actief in Openbare verkoop zes panden dreigt Gastkolom Oranje-activiteiten Leiden Fietspaden en tunnel bij Vijf Meilaan Raadsleden houden bouw plan voor Middelweg op De identiteit van de Sportstichting VRIJDAG 24 APRIL 1981 LEIDEN - "Het is verbazend zo veel als op koninginnedag in Lei den voor jong en oud gebeurt". Dnt merkt burgemeester C.H. Goekoop op in het programma boekje dat de Vereniging Konin ginnedag Leiden ter gelegenheid van het feestprogramma van vol gende week heeft uitgegeven. Het programma is omvangrijk en dat is vooral te danken aan ver scheidene wijk- en buurtcomités en speeltuinverenigingen. Tot de Oranje-activiiciien ter gele genheid van Koninginnedag wordt ook de Wielerronde van Leiden gerekend, die dinsdag 28 april op het programma slaat. Zoetemelk, Van der Velde en an dere wielrenners leggen 's avonds van zeven uur af op het circuit Jan van iloutkade-Boi- sotkade-Witte Singel-Zoeter- woudsesingel hun kilometers af. Een dag later staat andermaal een sportmanifestatie op het pro gramma, maar dan een waar ie dereen aan kan meedoen: de zes de Singelloop. georganiseerd door het Leidsch Dagblad en de Leidse Politie Sport Vereniging. Om half acht woensdagavond valt bij het gebouw van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel het startschot; zeven kilo meter later ligt daar ook de fi nish. Het voorprogramma begint om zeven uur. De presentatie wordt verzorgd door radiorepor ter Theo Koomen en door Barry Hughes die onder meer voetbal trainer van Sparta is. De op brengst van de Singelloop komt ten goede aan de lichamelijk ge handicapten. Op Koninginnedag zelf worden de Oranje-activiteiten om half ne gen ingeluid met carillonmuziek door de stadhuisbeiaard, een half uur later wordt aan de bor deszijde van het stadhuis de vlag gehesen. Die dag zijn er verder activiteiten in de volgende wij ken: Maredorp, Zuid-west omge ving Berlagestraat (wijkvereni- ging AktieÓ. Zuid-West omge ving Donizcttilaan (vereniging Zuid-West 100), Zuid-West omge ving Schuberllaan (speeltuinver eniging Prinses Beatrix). Mors- kwartier (Muiderslot), de Kooi, Transvaal, Herengracht-Zijlsin- gel. Pieters- en Academiewijk, Burgemeesters- Professoren- en Rijndijkwijk, Merenwijk, Meer burg en de Zijlsingelbuurt. Verlies gemeente op hypotheekgarantie LEIDEN - De gemeente heeft de afgelopen zeven tien maanden een verlies geleden van 55.000 gul den als gevolg van de garantie voor de betaling van rente en aflossing van hypotheken. Twee panden, waarvoor de ge meente garant stond, zijn sinds november 1979 openbaar verkocht, om dat de bank beslag liet leggen. De panden brachten bij deze open bare verkoop ruim een ton min der op dan dat er geld voor was geleend. Het rijk en de gemeente leden hierdoor beide een verlies van 55.000 gulden. Er zijn op dit moment nog zes gevallen waarin openbare verkoop dreigt. De oorzaken hiervan moeten vol gens de gemeente onder meer worden gezocht bij de toename van het aantal echtscheidingen en het grotere gemak waarmee men persoonlijke leningen af sluit. Door intensief overleg te plegen met de hypotheekbank en de eventueel reeds ingescha kelde notaris tracht de gemeente nog oplossingen te zoeken. In een enkel geval wordt gepro beerd om tot een onderhandse verkoop van de woning te ko men. De onderhandse verkoop heeft doorgaans een hogere op brengst. zodat ook het verlies voor de gemeente Kleiner is aan bij openbare verkoop. Hoewel de garantie-regeling daarin niet voorziet, is het rijk bereid om ook bij onderhandse verkoop de helft van het verlies te dragen. In totaal zijn er