Holland had pech Handbalsters MMO één punt van titel af Jan Arnouts breekt door Beurs Amsterdam lEZSH Öp WK-ijshockey 77 Andere opzet Matz beste springruiter zich atdrogen... Met biljarttitel 71/2 marktberichten Beursoverzlcht 981IAANDAG 27 APRIL 1981 SPORT KliLEIDEN In de veldhandbalcom- El- petitie kwamen gisteren in de landelijke klassen maar vier Jba' Ploe£cn uit de Leidse regio in ac tie: HVS. Oase, Northa en MMO. Wit De heren van Saturnus hadden 5CR. een vrije zondag evenals de da mes van Plantenhoek Foreholte. 5-2» Van de vier ploegen, die wel bin- ™P° nen de lijnen kwamen, stonden _A. HVS en Oase in Stompwijk maar enkele minuten tegenover el kaar. Een valpartij van Lenie van e C der Bosch bij een break-out en direct daarop één van Gerrie Hoogenboom bij Oase deed de ~j6 arbitrage besluiten om de wed- -14 strijd te staken. Een juist besluit -11 want verder handballen was op -8 het door de regen spekgladde -5 veld niet verantwoord meer. "3 De andere ploegen troffen het be- 1 ter in zoverre dat zij niet onver- -20 richter zake huiswaarts behoef den te keren. De dames van Nor tha verdedigden tegen Hermes sterk, maar dat deed de Haagse ploeg net zo. Treffers waren dan ook duur. Bij de rust leidde Her mes met de tekenende score van 3-1. Na de hervatting kon alleen Northa door Nelleke de Jong nog iets aan de produktie doen: 3-2. Voor de andere Northa-treffer zorgde Ilse Geerlings In de tweede klasse blijven lijkt intus sen voor Northa een zware opga ve te zullen worden. De dames van MMO zullen, zoals het er nu naar uitziet, in de komende veld- competitie evenmin in de tweede klasse uitkomen. Maar zakken is er voor de pupillen van Carel Ca- ron niet bij. Gisteren klopte de ploeg uit Rijpwetering de no 2 van de ranglijst, UVG uit Schie dam, gedecideerd met 12-7, na met de rust nog maar op een puntje afstand te hebben ge staan. Dat betekent dat MMO de komende week tegen VELO nog maar één puntje hoeft te halen om feest te kunnen vieren. De re gio Leiden zal dan, als Oase zich in de hoogste klasse weet te handhaven en daar is alle kans op. drie ijzers in het vuur heb ben: HVS. Oase en MMO. In de eerste helft van de wedstrijd Hermes - MMO was het duidelijk dat MMO de "kampioensbib- bers" in de benen had. Maar na de hervatting speelde er maar een ploeg en dat was MMO. Van 5-4 werd het 10-4. voordat Her mes nog even aan bod mocht ko men. De zaak was toen uiteraard al bekeken. Bij de Rijpwete- ringse formatie was Helma Vol- water met 5 treffers topscoorster. gevolgd door Elly van Leeuwen met drie doelpunten. Corrie Els- geest, eveneens 3 treffers en Cor rie Pennings. In het MMO-docl was Truus Lieverse een waardi ge vervangster van Riekie Brunt. In de afdelingsklassc was bij de da mes Olympia '72 beslist sterker dan Hellas 2. dat echter in het doel een vrijwel niet te passeren keepster had staan Zeker zes break-outs, die bovendien zeker niet zwak werden ingeschoten, wist zij te stoppen. Het was dan ook aan haar te danken dat Olympia '72 tenslotte genoegen moest nemen met een puntende- ling. rust 5-4 voor Hellas 2. eind stand 7-7. Bij Olympia '72 waren Olga Smit en Diana van Holst de schutters met respectievelijk 4 en 3 tref fers. Voor Olympia zijn de pro blemen naar het lijkt nu wel voorbij en voor degradatie uit de tweede klasse behoeft niet meer te worden gevreesd. In dezelfde klasse was HVV "70. met keep ster Aimee Visser in topvorm, te sterk voor Duinoord, dat in de eerste helft al op een kansloze af stand werd gespeeld. 