Sluiting bij Van Gelder uitgesteld "Uur van de waarheid voor staal Bonden willen internationale aanpak Ford Shell heeft gunstige voorraadpositie Vice-voorzitter Davignon van EG: NAM wÜ in 1985 olie uit Noordzee 12 marktberichten Tot eind van de maand Schelde-proces begint maandag Beursoverzicht ECONOMIE VRIJDAG 24 APRIL 1981 Als er niet snel wordt ingegrepen komt de werkloosheid voor het eind van dit jaar boven de tien proeent en hebben we 430.000 werklozen tegen 340.000 nu. Vooral in de zwakke regio's Gro ningen, Drente, Friesland en Limburg maar ook in Noord- Brabant zal de werkloosheid snel toenemen, zo heeft FNV-eco- noom B. Akkerboom berekend. Akkerboom is volgens de FNV- vakbondskrant uitgegaan van de werkloosheidsontwikkeling v6. de laatste maanden en hij is nog aan de optimistische kant omdat de jongste bezuinigingsplannc van de regering die volgens de FNV duizenden extra arbeids plaatsen zullen kosten nog niet zijn meegerekend. De FNV herhaalt naar aanleiding van deze cijfers haar pleidooi dat er een noodplan voo de werk loosheid moet komen. Autoverkopen In het eerste kwartaal van 1981 zijn in ons land 133.396 nieuwe perso nen- en combinatie-auto's ver kocht. In hetzelfde tijdvak een jaar eerder waren dat er 161.561. De Nederlandse Vereniging Rij wiel- en Automobielindustrie (RAI) tekent daarbij aan dat de cijfers van dit jaar moeilijk ver gelijkbaar zijn met die van 1980. In het eerste kwartaal van dat jaar werden volgens de RAI veel auto's op kenteken gezet die reeds in 1979 waren gekocht. Die auto's waren eerder gekocht om dat op 1 januari 1980 de bijzonde re aankoopbelasting op auto's omhoog ging. Union Het actie-comite van de herenkle dingfabriek Union bv uit Gro ningen is tevreden over het ver loop van de publieke verkoping van de inventaris van het eind vorig jaar failliet verklaarde be drijf. Het actie-comite heeft na genoeg alle machines en andere apparatuur kunnen aankopen om een nieuwe fabriek voor de fabricage van pantalons te kun nen beginnen. Het geld voor de aanschaf van de benodigde inventaris heeft het actie-cmite bij elkaar kunnen krijgen door prive-leningen. Het gaat in totaal om een bedrag van zo'n 30.000 to 35.000 gulden. Vol gens N. van de Schaaf van het ac tie-comite is er zelfs geld overge bleven van het voor de aankoop gereserveerde bedrag. Post Het zal in de toekomst nauwelijks mogelijk zijn om nog te kunnen profiteren van het verschil in posttarieven in binnen- en bui tenland. de PTT gaat streng op treden tegen bedrijven en perso nen die hun post bijvoorbeeld in West-Duitsland op de bus doen om daardoor geld te besparen. Ofschoon men niet de indruk heeft dat bedrijven op grote schaal misbruik maken van de 'tariefsverschillen die maar ge- Ting zijn, gaat men volgens een 'woordvoerder in de toekomst de Postwet op dit punt nauwgezet •hanteren. De afzender die de porto op die manier ontduikt, zal verplicht worden de frankering in Neder landse zegels bij te betalen. PUTTEN-IJMUIDEN (GPD) - „Deel uitmaken van de Europese Gemeenschap betekent meer dan lid te zijn van een tweede rangs clubje, waar je alleen maar doet wat je leuk vindt. De Ge meenschap is gegrond op solida riteit. Wat betreft de staalpro- duktie heeft de praktijk duide lijk gemaakt dat men in Europa bezig is te beseffen dat het er niet op aankomt staal te produceren maar het produkt te kunnen ver kopen tegen een winstgevende prijs". De vice-voorzitter van de Europese Staalcommissie. Etienne Davig non, zei dit gisteren voor een ge