'Zwijgen over kernwapens is deel evangelie negeren' Ook na invoering nieuw houdt Vatieaan teugels in wetboek handen Father Engelbertink: ZATERDAG 25 APRIL 1981 ROOSENDAAL- „Mijn mening als priester en als religieus is, dat ajs je niet over zaken als kernwapens en ontwape ning praat, je een gedeelte van het evangelie verzwijgt. Indien je er wel over praat gooi je, wat betreft de geloofs gemeenschap, de knuppel in het hoenderhok. Dat laatste is niet zo erg, als het maar verstandig gebeurt. Totaal pacifisme bijvoorbeeld is pasto raal niet te verkopen. Het zou ook erg verkeerd zijn dat te doen. Daarom is het het meest zinvol de Bewapeningsproblematiek op een rustige manier bij de gelovi gen in discussie te brengen". Fa ther Engelbertink benadrukt zijn mening door de woorden op een rustige, weloverwogen wijze uit te spreken. Hij vervolgt: „Het voor of tegen kernwapens zijn is een houding die ieder voor zich moet bepalen. Ook priesters zullen dat moeten doen. Nu op de algemene verga dering van de SNPR (Stichting Nederlandse Priester Religieu zen) een pleidooi is gehouden voor een actievere rol van pries ters en religieuzen in de Vredes beweging en medewerkig aan een mentaliteitsvorming in de pa rochies en andere gemeenschap pen, vraag ik me af hoeveel pasto res dat zullen doen. Er zullen er zijn die hun standpunt niet op de kansel durven uitspreken. Wel licht omdat naar hun mening in de aanwezige geloofsgemeen schap mensen zijn die geen poli tieke zaken in de kerk zoeken; die van een binnenkerkelijke discus sie niet zijn gediend. Maar het gaat hier om een houding die ie dere pastor voor zich moet bepa len". Father Engelbertink onderkent de gevoeligheid tussen de begrip pen kerk en politiek en het gege ven dat veel katholieken niet van bemoeienis van het een met het ander zijn gediend. De Roosen- daalse regionaal-overste vindt echter dat scheiding van de be grippen nauwelijks mogelijk is. Zelfs paus Johannes Paulus II heeft er naar zijn mening moeite mee deze zaken consequent uit elkaar te houden. „Enerzijds ver biedt hij ons, religieuzen, ons in te laten met politiek, maar ander zijds permitteert hij zich presi dent Marcos van de Filippijnen over zijn - politiek - handelen te recht te wijzen". Diep menselijk Het bezig-zijn van de kerk met de politiek is volgens father Engel bertink te verklaren vanuit het standpunt dat godsdienst alles te maken heeft met het diep mense lijke in onze wereld. Het begrip bewapening heeft dat ook, maar op een wijze die lijnrecht staat te genover datgene wat de kerk voorstaat. Kernbewapening heeft daarnaast zoveel met poli tiek te maken dat het onvermijde lijk is dat, wil de kerk wat aan die problematiek doen, ze zich met politiek moet bemoeien. Een stapje op die politieke weg is een algemene standpuntbepa ling, zoals die waartoe vorige week in Heeschwijk door de priester-religieuzen een aanzet gegeven is. Regionaal-overste Engelbertink vindt dat de pries ter-religieuzen op deze wijze bin nen de roomskatholieke gmcen- schap profetisch bezig zijn in die zin dat hun standpunt ongetwij feld een ruggesteuntje betekent voor vele gelovigen die nu op een splitsing van wegen in hun ge loofsbeleving staan. „In dat be- zigzijn met deze problematiek en in onze stellingname klinkt zon der meer hoop door. Hoop voor de toekomst; op een beter, even wichtiger leven. Het is alleen jam mer dat er binnen de kerk zo'n groot gekrakeel is, juist op een moment dat zij die hoop zou moe ten versterken", aldus de regio naal-overste. Levenshouding Wat betreft de uiteindelijke stand puntbepaling van de priester religieuzen hebben de missione rende orden en