Blik in de weekbla „De Nederlandse soldaten horen bij absolute top" i/n ELSEVIERS Classe Royale. Pils van grote klasse.] DONDERDAG 7 MEI 1981 VARIA PAGINA 11 VRIJ NEDERLAND Het is Wolter Netjes (Eeste Kamer lid voor het CDA) niet makkelijk afgegaan tijdens de stemming van het abortuswetsvoorstel. Al le stemmen lagen vast: 37 voor en 37 tegen. "In de vierentwintig uur vóór de stemming heb ik ter dege beseft dat eigenlijk alleen ik hoefde te stemmen", zegt Netjes. Hij heeft de vrouwen die op het Binnenhof demonstreerden te gen het wetsvoorstel vergeleken met zijn eigen vrouw en zijn dochters en kwam tot de conclu sie dat hij een ander beeld van vrouwen heeft. Netjes kon die grote verantwoor delijkheid eigenlijk zelf niet meer aan en riep de hulp in van een katholieke theoloog. (Prof. drs. W. Klijn, weet VN). "Hij heeft mij duidelijk gemaakt dat je je geloofsovertuiging en je po litieke verantwoordelijkheid niet op hetzelfde weegschaaltje hoeft te leggen". Klijn heeft Netjes zelfs bijgestaan op de bewuste dinsdag diens stemverklaring op te stellen. Het wetsvoorstel is er door, maar tot op het laatste mo ment heeft Wolter Netjes getwij feld. "Ik heb mijn stemverkla ring zó opgesteld dat ik alleen de laatste zin maar hoefde te veran deren om voor of tegen te stem men". Staat 'm netjes. Onder de kop Twee Sporen wijdt VN een pagina aan de verkie zingscampagne van de Partij van de Arbeid. Het schijnt nogal een dolle boel geweest te zijn op het verkiezingscongres Compleet met de Zangeres Zonder Naam was het dijenkletsen geblazen. Wijnie Jabaaij gilt dat "Joop de man is die kan zorgen dat de ge wone mens weer hoop krijgt". Onder het motto: De hoogste tijd voor een eerlijk beleid, barst de PvdA-verkiezingsstrijd los. Verder in VN een Bibeb-interview met staatssecretaris Brokx en een artikel over de vraag of oud minister Veldkamp zich in de ja ren zeventig 'zwart' heeft laten betalen voor zijn bemiddeling bij bouwopdrachten in de gezond- heidszorg. MACAZINF Een artikel naar aanleiding van de deze week gepubliceerde visie van het FNV op het werkloos heidsprobleem. Frans Drabbe, economisch des kundige van het FNV, vindt de adviezen voor een economisch herstel van dr. Jelle Zeilstra wat te simpel. De oplossingen van 'het economen-volkje van de SER' zijn volgens hem veel te theoretisch. Frans Drabbe ver trouwt er niet op, dat loonmati ging wel tot meer werk zal lei den. Bovendien vindt hij zo'n maatregel moeilijk te 'verkopen'. Voor het streven naar werkgele genheid voor iedereen acht hij herverdeling van arbied noodza kelijk. Drabbe ontkent overigens niet, dat dit organisatorisch en fi nancieel grote problemen met zich mee zal brengen. "Een even redige verlaging van inkomens bijvoorbeeld. Of dat aanvaard baar is, moeten de leden nog uit maken". Drabbe twijfelt niet aan de bereidheid daartoe. "Er staat wat tegenover. In vijf jaar ruim 300.000 extra arbeidsplaatsen, dat is niet gering". Minister van financiën Van der Stee staat voor een gat van 30 miljard in het rood. Plannen om dat gat te dichten stuiten op te veel verzet Het wachten is op 26 mei. Daarna is het kabinet de missionair. "Dan kan er eindelijk geregeerd worden", liet Van der Stee zich ontvallen. Een inter view met een m inister, die er na acht jaar eigenlijk best een tijdje uit wil. Uitgebreide aandacht aan de dood van IR A-hongerstaker Bobby Sands en de gevolgen daarvan Voor de IRA slechts propaganda voor de strijd met als doel "Weg met de Britten en één verenigd Ierland". Een 'vliegende start van Fokker' door de samenwerking met McDonnell-Douglas voor het