in de afgelopen pe riode 65 gevallen van achterstal lige betaling van hypotheken met gemeente-garantie geweest. Meer dan de helft van die achter stand is inmiddels weer ingelo pen. Van de 27 resterende geval len van achterstand gaat het in twaalf gevallen om duizend gul den of minder. Volgens de ge meente steekt Leiden wat 'pro bleem-betalers' nog gunstig af bij de rest van het land. verkopen te voorkomen, boms weten de mensen niet dat ze bij voorbeeld nog geld van de belas ting terug kunnen krijgen". Het voorkomen van gedwongen ver koop is ook in het belang van de gemeente. Niet alleen lijdt ze in dat geval financieel verlies, maar krijgt er bovendien een woning zoekende bij. Boekwerk over plantenrijk Strakker "Wij hebben wel eens geïnfor meerd in Den Haag en Rotter dam en zo. Toen hebben we uit gerekend dat Leiden er niet slecht van af komt", aldus een ambtenaar van de afdeling volks huisvesting bij de geme'ente. De woordvoerder wees erop dat de gemeente de laatste tijd strakke re regels hanteert bij de aanvraag van gemeente-garantie. "Zo is te genwoordig een taxatie-rapport vereist". Juridisch gezien kan de gemeente •het verlies verhalen op de koper van het huis. "Maar in de prak tijk valt daar weinig te halen. Be slag leggen op het loon lijkt me ook niet dè oplossing", aldus de gemeenteambtenaar. Hij bena drukte dat de gemeente er alles aan doet om dergelijke openbare LEIDEN Een van de grote plan tenkassen op het terrein van de Hortus Botanicus aan het Rapen burg vormde gistermiddag het decor voor de presentatie van een uniek biologisch boekwerk. Het is de vierdelige Winkler Prins encyclopedie van het plan tenrijk. De eerste exemplaren van dit ruim 1400 pagina's tellende naslag werk weiden gisteren overhan digd aan de voorzitter van de ver eniging "Vrienden van de Leidse Hortus", de Leidse hoogleraar prof. Melai. Voorzitter Melai noemde de histo rische Leidse botanische tuin bij uitstek de plek voor de introduc tie van een boekwerk, waarin al le facetten van de plantenwereld worden behandeld. De encyclo pedie bevat rond drieduizend ar tikelen en meer dan vijfentwin tighonderd kleurenfoto's en wordt in diverse talen uitgege- Herinnering is door de Nobel prijswinnaar Patrick White beschreven als een ziekte, waaraan diegene lijdt die op zoek is naar zijn ware identi teit. Het lijkt, nu het actueel om de ware identiteit van de Leidse Sportstichting gaat onafhankelijk beleids- en be heersorgaan of slechts advies raad) niet ondienstig nog eens wat herinneringen op te halen. Uit kranleberichten blijkt namelijk dat er nogal wat misverstanden beslaan; zo hier en daar kan van ge heugenzwakte worden ge sproken. Het instituut Sportstichting, zo als de Leidenaar dat tot nu toe kent, is een vrij unieke zaak. Toen de Sportstichting werd opgericht kon zelfs ge sproken worden van een in spraak, resp. medebeslis singsstructuur "avant la let- tre". Een structuur die zijn gelijkenis niet kende in de buurgemeenten en later ook niet heeft gevonden. Dat is ook niet zo verwonderlijk. De Leidse politici en in iets min dere mate de ambtenaren werden destijds door de op richting van de Sportstich ting nogal wat bevoegdheden en mogelijkheden tot ma noeuvreren uit handen geno men. Iels dergelijks juichen zij in het algemeen niet toe. Statuten Achteraf is eigenlijk niet aan de conclusie te ontkomen dat de bestuurderen van de Sportstichting sinds de op richting hun statutaire boek je te buiten zijn gegaan. Vooral gezien de huidige dis cussie over de vraag oj de Sportstichting de laatste ja ren nu wei of niet voldoende