Vliesekoop niet opgewassen tegen Chinees "tegengif' VENZON::; Belgen weer vernederd. Coach Louwerens: "Varsity is belangrijk voor Njord" VENZON BV Zweden willoos werktuig van Rusland: 1—13 SINGELLOOP L.F.C. - S.J.C. ZATERDAG 25 APRIL 1981 LEIDEN - Als morgenmiddag het start sein wordt gegeven voor do finale van het hoofdnummer van de 98ste Varsi ty dan is een lange roeitraditic weder om in ere gehouden. Een traditie, die voor velen in de roeisport mag worden afgeschaft, maar waaraan in universi taire kringen over het algemeen nog veel waarde wordt gehecht. Op 2 juli 1878 ontmoetten de ploegen van het Leidse Njord en van Laga uit Delft elkaar voor het eerst (op het Leidse Galgewater). Daarmee werd een begin gemaakt aan een lange reeks van bijna jaarlijkse uitdagings wedstrijden tussen de Studenten Cor pora Minerva en Phoenix, waarvan Njord en Laga de respectievelijke dochterverenigingen waren. Geduren de de jaren daarna kwamen daar steeds meer zogenaamde Corps-ver enigingen bij: eerst Triton uit Utrecht, vervolgens Nereus (Amsterdam). Ae- gir (Groningen), Argo (Groningen) en Skadi (Rotterdam). In het begin van de jaren zeventig werden tot de Varsi ty ook andere niet Corps-gebonden verenigingen toegelaten. De Varsity werd open, zelfs voor damesploegen. Wat wel onveranderd bleef, was het 'on mogelijke' roeiwaler op het Amster dam-Rijn-Kanaal. Waar, door de gol ven en de kruisdeining het houden van oen toprace te vergelijken valt met het lopen van een honderd meter op een grindpad. Voorts bleef hetzelfde de feestende horde aan de kant en het ritueel van het huldigen van de win naar door te water te gaan om de hol den al direct te feliciteren. Niet zelden verdween daarbij de boot met bezwc te. vermoeide roeiers onder het ge wicht van de aanhangers in het koude water. De Nereus-vier. die twee jaar geleden won. roeide na de finish op volle kracht door om zichzelf en de boot te redden. Vorig jaar won Orca als eerste 'knorren -vereniging en kon na de finish ongehinderd blijven lig gen. Gaat de tand des tijds toch aan de- aloude traditie knagen0 Het houden van een zware wedstrijd als de Varsity lijkt onder zulke slechte omstandigheden pure onzin. Maar de betrokkenen denken daar heel anders over en hebben daar hun argumenten voor. Niet minder dan negen vcreni gingen hebben voor het hoofdnunv mer ingeschreven en voor zover be schikbaar hebben zij alle in hun 'oude vieren' hun toproeiers opgenomen, die over enkele maanden weer, of nog. in topvorm moeten zijn. Dan moeten zij uitzending afdwingen naar de wereld kampioenschappen in Munchen (bc gin september). Bij Njord heeft men echter zeer bewust voor deze sci- zoensindeling gekozen. Coach Jan-Willem Louwerens ..Het is ten eerste mogelijk na deze top een tweede top te plannen aan het einde van het seizoen Dal isal meerdere ma len bewezen. Ten tweede is de Varsity voor Njord belangrijk, omdat het in brede kring nog steeds als prestatie geldt om daar in het hoofdnummer, de 'oude vier', goed te presteren. Die waardering voor een goed Varsity-re sultaat betekent een enorme stimu lans voor de ploeg zelf. maar ook voor de hele vereniging. Eindig je voorin in deze wedstrijd, dan tel je mee en dat is iets, wat vooal de oud-leden aan spreekt en voor de studenten—vereni gingen zijn de oud-leden in velerlei opzichten erg belangrijk". Zoals gezegd vinden vele andersdenken den in de rocicrij de Varsity echt wel aardig en een folkloristisch gebeuren dat zeker moet blijven bestaan, maar waar de toproeiers zich buiten moeten houden. Zij dienen het oog te richten op de grote internationale kampioen schappen in de zomer. Vorig jaar ont stonden er problemen rond twee Ska- di-roeiers uit de voor-Olympische selectie, die de Varsity lieten voorgaan boven een min of meer verplichte kwalificatie-wedstrijd in Duitsland De 'vier' waarin zij zaten werd door het