AZ te klein voor grote werk Ylaardingen-spelers dreigen met staking "De cup kunnen we vergeten".... Uit onvrede over afvloeiingsregeling Ipswich drukt ploeg met neus op de feiten: 3-0 Hrubesch voor acht duels geschorst DONDERDAG 7 MEI 1981 SPORT IPSWICH (GPD) - Wat kan AZ'67 over veertien dagen in de tweede finalewedstrijd van het Europa- Cup-III-toernooi tegen Ipswich, teneinde de 3-0-nederlaag van gisteravond het hoofd te bieden? „Alles" meende Georg Kessler. „We zijn niet kansloos". „Niets", verzekerde Ronald Spelbos. „De cup kunnen we vergeten". De tegenstrijdigheid "in het Alk- maarse kamp is groter dan ooit. Het systeem met twee spitsen dat Georg Kessler nu een seizoen lang successen heeft gebracht faalde aan Portman Road. Maar ondertussen zal die 3-0-neder- laag tegen Ipswich oefenmeester Georg Kessler bepaald niet slecht uitkomen. Zeker niet, wanneer hij straks zijn verlang lijstje voor volgend seizoen zal gaan indienen bij het bestuur van de Alkmaarse landskam pioen. Het moment is gekomen waarop Kessler - tot eind van het seizoen 1984-'85 in dienst als oe fenmeester van de Alkmaarders - zijn wensenpakket op tafel gaat leggen, dat ongetwijfeld zal wor den gehonoreerd door de Alk maarse bestuurders, getuige de opvallende nederlaag tegen Ips wich Town. In nationaal opzicht heeft AZ dan weliswaar de top bereikt, in internationaal ver band haalt het die top nog niet, zoals gisteravond nog eens dui delijk werd onderstreept door Ipswich. „Voor de return in Amsterdam we ten we meer", zegt AZ-bestuurs- lid Gerrit Peters, daar waar het de contractbesprekingen betreft. Hier en daar zullen de basiscon tracten worden verhoogd (Ri chard van der Meer) maar over inleveren denkt niemand in Alk maar. zeker niet nu de landstitel een feit is. Kessler wil zijn groep van contractspelers van 23 terug brengen tot 20, maar hoopt aan de andere kant dat zijn huidige formatie („de beste die ik ooit tot mijn beschikking heb gehad") in stand zal blijven. Hij heeft inmiddels de naam ge noemd van een speler van het ni veau en de instelling van Michel Valke, de middenvelder van PSV, in de verwachting dat Ny- gaard, de Deense middenvelder van AZ, zijn contract bij de Alk maarders niet zal verlengen. Maar ondertussen knaagt de 3-0- nederlaag in Ipswich aan zijn ge moedstoestand, ook al wil Kess ler zelf dat nauwelijks erkennen. De realiteit overigens overheerst in de spelersgroep. Bij Ronald Spelbos bijvoorbeeld. „Als je in Amsterdam binnen het half uur geen doelpunt maakt, kun je het wel vergeten". John Metgod, Oranje's middenvelder en AZ's laatste verdediger, is die mening bepaald niet toegedaan. „We zul len weliswaar met vier spitsen moeten gaan spelen (Kist, Welzl, Tol en Van den Dungen) maar kansloos zijn we geenszins. Ik verwacht dat AZ er zeker een verlenging uit zal halen", aldus John Metgod. Ook Georg Kessler voelt zich niet kansloos. Maar de Alkmaarse oe fenmeester houdt zich daarbij voorlopig alleen vast aan de sta tistieken. Statistieken die inder daad in de richting wijzen dat AZ voor de return niet kansloos is. Immers in het seizoen 1976-'77 toen Ipswich in de eerste ronde Feyenoord uitschakelde was een VLAARDINGEN (GPD) - De spelers van FC Vlaardingen zullen vanavond beslissen of men komend weekeinde in staking zal gaan uit bezwaar tegen de. volgens hen, onrecht matige afvloeiingsregeling voor de selectie van het aan het eind van dit seizoen geliqui deerde FC Vlaardingen. Frans Thijssen, die AZ'67 direct na de hervatting op t stand zette, passeert Kristen Nygaard. 