aan beleidsontwikkeling heeft gedaan, is het goed inde statuten nog eens de doelstel ling op te zoeken. Deze blijkt te zijn omschreven als "de or ganisatie van de gemeen schappelijke bemoeiingen terzake van de sportbeoefe ning". Een nogal versluierd geformu leerde doelstelling die volgens de statuten op een zestal ma nieren kan worden nage streefd. Bij drie daarvan valt de nadruk op het beheer en het gebruik van sportaccom modaties, één heeft te maken met de adviesfunctie (aan B 'en W), één op de noodzaak om de samenwerking tussen de Leidse sportverenigingen te bevorderen (werd daarbij ook aan fusies gedacht?) en één op de propaganda-func- tie. Er is geen twijfel mogelijk. Uit de statutaire doelstelling kan worden afgeleid dat het ont werpen resp. vaststellen van het gemeentelijk beleid ten aanzien van de sportbeoefe ning formeel n-i-e-t tot de taak van de Sportstichting behoort. Door de versluierde formulering alsmede door de aanvankelijke bestuurssa menstelling kwam het daar in de praktijk (althans in de jaren waarover ik mij kan uitspreken) wél van. Vooral in de geschiedenis van de Sportstichting van direct na door J.P. van der Reyden oud-voorzitter Sportstichting de oorlog is de verklaring voor dit ervaringsfeit te vin den. Mijn voorganger als voorzitter, J.C.F. Coers, ver vulde een dubbelfunctie, was tegelijk gemeente-ambtenaar inspecteur lichamelijke oefe ning) en als burger voorzitter van de Sportstichting. Voor de ambtenaar Coers gingen de deuren open die voor de voorzittende pleitbezorger van de burgerrechten geslo ten bleven. Beheerschaos Nu terugblikkend op mijn amb teperiode (1964-1970) ontkom ik evenmin aan een tweede vergelijking, t.w. dat ik in het belang van de sport gebruik heb kunnen maken (mis schien zullen sommigen knar setandend zeggen: misbruik) van de positie die mijn voor ganger statutair bezat, maar die ik kon verwerven door een eind te maken aan de be stuurlijke verwarring en be heerschaos die bestond toen ik aantrad. De voornamelijk politieke, discussie over de vraag of de combinatie amb tenaar-burger diende te wor den voortgezet, had namelijk anderhalf jaar geduurd. An dere kandidaten voor het voorzitterschap, die moeilijk heden vreesden, waren daar door afgeschrikt. Toen ten slotte het besluit gevallen was mij als voorzitter te benoe men, moest er nog een direc teur worden gezocht. Tijde lijk kreeg ik zo alle kans de erfenis van mijn voorganger over te nemen, met alle lasten maar ook met alle lusten. Als burger-voorzitter en (niet ambtelijk) interim-directeur bezat ik feitelijk zelfs meer mogelijkheden dan mijn voorganger om de beleidsont wikkeling naar de Sport stichting toe te trekken. Bij dit alles komt dat de be stuurderen van de Sportstich ting van destijds (tot mijn verbazing blijkt dit ook van daag nog het geval) werden geconfronteerd met een ge meenteraad die de beslissin gen over de beleidsaangele- genheden in de sport in hoofdlijnen overliet aan de wethouder van sportzaken (een daadwerkelijk in de sport geïnteresseerd man) en aan de Commissie Jeugd- en Sportzaken in de gemeente raad die deel uitmaakte van de Raad van Beheer van de Sportstichting. Formaliteit Ten slotte werkte mee dat het bestuur van de Sportstichting niet alleen evenwichtig was samengesteld uit ervaren sportbestuurders die wisten wat er in Leiden te koop was (o.m. tweemaal Jansen. Bree- develd, Biegstraaten) maar ook dat er in de Raad van Be heer lieden zaten die zich het kaas niet van het bestuurlijke brood lieten eten. Beleids voorbereiding zonder de Raad van Beheer? Ja, ze za gen