Zigeuners strijken neer in Wassenaar Protest afwijzing subsidie Baljuwhuis .'-e/cfee agenda De Timdelerclub: aanstekelijke inzet Maandag valt beslissing Hoge Klei Bosperceel in Rijksdorp bewoond "Proloog" verdedigt haar geloof De Volksunie dient bezwaar in bij GS ZATERDAG 25 APRIL 1981i WASSENAAR - Dc Hoge Klei. een gebied dat dc Wasscnaarsc ge meenteraad al ruim vijftig jaar flink bezig houdt. De meningen in de raad draaiden bijna net zo snel als de wind. Maar aanstaan de maandag lijkt het doek voor de laatste maal te vallen en komt aan een halve eeuw geharrewar een eind. Maandag wordt waar schijnlijk definitief beslist om de Hoge Klei voor dc helft vol te bouwen met goedkope wonin gen. De Hoge Klei werd in 1925 aange wezen als toekomstige bouwlo catie. In dat jaar werd er voor het gebied ook een bestemmings plan opgesteld. De gehele Hoge Klei - tenminste, dat was de be doeling in 1925 - zou worden vol gebouwd om de verwachte grote toeloop van inwoners van Wasse naar op te vangen. In de loop der jaren, toen duidelijk werd dat de vraag naar woningen niet zo enorm steeg als werd verwacht, werd het plan weer veranderd. Twaalf jaar later, in 1937, besliste de gemeenteraad dat slechts de helft van de Hoge Klei voor wo Meningen draaiden net zo snel als de wind ningbouw mocht worden ge bruikt. Eind jaren '50 besloot dc Wassc naarsc gemeenteraad om dat stuk toch maar weer te vergroten tot driekwart. Het vierde kwart (een driehoekig stuk in hel noor delijk deel) werd bestemd voor "openbaar natuurschoon- en re creatiegebied". Dit bestem mingsplan van 1958 is nog steeds geldig. Ondertussen was er nog geen steen op de andere gcplaats om de plannen van 1925 uit te voeren. Maar in 1973 draaide de wind en kwam de grote kentering. Het één jaar eerder gepubliceerde ontwerp-structuurplan Wasse naar (de eerste echte stap tot rea lisatie van de plannen) leidde tot felle discussies in het villadorp. Moest dc Hoge Klei. hel mooie stukje Wassenaar, nu wel of niet bebouwd worden? In november 1973 besloot de gemeenteraad van niet en honoreerde daarmee dc cis van de agrariërs die op dc Hoge Klei wonen en hun bedrijf uit oefenen. Met negen stemmen voor en elf tegen werd een voor stel van burgemeester en wet houders van Wassenaar om de woningbouwbestemming te handhaver, door de raad verwor pen. Drie jaar later werd de draai vol tooid. Wederom werd met dezelf de kleine meerderheid een motie aangenomen, waarin de raad uit sprak dat de Hoge Klei voor agrarische doeleinden moest worden gebruikt en waarmee de woningen van het lijstje werden geschrapt. De bollentclers van de Hog.c Klei waren uiterst tevre den. Een van hen, de heer Schmal, verklaarde op een dis cussieavond over de Hoge Klei zelfs dat dc agrariërs nu eindelijk na een halve eeuw van dc 'schop stoel' af waren. Maar ook zijn blijdschap werd al snel weer ge temperd. De discussie over de Hoge Klei laaide na de raadsuitspraak weer hoog op. Alle partijen verdedig den hun standpunt met vuur. Maar de voorstanders van wo ningbouw kregen een sterke me destrijder in de provincie, die duidelijk een andere mening had dan dc kleine meerderheid in de raad. De Provinciale Planologi sche Commissie (PPC) vond dat de Hoge Klei wel met woningen moest worden volgebouwd en droeg daar ook verschillende re denen voor aan. Er waren in Was senaar namelijk veel woningzoe kenden en die konden het wel vergeten als er geen huizen kwa men op de Hoge Klei. Ook lag er nog steeds het bestemmingsplan uit 1958, waarin stond dat er wo ningen moesten komen. En ten derde vond de PPC dat er ner gens anders in Wassenaar een even gunstige plek voor woning bouw was. Weer begon de wind te keren en de gemeente ging overstag. Alle eer dere uitspraken werden vergeten en de gemeente begon met een onderzoek naar dc finaciëlc con sequenties van woningbouw op dc Hoge Klei. Dat onderzoek werd in september 1980 afgerond en aan de