LEIDSCH DAGBLAD Lot Adler bijna bezegeld Bezetting Ford na akkoord opgeheven Oorlog werkt nog door Juliana wordt 72 Nederlanders kijken steeds meer gekleurd Duitse directie geeft Leids bedrijf allerlaatste kans Geldboete Alphense commissaris van politie Yorkshire Ripper bekent Vijfhonderd banen weg bij Unilever Abortus Economie h SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis tfOENSDAG 29 APRIL 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36459 èrecleur G. Koopman ioofdredacteur A A M. Schuurmans Pl -hoofdredacteur R.D. Paauw m—ÊmÊÊÊmÊmÊÊ^m DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureêv m* W 1 an bum VoorWTC MO**)* SOESTDIJK Prinses Juliana viert morgen haar 72ste ver jaardag. Voor het eerst zal er dit jaar geen groot défilé in de paleistuin van Soestdijk worden gehouden. Wel wor den in vrijwel alle gemeenten in ons land Oranjefeesten ge vierd. Aan de vooravond van Konin ginnedag werd vandaag de traditionele lintjesregen over ons land uitgestort. Bijna drieduizend personen kregen een koninklijke onderschei ding. De namen van de geluk kigen in de eigen regio vindt u op pagina 11. Hulp nodig voor IV2 miljoen Nederlanders UTRECHT (ANP) Hoewel de Tweede Wereldoorlog al meer dan dertig jaar achter ons ligt, hebben nog ruim anderhalf mil joen Nederlanders uit de oorlog stammende problemen waar voor ze hulp, aandacht en be grip nodig hebben. Dit blijkt uit het boek "Oorlog, een breuk in het bestaan" van C.M. Jacobs-Stam. Het boek is de eerste publikatie van de stichting Icodo (informatie- en coördinatieorgaan dienstverle ning oorlogsgetroffenen) die zich vandaag op een bijeen komst in Utrecht officieel pre senteerde. Icodo is destijds ingesteld door de toenmalige staatssecretaris van CRM, W. Meijer. Deze hield van daag een toespraak waarin hij aandacht vroeg voor de geeste lijke nood van grote groepen oorlogsgetroffenen. Een schier eindeloze rij van vrou wen en mannen, aldus Meijer, die ook in 1981 als gevolg van de meest verschrikkelijke ervarin gen, de eenzaamheid, de slape loosheid en de syndromen moe ten verwerken. Hij zei dat het heel lang heeft geduurd, voor dat de samenleving begrip kon opbrengen voor hun geestelijke nood. Het informatiecentrum van het Icodo helpt individuele oorlogs getroffenen met informatie en advies, het vangt klachten op of bemiddelt tussen mensen en in stanties. Het was Hans Teengs Gerritsen die in 1975 voorstel de, het informatiecentrum op te richten. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Ruim driekwart van dc Nederlandse bevolking is in het bezit van een kleurentelevisie. Het aantal is in de afgelo pen vijfjaar meer dan verdubbeld De opmars van dc kleuren-tv ging ten koste van de oude zwart-wit-kasten. De helft werd in vijf jaar vervangen door kleur. Dat blijkt uit een NOS-onderzoek onder bijna 10.000 Nederlan ders. Drie proeent wil niets van tv weten en heeft geen toestel in huis. Eén procent van de Nederlanders weet ook te leven zonder radio. Daar staat tegenover dat 42 procent de beschikking heeft over drie of meer radiotoestellen. In steeds meer huiskamers duikt ook de video-recorder op. Jarenlang het het aantal stabiel (1** van de bevolking), maar vorig jaar steeg het aantal met 300 procent. Het aantal woningen dat op een kabel-tv-systeem is aangesloten steeg vorig jaar tot 63 procent. Tenslotte de "bakkies". Tot en met gisteren waren er bij de PTT in totaal 198.720 geregistreerd. Het werkelijke aantal ligt vermoe delijk nog hoger. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De Haagse politierechter mr. D.J.R. Buisman heeft van ochtend de Alphense commissa ris van politie J.V.