'Geen pret meer aan' De professor en de rellen Dissidenten in CDA gehekeld Visfraude in Vlissingen Vandalisme in scholen verontrust personeel Rijk geeft bijdrage kiltunnel jarino rekreafe ZATERDAG 25 APRIL 1981 gra.uihiiMiUK&- VLISSINGEN (GPD) - De Vlis- singse wethouder voor visserij zaken. Adan. heeft gisteren ver klaard zich niet te kunnen voor stellen dat de gemeente Vlissin- gen zich aan oniechtmatige han delingen heeft schuldig gemaakt binnen de exploitatie van de vis markt. Hij reageerde hiermee op uitlatingen van politie en justitie over de gemaakte vorderingen in het onderzoek naar de omvang rijke visserij fraude in Zeeland. Volgens mededelingen van de poli tie heeft het gemeentelijk visaf- slagbedrijf met toestemming van B en W van Vlissingen jarenlang heffingen opgelegd over partijen vis die door vissers buiten de mijn om. en daarmee dus eigen lijk op illegale wijze, recht streeks aan de handel werden af gezet. Wethouder Adan: ..Ik kan me nau welijks voorstellen dat er gefrau- Boekhouding in beslag genomen deerd kan zijn. Daarvoor zijn er te veel controlerende instanties in touw. De gemeentelijke boek houding staat onder strenge con trole van het bureau voor verifi catie van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten Het 20 man tellende opsporings team dat zich bezighoudt met de kwestie van de visserij fraude, is deze week overgegaan lot het in beslag nemen van de boekhou ding van de visafslag in Vlissin gen. Er werden op de vismijn geen aanhoudingen verricht. Het is de verwachting dat ook de ver antwoordelijke wethouder voor visserijzaken nader over deze kwestie door de politie zal wor den gehoord. Bij het onderzoek is. aldus de poli tie. aan het licht gekomen dat de gemeentelijke dienst die zich be kommert over de activiteiten in de vismijn, de afgelopen jaren heffingen heeft verricht over par tijen vis die door de vissers rechtstreeks aan de handel wer den verkocht. De mijnheffing a drie procent van de besomming, werd door de ge meente opgelegd aan de hand van de door vissers onderling op gegeven hoeveelheden vis die buiten de mijn om werden ver handeld. De bedragen die over de zwarte vis werden geheven, worden geschat op tienduizen den guldens. Uit het tot op heden gevorderde onderzoek is gebleken dat B en W van Vlissingen de heffingen zouden hebben opgelegd op mondeling verzoek van de vis sers zelf. Gevraagd naar een reac tie op deze uitlatingen zei wet houder Adan dat er destijds wel besluiten zijn genomen ..om het een en ander te regelen..Maar dat wil nog niet zeggen dat we toestemming hebben gegeven om te frauderen". De heer Adan: „Er lopen al jaren lang mensen van de AID (Alge mene Inspectie Dienst) op de vis mijn rond. Die hebben dan jaren lang dingen door de vingers ge- Het was een publiek ge heim dat vart erd i kocht. Er zijn nooit duidelijke richtlijnen van de rijksoverheid gekomen en er zou eindelijk ook eens een Europees beleid in deze moeten komen". Kabinet schrapt in uitgaven DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal opnieuw fors het mes zetten in de uitgaven van de overheid. Het gaat hierbij om bezuinigingen van in totaal enkele honderden miljoe nen guldens. Daarnaast dreigt nog deze zomer een aan vullende bezuinigingsronde nodig te worden. Dit blijkt uit de komende Voor jaarsnota, waarover het kabinet gisteren overeenstemming heeft bereikt. De nota. die volgens pre mier Van Agt „een somber beeld" van de economie zal schetsen. In Rotterdam, na afloop van een verkiezingsbijeenkomst, zei pre mier Van Agt echter dat het tota le tekort het nodig maakt dat de totale rijksbegroting zal worden „ingedikt." Dat betekent dat alle departementen vermoedelijk minder zullen mogen uitgeven, dan zij nog in september vorig jaar dachten. Binnen het kabinet leidden de nieuwe bezuinigingen dan ook tot enig gemor van de kant van de ministers. „Er was enige la waai over wie wat moet dragen." zei de premier na afloop van de ministerraad. Maar zijn voorstel van het begin van de week werd uiteindelijk zonder problemen aanvaard. Aan de andere kant beschouwde hij het als een klein wonder, dat de ministers elkaar op de nieuwe bezuinigingen ge vonden hadden. Kabinet aarzelt DAF-order over DEN HAAG (GPD) - DAF is nog steeds niet zeker van de order voor de (licentie)bouw van 841 YPR-765-pantserwagens voor de Koninklijke Landmacht. Het ka binet heeft gisteren uitvoerig over deze kwes.tie gesproken, maar nog geen besluit genomen. De Eindhovense fabriek blijkt nog steeds te duur. Aanschaf van de pantserwagens direct bij de oor spronkelijke fabrikant, FMC uit de Verenigde Stalen, is 270 mil joen gulden duurder dan bouw bij DAF. Daarentegen staat voor ruim 500 werknemers in Eindho ven de werkgelegenheid op het spel. Een groep ministers (defensie, fi- nancin. economische zaken, so ciale zaken) onder leiding van premier Van Agt zal zich volgen de week opnieuw over deze kwestie buigen Daarna zal een gezamenlijk advies aan het vol tallige kabinet worden gedaan. Het kabinet heeft volgens de mi nister-president nog geen besluit genomen over de vraag welk prijsverschil aanvaardbaar is. „Maar we moeten deze zaak niet louter cijfermatig benaderen. Wanneer we dat doen, dan kun nen we alleen maar concluderen dat de meerprijs bijzonder hoog is in vergelijking tot het aantal te behalen manuren werk". „Het gaat hierbij echter niet alleen om een vergelijking van de man- uurprijzen maar ook om hel in stand houden van een produktie- vermogen bij DAF". Op de vraag of deze uitlating positief voor DAF uitgelegd kan worden, wil de de premier niet ingaan. „De zaak is nu nog geheel open". Volgens de meest recente berich ten is de licentiebouw bij DAF (in samenwerking met RSV) meer dan 200 miljoen gulden duurder dan directe aanschaf in Amerika, waarmee 090 miljoen gulden gemoeid zou zijn. Het ka binet heeft tot nog toe in de dis cussies met hel parlement laten blijken een verschil van 100 mil joen gulden het maximaal aan vaardbare te vinden. DAF heeft zijn prijs inmiddels verlaagd, maar omdat de Amerikaanse fa brikant FMC hetzelfde deed, blijft er een enorm prijsverschil. Deze order en eventuele aanvullen de orders (aan het eind van de ja ren '80 zijn nog meer nieuwe pantserwagens nodig) zouden de werkgelegenheid bij deze afde ling tot 2000 ^ilig kunnen stel- Het beeld dat uit de Voorjaarsnota naar voren komt, is volgens de minister-president zo somber dat een nieuwe bezuinigingsronde in augustus niet uit te sluiten valt. Dat betekent dat het huidige ka binet, dat dan demissionair zal zijn. toch een dergelijke ingrij pende beslissing zal moeten ne- Staatsrechtelijk kan dat grote pro blemen opleveren, omdat de praktijk is dat in dergelijke ge vallen ook de oppositie nauw bij de besluitvorming betrokken wordt. Tegenover de TROS-radio ver klaarde Van Agt overigens dat de aanvullende bezuinigingen op de overheidsuitgaven geen directe gevolgen zouden hebben voor de koopkracht van de mensen. Wel betekent een dergelijke snijden in de verschillende begrotingen dat de overheid minder geld be steedt, zodat de totale werkloos heid gemakkelijk kan toenemen. In zijn antwoord op vragen uit het publiek trok de premier overi gens zijn uitspraak over de aan trekkelijkheid van oppositievoe- ren een heel stuk