congregaties zich in aansluiting op de mening van de Nederlandse Missieraad al achter het adviesrapport van Pax Christi geschaard. Dit in tegen stelling tot de overige in Heesch wijk aanwezige leden van de SNPR, die voorstelden de proble matiek allereerst nog binnen dé eigen gemeenschap te bespre ken, alvorens in oktober bij de na jaarsvergadering met hun dan goed doordachte zienswijze naar voren te komen. Volgens father Engelbertink is de duidelijke standpuntbepaling van de missionerende orden en congregaties te verklaren vanuit hun levensfilosofie en -houding. „Als ik onze congregatie even als voorbeeld neem, dan kan ik zeg gen dat de leden regelmatig bij eenkomen om met elkaar te pra ten over datgene wat hen als mis sionaris bezighoudt. Vanuit hun ervaringen kiezen zij voor de ar men en verdrukten in onze we reld. Die keuze hebben zij omge zet in een levenshouding waar door zij proberen het instituut, in de vorm van de gevestigde orde, in hun richting te mobiliseren en te veranderen Wij noemen de fi losofie die hierachter steekt „de tegenbeweging". Vanuit deze le- Minder Engelsen geloven in God I.ONDEN (ANP) - Van de Engel- sen gelooft in God, zo blijkt uit een enquête van het bureau "Gallup". Twee jaar geleden was dit percentage nog 76. Bij vrouwen en ouderen ligt het cij fer (84 procent) boven het gemid delde, bij mannen (64) en jonge ren tot 24 jaar (60 procent) eron der. Van de Engelse bevolking gelooft 53 procent in het paradijs, 28 pro cent in de reïncarnatie, 21 pro cent in de hel en eveneens 21 procent in de duivel. Vijftig procent der Engelsen ge looft dat Jezus God's zoon is. 31 procent ziet in hem slechts een Veertien procent is van mening dat de bijbel het Goddelijk gezag vertegenwoordigt en dat men zonder restricties haar moet ge hoorzamen. ,11 Father Engelbertink Drie Nederlandse zendings organisaties zullen een bron nenonderzoek naar de Indo nesische kerkgeschiedenis gaan bekostigen. Hiervoor hebben de hervormde zen ding. de gereformeerde zen- dingsbond en de gerefor meerde zending dr. T. van den Endt aangesteld. Dr. Van den Endt was tot voor kort hoogleraar kerkgeschiedenis aan de Theologische Hoge school in Djakarta. De (driejaarlijkse) Generale Synode van de Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt, die woensdag werd geopend, zal zich buigen over het aanha len van contacten met enkele buitenlandse kerken. Ook de weergave van de belijdenis geschriften in hedendaags Nederlands zal de aandacht van de Synode vragen. Voor al de jeugd zou op de taal van die oude geschriften maar moeilijk greep kunnen krij gen. De Synode vindt de ken nis van deze geschriften ech ter van belang voor de toe komst van de kerk. Een twee man sterke delega tie van de "Reformed Church in Zambia" (RCZ) zal volgen de maand een bezoek aan ons land brengen. Op uitnodiging van de gereformeerde zen ding zullen de voorzitter, ds. E.A. Phiri, en de secretaris, ds. A.B. Zulu, commissies, gemeenten en classes gaan bezoeken. Het is het eerste bezoek van de RCZ aan ons land. Deze kerk is voortgeko men uit het zendingswerk van de Nederduits-Gerefor- meerde kerk in Oranje-Vrij staat en telt 60.000 belijdende leden. De katholieke kerk in Honga rije kampt met een toene- mend priestertekort en met een groot gebrek aan pries terstudenten. Dat blijkt uit cijfermateriaal, dat het Hon gaarse godsdienst-sociologi- ROME - Ook in de toekomst houdt het Vatieaan stevig de teugels der bisschopsbenoemingen in ei gen hand. De plaatselijke kerk. vertgenwoordigd in de bisschop pen, mag niet teveel macht heb ben. De funktie van de nuntius (afgezant) in het benoemingspro ces wordt daarentegen