gemeenteraad aange boden. De voornaamste conclu sies waren dat de financiën en de geluidsoverlast van vliegveld Valkenburg (het argument van de tegenstanders) geen beletsel vormden. Het was mogelijk vol gens de nota om op zuidelijk helft van de Hoge Klei 250 a 300 Woningen te bouwen. Een van de mogelijke bezwaren was dat de op de Hoge Klei aanwezige be drijfjes geen nieuwe grond kon worden aangeboden, maar in het gebied zelf was een stuk gras land dat kon worden omgezet in bollengrond. Het was duidelijk dat burgemees ter en wethouders van Wasse naar kozen voor woningbouw. Het woord is nu weer aan de ge meenteraad, misschien voor de laatste maal. Tenminste, als de wind nog steeds uit dezelfde hoek waait. HENNY VAN EGMOND WASSENAAR Het villawijkje Rijksdorp in Wassenaar heeft onverwacht bezoek gekre gen van een groep gelegaliseerde zigeuners. B en W zijn door binnenlandse zaken voor een voldongen feit geplaatst, maar zien af van een formeel protest. Wethouder Van der Klaauw (CDA) verwacht geen problemen rond de tijdelijke doch onofficiële standplaats. De gemeenteraad zal maandagavond over deze gebeurtenis worden ingelicht. De compania, bestaande uit een vijftal verwante gezinnen, is van oorsprong Joego-Slavisch. De fa milies vertoefden in Oldenzaal en later in Epe op een camping. Volgens afspraak verlieten ze die gemeente vóór Pasen, onder ge leide van de rijkspolitie, en zoals gebruikelijk pas kort evoren op de hoogte gesteld van de nieuwe bestemming. Den Haag was op de gedachte gekomen om een voormalig militair bunkercom plex op een bosperceel in Rijks dorp als verblijfplaats aan te wij- Een mondelinge mededeling van binnenlandse zaken aan het ge meentebestuur op 17 april vorm de de voorbode van de komst der zigeuners. Op 21 april, vier dagen na de komst van de groep, werd het een en ander schriftelijk be vestigd. Met de vermelding dat uiterlijk 17 juli iedereen weer zal zijn vertrokken. Het zou een noodoplossing zijn, omdat de woningen voor de ge zinnen elders in het land nog niet- gereed zijn. Aan het eind van de reis nam de gemeentepolitie de escorte van de rijkspolitie over. Langs een onopvallende buiten- route werd de stoet naar Rijks dorp geloodst, naar het vier hec tare grote natuurgebiedje aan de Van der Doeslaan. De aanwijzing door binnenlandse zaken is wel in strijd met het be stemmingsplan: militair terrein en natuurgebied. Defensie heeft echter het complex inmiddels af gestoten, en de verkoop in han den gegeven aan de Dienst der Domeinen. In 1978 besloot de raad van de ge meente Wassenaar tot de aan koop van het perceel voor een bedrag van 2Vfe miljoen gulden. Dit ten behoeve van een peper dure afronding van de bebou wing en voor de vestiging in de bunkers van een centrum voor civiele verdediging. Het laatste ter vervanging van de ooit onder het huis van de vroegere burge meester Geertsema aangelegde speciale kelder. De koop stuitte op bezwaren bij de provinciale Gedeputeerde Sta ten, vanwege het onevenredig hoge bedrag. Daarop besloot de gemeenteraad in 1979 in beroep tegen bij de Kroon. Een van de redenen voor het doorzetten is, dat het gemeentebestuur als ei genaar meer invloed heeft op de bestemming. Wethouder Van der Klaauw van Huisvesting bestrijdt niet, dat de nu opgelegde bestemming feite lijk de weg opent naar eventuele vestiging van de éigen woonwa genbewoners op hetzelfde com plex. De gemeente Wassenaar heeft na ontvangst van de eerste berich ten onmiddellijk voorzieningen aangebracht. Zo is onder meer een gebouwtje gereed gemaakt voor onderwijsdoeleinden. Van de kant van de gemeente is er sussend gereageerd op telefoon tjes van de omwonenden, die hun ongerustheid over de komst van de zigeuners uitten. Zelf geven de gasten te kennen, op geen enkele manier hinder te willen veroorzaken. Zij hopen zonder problemen deze drie maanden in de Wassenaarse ge meenschap te kunnen vertoeven. Contact