in. Hij liet we ten deze verklaring als „scherts" bedoeld te hebben tijdens zijn wekelijkse persconferentie in Den Haag. Letterlijk zij hij in Nieuwspoort, met een verwijzing naar de slechter wordende eco nomische situatie: „Het lijkt mij steeds aantrekkelijker om in de oppositie te gaan. Er is geen pret Zijn verklaring tegenover een zaal van voornamelijk CDA-aanhan- gers d^t hij wel degelijk premier wil blijven, ontlokte dan ook een daverend applaus. ARNHEM (GPD) - In Burgers' Safaripark in Arnhem is een breedlipneushoorn geboren. Een volgens woordvoerders van het park unieke gebeur tenis, omdat breedlipneus- hoorns slechts hoogst zelden in gevangenschap worden geboren. Tot dusver hebben slechts tien dierentuinen en safariparken in de wereld met deze diersoort goede fo- kresultaten geboekt. De geboorte van de breedlip neushoorn leidde bij Burgers tot dubbele vreugde, omdat het jong een vrouwtje bleek te zijn. Mannetjes kunnen zich in een groep moeilijk handhaven. Bovendien ge ven de meeste dierentuinen de voorkeur aan een groep vrouwtjes met daarbij n a twee mannetjes. De jonge neushoorn, Petra, is door de Burgers-directie ge noemd naar haar oppasser, Peter. De geboorte, die eer der deze week plaatshad, werd pas gisteren bekendge maakt, omdat gevreesd werd voor het leven van de jonge telg in de neushoornfamilie. Dit omdat Petra moeilijkhe den had met haar ontlasting. Bovendien weigerde moeder Geya het jong te laten drin ken als gevolg van een ge zwollen tepel, veroorzaakt door een overmatige melk- produktie. Moeder en dochter verblijven voorlopig nog in een ver warmde stal. Verwacht wordt, dat zij rond Pinkste ren naar buiten zullen gaan om zich door het publiek te laten bewonderen. ARNHEM (GPD) - De soms gewel dige ravages in en rond de scho len, veroorzaakt door het toene mend vandalisme onder de schoolgaande jeugd, begint zo langzamerhand verontrustende vormen aan te nemen. De totale schade die hierdoor aan gebou wen. apparatuur en inventaris wordt aangericht, loopt in de tientallen miljoenen guldens. Dat zei de heer A. Overmars, voor zitter van de Vereniging voor Medewerkers in het Onderwijs (VVMO), gisteren in zijn ope ningsrede voor de jubileumbij eenkomst van zijn vereniging in Arnhem. De nu 50-jarige VVMO behartigt de belangen van het nict-ondcrwijzend personeel in het gehele onderwijs, de congier- ges, technisch onderwijsassis- ten, werkmeesters De heer A. Overmars merkte op dat de scholen „het doelwit zijn geworden van vandalen of ande re elementen die met hun tijd geen raad weten". De ravage die met soort activiteiten wordt aan gericht. is naar de mening van de heer Overmars onvoorstelbaar. „De congierges met een staf aan huishoudelijk personeel staan soms", aldus de heer Overmars, „voor een taak die buitengewoon (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN -- "De dissidenten binnen de CDA-fractie in de Tweede Kamer hebben de economi sche maatregelen die Neder land nodig had. steeds weer afgezwakt. Dat is een reden om als VVD ontevreden te zijn over vier jaar regeren met het CDA". Dit z i de e-voorzitter v WD. J. Kamminga, gister avond op een verkiezingsbij eenkomst van zijn partij in Alphen aan den Rijn. Kam minga noemde gisteravond de aanzet tot bezuinigingen die het kabinet Van AgfWie- gel in de nota "Bestek '81" aangaf (10 miljard bezuini gen) prima. "Maar", aldus Kamminga. "de dissidenten hebben er te wei nig aan meegewerkt". Deson danks zei Kamminga dat de VVD een enorme invloed op het kabinetsbeleid heeft kun nen uitoefenen. De VVD- voorzitter toonde zich daar over tevreden. "Gedraai" in de verkiezings campagne en een "abomina bele" oppositie in de Tweede Kamer, dat was wat Kam minga gisteravond de 'Partij van de Arbeid te verwijten had. De uitspraak die Den Uyl eerder deed over het eventuele accepteren van een ministerspost onder Van Agt (een uitspraak waar Den Uyl later, aldus Kamminga. nogal "omheen draaide") versterkt het PvdA-uitgangspunt vol gens Kamminga niet. "De PvdA moet eindelijk eens duidelijk zijn", aldus Kam minga. "Ook over de partijen waar zij na de verkiezingen mee wil regeren". D'66 werd daarentegen door Kamminga geprezen voor haar "slimme" manier van optreden in de Tweede Kamer. Tekortgeschoten HILVERSUM Tijdens de VVD-partijruad heeft de voorzitter mr. F. Korthals Al- tes vanmorgen in Hilversum als zijn mening uitgesproken dat PvdA-lijsttrekker Den Uyl als politiek leider bij de discussie in zijn partij over het kernwapenvraagstuk schromelijk in verantwoor delijkheid is tekort gescho- Korthals Altes constateerde dat de standpunten van vvd en PvdA het verst uiteen liggen op het gebied van de interna tionale veiligheid. "Als de PvdA zou blijven vasthouden aan het eenzijdig afstoten van kerntaken dan scheiden zich daar feitelijk de wegen tus sen vvd en PvdA", zo merit te hij op. Volgent de vvd- voorzitter gaat het bi| de in ternationale veiligheid, vrede en vrijheid om zo belangrijke zaken, dat de vvd op dat ter- et tot eid is. die het het e be- Korthals Altes uitte ook kritiek op het CDA en merkte op. dat tweeslachtigheid altijd aan confessionele politiek eigen is geweest. CDA vaag DEN BOSCH - D'66-lijsttrek- ker Jan Terlouw verwijt het CDA en zijn politiek leider Van Agt, dat de beleidslijn "altijd in hel vage blijft" Ter louw uitte deze kritiek van daag bij de start van de ver kiezingscampagne van D'66 in Den Bosch. Ook maakte hij Van Agt het verwijt, dat het kabinet allerlei wezenlij ke uitspraken van de Kamer niet heeft uitgevoerd en een aantal keren opzettelijk een onjuiste voorstelling van za ken aan de Kamer heeft gege- Terlouw constateerde grote programmatische verschillen tussen D'66 en de VVD en aanzienlijke verschillen tus sen D'66 en de PvdA. in zijn speech uitte de democraat kritiek op Den Uyl - zonder hem overigens te noemen - die recent opmerkte, dat de kwaliteiten van Van Agt sterk zijn onderschat en dat hij zo'n voortreffelijk jurist is "Nu wil ik dat op zichzelf niet ontkennen, maar ik denk toch dat de kiezers op dit mo ment liever willen weten, wat we op het beleid van de heer Van Agt tegen hebben", al dus Jan Terlouw. frustrerend is". Hij noemde in dit verband het hoge ziekteverzuim onder de congierges. Naar de mening van Overmars is de grote vrijheid die de jeugd van tegenwoordig thuis geniet, overgeslagen naar de scholen Maar ook de toegenomen vrij heid binnen de scholen vindt zijn weerslag in het gedrag van de jeugd op straat. Overmars pleitte voor een geza menlijke aanpak van dit geweldi ge probleem door schoolleiders, leraren, niet-onderwijzend per soneel en leerlingen. „We moe ten leerlingen en studenten be wust maken van het feit dat ze op deze manier smijten met over heidsgeld". DEN HAAG - De regering heeft be sloten een kleine bijdrage te le veren in de exploitatietekorten van de Kiltunnel bij Dordrecht, zo heeft de ministerraad vrijdag besloten. De provincie krijgt ge durende tien jaar een miljoen gulden per jaar en drie van de vijf gemeenten het bedrag dat hun eigen bijdrage van 50 gulden per inwoner overschrijdt. Blijkens een communiqu wil de re gering hiermee voorkomen dat bij de desbetreffende overheden een onaanvaardbare situatie ont staat. die niet op een andere ma nier is op te lossen. Volgens het Wegschap, dat