(52) veroor deeld tot een geldboete van drie honderd gulden en een voor waardelijke intrekking van de rijbevoegdheid gedurende vier maanden. De Alphense commissaris reed op 3 maart in De Bijlen een fietser aan met zijn auto en reed na de aanrijding door. De wielrijder werd niet gewond. Tijdens de zit ting zei de commissaris vanoch tend zich niets meer te herinne ren van de bewuste rit. Onmiddellijk nadat de zaak aan het rollen was gebruikt door een getuige van het ongeval ging de commissaris met ziekteverlof. Officier van justitie mr. A.J. Dik had dezelfde straf geëist als waartoe de Haagse politierechter de Alphense later veroordeelde. (Van t r verslaggevers) LEIDEN - De concerndirectie van Triumph-Adler uit Duitsland geeft de Nederlandse Adlerfabrieken in Lei den en in Cuyk nog één allerlaatste kans. Het Amerikaanse onderzoeksbureau Innotech mag met geld van het ministerie van economische zaken en van de gemeente Leiden aan de slag om de mogelijkheden tot produktie-omschakeling en tot overname van de Neder landse Adlerfabrieken te onderzoeken. AMSTERDAM Voor de derde maal in korte tijd heeft een felle brand gewoed bij een van de Nederlandse raffinaderijen. Nadat eerst de Rotter damse raffinaderijen van Shell en Esso in Rotterdam werden getroffen, sloegen gistermiddag de vlammen uit de installatie van Mobil Oil 111 Am sterdam. Bij de blussing die tweeëenhalf uur duurde waren 22 voertuigen en twee blusboten ingeschakeld. Tot een nadere inspectie is het bedrijf stilgelegd. De omvang van de schade is nog niet bekend. Triumph-Adler geeft Innotech maximaal acht weken de tijd voor het onderzoek. Lukt het niet dan worden de 640 mensen die bij Adler-Cuyk en Adler-Lei- den werken per 15 juli ontsla gen. In Leiden werken bijna 400 mensen in de Adlerfabriek aan de Rooseveltstraat. Niet alleen het lot van de Neder landse Adlerfabrieken hangt aan een draadje. Het hele Triumph- Adler concern staat op het spel. Bij de Duitse Triumph-Adlerfa- brieken dreigt dit jaar ontslag voor 3000 mensen, van wie vol gens de concerndirectie meer dan de helft gedwongen ontsla gen zal worden. In Duitsland werken ongeveer 5000 mensen bij Triumph-Adler. De concerndirectie heeft er alle be lang bij snel af te zijn van de Ne derlandse Adlerfabrieken en de "reorganisatie" in Duitsland zo spoedig mogelijk door te voeren. Vorig jaar leed het Triumph-Ad- lerconcern, dat bijna geheel in handen is van Volkswagen, al een verlies van meer dan vijftig miljoen mark. De verliezen van Triumph-Adler in het eerste kwartaal van dit jaar zijn gigan tisch: enkele tientallen miljoe nen marken. De Nederlandse Zoeken gestaakt AMELAND (GPD) Omdat elke hoop op overleving van de vijf Groningse zeilers die in het paas weekeinde met hun niet zeewaardige jachtje in de buurt van Ameland verongelukten is opgegeven, is het zoeken naar hen gestaakt. Hun zeilscheepje is aangespoeld. Op Ameland spoelde vorige week het zeilscheepje "Bloody Mary" kamsteeg □I Kamsteeg biedt U gewoon meer. AMSTERDAM (GPD/ANP) De be zetting van de Ford-fabriek in Amsterdam is vanmorgen opge heven. Het voltallige personeel van het bedrijf besloot hiertoe op een personeelsvergadering, die was belegd door de onderne mingsraad en de bonden. Het besluit tot opheffing van de bezetting, die in de nacht van zondag op maandag begon, werd genomen nadat de actie leiding vanmorgen vroeg een voorlopige overeenstemming had bereikt met dc directie. De vrijdag vastgestelde sluitings datum van 30 september is met deze overeenkomst minder defi- litief geworden. Uiterlijk 30 juni al du uiteindelijke besli Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk wat regen. Minimumtemperatuur ongeveer 8 gra den. Middagtemperatuur omstreeks 12 graden. Matige, aan de kust vrij krach tige wind uit west tot noordwest. (opgemaakt te 11.15 uur) 30 APRIL Zon op 6.12 uur, onder 21.03 uur. Maan op 5.01 uur, onder 15.