Hoe 'brompot' witje' werd Maak zelf een kruisvlieger hA Het Rutgershuis en hoe vooizichtig de egeltjes het doen... J J n n n n L u u u Vmchten- salade met een goed voorbehoedmiddel dus buro's voor seksualiteit en voorbehoeding telefoon070 -45 46 O O ATERDAG 25 APRIL 1981 Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen van Moni que Uiterwaal. K) Reacties naar: Klep perdoos, Postbus 54, 2300 AB, Leiden. ,n daar gingen ze dan. netjes ach ter elkaar, op weg naar het hol letje van Brompot. Brompot had niets in de gaten, natuurlijk met. hij lag heerlijk te slapen! maar niet voor lang. want opeens- ...boem! boem! boem! Er wer op de deur gebonst. Brompot doe open. of we rammen je deur!". "Hè, wat?" Verschrikt sprong hij z'n bed uit. "Open doen!". Kwaad rukte Brompot de deur open. Wat zijn dat voor manieren om een muis zo uit zijn slaap te halen!". Boos keek hij Lang staart aan. "We hebben genoeg van jouw rare gedoe met die tor retjes. en van je eeuwige gemop per. En daarom zeggen we nu: als je voor de zon opgaat niet ver dwenen bent, zullen we je wegja gen. Eén. twéé, drié, mars!" En alle muizen marcheerden weg. /erslagen ging Brompot op z'n bed zitten. Wat moest hij nu? Er zat niet anders op dan te vertrek ken. Hij keek zijn kamer eens rond. Wat gebeurde er nu met zijn meubeltjes? De kast, de ta fel, drie stoelen, zijn bed, hij kon ze moeilijk meezeulen! Maar..o- peens kreeg hij een prachtig plan. Vlug ging hij aan de slag. Weetje wat hij deed? Hij brak al zijn meubels af (behalve de stoel- I tjes) en maakte met het hout er van een grote trekkar. Daar laad de hij al zijn spulletjes op, en wat klein was ging in de koffers. Die kon hij er dan ook in leggen. Zie zo, de stoelen er bovenop en hij kon vertrekken. Maar hoe zou hij nu gaan? Alvast niet door de deur. Al die blikken van de mui zen zou hij vast niet kunnen ver dragen. En dan woorden als: "Blij dat ie opstapt, en tot nooit meer ziens! Nee hoor, dat nooit. Hij zou wel een achteruitgang knagen. Zo gezegd, zo gedaan. Nu stond hij in de winkel. Niemand te zien. Hè gelukkig. Nog één keer keek hij spijtig zijn kamertje in. Bah! Die snertmuizen ook. Waarom mocht hij niet in zijn eigen, war me holletje blijven wonen? Mis schien vond hij straks helemaal geen eten....en wat zou het koud zijn. Vlug pinkte hij een traanje weg. Nee hoor, hij was flink, en trok zich er niets van aan. O, zo!. (Volgende keer verder). CILLEKE MARKSLAG Een vlieger bestaat uit een geraam te van hout. bespannen met touw, dat met papier wordt be plakt. Voor het geraamte kun je In het Betuwse plaatsje Asch werd dit veulentje geboren. Voorlopig blijft hij nog even in de warme stal, totdat hij sterk ge noeg is om naar buiten te gaan. latjes gebruiken van de zachte houtsoorten (de harde splijten en breken te vlug). Het touw moet stevig zijn. IJzerga ren kan ook! Het geraamte kun je beplakken met vieger- og pakpa pier. Vóór het beplakken versier je het papier met plak- of schil derwerk. Gewone of kruisvlieger De lengtelat van de vlieger wordt 60 cm lang en de brecdtelat 48 cm. Sla met een spijkertje de breedtelat op de langtelat op 12 cm van de bovenkant van de lengtelat (zie tek. 1). Probeer nu of het kruis in evenwicht hangt dooreen stuk touw bovenaan het kruis en onderaan de lat te bin den en laat het kruis aan het touw hangen (zie tek. 2). De vlieger moet nu horizontaal blij ven hangen. Wat moetje nu doen als de vlieger niet in evenwicht hangt? Verplaats