nieuwe vliegtuigproject F29. EM over de "deal van de eeuw" Verder trok EM een week lang op met de lijsttrekkers Den Uyl, Van Agt, Terlouw en Wiegel. Evenals zeven jaar geleden staan ze komende zondag tegenover el kaar; Giscard d Estaing on Mit terrand. De Tijd heeft deze week een analyse over het verloop van de eerste ronde president 1 I kiezingen in Frankrijk en over hoe het straks na de tiende mei zal zijn. "Als Mitterrand wint zal hij moe ten regeren met wisselende meerderheden in het park-munt. wat de effectiviteit van het rege ringsbeleid niet ten goede zal ko men. Voor zijn economische po litiek zal hij op links moeten steunen en voor zijn buitenland se politiek op rechts" "Als Giscard wint houden de gaul listen de meerderheid m de hui dige coalitie De weg is vrij voor Giscard zijn huidige beleid voort te zetten als hij een premier uit gaullistische kring benoemt. Voor zijn binnenlandse politiek zal hij moeten steunen op links en voor zijn buitenlandse poli tiek /al de steun van de gaullis ten groot genoeg zijn. De Tijd komt er nog niet uit "Want wie wordt er nu gekozen in een ver kiezingsstrijd waar uiterts links belang heeft bij een zege van de centrum rechtse Giscard. en ui terst rechts belang heeft bij een overwinning van de centrum linkse Mitterrand?". Verreweg het grootste gedeelte van De Tijd wordt gevuld door een 'boeken extra*. Een interes sante bijdrage over mensen die in het verleden een veelbelovend debuut maakten, maar nooit ech te litteratoren zijn geworden. Verder in de 'boeken exti.i' n bespreking van het postuum ver schenen boek van Annie Ro mein-Verschoor "Vrouwenwijs heid" Minister Fons van der Stee duikt ook al in De Tijd op met een nog al optimistische kijk op de eco nomie: "U zult zien, over vijf jaar ziet het er een stuk zonniger uit". In het omslagartikel vraagt HP zich af hoe je als Kamerlid hoge rop komt. Waarom krijgen som migen een ministerspost en ver* dwijncn anderen geruisloos zon der ooit bekendheid te hebben gehad9 "De pikorde van de Tweede Kamer". "De reden dat mensen in de poli tiek gaan", zegt een Kamerlid "bestaat uit een mengeling van factoren geldingsdrang, ijdcl- heid. een behoorlijk salaris en idealen. De nadruk wordt meest al op het laatste gelegd omdat je geen stemmen wint door te zeg gen: dan verdien ik zo goed". "Dit bedrijf', zegt Harry van de Bergh van de PvdA. "hangt van haat en afgunst aan elkaar. De meeste leden willen hogerop. Ik ook. dat geef ik toe Naar de an dere kanl van dt taM1 "Het is een lied van schijn en we zen". zegt Marcel van Dam van de PvdA Het gaat natuurlijk al lemaal om macht en daar is ook niets negatiefs aan, omdat je dan kunt meebepalcn hoe de maat schappij wordt ingericht" Tij dens de kernwapendiscussie merkte Van Dam dat twee van zijn fractieleden op een PPR-mo tie wilden stemmen 'Toen ik dat zag heb ik ook tegen onze eigen motie gestemd, maar met tegen overgestelde motieven. Ik zei, onze motie gaat veel te ver Waar om ik dat heb gedaan9 Nou. dan begint de discussie in de fractie opnieuw. Je krijgt ruimte om concessies te doen met als ge volg dat anderen ook concessies moeten doen. Ze doorzien het wel. maar pas als het te laat is". Exclusief voor HP een interview met Bruce Spnngsteen. Op een vraag over de filosofie achter de E-Street Band antwoordt Spnngsteen: "Als er een filosofie achter zit dan heeft die te maken met het aan te durven een wereld onder ogen te zien, waarin gru welijke dingen gebeuren Voor mij is het nog steeds moeilijk de gebeurtenissen in El Salvador te verenigen met bijvoorbecl. de Dnfters of Saturday Night at