de Kiltunnel ex ploiteert. levert de tunnel jaar lijks een tekort op van 22 miljoen gulden, waarvan de helft door de bewoners van de vijf gemeenten moet worden betaald en de ande re helft door alle inwoners van Zuid-Holland. De aanslag per inwoner bedraagt voor Dordrecht 100 gulden, voor 's-Gravendeel 120 gulden, voor Maasdijk 75 gulden, voor Strijen 50 gulden en voor Puttershoek 40 gulden. De regering neemt in deze gevallen alleen het bedrag voor haar rekening dat hoger ligt dan 50 gulden per inwoner, zodat Srtnjcn en Puttershoek mets zul len ontvangen. Berisping arts UTRECHT - Het medisch tuchtcol lege in Eindhoven heeft een arts berispt omdat hij in 1976 een zes jarig joatgeüa heefl gi rand terwijl de algehele narcose door een verpleegkundige werd uiige voerd, zonder dat er in het zie kcnhuis een anesthesist aanwe zig der vlak r Het college heeft volstaan met het opleggen van een berisping. <>m dat er in 1976 nog geen uitdruk kelijk verbod was van de genees kundige inspectie om algehele anesthesie te laten geven door een verpleegkundige. De Wetenschappelijke Raad voor hel Regeringsbeleid is een achtenswaardig lichaam, waarvan duur betaalde aca demici deel uitmaken Zij ad viseren de regering over zwaarwichtige zaken en on derbouwen hun adviezen niet zelden met een indruk wekkende hoeveelheid we tenschappelijk materiaal Dat bleek ook vorig jaar de cember toen de raad - op ver zoek van de regering - een rapport uitbracht naar aanlei ding van de Oranjcrellen op 30 april 1980 in Amsterdam bij de inhuldiging van - toen nog - prinses Beatrix Het rapport werd gepresenteerd als een "probleemanalyse" en was ook zeker niet meer dan dat Toch stonden er behartens- waardigc dingen in. Zoals bij grote ordeverstoringen moet het overheidsbeleid beter worden georganiseerd, de "gedragslijnen" voor de ver antwoordelijke bestuurders moeten duidelijker uorden, evenals de taakverdeling tus sen justitiële en politionele autoriteiten En: herhaling van gewelddadige ordever storingen is niet uit te sluiten, het Amsterdamse huisves tingsbeleid heeft onmisken baar spanningen opgeroe pen. Voor wie de gebeurtenissen in Amsterdam op de voet had gevolgd, waren dit weliswaar geen onbekende gegevens Maar ditmaal waren ze we tenschappelijk gefundeerd cn daaraan wordt in dit land nog steeds grote waarde toe gekend Het rapport van de wetenschappelijke raad zal dus in elk geval als een offi ciële en verantwoorde open deur ergens in een regcrings- lade blijven liggen. Op zichzelf is dat te betreuren. Maar gelukkig wordt de lacu ne van onverwachte zijde op gevuld dank zij de Rotter damse criminoloog en publi cist prof.mr G.P. Hoefnagels Deze heeft een boekje ge schreven met de titel "De kroning en de woning", een treffende variant op de strijd kreet van de Amsterdamse krakersbeweging, die het ge zag op 30 april met "Geen wo ning, geen kroning" tege moet trad. Slachting Hoefnagels heeft in zijn boekje het relaas van een ME-er op genomen, die beschrijft hoe hij met zijn peloton in de nacht van 30 april op 1 mei een ware slachtpartij aan richtte onder een groot aantal jongeren op het Leidscplein. "Zonder uitzondering heb ben wij de jongens in elkaar geramd. Zonder aanzien des persoons Ik hoorde veel kra ken. Wie op de grond lag. kreeg een schop voor z'n ka ken Dan hoorde je het kra ken. Omstreeks half twee was het karwei klaar. We heb ben geen last meer van ze ge had. De meesten zullen niet naar de GG en GD gedurfd hébben, bang voor ami ta Ue", vertelt iME-er. Met dit verhaal heeft Hoefna gels al eerder via NRC/han- delsblad het optreden van de ME terecht aan de kaak ge steld en dat leidde