met de bevolking, hoe wel door hen gewaardeerd, zal vanwege het taalprobleem niet eenvoudig zijn. WIM OLYSLAGERS speciaal belast met de VOORSCHOTEN - De gemeenteraad heeft gisteravond besloten in beroep te gaan tegen afwijzing van de rijks subsidie in de restauratiekosen Ambachts- en Baljuw huis. Naar aanleiding van vragen deel- den de wethouders L. Marselis en E. de Keuning mee dat er eer der, zowel mondeling als schrif telijk, toezeggingen waren ge daan door het ministerie dat een subsidie verwacht kon worden. Drs. C. Meerhoek (CDA) meende dat de handelwijze van de staats secretaris op het onfatsoenlijke af is. Hij drong erop aan zeer spoedig een financieel overzicht te krijgen over de hele stand van zaken. Tevens pleitte hij voor een eventuele afkoop van de aan nemer, waardoor de restauratie beperkt zou kunnen worden tot de voorgevel. "Achter deze gevel zou een modern functioneel ge bouw kunnen worden neergezet, dat rendabel zou zijn." aldus Meerhoek. Mr. F. de Graaf (VVD) wilde zover niet gaan omdat daar waarschijnlijk geen toestem ming voor gegeven zal worden. De beide panden staan op de nonu- mentenlijst. Helaas is het vol gens De Graaf zo dat het rijk wel eenzijdig de subsidiekraan kan LEIDEN - Veel theatergezelschap pen van naam staan bij een be zoek aan de Leidse Schouwburg te spelen voor een zaal, waardoor je zonder veel gevaar een kogel zou kunnen afschieten. Maar als er een écht Leidse groep op de planken staat, zoals gisteravond De Timdelerclub, dan is een volle bak verzekerd. Deze christelijke toneelgroep komt meestal twee maal per jaar met een nieuw stuk voor de dag, wat dan één keer in de schouwburg wordt ge speeld. Daaruit alleen al blijkt het grote enthousiasme van de le den van de Timdelerclub, want wat een tijd en inspanning kost het niet, de voorbereiding van één zo'n avondje toneel. Om dat op te brengen is een flinke dosis plezier in toneelspelen een eerste vereiste. "Gesprek met Londen", was de titel van het stuk waar voor de Timdelerclub dit keer had gekozen. Op zich is het een beetje een dertien in een dozijn komedie, met zwakke teksten en een verwarrende opbouw. Maar de mengeling van spanning en humor, gedragen door een einde loze serie verwikkelingen, zorgt dat de vaart er nooit uitgaat. Het stuk gaat over een inbreker in ruste, die graag zijn leven wil be teren en daartoe zijn intrek heeft genomen bij twee gewezen onder- LEIDEN - Na "Keihard....maar er is een grens", dat Proloog het vo rig seizoen bracht, speelde men gisteravond in een volledig bezet LAK-theater "Het Duurt Ons Te Lang", een toneelstuk over "kor ter werken". Of het waar is, zoals Proloog stelt, dat het Nederlandse bedrijfsle ven met overheidsgelden de grens overvlucht, en bedrijfsdi recties deze miljoenen niet in de opheffing van de werkeloosheid steken, maar min of meer ten ei gen bate aanwenden moeten we maar in het midden laten. Over één ding kunnen we het in middels eens zijn: Proloog ver dedigt haar r atschappelijk ge loof op een ovei uigend integere Een verwijt zou kunnen zijn, dat men zo van eigen gelijk over tuigd is, dat andersdenkenden door de in Eindhoven domicilie houdende toneelgroep onmidde- lijk in de remise van het onbe grip worden gestald. Proloog geeft in "Het Duurt Ons de spelers. Werkeloosheid, is de nimmer volle dig verwijderbare splinter in de wijsvinger van de maatschappij. Proloog zegt met haar stuk niet alleen, dat die vinger gevaarlijk ettert, maar dat voor amputatie van de hele hand gevreesd dient te worden. wijzeressen. Als twee van zijn vroegere kornuiten hem komen bezoeken, met een geruite koffer waarin 1 miljoen, is dat voldoen de aanleiding voor een twee uur durende consternatie. De twee oude vrijsters laten zich van een onverwachte kant zien en uilein delijk trekt iedereen aan het kort ste eind. Maar de inhoud van "Gesprek met Londenis eigen lijk niet het belangrijkste. Veel doorslaggevender