LEIDSCH DAGBLAD Ford sluit in september 1 i Amerikaans graan weer naar Rusland Politie op spoor drugslijn Opnieuw hond dood door gif dagblad voor leiden en omstreken Laatste redden PIZZERIA PINOCCHIO SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis Ruim 1300 werknemers op straat Amerika ontwikkelt snelle strijdmacht r 'ATERDAG 25 APRIL 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36456 1 "u, 1' ^ecteur G. Koopman &mu Wat 1 P0ging Sands te Anderhalf miljoen gulden hasj in schuur ,ONDEN (GPD) - Vier leden van de Europese commissie voor mensenrechten zullen zo spoe dig mogelijk naar Belfast vliegen in een laatste poging het leven ""1 van hongerstaker Bobby Sands te redden. De zus van Sands. Marcella, had de commissie om tussenkomst gevraagd. Ze heelt bij de commissie een officile klacht ingediend op grond van de slechte behandeling die haar broer in de Maze-gevangenis zou ondervinden en de vrijheid van meningsuiting waarin de Britse autoriteiten hem zouden belet ten. Het verzoek van Sands' familie is echter niet voldoende om de Eu ropese commissie aan het werk te zetten. Ze hebben daarvoor al lereerst Sands' uitdrukkelijke in stemming nodig. Of ze die krij gen, is nog de vraag. Het is even min bekend wanneer de com- J missie naar Belfast zal afreizen waar door barre weersomstan digheden in Noord-Ierland alle vliegvelden gesloten zijn. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft gezegd de commissie geen strobreed in de weg te zullen leggen. Sands zelf heeft toegezegd de delegatie te willen ontmoeten onder voor waarde dat drie hooggeplaatste IRA-leden bij het bezoek aanwe zig zullen zijn. Als Sands bij de commissie een verzoek indient, kan die een on derzoek beginnen naar de klach ten. Daarna zal ze proberen ,,tot een vriendelijke overeenkomst", zoals de officile term luidt, te ko men met de betrokken partijen. Slaagt ze daar niet in. dan zal de zaak worden doorverwezen naar het Europese Hof van Mensen rechten. De uitspraak van hi-t hof is niet bindend voor regerin- gen.Volgens de woordvoerder van Sinn Fein, de politieke vleu gel van de IRA, Danny Morris- son, heeft de Britse regering er alle belang bij alleen die mensen tot Sands bed toe te laten die hem zullen overreden zijn hon gerstaking stop te zetten. (Zie ook pagina 9) WASHINGTON - President Rea gan heeft het embargo op de ex port van Amerikaans graan naar de Sowjet-Unie opgeheven. Zijn voorganger, Jimmy Carter, stel de het exportverbod in januari van het vorige jaar in nadat de Sowjet-Unie Afghanistan was binnengevallen. Onmiddellijk na de opheffing van het graanem- bargo werden de eerste onder handelingen geopend over de le veringsvoorwaarden tussen de Russen en de Amerikanen. Au stralië hief vandaag in navolging van de VS ook het exportverbod op. Canada deed het al het afge lopen najaar. Reagan zei gisteren bij de ondertc- LEIDEN - Tenminste drie honden zijn gisteravond opnieuw het slachtoffer geworden van een vergiftigingspoging in de Leidse Merenwijk. Een hond is inmid dels overleden, terwijl de twee anderen er slecht aan toe zijn. Nog vannacht is er door de politie Veel bewolking De Bilt verwacht voor het weekeindt veel bewolking met in het wetslen plaatselijk enige regen. De tempera tuur kan oplopen van zeven tot twaalf graden. Fr staat een matige oostenwind, windkracht 4. 