OPEC-olie of Russisch gas öf de hond, öf de kat bijt ECTto' a De vergeten herkapitalisatie Economie Extra Be ursweek Belastingen ZATERDAG 25 APRIL 1981 PAGINA 19 Mr. Gerrit Wagner, ex-president-direetcur van Shell is door het ministerie van economische zaken belast met de leiding van de onderhandelingen over de komst van Russisch aardgas naar Nederland. In het Westsiberische schiereiland Yamai is een winbare voorraad van ten minste veertig miljard kubie ke meter aardgas aangetroffen. De Sowjet-Unie wil graag verkopen, Europa is geïnteresseerd, niet alleen in het gas, maar ook in de orders die Moskou te vergeven heeft om het gas uit de grond te krijgen en naar de kopers te vervoeren. De onderhandelingen verlopen echter uiterst traag, zo meldt Wagner. De financiering komt moeilijk rond. Los daarvan zijn er tal van politieke problemen, want grote broer Ameri ka is de hele levering een doorn in het oog. "Herkapitalisatic" is een voor buitenstaanders wat moeilijk be grip. Datgene wat het woord behelst, is niet eenvoudig te om schrijven en de fiscale gevolgen zijn voor de leek ook niet één twee-drie te doorgronden. Toch betreft het een onderwerp, waarmee duidelijke belastingvoordelen zijn te behalen. Vandaar de volgende uiteenzetting voor geïnteresseerden. Als een B.V. of een N. V. goede winsten behaalt, zullen de aandelen steeds "vetter", steeds méér waard worden. De nettowinsten (na aftrek van vennootschapsbelasting dus) worden, nadat er divi dend is uitgekeerd, in de vennootschap opgepot. Bij vele beslo ten vennootschappen (familie B V.-en) worden in het geheel geen dividenden uitgekeerd, omdat dan de gevreesde dubbele belastingheffing wordt opgeroepen Over de winst van de B V. wordt eerst vennootschapsbelasting betaald en van het restant valt het uitgekeerd dividend nog eens onder de inkomstenbelas ting. Aldus is er een nog slechtere fiscale positie ontstaan dan in de periode waarin er nog een eenmanszaak of firma en geen B.V. bestond. En de B.V. werd juist opgericht om de belastingdruk te matigen. Daarom houden dergelijke B V.-en hun winsten maar in. keren dus geen dividend uit en beperken de belastingheffing tot de vennootschapsbelasting over de winst van de B V. en inkomstenbelasting over het (van de B.V.-winst aftrekbare) sala ris. Dergelijke B.V.-en komen voor een fiscale herkapitalisatie tegen het aantrekkelijk-lage tarief van 20*1 niet in aanmerking, omdat ze een anti-fiscale dividend-politiek voeren. Bij een herkapitalisatie worden de opgepotte reserves omgezet in aandelenkapitaal. Indien men dat op normale wijze, door uitgif te van bonusaandelen, doet. is de nominale waarde belast naar het hoge progressieve tarief. Zo aan een aantal voorwaarden wordt voldaan, kunnen de aandelen echter worden uitgegeven tegen een heffing van 207r. Dat percentage is ook van toepassing op de aanvullende uitkering in contanten. Dat werkt als volgt: in bezit is 1 aandeel van nominaal f 1 000.— de herkapitalisatie is 1007c f 1.000,- Men bezit dan nominaal f 2.000,— Om de belasting te voldoen mag 257c van het herkapitalisatie-dividend in contanten worden uitgekeerd f 250,— Af: inkomstenbelasting (gelijk aan de in te houden dividendbelasting) 207c van f 1.250,- (f 1.000,- aandelen f 250,— in contanten) f 250,— resteert nihil De B.V. mag dus, met toepassing van de faciliteit, ook de door de uitreiking van de aandelen opgeroepen belasting, aan de aan deelhouder in contanten ter beschikking stellen. door J. Booij belastingadviseur De hoogte van het aandelenkapitaal is van groot belang bij ver koop van de aandelen, inkoop van eigen aandelen, liquidatie van de B.V. en terugbetaling van (en op) het aandelenkapitaal. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de wetgever de toepassing van de faciliteit aan een aantal - drie - voorwaarden heeft verbon den. In de eerste plaats moet het nominaal gestort kapitaal op behoor lijke wijze, tenminste met 257c worden vergroot. Verder moet de B.V. een reële dividendpolitiek hebben gevoerd er moet in de afgelopen tien jaar in totaal ten minste dividenden zijn uitge keerd ter grootte van de herkapitalisatiebonus. In diezelfde pe riode mag ook geen terugbetaling van kapitaal of inkoop van eigen aandelen hebben plaatsgevonden. Vooraf moet aan de Inspecteur van de vennootschapsbelasting worden gevraagd of aan de voorwaarden voor een fiscale herka pitalisatie is voldaan. De inkoop van eigen aandelen of de terugbetaling van kapitaal, welke ondanks het verbod tóch geschiedt, levert een straf of boete op. welke in de vorm van extra vennootschapsbelasting, door de B.V. moet worden betaald. Die manoeuvre kan slechts met een goede fiscale begeleiding tot stand worden gebracht In veel gevallen kan men, ondanks de extra vennootschapsbelas ting. toch een aantrekkelijk tarief vermogen aan de B V. onttrek ken ten behoeve van het privé-vermogen. Welke mogelijkheden er op dit punt bestaan wordt weer eens geïl lustreerd door een onlangs gepubliceerde uitspraak van het Ge rechtshof 's-Gravenhage, welke hieronder (voor de liefhebber) vereenvoudigd wordt weergegeven: Een vader had samen met zijn beide zoons de aandelen in de B.V. X, senior 110 stuks en de beide zoons ieder 20 stuks Om de opvolging te regelen verkocht de vader alle aandelen van de in zijn bezit zijnde aandelen in een lege vennootschap. B.V Y, aan zijn zoons. Aan deze BV. Y verkocht de vader op den duur al zijn resterende aandelen in de B.V. X. Er worden zes series van aandelen ge creëerd. Op de aandelen B.V. X. welke in het bezit waren van B V Y werden grote dividend bed ragen uitgekeerd, welke bij B V Y onbelast waren, aangezien de z.g 'deelnemingsvrijstelling" van toepassing was. De door B.V. Y ontvangen bedragen werden doorbetaald aan de vader ter aflossing van zijn vordering we gens de verkoop van de aandelen B.V. X aan B V Y. Vervolgens wordt het verzoek gedaan om alleen op de aandelen, in handen van de zoons, een herkapitalisatie aanwezig te achten op grond van het (zéér redelijke!) dividendverleden van B.V, X. Aan alle formele voorwaarden werd voldaan Indien men de zojuist weergegeven gang van zaken in een schema uitwerkt, zal men zien, dat het uitgekeere dividend niets anders was dan het via B.V. Y aan de vader betaalde bedrag voor de verkoop van zijn aandelen! Tien jaar geleden gaf het bericht aanleiding tot grote deining. Italië dreigde met de Sowjet- Unie een contract af te sluiten voor de levering van aardgas. Een lid van het NAVO-bondge- nootschap en van de EG dat zijn energie voorziening mede af hankelijk dreigde te stellen van het Oost blok, dat kon en dat mocht niet gebeuren, zo was, Nederland voorop, de stellige overtuiging van het Westen. Het ging dan ook niet door. Met Italië werd een hartige bab bel gemaakt. Toen de twijfel bleef, verscheen, als "redden de engel", Joseph Luns, onze toenmalige minister van bui tenlandse zaken, met een aanmerkelijk vriendelijk ge- prijsder Nederlands contract. En dat hebben we geweten. Jarenlang kreeg Italië het Ne derlandse gas goedkoper ge leverd dan de consument en de industrie hier. Vorig jaar moest een speciale missie onder leiding van de ex-diplomaat Spierenburg er aan te pas komen om de zaak recht te trekken en een realis tischer prijs af te dwingen. Zijn werk leverde niet alleen een onverwachte extra bij drage aan de zo goed als lege Nederlandse schatkist. Het benadrukte ook de gewijzig de opvattingen over handels betrekkingen met de Sowjet- Unie. In datzelfde 1980 im mers werd ook een begin ge maakt met de onderhandelin gen voor de levering van Rus sisch aardgas aan Nederland, West-Duitsland, Italië, Frankrijk en België. Voortrekkersrol Precies als tien jaar geleden speelt Nederland ook ditmaal een voortrekkersrol. Nu niet als opposant, maar als warm voorvechter van de levering. Amerika ziet als huilende derde toe hoe Europa de tra ditionele anti-communistisch lijn afzwakt en het OPEC-juk tracht af te schudden door naar een spreiding van de energiecontracten over ver schillende landen