6-C voor HVV'70 Na de hervatting blies de Voorschotense ploeg stoom af. zonder echter de marge uit het oog te verliezen. Toen een fel Duinoord tot 7-3 was teruggeko men zette HVV'70 de duim schroeven weer aan. Do Laer- noes. met Lia Looyesteyn in de gebruikelijke hoofdrol. Saturnus wacht op het kampioen schap en de daarop volgende au tomatische promotie naar de tweede klasse. Rijnstreek had in Alphen geen verweer tegen het sterk verdedigend en doordacht aanvallend Saturnus. Via een ruststand van 4-2 werd het een sprekende 10-5 zeee. Maria de Graaff en Margo Kouwenberg met ieder 3 doelpunten waren in de Leidse aanval het meest pro- duktief. Nadelig voor Saturnus was dat er op gras werd gespeeld waardoor de Leidse break-out niet tot hun recht kwam De da mes van MSV boekten in de vier de klasse een verdienstelijke winst tegen DSO 2. rust 3-3. eind stand 7-5. Dat dankte de ploeg uit Noordwijk aan een sterke de fensie. Helma Groenendaal en Hella Lasse zorgden ervoor dat MSV beide punten pakte uit de ze wedstrijd: 7-5 Bij de heren verloor MMO in de tweede klasse van Velo. rust 2-6. eindstand 9-14 Opvallend was dat bij de Rijpwetenngers dit maal niet Gerard Elsgeest teken de voor het leeuwendeel van de doelpunten, maar John van der Meer. die driemaal succes had HW'70 had tegen Hermes 2 het geluk met zich Na een perspec tief biedende 7-4 ruststand voor de Voorschotenaren, kwam Her mes fanatiek terug in de tweede helft en leidde zelfs even voor het einde met 9-8 Een afstands schot glibberde daarop door de handen van de Haagse keeper en in de laatste minuut gebeurde dat nogeens bij een zeven meter worp. die uit de handen van de schutter glipte en daardoor pre cies in de andere hoek kwam als waann de Haagse keeper hem verwachtte. 10-9. De heren van Olympia '72 waren met 14-7 dui delijke sterker dan EDH 2 en MSV pakte na een achterstand bij de rust. 5-7, HVS op de break out helemaal in, 17-12. Rien Sluys was bij MSV de moest op vallende speler in de aanval FRANK BONTE ip. jOTENBURG (GPD) - Met een blik op de rangschikking 3 klinkt het merkwaardig, maar het was vooral ook Neder- us land, dat enige kleur gaf aan het wereldkampioenschap ijshockey in de A-poule. Als vrijwel onbekende en kans- 'o loze debutant werd Nederland toch niet het lachertje van het toernooi. „De Hollanders hadden alleen de jo pech. dat er nog nooit zo sterk 7; gespeeld werd als hier in Zwe- den", was het oordeel van de ge- P- woonlijk brallende Canadese N coach Don Sherry, r- Nederland wordt als ijshockeyna- tie nu dus welwillend bekeken door de giganten, met uitzonde- ringdan van de zich hautain op stellende Westduitsers, die zater dagmiddag aan één zwakke pe riode van de Nederlanders vol doende hadden om een 12-6 winst in de wacht te slepen. Nederland maakte tijdens het WK in Stockholm en Götenburg, dat door slechts 172.497 kijkers werd bezocht, ook het „aardigste" nieuws. Als enige team stuurde het een speler naar huis, name lijk de notoire dwarsligger Cor- kie de Graauw. Verder ontpopte Henkie Hille zich als een nooit aflatende aanstichter van massa- P le kloppartijen. Met een totaal >- van 22 strafminuten werd de ir Amsterdammer de meest be- S strafte speler van het toernooi. 8 Belangrijker was uiteraard, dat het e toch rigoureus verjongde Rus- j_ land op eenzame hoogte bleef staan. Ontmoedigend voor de concurrentie moet zijn, dat de Sowjets bovendien nog jaren 8 vooruit kunnen. Zij brachten als enige natie vier toplijnen op het ijs. Dat houdt onder meer in dat Rusland zich de luxe kan permit teren „helden in de sport" als Va- siliev (32 jaar), Lebedev (30), Pe- trov (34), Shalimov (30), zelfs de vermaarde keeper Tretjak (20) en 1 de fabelachtige winger Maltsev (32) met pensioen te sturen. Debutanten als Krutov (21). Kho- mutov (20) en vooral Drozdetsky (24) en Makarov (23) ontpopten zich als wereldsterren. In tegen stelling daarmee pakte de nood gedwongen verjonging van het Tsjechische team minder goed uit. Anton en Peter Stastny vluchtten naar Canada en hun broer Marian werd geschorst, Novak werd te oud en te lui en de sterrenformatie van Slovan