26 april Zon op: 6.21 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 2.43 uur; onder: 11.11 uur. Hoogwater te Katwijk om 8.07 en 20.52 uur, laagwater om 3.48 en 16.16 uur. Zon op: 6.18 uur;'onder: 20.58 uur. Maan op: 3.25 uur; onder: 12.14 uur. Hoogwater om 9.12 en 21.59 uur, laag water om 4.35 en 17.14 uur. ALKMAAR (ANP) - De Alkmaar- se recherche heeft gisteravond in een schuur in het Noordholland se Zwaagdijk-Oosl 156 kilo hasj met een waarde van anderhalf miljoen gulden in beslag geno men. De politic denkt met deze vondst het begin van een inter nationale verdovende middclcn- lijn te pakken te hebben. Twee inwoners van hel Noordhol- kening van het presidentiele be sluit dat de opheffing van het ex portverbod niet moet worden ge zien als een verzwakking van de Amerikaanse houding tegenover de Sowjet-Unie De Verenigde Staten blijven de Russische be zetting van Afghanistan veroor delen. Tot de opheffing van het embargo heeft de Amerikaanse president naar hij zei besloten omdat de boeren in de Verenigde Staten er veel schade van ondervinden. De Verenigde Staten hebben over het besluit tevoren overleg ge pleegd met hun bondgenoten, deelde hij mee. Reagan zei pas nu voor de opheffing van het ex en buurtbewoners een zoekactie op touw gezet om de vergiftigde vleesballetjes met strychnine op te sporen. De omgeving van de Stinksloot in de Havikshorst lag er "vol" mee. De eigenaar van de overleden hond, I.F. Alberga is er kapot van. Dit is de tweede hond van de familie die op zo'n manier aan zijn einde komt. Het echtpaar Raymaekers van de Dierenhulpdienst waarschuwt de bewoners om de honden voor lopig niet los te laten. "We-hcb- ben beslist geen zekerheid dat al le balletjes zijn gevonden. Eerlijk gezegd geloven wij dat er nog meer honden het slachtoffer zul len worden. Hoeveel mensen staan niet vroeg op om met de hond te wandelen. Zij zijn nog onwetend". De politic is vandaag met geluids wagen de wijk in gegaan om ie dereen op de hoogte te stellen. landse Opperdoes zijn in ver band met de vondst gearres teerd. Volgens de politic was de schuur volledig ingericht voor het vcrzcndklaar maken van de hasjiesj. De 156 kilo was in pak jes van cén kilo verdeeld. De rijkspolitie in Alkmaar werd gisteravond door de politie van de Deense hoofdstad Kopenha- portverbod te hebben gekozen om te voorkomen dat de Russen het Amerikaans gebaar verkeerd zouden uitleggen. Tijdens zijn verkiezingscampagne van het afgelopen jaar heeft Rea gan al gezegd dat hij het graan- embargo zou opheffen. Hij vond het niet doeltreffend en zei er be zwaar tegen te hebben dat alleen de Amerikaanse boeren de lasten van het optreden van de VS te gen Moskou moesten diagen. Sinds hij de wacht in het Witte Huis heeft overgenomen heelt Reagan voortdurend onder druk geslaan van boeren en politici uit agrarische staten die het embar go opgeheven wilden zien. Inmiddels is uit Washington verno men dat de Amerikaanse boeren ook mais aan de Sowjet-Unie willen leveren en niet alleen tar- Opheffing van het Amerikaans em bargo op graanleveringen naar de Sowjet-Unie kan ook de Ne derlandse graantelers hogere prijzen bezorgen. Als de ophef fing tenminste gepaard gaat met beëindiging van het officiële ex portbeleid van de europese ge meenschap: naar Rusland geen grotere hoeveelheden graan dan de normale. Aldus de mening van het produkt schap voor granen, zaden en peulvruchten in Den Haag. gen getipt over de aanwezigheid van hasj in de schuur in Zwaag- dijk-Oost Diezelfde dag had men in Kopenhagen een 56-jari ge Amsterdammer aangehou den, terwijl hij op het punt stond zeventig kilo