spanjaard Lopez Cerron maakte met 15 minuten en 3 se conden de snelste tijd. Na afloop van zijn race werd hij evenwel beboet met twee minui' n v tijd. waardoor de zege hem ont glipte. Cerron kwam namelijk kort voor de meet ten val, sloeg met het hoofd tegen een muur. stapte weer op en sloeg 'groggy' de verkeerde weg in. Pardoes nam hij een kortere weg naar de finish. Normaliter wordt een ren ner voor een dergelijk VI gediskwalificeerd en uit de uit slag genomen. De Spaanse wegcommissarissen waren vergevingsgezind. Dc Spaanse beroepsrenner werd teruggezet in de uitslag door twee minuten straftijd. Door die manoeuvre werd de overwinning toegeschoven aan de Fn Clere. De Ier Kelly heeft gisteren dc tweede etappe van de vierdaagse van Duinkerken gewonnen Kel ly zegevierde in de sprint over een kopgroepje van elf renners, dat na de 170 kilometer van Duinkerken Aire-sur-la-Lys naar Saint Quentin als eerste aan de finish arriveerde Bert Ooster bosch werd negende De Italiaan Guiseppe Saronni heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Romandie ge wonnen Saronni was de snelste in de eindsprint van de etappe Murten - Saignelegier over 213,6 kilometer. Door de bonificatie van tien seconden veroverde Sa ronni de leiduig in het algemeen klassement. Johan van de Velde was met een derde plaats de bes te Nederlander. betrokkenen heen Voorbeelden de herindeling van de bisdom men. dc theologische oplcidin gen en de plaats van de pastorale werkers in de kerk. De algemene vergadering kwam lot de uit spraak dat juist ontwikkelingen aan de basis bevorderd moeten worden en dat de vrouwelijke re ligieuzen niet hun mond moeten houden, nu de verscheurdheid binnen de kerk dagelijks groter dreigt te worden Het bestuur zal dc leidinggevende kerkelijke in stanties in Nederland zowel als in Rome op dc hoogte stellen van dc bezorgdheid der zusters. Solidariteit betuigde dc vergade ring vooral met de pastorale werksters. "Dc positie van deze groep roept in een hiërarchische en mannelijke kerk aparte vra gen op". Naar Bentheim De synode 1981-1982 van dc Ge reformeerde Kerken in Neder- I land begint op 12 mei haar reeks vergaderingen in het buitenland, namelijk in de "Alt-reformiertc Km he" van Bentheim, even over de Nederlands-Duitse grens bij Oldenzaal. Deze Duitse ker kelijke gemeente is namelijk sinds jaar en dag onderdeel van de Nederlandse gereformeerde kerken. Zij beschouwt het als een hele eer om voor het eerst in de geschiedenis een synode te mogen bijeenroepen. Dc plaatsc- hjk<- predikant, ds E F. Alberts, zal de synode dinsdag in het Kur- haus van Bad Bentheim openen. De "Altreform icrte Kirche" is vooral te vinden langs de grens met Groningen, Drenthe en Overijssel. Ze is een uitvloeisel van de kerkelijke afscheidings bewegingen in Nederland in de loop van de vorige eeuw. De Evangelisch-Altreformicrte Kirche in Niedersachsen". zoals de kerk officieel heet, heeft op het ogenblik twee regio's. Ost- fnesland en Bentheim, met der tien plaatselijke gemeenten en ongeveer zevenduizend leden. In 1923 sloot zij zich bij de Neder landse kerk aan Alleen de openingsvergadering van de synode wordt voorbij de grens gehouden. De volgende zittingen zijn, zoals gewoonlijk, in Lunteren. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Vnezenveen H. de Lecde Twijzelerbeide, te Roden J. Huetink Markelo, te Medemblik G Keizer Ten Boer (Gr.), te Emmcr-Compascuum T. Tysma Ootmarsum. aangeno men naar Veenwouden (Fr.) J. de Roo (vlootpredikant) Middel burg, bedankt voor Averecst (Ov.) E P van Beek Hoogvliet, voor Surhuisterveen T. Tijsma Ootmarsum. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Rotterdam 11 iü' - I berg Iz. Meijer Uithoorn, naar Zoetermeer A. J. Knotters Heer- dc Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Groningen- Zuid J. Kruidhof Enschede, aan genomen naar Vollenhove P. La- meris Spakenburg. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Scherpenzeel A Bregman Rijssen. MEDAN (ANP) - Het Nederlands amateur voetbalelftal is in het in ternationale toernooi in Medan als derde geëindigd. In de halve finales verloor Nederland met 2- 3 van Japan, dat in de laatste mi nuut van de wedstrijd het beslis sende doelpunt maakte. Voor Nederland scoorden Van Leeu wen (Elinkwijk) en de Boer (Xer xes). In de strijd om de derde en vierde plaats was Nederland met 4-0 te Sterk voor Thailand I)< ft i landse treffers in deze ontmoe ting kwamen op naam van De Boer (2). Delahay (MVV) en Be rends (Rohda); Goudse dames schakelen Leiden uit WADDINXVEEN - Het Leidse damesvoetbalelftal heeft zich niet kunnen plaatsen voor het toernooi om het Nederlands kampioenschap, dat binnenkort in Zeist wordt gehouden. Gister avond verloor de ploeg van Hcn- nie Bekkering in Waddinxvecn mot 3-0 van Gouda In dit duel. dat werd gespeeld in het kader van een halve competi tie mol af. inaot een pleets in hel toernooi in Zeist, bleken de Goudse dames aanzienlijk slagvaardiger dan hun opponen ten Waar voor rust Yvonne La ken (SJZ)cn Alkmania-speelstcr Rio de Ji mg nil l in teel bh keyi het toen bestaande overwicht in goals uit te drukken, sloegen de Goudse voetbalsters Kitty Boers (2x) en Carla Goes in dc tweede helft wel doeltreffend toe. Overigens had Kitty Boers daar voor al enkele opgelegde kansen onbenut gelaten De damesvoet- balscleetie van Rotterdam voer wel bij deze 3-0 uitslag. De Maas- stedelijke dames zullen mede op grond van de eerder in deze hal ve competitie behaalde resulta ten West 11 in Zeist vertegen woordigen. Het Leidse damesvoetbalelftal komt zaterdag in Moordrecht op nieuw binnen de lijnen Op het veld van de plaatselijke vereni ging zal op die dag het districts kampioenschap worden afge werkt. 'n fiets brengt een lach op moederdag DEN HAAG (ANP) - In de Nederlandse akkerbouw heerst onvrede over de landbouwprijsbesluiten, die de EG-ministerraad begin vorige maand heeft genomen. Dit bleek giste ren in de bestuursverga dering van het land bouwschap. zei dat teleurstelling in deze sec tor de afgelopen weken plaats is gaan maken voor een "zekere woede". Voor de granen is er, in plaats van de tien procent gemid deld voor de Nederlandse land bouw als geheel, in dc praktijk slechts een prijsverhoging met zes procent uit de bus gekomen. Onverteerbaar is volgens Keur de aanvaarding door de minister raad van het beginsel van finan ciële medeverantwoordelijkheid van de boer voor het graanbe- leid, ook al zal dat beginsel niet Aan de Nederlandse suikerbieten teelt wordt naar zijn mening de nekslag gegeven, nu de medefi nanciering van het beleid die hun al jaren werd opgelegd, ver vangen is door volledige zelffi nanciering. Hij noemde het een schandaal dat men de telers deze last heeft opgelegd, terwijl het suikerbeleid de gemeenschap gedurende de laatste jaren bijna geen geld heeft gekost. Zorgen Keur had ook zorgen over de groeiende invoer van graanver- vangende produkten als vee- voerdergrondstoffen. Een EG die zelf voldoende graan produ ceert zal naar zijn mening min der afhankelijk moeten worden van die importen. Wel vond hij dat met de belangen van zowel akkerbouw als veehouderij reke ning moet worden gehouden. J. van Noord