Bra tislava, vorig jaar nog kampioen, degradeerde dit seizoen zelfs. De Tsjechen toonden zich tactisch en vooral ook technisch gelijk waardig aan de Russen. Zij mis ten alleen die snelheid van han delen en de nodige hardheid. Het enige grote en nieuwe talent is Jiri Lala, een 22-jarige winger van Dukla Jihlava. Na dit toer nooi mogen volgens coach Lu- dek Bukac enige dudjes naar het buitenland, waarbij Hlinka (31), Marti,nec (32) en Ebermann (33). West-Duitsland, Zwitserland en Canada wordt waarschijnlijk hun eindpunt. De Tsjechten stelden zich gister avond met een 1-1 deling tegen de Sowjets zeker van de bronzen medaille. Canada nam de WK voor het eerst sinds lange tijd weer eens se rieus. De spelersvakbonden ver plichtten afvallers van de na- competitie zich beschikbaar te stellen en ook naar beste vermo gen te presteren. Dat laatste viel tegen. Toch verschenen er door deze regel een paar legendari sche professionals als Lanny McDonald. Larry Robinson en de in Montreal reeds heilig ver klaarde maar in Zweden falende Guy Lafleur. i wereldkampioen Rusland, Valery Vasiljev. de trofees die zijn land kreeg na het Interessant voor de NHL-scouts. het Amerikaanse profcircus dat in Stockholm onder meer verte genwoordigd werd door de voor malige Nederlandse bondscoach Hal Laycoe, was het optreden van de Zweden en de Finnen. Don Sherry, sinds hij als club- coach ontslagen werd een popu laire televisiepresentator, kon als Canadese leider geen eenheid smeden. De meeste spelers had den daar ook geen boodschap aan, wilden wat vakantie en wa ren bovenal geïnteresseerd in drank en vrouwen. Alleen tegen A1,s ïleree^e„^„e„rd d*„£\ Finland, waarmee de kam- j| jj| pioensronde bereikt werd. en te gen Rusland („dat vindt het thuisfront leuk") lieten de Cana dezen zien wel degelijk over kwaliteiten te beschikken. De olympische kampioen Amerika huldigde een zelfde standpunt. Met uitzondering van Dave Christian gooiden de kwalitatief toch heel behoorlijke Amerika nen er een beetje met de pet naar. Heel anders was het gesteld met de fanatieke en spijkerharde Westduitsers, die onder meer De^eindstand door paspoortschandalen enige kanonnen zagen afvallen. De Duitsers speelden desondanks 4 canada een sterk toernooi, waarvan de 5 ver St 22-jarige Mannheimef Holger 6. Finland Meitinger zelfs de absolute top- 7. West Dlnd scorer werd. 8. Nederl. kort volkomen onbekende Zweedse keeper Peter Lindmark uit de etalage geplukt. Montreal Canadiens contracteerde deze 25-jarige beste goalie van de WK. Een tegenvaller voor de Zweden was het optreden van de voor Washington Capitols uitkomen de Bengt-Ake Gustavsson, die een knie- en schouderblessure opliep. Ondanks de 13-1 ontluis tering tegen de Sowjets, behaal de het gastland de zilveren plak l Sowj. U 2. Zweden 3. Tsj. SI. 0 10 38-12 2 7 16-26 2 6 20-22 5 1 16-3H 1 9 35-28 1 8 33-21 GÖTENBURG (GPD) Het con gres van de Internationale IJs- hockeyfederatie IIHF besloot in Götenburg onder meer op voor stel van Finland, (het komende jaar gastheer), het mondiale toer nooi in de A-poule een andere opzet te geven. Voortaan zullen acht ijshockeyformaties eenmaal tegen elkaar spelen. De vier laagst eindigende teams mogen daarna meteen naar huis. Het hoogst eindigende team speelt vervolgens tegen de nummer vier en de nummers twee en drie treden eenmaal tegen elkaar aan. De winnaars treffen elkaar in de finale. De afvallers strijden om de bronzen plak. 40-30 BIRMINGHAM - De Amerikaan 22-51 LEEDS - In de dnelanden- kamp met West-Duitsland en Groot-Brittannië is Neder land in het afgelopen week einde in Leeds definitief bij gezet in de galerij van nauwe lijks serieus te nemen zwem- naties. Waar het gastland met 244 punten nog eervol kopje onderging tegen de met 271 punten winnende Westduit sers, werden de vertegen