je aankomen. Maar het bestuur kon hen aan omdat het mede dankzij de sportbestuurder (korfbal), ambtenaar (chef onderwijs), socialist (nooit weg, ook in die lijd), allesweter Roosen- schoon (secretaris-penning meester Sportstichting) altijd beter geïnformeerd was. Zelfs beter dan de ambtenaren die in de andere diensten in het stadhuis de politieke beleids beslissingen t.a.v. de sport beoefening moesten voorbe reiden! Door dit alles was de Sportstichting destijds in staat niet alleen aan de feite lijke doelstelling inhoud te ge ven, maar ook (mede omdat de wethouder steeds achter het bestuur stond) in ver gaande mate de beleidsvor ming tot zich te trekken. Zelfs in die mate dat de politieke beslissing in de praktijk tot een formaliteit werd. De Sportstichting (een andere dan ik begin '70 achterliet, ik realiseer me dat) moet nu een pas terug. Althans zo ervaart een aantal betrokkenen de voorgenomen structuurwijzi gingen. Daarbij blijven twee vragen over. Is de stap terug een terechteconsequentie van het in de afgelopen jaren gevoerde beleid of juist van het ontbreken daarvan? Als ik de wethouder sportzaken goed begrijp beantwoordt hij die vraag bevestigend. Ik kan en wil daarover geen uit spraak doen, gezien het ge brek aan openbaar beschik bare informatie over het be leid van de Sportstichting in recente jaren. Om die reden heb ik mij in het bovenstaan de dan ook beperkt tot mijn eigen ervaring. Wel wil ik ingaan opeen tweede vraag, nl. zal hel na de struc tuurwijziging allemaal beter gaan? Ik heb daarover mijn twijfel. Die zijn niet terug te voeren tot de veronderstelling dat de "linkse jongens" in het college van B en W niet zou den weten waarover zij pra ten als het gaat om planning op termijn van bestuurlijke werkzaamheden. Het is waarschijnlijk zelfs zo dat de wethouders meer van dit soort zaken weten dan menig sportbestuurder. Mijn twijfel heeft evenmin iets te maken met de nu voorge stelde ambtelijke structuur. Deze lijkt mij bedrijfs-econo- misch verantwoord. Neen, ik twijfel er veeleer aan of hel overnemen door de overheid van taken die tot dusverre door particuliere organisa ties werden uitgevoerd, hoe economisch verantwoord ook, politiek in deze tijd wel past. Voorts betwijfel ik of de politici ook zullen kunnen waarma ken wat zij zich nu voorne men te gaan doen. Zullen zij er werkelijk in slagen hun be slissingen aan de gewone man, de bokser, de wielren ner. de voetballer duidelijk ti maken? Er zijn immers maar weinig politici die de harde confrontatie aandurven. En daarmee bedoel ik niet de confrontatie in de wethou derskamer in het stadhuis, maar de echte met het colber tje uit in de kantine die uit elkaar barst van woedende clubbestuurders. Advies Maar wie weet. Misschien ne men de huidige Leidse politi ci zich dat wel voor. Mis schien kunnen zij dat wel. In elk geval staat m.i. vast dat zij mede gezien de statuten van de Sportstichting - het recht hebben om het beleid (afgezien van de adviesfunc tie) weer aan zich te trekken. Zeker als het waar is dat de bestuurders van de Sport stichting de laatste jaren nauwelijks meer beleid heb ben gevoerd en de openbaar heid niet zelf actief hebben bevorderd Hoewel ik mij de teleurstelling van de Sportstichting-be stuurders levendig kan in- t denken (niet alleen het beleid kwijt, maar ook het beheer en de uitvoering) wil ik hen toch het advies van de schrijver Ed Veterman meegeven: "La ten we de bittere woorden be waren voor het moment dat er geen andere meer zijn". Opengraven Mare bij Kroon LEIDEN Het Leidse gemeentebestuur gaat bij de