Frans Cuijpers schaakwinnaar na helse nacht 'tisTDK! Zij span top deelt in België klap uit aan buitenlanders Fides werkt zich uit de nesten Har Kip blijft bij Leiden Mamola start met zege in GP van Oostenrijk Classe Royale. Pils van grote klasse.) MAANDAG 27 APRIL 1981 PAGINA 19 LEIDEN - Har Kip. meervoudig international, heeft toch gekozen voor continuering van zijn ver blijf bij Parker Leiden. De center zou aanvankelijk volgend sei zoen voor Tonego uitkomen toen hij begin januari nog geen uit sluitsel over een nieuw contract kon krijgen. Kip. die in het bezit is van een boerderij in Markelo, solliciteerde dan ook naar een baan in het onderwijs in Twente. Interim-bondscoach Ton Boot, de opvolger van Han Wallaart, wilde evenwel liever Kip dan Bert Kragtwijk (DL Amsterdam) als 'back up-center' achter Ste ve Puidokas. Kip tekende voor twee jaar bij. Tevens is Trotters-spelverdeler Peter Paulides de voornaamste kandidaat voor de opvulling van de tien-koppige selectie. Hij te kent pas als zijn knie-operatie is geslaagd. Tenslotte heeft het Bel gische Verviers belangstelling voor Tony Parker en de Amster dammer Dave Downey. BETEKOM - "Mooier kan het niet. De buitenlanders hebben op Böhler na vrijwel geen punt kunnen pakken. En door de goede prestaties van de andere Nederlanders heb ik nu een mooie steun in de rug voor de resterende Grand Pnx-wedstnjden. Waarom zou ik geen wereldkampioen kunnen worden? Ik barst van het zelfvertrouwen en die we reldtitel is voor mij een grote uitdaging". i met bakkenist Kees Hoogervorst naar een derde plaats t De Amersfoortse coureur Ton van Heugten genoot zichtbaar van zijn eclatante overwinning in de Grote Prijs van België voor zij- spanrijders. De 35-jarige oud-Eu- ropese en regerend nationaal kampioen was gisteren in Bete- kom voor iedereen te sterk en nestelde zich middels twee man che-overwinningen op een riante eerste plaats in de strijd om het wereldkampioenschap. Op het Belgische Balenbergcircuit Veel spanning in Minerva LEIDEN - Met gemengde gevoelens namen de spelers afscheid van de Leidse schaak nacht, die in Frans Cuijpers een verrassende winnaar kende. Aan de ene kant was het erg gezellig geweest, maar anderzijds was het gebeuren ook een vermoeiende aange legenheid. Ook bij een schaker gaat zo'n nacht immers in de kouwe kleren zitten. Bovendien hakten de langdurige pauzes en de verlichtingsproblemen ook nog eens danig op de gesteldheid in. Mocht het dan ook tot een herha ling van dit festijn in sociëteit Minerva komen, dat hangt van de sponsors af, dan zullen de spe- Iers frequenter in actie moeten» f komen dan de 23 vluggertjes die i zij in de nacht van vrijdag op za terdag afwerkten. De schakers waren immers gekomen om te schaken, iets dat door de langdu rige rustperiodes lang niet altijd het geval kon zijn. Hopelijk zul len in geval van een herhaling ook meer gegadigden dan de 64 uit de eerste editie hun drempel vrees overwinnen en zich een nacht aan het snelschaken over geven. De matige opkomst was er nu verantwoordelijk voor dat Minerva een wat kille indruk achterliet. Sportief bezien verliep alles verder op rolletjes. Het kwalitatief ster ke deelnemersveld gaf elkaar weinig toe, waardoor het lange tijd spannend was. De scores in de voorrondes wezen al in die richting. Bert Enklaar was hierin de beste, maar ook hij kwam niet verder dan 9V2 punt. Achter hem volgde een drietal spelers met 9 punten uit 12 partijen. Hans Böhm, Wind en de sterk verras send goed draaiende Alexander Münninghoff waren goed voor dit totaal. In de hoogste finaletwaalfkamp rolden Böhm. Ad van de Berg en de jeugdige Frans Cuijpers het beste uit de startblokken. Ad v.d. Berg was de eerste die moest af haken. Hij 'sneuvelde' driemaal op rij en wel tegen Cuijpers, Mac Lean en Perez Garcia. Halverwe ge de competitie ging Hans Böhm in