Nederlands Olympisch comité (NOC) niet uitgezonden naar Moskou Anderen vragen zich af. waarom deze universitaire rociwcdstrijden niet ge woon op de voor roeien gegraven Bos baan in Amsterdam worden gehou den. Louwerens ..De erbarmelijke omstandigheden, de extra lengte <3 km i.p.v. de gangbare 2 km) maken de uitdaging groter en geven de overwin ning meer aanzien De ploeg, die daar wint kan niet alleen het snelste varen maar is mentaal het hardst. Je moet echt een topplocg zijn om de 'oude vier' op de Varsity te winnen". Njords 'oude vier' heeft de voorberei ding aan de ongebruikelijke omstan digheden aangepast. Extra lange en zware trainingen werden gehouden gedurende vele maanden en de anders zo verfoeide golven van de plezier bootjes werden nu juist benut om de ploeg op de proef te stellen. De Varsi- ty-vier, die morgen de Leidse eer hoog moet houden, bestaat uit slag- roeier Ruud Wessel. die voor het vier de jaar voor Njord uitkomt, maar daar voor reeds uitkwam voor De Laak in Den Haag. Achter hem zit Steven van Groningen die vier jaar geleden het roeien bij Njord leerde en zich bijzon der goed heeft ontwikkeld. De beide boegroeiers hebben minder ervaring Op bakboord zit Willem-Jan de Widt. die weliswaar dit seizoen eerstejaars is. maar al enkele jaren bij Rijnland in Voorschoten succesvol wedstrij- droeier was. De vierde man is Gijs Al gie. derde jaars en zoon van een be faamd Njord-roeicr De stuurman Willem Koning en het slagcnpaar heb ben al ervaring in het hoofdnummer van de Varsity. Zonder overdrijven kan worden gesteld, dat deze vier de beste ploeg is. die Njord in lange jaren op het water heeft gebracht Die me ning is ook de heer Vervloei die als su pervisor optreedt, toegedaan. )ver Vervloot een verhaal apart Onge veer twintig jaar geleden was hij eCn bekende coach. Hij begeleidde onder andere de Njord-vier. die in 1960 op de Varsity de overwinning in het hoofdnummer moest delen met Argo en die later op de Olympische Spelen in Rome werd uitgeroepen tot de meest technische ploeg van het Olym pisch toernooi (het resultaat viel. even als van de andere Nederlandse roei- ploegen nogal legen) Later verhuisde hij naar Amerika, ging daar werken als longarts, maar be zocht zoveel mogelijk WK's en grote internationale wedstrijden om goed bij te blijven en wie Vervloot nu bezig ziet en hoort kan alleen maar constate ren dat hem dat goed is gelukt. Hij is nog steeds een topcoach Bij toeval kwam hy twee jaar geleden weer in contact met zijn oude club en zijn lief de voor Njord bloeide weer op Vanuit de Verenigde Staten ging hij de trai ningen van do meer ervaren roeiers begeleiden en kwam daartoe zelfs af en t«jo even een paar dagen over Nu. vlak voor de Varsity is hij twee we ken samen met coach Louwerens be zig geweest de laatste hand te leggen aan de voorbereiding van ae ploeg Over de kansen zijn Vervloet en Louwe rens reëel. ..We gaan naar de wedstrijd toe om te proberen te winnen, maar realiseren ons heel goed. dat Orca en Skadi met zeer ervaren ploegen ko men. Ook Laga en Nereus zijn sterk Als het gaat, zoals het kan dan moet een derde plaats haalbaar zijn En mis schien kunnen we nog profiteren van een misser van éën van de favorieten Want de grillige Varsity heeft in het verleden al menig gedoodverfde wi- naar de nek gebroken" JAN KLERKS NOVI SAD (ANP) - Met de uit schakeling van Bettine Vricse- koop in de achtste finale in het enkelspel is gisteravond in Novi Sad, twee dagen voor afloop van het mondiale gebeuren, de exo dus van de Nederlandse tafelten- nisafvaardiging voltooid. De 19-jarige Hazerswoudse strui kelde in een weinig enerverende partij over de tien jaar oudere Zhang Deying. De Chinese num mer één op de wereldranglijst, versloeg de nummer tien in drie games: 21-16, 21-18, 21-15. Eerder op de dag had Bettine Vnesekoop de laatste zestien be reikt door een