bekrach tigd. Dit is vastgelegd in de nieu we Codex, de uit zeven delen be staande en vernieuwde wetge ving van de katholieke kerk. Deze vernieuwde wetgeving zal op 7 juni door paus Johannes Pau lus II worden bekrachtigd. Het is dan Pinksteren. De nieuwe Co dex omvat 400 pagina's. Hij is het resultaat van het werk van 18 jaar. op gang gebracht door paus Johannes 23 tegelijk met zijn aankondiging van het tweede Vaticaanse concilie. Verantwoor delijk voor omwerking en aan passing van de kerkelijke wetge ving aan de resultaten van het tweede Vaticaanse concilie is kardinaal Pericle Felici. De eerste Codex kwam tot stand in de twaalfde eeuw. Begin deze eeuw vond een herziening plaats onder Pius 10 en Benedictus 15. die in 1917 officieel van kracht werd. De bekende Vaticaanse journalist Giancario Zizola heeft de nieuwe Codex gelezen. Hij bespreekt hem uitvoerig in het aprilnum mer van "informations catholi- ques internationales". Hij con stateert dat de herziene wetge ving niet het excluieve werk is van de pauselijke commissie voor herziening van het kerkelijk recht, maar dat zij tot stand geko men is na zeer uitvoerig overleg met de wereldkerk. Zelfs werden 14 leken geraadpleegd en "pro gressieve juristen" uit Nijmegen. Behalve genoemde 14 leken werkten aan de nieuwe wetge ving mee 93 kardinalen. 185 advi seurs, 62 aartsbisschoppen en bisschoppen, 45 religieuze en 64 diocesane priesters. In totaal be steedde de pauselijke commissie ruim 6000 uren aan overleg in commissievergaderingen met al deze groepen. Het was de bedoeling van de her ziening, dat de resultaten van het tweede Vaticaanse concilie erin zouden worden verwerkt. Of men daarin geslaagd is, vindt Zi zola een moeilijk te beantwoor den vraag. Hij geeft t keur aan enkele resultaten van het nieuwe wetboek en de tot standkoming ervan te schetsen. Het deel over de kerktuchtelijke maatregelen - men zou dit deel het wetboek van strafrecht kun nen noemen heeft de gevallen, waarin leden uit de kerk worden verstoten (excommunicatie), drastisch beperkt. Het nieuwe wetboek heeft de rigoureuze ma- tregel der excommunicatie in de meeste gevallen voor het zoge noemde interdict. Deze straf geldt b.v. voor degenen, die ac tief meewerken aan abortus. Op vallend is echter dat het kerke lijk wetboek helemaal niet spreekt over de vrouw, die abor tus ondergaat. Vroeger stond daarop de excommunicatie. Het interdict is overigens een straf maatregel, die nog dateert uit de zesde eeuw. Het interdict ver biedt aan de getroffene deelne ming aan openbare godsdien stoefeningen, kerkelijke begrafe nis e.d. In later eeuwen werd de ze straf zo vaak toegepast dat zij geen vruchtbaar resultaat meer had. LEIDEN - Hervormde Gemeente Hooglandse kerk 10 ds. Bouhuys; 11.45 oec. stud.-dienst. Marekerk 10 dr jon- geneel; 5 ds. De Jong. Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; 5 ds. V. Achterberg De Regenboog (Mrrenvviiki 9 30 ps. Van Well. 11 15 ps Van Well en ds. Koolstra. Bethlehemkerk (Driflstr.) 10 ds. De Mey. Bevrijdingskerk (Mont- gomerystr., Zuid-West) 9 ds. Witte; 10.30 ds. Langenbach. Vredeskerk (Burggra- venlaan) 10 ds. Beks. Waalse kerk (Bree- straat) 10.30 ps. Ribs. Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker Diaconessenhuis 10.30 ds. Hemmes. Kapel Endegeest (Ocgst- gccst) 9.30 gez. dienst pater Boshou wers. Geref Kerk Zuiderkerk (I„im menschansweg) 10 ds. Van Loenen, Lei derdorp. Petrakerk (Surinamestr.) 10 ds. Hortensius. Oude Vest 10 ds Kool stra. 5 ds. Hortensius. Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds Kramer. 5 ds Van Achterberg Bevrijdingskerk (Montgo- merystr.) 