de fout. Ook hij verloor van Cuijpers, waarna de favoriet tevens tegen enkele andere op ponenten de fout inging. Voor Cuijpers was toen de weg vrij om zich op gedegen wijze van de eindzege te verzekeren. De Eind- hovenaar speelde tweemaal zo sterk in de voorrondes en stond slechts vier remises af: tegen Joop Piket. Perez Garcia. Wind en Enklaar. In totaliteit was dit goed voor een score van 9 uit 11. Ad v.d. Berg herstelde zich erg goed van zijn inzinking en eiste met 7V2 punt de tweede plaats voor zich op. De eindstand in de hoogste groep: 1 Cuijpers 9; 2 V.d. Berg 7l/2; 3 Böhm 6V2; 4-5 Enklaar en Perez Garcia 6; 6 Wind 5Vi; 7-9 Piket. V. Dijken en Mac Lean 5; 10 Mün ninghoff 4'/2; 11 V.d. Spek 3V2; 12 Hofman IV2. Winnaars in de an dere groepen waren: 2-Luberti 11 uit 113 R.v.d.Aardweg 7 uit 9; 4 Verstegen 7 uit 9; 5 Wise 8'/2 uit 9: 6-V.Tuyl en V.d.Locht 8V2 uit 9. De tot twee uur 's nachts gehouden demonstratie met de schaakcom puters mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Conti nu waren de apparaten bezet Het interessantst waren de vlug gertjes die Rinie Kuyf en Bert Enklaar tegen de nieuwe Sargon 2'/2 speelden. Met één minuut be denktijd tegen niveau 3 bleken beide toppers het nog net te kun nen redden. John van der Wiel en Rinie Kuyf verspeelden zaterdagmiddag op het stadhuisplein een "overdekte" openlucht simultaan. Van der Wiel hier op de foto in actie) won al zijn dertig partijen. Kuyf gaf een kloksimultaan en verloor daarin vier van de twintig duels. werd immers de eerste WK-con- frontatie van dit seizoen afge werkt En de Nederlandse af vaardiging deed dat perfect. On der aanvoering van een ouder wets knap koersende Van Heug ten werd de complete buiten landse concurrentie aan flarden gereden. Op het erepodim was dan ook louter plaats voor Oran je-mannen. Een breed lachende Van Heugten werd geflankeerd door de al niet minder blije Jan Bakens en Wil van der Laan. die respectievelijk een tweede en derde plaats in het WK-klasse- ment veroverden. En om de Hol landse dag helemaal feestelijk te maken eindigde August Muller op een vijfde plaats. In de annalen van de nationale zij- spancross is een derehjke presta tie van formaat niet terug te vin den. De WK-stnjd kende dan ook een zeer verrassende start, waar in de gevestigde buitenlandse or de een gevoelig prestige-verlies leed. "Ik denk dat ze ons onder schat hebben, hoewel we juist in Betekom toch vaker succes heb ben. Wy hebben ons in ieder ge val erg goed voorbereid op dit seizoen en zijn ook wat meer gaan trainen. Vooral op conditie en dat blijkt erg belangrijk te zijn", verklaarde Van Heugten het grote verschil met rijders als drievoudig Europees kampioen Robert Grogg en Hansueli Bach- told. Deze beide Zwitserse favo neten alsmede de Duitser Josef Brockhausen kwamen er niet aan te pas. Slechts de regerend titelhouder Reinhard Bohler uit Duitsland kon zich enigszins (vierde) handhaven in het door de Nederlanders ontketende ge weld Ter Aarder Wil van der Laan vond dat de Nederlandse progressie in de machines gezocht moest wor den. Anders zou hij de hegemo nie ook niet kunnen verklaren. "Wij rijden nu op gelijkwaardig materiaal. De Zwitsers en de Duitsers hebben altijd betere machines gehad, maar die tijd is voorbij". Of de Nederlanders na dit eerste SALZBURG (ANP) - Randy Mamola is gisteren, voor meer dan 100.000 toeschou wers op de Salzburgring win naar geworden van de eerste wedstrijd voor het wereld kampioenschap motorren- nen in de 500 cc-klasse. De Amerikaanse rijder dankte de zege, die hem vijftien pun ten voor het wereldkam pioenschap opleverde, mede aan het uitvallen van Marco Lucchinelli. De Italiaan, met de Nieuwzee- lander William Crosby (twee de) snelste in de training, leidde het veld van de start tot de elfde ronde. Toen moest hij wegens motorpech de strijd staken