hoor van bcstuurs- en kaderle den van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) in het Gel derse Putten. Tijdens deze bij eenkomst. waar de staalproble- matiek als thema centraal stond, waarschuwde Davignon voor het voortbestaan van de staalindus trie dat. naar zijn zeggen, in ge vaar zal komen als lidstaten zul len volharden in een nationalisti sche opstelling of zullen trachten de problemen op basis van een smallere dan Europees samen- werkingserband op te lossen. „Ik houd niet van een dramatische presentawt: «uuus Davignon, „maar het uur van de waarheid is nabij. Voor het eerst heeft een echt debat plaats gehad over de staalproblcmatiek Men gaat in zien dat de staalnijverheid nog wel degelijk toekomst heeft. Niet op grond van eenzijdig verstrek te overheidsgelden, maar op ba sis van een Europees solidari teitsgevoel. Daarbij zal subsidie aan staalproducenten alleen dan verstrekt mogen worden in rela tie met een duidelijk reorganisa tieplan dat in ieder geval niet uit gaat van een extra produktieca- paciteit. dat tijdgebonden is en een afbouwend karakter heeft Shell reeds de jaarcijfers met een winstdaling van 27 procent van 3051 miljoen pond sterling in 1979 tot 2225 miljoen pond in 1980. In guldens ging de winst te rug van 14,2 miljard tot 10.3 mil jard Dit bij een omzet van 40.205 miljoen pond ofwel 186.9 miljard gulden (het pond in 1980 gemid deld op f4,65 gerekend) Het slotdividend Koninklijke be draagt f3,85 per aandeel van f 10 nominaal, waarmee het totale di vidend op f 6.85 komt. vergelijk baar met f 6,125 over 1979. Op 13 maart werd ook al openbaar dat Shell Nederland vorig jaar een verlies leed van zeker f300 mil joen. Wat de uitgangspositie van de Op die manier kan Europa tegen het midden der 80'er jaren over een staalindustrie beschikken die in staat zal zijn zichzelf zon der financiële steun te handha ven". Davignon zei de overtuiging te hebben dat bij de Europese lid staten de wil bestaat om nog voor 1 juli van dit jaar opnieuw een vrijwillig akkoord te sluiten en dat men bereid is daar offers voor te brengen. Hij deed een be roep op de producenten niet voor dat tijdstip nog te proberen een extra financieel ruggestcun- tje te krijgen. groep betreft, merkt drs. De Bruvne in het jaarverslag nog op dat de projecten in de Noordzee enorme investeringen hebben gevergd en dat de directie rekent op een hogere eigen produktie uit de daar gelegen velden In Amerika wist Shell Oil de pro duktie uit de reserves van Kern- ndge (voorheen Belndge) n jaar na de overneming met 26 pro cent op te voeren. Dit dank zij de vooraanstaande positie van Shell GRONINGEN (ANP) - De Neder lindae Aardolie Maatschappij b.v. (NAM) verwacht in 1985 met de winning te kunnen beginnen van olie en gas uit de Noordzee. In totaal zal er in de volgende ja ren 6 miljoen m3 olie en 12 mil jard m3 aardgas gewonnen moe ten worden Dit zei NAM-directeur ir. H. Hooy- kaas gisteren tijdens een mani festatie in Groningen Deze was een initiatief van de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij (NOM) en het havenschap Delf zyl. De bedoeling is om de beide Groninger havens Delfzijl en Eemshaven te stimuleren voor op het gebied van tertiaire win ningstechnieken. Er wordt voorts gewerkt aan een omvang rijk tertiair winningsproject, waarbij gebruik wordt gemaakt van koolzuurgasreserves. De Bruyne noemt de Shell-raffina- derijen toonaangevend bij het omzetten van een naar verhou ding groter deel van een barrel ruwe olie in produkten met