9 ds. Witte, Siddeburen, 10.30 ds. Langenbach; 5 ds. Koolstra. Groen hoven (Witte Rozenstr.) 10 ds. Witte. Ge ref. Kerk (dolerend) "Groot-Leiden" (Lokhorstkerk) 9 hr Katenberg; 5 dr Zeegcrs. Geref Kerk Vrijg. (Herengr 70): 10 ds. Veldman. 2.30 ds. Wildschut. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Den Hartog. Geref Gemeente (Nieuwe Rijn) 10 lecsdienst, 7 ds. Zij- derveld. (forel Gemeente in Ned (Bethl. kerk Driftstraat)11.30 en 5.30 dienst Evang.-Lutherse Gemeente (Hoogl Kerkgracht) 10.15 dienst ló monstr.-Doopsgezinde Gemeente (Lok horstkerk Pieterskerkstrast i) 10.30 dhr. Knoppers (afseh. dienst) Baptis tengemeente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bos veld Evang. Christen-Gemeenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkcs Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw- ■ingelll) 3 hr Van Diggelen Rvingi liecentrum Zijlsingel 2 zondag 10 hr Van Nieuwenhuizen; dinsd. 8 hr Zijl stra; vrijdag 8 jeugdsamenkomst. Pink stergemeente (Oude Vest 13) 10 hr V.d Worm Degei det HeUs (Hooigracht) 10 en 7.30. Nieuw-Apostolische Kerk (Ho ge Rijndijk 24) zo 9 30 en 4. \vt>e. 8 Zr vendedagadventisten (Ixikhorstkerk) elke zaterdag 9 45 bijbelstudie, 10.45 prediking Christian Sciene (Steen- schuur 6) 10.30 Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen): 9.30:10.30 en 11.20 Leidse Soefi Stichting (Pieterskerk) 11 hr. Van Gils. Oud-Kath- -ke kerk (Zoeterw Singel hoek Clone- '"in kade): zond. 10. Kooms-Katholicke kerken: Haagweg zat. 19; zond. 9, 10.45. Herensingel zat. 19; zond. 8.30; 9.30; 11. Rijndijk (Leiden- Voorschoten) zat 19; zond. 9.30; 11. Steenschuur zat. 10 en 19; zond. 8.30; 10; 11.30; 18 en 19. Boshuizerkade zat. 19, zond. 9 30 en 11. Lammenschansweg zat. 19; zond. 10.30 en 12. Haarlemmer straat zat. 19; zond. 9.30; 10.45; 12.15. ABBENES - Herv. Gemeente; 9.30 ds. Goverts. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te 10 mevr. Bot-yenga, Berkel; 7 hr. Christ, Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. Kern- hout, 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 kand. Loonstra, Eemdijk. Rooms-Kath.parochie: zat 19; zond. in ui ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv Ge meente Adventskerk 10 en 6.30 ds. Bo- gers. Kruiskerk 10 ds. Van Hoegee, Op- standingskerk 10 ds. V.d. Heiden; 3 zangdienst; Nabij 10 jeugdkapel, Salva- torikerk zat. 19 avondgebed. Goede Herderkerk 10 ds V.d. Ree; 6.30 ds Muil (comm. singing). De Bron, Troubadour- weg 9. 10.30 en 6.30 ds. Oosthoek; Ash- ramcollege 9.30 hr Taselaar; Albania- nae. Diamantstr. 9.30 ds. Moll. Uuds- hoornsekerk Lijsterlaan 10 ds. Oort. Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Maranathakerk 10 ds. Stolk: 6.30 ds. Elderman; Salvatorikerk in ds v.d Berg; 8.30 ds Fernhout Zie verder Hervormde Gemeente. Geref. Kerk Vrijg. (Rijnstroom): 8 45 dienst, 6 30 ds Zomer. Ned. Geref Kerk (chr nijv.school Willemstr 9.30 kand. In 't Hout, Beverwijk; 4.30 br Smit Chr Geref Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptis tengemeente (Molenwerfstr. 1): 10 ds Koekkoek; 6.30 ds Koekkoek in Nabij Baptistengemeente Alphen-Noord (chr school Kalkovenweg) 10 hr. Van Barne- veld. Leger des Heils (Corn de Vla- mingstr.) 10 en 6.30. Pinkstergemeente Bethel (Rode-Kruisgcbouw): 4 nam Pinkstergemeente Alphen (Rode-Kruis- gebouw): 10 voorm. Remonstrantse Kring (Van Mandcrsloostra.it 38) g< n dienst. Rooms-Kath. parochies Bonifa- ciuskerk zat. 19; zond 9.45 en 1130. Piuskerk zat. 19. zond. 9 en 10.30. De Bron zat. 19; zond 9 30 en 11 BENTHUIZEN - HMV. OWIIWH 9 91 ds Exalto. 