De beste Nederlander werd Boet van Duimen, die deel uitmaakte van een groepje van drie renners dat streed om de derde plaats in de eindrangschikking. De Ne derlandse Yamaha-renner moest in de slotfase echter de Japanner Hiroyuki Kawasa ki. die als derde werd afge- vlagd, en de Brit Barry Shee- ne laten voorgaan. De vijfde plaats leverde de Nederlan der zes punten op voor de we reldtitel. Jack Middelburg werd achtste en voor Wil Hartog was er een negende plaats. Tot de uitval lers behoorde ook de Ameri kaan Kenny Roberts houder van de wereldtitel. Hij stopte na dertien ronden. De race in de 350 cc-klasse, de tweede van dit seizoen die telt voor de wereldtitel, lever de een verrassing op. De zege ging naar de Fransman Pa trick Fernandez. De Yamaha- renner leverde een langdurig furieus gevecht met de titel verdediger Diger, de Zuid- afnkaanse coureur John Eke- rold en de Westduitser Anton Mang. Mang ging als tweede over de streep en Ekerold als derde. De Italiaanse oud-wereld kampioen Walter Villa kwam in deze race ten val. Hij werd met een bekkenbreuk en een aantal gebroken ribben in een ziekenhuis opgenomen. In de lichtste klasse was Angel Nieto oppermachtig. De ne genvoudige wereldkampioen ging voor de Italianen Rigia- ni en Bianchi door de finish Henk van Kessel stuurde zyn Ega naar de tiende plaats, die nog juist een punt voor de wereldtitel opleverde. De afsluitende race van de zij spannen, de eerste die telde voor de wereldtitel, leverde een zege op voor de Engels Zweedse combinatie Taylor- Johansson. Van de Ven en Troeyen pakten met een tien de plaats nog juist een puntje voor de wereldtitel van de driewielers. succes een dominerende rol kun nen blijven spelen, moet worden afgewacht. Van Heugten voelt zichzelf in ieder geval favoriet door de eindzege in het WK-ge- beuren, dat nog een hele reeks GP's in petto heeft. Maar hij was niet diegene, die als eerste op jacht ging naar een matche-zege. Geheel tegen zijn gewoonte in schoot juist Van der I^ian in de eerste omloop als snelste uit de startblokken. "Ik heb daarby be wust risico genomen en dat pak te goed uit. Voor hetzelfde gold hadden ze me toen aan twee kan ten ïngsloten", wist de op winst beluste, snelle caféhouder. Van der Laan kon de leiding niet lang vasthouden Enkele foutjes van zyn nieuwe, nog onervaren bakkenist Kees Hoogervorst kostte hem de kop positie, die toen in handen kwam van Van Heugten Aan het mees terschap van Van Heugten kon vervolgens niemand meer tor nen. Regelmatig zijn voorsprong uitbreidend, bereikte de Amers- foorter onbedreigd als eerste de finish. Van der Laan slaagde er keurig in om in derde positie he vige aanvallen van de Duitser Brockhausen af te slaan en zo z'n eerste tien WK-punten te verove ren. Toch besefte hy na afloop dat er een hogere klassering in heeft gezeten Jan Bakens stoof met een achterstand van 35 se conden als tweede over de finish. Zo regulier als de eerste manche van ruim een half uur verlopen was. zo chaotisch kreeg de twee de gestalte. Vrij snel na de start - met Van Heugten in leidende rol en Van der Laan als tiende - ont stond er een levensgrote opstop ping op de door de regenval zacht geworden baan. Tegen de centraal in het parcours gelegen heuvel waren machines in het zand bly ven steken en met grote moeite konden sommigen hun weg vervolgen. Anderen vielen uit. velen verspeelden kostbare seconden om zich tussen de meute door te wringen. De gehe le manche bleef die plek z'n slachtoffers eisen, maar Van Heugten stuurde als een gesle pen vos door die moeilykheden heen. En Van der Laan. die een betere samenwerking met z'n bakkenist had gevonden, werkte zich ondanks een even stilgeval len motor nog op naar een vierde emdplaats. Uitslagen le manche: 1, Van Heugten'Kig- gen, 2 Bakens/Van Heek, 3. Van der Laan/Hogervorst, 4 Broek - hausen/Rebcle (Did), 5. Bens De Wild 2e manche: I. Van Heugten/Kig- gen, 2 Bakens Van Heek. 3 Bóh Ier/Muller (Did), 4. Van der Laan/ Hoogervorst, 5. De KortTorfs (Belgie). Dagklasscment: 1 Van Heugten/ Kiggen (Ned). 