3-0-overwinning op Club Brugge aan Portman Road ook niet vol doende en werd Ipswich in de tweede ronde met 4-0 in Brugge verslagen en uitgeschakeld. Ook een jaar later herhaalde zich die geschiedenis. Weliswaar in de derde ronde van het Europa- Cup-III-toernooi, maar het her haalde zich. Na Landskrona en Las Palmas te hebben overwon nen, struikelde de Engelse for matie over Barcelona ondanks een 3-0-overwinning in eigen huis. Het meest opmerkelijke de tail daarbij was, dat ook toen de Oostduitser Adolf Prokopp die ook gisteravond het duel tussen Ipswich Town en AZ'67 leidde, tweemaal de thuiswedstrijd van Ipswich had geleid. Hoewel in eerste instantie alle be langhebbenden (bestuur en spe lers van Vlaardingen, schuldei sers en de KNVB) zich akkoord hadden verklaard met de getrof fen afvloeiingsregeling - een uit kering van 268.000 gulden uit het zogenaamde „Gezondmakings- fonds" van de KNVB verdeeld over 145.000 gulden voor spelers en trainer en 123.000 gulden voor enkele schuldeisers - blijken met name de spelers van Vlaardingen alsnog moeite te hebben met de verdeelsleutel van deze uitke ring. Het bedrag van 145 000 blijft welis waar gehandhaafd, maar moet, volgens de selectie, verdeeld worden onder steeds meer men sen. Zo is het de bedoeling dat de ex-manager van de club, Hugo van Houten, een administrateur en de vroegere trainer Martin van Vianen, nu oefenmeester van FC Den Haag. hun gezamen lijk tegoed van Vlaardingen (on geveer 10.000 gulden) ook uit de ze pot uitgekeerd krijgen. Daar bij komen nog enkele andere posten die van het bedrag afge trokken worden, posten waar over de selectie van Vlaardingen van mening is dat die niets met spelerssalarissen te maken heb ben. Om vooral eens duidelijkheid te verkrijgen over hoe de verdeel sleutel er nu precies uit is gaan zien, vroeg woordvoerder Ber tram Tabbernee van de spelers selectie een gesprek aan, waar voor naast afgevaardigden van de WCS (spelersvakbond), de WON (trainersvakbond) ook een afgevaardigde van het sectie- bestuur betaald voetbal van de KNVB. in dit geval Dé Stoop, werd uitgenodigd. Gisteren ont ving Tabbernee echter een telex van Dé Stoop, die daarin weiger- IPSWICH (GPD) - AZ '67 is met de neus op de feiten gedrukt. In tweeërlei opzicht kreeg de formatie van oefenmeester Georg Kessler tenslotte gisteravond aan Portman Road in Ipswich een lesje in voetbal. Een les, die ongetwijfeld de komende veertien dagen tot nadenken zal stemmen, temeer ook omdat oefenmeester Georg Kessler in zijn taktiek niet volledig vrijuit ging. Of het allemaal veel zal helpen voor de return in Amsterdam over 14 dagen valt te betwijfelen. De score van Ipswich Town in de eerste halve finale wedstrijd van het Europa Cup IH-toernooi liegt er immers niet om: 3-0. Georg Kessler sprak na afloop te gen beter weten in, dat zijn ploeg nog lang niet kansloos is om na de landstitel opnieuw een bokaal in de Alkmaarse prijzenkast te zetten. Vijftig meter van hem vandaan vielen heel andere ge luiden te beluisteren. Geluiden van spelers, die weliswaar vier kwartier bijna onder de voet wer den gelopen, maar ondanks de drie Ipswich-treffers zich rede lijk staande hadden gehouden. AZ immers verloor de slag niet zo als van tevoren door Georg Kess ler werd verondersteld in de FRANKFURT (ANP) - De strafcommissie van de West- duitse voetbalbond heeft in ternational Horst Hrubesch (Hamburger SV) voor acht wedstrijden geschorst en veroordeeld tot een boete van 3000 mark (ruim 3300 