Gevechten in Londonderr vechten in en rond Beiroet (Ml Het Motorhuis Landen met kernwapens hebben niets te zeggen Mogelijk morgen deels opheffing graanembargo op VS over Saoedi-Arabië Hier klopt iets niet Na begrafenis Noordierse jongeren Europarlementariërs willen actie voor IRA-lid Bobby Sands Ontwapeningstopman VS fel tegen SALT DONDERDAG 23 APRIL. 1981 PAGINA 9 GRONINGEN (GPD) - Er bestaat helemaal geen NAVO-kern- macht. De Verenigde Staten, En geland en Frankrijk bezitten kernwapens. Alleen de presiden ten van die landen beslissen over het al dan niet gebruiken daar van; de landen waarin de kern wapens zijn geplaatst, hebben daarover niets te zeggen. Dat stelde oud-Na vy-admiraal Ge ne Larocque, directeur van het Amerikaanse Center for Defence Information gisteren tijdens de persconferentie, die vooraf ging aan de vandaag begonnen confe rentie 'Kernoorlog in Europa'. De janferentie wordt in de G' ninger universiteit georgani seerd door het Amerikaanse in stituut van Larocque en het pole- mologisch instituut van de Gro ninger universiteit. Een honderdtal journalisten uit ve- Oud-admiraal Larocque: le landen (waaronder de Sowjet- Unie) verdrongen zich woensdag ;.n de kclderzaal van de universi teit om de persconferentie bij te wonen. En al meteen bleek een duidelijk verschil van inzicht tussen de Amerikaanse en Ne derlandse organisatoren. ..Ik ver trouw de Russën voor geen cent. militair niet en anderszins niet", zei Gene Larocque. Een opmerking die tot de uit spraak van prof. Hylke Tromp van het polemologisch instituut leidde, dat hij de Sowjet-Unie net zomin vertrouwt als de Ver enigde Staten. Overigens vinden beiden dat de Verenigde Staten sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog steeds de leiding hebben genomen in de wapen wedloop. „Dit is geen anti-kernwapenconfe- rentie". stelde Gene Larocque. „Wat wc willen, is te zien wat er gebeurt als de afschrikking niet werkt. Daarover willen we feilen verzamelen en die feiten bekend maken, omdat de publieke opi nie zich er een mening over kan vormen Op speciaal verzoek van zowel het polemologisch insti tuut als de filmacteur Paul New man, die ons werk financieel steunt, hebben wc ook de vraag op de agenda gezet, wat kan wor den gedaan om een kernoorlog te voorkomen Vandaag begint de conferentie met te proberen de vraag te beant woorden hoe een kernoorlog in Europa kan uitbreken. Volgens een Amerikaanse Senaatscom missie moet het aantal slachtof fers van zo'n oorlog op 100 mil joen mensen worden geraamd Vanmiddag komt dan ook de vraag aan de orde hoe een derge lijke oorlog zal worden uitge vochten en morgen bespreekt men wat de gevolgen eiVan zul len zijn. Van KS tegen Sowjet-IJnie DUBLIN BELFAST (DPA/UPI/Reuter) Enkele uren na de begrafenis van twee jongeren die op eerste paasdag tijdens onlusten in het Noordierse Londonderry door een Landrover van het leger werden overreden, is het gisteren in Londonderry tot een treffen gekomen tussen honderden katholieke jongeren en agenten en soldaten, l De jongeren gooiden molotovcocktails, en zwavelzuur- bommen. Ze wierpen barricades op en staken gestolen auto's in brand. De agenten en de militairen werden met stenen bekogeld. Het Ierse republikeinse leger had gisteren uitgeroepen tot dag van rouw om de 18-jarige Jim Brown en de 19-jarige James English, die tijdens een demonstratie voor Bobby Sands, het IRA-lid dat al 53 dagen in hongerstaking is. werden overreden. Honder den mensen woonden de twee kerkdiensten voor de slachtof fers bij. Daarna trokken ze door de stad, langs gebouwen