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.29 en 13.08 uur, laagwater te 8.28 en 21.16 uur. over de sluiting worden geno- De onderhandelingen, die vanmor gen om vijf uur waren afgerond, kenmerkten zich door de korte gesprekken en urenlange schor singen. In de nu door beide partijen onder schreven overeenkomst is de sluitingsdatum voorlopig ver dwenen. Over het feit dat de fa briek dicht moet, is de directie echter niet van standpunt veran derd. Sluiting van het bedrijf op 30 september zal nu als voorstel worden ingebracht in een ge spreksronde tussen deskundigen van de bond en van de Ford- directie. zich tevreden over het bereikte resultaat. „Het is nog geen over winning. Dat is het pas als we de plannen klaar hebben om Ford te redden", aldus Henk Vos, die echter „heilig overtuigd is van de levenskansen van de alternatie ven" die de bond zal inbren gen. Ford-directeur G. Laurent was van nacht minder optimistisch en noemde een reddingsplan „een godswonder". Met een kort „daar is niets van waar" ontkende de Ford-directeur, dat Ford de ter reinen van de Amsterdamse ves tiging voor 60 miljoen aan de overheid te koop zou hebben aan geboden, wat gisteren in de vaste kamercommissie voor economi sche zaken ter sprake is gekome- Kritiek van het ministerie van eco nomische zaken, dat men bij de steunaanvraag van Ford voor 192 miljoen gulden nimmer de basis hiervoor, het Ford-rapport om de fabriek te sluiten, heeft ontvan gen. wimpelt Laurent af door te stellen dat dat op het ministerie als dwingend zou zijn ervaren. „Zo van: óf steun, óf we sluiten de fabriek", aldus Laurent Hij ont kent dat politieke druk uit Den Haag een rol zou hebben ge speeld bij de besluitvorming van de directie. De overeenkomst zou vandaag be krachtigd moeten worden door een personeelsvergadering van Ford. Dan zou ook de bezetting worden opgeheven. Volgens de Ford-werknemers is de produk- tie tijdens deze bezetting op peil gebleven en zelfs iets gestegen. Uw auto in onderhoud maak tijdig uw afspraak voor vakantieservicebeurt ■6 Maak voor weinig kosten gebruik van onze unieke auto- uitleen-service. Zaterdagservice. Leider dorp Oegstgeest van 9-12 uur Voor dringende reparaties af spraak maken kan ook. □I kamsteeg Adlerfabrieken lijden volgens de directie op het moment een ver lies van een half miljoen gulden per maand; een verlies dat dreigt op te lopen naar anderhalf tot twee miljoen gulden per maand. De Duitse directie is steeds verwe ten te laat ingesprongen te zijn op nieuwe ontwikkelingen. In snel tempo wordt nu ten koste van vele duizenden arbeidsplaat sen geprobeerd over te schake len van mechanisch-elektrische naar elektronische schrijfmachi nes. Een nieuwe elektronische schrijfmachine van Triumph-Ad ler is op een vakbeurs, de Han nover Messe, onlangs slecht ont vangen. Bovendien kampt Triumph-Adler met zware con currentie van bedrijven uit Ja pan en de Verenigde Staten. (zie verder pagina Leiden) LONDEN (AP) Peter Sutcliffe heeft vandaag in Londen voor de rechter toegegeven schuldig tc zijn aan doodslag van 13 vrouwen in het noorden van En geland in het tijdvak 1975 tot 1980. Sutcliffe, een vrachtwagenchauf feur, staat bekend als de "Yorkshire Ripper". De verdachte. 