gulden). Hrubesch werd gestraft omdat uit een televisie-opname bleek dat hij in de wedstrijd van zijn club tegen Schalke 04 op 11 april zijn tegenstan der Siewert een elleboog stoot in de maag had gege ven. Dit wasniet gezien door de scheidsrechter van de ontmoeting. Eerder dit sei zoen werd de Oostenrijker Pezzey, die voor Eintracht Frankfurt speelt, naar aan leiding van een overtreding die ook door de televisie werd vastgelegd, voor tien weken geschorst. De Hamburgse vereniging te kende onmiddellijk na de uitspraak hoger beroep aan tegen de straf van Hrubesch. Opvallend was, dat de straf commissie Jürgen Milewski vijf wedstrijden buitenspel zette. De linkerspits van Hamburger SV was in de zelfde westrijd tegen Schal ke '04 door de arbiter van het veld gezonden. De zicht bare overtreding werd dus bestraft met vijf duels schorsing, de onzichtbare, voor de scheidsrechter al thans, met acht wedstriiden. lucht, maar op het middenveld. Volgens Ipswich-managers Bob by Robson, omdat Kessler er in taktisch opzicht niet in was ge slaagd een adequaat antwoord te vinden op Eric Gates, Ipswichs vierde middenvelder. Robson had het daags voor het treffen aan Portman Road voorspeld, dat AZ daarmee problemen zou krijgen. Hij bleek er niet ver naast te zijn. Maar niet alleen rond de dekking van Eric Gates, die nu frank en vrij de aanval- simpulsen kon dicteren, wrong de Alkmaarse schoen, ook in mentaal opzicht viel de kersver se landskampioen door de mand. „Wij beschikken nu eenmaal over te veel baltechniche spelers", stelde voorstopper Ronald Spel bos. „We missen spelers met de nodige mentaliteit. In de vader landse competitie kunnen we dat nog wel compenseren, maar En gels voetbal is gewoon anders. Dit is geen Excelsior of Wagenin- gen of Feyenoord, dit is Ips wich". Een verbeten Ipswich bovendien dat bereid was om te vechten voor die ene en laatste kans om van een uitstekend seizoen nog iets goed te maken. Die bekro ning ook te vinden voor een lang seizoen, dat tot dusver nauwe lijks iets had opgeleverd. Geen FA Cup-final, die zaterdag op Wembley wordt verspeeld tus sen Tottenham Hotspur en Man chester City en geen titel die n dag voordat AZ zich tot kam pioen van Nederland kroonde door Aston Villa werd opgeist. Ipswich vocht en won. Zo simpel was het eigenlijk. De realiteit van de eerste finale van het Europa Cup III-toernooi. AZ '67 liet van af de eerste speelminuut het ini tiatief aan Ipwich Town. Dacht uitsluitend aan verdedigen en moest, zoals Ronald Spelbos het later terecht opmerkte, ook voortdurend verdedigen, omdat de uitverdedigde ballen door bal verlies op het middenveld net zo snel weer terug kwamen in de Alkmaarse defensie. „Het was om moedeloos van te worden", aldus Spelbos, „vooral als je ziet dat je door een aantal middenvelders in de steek wordt gelaten". Spelbos legde de vin ger op de zwerende Alkmaarse wond. Noemde geen namen, ten einde de lieve vrede in het Alk maarse kamp te bewaren, maar doelde ondubbelzinnig op Jan Peters en Kristen Nygaard. Ar nold Muhren en de geblesseerde Frans Thijssen zeiden 'dank je wel' en genoten van hun vrijheid, die Peters en Nygaard hun gun de. Slechts de derde AZ-middenvelder Peter Arntz bleef overeind. Hij speelde John Wark - Ipswich schutter nummer 1 - uit de wed strijd, maar kwam omdat hij zich bij voortduring richtte op zijn verdedigende werk, nauwelijks aan opbouwende en aanvallende daden toe. Dat John Wark Ips wich toch in die eerste helft aan een treffer kon helpen, was niet zijn