2 Bakens/Van Heek (Ned), 3 Van der Laan/ Hoogervorst (Ned), 4 Böhler Muller (Did), 5 Muller/Van der Byl (Ned ADVERTENTIE Hel zinnelie onderaan de advertentie regl iels over o ons pilsje. De grootte van - -l| deze advertentie iets over de prijs. Danaïden scheurt kampioenskansen Oost Arnhem aan flarden Zege Sowjet-basketballers BREMERHAVEN (ANP) - De Sowjet-Unie heeft het basketbal- toernooi van Bremerhaven ge wonnen. In de laatste wedstrijd versloegen de Europese kam pioenen West-Duitsland met 92 79 De Duitsers, die in het Europese B- kampioenschap in een groep met Nederland zijn ingedeeld, kon den de ploeg van de Sowjet-Unie een klein kwartier (35-36) bijhou den. Bij rust was het verschil zonder al te veel moeite vast tot het eindsignaal. De produktiefste Duitse speles wa ren Zander (20), Arpe (16). Hei- drich en Pappert (12). Finland sloot het toernooi af met winst op Belgie, 100-85 De eindstand werd daardoor 1. Sowjet-Unie 6 pnt., 2 West-Duitsland 4 pnt.. 3. Finland 2 pnt., 4 België 0 pnt. LEIDEN - In de eerste klasse A van de korfbalcompctitie heeft Pernix dankzij de "hulp" van stadgenoot Ons Eiland en streek genoot TOP de leiding weer kun nen overnemen van GKV. Eer der vorige week veroverde Ons Eiland in een inhaalwedstrijd een kostbaar punt op GKV. ter wijl TOP zich uit het degradatie gebeuren vrij maakte door GKV in eigen huis met 6-8 te verslaan Pernix zelf zette de puntjes op de i door met groot gemak Albatros te verslaan (14-12). In de Promo tieklasse B werkte Fides Pacta zich grotendeels uit de (degrada tie)-nesten door Excelsior met 7- 6 te kloppen. De Danaïden scheurde de kampioenskansen van Oost Arnhem aan flarden via een zwaarbevochten, maar ver diende overwinning. Zuiderkwartier zag de kansen op de titel in de eerste klasse B na genoeg verdwijnen De geel blauwen kwamen tegen OSCR niet verder dan een gelijkspel In deze klasse speelde Crescendo het klaar om de laatste strohalm te grijpen. Door de overwinning (ADVERTENTIE) Overal hoor je t direkt: de beste cassette voor elke opname. De veel gevraagd^ AD-cassette van TDK Heem 4e proef en klinkt helder, transparanten "ruis"-loos Normal bias AVC-NED op DKC heeft de ploeg van trai ner Frans de Haas de kans om degradatie te ontlopen als de bei de laatste wedstrijden in winst worden omgezet Fides Pacta-Excelsior 7-6 (4-4). De belangen die op het spel stonden bij deze wedstrijd waren zo groot dat het niet verwonderlijk was dat het niveau waarop zich deze wedstrijd afspeelde erg laag was Echter de spanning en enige scheidsrechterlijke dwalingen gaven het publiek voldoende compensatie. De grootste dwa ling van de scheidsrechter was wel het uit het veld zenden van Robin Sommeling na het nemen van een vrije bal Sommeling. die na het fluitsignaal de bal in het gelaat van zijn tegenstander speelde 'moedwillig of niet moedwillig) moest het veld ver laten, maar werd na afloop door de scheidsrechter gepardon neerd. Fides Pacta dat door deze ingreep met 11 man verder moest gaan. zag toch kans de toen op het scorebord prijkende achterstand om te zetten in een voorsprong (van 3-4 naar 5-4). In de tweede helft kwam Fides Pac ta nog juist op tijd voorbij Excel sior dat een 5-6 voorsprong had kunnen nemen. Door doel pun ten van Diet Rijsbergen, Joke N oord crvl iet, Aad de Vos. Hen- nie Piket en Dik Onderwater kwam Fides Pacta op 7-6. De Danaidcn-Oost Arnhem 5-4 (3- 2). Een hard werkend De Danai den dat vrijuit de competitie kan uitspelen, omdat geen enkel be lang meer op het spel staat, heeft kans gezien koploper Oost Arn hem naar het tweede plan te spe len. De Danaïden zette Oost Arn hem vast na een