een hogere waarde Gas en olie zullen bij de Shell nog jarenlang een overheersende plaats innemen, maar de sectoren steenkool en metalen bieden bemoedigende vooruitzichten voor de toekomst De groepsmaatschappijen ver handelden in 1980 internationaal offshore-activiteiten (activiteiten buitengaats) Voor de manifesta tie bestond grote belangstelling, met name vanuit het Westen van het land. De winning van olie en aardgas gaat de NAM. zoals bekend, ruim een miljard gulden kosten Hooykaas rekende voor dat de totale olie en gasindustne in de Noordzee zo'n tien miljard gul den gaat investeren (inclusief ac tiviteiten m de kustgebieden rond de Noordzee) voor de win ning van olie en gas. Voor een scheidingsinstallatic heeft de NAM in de Eemshaven grond aangevraagd 7.9 miljoen ton kolen. Volgens plan moet dat in 1985 het drie voudige zijn. In de VS zette Shell Oil 2.9 miljoen ton kolen om De kolenreserves namen in 1980 met bijna een half miljard ton toe tot buna 3 miljard ton. De Telegraaf De concernomzet van Holding maatschappij De Telegraaf is vo rig jaar gestegen van 477.6 mil joen tot 490.3 miljoen De netto winst daalde van 21,3 miljoen tot 20,2 miljoen of per aandeel van nominaal 20 van 18.74 tot t 17.77. Voorgesteld wordt het dividend onveranderd vast te 11 11 ri 6.41» DEN HAAG (GPD) - De doodsstrijd van de Van Gelder Papier-fabrieken in Velsen en Renkum duurt voort. Op uitdrukkelijk verzoek van de minister en de Tweede-Kamer commissie van economische za ken heeft de directie van het con cern besloten de bedrijven als nog tot Koninginnedag open te houden. Aanvankelijk zouden ze deze vanochtend dichtgaan. Dinsdag of woensdag zal de Tweede Kamer de problemen van Van Gelder en het daardoor dreigende ontslag voor meer dan 1000 mensen bespreken. Ondertussen betaalt Van Gelder deze maand salarissen met geld dat het papierbednjf heeft kun nen vrijmaken door de afdracht van 12,5 miljoen gulden aan be lasting uit te stellen. Er is sprake van een absolute noodsituatie, zo liet de president-directeur van Van Gelder Papier, ir. G. H. van de Want, donderdag weten in een hoorzitting van de kamercom- De nood is zo huizenhoog geste gen, dat er in de berekeningen van de concernleiding geen en kele mogelijkheid meer is om te rug te komen van de plannen tot sluiting van de papierbedrijven in Velsen en de behangsel-pa pierfabriek in Renkum. Van het bedrijf in Renkum had men nog iets verwacht, maar de resultaten in het eerste kwartaal waren vol gens Van de Want van dien aard dat ook daar zware verliezen worden verwacht. Men schat ze voor dit jaar op 10 miljoen gul den. „Dat kunnen we onmogelijk finan cieren", aldus de president-di recteur van het concern. „Het zijn dramatische besluiten, maar we kunnen niet anders". Hij voorspelde dat het openhouden van de bedrijven in Velsen en Renkum zinloos zou zijn, omdat Van Gelder geen geld heeft om grondstoffen te kopen en de re keningen voor gas en elektrici teitsverbruik te voldoen. Hij zag zelfs aankomen dat er in dat ge val geen geld meer zou zijn om in mei de salarissen en het vakan tiegeld aan het personeel uit te betalen. Niettemin is gisteravond alsnog besloten het stilleggen van de fa brieken nog een week uit te stel len. Daarmee wordt een debat in de Tweede Kamer niet al bij voorbaat kans- en zinloos ge maakt. Na een overleg dat de mi nisters van economische en van sociale zaken na de hoorzitting met de Tweede-Kamercommis sie voerden, werd de concernlei ding uitdrukkelijk om dat uitstel gevraagd. In