the Movies". Een gesprek met een seneu/e zanger. Nieuw in HP vanaf deze week ver st hunt Film!,in .if. m.i.imlt lijk bijvoegsel in de HP Filmfan is dus als niet meer als zelfstandig blad te kooj> Deze week als hoofdartikel "De Nederlandse film in de oorlog, collaboratie en verzet in de jaren veertig". ANNELOES TIMMERIJE De generaal krijgt de laatste weken opeens fanmail. Onbekende vrouwen zeggen hem per post dat ze hem „een stuk" vinden en mannen feliciteren hem, omdat hij er in is geslaagd, het leger een menselijk gezicht te geven. Generaal Huyser (50) is verrast door die post en door de har telijkheid die hij opeens over al ontmoet. Hij had dat niet zien aankomen toen hij on langs zei wel te willen mee doen aan de televisierubriek „De achterkant van het ge lijk", die Marcel van Dam zou wijden aan het functioneren van de krijgsmacht in ons land. „De reacties zijn best leuk. Dat mag ik toch zeggen? Ieder een vindt het wel eens plezie rig om gewaardeerd te wor den", zegt hij, nog nalachend om al die post die hij niet ge wend was. Overigens vindt hij dat het nu wel mooi is geweest met de hulde. Wat hem betreft moe ten uniformdragers niet te vaak op het scherm komen. Daar behoren de beleidsbe palers zich uit te spreken: de politici. Niet de beleidsuit voerders: de militairen. Dat zei hij tenminste tot voor kort nog, maar intussen heeft hij tot zijn eigen verrassing al wéér voor de camera's ge staan: toen hij eind april op Schaarsbergen (in Arnhem) het commando over de Divi sie 7 December overdroeg aan een opvolger. Zelf heeft hij er intussen een ster bijge- kregen op zijn uniform, want hij is nu de nieuwe comman dant van het Eerste Leger korps, met als standplaats Apeldoorn. Bij die gelegen heid is hij bevorderd tot luite nant-generaal. Hij is nu de baas van alle parate troepen in eigen land en de bevelhebber van de Neder landse inbreng bij de NAVO; de man van wie in eerste in stantie de beslissingen wor den verwacht zodra het mis mocht gaan bij onze lands grenzen. Wie is deze militair, die opeens zóveel fanmail kreeg en van wie zijn naaste medewerkers zeggen dat hij „een ver schrikkelijk aardige vent" is. Wie is deze krijgsman die voor de televisie beweerde nooit toestemming te zullen geven om een gevangene „hard aan te pakken"; ook niet als dat inlichtingen zou kunnen opleveren die dui zend mensenlevens zouden sparen? - Is onze legertop via generaal Huyser nu toevertrouwd aan n van de „duiven" die princi pieel zouden weigeren om naar kernwapens te grijpen? Generaal Huyser: „Onze be langrijkste taak is niet meer het uitvechten van conflic ten, maar het voorkomen van conflicten: de tegenstander ervan doordringen dat hij zijn neus zal stoten zodra hij begint. Maar dat kun je alleen geloofwaardig doen als je even sterk bent als die tegen stander. Dat is de realiteit en in de realiteit passen kernwa pens. Ik ga die verantwoorde lijkheid niet uit de weg. Maar onze belangrijkste zorg blijft het, dat het eerste pistool schot niet valt". Iri zijn nieuwe baan is generaal Huyser de baas over 80.000 tot 100.000 man; een functie die vergelijkbaar is met een directeurspost bij een multi national. Maar daar houden de uiterlijke vergelijkingen wel op. Zijn werkkamer is zo simpel als de spreekkamer van de wijk zuster. Als enig extraatje heeft hij er een miniatuurka non, dat in de hoek staat. Dat lijkt heel wat, maar een tafe laansteker geeft mr vuur. Het is een ornament, dat hij eens plechtig in ontangst heeft ge nomen en dat hij nu achter laat voor zijn opvolger. Animo enorm Het enige tastbare dat hij mee neemt zijn wat