woordigers van de KNZB af gedroogd met 174 punten. Zelfs de anders toch zacht moedige bondscoach Bert Sitters zag die ontwikkeling pinnig aan. "Bij ons gedraagt ry ge niveau drijvend. Zij won /zwemmers laten de 200 meler vnje slag en n ^JVYCllUIlClö laiGll nishte op de 100 meter achter r* de Britse June Croft als tw iedereen zich als een ster Maar slechts enkelen kunnen zich dat bij ons werkelijk ver oorloven". De woede van Sitters was niet ongegrond. Als de Britten en Westduitsers werkelijk hard waren gegaan, zou de smade lijke nederlaag nog te verte ren zijn geweest. Maar voor namelijk Conny van Bentum hield zich op dit toch niet ho- de. Op de 200 meter rugslag haakte Fred Eefling passend in op de prestaties van Van Bentum. Hij won dat num mer, zoals ook Jolanda de Rover bij de dames op dat zelfde onderdeel als eerste aantikte. Temidden van alle misère slaagde Nederlands derde rugslagzwemster. Annemaric Verstappen, erin nog een triomf op te vissen op de 200 meter wisselslag. Michael Matz is winnaar gewo den van de wereldbeker voor springruiters. In de finaleronde op zondag in Birmingham ein digde Matz als vijfde Daarmee verzamelde hij achttien punten Opgeteld bij de 21 punten die hij in de voorwedstrijden op vrijdag en zaterdag verzamelde met zijn paard Jetrun kwam hij op een to taal van 39 punten. Het laatste onderdeel eindigde in een overwinning voor de Engels man Malcolm Pyrah met Tower- lands Anglezarke. Hij werd acht ste in het eindklassement. Johan Heins deed het met Larramy in het laatste onderdeel uitstekend met slechts acht strafpunten. De achtste plaats in de finale en de twaalfde in de wereldcup waren daarvan het gevolg. WARFFUM - Het nivelleren is in de biljartsport in korte tijd gebeurd. De gevestigde orde - Vultink en Van der Smissen heeft moeten inleveren. Het zevende en laat ste nationale kampioenschap van het seizoen 80 81 lever de de zevende titeldrager op. In Warffum werd Jan Arnouts uit Etten Leur kampioen in het 71/2. Zo kreeg in de brede nationale top ieder zijn deel De kampioen schappen van het bijna afgelo pen seizoen brachten de volgen de winnaars: Kunststoten: Van Oosterhout. Vrij spel Van de Kruisweg. 47/1: Vultink. 47/2. Vet, 71/2: Arnouts. Bandstoten Bongers. Driebanden. Van der Looy en vijfkamp: Van der Smis sen. Met de wetenschap dat veel spelers aan ten minste vijf kampioen schappen deelnemen, zijn de na tionale kampioenschappen dus best interessant. De afloop staat blijkbaar nimmer van te voren vast. Het is daarom alleszins merkwaar dig. dat de publieke belangstel ling voor deze evenementen ver dwenen is. De biljartbond mag zich verheugen in de klasse van het grote spelersarsenaal. Er zal nu echter toch iets bedacht moe ten worden om de interesse bij de massa te vergroten. Zelfs in Warffum, gelegen in het dak van Nederland, waar zelden topsport te zien is. was de kleine zaal geen enkele keer uitverkocht. Het kampioenschap 71/2 was best interessant. Al viel de beslissing al in de voorlaatste ronde. Jan Arnouts was tot dat moment on geslagen, terwijl zijn naaste con currenten Bongers en Van der Smissen inmiddels twee keer hadden verloren. Piet Vet gaf het toernooi glans door in de derde en vierde ronde de afwezige Vul tink zijn record geprolongeerde serie af te pakken. Op basis van een reeks van 300 stootte Vet door tot 425. Het record kwam daarmee erg scherp te staan. Het was alweer negen jaar geleden dat Vultink de 300 in een beurt produceerde. In Warffum was Arnouts de enige speler die niet ten prooi viel aan een inzinking. Bij de start was hij niet erg in vorm. In de eerste ron de had de 22-jarige benjamin van het toernooi elf beurten nodig om de door een voorhoofdsholte- ontsteking geplaagde Louis Ha- vermans te verslaan Ver weg van het café van zijn vader, waar hij dikwijls