6 ds. V.d Plas. Delft Geref Gemeente 9 30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN - Geref Kerk 10 ds. Elderman; 6.30 ds. V.d. Berg De hogere oversten van Neder landse orden en congregaties van priester-religieuzen kwamen vorige maand in de abdij van Berne in Heesch wijk bijeen om onder meer te praten over kernbewape ning. De bedoeling was te be kijken of zij zich al dan niet konden scharen achter het standpunt van het IKV (In terkerkelijk Vredesberaad) zoais dit is verwoord in het adviesrapport van Pax Christi „R.K. Kerk, kernwa pens en ontwapening", welk rapport als leidraad van de discussie gold. Een van de aanwezigen in Heeschwijk was father Ben Engelbertink uit Roosen daal, regionaal-overste van de Missionarissen van Mill Hill in Roosendaal. Met hem spraken we daar in het Mis sionair College over de standpuntbepaling van priester-religieuzen en de kerk in het algemeen inzake kernwapens en ontwapening. vensinstelling is het gemakkelijk zich met de problematiek van de kernbewapening bezig te houden en is er niet veel discussie nodig om het begrip als ethisch onver antwoord van de hand te wijze- Dit houdt volgens de overste niet in dat de discussie binnen zijn con gregatie over het onderwerp al is afgerond. Integendeel, zelf heeft hij tijdens de vergadering in Heeschwijk ervaren hoe belang rijk het is om zich intensief om de materie over kernwapens en ont wapening te verdiepen. „De ge sprekken in Heeschwijk zijn voor mij een openbaring geweest. Ik geloof dat hierdoor alle deelne mers meer bij de problematiek betrokken zijn geraakt. Zelfs zo, dat deze hen niet meer los laat. Sprak het onderwerp me aanvan kelijk niet meer of minder aan dan welk ander, nu doet het dat heel sterk. En hoe meer ik er mee bezig ben, hoe duidelijker het me wordt dat het noodzakelijk is zo veel mogelijk mensen te mobili seren om over de kernbewape- ningsproblematiek mee te den ken", aldus father Engelbertin- k. Over de grenzen Sluiting van de discussie na de standpuntbepaling zou tevens niet juist zijn in het licht van de oproep die tijdens de algemene vergadering van SNPR aan de le den is gedaan, namelijk gesprek ken aan te knopen met internatio nale besturen van de orden en congregaties en met samenwer kingsverbanden van religieuzen op internationaal terrein Father Engelbertink is een groot voorstander van het over de gren zen tillen van de discussie over kernwapens. Volgens hem kan alleen op deze wijze het allesom vattend wantrouwen van het ene land ten opzichte van het andere worden weggenomen. „Er is een bewustwording van beide kanten nodig. De religieuzen hebben zonder meer een taak in het sti muleren van dat bezinningspro ces". BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen; 6.30 ds. Vlasblom. De Stek 9.30 ds. Omta. Ge ref. Kerk: Zijde 9.30 en 5 ds. De Moor. Doornspijk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. V. Langevelde. Geref. Gemeente: 9.30 en 6. Rooms-Kath. parochie zat. 17.30 (De Stek); 19; zond. 8.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9 30 ds. Vlasblom. Boskoop; 6.30 ev. Bos. Ede (jeugddienst). Geref Kerk: 9.30 en 5 ds Welbedacht (HA). Rooms- Kath. parochies Dorp zat. 19; zond 9 30 en 11.30 Rijndijk (Bemardus) zond. 10. Het Anker: zat. 19, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 9.30 ds. V.d. Wal. 7 ds Rothfusz. Geref Kerk (in Hervormde kerk): 11 ds. Kalkman. Noordwijkerhout. 7 ds- Rothfusz. Chr Geref. Kerk 10 en 5ds. Biesma. Rooms- Kath. parochies: Martinuskerk zat. 19. zond. 8.30. 10 en 11.30. Jozefkerk, zat. 19; zond. 