Haarlem begon gisteren ook een kort geding dat de onderne mingsraad tegen de leiding van het bedrijf had aangespannen. De president van de Haarlemse rechtbank werd daarin gevraagd te verbieden dat de sluitings plannen al vandaag ten uitvoer zouden worden gelegd. De presi dent schorste de behandeling in afwachting van de beslissing die de concernleiding 's avonds zou nemen na het overleg dat zij op het ministerie van economische zaken nog zou voeren na het ver zoek uit de kamercommissie. De president zal nu maandag zijn oordeel geven over de rechtma tigheid van de (uitgestelde) slui ting. Het zal aan het parlement zijn om te beslissen wat er uiteindelijk van Van Gelder in Velsen en Renkum zal worden. In een brief liet minister van economische zaken Van Aardenne donderdag al weten dat alle potjes waaruit hij eventueel steun voor Van Gelder zou moeten putten, leeg zijn. Inmiddels is gebleken dat er al sinds vorig jaar januari een hypo theek op alle bezittingen (gebou wen, grond en machines) van Van Gelder rust, alsmede op de vorderingen die het concern heeft uitstaan. Het gaat om 117 miljoen gulden voor het totale concern. Bij verkoop van onderdelen van het bedrijf zal een deel van de op brengst moeten dienen ter aflos sing van deze hypotheek en een ander deel moet worden be stemd voor aflossing van het be drag dat Van Gelder op z'n nor male bankrekening rood staat. De rest komt vrij aan het bedrijf ter beschikking. Op het Binnenhof betoogden de werkenemers van Van Gelder gisteren ioor behoud van hun werk Binnen cte inzet) gaf de raad van bestuur van het bedrijf de vaste kamercommissie voor economische zaken een toelich ting op de gang van zaken. NUNSPEET (ANP) - De leden van de wereldraad Ford. aange sloten bij de metaalbewerkers- bonden uit West-Duitsland, En geland, Nederland en België, zijn in Nunspeet overeengekomen, dat tegenover de Europese Ford- directie één lijn zal worden ge trokken om te voorkomen dat de vestiging in Amsterdam - met 1750 werknemers - wordt geslo ten. In Amsterdam wordt naast de Ford Transitbus ook een zwa re 44-tons truck gebouwd. Ford heeft het voornemen de produc tie van deze truck over te heve len naar het Engelse Langley, maar de bonden hebben afge sproken de productie van de truck indien deze wordt overge plaatst als besmet werk te be schouwen. Daarna wil de Industriebond FNV, volgens bestuurder Henk Vos, trachten de productie van nieu we, middelzware vrachtwagens, de delta-3, naar Amsterdam te halen. Ford wil namelijk deze vrachtwagen door de tractoren- fabriek Steyr in Oostenrijk laten bouwen. "Het is te gek als je een deel van je produktie wegbrengt, de truck zou zo in Nederland ge bouwd kunnen worden", aldus Vos op een persconferentie. Naast de problemen in Amster dam hebben de ongeveer twintig leden van de Wereldraad zich ook gebogen over de vraag hoe de vakbonden greep kunnen krijgen op de centraal geleide po litiek van Ford Er is door Ford altijd geweigerd om met de bon den op Europees niveau te pra ten met het argument dat de ver schillende vestigingen auto noom zyn en dat de bonden dus daar moeten zijn. De directeuren van deze vestigingen verschuilen zich volgens Vos echter weer achter het beleid van hun grote baas. "Dat kun je zo jaren vol houden", aldus Vos. Volgens hem voert Ford wel dege lijk een centraal geleide politiek met vijf- en tienjarenplannen. Als er ergens iets gebeurt, zoals bijvoorbeeld nu in Amsterdam, doet Ford net of het om een geï soleerd probleem gaat, maar de