simpele zege op Schorsing Hovenkamp ZEIST (ANP) Hugo Hovenkamp van AZ'67 zal in de slotfase van de competitie in de eredivisie drie wedstrijden van zijn club moeten missen als gevolg van zijn derde gele kaart, die hij za terdag jl. opliep in het duel met MVV. Hij kreeg ook nog 500 gul den boete. Groningen-speler Sip Bloemberg, die na twee gele kaarten in de wedstrijd tegen Feyenoord van het veld werd gestuurd, wordt als gevolg van zijn derde kaart voor vier duels geschorst. Tege lijkertijd heeft hij er alweer een nieuwe bij: de tweede gele kaart die hem door arbiter Mulder werd voorgehouden. FC Haarlem - de eerste-divisieclub krijgt 500 gulden boete wegens het opstellen van te veel oudere spelers in het C-team in de wed strijd jong Ajax-jong Haarlem van 14 februari 198i Na Amersfoort. Ajax en Wagenin gen heeft het bestuur van FC Utrecht te horen gekregen dat de gemeentepolitie van Breda be zwaar maakt tegen de komst van de Utrechters, die hun drie reste rende thuiswedstrijden elders dan in het eigen reeds gedeelte lijk gesloopte stadion meoten Enke Olsehewski. De Westduitse werd in drie games de doortocht belet. In het dubbelspel was er voor Vrie- sckoop eveneens weinig succes weggelegd. Aan de zijde van de Pool Andrezj Grubba vond zij haar Waterloo in de eerste ronde van het gemengd dubbel tegen de Europese kampioenen Or- lowski en Uhlikova uit Tsjecho- slowakije. Met Sandra de Kruiff als te wisselvallige partner over leefde zij de tweede ronde van het dames dubbel evenmin. De Japanse dames Kawahigashi en Wada kwamen uit verloren posi tie (0-2) terug en blokkeerden de stap naar de laatste acht. Met haar plaats bij de laatste zes tien heeft Bettine Vriesekoop haar prestatie van de laatste we reldkampioenschappen geëve naard. De 29-jarige Zhang Deying was door haar leermeesters profes sioneel voorbereid op het treffen met Vriesekoop in wie de Azia ten de meest reële bedreiging za gen (en nog zien) voor een suc cesvolle aanval op de wereldtop. Al sedert het eerste WK-optre- den van Vriesekoop in Birming ham 1977 volgen de Chinezen de ontwikkeling van de vijfvoudige nationaal kampioene op de voet. Op internationale toernooien lo pen zij met de video als een hondje achter haar aan om haar partijen op beeldband vast te leg gen en het juiste tegengif te ont wikkelen. De invitatie aan Vrie sekoop twee maanden in Peking stage te lopen had voor de Chine zen als achtergrond, dat zij in die periode het spel van de zeer geta lenteerde Hollandse tot in details konder ontrafelen. Ongewenste verrassingen op de WK werden door die aanpak vrijwel uitgeslo ten. Zhan Deying west exact met welke wapens haar opponente de spectaculaire klim op de Eu ropese- en wereldranglijst had gemaakt. Ook al omdat ze in Peking twee da gen als sparring-partner van Vriesekoop gefungeerd had en in die dagen een (gewilde?) nedcr- ADVERTENTIE i&i 1 Sportcomplex Zondag as "Kikkerpolder" W aanvang 14.30 uur U.V.S. - E.D.O. Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden (ADVERTENTIE) 0 SCHIIBDEL COMPETITIEWEDSTRIJD zondag 26-4-1981 aanvang 14.00 uur Boshuizerkade, Leiden. Aangeboden door: Woonhuisventilatie laag opliep. Zo kan wellicht ook de overwinning van Vriesekoop tijden de open Franse kampioen schappen in dit daglicht gesteld worden Begin december ver sloeg Vriesekoop Zhang in Evry in vier games. Met die resultaten in het achter hoofd begon Vriesekoop in Novi Sad opgewekt aan de strijd. De wetenschap dat haar tegenspeel ster in eigen land inmiddels door drie speelsters is voorbijge streefd. betekende een extra sti mulans. De onzekere factor vormde de geringe kennis van de huidige sterkte van Zhang. Bettine Vriesekoop en Sandra de Kruiff hebben de tweede ronde van bet dames dubbelspel bij de wereldkampioenschappen ta feltennis in Novi Sad niet over leefd. Het Nederlands paar werd in vijf games verslagen