Weer bommen van Israël op Palestijns doel Steun voor Sands Tweede poging tot coup in Spanje in maart verijdeld Brezjnjev haalt fel uit naar VS i Oranjebitter socialisten nadrukkelijk op de wip Ontwikkelingslanden steeds minder artsen Gaddafi in Moskou DINSDAG 28 APRIL 1981 (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - Een tweede poging tot staatsgreep door een aantal le gerofficieren is eind maart door de Spaanse militaire inlichtin gendienst verijdeld. De voorbe reiding van deze coup werd uit gevoerd door militairen, met als hoogste in rang een luite nant-kolonel. Deze poging tot staatsgreep, die een einde moest maken aan de Spaanse monar chie en aan de democratie, kwam aan het licht door de ver spreiding van pamfletten in en kele kazernes. Welingelichte bronnen te Madrid bevestigden gisteren dat deze ul tra-rechtse militairen vorige maand hun coup niet uitvoer den. omdat zij meenden dat zich onder de samenzweerders rege ringsgezinde infiltranten bevon den. Hoewel de militaire inlich tingcndienst verschillende mi nisters over de op handen zijnde staatsgreep heeft ingelicht, zijn er geen arrestaties verricht Volgens experts op het gebied van informatie zijn de teksten van de pamfletten op een bijzonder ge raffineerde manier opgesteld: de samenstellers van de vlugschrif ten baseren hun teksten op ge loofwaardige feiten, halen deze zonder de logica uit het oog te verliezen uit hun verband en brengen een verhaal dat aanne melijk lijkt. Het voornaamste pamflet, dat in talloze kazernes is verspreid, is een document van vijf pagina's, waarin koning Juan Carlos wordt beschreven als een: „Frivole monarch, waarbij elke vaderlandslievendheid ont breekt. die absoluut niet ge schikt is voor zijn functie en die zich verkocht heeft aan de Euro pese socialistische multinatio nals". Dit pamflet spreekt over een orga nisatie van legerofficieren onder het niveau van kolonel, dat reeds meer dan vier jaar klaar staat om het vaderland te redden op het moment dat dit nodig is. De sa menstellers van dit document voorspellen dat de politieke par tijen binnenkort - naar aanlei ding van de mislukte staatsgreep van 23 februari - een massale zui vering van het leger zullen eisen om als tegenprestatie de meest opvallende onderwerpen van de Spaanse gemeenschap te rege len. Het pamflet vertelt dat koning Juan Carlos op 23 februari, toen 200 Guardia Civiles de Tweede Kamer hadden gegijzeld, de Franse president Valéry Giscard d'Estaing en de Duitse bonds kanselier Helmut Schmidt op belde om hen de succesvolle staatsgreep mee te delen. Hierop zouden de beide buitenlandse staatslieden verontwaardigd de Spaanse vorst hebben aangera den om de coup onmiddellijk de kop in te drukken, daar zij an ders soortgelijke staatsgrepen zouden vrezen in Frankrijk, Wcst-Duitsland en in Italic. Ten einde zijn troon te redden, zou de Spaanse monarch besloten heb ben de koningsgezinde generaals Armada Comyn en Milans del Bosch, die de staatsgreep uit voerden, te verraden. Volgens een van de pamfletten heeft premier Adolfo Suarez eind januari onderdruk van mili tairen zijn ontslag aan koning Juan Carlos op diens paleis La Zarzuela aangeboden. Hierbij zou koning Juan Carlos hem we gens zijn „fatale" beleid hebben ontboden. Eenmaal op het ko ninklijke paleis zag premier Sua rez dat de koning omringd was door de militaire territoriale op perbevelhebbers van Valencia. Sevilla, Valladolid en Zaragoza. Het vlugschrift vermeldt dat ko ning Juan Carlos zich wegens een ..opportuun" telefoontje uit het vertrek verwijderde waarop de vier generaals het aftreden van Suarez eisten. Premier Suarez schijnt hierop geantwoord te hebben dat dit on mogelijk was aangezien hij door het volk was gekozen en derhal ve alleen door het volk ontslagen kon worden. Daarop trok luite nant-generaal Merry Gordon, ter ritoriaal opperbevelhebber van Sevilla die tijdens de mislukte staatsgreep