te streven. Maar er is meer. De spreiding is niet het enige argument. Een contract met Rusland brengt Nederland vrijwel zeker geld in het laatje. Geld dat binnen komt als Nederlandse bedrij ven er in slagen een graantje mee te pikken wanneer de Russen orders gaan toewij zen voor de aanleg van de in totaal vijfduizend kilometer lange pijpleiding die het gas vanuit Yamai in West-Siberië naar hier moet vervoeren. Niet ten onrechte spreken Nederlandse bedrijven in dit verband van "de order van de eeuw", want met de aanleg is een bedrag gemoeid van bij na dertig miljard gulden. Extreem In West-Siberië, zo heeft onder zoek uitgewezen, is veertig miljard kubieke meter aard gas beschikbaar. De Sowjet- Unie wil dat gas maar al te graag winnen en exporteren, omdat het, evenals veel Wes AMSTERDAM - Wall Street waar voor het paasmaandag een gewo ne werkdag was, zette deze voor Amsterdam verkorte week zeer vast in met een nieuw hoogte punt sedert 23 januari 1973. Maar dinsdag, toen de Amsterdamse effectenbeurs op gang moest ko men, ging de sprong van tien punten alweer verloren en omdat de Newyorkse beurs nadien een zekere besluiteloosheid aan de dag legde, kon ook de koersont wikkeling hier te lande niet tot een duidelijke lijn komen. Direct na de forse weekinzet van Wall Street werd in de Verenigde Staten een serie economische feiten bekendgemaakt die tot een sterk verschillende reactie aanleiding gaf. Het meest opval lende was de onverwacht krach tige economische groei die het land in de eerste drie maanden van 1981 heeft laten zien. Aan vankelijk hadden de leidende economen zelfs een daling van die groei verwacht, maar in de loop van het afgelopen kwartaal werd deze uitspraak al herzien, omdat de autoriteiten nogal opti mistisch bleven reageren. Nu terse landen, economisch in grote moeilijkheden ver keert. Het land beschikt ech ter zelf niet over de kennis om dat karwei te klaren. Op het gebied van de winning van olie en gas is het nog be trekkelijk onervaren. Daar komt bij dat de Russen in Ya mai met een aantal uitzonder lijke problemen te kampen hebben. Het gasveld ligt ver van de bewoonde wereld, tweehonderd kilometer bo ven de Poolcirkel, waar de temperaturen 's winters kun nen dalen tot vijftig graden onder nul en waar de grond 's zomers, na ontdooiing, in één grote blubber massa veran dert. De Sowjet-Unie heeft niet al leen technologische kennis van Westerse ingenieurs no dig; het heeft ook behoefte aan uiteenlopende machines, werktuigen, electronica en staal. Beperken we ons even tot Nederland dan zien we hoe alleen hier al een serie bedrijven (Bos Kalis, HBG, Philips, RSV VMF) in de rij staat om aan de slag te gaan. Sta in de weg is echter de finan ciering van het project. De Sowjet-Unie heeft zoals aan gegeven 30 miljard nodig en dat bedrag moet op tafel ko men nog voor de eerste baten uit de aargasexport in Mos kou binnenkomen. Na lang heen en weer gepraat heeft dat aan de onderhandelings tafel het volgende voorstel opgeleverd: De Sowjet-Unie begint vanaf 1985 met de le vering van aargas via een pijpleiding van het schierei land Yamai, naar een éindsta- blijkt echter dat het bruto natio nale produkt in de eerste drie maanden in de Verenigde Staten met 6,5 procent is gestegen. Dit is de grootste kwartaalgroei se dert het tweede kwartaal van 1978 toen het bruto nationale produkt met 9 procent steeg. Amerika's ministerie van handel schrijft dit resultaat vooral toe aan de gestegen export en de ho gere verkopen in de detailhan del. Een gunstig bericht was ook de mededeling dat in hetzelfde kwartaal de inflatie op jaarbasis gedaald is tot 7,8 procent tegen 10,7 procent eind december vo rig jaar. Maar vele autoriteiten en zakenlieden haasten zich om een te optimistische interpretatie van deze gegevens te voorko men. De Amerikaanse minister van handel voorspelt zelfs dat in de eerstkomende zes maanden helemaal geen sprake meer zal zijn van groei, omdat de beste dingen zouden afnemen en de woningbouw zou dalen. Vorig