tot vragen en een debatje in de Eerste Kamer Maai er kwam niet meer uit dan de criminoloog zelf al had aangedragen Het verhaal werd niet bevestigd en zelf als iets onwaarachtigs van tafel geveegd. Er zijn sindsdien veel vraagte kens gebleven en daarom heeft de hoogleraar het ver haal tot in detail in zijn boek je opgenomen. Daaraan heeft hij een reeks van getuigen verklaringen toegevoegd, van politie officieren tot aan een venhamr «n hel NOS-journaal toe. die ook niets hadden gezien. En ook dat helpt niet. Het wettige en overtuigende bewijs voor de slachting nabij de Amster damse schouwburg blijft uit Slechts de suggestie blijft en kan een ieder tot steun zijn die zijn vooroordelen over het politie-optreden beves tigd wil sien Maar gelukkig heeft Hoefna gels ook uitvoerig studie ge maakt van de wijze waarop de Oranjcrellen in Amster dam tot stand zijn gekomen. Hij heeft zich blijkens zijn boekje gebogen over tegen stellingen. samenhangen en vermoedelijke oorzaken, zo als ook van een wetenschap per verwacht mag worden. En net als de Wetenschappe lijke Raad voor het Rege ringsbeleid komt hij tot soms verrassende resultaten, die zijn populariteit in het land vermoedelijk aanzienlijk zul len doen toenemen. Geüniformeerd Wat bijvoorbeeld te denken van de - al eerder door hem verkondigde stelling dat "het totale gebeuren" (be doeld wordt dus de rellen) is samen te vatten als een tame lijk omvangrijk gevecht van (geüniformeerde) jeugd te gen (niet-geuniformeerde) jeugd, die elkaar, in verschil lende mate. min of meer ern stig beschadigden op kosten van de verzorgingsstaat Twee officieren van justitie, zo als eveneens uit het boekje blijkt, hebben zich daarover zeer boos gemaakt, notabene toen zij samen met Hoefna gels op de Nederlandse Antil len in een forum zaten Maar die beseften natuurlijk niet dat hun boosheid "expressies waren van emoties die dicht bij het gesundes Volksemp- finden liggen", zoals de hoog leraar heeft bedac ht Ki>k. qj dienen - zoals dat gebruike lijk is bij academisch onder zoek - dit soort zaken toch af standelijker te beschouwen. En het geeft dan natuurlijk geen pas voor hoge ambtena ren van het openbaar minis terie de stelling van de hoog leraar af te doen met kreten als "goedkoop popularise rend' en "volkomen bedrie- gclijk" Want laten we het boekje nog eens verder doorbladeren Dan blijkt toch al gauw dat Hoefnagels als geen ander weet hoe dat voortaan moet met die "stadionachtige rel len". Er was namelijk een al ternatief geweest voor het Amsterdamse beleid - wat met dat beleid dan ook be doeld wordt. Hadden de au toriteiten dat geweten, dan hadden ze Hoefnagels na tuurlijk even kunnen bellen. "O eh, dag meneer Hoefnagels, mot Polak spreekt u. Tja. eh, kijk. de zaak is deze: ik hoor de dat u dus een eh...alterna tief...En eh ik dacht, aange zien wij dus straks waar schijnlijk weèr van die rel schoppers eh Begrijpt u^" "Volkomen, waarde Polak, vol komen Kijk. het is heel een voudig Een popfestival in het Olympisch stadion met Fischer Z.. Herman Brood de Twentse groep Normaal en de groep Queen of Pink Floyd. Mijn keuze zou voor deze gelegenheid vallen op Queen en Normaal En Her man Brood natuurlijk Brood en spelen Buien aan hel station, richting Queen en Normaal. De jeugd heeft dan ii rad i' keu t tu en rdl< n en een popfestival Muziek in plaats van geweld Onder de begrotingspost relpreventic. Simpel nietwaar?" WIM WIRTZ VOOH ut plNKS mu.ll CN Vraag het gratis Vakantie-ideeenboek aan Antwoordnummer 3, 9300 XA Ro4«n (poon potttofol) Tot 05908 16866 No fcontoorléfd 05908 19998

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7