waaruit zwarte vlaggen waren gehangen. Afgezant De pauselijke afgezant in de Ierse republiek, aartsbisschop Gaeta- no Allibrandi, liet gisteren in Du blin weten dat hij Sands een be zoek zou brengen in de Maze-ge- vangenis in Belfast, wanneer Sands daarom vraagt en hij toe stemming daarvoor krijgt van de Engelse regering. Bobby Sands, die een gevangenis straf van 14 jaar uitzit wegens wapenbezit, heeft gezworen de hongerdood te zullen sterven, wanneer de Engelse regering ge detineerde IRA-leden niet de sta tus van politieke gevangenen geeft. Premier Margaret That cher weigert op deze eis in te gaan. "Er kan geen sprake van zijn iemand de status van politie ke gevangene te geven die is ver oordeeld wegens een misdrijf Misdaad is misdaad", aldus That cher. Ook in de Noordierse hoofdstad Belfast was het gisteren onrus tig. In Dublin riep de Ierse premier, Charles Haughey. de Engelse ambassadeur, sir Leonard Figgs bij zich. Zowel Ierse als Engelse functionarissen weigerden te zeggen waarover de beide man nen hebben gesproken. Maar vermoed wordt dat de hongersta king van Sands onderwerp van gesprek is geweest. Er gaan ge ruchten dat Haughey mogelijk compromisvoorstellen heeft ge daan om de impasse rond deze kwestie te doorbreken. Ontslag De 30-jarige Noordierse Dolours Price, die een gevangenisstraf uitzit wegens terroristische acti viteit, is gisteren vervroegd uit de gevangenis ontslagen vanwe ge haar slechte gezondheidstoe stand. In 1973 is zij tot een straf- van 20 jaar veroordeeld na drie bomaanslagen in Londen waar bij zo'n 200 mensen gewond raakten. Een jaar geleden is haar jongere zuster Marian, die samen met Dolours de aanslagen heeft ge pleegd, om dezelfde redenen ver vroegd op vrije voeten gesteld. Volgens een officiële medede ling bestaat voor Dolours "een onmiddellijk gevaar op een plot selinge instorting en overlijden". De twee zusjes lijden aan anore xia nervosa. Een woordvoerder van de autori teiten sprak elk verband tegen tussen de vrijlating en de huidige politieke crisis in Noord-Ierland als gevolg van de hongerstaking van Bobby Sands. BREUKELEN (ANP) - Meer dan een dozijn leden van het Euro pese Parlement, onder wie de Nederlandse socialist Johan van Minnen, hebben gisteren een beroep gedaan op de voorzitter van het parlement, de Frangaise Simone Veil, om er bij de Britse regering op aan te dringen verbetering te brengen in de toestand van het hongerstakende IRA-lid Bobby Sands. De leden van het parlement komen behalve uit Nederland, uit Ierland, België en Italië. Zij vertegenwoordigen uiteenlopende politieke richtin gen. Het verzoek aan mevrouw Veil wordt ondersteund door de drie- Ierse parlementariërs die tweede paasdag een gesprek hadden met Sands in de Maze-gevangenis in Belfast. De leden van het Europees Parlement stellen in hun verzoek aan de voorzitter van het parlement dat Sands een "menselijke be handeling" verdient. Als mevrouw Veil d(^ Britse regering niet tot "rede" zou kunnen brengen dan vrezen de parlementariërs voor een toeneming van de spanning in Noord-Ierland en voor gewelduitbarstingen. Zij willen de zaak Sands begin mei. tij dens de eerstvolgende plenaire zitting van het parlement, urgent aankaarten, maar doen nu een beroep op hun voorzitter omdat snelheid geboden is in verband met het levensgevaar waarin Sands verkeert. WASHINGTON (AFP/Reuter) - President Reagan heeft gisteren een tegenstander van het SALT- 2-akkoord aangewezen als nieuw hoofd van het Amerikaanse bu reau voor wapenbeheersing en ontwapening. Het is de voormali ge diplomaat Eugene Rostow (67 jaar), die als zodanig de ploeg moet gaan leiden die hervatting van de onderhandelingen met de Russen moet voorbereiden over beperking van de strategische bewapening. SALT-2, het ver drag tot beperking van de strate gische kernbewapening tussen de VS en de Sowjet-Unie. is nog steeds niet goedgekeurd door de Amerikaanse Senaat Rostow zat in een groep, die in 1979 een felle campagne heeft gevoerd tegen ratificatie van het verdrag, zoals dit onder de voormalige presi dent Carter via onderhandelin gen tot stand was gekomen. Ros tow heeft drie jaar gefungeerd als onderminister voor politieke zaken onder wijlen president Johnson en doceerde vanaf 1976 als professor in de politieke we tenschappen aan de universiteit van Yale De benoeming van Rostow bete kent overigens nog niet. dat de regering-Reagan nu ook daad werkelijk begint met hervatting van de onderhandelingen met de Russen, zoals bepaalde Europese bondgenoten willen. Riagan heeft ook nog geen specia le vertegenwoordiger benoemd voor het SALT-overleg, die de Amerikaanse delegatie naar de strategische onderhandelingen in Genève moet leiden De mate van autonomie van' deze topon derhandelaar ten opzichte van het hoofd van het ontwapenings bureau verschilt nogal eens on der de verschillende regeringen WASHINGTON (AP) - Het Witte Huis zal morgen een gedeeltelij ke opheffing van het graanem bargo tegen de Sowjet-Unie be kend maken, zo is vandaag in Washington vernomen CBS News verwees naar niet nader genoemde functionarissen die hadden verklaard dat president Reagan daarover vandaag een definitief besluit neemt na een bijeenkomst met kabinetsleden en hoge ambtenaren De president had afgelopen week al met dergelijke voorstellen in gestemd. Waarnemend perschef van het Witte Huis. Larry Speaks, weigerde voorshands commentaar te geven op de be richten van CBS. Ik kan niet be vestigen dat een bijeenkomst over een en ander wordt belegd en de president heeft voor zover ik weet ook nog geen besluit ge- zo liet Speakes weten. JERUZALEM (AFPUPI DPA) - Israel heeft gisteren zijn "diepe droefheid en openlijke verzet" uit gesproken tegen het besluit van de Amerikaanse regering Saoedi-Ara bic moderne radarvhegtuigen te verkopen De Israëlische onderminister voor defensie Zipori verklaarde dat zijn regering haar contacten met alle invloedrijke Amerikaanse kringen zal vermenigvuldigen in een po ging goedkeuring van de verkoop door het Congres te voorkomen. Volgens Zipori gaat het niet alleen om de vliegende radars Awacs maar ook om offensieve instru menten voor de jachtbommenwer pers F-15 die de Saoedi's in de Ver enigde Staten hebben gekocht, "Sidewinder" raketten en zeven vliegtuigen die in de lucht kunrun bytanken. De Israëlische ambassadeur m Washington. Evron. heeft opdracht gekregen de Israëlische bezwaren onverwijld over te brengen aan de Amerikaanse regering. Bondskanselier Helmut Schmidt van Wcst-Duitsland heelt ii een gisteren gepubliceerd interview met een Saoedische journalist ge zegd dat de regels omtrent West- duitse wapenexport zeer strikt zul len blijven. Schmidt wees er op dat Wcst- Duitsland zijn wapens in hoofd zaak alleen naar andere NAVO-lan- den uitvoert Hij zei dat de kwestie van wapenleveranties aan Saoedi Arabic op h« t ogenblik niet actueel is. omdat, die kwestie tot nu toe nog niet concreet door Saoedi-Ara- bie is aangesneden Wel circuleren er al maanden berichten dat de Sa oedische regering Westduitse wa pens aan wil kopen. Vongc week donderdag bracht mi nister van handel. Malcolm Bal- dridge. al naar buiten dat een ge deeltelijk