34 jaar oud, zegt niet schuldig te zijn aan moord. Hij houdt het op "doodslag" in verband met "verminderde ver antwoordelijkheid" oftewel verminderd geestelijk vermo gen. ROTTERDAM (GPD) Bij de mul tinational Unilever gaan dit jaar opnieuw'vijfhonderd banen ver dwijnen, zo is vandaag bij de pre sentatie van het jaarverslag ge bleken. Het betreft saneringen in met name dc sector vlees. Bij de sanering zijn vestigingen betrok ken in Oss en Gieten. Op korte termijn volgt overleg met onder nemingsraad en vakbonden over 1 sociaal plan. Zie ook pagina 23 26 PAGINA'S Minister de Ruiter. Abortus wet ook in Senaat aanvaard Pauselijke gezant bij Bobby Sands FC Utrecht nog nergens welkom PvdA: recept van Zijlstra eenzijdig De aanvaarding van Wyjjfabortuswetsont- ï7" werp in de Eerste Kamer betekent ze ker niet dat de praktijk van de zwangerschapsonderbreking nu aan sluitende regels wordt onder worpen Formeel worden straks weliswaar de grenzen getrokken waarbinnen abortus is toege staan. maar materieel is er geen enkele garantie dat het door het kabinet-Van Agt beoogde resul taat wordt bereikt. Eén van de twee CDA-senatoren die gisteren tegen het wetsvoor stel stemden. Eijsink. gaf de be tekenis ervan al haarscherp aan tweeslachtig, onvolledig, ondoel matig en onuitvoerbaar In de be staande abortuspraktijk zullen ongetwijfeld nieuwe wegen wor den gevonden om eventuele sancties op niet-nalevmg van de nieuwe wet te ontgaan De onduidelijkheid in het wetsont werp over de positie van de arts en de voorgestelde vijf dagen be denktijd - om enkele voorbeelden te noemen - geven daartoe alle gelegenheid. Minister De Ruiter (justitie) kan het blijven ontkennen, het wetsont werp blijft een mislukte poging om twee onverzoenlijke stand punten - die VVD en CDA aan vankelijk uit elkaar dreven te verzoenen De uiteenlopende in terpretaties die aan het wetsont werp worden gegeven, vormen het beste bewiis Helaas - en het is al eerder in deze kolom gezegd - kan aan één in terpretatie met word^h getornd de vrouw wordt in het nu aan vaarde wetsontwerp ten onrechte betutteld van het economisch front gisteren wederom slecht nieuws Zijlstra liet zich aan de vooravond van zijn vertrek als president van de Nederlandsche Bank in voor zijn doen zeer negatieve termen uit over de Nederlandse economie en het regeringsbeleid. En minister Van der Stee bevestig de in zijn voorjaarsnota de bange vermoedens dat de stijging van het tekort op de overheidsuitga ven nog immer geen halt is toe geroepen. De analyse van Zijlstra is als van ouds kundig. Zijn aanbevelingen voor het te voeren sociaal-econo misch beleid lijken echter tot stand gekomen op een eiland ver van het maatschappelijke gewoel en hebben dan ook meer theore tische dan praktische waarde Verbijsterend is de reactie van mi nister Van der Stee op het fman- cienngstekort van 27 miljard Garanties dat het tekort niet ver der stijgt kan hij niet geven Van zijn kant is er slechts de uitspraak dat het verleden heeft geleerd dat de tekorten aan het begin van een jaar altijd wat groter zijn dan aan het einde. Daar heeft de bewindsman gelijk in Schrijnend is het echter hem te moeten horen zeggen dat het ka binet in deze geen blaam treft De minister poogt zich met die uit spraak van een verantwoordelijk heid te ontdoen, die bij uitstek op zijn schouders rust en die hij tot op de dag van zijn vertrek hoort te dragen ^ENUcTleiden OP 30 APRIL: KONINGINNEDAG IS ONS RESTAURANT GEOPEND VAN 1600-2100 UUR. TEVENS AFHALEN! MAARSMANSTEEG 23 (naast V O) Leiden, let 141071 LEIDSCHDAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mt| nu metéén noteren als abonnee Naam Adres Woonplaats Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Ant woordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant I komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1