is de aansteke lijke inzet, waarmee de elf ac teurs en actrices proberen het on derste uit de kan te halen. Alle rollen worden met dikke penseel streken aangezet, de types wor den tot in het uiterste doorge voerd. Wij diepgang zoekt is aan een verkeerd adres, maar dat is nou juist de charme van deze vorm van toneel Een gehandschoende hand door een open venster, een vaderlijke poli- tie-agent, die niet al te uitgesla pen is, verwisselde karaffen met vergiftigde wijn, een vlijmscherp mes en spoken uit een kist, alle maal hulpmiddelen die de Tim delerclub gebruikt om de wereld terug te brengen tot begrijpbare proporties. Glansrollen waren weggelegd voor de dames Bettina en Gretly, die de kunst van het komedie-spelen duidelijk het best onder de knie toonden te hebben. De brigadier legde de meeste sub tiliteit in zijn spel, terwijl crimi nelen als Tip Louw en de Merel nog met geen zaklamp in onze vaderlandse gevangenissen te rug te vinden zijn. De bijrollen hadden nog merkbaar last van zenuwen, maar ook dat hoort er- bij. De zaal wist de voorstelling op zijn waarde te schatten. Vijf open doekjes waren het resultaat. Ook daarvoor zou menig profesioneel gezelschap tekenen. ARIEJAN KORTEWEG Zaterdag Leiden. Leids Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66: manifestatie "Jongeren tegen fascisme", 13.00-01.00 uur. Centrum voor Geboorteregeling, Kort Rapenburg 1-3: open dag. 11.00-15.30 Antonius Clubhuis. Lange Mare: ruil- beurs De Verzamelaar, 10.00-16.00 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: film Vengeanceis mine van Imamura, 20.00 uur. Augustinus, Rapenburg 24: film "L'In- gorgo" van Comencini met aansluitend disco, 21.00 uur. Sanderscomplex, Levendaal/hoek Ko- revaarstraat: antiekmarkt, 09.00-17.00 NVSH-centrum, Rapenburg 48: praat café. 22.00 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit, Caeciliastraat 18: disco, 22.00 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79: café avond, 21.00-01.00 uur. Zondag Maandag Stadhuis: gemeenteraad. 19.30 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: film "De Strategie van de Spin" van Bertolucci, 20.00 en 22.15 uur. De Regenboog, Merenwijk: schrijf- avond Amnesty International. 20.00 uur. Wassenaar, Princehaven, sluitings avond carnavalsvereniging - klaverjas sen, 20.00 uur. Wassenaar, gemeentehuis, raadsverga dering. 19.30 uur. Voorschoten, De Lindehoeve, werk groep Politiek Café 20.00 uur. Voorschoten, gemeentehuis, raadscom- 'missie welzijn 20.00 uur. Huisartsen Leiden De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24.00 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord: Groenoord, Kooi. Merenwijk: za. H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089; zo. J.E.C. Crul-Kelderhuis, Noordeindeplein 8 a, tel. 142888. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za. A. van Luijk, Wasstraat 2 a, tel. 122522; zo. E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za. A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797; zo. F. Lahr, Zoeterwoudse- singel 11, tel. 120347. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg, Verhage: za. Verha- ge, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834; zo. Groeneveld, Rosmolen 2, te- I.133834; Spreekuur 11.00 uur tot 11.30 uur, gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za. Van Wijk, Van der Valk Boumanweg 198, tel. 890529; za. spreek uur van 12.30 uur tot 13.00 uur Florijn 10, Gezondheidscentrum, tel. 891000; zo. Van Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539; zo spreekuur Hoofdstraat 8, tel 894539. Oegstgeest - De Haan, Oranjelaan 26, tel 170605. Voorschoten - za. Meyer, Roucooppark 11, tel. 2493; zo. Vrijenhoek, Bachlaan 1, dicht draaien, maar toch kan ver plichten tot restauratie. Hij vond wel dat de restauratie be perkt zal moeten worden, omdat de burgerij nauwelijks bereid zou zijn om extra in de beurs