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 ds. Den Tonkelaar, Warmond. Rooms- Kath. parochie zat. 19; zond. 10. DE KAAG Herv. Gemeente 10 ds. Ferwerda. Sassenheim Rooms-Kath parochie: zat. 19; zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv Ge meente Dorpskerk 10 ds. Gebraad; 6 ds V.d. Bank. Ede (jeugddienst). Ontmoe tingskerk 10 dr Meijcrs, Leiden; 6.30 ds Driebergen Geref. Kerk Open Hol 9.30 en 5 ds. Vrolijk (HA) Rooms-Kath parochie zat. 19; zond 9 30; 11 15 KATWIJK AAN ZEE - Herv Gemeen te. Nieuwe Kerk 10 ds Driebergen. 6 ds Vrocgindeweij. Oude Kerk 10 ds. Arke raats; 6 ds. Van Roon. Ichthuskerk 10 cl I Jong; 5 ds Schuurman. Pmel- kerk 9.30 ds Kielder. Zevenhoven. 6 ds. Arkeraats Groen van Pr school 10 ds Visser. Ziekenhuis Overduin 2 ds Baas Geref. Kerk Vredeskerk 10 en 5 ds Kersten (HA). Triumfatorkerk 10 en 5 ds V.d. Horst (HA) Geref. Kerk Vrijg. 10.15 leesdienst. 3.30 ds. Heida. Ned. Geref Kerk. 8.45 ds. Van Ommen. Bun schoten; 7 ds Mul. Amsterdam Chr. Geref Kerk: 10 en 5 ds. Tams Vrije Chr Geref. Gemeente (Uni-zaal) 10 en 5 ds. V.d. Belt Geref. Gemeente (Remisestr 10 en 5 leesdienst. Volle-Evangeliege- meente (Voorstraat 100) 9.45 KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente 10 hr Van Wallinga. Ter Aar; 7 ds. Haakman, Zwammerdam. Geref. Kerk: 10 ds. Bade, 7 ds. Mondeel, Reeuwijk. LEIDERDORP - Hervormde Gemeen te en Geref Kerk Dorpskerk 10 ds Geursen; 6.30 ds. Doesburg. Kerk Hoofdstraat 10 ds. Doesburg. Schep- pingskerk 9 en 10.30 ds. Knorth St.Elis. ziekenhuis: 10 hr. Vijftigschild/mevr. Den Dekker (gez. dienst). Baptistenge meente (wijkgeb. Zijlkwartier) 10 br. De Vries. Rooms-Kath parochie: zat. 19 zond 9; 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv Gemeente 9 30 ds. Kramer, Aalsmeer Geref Kerk 9.30 en 7 ds. Los. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 7.30; 9.30; 11.15. LISSE - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. De Gelder Pauluskerk: 10 en 7 ds. j Hooft Geref. K.-rk ui en 7 ds De Wit. Oosterwolde. Geref. Kerk Vrijg. 10.30 en 4.30 leesdiensten. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 ds. Busstra; 4 ds. Bou- ma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds Van Dijken. Geref Gemeente' 10 en 4 lees diensten. Rooms-Kath parochie Aga- thakerk zat. 19; zond 10. 11 30 Poelpol der zond 9 en 11.30. Mariakerx zat. 19. zond. 8.30. 10 en 11 45 Engelbewaar ders: zat. 19; £ond. 8; 9.30. 11 NIEUWKOOP - Herv Gemeente 9.30 dr. Haitsma, Boskoop. 6 30 ds. Stelwa gen. Boskoop Geref. Kerk: 9.30 ds. Speelman. Mijdrecht. Chr Geref Kerk 9 30 en 2 15 ds. Bouw. Scheveningen Remonstrantse gemeente 10 ds Bloe- mendaal. Rooms-Kath. parochie zat 19; zond 9 en 10.45 NIEUWVEEN - Herv Gemeente 9 30 ds Molenaar: 6 30 hr Van Leeuwen. Ge ref. Kerk 9.30 en 6 30 ds Akerheul. Al phen Rooms-Kath parochie /.it 19 zond 9 en 11 NIEUW VENNEP - Herv. Gemeente 9.30 ds. Schalk. Leidmuidcn (jeugd): 7 ds. Goverts. Geref. Kei k 9.30 en 6.30 ds. Peddemors, Holten. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds Carlier. Amsterdam Rooms-Kath. parochie; zat. 19; zond. 9.30 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Vermaas. Huizen; 7 ds. Zoutendijk. Ge ref. Kerk (Woerdense Verlaat): 9.30 en 7 ds. Noteboom Rooms-Kath. parochie: zat. 19.30; zond. 9; 10.30. NOORDWIJK -Herv Gemeente Kerk Voorstraat 10 ds. Mackaay, Leiden; 5 ds, Koudstaal, Baorn; 7 ds. Bakker, Amster dam. Kerk Hoofdstraat 10 ds. Van Ach terberg. Leiden. 5 kand. Kraan, Bode graven (gem. dienst). De Rank (Golf baan) 10 ds. Vrocgindeweij. Katwijk. Geref. Kerk Kerk Hoofdstraat (Buurt kerk) 10 ds. Warnink. Vinkenlaan 9.30 ds. Bovenberg, Leiden; 5 ds Warning Sole Mio 9 ds. Mackaay, Leiden. Ned Prot. Bond (aula Oude Zeeweg): geen dienst. Van den Bergstichting 11 ds Bouma Rooms-Kath parochies Zee zat. 19. zond. 9 30 en 11 Binnen zat. 16. 