van 23 februari lang aarzelde voor hij zich achter de Spaanse vorst opstelde, zijn pi stool en zei tegen de minister president: „Dit is een reden om ontslag te nemen". Alsof er niets gebeurd was diende Adolfo Sua rez daarna zijn ontslag bij koning Juan Carlos in. Suarez heeft ai tijd ontkend dat hij onder druk van militairen zijn ontslag zou hebben aangeboden. Inmiddels is het volgens militaire kringen duidelijk waarom de ka pitein van de Guardia Civil. San chez Valiente, die op 23 februari deelnam aan de bezetting van de Spaanse Tweede Kamer, in het buitenland verblijft. De kapitein, die volgens de eerste officiële be richten niet betrokken zou zijn geweest bij de mislukte staats greep. maar nu wel wegens re bellie juridisch wordt vervolgd, vertrok op 24 februari s morgens vroeg naar zijn Engelse schoon ouders in Londen. Officieuze bronnen te Madrid hebben maandag verklaard dat kapitein Sanchez Valiente documenten van de luitenant-kolonel Antonio Tejero Molina, de Guardia Civil, die de leiding had van de gijze ling van de parlementariërs, in een bankkluis te Londen heeft gedeponeerd. Dit zou verklaren waarom Antonio Tejero Molina, die in de vroege ochtend van 24 februari al wist dat zijn coup geen schijn van kans had. zich pas rond twaalf uur overgaf, de kapitein wilde op een of andere manier de zekerheid hebben dat zijn documenten veilig waren opgeborgen. TTTRTT7 a I r-ivr /r-Dni <Vm\on~e correspondent Jaap van Wesell (GPD) - Voor de derde keer in 10 dagen heeft de Israljsche luchtmacht Palestijnse concentraties in Zuid-Libanon gebombardeerd. Volgens een bekendmaking van de Israëlische legerwoordvoerder werden militaire doelen van de Palestijnen getroffen bij de ste den Sidon, Tyrus en Nabatye. De woordvoerder legde er de na druk op dat in het gebied dat ge bombardeerd werd geen burger bevolking is. Volgens Libanese bekendmakingen echter vielen er 40 doden en gewonden onder de burgerbevolking. De Palestij nen zeggen dat het de zwaarste Israëlische luchtaanvallen zijn sinds twee jaar. Door deze luchtaanvallen willen de Israliërs een aantal vliegen in één klap slaan. Allereerst de Syri sche druk op de christelijke fa- langisten verminderen en verder zijn de Israliërs bang voor een Palestijnse terreuraanval voor de verkiezingen. Een spectaculaire Palestijnse actie zou de regering, en daarmee de Likoed, zeer scha den bij de verkiezingscampagne. Bovendien is ook nu het tijdstip gunstig voor grootscheepse ac ties tegen de Palestijnen. omdat de Amerikaanse regering geen bezwaar maakt, anders dan de regering van president Carter in het verleden. Syrië GENÈVE (UPI) - In de meeste ontwikkelingslanden, met name in Afri ka, wordt de verhouding tussen het aantal artsen en het aantal inwo ners steeds ongunstiger, zo blijkt uit een gisteren gepubliceerd rapport van de wereldgezondheidsorganisatie (WHO). In Mozambique bijvoor beeld is nu nog maar één arts per 33.958 inwoners terwijl er tien jaar geleden nog een arts per 16.081 mensen \vas. In Zimbabwe was er tien jaar geleden een arts per 5.266 inwoners en in 1980 een arts per 7.106. Daarentegen liggen de inwoners van Oost- en West-Europa en Noord- Amerika medisch gezien in de watten. In West-Europa als geheel geno men is de verhouding één op 528, en in Oost-Europa één op 535. Het slechtst is de situatie in Oost-Afrika, waar gemiddeld slechts één arts per 17.480 mensen beschikbaar is. In Azië varieert de situatie van één per 1.947. In Zuidwest-Azië tot één per 6.646 in Zuidoost-Azië. Volgens de WHO is de massale uittocht van artsen en verpleegsters uit ontwikkelingslanden een van de belangrijkste redenen voor de ver slechterende situatie. Zo vertrekken jaarlijks rond 15.000 verpleegsters naar de geïndustrialiseerde landen. Ten aanzien van de Syrische rol in Libanon lijken de Israëli's een zig-zagpolitiek te voeren. Nog onlangs zeiden Israëlische zegs lieden dat Syrië niet uit is op