schuld. Een eenzame Kees Kist wordt door drie Ipswich-spelers op de huid gezeten. Terry Butcher (6), Russel Osman (5) en Arnold Muhren versperren de Alkmaarse spits de weg. Fout De fout lag opnieuw bij Jan Peters, die Arnold Muhren van afstand volgde. Muhren kon daardoor in alle gemoedsrust een pass van Mills verlengen richting Brazil, die in eerste instantie Van der Meer op zijn weg vond. De terug kaatsende bal was voor Mariner, die uitstekend inschoot, maar de bal tegen de hand van Hugo Ho- venkamp deed belanden. De ze ker niet in Alkmaars nadeel flui tende Adolf Prokop kende slechts één straf: een strafschop, die door John Wark (wie anders) feilloos werd benut: 1-0. Het enige dat AZ er tegenover stel de was een actie van Pier Tol, na balverlies van Arnold Muhren, waar een jagende Kist van profi teerde. Het leverde de kleine Vo- lendammer een blessure op, na een uitstekende ralley van Paul Cooper, de doelman van Ips wich. Maar ook dat was al teke nend voor de onmacht van AZ '67. De complete stilstand en het ontbreken van enige ruimtezoe- kende bewegingen bij het duo Kist en Tol maakte het vinden van aanspeelpunten in de aan- valslinies van de Alkmaarders er niet makkelijker op. Pas toen de Oostenrijker Kurt Welzl na een half uur spelen in de tweede helft als derde spits mocht opdraven voor een volle dig falende Nygaard, kwam die ruimte er wel. Op dat moment te laat, omdat Ipswich de 1-0-voor- sprong uit de eerste helft had uit gebouwd tot 3-0. Frans Thijssen rondde al na een minuut een combinatie met Bra zil af en Arnold Muhren stelde tien minuten later Paul Mariner in staat Ipswich' derde treffer aan te tekenen en daarmee aan alle goede bedoelingen van AZ '67 een einde te maken. „Voor hetzelfde geld hadden we er wel eentje ingeprikt", stelde middenvelder Jan Peters later. „En dan zou de situatie er be paald rooskleuriger hebben uit gezien". Die uitspraak van de Noordhollandse middenvelder was in feite tekenend voor de te leurstelling die nu overheerste. Op zich niet verwonderlijk. Het Europa Cup Ill-optreden van AZ dit seizoen mag dan indruk op de buitenwacht hebben gemaakt, over geluk bij de loting en tegen standers heeft de formatie van Georg Kessler bepaald niet te klagen gehad, met tegenstanders als Red Boys, Lcvski Spartak So fia, Radnicki Nis, Lokeren en So- chaux. Daar waar de nederlaag in de kwartfinale tegen Lokeren de ge moedsrust van de Alkmaarders niet kon verstoren, is de les die AZ van Ipswich kreeg hard aan gekomen. En tegelijkertijd de bevestiging geworden van de veronderstelling, dat wanneer AZ in defensief opzicht echt met de rug tegen de muur moest, de kwetsbaarheid van de Alkmaar ders ondubbelzinnig zou worden aangetoond. In de competitie en eerdere Europa-Cupduels is daar tot dusver geen sprake van ge weest, Ipswich heeft in dat op zicht een uitzonderingspositie ingenomen, die de regel beves tigt. De 3-0-ovcrwinning mag daarom voor de formatie van ma nager Bobby Robson best een geruststelling zijn voor de return over veertien dagen in het Am sterdamse Olympisch Stadion de met de spelers rond de tafel te gaan zitten „Natuurlijk ga ik niet in op de uit nodiging van de heer Tabber nee". aldus Stoop. „Er zijn dui delijke afspraken gemaakt over het door de KNVB beschikbaar gestelde geld en daar valt niet meer op terug te komen. De spe lers krijgen hun loon van half ja nuari tot eind mei plus vakantie toeslagen en vijftig procent van hun gemaakte onkosten uitbe taald. Daar zijn ze ook mee ak koord gegaan". „Ik