dan het dwars- latje of snij iets af van de zwaar ste kant. In evenwicht Is de vlieger in evenwicht dan bind je nog een stuk een touw om het kruis (zie tek. 3). Nu snij je eerst met een scherp zakmes kleine in kepingen in de uitinden van de latten. In één van de inkepingen sla je een spijkertje waar het touw aan vastgeknoopt wordt. Als je het koord er omhpcn spant, let dan goed op dat de dwarslat haaks op de lengtelat blijft liggen, (zie tek. 3) Papier Leg nu het geraamte om het papier en teken langs het touw met pot lood de omtrek af (zie tek. 4). Knip nu het papier 5 cm breder langs de omtrek uit. Vouw de randen om het touw heen, vouw het dan terug, smeer de rand in met plaksel en plak de rand vast. Voor de stevigheid plak je op de hoeken nog een extra stukje pa pier (zie tek. 4a en 5a). Toom en staart De toom, waarmee je de vlieger in bedwang kunt houden, wordt bij het kruis en onderaan de lengte lat vastgemaakt (zie tek. 5). De toom moet zo groot zijn dat de hoek precies op het einde van de dwarslat komt (zie tek. 5b). Aan de toom zit nog een lus waar je met een houtje het vliegertouw vast kunt maken, (zie tek. 5c). De staart wordt gehangen aan een lus, die je onder aan de lat knoopt. Maak de staart flink lang. Onderaan moet hij het zwaarst zijn. Rol het vliegertouw op een stok, knoop het begin van het touw eerst vast aan een stok. Als de vlieger niet omhoog wil, dan is hij te zwaar; slaat hij om, dan is hij te licht. Wat heb je nodig: 2 bananen. 3 appels. 3 sinaasappels, sap van een halve citroen, suiker of honing en half ons hazel noten. Wat moet je doen: Schil de bananen en snijd ze in plakjes. Schil dc sinaasappels en snijd de partjes in stukjes, pitten er uit halen. Schil de appels, klokhuizen er uit halen en de appels in klei ne stukjes snijden. Doe de vruchten in een schaal en besprenkel ze met het ci troensap, dan worden de ap pels en de bananen niet bruin. Bovendien geeft ci troensap een frisse smaak aan het slaatje. Strooi er als je wilt een klein beetje suiker overheen. Laat dat even intrekken. Je kunt ook andere vruchten gebruiken voor deze salade, bijvoorbeeld meloen, perzi ken. abrikozen, druiven, aardbeien of frambozen. De meeste van deze vruchten kun je pas in de zomermaan den krijgen. Met blikvruch- ten, ananas, mandarijntjes of peren kun je het ook maken LEIDEN - De Rutgers stichting heeft door het hele land huizen waar iedereen terecht kan voor hulp bij geboorteregeling en seksualiteitsproblemen. Ook wordt er in de Rutgershuizen voorlichting en informatie verstrekt over seksua liteit. De Rutgershuizen zijn genoemd naar de arts Johannes Rutgers die een van de bekendste voorvechters van geboorteregeling was. Hij zette zich vooral in voor de sociaal zwakkeren. De Rutgers stichting is zo'n tien jaar geleden afgesplitst van de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming (NVSH). Binnen het bestuur van die vereniging was onenigheid ontstaan over groepssex. Een aantal leden vond dat te ver gaan en richtte een eigen stichting op, de Rutgers stich ting. Voordeel was dat de stichting voor zestig procent gesubsidieerd kon wor den door het ministerie van crm. De Rutgers stichting zou zich vooral gaan bezig houden met voorbehoedsmidde len. De NVSH is tegenwoordig meer geènt op de seksualiteit op zich. Wel is er nog een stevige band tussen Rutgers stichting en NVSH. Er is onderling overleg en voorbehoedsmiddelen die het Rutgershuis verstrekt worden via