papieren, die passen in een diplomatenkof fertje. Zoals alle groten uit het bedrijfsleven, werkt hij met een clean desk: een op geruimd schrijfbureau, waar op alleen enkele papieren lig gen die voor direct gebruik nodig zijn. Alle overige rompslomp is door een atten te secretaresse alweer wegge werkt en overzichtelijk opge borgen. Zo gaat dat in een drukke zaak. Anders worden er fouten gemaakt en er wordt tegenwoordig toch al zo veel lelijks beweerd over het leger. - Hoe ervaart u als comman dant die weerzin tegen de krijgsmacht? Het televisie scherm staat er elke avond Steun de VARA. Geef u op als lid voor f 10,- per jaar of als Zou u het er mee eens zijn. als militairen worden ingezet tn geval politie het onderspit dreigt te delven tegen het ge weld van de straat t ADVERTENTIE) Wij gaan ervan uH dat pils met kleine adver- tenties net xo lekker Q smaakt als pils met grote advertenties. KIES OOK VOOR DE VARA U 035-711911 Generaal Huyser: „Als het moet kunnen we de politic harde bijstand verlenen. In feite gebeurt dat ook al zodra we dozers uitlenen voor het opruimen van barricades. Die zijn reuze effectief Maar we zullen nooit zelf beslissen om in te grijpen. Militaire bij stand wordt alleen geleverd op verzoek van het wettig go- zag. de burgemeester of de procureur-generaal. Het blijft ook altijd de vraag, welke maatregelen ons land de vrij heid waard zijn". "Ik spiegel me graag aan Sar tre. Die heeft letterlijk ge zegd „De absolute vrijheid heb ik vooral gekend onder het nazi-regime, toen één woord al voldoende was om je vnend te verraden" Sartre bedoelde daarmee te zeggen: „Vrijheid houdt ver- antwoordelijkheud in. En medemenselijkheid. De ver antwoordelijkheid en de me demenselijkheid om zelfs dat ene woord niet te spreken". Een vrijheid zonder verant woordelijkheid jegens de me demensen, zoals anarchisten dat willen, ligt me niet. Myn karakter is afgestemd op me demenselijkheid De daarbij behorende vrijheid wil ik hel pen in stand te houden, ja - Waarom bent u zelf in militai re dienst gegaan? Generaal Huyser: „Om zowel praktische als om ideële re denen De praktische rede nen waren, dat ik het een sportief en uitdagend beroep vond. Ook omdat ik contact met jonge mensen wilde hou den en verantwoordelijkheid wilde aanvaarden. Daar kwam als ideële reden bij. dat ik zelf de onvrijheid van het Jappenkamp had moeten on dergaan en toen had besloten zoiets nooit meer te laten ge beuren. Me in de toekomst tot het uiterste daartegen te zullen verdedigen". Avontuur - Waarom zouden jonge mensen van nu zich geroepen moeten voelen om in dienst te gaan9 Generaal Huyser: "De jonge ge neratie van nu wordt niet meer zo ontroerd door slo gans over vorst en vaderland. Maar het avontuur zal ze nog aanspreken, de afwisseling, de gevarieerde plaatsing, de kans om een stuk van de we reld te zien en met jongelui om te gaan Het saamhorig heidsgevoel ook, dat dan blijkt te groeien. Dat reali seert een jongen van achttien zich echt niet direct. Dat er vaart hij geleidelijk; als hij eenmaal in dienst is en het hem bevalt. Nederland heeft veel voortreffelijke soldaten op het ogenblik. Dat geeft me vertrouwen". (ADVERTENTIE) Tegen het spookuur verschijn ik wel eens op uw buis. Maar we hebben ook hele móóie pro gramma's bij de VARA. Voor de zwartkijkers Achter het Nieuws. Voor de optimisten Sonja. En voor de radiofreaks hebben we vrijwel alles. Dat staat allemaal zeer overzichtelijk in onze mooie VARAGIDS. Dus abonneer u-nu-dan bent U meteen lid.?? Simon Carmiggelt.Kronkel. Luitenant-generaal G. L. J. Huyser werd 6 februari 1931 geboren