bonden geloven daar niet in Dreigende sluiting van Ford- Amsterdam is volgens Vos on derdeel van een in elkaar grij pend Europees beleid. Door een lijn te trekken willen de bonden nu een vinger achter dat beleid zien te krijgen. Ondertussen wordt via het Europees parle ment getracht om de Europese raad van bestuur van Ford toch aan tafel te krijgen. LEIDEN groenteveiling 24 april Aardappelen 0,20-0,23. andijvie 1,35—1,55; snijbonen 6,90—7.60; stambo- nen 14,90; spitskool 2,10—2,20; prei 0:48—0.69; rabarber 0.40—0.50; spinazie 1.35-1,80; uien 0,34-1,07; witlof 1.05—4.40; bloemkool 1x6 4,30; bloem kool 8 st 2.80—3,75, bloemkool 10 st 2.25-2.80, sla 0.15-0,34; peterselie 0,85-1.12; selderij 0.54-0,82; paprika st 0,25-0.65. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling. Datum 23-4-1981 Waspeen al-per kist 27.50-32.10, All 10.10-32.10. BI 31-36.90, Bil 360-890. Cl 8-24.80. CII 1980 Aanvoer 206.000. Breekpeen Ci 1290. Prei A per kg 100- 104. Rabarber 75-78, Spinazie 138-149. Bosuien per kg 28-43, Peterselie (krul) 48. Selderij 53-56, Bloemkool 6 per bak I- 239-264, 81- 2,05, 811- 52. 121-57. VLISSINGEN (ANP) - De kan tonrechter in Middelburg zal maandag een begin maken met de behandeling van de civiele procedure die de Industriebond FNV heeft aangespannen tegen de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen De FNV wil De Schelde via de rechter dwingen het op 30 sep tember vorig jaar overeengeko men stakingsakkoord na te ko men. De advocaat van de FNV, mr. M Steenberghe, heeft een negen tien punten tellende ding laten uitbrengen. DEN HAAG (GPD) - Ondanks het ongunstige economische klimaat verkeren de Shell-maatschappij- en in een goede uitgangspositie. De de aanvoerkant van het be drijf wint aan kracht en beschikt over 7,2 miljard barrels oliereser ves en 1100 miljard kubieke me ter aardgasreserves. In 42 landen zijn exploratie-activiteiten gaan de en in 20 landen hebben Shell- maatschappijen een eigen pro duktie, zo meldt drs. D. de Bruy ne, president-directeur van de NV Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij in het vandaag verschenen jaarverslag van de Koninklijke en daarmee van de Koninklijke-Shell Groep. Op 13 maart jl. publiceerde de VRIJDAG 24 APRIL 1981 ACTIEVE AANDELEN Philips idiv. 81) BINNENLANDSE AANDELEN 31.00c 32.00b 38.50c 38.50c 73.00e 73.50 175.30 175.00 126.00 127.00 255.00 255.0 1200.00 1200.01 4500 00 4570.00 505.00b 505.0 430U.OO 4350 00 BELEGGINGS INSTITUTEN 22.00b 23.00b GOUD EN ZILVER Goud 38850 Zilver nbew 37680 - 30300 vongt 30150 - inbew 015 - 910. vorige 025 - 928 BUITENLANDS GELD pe* i IMi 15.57 15.07 AMSTERDAM Op de Amster damse effectenbeurs zyn vrijdag veel noteringen verder gestegen, waarmee de opgaande lijn van deze week werd voortgezet Bij de start van de officiële handel trokken veel koersen aan en op dc lokale markt werd een aantal hogere adviesprijzen doorgege- Van de internationale aandelen steeg de koers van Kon Olie. me de door een herstel van de prijs van de Amerikaanse dollar met circa f 2. tot 91.60. Unilever lag ruim 1,- hoger in de markt op f 143.50. Aandelen Akzo. Hoogovens en Philips waren licht verdeeld Mede door bui tcnlandsc belangstelling trok de koers van de ABN met nog 1.50 aan tot 28'J Van dc ver- zekenngsfondsen liep de koers van Nat Nederlanden op tot 120 en van dc hypotheek ban ken ging de notering van de Westland-Utrecht Hypotheek bank met 4,50 naar boven tot 190. 1317.00 1310.00

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23