de NVSH ingekocht. In Leiden is er een Rutgershuis aan de Papengracht. Daar werken drie receptio nistes, twee verpleegkundigen, twee mannelijke en drie vrouwelijke artsen. Elke dag houdt het Rutgershuis twee uur spreekuur, waarvoor je een afspraak kunt maken. Ook is het mogelijk om zonder afspraak binnen te lopen, maar de wachttijd zal dan wat langer zijn. Een avond is speciaal gereserveerd voor gesprekken over seksualiteitsproblemen. Een bezoek aan het Rutgershuis moet je wel zelf betalen. Een consult kost 23,50 gulden, voor jongeren geldt het specia le tarief van 7,50 gulden. Verstrekte voorbehoedsmiddelen worden wel door het ziekenfonds vergoed. Het is ook mogelijk om, bijvoorbeeld met je klas, een bezoek te brengen aan het Rutgershuis. Er wordt dan voorlichting gegeven over voorbehoedsmiddelen en het reilen en zeilen van een Rutgershuis. Weten alle jongeren tegenwoordig vaak wel "waar de kinderen vandaan komen", in de praktijk blijken de meeste jonge mensen nog heel wat problemen te hebben bij seksuele contacten. LEIDEN - Op het eerste gezicht zou je niet vermoeden dat het pand Papengracht 26 dienst doet als Rutgershuis. Slechts een klei ne aanduiding 'Rutgersstichting' en een affiche achter een van de ramen verraden de identiteit van het herenhuis. Eenmaal binnen, en in de wachtkamer, is er geen twijfel meer mogelijk. Dc muren zijn volgehangen met affiches over onder meer de pil, ge slachtsziekte en "wij egeltjes doen het heel voorzichtig". Bureauleidster Elly de Haas en verpleegkundige Fredrick Tjerks nemen rustig de tijd om iets te vertellen over het reilen en zeilen van een Rutgershuis. De vrouwelijke arts kan nog niet aanwezig zijn. Zij wordt op het moment geraadpleegd door een meisje, dat voor de (zelfverze kerdheid ook haar twee vrien dinnen maar heeft meegenomen. Het echtpaar in de wachtkamer zal dus nog even moeten wach ten, "maar ze moeten maar den ken: we nemen voor iederéén de tijd". Het Leidse Rutgershuis heeft over klandizie niet te klagen. Loopt landelijk de belangstelling voor de Rutgershuizen wat terug, in Leiden is daar niets van te mer ken. Dat is niet zo verwonderlijk wanneer je bedenkt dat Leiden een universiteitsstad is, en meer dan de helft van het aantal bezoe kers zijn nog steeds jongeren tot zo'n 25 jaar. Daaronder zijn dus flink wat studenten. Maar ook meisjes die de 'universiteitsleef- tijd' nog lang niet hebben be reikt. maken echter gebruik van het Rutgershuis. Elly de Haas: "Je kunt wel stellen dat meisjes hier vanaf vijftien jaar al om de pil komen vragen. Soms zitten er ook wel kinderen tussen van dertien, veertien jaar. Erg jong ja. en we praten ook wel met die meisjes. Ik zou het ook niet toejuichen als het mijn eigen dochter was. Maar eigenlijk heb ben wij ons daar helemaal niet mee te bemoeien". Fredriek Tjerks vult aan: "Je kunt beter de pil geven dan dat zo'n meisje later in verwachting raakt. Als ze hier komen kun je er wel vanuit gaan dat ze al een keer met een jongen naar bed zijn geweest, en dan hoop je maar dat zo'n kind niet al in verwachting is. In de regio heb je nog steeds dokters die pertinent hulp weigeren bij doorverwijzing voor een abortus. Daarom geven we wel hulp, maar we zeggen er altijd bij: ge bruik ook je verstand". Hoe komt het dat jonge mensen steeds jonger een voorbehoed middel gaan gebruiken? Elly de Haas: "In elke schoolagenda - staat tegenwoordig onze adver tentie. Ik geloof echter niet dat jongeren tegenwoordig