Twijfels over plannen met huishasj dealer Vijf mei krijgt feestelijk en leerzaam tintje Bus van 18 meter koerst door Leiden Wegwijs in Leiden LEIDEN - Er zal nog heel wat water door de Rijn moeten stromen voordat Leiden de hasj-huisdealer die het Leids Vrijetijdscentrum in de armen wil nemen zal gedogen. Dat werd gisteravond overduidelijk op een ui terst warrige gezamenlijke vergadering van de gemeentelijke commis sies voor politiezaken en die van maatschappelijke aangelegenheden en volksgezondheid. LEIDEN LEIDEN - Op initiatief van een aantal personen is enkele maanden geleden het Vijf Mei Comité opgericht. Het comité wil de in Nederland zo belangrijke vijf mei 1945 ook in Leiden jaarlijks her denken. Zij haken hierbij in op de beslissing van de mi- nisterrraad om elk jaar op nieuw vijf mei als nationale bevrijdingsdag te vieren. De 8500 gulden subsidie van de gemeente heeft het comité veel goed gedaan. Voorzitcr Van der Blom is blij met dit bedrag. "In een kort tijd be stek hebben we zo van alles kunnen organiseren". De dag zal zowel een leerzaam als een feestelijk tintje krijgen. De scholen in Leiden hebben al allerlei informatie ontvan gen over het thema "Moeten fascistische organisaties ver boden worden?". Van der Blom hoopt dat docenten daar serieus op inspelen. "Voor de mensen dje de oor log niet mee hebben gemaakt moet vijf mei ook een beetje gaan leven. Ik dacht wel dat deze vraag de gemoederen de laatste tijd bezighoudt". Op één mei mei zal burgemees ter Goekoop de tentoonstel ling "Kunstenaars en verzet" openen. In de burgerzaal van het stadhuis zullen allerlei beelden en monumenten van de kunstenaars Mari Andries- sen. Leo Braat. Truus Menger en John Raedekker te zien zijn. Ook de universiteit heeft dit jaar zijn archieven open gesteld. Er wordt onder meer materiaal tentoongesteld over het verzet in de stad Lei den en binnen d^ Leidse uni versiteit. Het vorig jaar al met veel succes uitgebrachte boekje over "Verzet Raads- herenbuurt Leiden 1940- 1980" zal opnieuw worden gedrukt. Door de joodse gemeenschap zal twee dagen later een le zing over Anne Frank wor den verzorgd. De directeur van de Anne Frank Stichting is bereid gevonden om het een en ander te komen vertel len. Vijf mei zal er van alles te doen zijn. Rondom het stadhuis en de Koornbeursbrug gaat om twaalf uur het uitdelen van het Zweeds wittebrood met DONDERDAG 23 APRIL 1981 beleg en koffie beginnen. Van der Blom: "De medewer king is groots. De echte Leid se bakkers, slagers en de ge zamenlijke horeca stellen dit gratis voor het publiek be schikbaar". Het geheel zal worden opgeluisterd door muziekkorpsen en majorette- peletons. 's Avonds is er zi- geunermqziek van het orkest Lautari. Op deze vijf mei dag zal ook de film "Strijd" weer te zien zijn. Deze film is vlak na de oorlog opgenomen door H. Klei- brink in de Raadsherenbuurt in Leiden. Kleibrink zal er commentaar bij leveren. Ver der zijn er voordrachten over "Vrouwen en (anti-)fascisme in Nederland van 1930 tot 1945" door drs. M. Schweg- man en "Universiteit in oor logstijd" door prof dr. A.E. Cohen. Aan het eind van de middag kan de Leidse bevolking met een forum onder leiding van prof. dr. N. Berkhof discus sieren over de vraag "Moeten fascistische organisaties ver boden worden?". Het LVC, een door de gemeente gesubsidiéerd jongerencentrum, wil bij wijze van experiment een huisdealer aanstellen om de wildgroei van de handel in soft drugs binnen zijn poorten uit te bannen. Hoewel het gebruik en het verhandelen van hard-drugs binnen het LVC met alle mogelij ke middelen wordt bestreden ("Junks die in het LVC spul ge bruiken worden evenals hande laren in de kont of kraag gepakt en zonder pardon op straat ge smeten", aldus staflid Karei Diephuis) wordt het gebruik en het verhandelen van soft-drugs oogluikend toegestaan. Betere handel "Zo'n zestig tot tachtig procent van onze bezoekers rookt regelmatig een stickie. Ze zijn nu overgele verd aan allerlei handelaren die wij niet vertrouwen en die best wel eens troep verkopen. De be zoekers van ons centrum hebben zich via een enquete al eens uit gesproken voor een betere han del. Wij willen niet doorgaan op de huidige weg en schoon schip maken", zo luidt ongeveer de motivering van het LVC voor het aanstellen van een huisdealer. Directrice mevrouw Zwart van de gemeentelijke geneeskundige dienst en politiecommissaris Van Voorden lieten gisteravond blijken 'als de dood' te zijn voor een huisdealer. Zij vrezen dat de dealer de evenwichtigheid waar in de Leidse drugs-situatie mo menteel verkeert zal verstoren. De kans is volgens hen groot dat door het instellen van een huis- dealer het drugs-gebruik zal toe nemen en de handelaren uit het LVC zullen wegtrekken om hun heil in andere centra te zoeken. Volgens Van Voorden is het tegen over de burgerij ook niet te ma ken dat een huisdealer zomaar z'n gang kan gaan. "Handel in drugs blijft een strafbaar feit en je kunt moeilijk voor één inci denteel