de uitschakeling van de christelijke falangisten, en dat eigenlijk de falangisten zelf de strijd van de laatste weken hebben uitgelokt. Nu wordt grote bezorgdheid uit gesproken over het nieuwe Syri sche offensief tegen de falangis ten. Premier Begin heeft daar over een brief gestuurd aan de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Haig. Israëlische correspondenten in Washington melden bovendien uit de mond van Amerikaanse zegslieden dat de Amerikaanse regering de rol van $yrië in Liba non als een negatieve ziet. Dat komt overeen met Begins verkla ringen van de afgelopen weken, maar niet helemaal met een brief die president Reagan onlangs aan de Syrische president Assad heeft gestuurd. Volgens die brief is er voor Syrië een belangrijke en constructieve rol weggelegd. MOSKOU (DPA/AFP/TASS) - De Sowjet-president en partijleider Leonid Brezjnjev is gisteravond heftig uitgevallen tegen de Ame rikaanse buitenlandse politiek in het algemeen en die in het Mid den-Oosten en het gebied van de Perzische Golf in het bijzonder. Tijdens een banket in het Krem lin ter ere van de Libische leider Moeammar Gaddafi hield de Sowjet-leider Washington ver antwoordelijk voor de verslech tering van de internationale si tuatie. In zijn tafelrede viel Brezjnjev de Dode door bomaanslag in Ulster - Terwijl in de Maze-gevangenis de toestand van IRA-hongerstaker Bobby Sands „steeds verder - achteruit gaat", werden in Belfast een politieagent gedood en drie anderen gewond door explosie ven toen ze probeerden een vrachtwagen waarin een bom verborgen was weg te slepen. De Britse regering wil nog altijd niet van concessies weten en maakte kenbaar dat er geen rechtstreek se onderhandelingen zullen plaatsvinden tussen vertegen woordigers van de regering en de hongerstakers. Vrijwel iedereen hier is ervan overtuigd dat de spanning zich een dezer dagen zal ontladen in grootscheepse ge welddadigheden. Intussen groeit de republikeinse steun voor Bobby Sands en de andere hongerstakers. Organisa toren van het hongerstakingsco mité houden in wijkhuizen en pubs de bevolking op de hoogte van het laatste De verwachting dat de dood van Bobby Sands een nieuw tijdperk van geweld zal inluiden, is alge meen. De IRA heeft stencils in de brievenbussen geduwd waarin ze de mensen aanraden grotere voorraden voedsel en medicijnen in te slaan in afwachting van een nieuwe slag die, zoals velen ver wachten, dezelfde vormën zal aannemen als die van 1965, toen de „troubles" begonnen. De rellen van nu lijken veel verder te gaan dan de hongerstakers kwestie en de op handen zijnde dood van Sands. De weerstand tegen het Britse leger is groter dan ooit. Zo ook de haat jegens de Britse politie, die na alle geharre war, vage afspraken en onduide lijke resoluties nog steeds even ver van huis is als twaalf jaar gele den. De republikeinen wantrou wen de enige tijd geleden in Du blin gehouden besprekingen tus sen Thatcher en de Ierse premier Haughey. „Hij heeft Noord- Ierland al vaker in de steek gela ten en Thatcher begrijpt niets van Ierland. Bovendien, praten is goedkoop. Terwijl die kerel daar dood ligt te gaan. verkoopt That cher wapens aan de Arabieren. Denk je echt dat Noord-Ierland haar en de Engelsen iets kan schelen? Er is geen politieke op lossing mogelijk want er is geen vertrouwen". Een van de woordvoerders van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA. betwijfelt of de IRA Sands' dood zal wreken. „Op straat zullen zeker hevige rellen uitbreken", zegt hij, „maar of de IRA een nieuwe campagne be gint, is nog niet zo zeker. De IRA is niet gek. Ze weet dat een nieu we actie de Britten het beste ex cuus geeft om harder dan ooit te rug te slaan". Het leger lijkt er ook zo over te den ken. Het schijnt de hongersta king te beschouwen als de laatste kaart die de IRA tevoorschijn kan toveren. Tijdens de vorige hon gerstaking in december was het leger er van