van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) wilde binnen het land- bouwschapsbestuur een overleg over die graanvervangers. Daar in zou hij de vechouderijbelan- gen "anders willen verwoorden dan de heer Keur terloops heeft gedaan". In het bestuur werd ook gepleit voor een goede regeling om ma- gere-melkpoeder goedkoop ter beschikking te stellen van de kalvermelkindustrie. Voor de rentabiliteit van kalvermesterij en melkveehouderij is dat van belang, aldus drs. J. Schouten van de Koninklijke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond Verdeeldheid. Dc vrouwelijke religieuzen in Nederland vinden het onaanvaardbaar, dat steeds rneer mensen de geloofwaardig heid van de kerk in twijfel trek ken en zich als gevolg van de ver deeldheid van de kerk afkeren. Zij wijzen daarom bisschoppen, andere ambtsdragers en groepen van gelovigen af die door hun houding en uitspraken die ver deeldheid nog versterken. De algemene vergadering van de Stichting Samenwerking Neder landse Vrouwelijke Religieuzen in Ede werd voornamelijk ge kenmerkt door bezorgdheid over de diepgaande tegenstellingen binnen rooms-katholiek Neder land. Het is voor de zusters (zo'n 20.000 in ons land) onverteerbaar, dat in de Nederlandse kerkprovincie beslissingen worden genomen over de hoofden van alle direct Kies wèl de goeie. Bestel het boekje "Wat voor fiets?" door overmaking van f 8,50 op postgiro 234567 t.n.v. stichting: fiets, Amsterdam. Tandartsen willen hulp gehandicapten AMSTERDAM (GPD) - Bij opgravingen op het Waterlooplein in Amster dam heeft de Archeologische Dienst van de gemeente de afgelopen weken talrijke interessante vondsten gedaan. De archeologen hebben vrij spel op het Waterlooplein tot het moment waarop de eerste paal voor het stadhuis-muziektheater de grond ingaat. De eerste opgravingscampagne richt zich op de resten van de 17e- en 18e-eeuwse huizen in wat destijds Vloonburg genoemd werd. De ar cheologen hebben op dit moment vijftien huizen uitgegraven en willen totaal de funderingen van 200 huizen blootleggen Stadsarcheoloog Jan Baard vertelde gistermorgen, dat dit de echte oude jodenbuurt van Amsterdam moet zijn geweest, want in de meeste hui zen vinden zij in de duidelijk zichtbare beerputten honderden joodse vleesloodjes met daarop de inscriptie dat het te nuttigen vlees koosjer is. „Dat loont het belang aan van archeologische opgravingen", zegt Jan Baard, „want wij scoren nu al een hoger percentage joodse bewo ners op het Waterlooplein dan dc historische archieven". De drie archeologen van de Dienst, bijgestaan door een tiental studenten en medewerkers van het Amsterdams Historisch Museum, stuitten op overblijfselen van rijke Portugese joden in de vorm van duur porselein, glas en muziekinstrumenten Typisch is dat bij eenvoudige mensen veel wit Delfts porselein wordt aangetroffen als gewone gebruiksvoor werpen, terwijl de musea vandaag de dag wit Delfts als heel uniek beschouwen. De tweede onderzoekingscampagnc van de archeologen richt zich straks op de Amstelbedding, de oever van do Amstel en de middeleeuw percelen aan de Zeedijk, de huidige Jodenbreestraat Deze plaats trok al speciale aandacht tijdens de aanleg van de metro Er werden scheepswrakken en kadeconstructies aangetroffen. Ook zijn er in deze omgeving Romeinse munten Dour -rk Bij de opgravingen op het Waterlooplein werd een grote variëteit aan aardewerk gevonden, dalerend van de den kon de Archeologische Dienst destijds heel beperkt onderzoek zeventiende- en achttiende eeuw. verrichten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17