jaar trad in het tweede kwar taal een produkticdaling op van bijna 10 procent. Leidende ban kiers waarschuwden daarente tion in Waldhaus in de Bondsrepubliek. Westerse bedrijven worden de orders gegund die met het project samenhangen. Voorwaarde is wel dat het Westen een lening van dertig miljard beschik baar stelt tegen een rente van maximaal 7,757c. Door Ton van Brussel Een groep Nederlandse ban ken, aangevoerd door de ABN en de AMRO, heeft zich al enige tijd geleden bereid verklaard vijf miljard als le ning te willen bijdragen. Het vastellen van een renteper centage levert evenwel een belangrijk knelpunt op. Aan vankelijk had men de stille hoop dat het probleem door middel van rentesubsidies van de kant van de overheid te ondervangen zou zijn, maar nu de rente op de Eu- ropse kapitaalmarkt ver bo ven de tien percent is uit ge stegen, wordt die oplossing uitgesloten. Speelruimte is er daarentegen niet, want de Sowjet-Unie houdt voet bij stuk: 7,757c of anders niet. Die impasse heeft er toegeleid dat het afsluiten van orders voorlopig niet aan de orde is. Het ministerie van economi sche zaken in den Haag, heeft oud-Shell-topman Gerrit Wagner belast met de onder handelingen voor het be drijfsleven. Deze was aanvan gen tegen het handhaven van de harde kredietbeperking, want als die blijft aanhouden en de econo mie groeit wel, zo stellen zij, dan snelt de rente weer naar 21 pro cent. Een onduidelijk beeld dat Wall Street flink heeft verward. Onduidelijk is ook het beeld dat de oliesituatie oplevert. Enerzijds liet Saoedi-Arabi weten ondanks de huidige olie-overschotten zijn dagproduktie niet te willen ver- kelijk "gematigd optimis tisch", maar liet zich recente lijk tegenover verslaggevers van het Fiancieele Dagblad uit in termen als "de lange weg die nog gegaan zal moe ten worden". Een bedrijf als Nacap, een dochteronderneming van Bos Kalis, dat een goede kans maakt om duizend kilometer pijp voor zijn rekening te ne men, rest niets anders dan maar rustig af te wachten. Politiek Los van alle financiële proble men, is er de niet onbelangrij ke politieke kant van de zaak. Sinds 1974 betrekt Europa al gas uit de Sowjet-Unie, maar op het ogenblik zijn dat naar verhouding beperkte hoe veelheden. Gaat het hele plan in 1985 door, dan liggen de kaarten wel wat anders ge schud. Met name in West- Duitsland wordt de zaak door de oppositievoerende CDU/ CSU van Helmuth Köhl en Frans-Jozef Strauss hoog op genomen. De Bondsrepu bliek betrekt nu veertien per cent van de totale behoefte aan aardgas uit de Sowjet- Unie, maar straks wordt dat meer dan dertig percent. Eu ropese landen zouden, als de levering doorgaat, na 1985 voor het aargas voor 357r af hankelijk van Moskou wor den. Dat betekent vijf per cent van de totale behoefte aan energie. Nog altijd een laag en daarom verantwoord percentage, zo vindt bondskanselier Schmidt, daarin gesteund lagen. Terwijl het zelfs de prijs voor de extra hoeveelheden die het nu dagelijks op de markt brengt, heeft teruggebracht, wat voor Amenka's handelsbalans zeer gunstig is. Maar anderzijds worden forse winstdalingen voor de oliemaatschappijen verwacht, waardoor de koersvorming op Wall Street voor deze zo belang rijke groep wordt ondermijnd Deze week zijn het dan ook regel matig de oliefondsen geweest die door één van de belangrijkste Westduitse instituten voor economische onderzoek, het DIW in West-Berlijn. Schmidt wordt in die opvatting wat minder nadrukkelijk ge steund door zijn Franse vriend president Giscard d' Estaing, maar algemeen wordt aangenomen dat de komende presidentsverkie zingen in Frankrijk debet zijn aan die gematigde houding. Steun is er in elk geval wel in België, Italië en Nederland, waar de gedachte lijkt te do mineren dat het toch nauwe lijks uitmaakt of de hond (OPEC) of de kat (Oostblok) bijt. Een energievoorziening die stoelt op leveringen van een groot aantal landen ge niet veruit de voorkeur en als er daarnaast nog wat te vef- dienen valt, dan is dat mooi