waarlijk grootse aktie van Jeanet Smits, die Cees Christiaanse op onnavolgbare wijze aanspeelde (1-1). Bea Schram* bracht vervol)',, n D< Danaïden op het goede spoor (3 1). In de tweede helft kwam Oost Arnhem weer langszij, maar een uitstekend eerste aanvalsvak van De Danaïden bracht de Leidse ploeg wederom op voorsprong (5-3). Pressiewerk van Oost Arn hem bracht in de laatste tien mi nuten nog volop spanning (5-4) maar een stug volhoudende ver dediging met Ruud Visser in een nadrukkelyke hoofdrol hield stand De overige doelpunten werden gescoord door Jeanet Smits en Cees Christiaanse. Pernix-Albatros 14-12(6-5). Pernix gaat na deze overwinning met een punt voorsprong naar het be slissende duel tegen GKV De Leidse ploeg speelde een uitste kende eerste helft, maar kon toch niet voldoende afstand ne men van Albatros Via 2 1.4 2 n 6-4 werd een 6-5 ruststand be reikt, die echter in de 2e helft door Pernix drastisch werd ge wyzigd. Na tien minuten bracht de Leidse ploeg het geschut in stelling waardoor Albatros via 8 6 op 10-6 werd gezet Ook in h» t tweede kwartier van de tweede helft kon Pernix makkelyk de korf vinden Vooral Kees Hor tensius had weinig moeite met het juiste nchtingsgevoel (4x) Pas in de slotfase zag Albatros kans de 14-lü score te verklei nen. Overige doelpunten: Janko Brccdveld, Kees v. d Kraan (4x). Kees Brokaar. Peter Kuiper (2x) en Eelco Koolhaas (2x) Vriendenschaar-Ons F.iland 9-11 (5-7). Het degradatiegevaar voor Ons Eiland is nog wel aanwezig, maar het gelijke spel eerder deze week tegen GKV Q4)en de ove winning op Vriendenschaar ge ven de Leidse ploeg toch betere uitzichten op lijfsbehoud. Tegen Vriendenschaar kwam Ons Ei land na 45 minuten korfbal op een verdiende 5-7 voorsprong Weliswaar werd deze door Vrien denschaar direkt in de 2e helft genivelleerd, maar een beter.Ons Eiland zag daarna toch weer kans om een 7-9 voorsprong te nemen. Zonder nog in gevaar ge weest te zyn eindigde deze wed strijd tn een 9-11 overwinning voor de Leidse ploeg. Doelpun ten Huib Hassclbath (3x). Olga Soedan (3x), Jan van Kalkeren (2x). Arnout van Lunteren. Julia Arnoldus en Paul Rietkerk ZaMerkwarticrOSCR 14) Slechts in eén helft hebben de aanvallers van Zuiderkwartier en OSCR de korf kunnen vinden In d<- 2e helft waren de beide ploegen niet m staat ëën succes volle aanval op te zetten. Ook de wissels die in het Leidse team werden aangewend Theo v. d. Leek en Connie Hildebrand. konden aan de malaise geen ver andenng brengen. De drie doel punten waren afkomstig van Toos van Dam. Joep van Dam en Dirk Jan de Kreek Degradatiegevaar Voor Crescendo en De Algemene zullen de laatste twee competi tiewedstryden van zeer grote be tekenis zyn Crescendo dat door een overwinning op DKC (7 6) uit ogenschijnlijk»- verloren posi tie toch nog mogclykheden heeft gccreeerd om de dans te ont springen, zal tegen De Algemene de "successtory" kunnen afma ken. Crescendo won verdiend van DKC door doelpunten van Wim Barends. Louis Kok (2x). Henk Alberts, Wilfred Cornells se, Chris Driessc en het in de laatste minuut vallende doelpunt van Marlies Brouwer De Algemene had geen schyn van kan>. tegen koploper Blauw Wit Weliswaar bleef de schade tot aan de rust beperkt tot ©tn 5-3 achterstand, maar toen De Alge mene vlak na rust op een 8 3 ach terstand werd gezet, bleek de weerstand gebroken Via 8-5 werd een verdiende 13 5 neder laag geleden tegen Blauw Wit De doelpunten werden gescoord door Ruud van Vliet (2x). Wim van Vliet, Wim van Ilerson en Hennie Rusman. In de derde klasse versloeg Veloci- tas koploper Fiks met groot ver schil. De Leiderdorpers wonnen dit duel met 10 A u' Dy van Velocitas had met 3 doelpun ten ren groot aandeel in de score KNS ver»»verde tegen Eureka een verdiend punt door met S-l» gelijk te GERT GRESS1E

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19