in Soerabaja. Indonesië, en bracht de oorlog door in een Jappenkamp. In 1949 meldde hij zich vrijwillig als dienstplichtige oij de infanterie. Hij werd toegelaten tot de Kon. Militaire Academie en werd in 1952 benoemd tot tweede luitenant. Tien jaar later werd hij als kapitein gestationeerd in Nieuw-Guinea. Na terugkeer in Nederland werd hij hoofd sectie inlichtingen en een jaar later hoofd sectie personeel. Hij studeerde twee jaar aan de Hogere Krijgsschool en volgde een cursus aan een Amerikaanse stafschool. Na diverse tussentijdse bevorderingen werd hij in 1978 in de rang van bngade-generaal benoemd tot commandant van 13 Pantser-infantene-brigade en 19 maanden geleden in de rang van generaal- majoor tot commandant van de le Divisie 7 december te Arnhem. Als luitenant-generaal fungeert hij sinds kort als commandant van het Eerste Legerkorps en daarmee van alle parate troepen van ons land. bol van. Ontneemt u dat niet geleidelijk de animo voor het werk? Generaal Huyser: „Eerlijk ge zegd ervaar ik nauwelijks iets van die weerzin. Maar dat zal ook wel komen omdat we on ze mannen pas binnenkrijgen na de selectie. Als de twijfe laars, de bezwaarden, de zwakken en de probleemzoe kers er uit zijn. Een totaal beeld van de stemming heb ik dus niet. Maar vast staat, dat de animo om in militaire dienst te gaan, enorm is. We worden letterlijk over stroomd met aanvragen om na afloop van de verplichte diensttijd langer hier te mo gen blijven. Vooral als kort- verband-vrij williger. Er geven zich hier ook veel meer jongelui dan vroeger op voor een beroepsopleiding. Dat zal wel te maken hebben met de economische situatie. Je mag niet zeggen dat onze nieuwelingen opeens zo ge steld zijn geraakt op de krijgsmacht. Ze staan nogal neutraal tegenover het leger als ze binnenkomen. Als het leiderschap bij de troep dan goed is en ze naar behoren worden opgevangen, blijkt het velen best te bevallen. Veel beter dan vaak wordt beweerd". „Het beeld dat in ons land van de krijgsmacht wordt ge schetst, is vaak met opzet scheef getrokken. De gewone jongen wordt niet zo gauw geïnterviewd. En we zijn de laatste jaren trouwens ook wel door een dal gegaan. Naar de Nederlandse soldaat werd over de grens vaak met argwaan gekeken. Daar is nu geen spoor van over. Sinds prins Bernhard zijn be zorgdheid uitsprak over de conditie van de Nederlandse militair, is vooral de lichame lijke training hard aangepakt. De laatste drie jaar hebben we hier bijvoorbeeld de com mando-inspectie ingevoerd. Het betekent dat iedereen, de kok en de dokter inbegrepen, nu en dan getest wordt op li chamelijke fitheid en dan gaat het echt hard toe. Het is geweldig als je ziet met wat voor inzet er dan wordt gewerkt. Hoe iedereen pro beert er topprestaties voor de eigen groep uit te slepen. Er wordt op alle niveaus tegen woordig met een enorme in zet en zeer gemotiveerd ge werkt. Door dienstplichtin- gen zowel als door de be roepsmensen. Dat wordt ook internationaal erkend. Generaal Rogers, de opperbevelhebber van de NAVO, kwam er na de vorige grote oefeningen daarover speciaal zijn complimenten maken. Hij was verbaasd over de Nederlandse presta ties. Ook over het gemak waarmee praktisch elke Ne derlandse soldaat in het En gels kon praten en zich ver diept bleek te hebben in de militaire problematiek. De Nederlandse soldaten wor den lichamelijk en mentaal tegenwoordig binnen Europa tot de absolute top gerekend. Dat zult u in al die blaadjes die op straat worden ver spreid, niet lezen. Maar dit zijn wél de feiten".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11