Kroon in beroep tegen het besluit van het dagelijkse bestuur van de provincie dat de Mare niet mag worden opengegraven. Begin maart behandelde een commissie van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een groot aantal bezwaren van mensen die rond de Mare wonen. Zij hadden onder meer grote moeite met de mogelijkheid die het bestemmingsplan "Maredorp" bood om de Stille— en Lange Mare weer open te graven. Het dagelijkse bestuur vari de provincie kon hier in komen en keerde zich wat dit punt betreft tegen de gemeente. Zanger De Tsjechische liedjeszanger Jaroslav Hutka, mede-onder tekenaar van Charta '77. treedt vrijdagavond op in so ciëteit L1SC (Eerste Binnen vestgracht 22). Het optreden begint om 23.00 uur. Op uitnodiging van de vak bond Solidariteit brengt Hut- ka binnenkort een bezoek aan Polen. Hutka woont sinds ok tober 1978 in Nederland en zingt ook Nederlandstalige liedjes. Bijenteelt De vereniging tot bevordering der bijenteelt, afdeling Lei den en omstreken, houdt op vrijdag 24 april in het Boer- haave-restaurant een bij eenkomst. Aanvang:20.00 uur. De aangekondigde ex cursie naar de "Raaphorst" in Wassenaar gaat wegens gezondheidsredenen van de heer Schoneveld niet door. Swingavond Dansers kunnen vrijdag van negen tot twee terecht op de swingavond van het LVC. De bar is dichtbij voor de men sen die teveel ponden zijn kwijtgeraakt, meldt het LVC. "Wilskracht" Hamiónie-kapel "Werkmans Wilskracht" houdt vrijdag een jaarconcert Plaats van handeling: Anthonius Club huis Lange Mare. Aanvang: Augustinus In jongerencentrum Augusti nus, Rapenburg 24, wordt za terdagavond de Italiaanse film "L'Ingorgo" van Luigi Comencini vertoond. De film begint om negen uur; aan sluitend disco. Lakenhal De Vereniging van Belangstel lenden in de Lakenhal houdt maandag een algemene le denvergadering in het mu seum aan de Oude Singel. Voorzitter Herfst en de be stuursleden Oordt-Graadt van Roggen en Koningsveld leggen hun functie neer. Prof. A. Schoffer heeft zich voor het voorzitterschap beschikbaar gesteld. De vergadering be gint om half vijf. Schrijfavond Amnesty International houdt maandag een schrijfavond voor gewetensgevangenen overal ter wereld. Deze avond wordt door de afdeling Me renwijk van de Leidse Werk groep van A I. georganiseerd en gehouden in De Regen boog. Om acht uur kan ieder een die steun wil betuigen aan mensen die op grond van hun politieke overtuiging of geloof gevangen zitten, mee komen schrijven. Jazz In café Tetteroo (Haarlemmer straat 35) is het zaterdag avond weer jazz wat de klok slaat Frits Katee en zijn band zullen vanaf half tien swingende muziek ten gehore brengen. Het kruispunt Vijf Meilaan-Churchilllaan fietstunnel zal worden aangelegd. LEIDEN Het bouwplan voor 22 bejaardenwoningen op de plaats van de onlangs gesloopte kerk aan de Middelweg zal enige ver traging ondervinden. De raads commissies voor ruimtelijke or dening en voor volkshuisvesting gingen gisteravond niet akkoord met een herziening van het plan Reden: De desbetreffende stuk ken waren voor de gemeente raadsleden niet ter inzage ge weest. De raadsleden Walenkamp (CDA), Koning (PvdA) en Zonnevylle (WD) verzetten zich tegen het voorstel van B en W, omdat zij naar hun mening geen gcfun deerd oordeel over het nieuwe plan konden geven. De achter gronden, de voorgeschiedenis en de gevolgen, alles was de raads leden onbekend. Zij weigerden het college blindelings te volgen. Te meer omdat bij het herziene plan de gemeente 25.000 gulden minder ontvangt uit de op brengst van de grond. In het nieuwe bouwplan worden