door de Japanse dubbel Kawa- higashi/Wada. Vriesekoop en de Kruiff wonnen de eerste twee games en bleven in de derde bij tot 20-20. De setstanden waren: 21-17, 21-13, 20-22, 10-21, 15-21. In het landentoernooi was zij slechts één maal actief in het en kelspel en kwam zij aan bod in de dubbel In het individuele toernooi had zij tot nu toe niet het achterste van haar tong laten zien. De Russin Antonjan en de Francaise Bergeret werden met speels gemak onder de duim ge houden. Beide opponentes wis ten zich geen raad met haar ui terst geraffineerde opslag. In de getruckte, effectvolle service heeft Bettine Vriesekoop zich gisteravond ook verslikt Wilde zij een kans hebben de reputatie van Zhang aan diggelen te slaan, dan had zij op die opslag een ge degen antwoord moeten hebben. Die response bleef uit. Sterker, alle varianten die Zhang ter tafel bracht, leverdén vol rendement op Keer op keer moest Vriese koop erkennen dat zij voor ver rassingen werd gesteld. De on voorspelbaarheid van de Chine se service reduceerde het kijk spel. omdat van rallies geen spra ke was Bettine Vriesekoop moest op eigen opslag scored om de partij in evenwicht te houden. Doorbraken waren nagenoeg fa taal Zhang Deying profitecrd'e in voldoende mate om zonder ge vaar in dertig minuten de over winning naar zich toe te halen. Vriesekoop, die zonder meer kan terugzien op een geslaagd toer nooi werd duidelijk gemaakt dat het verschil tussen de Europese en wereldtop lichtjaren be draagt De wetenschappelijke aanpak van de Chinezen drijft de Europeanen bijkans tot wan hoop. Bij de laatste zestien wa ren slechts vier Europese speel sters. Een van die vier was Vrie sekoop Jo Maas: de verrassende Maas wint Ronde van België BRUSSEL - Brussel begint voor Jo Maas een vrolijke stad te wor den. Twee jaar geleden won de Limburger als nco-prof verras send een etappe in de ronde van Frankrijk, die finishte in de Bel gische hoofdstad Gisteren, in St.-Jans Molenbeek, een buitenwijk van Brussel, werd de 26 jarige beroepsrenner (na Peter Post in 1963 en Gerne Knetemann vorig jaar) gehul digd als derde Nederlandse win naar van de ronde van Belgie. De triomf van de ploeg was zó on verwacht groot, dat Maas daar door leider Gerrv Verlinden al passeerde in de algemene rang schikking. "Wc vlogen, geloof ik. een meter boven de grond", sta melde Maas met de blauwe lei derstrui om de schouders. Opnieuw sloeg het sterke collectief van de Nederlandse topformatie dus toe. De Belgen werden weer in eigen land vernederd Na de Omloop van het Volk, Gent-We- velgem, de Ronde van Vlaandc ren en Luik Bastenaken-Luik eindigde de vijfde topwedstrijd in een Nederlandse overwinning Ook op de slotdag was er weinig enerverends te noteren, met uit zondering van de ploegentijdrit in de morgenuren. Op de streep bleken slechts vier renners van de Post-brigade in staat het moordende tempo vol te houden. Raas. Kneteman. Maas en Wij- nands flitsten in de winnende tijd langs de tijdcontroleurs In het tweede, lastige deel tussen gotenborg )gpd) - Rusland haalde gisteravond voor ruim 11.000 r op weergaloze w ijze zijn 17e ijshockey wereldkampioenschap binnen In de voorlaatste wedstrijd werd de enig overgebleven concurrent Zweden tot afgrijzen van het beangstigend chauvinistische thuiv front, met 13-1 afgedroogd (tussenstanden: 0-0. 