hasjc vanuit zijn au to over te laden in de auto van een jonge Finse vrouw. De vrouw bleek in het bezit te zijn Roest tast museum aan PARIJS (Reuter) - Het Centre Pompidou, het uiterst mo derne museum in het cen trum van Parijs, is flink door roest aangetast. Nog geen vijf jaar na de opening van het uit staal en glas opgetrokken ge bouw breiden de roestplck- ken zich snel uit, waardoor volgens de veiligheidsfunc tionaris Gérard Nouveau de constructie gevaar kan gaan lopen. Dode bij brand DEN HAAG (ANP) - Een korte, hevige binnenbrand die vanoch tend in een woning in de Haagse Oranjerivicrstraat heeft gewoed, heeft aan de bewoonster, een be jaarde invalide vrouw, het leven gekost. Volgens de politie is de vrouw vermoedelijk door ver stikking om het leven gekomen van een bedrag van 750 000 gul den. Ook zij werd gearresteerd. In verband met de tip van de Deense politie heeft de Alkmaar- se politie op vier plaatsen in Noord-Holland huiszoeking ver richt. Het onderzoek zal tijdens het weekeinde worden voortge zet. De kans bestaat dat er nog meer personen zullen worden aangehouden. Voor personeel en vakbond kwam dit besluit gistermiddag totaal onverwacht, omdat de gesprek ken over een mogelijke toekomst voor Ford Amsterdam nog in volle gang zijn. De directie spreekt zelf over een voorstel tot sluiting van de fabriek, waarover de ondernemingsraad zich bin nen zes weken moet uitspreken. In dat voorstel maakt de directie echter duidelijk dat onderzoeken naar alternatieve produktiemo- gelijkhedcn negatief zijn uitge vallen. „Het is schandalig wat de directie nu heeft gedaan", zegt Henk Vos van de Industriebond FNV in een commentaar op de plannen van de Nederlandse Ford-direc tie. Het is duidelijk dat de directie van af het begin de fabriek dicht heeft willen hebben en daarover geen enkel overleg met de vak bond wenst." Volgens directeur Gerard Laurent van Ford Amsterdam echter is het een eigen beslissing van de Nederlandse directie geweest om de Ford-fabriek in Amster dam te sluiten. Noch de moeder maatschappij in Detroit, noch Ford of Europe zouden zich daarmee bemoeid hebben. Het voornemen de fabriek te slui ten, is gebaseerd op de giganti sche verliezen die de fabriek nu lijdt. Vorig jaar bedroeg dat ver lies 68 miljoen gulden, dit jaar wordt een verlies van 60 miljoen gulden verwacht. De verkoopmaatschappij van Ford Nederland blijft bestaan. Het is de bedoeling dat de gebouwen en terreinen aan de Hemweg in het westelijk havengebied ver kocht worden. Maandagochtend vergadert het personeel van Ford Amsterdam met ondernemingsraad en vak bond over de te nemen maatre gelen Het is de bedoeling dat tot september normaal wordt door gewerkt. Volgens de Industrie bond FNV is al met vakbonden in Engeland, Duitsland en Belgi afgesproken dat alle werk dat uit Nederland wordt overgeheveld besmet wordt verklaard. Ford Nederland had vorig jaar een bedrag van 192 nfljoen gulden Van Agt erg somber over Van Gelder DEN HAAG (GPD) - "Naarmate je meer papieren ziet over de toe stand bij Van Gelder Papier, des te faillietcr lijken die bedrijven". Pessimistische woorden van pre- mier Van Agt na het gisteren we kelijkse kabinetsberaad Van Agt liet doorschemeren dat het debat dat de Tweede Kamer volgende week over de proble men bij Van Gelder Papier - dat minstens 49 miljoen gulden no dig heeft - eigenlijk geen zin meer heeft Het - negatieve - kabinetsstand punt staat vrijwel vast, zo bleek Er is geen kabinetsberaad meer