begrijp dus niet goed, waarom men hier op terug wil komen. De KNVB houdt zich aan haar af spraak, dan moeten de spelers dat ook doen. En dat houdt dan vooral in dat men de competitie afwerkt. Wanneer men vanavond zou besluiten tot een staking, dan zal de KNVB, volgens af spraak, helemaal geen geld uit keren. Gisteren zou begonnen worden met het uitkeren van geld aan de spelers, maar omdat men nu schijnbaar terug wil ko men op de gemaakte afspraken, heb ik inmiddels de overma- kingsbewijzen laten blokkeren in afwachting van de gebeurte nissen", aldus Stoop Woordvoerder Bertram Tabbernee van de spelers ..Er bestaan ge woon enkele misverstanden over de uitkering van de KNVB. Wij hebben ons in principe akkoord verklaard met het bedrag van 145.000 gulden, maar dat dit be drag onder steeds meer mensen verdeeld moet worden, hebben we nooit geweten noch goedge keurd. Dat was ook de reden waarom wij deze week besloten de KNVB uit te nodigen voor een gesprek om alles eens op een rij tje te zetten. Wanneer je. zoals de gehele selectie van Vlaardingen heeft gedaan, maanden moet wachten op je geld en je toch steeds weer positief blijft opstel len door geen kritiek naar buiten te brengen, dan wordt het nu toch wel eens tijd voor wat dui delijkheid. En dat had in het ge sprek met de KNVB verkregen kunnen worden". Ondanks de afwezigheid van de KNVB zal het gesprek vanavond toch plaatsvinden om in ieder ge val een standpunt in deze kwes tie te bepalen. Een standpunt „waar", aldus Tabbernee, „zeker de mogelijkheid van een staking (zondag speelt Vlaardingen te gen Heerenveen. red.) bekeken zal worden. We beseffen wat een staking voor consequenties voor ons zal inhouden, maar we kun nen aan de andere kant niet alles er onze kant laten gaan Een uitspraak waar voorzitter Wim van der Gaag van FC Vlaardin gen het zeer moeilijk mee heeft. „Ik wens het vertrouwen dat de KNVB in FC Vlaardingen heeft gesteld niet te beschamen", zo stelt hij emotioneel. „Het geld van de KNVB moet als een schenking aan de spelers en en kele schuldeisers worden gezien, en dan vind ik dat je het niet kunt maken om gesprekken te laten plaatsvinden waarin je even om alle duidelijkheid vraagt. Vragen als wanneer het geld binnenkomt, of het in één keer overgemaakt kan worden en of er méér uit te halen valt als de al eerder overeengekomen re geling van vijf maanden salaris en vijftig procent onkostenver goeding. Om het even grof te zeg gen. nee, daar heb ik de gore lef met voor. Ik heb altfyd achter mijn spelers gestaan, maar nu kunnen ze niet meer van mij ver wachten dat ik in het gesprek van vandaag zal zwijgen. Ik zal mijn mond goed opentrekken over de handelwijze van de spe lers". Ook Willem II in geldzorgen (Van onze sportredactie) TILBURG (GPD) Eredivisieclub Willem II blijkt een belasting schuld van 230000 gulden te hebben, een bedrag, dat de ont vanger der directe belastingen via de gemeente Tilburg tracht binnen te halen. Hij heeft daar- de gemeente Tilburg gedag- aard op 12 de rechtbank in Breda te verschij nen. De fiscus wil op deze ma nier in het bezit komen van de schuld van Willem II. waaraan een toegezegde gemeentelijke subsidie van 250 000 gulden nog niet is uitbetaald. Willem II is o.a. door het niet vol doen van deze subsidie en door de tegenvallende recettes in gro te financiélc moeilijkheden ge raakt. De gemeente kwam nM t brug. omdat Willem II i de eldc De lans uit te betalen bij gebrek aan liquide middelen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13