overtuigd dat ze de wraakcampagnes van de IRA na de dood van een hongerstaker met gemak zou kunnen beperken en op den duur in staat zóu zijn de IRA voorgoed het zwijgen op te leggen. Daarna zou het in staat zijn om de steun die het verboden republikeinse leger geniet in de wijken zoals de Falls Road in Bel fast uit te roeien. De geschiedenis leert dat Sinn Fein zowel als het Britse leger het meer dar. eens mis hebben gehad met het voorspellen van de be weegredenen en de sterkte van de IRA. Evenmin als veel protes tanten en katholieken deelt de Sik, y - Bij inspectie van een 'verdachte' vrachtwagen zijn gisteren in Belfast drie politieagenten gedood en één gewond, toen de cabine van de wagen door een bom uiteengereten werd. Een splintergroep van de IRA heeft zich voor de aanslag verantwoordelijk gesteld. Noordierse politie, de RUC. de theorie van het Britse leger Ge wezen wordt op de loyalistische organisaties, waarvan een al ge zegd heeft dat katholieke geweld daden hen zullen dwingen de ka tholieke wijken binnen te gaan om republikeinen te „liquidere- imperialisten aan die de rijkdom men en de arbeid van andere vol ken uitbuiten en minachting hebben voor de wil van deze vol ken. Zij noemen de vrijheids strijd terrorisme en zij zijn er al leen op uit hun politieke en mili taire macht uit te breiden, zo zei de Sowjet-president. Als voor beeld voor het 'Amerikaanse im perialisme' noemde Brezjnjev de aanwezigheid van een Ameri kaanse vloot in de Indische Oce aan en bij de Perzische golf. Brezjnjev zei dat als reden hier voor de gijzehngskwestie in Te heran is gegeven, maar nu deze is opgelost koerst deze vloot nog steeds in de buurt van de Perzi sche Golf. De Sowjet-Unie is volgens haar president nog steeds bereid deel te nemen aan een internationale conferentie over het Midden- Oosten. Brezjnjev prees de socia le revolutie in Libië en sprak de Libische leider aan met kame raad Gaddafi. Geweld Oeganda eist hoge tol KAMPALA (Reuter ANP) - Meer dan 150 personen zijn deze maand gedood bij gewelddaden in en om de Oegandese hoofd stad Kampala, zo is van zieken huizen en bewoners vernomen. De meeste slachtoffers zouden zijn gevallen bij vergeldingsac ties van het leger tegen guerrilla strijders die zich tegen de rege ring van president Obote verzet ten De politie heeft intussen de arres tatie bekendgemaakt van Hadji Ali Serunjoji. parlementslid voor de oppositionele democratische partij (DP). Er werd geen reden gegeven voor de gevangenne ming. Serunjoji. die Noord-Kam- pala vertegenwoordigt, kreeg bij de verkiezingen in december in zijn district tachtig procent van de stemmen. ADVERTENTIE De bedreigingen van de IRA doen niet onder voor die van de loyalis tische organisaties. Zelfs de Ul ster Defence Association, de UDA. die normaliter weinig van haar activiteit aan de grote klok hangt, heeft een duit in het zakje gedaan door toe te geven de afgc lopen weken druk bezig te zijn geweest met de vervaardiging van machinegeweren en ander oorlogsmaterieel Origineele Delftsche Verkrijgbaar bij wijnhandel MOSKOU'AFP AP>- Een har telijk welkom viel de Libische leider Moeammar Gaddafi gisteren in Moskou ten deel. waar hij werd verwelkomd door de Russische partijlei der Leonid Brezjnjev. Waar nemers zien hltt bezoek als on derdeel van ae poging van hel Kremlin een actievere rol in de diplomatie van het Mid den-Oosten te spelen als te genwicht voor de bezoeken van westelijke letders (Haig en Thatchen aan dat gebied Zondag sloot de Koeweitse mi nister nan buitenlandse za ken. sjeik Saba el-Achmed el- Saba een bezoek aan Moskou af. Komende maand zal ko ning Hoessein van Jordanië de Sowjet-Unie bezoeken. De Sowjets zijn overigens zeer spaarzaam in hun uitingen over de mogelijke hulp die zij Tripoli zouden kunnen verle nen. Sommige diplomaten Opreken van uitbreiding van de wapenleveranties Ande ren zeggen dat hel Kremlin zal streven naar faciliteiten aan de Libische kust. Maar Gaddafi gaf kort geleden ie kennen dat daarvan geen sprake ma Wel - woog de Libische leider de mogelijkheid van de onterte- kening van een verdrag oan vriendschap en samenwer king dat te vergelijken zov zijn met het verdrag dat Mos kou m oktober vorig jaar met Syrië sloot. Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME (GPD) - Van het landelijk congres van de Italiaanse socia listen. dat gistermorgen in Paler mo werd afgesloten, vielen geen omwentelingen in de landspoli- tiek of andere verrassingen te verwachten, en die zijn er dan ook niet gekomen Partijleider Bettino Craxi bevestigde de lijn. die hem de bijval van de congres- meerderheid bezorgde en zijn partij in de regering heeft terug gebracht: de socialisten blnven samenwerken met de christen democraten in de regcring-Forla- ni, want voor een links alti ma tief (samen met de communis ten) is de tijd volgens de socialis ten nog lang met rijp Sinds hij in 1976 het oude bestuur opzij schoof en zelf de leiding overnam, heeft Craxi ernaar ge streefd de partij een nieuw aan zicht te verschaffen en wel voor al door zich af te zetten tegen de twee grote massapartijen, de christen-democraten en de com munitiën. IQ) wielaarde lu I marxisme voor overleefd en tooi- de zich nadrukkelijk met de naam „hervormer", een term die tot dan toe meestal als scheld woord was gebruikt. De grootste nadruk legde Craxi op dc burgerlijke vrijheden en bur gerrechten en hij maakte van el ke gelegenheid gebruik om zich ook daarin zo scherp mogelijk te onderscheiden van de twee grote partijen Op die manier vestigde hij het beeld van de socialisten als een moderne efficinte partij, waarmee rekening moest wor den gehouden. Zo stond Craxi na de laatste ver kiezingen sterk genoeg om. met zijn 12 proeent van de stemmen, niettemin op voet van gelijkheid met de christen-democraten in dc regering terug te keren Znn tegenstanders binnen de partij zitte hij hardhandig aan de kant. en op het congres van Palermo had hij 70 procent van de af gevaardigden achter zich. Maar noezeer dc socialisten ook verstandelijk overtuigd zijn van zyn politieke gelijk, hun hart blijft toch hangen aan het rode verleden. Die gevoelens kwamen duidelijk tot uiting in de ovatie voor communistenlcidcr Berlin gucr. die in zijn groet aan hel congres aandrong op de eenheid van links en dus op een gemeen- schappelijke actie van de beide partijen op weg naar een nieuw socialisme Onmiddellijk daarop kreeg de christen-democratische partijlei der Piccoh een beleefd applaus je. dat net niet hard genoeg was om het fluiten en boegeroep van een deel van de zaal te overstem men. De samenwerking met de christen-democraten gaat kenne lijk niet van harte, al is de meer derheid het met Craxi eens, dat hi l enig haiiban krtl en al hoopt men vurig, dat het inder daad tot hervormingen zal lei den. Congrescommissie wijst actie VS in Angola af WASHINGTON (UPI) - De Afn- ka-commissic van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren unaniem tegen het verzoek gestemd van president Reagan tot intrekking van hot uit 1974 daterend amendement dat Amerikaanse militaire actie in Angola vertui'ilt De commissie kwam gisteren bu een voor de opstelling van de be groting van ontwikkelingshulp voor Afrika van 1982 President Reagan wilde intrekking van het zogenoemde Clark-amende- ment. omdat het volgens hem de mogelijkheden van de buiten landsc politiek beperkt Hf t Clnrk-amendcment werd inder tijd aangenomen om te verhinde ren dat de regering-Ford militai re hulp zou geven aan de Angole se organisatie Unita die tegen dc marxistische MPLA streed De MPLA die op het ogenblik het land regeert kampt nog steeds met de opstandige Unita die door Zuid-Afrika wordt ge steund. Het verzoek van presi dent Reagan was in vele Afri kaanse hoofdsteden negatief ont vangen -SK*

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9