nodig i'ii ministm Van Aartk nnc heeft van het kabinet een man daat gekregen voor de bespre kingen met de Tweede Kamer "Ik zeg niet dat er geen minimale ruimte meer zal zijn, maar ik zie echt geen mogelijkheden meer voor een definitief herstel voor alle bedrijven" Van Gelder kan alleen gered worden bij een om vangrijke operatie, aldus de pre- Zeiler nog in leven? AMELAND (GPD) De politie van Ameland vermoedt dat een van de vijf Groningse zeilers, die sinds het paasweekeinde worden vermist, kans heeft gezien het strand van Ameland te bereiken. Daarom is men begonnen aan een grote speuractie in het duin gebied. De vermoedens zijn gebaseerd op de voetstappen die vanaf de aan gespoelde boot landinwaarts zijn gevonden. als steun aan de Nederlandse re gering gevraagd. Die steun is ge weigerd, omdat dat bedrag vol gens de regering nog veel te wei nig zou zijn. Minister in Suriname afgetreden PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse minister van arbeid en volksgezondheid, ir H. Illes, is gisteravond afgetreden, dit naar aanleiding van een conflict tus sen de minister en de nationale militaire raad over de situatie die is ontstaan bij de psychiatrische inrichting van het land. WASHINGTON - Over drie tot vijf jaar moet Amerika beschik ken over een speciale strijd macht die in zeer korte tijd over al ter wereld kan worden ingezet. Deze zogenaamde "rapid deploy ment force" zal een eigen bevel rechtstreeks onder de gemeen schappelijke generale staf moe ten krijgen. Dat heefi de Amerikaanse minister 30 PAGINA'S L r Valéry Giscard d'Es- taing Fransen morgen naar de stembus PAGINA 15 Van Agt: "Geen pret meer aan" PAGINA 7 Haig: Sowjet-Unie ondermijnt westen PAGINA 9 Halfbroer Juliana is teleurgesteld PAGINA 17 van defensie Weinberger giste ren besloten. De macht die in op bouw is. is nu gestationeerd op de luchtmachtbasis McDill bij Tampa in de staat Florida. Vol gens zegslieden van het Penta gon zou er naar gestreefd worden het hoofdkwartier in de toe komst te verplaatsen naar het Miden-Oosten. Later werd nog meegedeeld dat de speciale strijdmacht samenge voegd zou kunnen worden met militaire eenheden in zuidoost- Azie. "Wel zijn we ons bewust van de politieke problemen die dit kan veroorzaken", aldus een militaire zegsman Overigens wordt op dit ogenblik nog met geen land onderhandeld over de stationering van de strijdmacht Pizza's gebakken in originele houtoven. Uniek voor Lei den en Den. Haag Nieuwe kok: BEPPE Dl TORRE met zijn nieuwe specialiteiten. Iedere avond de zanger/gitarist RENATINO Noordeinde'55 - Lelden - Tel. 071-149960. GEWOONUW HUIS OPKNAPPEN! arnoldus bellen Alle bouwkundige werkzaamheden arnoldus Vraag advies - Vraag offerte Haaghulshof 10. Leiderdorp Kantoor 071-890163 EIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu rr,°!ê6n noteren al- -■honnee Naam Adres Woonplaats Gironr S v p bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Letdsch Dagblad. Ant- woordnummer 10050.2300 VB Leiden en de kram 11 komt SNEL in de bus AMSTERDAM (GPD) - De directie van Ford Ne derland NV wil de autofabriek aan de Hemweg in Amsterdam definitief sluiten. Van de 1650 werknemers zullen er in september 1325 wor den ontslagen. Eindelijk is het de Zilkers toch gelukt: hun wagen "Spring song" is tot mooiste uitgeroepen van het bloemen- corco van de bollenstreek. "Lentelied" behaalde de ereprijs tijdens de drukbezochte keuring in Lisse.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1