opheffen van het em bargo binnen twee weken kon worden tegOHMMt gBfkn. De graanboycot werd ruim 15 maan den geleden ingesteld na de Rus sische interventie in Afghanis tan. Tijdens zijn verkiezingscampagne had Reagan zich al voorstander getoond van opheffing van het embargo. Toen hij in het Witte Huis kwam stelde hij opheffing echter afhankelijk van het Russi sche optreden* met betrekking tot Polen De republikein Jesse Helrps, voor zitter van de senaatscommissie voor landbouw, liet het Witte Huis vorige week weten dat ui terlijk volgende weck maandag een besluit over opheffing van het embargo moet worden geno men Is dat niet het geval, zo kon digdc hij aan. dan zullen de land bouwvoorstellen van Reagan weinig kans maken om door het congres te worden aanvaard. Inwoners van Atlanta kennen dader moorden ATLANTA (GEORGIA) (UPI' AFP) - De voorzitter van het congres voor rassengelijk- heid (CORE). Roy Innis, heeft de autoriteiten van At lanta gisteren drie etmalen de tijd gegeven om de moorde naar van een aantal negerkin deren te arresteren. Gebeurt dat niet, dan onthult CORE de naam van degene die de organisatie verdenkt van het vermoorden van zeker zes jongeren. Sinds juli 1979 zijn in de hoofdstad van de zuidelijke Amerikaanse staat Georgia 25 jonge negers ver moord. Innis zei op een persconferen tie dat de bevolking meer vertrouwen heeft in zijn orga nisatie dan in de politie, en dat het >R E daan >m <x >k meer weet dan de officiële in stanties Op dezelfde persconferentie, op de stoep van het stadhuis, deelde de woordvoerder van de politie mee dat onder de vermoorden ook drie meer derjarige jongeren zyn. Het gaat om drie jongens, nogal klein van stuk Van hen wa ren er twee geestelijk gehan dicapt Hun geringe postuur kan verklaren dat de moorde naars) ze voor kinderen heeft Fiebbcn gehouden, al dus Lee Brown. Een aan het onderzoek naar de serie moorden meewerkende arts opperde de mogelijkheid van lustmoorden Daarop zou het feit wijzen, dat kort gele den een kind vermoord en naakt is aangetroffen. Andere slachtoffers droegen alleen nog onderklcding. (ADVERTENTIE) j Na Israëlische verkenningsvluchten U heDt hem nog rlooitgezien En u zult hem ook maar heel weinig tegenkomen de Kadett Flair want deze super-Kadett is slechts tijdelijk te koop en dan alleen nog bij ons1 Dat geeft hem straks ook nog eens een extra hoge inruilwaarde voor wie de flair heeft om in een unieke auto te rijden, volgt nier het signalement - sportwielen met extra brede banden matzwarte achterkant -dakspoiler - matzwartesportstrepen- mistlampen - Flair-vignetopdezijkant Bij elkaar kosten deze extra s 1600 - Nu, ais Flair-pakket, verkrijg baar op elk type Kadett 850,-. Er is al een Kadett Flair voor 16.250,- rijklaar. Hij staat bij ons In de showroom. Voor de snelle beslisser dus! vondellaan 80, -^1 Leiden. Tel.:071-76 9313 OPLL Het Motorhuis laat Leiden rijden. (Van onze correspondent Ricnko Wilton) BEIROET (GPD) - Na 48 uur rela tieve rust - met slechts spora disch artillerieduels tussen Sy rische eenheden van de Arabi sche vredesmacht en christen- rechtse falangistische milities - zijn gistermiddag de gevechten in Beiroet weer in alle hevig heid uitgebroken. I)e laatste twee dagen vielen er in heel Li banon over de 50 doden en raak ten 210 mensen in de gevechten gewond. Later op de avond leken de ge vechten wat af te nemen na het bevel van het Libanese staats hoofd Sarkis tot een onmiddel lijk staakt-het-vuren. Waarne mers in de Libancnse hoofdstad wijzen erop dat al 19 maal eerder een bestand is afgekondigd, en dat ook dit