twee woningen minder gebouwd. Wethouder Tesselaar (PvdA) vond dat het bouwplan haast had, om dat uitstel extra kosten door ren teverlies met zich mee zou bren gen. Zijn partijgenote Koning liet zich niet overtuigen en zei dat Tesselaar dezelfde neiging krijgt als zijn voorganger Ver boom: zo snel mogelijk willen bouwen met voorbij gaan aan de inspraak van de buurt. Het college kreeg de opdracht om eerst een behoorlijk voorstel met een deugdelijke toelichting te produceren en dit in een volgen de vergadering aan de orde te stellen. LEIDEN Voor bewoners van de Anna van Saksenstraat en de Waldeck Pyrmontstraat in Lei den heeft de gemeente volgende week dinsdag een voorlichtings avond georganiseerd over de toe komstige indeling van deze stra ten. Het is de bedoeling de stra ten een wat speelser aanzien te geven. De bijeenkomst wordt ge houden in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade en begint om acht uur LEIDEN - Langs de Vijf Meilaan komen vrijliggende fietspaden, het gedeelte van deze laan tussen Rooseveltstraat en de Heren straat (spoorwegovergang) wordt tegelijkertijd van asfalt voorzien en op het kruispunt Vijf Meilaan/ Churchilllaan komt een tunnel voor fietsers. Met dit plan ging de raadscommissie voor ruimte lijke ordening, openbare werken en verkeer gisteravond akkoord. De voorbereidingskosten van het plan bedragen vier ton. De uit voering ervan kon naar schatting wel eens vier miljoen gulden gaan kosten. De gemeente neemt hiervan waarschijnlijk een vijfde deel van voor haar rekening. De rest hoopt de gemeente in de vorm van rijkssubsidie te krij gen. De tunnel onder de Churchilllaan zal komen te liggen in de mid denberm van de Vijf Meilaan. In plaats van aan beide zijden van het kruispunt een tunnel aan te leggen komt er nu een (goedko pere) oplossing, zoals die ook is toegepast aan het eind van de Churchilllaan, nabij zwembad De Vliet. Voor de fietstunnels onder de Churchilllaan, nabij de Verdis- traat en de Telderskade is waar schijnlijk geen geld. Verkeers- deskundige ingenieur Gerard Aletrino wees erop dat een tun nel op deze plaats het meest ge wenst is, onder meer in verband met het winkelcentrum aan het Vijf Mei plein. Na de bouw van de Churchillbrug en de bebouwing van de Stevenshof en tevens door de nieuwbouw van de Rem- brandtscholengemeenschap zou de fietsroute nog in belangrijk heid toenemen. Aletrino wees erop dat er op dit kruispunt meer fietsers en voet gangers oversteken dan bij de Telderskade. Wat de fietspadén langs de Vijf Meilaan betreft zei Aletrino dat er in het verleden enkele ongevallen waren ge weest. Vrijliggende fietspaden zouden de veiligheid voor de fiet ser vergroten. Aletrino zou proberen om bij het maken van de plannen ook aan dacht te besteden aan het terug dringen van het sluipverkeer op de Boshuizerlaan. Buurtbewo ners hebben daar verschillende malen over geklaagd, aldus de gemeentelijke verkeersdeskun- dige. Man betrapt bij ingooien van ruiten LEIDEN Een 19—jarige Leide naar werd gisteravond om streeks half zes op heterdaad be trapt door de politie toen hij be zig was met het ingooien van rui ten van een kleuterschool aan de Surinamestraat. Volgens de politie heeft hij in to taal zes ruiten vernield. De scha de: zo'n 2000 gulden. Motorboot gestolen LEIDEN - Een 58-jarige Leide naar heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn mo torboot, die in een sloot bij de Lekstraat lag. Volgens de man is zijn boot, die vier meter lang is en een waarde heeft van 2500 gulden, in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4