1B; Eond 8. ïo en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Streefland, Nijkerk. De Zilk 10 hr. De Vries. Heem stede. Rooms-Kath. parochie- \'n t a kerk zat. 19. zond. 9.30; 11. Jozefkerk zat. 19; zond. 8.30; 10. OEGSTGEEST Herv. Gemeente Groene of Will, kerk 11 ds. Cramer en pst. V. Vliet (oec. dienst). Pauluskerk 9 30 ds Cramer Gemeentecentrum 10.30 ds Van Leeuwen, 7 ds. Brokerhof, jeugddienst 10.30 hr Robbers. Geref Kerk 'Maunt laan» 10 ds Heemskerk Geref. Kerk Vrijg 10.45 ds. Bosma; 4.30 dienst des W. Ned. Geref. Kerk (Ge meentecentrum): 8.45 ds. Brink, Haar lemmermeer; 4 ds. Cornelisse, Eek en Wiel. Van Wyckerslooth: 16.15 ds. Sie- rat. Kapel Endegeest: 9.30 pst. Boshou wers. Volle-Evangeliegemeente (Ge meentecentrum): 4 nam. Rooms-Kath. parochies: Will, kerk zat. 19; zond. 9 en 10.30. Bonaventurakapel zat. 18.30; zond. 9; 11. OUD-ADE - Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Klein Kranen burg, Ter Aar. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hey- ner, Haarlemmermeer; 6.30 ds. Jaspers Focks. Remonstr. Gemeente: geen dienst. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9.30; 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms Kath. parochies: Maria Presentatie zat. 19; zond. 8; 9.30; 11. Petrus-Banden zat. 19. zond. 9.30; 11.30. RIJNSATERWOUDE - Herv Gemeen te: 9.30 ds. De K.ruijf. 7 ds. Samson. Ro- terdam. Chr. Geref Kerk: 9.30 dienst des woords; 2.15 dienst. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Voor hof 10 ds Van Niel Bcthelkerk 8.45 en 10 ds. Romein; 5 ds. Holwerda, Apel doorn. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Damsma; 5 ds. Schaafsma, Utrecht. Im- manuelkerk 9 en 10 30 ds Van Beek. Den Haag: 5 ds. Van Dalen, Zuidland. Maranathakerk 9.30 ds. Van Dalen, Zuidland; 5 ds Damsma. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 ds. Visser. Rooms-Kath. parochie: zat. 19, zond 10.30 R1JPWETERING - Rooms-Kath paro chie: zat. 19; zond. 7.30; 9, 10.30. SASSENHEIM - Herv Gemeente 9 en 10.30 ds. Van Pijpen, Wijhe, 7 ds. Wuis- ter, Scheveningen (jeugddienst). Geref Kerk 9.30 ds. Baas (HA); 7 ds. Ferwerda (HA). Chr. Geref Kerk: 10 en 5 ds. Germs, Winschoten. Ned. Prot. Bond (Juhanalaan 17): geen dienst. Rooms- Kath. parochie: zat. 19. zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg, Nijkerk. Ge rel' Kerk: 10 ds. Volker. Amstelveen, 6.30 ds. V.d Rhee. Alphen Rooms- Kath. parochies Aardam zond 9 en 12. Langeraar zat 19; zond. 8.30. 9.30 en 11.30 sche instituut in Wenen heeft gepubliceerd. In 1950 telden de elf bisdommen in Honga rije nog bijna 3600 priesters. Vorig jaar echter waren er nog maar 2790. Bovendien is de groep sterk vergrijsd. De meeste priesters zijn tussen de vijftig en zestig jaar oud. De aanwas is gering: er is slechts één seminarist op 20.000 katholieken. De Lutherse bisschop Herluf Eriksen uit Denemarken heeft er bij zijn collega-bis schoppen krachtig op aange drongen zich buiten de bui tenlandse politiek te houden. Hoe gerechtvaardigd een bis schoppelijke stellingname ook mag zijn, de bisschoppen dienen altijd grondig te over wegen wat de gevolgen van hun uitspraken zijn, zo meent de Deense bisschop. Volgens hem zouden bijvoorbeeld scholen, universiteiten en an dere instellingen zich plotse ling ook genoodzaakt kun nen voelen buitenlandse poli tiek te bedrijven. Zelf heeft hij, zegt bisschop Eriksen, vaak de behoefte gevoeld te gen wat in El Salvador, Zuid- Afrika of Afghanistan ge beurt te protesteren. Hij deed dat niet omdat dergelijke protesten volgens hem via de politieke kanalen moeten lo pen. Mét zijn verklaring reageerde