geval, dat van de huis dealer, welbewust de wet opzij zetten". De politiecommissaris wees er verder op dat de ervaring met huisdealers in andere ge meenten had geleerd dat zo'n fi guur allerlei criminele randfigu ren aantrekt. Vraagtekens Ook bij de meeste gemeenteraads leden bleken de plannen van het LVC-bcstuur nogal wat vraagte kens én bezwaren te hebben op geroepen. De bedoeling van de commissievergadering van gis teravond was dat de raadsleden burgemeester Goekoop een ad vies zouden meegeven voor het gesprek dat hij binnekort met de officier van justitie gaat voeren over de plannen van het LVC-be- stuur. De fracties van de PvdA, D'66. CPN, PPR en PSP adviseerden de burgemeester de officier te verzoeken niet strafrechtelijk op te treden tijdens het experiment met de huisdealer. WD en CDA wilden niet zonder meer een der gelijk advies verstrekken. Burgemeester Goekoop liet door schemeren dat het huidige standpunt van het openbaar mi nisterie is dat een experiment met een huisdealer niet ooglui kend zal worden toegelaten. Hij voegde daar aan toe dat de argu menten van het LVC-bestuur voor het aanstellen van een huis dealer hem er (nog niet) van had den overtuigd dat de drugs-situa tie in Leiden daardoor zal verbe teren. In antwoord op een vraag van het PvdA-raadslid Eikerbout zei Goekoop wel bereid te zijn ruggespraak te houden met ge meenteraadsleden wanneer de officier van justitie een concreet optreden tegen een eventuele huisdealer overweegt. Onduidelijkheid Eén ding bleef tijdens de commis sievergadering van gisteravond recht overeind: de twijfels bij de meeste gemeenteraadsleden en de daaruit voortvloeiende ondui delijkheid over wat er nu precies gaat gebeuren. In een interview in deze krant heeft LVC-bestuurder Leo Meij er al laten weten niet op een uit spraak van de kant van justitie te willen wachten alvorens met het experiment te beginnen. Maar wanneer de huisdealer kei in het Vrijetijdscentrum zal openen wordt angstvallig ge heim gehouden. Staflid Karei Diephuis probeerde de twijfels van de commissiele den weg te nemen met de opmer king: "Met dit experiment willen we de handel in soft drugs in be tere banen proberen te leiden. Dat een dealer allerlei criminele randfiguren aantrekt is volgens ons volstrekt onjuist. De handel in soft-drugs zal bij ons nooit uit de klauwen lopen. Wij zullen niet zoals bij andere centra het geval is een gigantische omzet gaan maken. Wij willen namelijk klei ne hoeveelheden, maximaal der tig gram, gaan verkopen". Risico's Deze notites van Diephuis hadden echter niet het gewenste effect want zowel de voorstanders als de tegenstanders van het experi ment bleven met twijfels ver vuld. Het CDA-raadslid Walen kamp verwoordde die twijfels van de tegenstanders als volgt: "Ik heb respect voor het drugs beleid dat het LVC de laatste ja ren heeft gevoerd. Er is nu inder daad een redelijk stabiele situa tie in Leiden ontstaan en ik vind niet dat we die situatie met een dergelijk experiment aan het wankelen mogen brengen. Er kleven nog tc veel risico's aan de plannen van het LVC-bestuur Het zou beter zijn om de zaak heel langzaam en heel voorzich tig op te starten". Hoekema (D'66) gaf het meest tref fend de twijfels van de voorstan ders van het experiment weer: "Voorlopig moet het LVC-be stuur het voodeel van de twijfel krijgen. Hoewel er nog een hele boel vragen resteren bijvoor beeld over hoe een huisdealer nu precies te werk moet gaan". Het LVC-bestuur wenste daar in de openbaarheid geen nadere mededelingen over te doen. Van daar da) er op korte termi n een nieuwe vergadering zal worden belegd. De hernieuwde discussie zal dan achter gesloten deuren worden gevoerd. Scholierencafé In het scholierencafe (Breestraat 19) wordt morgenmiddag uit de doeken gedaan wat leerlingen boven het hoofd hangt na het eindexamen. De eerste maanden werkloos, "wat voor ellende dat is en wat jy kunt doen", wordt door leden van het Leidse Jonge- renkomité uit de doeken gedaan. Vanaf drie uur. Politiek forum Door het Humanistisch Verbond wordt volgende week dinsdag een forum georganiseerd, waarin tal van politieke onderwerpen de revue passeren. Deelnemers zijn S. Patyn (PvdA), J de Boer (CDA). N. Schwarz (D'66) en G de Vries (VVD) De discussie staat onder leiding van HV-voor- zitter Rob Tielman. Plaats van het forum is 't Parlement. Nieu we Rijn 52 en aanvang 20.00 uur. 27 MC De Communicatie Club Leiden (27 MC-ers) heeft een nieuw onder komen voor haar bijeenkomsten In de Bicrdeghel (Vestestraat le) wordt morgenavond om acht uur de eorste avond georganiseerd. LEIDEN - Nagestaard door veelal verbaasde Lei denaars koerste de verkeerscommissie gistermiddag gezeten in een gelede bus - acht tien meier lang - door Leiden, liet experiment met de bus van West-Nederland was georgani seerd door de NZH. NZH-woordvoerder Leeuu burgh legde uit dat Tuijnman van verkeer en water staat de streekvervoerbedrijven heeft gevraagd om eens te bekij ken of er in de