keer de kans op een lang standhouden van het be stand gering is. De vlam sloeg gisteren in de pan met het overvliegen van Israëli- sche jagers boven de hoofdstad. Vrijwel meteen reageerden de Palcstijnen met hun verouderd, en daardoor nutteloos luchtdoel geschut. Israel rechtvaardigt dit soort overvliegingen met het ar gument dat het „foto's moet ne men van Syrische en Palestijnse troepenbewegingen", een vlieger die niet opging, want gistermid dag was het zwaarbewolkt boven Beiroet. Ook gisteravond, vlogen Israëli sche nachtjagers weer „verken ningsvluchten" boven Beiroet, een zaak die de nodige irritatie bij de inwoners van de Libanese hoofdstad teweeg bracht. De Li- banezen zijn toch al gespannen door de ongewoon hoge tempe raturen voor de tijd van het jaar ten gevolge van de „khamsien", dat is een warme woestijnwind- De Israëlische actie werd dan ook als provocatie uitgelegd en als aanmoediging voor de met Israël sympatiserende falangisten in Beiroet. Deze mening bleek later gegrond te zijn toen om 17.00 uur falangistische schutters plotse ling met artillerie-raketten het vuur openden op de „Murr-to- ren", het hoogste (28 verdiepin gen) kantoorgebouw in West- Beiroet, waar de Syricrs zich al vijf jaar in verschanst hebben. De Murr-toren kreeg minstens ze ven voltreffers en het geboüw was een half uur lang in bruine wolken gehuld. De falangisten schoten op de Murr-toren vanuit hun stellingen in de bergen. Ver scheidene salvo's misten even wel de toren, en sloegen in West- Beiroet in. een onbekend aantal doden en gewonden veroorza kend onder de burgerbevolking. Dit is letterlijk het levensgevaarlij ke aspect van de huidige artille- rie-duels in en rond Beiroet geen der beide partijen (de Sy- riers ook niet) houden er reke ning mee dat de kleinste afwij king van hun moordende vuur in een zee van flatgebouwen te recht kan komen. De burgerbe volking staat dus vrijwel con stant bloot aan de verschrikkelij ke gevolgen van „afzwaaiers" De falangistische beschietingen op de Syricrs in de Murr-toren werd meteen gevolgd door artillerie- duels overal langs de demarca- tie-lijn tussen christclijk-Oost en moslim-West-Beiroet. Over de hele. stad hing al spoedig een dunne grijze stofwolk, veroor zaakt door de inslagen links en rechts. Tegen de avond namen de beschietingen in hevigheid af. maar niemand twijfelt eraan of de Syriers wraak zullen nemen voor de falangistische beschie ting van „hun" toren. Een geliefd doel voor artillerievuur dezer dagen is ook het internatio nale vliegveld, enkele kilometers ten zuiden van Beiroet Dinsdag en gisteren was de luchthaven even open. maar werd spoorslags gesloten toen totaal 31 granaten op de landingsbaan insloegen Twee toestellen van de Libanese luchtvaartmaatschappij Middle East Air Lines werden hierbij door granaatscherven geraakt en kunnen voorlopig niet meer vliegen Rond de Oostlibanese stad Zahle werd gisteren ook weer hard go vochten tussen de Syriers en fa langisten In Zuid-Libanon werd gisteren voor de derde achter- Icstynen en moslim-linkse groe eenvolgendedaghevigartillerie- pen cnersfyda en KereAl en Had vuur uitgewisseld tussen de Pa- dad anderzijds (ADVERTENTIE) Hoe kan een reisburo, dat toch bekend staat om z'n kwaliteitsreizen nou een 10-daagse treinreis naar de Italiaanse Rivièra aanbieden vanaf maar f521,- Kom naar Holland International Reisburo en het wordt u haarfijn uitgelegd. Alphen a/d Rijn, Var Nandcvoo',: 01720-7 i J41 Leiden, B-restrut 36.071-130234 Hu.lemmen.raat 227. 071-143541

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9