de helpende hand toesteekt, groeide Arnouts in het verloop van het toernooi naar een steeds betere vorm De meeste beurten gebruikte hij te gen de mindere goden De min ste op de momenten dat het er op aankwam zoals in de vijfde ron de tegen Van der Smissen en in de zesde tegen Bessems. Met veel allure rekende Arnouts af met het verleden, toen hij op de zaterdag dikwijls zijn slechtste paftiien speelde. In het 71/2 had Arnouts ook nog nooit zo'n hoog gemiddelde gehaald als in Warf fum. Doorzijn gegroeide zelfver trouwen loste hij zelfs de moei lijkste stoten met ingewikkelde patronen over drie en meer ban den op. In de laatste ronde, toen alle spanning al verdwenen was. won hij ook nog van Bongers Deze tweede Nederlandse titel, na het libre van vorig jaar, beteken de de doorbraak van Arnouts De Fransman Con nes son bestem pelde hem twee jaar geleden reeds als het grootse Nederland se talent Vooral omdat hu zoveel allure paart aan vechtersmentali teil Arnouts had alleen nog wat meer zelfvertrouwen nodig Dat kreeg hij in Warffum Volgend seizoen kan hij misschien al in ternationaal doorstoten Arnouts V.d Smissen Bongers Vet Bessems Ha vermans V Deventer Velthuis 14 214 4285 10 146 33 38 8 216 29 44 6 300 42 79 6 186 31 78 6 124 22 49 6 142 1898 0 137 17 24 (gedegradeerd» LEIDEN - Leidse groente- en truitve- ling. maandag. Appe ls 57 127. Andijvie 150 - 165. Snij bonen 620 - 700. Spitskool 210 220, Postelein 280 - 290. Prei 55 280. Rabar-' her 44-61. Spinazie 205 255, Uien 54 - 108. Witlof 130 420. Bloemkool 1x6 370 405. Bloemkool 8 st 255 335. Bloem- kool 10 st 215 - 290. Bospeen 300. Peter selie 100 - 109 Selderij 46 82 Paprika kg 210 st 58 75 LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wet den vandaag 1483 du-ren aangevoerd Daaronder waren 1182 slachtrv.r.d. r. n en 301 schapenlammeren De pnjren voor het slachtvee - slach trunderen waren als volgt stieren le kwaliteit van 8.00 tot 8 40. stieren 2e kwaliteit van 7.50 tot 7 90. vaarzen le kwaliteit van 7 60 tot 8 50 vaarzen 2e kwaliteit van 7.00 tot 7.50. koeien le kwaliteit van 7.50 tot 8.40. koeien 2e kwaliteit van 7.00 tot 7.45. koeien 3e kwaliteit van 6.40 tot 695. worstkoeicn van 5.50 tot 6.50. extra kwaliteit dikbii len van 8.75 tot 14.25 De re prijzen zgn per kilo geslacht gewicht Voor het gebruiksvee lagen dc prijzen zo schapen van 200 tot 270. zuiglamme ren van 160 tot 220 lammeren Oberhou ders 210 tot 300 Pnj/in p«-r stuk Toelichtingen (aanvoer, handel, prij zen) slachtrunderen redelijk, vlug. ho ger. schapen/lammeren matig, vlug, ho ger MAANDAG 27 APRIL 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 505.00b 505,00 63.00 40.50 115.00e BELEGGINGS- INSTITUTEN GOUD EN ZILVER Goud on bes» 37680 - 30360 vorige 36150 - Zilver anbew 815 - 918. vorige 825 - 928 BUITENLANDS GELD 10950 112.50 AMSTERDAM (ANP) - Dc Am sterdamse effectenbeurs is de nieuwe week met een enigszins verdeelde stemming van start ge gaan Vast in de markt lag Akzo op 24,80 met een winst van 0.60 Deze vooruitgang werd toe geschreven aan lokale vraag KLM moest wat achteruit Winst nemingen hadden tot gevolg dat de notering met 2.50 naar bene den ging tot 124 Unilever was begin beurs 0.50 ho ger op 1143.20 Daarna ging de koers verder naar boven en mid denbeurs werden zaken gedaan op 144,40 Philips was 0.10 ho ger op 21.40 en Koninklijke Olie daalde met 0.20 tot #1.30 Hoogovens gaf een reactie te zien van 0,40 op 19.90 De bankaandelen waren licht ver deeld. waarbij NMB 2 achteruit moest tot 169 Deze reactie werd toegeschreven aan de uitla tingen in het cmissicprospcclus waann o m. staat dat veronder stcld wordt dat de winst over de eerste zes maanden van dit jaar lager zal uitvallen dan die over dezelfde periode van vorig jaar

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21