toekomst meer kan worden aereden met deze bussen. De bussen zouden volgens de NZH-woordvoerder vooral hun nut kunnen bewijzen tijdens de spitsuren, omdat het nu vaak zo is dat er dan regelmatig extra bussen moeten worden ingezet. Niet iedereen was overigens even gecharmeerd van deze extra lan ge bus. Zo zei PPR-raadslid Van Oosten na afloop: 'Ik ben expres achterin gaan zitten, maar daar knap je niet van op". Het heil moest volgens hem worden ge zocht in het tegenovergestelde, minibussen. Schoolhoofden ontstemd over gymlokaal LEIDEN Drie schoolhoofden J. Mooten van de Zijlwijk, Schwartz van de Ducdalf en Everdinck van De Zonnewijzer, hebben in een brief aan het Leid se gemeentebestuur hun onge rustheid geuit over het gebruik en beheer van de gemeentelijke gymnastiekzaal aan de Zwarte- meerlaan. Hun klachten: verscheidene on derdelen van het gymnastiekpro- gramma kunnen niet meer ge daan worden, de hygiëne komt in gevaar en steeds weer moeten er grote bedragen worden geïn vesteerd voor reparaties en ver vangingen van materialen. Voortdurend worden er gymnas- tiekmaterialen vernield en ont vreemd volgens de hoofden. Zij sommen onder andere op: 'Alle tennisballen zijn verdwenen. Al le handballen zijn lek en niet meer op te pompen. Partijlinten zijn onvindbaar. Verbanddoos is niet meer aanwezig". Vernielingen komen ook geregeld voor volgens de onderwijzers. Kranen en deuren moeten het ontgelden. En over de vernielde raamafsluiters schrijven zij: "De ramen gaan daardoor niet meer dicht en bij regenval komen er in de zaal plassen te staan waardoor kinderen uitglijden en er gevaar lijke valpartijen ontstaan". Aan het einde van hun brief stellen de hoofden dat het met de schoonmaak van het gebouw droevig is gesteld. "Hierdoor ver keert de gymnastiekzaal in een slechte staat van onderhoud. De deurmat bijvoorbeeld is totaal verrot en zit zo vol met vuil dat er geen schoenen meer op te vegen zijn. Kleedkamers en douche ruimte zijn zo smerig dat het bij na onverantwoord is om kinde ren erin toe te laten." Verzamelen De vereniging De Verzamelaar or ganiseert zaterdag in het Anto- nius Clubhuis een "grote, gezelli ge en interessante ruilbeurs voor alle verzamelobjecten". De zaal is geopend van tien uur tot vier Borstvoeding Bij Tineke Schuil (Driemasterwal 45) wordt vandaag een avond ge houden over borstvoeding. Ie dereen die wat wil weten over bevalling en kraamtijd kan om acht uur terecht in de Meren- wyk. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is. kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon. 071-125202 Burgerraadslieden Koombnigsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en Wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden c o tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden. Lei derdorp. Ocgstgeest, Warmond en Zoete rwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14 00-15.00 uur. Donderdag telefoon 142144 FIOM Fiom bureau v. hulpverl bg zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. vVao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en wel of niet 142505, postbus 3221. 2301 DE Lc Onderwijswinkel Leidcn-Noord, Sophiastraat 36. tel. 071-126325. geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel 212026. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557 Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597 Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevalien van tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1. tel. 142497 Dag en nacht bereikbaar Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E Janssen-Nie- meijer. Hofd gek 32. Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50. tel. 123942. Spreekuur ma en di.. 10-12.30 uur. woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10. woe. 17.00- 18.00 uur. Noord Van Hogen- dorpstraat 36. ma 10.30-11 30 uur, Kooi Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden. Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren. Koppenhinksteeg klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45. tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling. Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting in Ursulakliniek, Wassenaar Werklozen Werklozen Advies Centrum, Breéstraat Bejaarden .Mgemene Nederlandse Bond voor (Duderen afd. Leiden. Rapenburg 48. Boosrruddagen ma., di., do., vrij. 1 3-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot er. met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel .'Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 •1st. 5933 geopend ma t/m vrijdag Sterbus geen gebruik kunnen maken t normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings- centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma, di, do, en vrij van 16 tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 uur. tel. 126052 AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10. tel 143503, Leidseweg 33, Voor- ANIB VIDO

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4