te tasten. De heer J. Visser (PvdA) zag nau welijks een mogelijkheid om zelf als gemeente nog eens 700 dui zend gulden op tafel te brengen. Hij wilde snel totale opening van zaken. De heer J. Aikens (D'66) meende dat in beroep gaan alleen zin heeft indien er iets positiefs uit voort komt. Wethouder De Keu ning (VVD) becijferde dat de to tale restauratie toch ruim één - miljoen zal passeren. Met de toezegging dat de hele zaak spoedig wordt behandeld in de commissievergaderingen, kreeg b. en w. de volmacht van de raad om in beroep tegen het motto: "We willen ons recht hebben." De uitbreiding van het radio- en t.v.-pakket via het kabelnet wordt door de VVD als niet erg nuttig ervaren. De PvdA heeft grote aarzeling. Vast staat dat in het kader van de gemeenschappelijke regeling Voorschoten toch mee zal moe ten betalen. Dat betekent een "dubbeltje" per maand per aan sluiting. Wil Voorschoten mee doen aan de uitbreiding van de ontvangstmo gelijkheden, dan moeten wel eni ge extra voorzieningen getroffen worden. De raad krijgt nog nade re gegevens. 44a, tel. 12075. Wassenaar zuid - Van Tolingen, Wete ringlaan 4, tel. 78303. Apotheken Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 24 april tot 1 mei door apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; apotheek Beker. Oegstgeest, Lijtweg 4, 155482. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. Wassenaar - Wassenaarse apotheek, Stadhoudersplein 13, tel. 12402. Dierenartsen Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - Ij. Krol, President Kenne- dylaan 260, Oegstgeest. tel. 153266 Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. Wassenaar - G. Immink, Surinamestraat 50, Den Haag. tel. 070-462207; G.J. Schouten, Laan van Meerdervoort 275 a, Den Haag, tel. 070-458327. Wijkverpleging Leiden - Interkruis Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden ^an de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rijndijk - ge zondheidscentrum, BNerkenkade Lei derdorp, tel.'410131, spreekuur ma t/m vrij van 14.00-15.00 uur. Oegstgeest - Interkruis Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum Van der Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. Den Haag/Leiden - De Volksunie heeft een bezwaarschrift ingediend bij Gedeputeerde Staten tegen de weigering van Leiden om haar in te schrijven in het kiesregister. Al eerder deze week deed de Centrumpar tij dat. Tevens heeft een groot aantal individuele kiezers, actiegroepen en andere partijen protest aangetekend tegen het meedoen van de Volksunie en de Centrumpartij. Totaal zijn er bijna vierhonderd bezwaarschriften bij de provincie Zuid- Holland binnengekomen. Maandag en dinsdag zullen deze tijdens een marathonzitting van het voltallige college van Gedeputeerde Staten worden behandeld. Te Lang" een aantal bruikbare Proloog zegt onverbloemd alternatieven voor werktijdver korting, daarbij echter nauwe lijks aan het gevaar ontkomend regeringsnota's en wetsvoorstel len letterlijk na te blaten. Wat echter bijzonder aanspreekt, hoe genuanceerd je ook over "Proloog" mag denken, is de dis cussie na afloop tussen enerzijds de toeschouwers en anderzijds het op staat. Proloog pikt het niet langer, dat autoriteiten met dro gredenen komen aandraven met als enig doel de aantasting van het eigen (hoge) inkomen nog een aantal jaren veilig te stellen. Proloog zegt op de haar bekende wijze exact waar in onze maat schappij de rotte plekken zitten. BERT KOEKEBAKKER LESDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f 71,90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f 276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) W. Wirtz, (binnenland) J. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televi sie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch.' Lennartz lel. 071-133202 071-155854. Voorschoten J. Peeters 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2