meegenomen. In het Neder lands parlement valt wat dit onderwerp betreft dan ook een ongekend stilzwijgen President Reagan van de Ver enigde Staten is met de kwes tie verre van ingenomen. In strijd met beloften tijdens zijn verkiezingscampagne ge daan, heeft hij deze week aangekondigd het op gang brengen van graanleveran- ties aan de Sowjet-Unie te willen binden aan goed ge drag van Moskou. Reagan heeft er geen twijfel over la ten bestaan dat Europa een soortgelijke houding zou moeten aannemen in plaats van zich blijmoedig in de ro de gevarenzone te begeven. Vanuit Amerika is het vooral in West-Duitsland een gestook van jewelste. Men zou toch goed moeten beseffen dat het de Sowjet-Unie maar om één ding te doen is en dat is de macht om als dat zo uitkomt Europa in de kou te zetten. Die waarschuwing is wat Schmidt betreft tot dove mansoren gericht: vijf per cent is op te vangen, zegt hij, daarbij tevens verwijzend naar de afgelopen periode waarin de Sowjet-Unie trouw heeft geleverd, op enkele kleine stagnaties door techni sche mankementen na. De Nederlandse Gasunie deelt die opvatting. Ons land denkt in totaal vijf miljard kubieke meter te betrekken, nog geen tien percent van het totale gasverbruik hier. Mocht dat onverhoops wegvallen, dan is dat best op te vangen, zo heeft de Gasunie laten weten. De VVD'er Bolkestcin ten slotte: "Hoe meer wij daar vandaan halen, des te minder hoeven wij te gebruiken van het gas uit Groningen. Als de Sowjet-Unie kwaad wil, dan kunnen we altijd nog terug vallen op onze eigen gasbel". de oorzaak waren voor Wall Street's terugslag, ondanks het feit dat de prijsdaling voor benzi ne en andere oheprodukten als een positieve factor in de inflatie- bestrijdmg wordt onderkend. Helaas werkt de prijsdaling van de olie die de laatste weken in Amerika optreedt, nog maar wei nig door in andere landen, zoals de EG Dit komt doordat de OPEC zijn olie tegen dollars ver koopt en de waarde van de Ame rikaanse munt in vele landen eer der nog stijgt dan daalt. Vooral nu vrijwel alle grote Amerikaan se banken ertoe zijn overgegaan hun rente weer van 17 procent op 17,5 procent te brengen, blijft de dollar hoog op het paard In Amsterdam bleef de dollar zelfs flink boven de i 2,40 Wjj kunnen hierdoor helaas weinig profite ren van de pnjsdruk op ruwe olie die nu al geruime tijd op wereld niveau bestaat. Ook ons rente peil wil nauwelijks naar bene den. Deze week bleef de obiiga- tiemarkt in Amsterdam wat han gen op het slot van de vorige week, in afwachting van een nieuwe golf van leningen die voor de deur zou staan De verwarring en aarzeling in Wall Street waren voor Amsterdam geen stimulans. Onze beurs be perkte zich dan ook vrijwel volle dig tot het verwerken van het be- dnjfkikuwifi.it nu in bn de tro men binnenkomt Het regent jaarverslagen, dividendaankon digingen en prognoses, waarbij mee en tegenvallers elkaar zoals gewoonlijk afwisselen Maar het positieve overwoog toch en bleef ook deze week het tot dusver verkregen beeld domineren. Want ook m vele gevallen, zoals bij Philips en Akzo, waar een fik se winstdaling tot zelfs een ver lies over 1980 werd opgelopen, blijft een zeker optimisme over heersen. En zelfs daar waar alle hoop op overleven was opgege ven. bleef men stug volhouden met de hoop op nieuwe moge lijkheden tot herleven Definitie» ve sluitingen als bij NSM. Van Gelder en zelfs Asselberghs zijn dan ook nog steeds geen feit Door dit halen wat er nog uit te ha len is, bleef de ondergrond van de beurs goed. Er heerste een po siticve ondertoon waardoor me nig aandeel zelfs flink in koers kon aantrekken. De internatio nals bleven echter op het slot van de vorige week hangen, ondanks de jaarverslagen van Akzo en Kon. Petroleum. Maar HVA, Fokker. Bijenkorf, Westland Utrecht, Pakhoed en Neddloyd konden f 5 aantrekken, Oc Van der Gnntcn liep zelfs f10 op Koersverliezen boekten evenwel Norit, Volker Stevin en Nationa lc Nederlanden. door C. Wagenaar

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19