eerder toe zijn aan seksueel contact. Vroeger gebeurde het ook, maar dan veel stiekemer en boven dien, als het meisje in verwach ting raakte, dan werd er ge trouwd. Ook is er tegenwoordig meer gelegenheid voor. Ouders werken vaak alletwee en de op vattingen over sex zijn natuurlijk veranderd". Hoewel, er móét ook nog een heleboel veranderen. Zowel Elly de Haas als Fredriek Tjerks denken dat er over het on derwerp sex nog helemaal niet zo makkelijk wordt gedacht als altijd wel wordt geroepen. "Er zijn Leidse studentes die niet hier maar in Den Haag naar het Rutgershuis gaan. Dan zijn ze bang dat ze hier mede-studen ten tegenkomen. Er zijn nog een hoop mensen die een heleboel schroom moeten overwinnen voor ze hier binnenstappen". Er zijn tal van redenen waarom mensen voor een voorbehoed middel naar het Rutgershuis stappen in plaats van naar hun eigen huisarts te gaan. Elly de- Haas en Fredriek Tjerks denken niet dat het per se aan de instel ling van de huisarts hoeft te lig gen. Soms hebben mensen best een goed contact met de huis arts, maar vinden niet dat ze met seksuele problemen bij hem aan kunnen komen. Als je naar ten Rutgershuis gaat hoeft niemand het te weten, het is anoniemer. Bij jongeren speelt mee dat ze bang zijn dat de ouders erachter komen. De huisarts behandelt het hele gezin en hoewel hij niets még zeggen, zijn veel jonge meis jes daar toch bang voor. Boven dien. particulier verzekerden krijgen de rekening thuis en dan zullen ouders toch vragen waar om hun dochter naar de dokter is geweest". Diezelfde angst is er ook de reden van dat het donderdagavond-- spreekuur erg druk is. Meisjes gebruiken de koopavond dan als alibi voor hun bezoek aan het Rutgershuis. Fredriek Tjerks: "Het is jammer dat zoiets nodig is. Ik vind zelf dat je als ouders ook contact moet houden met het seksuele leven van je kinde ren". Komt het toch uit, bijvoor beeld omdat de ouders het af spraakkaartje in de agenda van hun dochter vinden, dan zal het Rutgershuis hen niet wij/er ma ken dan ze zijn. "Wij vinden niet dat we moeten vertellen of een meisje hier wel of niet komt. Dat is een zaak tussen de ouders en hun dochter waar ze zelf over zullen moeten praten". Ongemerkt hebben we het steeds over "zij", "meisjes" en "doch ter". Komen er geen jongens bij het Rutgershuis? "Bij gesprek ken over problemen in een sek suele relatie natuurlijk wel. Ook komen de jongen soms wel mee voor een voorbehoedmiddel. Maar dat is eerder uitzondering dan regelmaat. Het is opvallend dat een jongen wel komt wan neer het eenmaal te laat is, voor de 'morning-aflerpil' voor zijn vriendin of bij geslachtsziekte. Het ligt er maar net aan hoe groot het verantwoordelijkheidsgevoel van zo'n jongen is Wij zpg^. n al tijd: neem je vriend toch mee of laat hem ook de helft betalen, hg heeft er toch ook plezier van?" Wat Fredriek Tjerks en Elly de Haas een beetje dwars zit, is het Rutgershuizen tot 18 jaar. jongerentariet (7.50 stempel dat het Rutgershuis vaak knjgt opgeplakt "Sommi ge mensen denken bg het woord Rutgershuis minstens aan een abortuskliniek of zoiets Dat is beslist ten onrechte, wij zijn er juist om een abortus te voorko men. Er komen hier wel meisjes en vrouwen die ongewenst zwan ger zijn en die we dan doorver wijzen naar een kliniek Maar dat is beslist niet dc hoofdmoot. Over het algemeen kun je zeggen dat geen probleem ons te gek is" CONNY SMITS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23