de bisschop op de recente ac tie van zijn collega-bisschop Ole Bertelsen uit Kopenha gen. Deze had aan de Ameri kaanse ambassadeur in Ko penhagen een nota overhan digd, waarin hij protesteerde tegen de hulp van de Ver enigde Staten aan de militai re junta van El Salvador. Overal in het land waren bo vendien in gemeenten en pa rochies sympathiebetogin gen voor het volk van El Sal vador gehouden. Voor het eerst is in de kerkelijke wetboeken ook een plaats voor de leek ingeruimd. Voorheen werd over de leek gesproken als een "met-clericus". Het nieuwe kerkelijke etboek zegt, dat in de uitvoering van tijdelijke activi- teien dc leken, "doordrongen van de christelijke geest, niet on derworpen zijn aan de canonieke normen maar aan de burgerwet geving zoals de andere burgers". In een exclusief recht van de le ken, namelijk dat zij mogen trou wen, is een kleine verandering gebracht. Voor de wettigheid van het kerkelijke huwelijk is voortaan niet meer per se de aan wezigheid van een priester als getuige voor de kerk vereist. De nieuwe kerkelijke wet maakt het mogelijk, dat bij ontstentenis van een priester een leek op treedt als officiële getuige van de kerk. Kardinaal Felici maakte in verband hiermee als de opmer king, dat "het voortaan heel moeilijk zal zijn een geval te vin den, waarin het huwelijk niet een canoniek wettelijke vorm heeft gehad." VALKENBURG - Herv. Gemeente; 10 dr. V.d Bank, Ede; 6.30 ds. Den Tonke laar. Warmond. Geref. Kerk: 9.30 ds. Luinstra, Soesterberg; 6.30 ds. Dams ma. Rijnsburg. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Brokerhof. Rooms-Kath. parochie, zat. 19; zond. 9; 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 prof. Van Gennep; 7 jeugddienst in geref. kerk. Aula Noord- Hofland 9.30 ds. Knottnerus, Baarn. Kerk Hulp en Heil 10 ds. Verheule. De Ark 10 jongerendienst. Geref. Kerk: dorp 8.30 en 10.30 ds. De Zeeuw (HA); 7 jeugddienst, ds. Holst, Den Haag. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. Arntzen, Amers foort. Rooms-Kath. kerken: Laurentius- kerk zat. 19, zond. 10; 11.30. Aula Noord- Hofland zond. 11. Moeder-Godskerk zat. 19: zond 8 30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente Brugkerk 9.30 ds. Maasland; 5 ds. Ver boom. De Hoeksteen 9.30 ds. Fredrikze; 3 ds. Maasland; 6.30 ds. Tigchelaar, Put ten. Bethelkerk 9.30 ds. Verboom; 5 ds. Roetman. Immanuelkerk 9.30 en 7 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruiskerk 9 en 5 ds. Verdoorn. Ontmoetingskerk 10.15 ds. Verdoom. Chr. Afgescheiden Gemeen te: 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle-Evange liegemeente "Sion" (Lindegaarde 17a). 9.30 dhr V.d. Heyden. Rooms-Kath. pa rochie: Victorkerk 10. Ontmoetingskerk 8 30 en 11 45 WARMOND - Herv. Gemeente: 10 vic. Colijn. Rooms-Kath. parochie; zat. 19; zond 8.30; 10; 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Sepmeijer, Den Haag. 4.30 ds. V Vliet, Giessendam; 7 kerk- concert Kievietkerk 10 ds. V Waasber- gen Messiaskerk 10 ds. Van Bruggen. Dorpscentrum 9 30 ds. Wolters. Geref Kerk Zijllaan 10 ds. V.d Kamp; 5 ds. Hanenburg, Voorburg. Wassenaar-Zuid 10 ds. V.d. Linde. Den Haag. Ned. Prot. Bond (L. Kerkdam) 10.30 drs. Bosman. Oegstgeest. Rooms-Kath. parochie Wil- librordkerk zat 19. zond 9 en 11; Jozef zat 19. zond 9 30. 11 en 6.30; G. Herder zat. 19; zond. 9 en 11.30. WOUBRUGGE - Herv Gemeente: 9 30 ds. Koelewijn; 6.30 kand. Kraaijenveld, Utrecht Geref Kerk: 9.30 ds. Hart kamp. Alphen. 6.30 ds. Koning. Maars- sen Ned Prot Bond (gebouw De W(jk) 7 nam ds Van Rossum, Voorburg. Rooms-Kath. parochie: zat. 19. zond. 10.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4