6-0 en 7-1). Speciaal in de tweede periode speelden de Russen een onwaarschijnlijk fraai spelletje. Bredene en Molenbeek kreeg Pa trick de Pevenagc. de vrijheid van het peloton. Huilend van ge luk won hij de rit na een solo van ruim 60 km. Guido Bontempi heeft zijn twee de ritovevwinning in de Ronde van Spanje behaald. Bontempi. die ook de eerste rit had gewon nen. versloeg in de sprint na de derde etappe, van Leon naar Sa lamanca. vier Spanjaarden Ce- dena. Ladron. Cue\as en Laguia Bontempi reed de 195 km in 5 uur 25 minuten en 58 seconden Re gis Clere (Fra) bleef eerste in het algemeen klassement. Evenals in de eerste wedstrijd, toen de Sowjets met 4-1 wonnen, werd Zweden aanvankelijk in slaap gesust De Scandinavirs mochten in het middelste spel- deel zelfs nog heel even hoop koesteren, toen Naslund alleen door faalangst de degelijke goa lie Tretjak niet kon passeren Daarna sloeg Rusland even snel Voorafgaande aan het grote spek takel Rusland-Zweden stelde Tsjechoslowakije gisteren de bronzen medaille veilig door Canada met 4-2 te verslaan (0-1, 2-1 en 2-0). Tegen de verwach tingen in lieten de Tsjechen zich niet intimideren, en gesteund door de sterk keepende Karei Lang controleerden zij de wed strijd. Lala, Cernik. Rusnak en Novy scoorden voor Tsjechoslo wakije. Boutette en Deblois mochten voor Canada iets terug doen. De internationale ijshockeyfe- deratie (UIIG) heeft het toer nooi om de WCreldUCd iish<>« key in de A-groep voor 1983 toe gewezen aan West-Duitsland. liet is de derde keer dat dit kampioenschap in West-Dults- land zal worden gespeeld. als dodelijk toe als een ratels lang. en werd Zweden gedegra deerd tot een willoos werktuig in een wervelende show. De Zweden werden volkomen ge dold en zelfs het fabelachtige keepertje Lindmark kon de Rus sische beer op geen enkele wijze Toch merkwaardig, want dit nooit vertoonde ijshockey was om stil van te worden Naast Ti- chonov werd alleen de Nederlan der Dummy Smith dat nu t Hu merkte glunderend op ..Dan hebben wi| het HM I 111 11 I die Russen nog niet eens zo slecht gedaan" roor Rusland scoorden Sjalimov. Krutov (2 maal). Ckvortsov (2 maal). Maltsev (2 maal). Shopo- lev. Golikov (2 maal). Drozdets- ky, Blialetdinov en Kapustin Tijdens een numerieke meerder heid scoorden de Zweden tegen door Steen. Serierecord ankerkader 71/2 voor Vet ten Hen vtrd winstorting bespaard door het inzetten van tweede goalie Sund- berg. Maar ook hij werd dolge draaid. omdat de tot nu toe beste verdedigers van het toernooi geen vat meer kregen op het flit sende Russische spel. waarvan nauwelijks geloofd kan worden, dat het door mensen uitgedacht is en ook nog uitgevoerd kan worden. e arme Zweden blikten dan ook met stijgende verbazing naar de Russische coach Tichonov. die zijn manschappen bij vrijwel el ke wissel stijf vloekte, omdat er kennelijk toch nog een hogere graad van perfectie mogelijk is. ADVERTENTIE Leidsch Dagblad - Leidse Politie Sportvereniging Woensdag 29 april Aanvang voorprogramma 19.00 uur start 19.30 uur. M.m.v. Theo Koomen en Barry Hughes WARFFUM - Een goede nacht rust doet soms wonderen Piet Vet uit Berkhout k.m erover meepraten. De biljarter, die zijn slechte prestaties op de eerste dag van het Nederlands kam pioenschap ankerkader 71-2 ge dceltelijk toeschreef aan een la waaierig hotel, herstelde zich gis teren in de derde ronde Hij klop te niet alleen de nog ongeslagen Jean Bessems. ook verbeterde hij het Nederlandse senerccord. tot 425 caramboles Vet miste de bcginstoot. maar ver volgens maakte hij de partij in een beurt uit Omdat Van De ven ter in dezelfde ronde het kunst stukje. uithaalde om koploper Jos Bongers te verslaan kwa men de kanskaarten voor de titel minder duidelijk te liggen dan na <l' o| h Ti:;- •■Tol. r t r Smissen. Arnouls. Bessems en Bongers elk met twee winstpar ttjon fier op kop gingen De wonderbaarlijke prestatie van Vet - in Europa zijn er slechts zeven biljarters die een partij in het ankerkader 71-2 in één beurt vol maakten - kwam voor de bil jarter zelf totaal onverwacht, om dat hg woensdagmiddag nog overwoog om zich voor de titel strud terug te trekken Na vier runden IS dc stand /Zf7'//M7373T /s~rr7V~>\ VeOC/iV^ T/V TlvFF As F SP S^fnFS.7 Qy/AW Ft/S FZ FM5FF FA,' XVOCV/Vci HQ-v if-V <3£FN WDOPD CMLt: APPlE HIPPIE DIE UV,l>STAAT AIS £EN - OTS iM CC WOJOIHÓ

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11