Meer tv voor even veel geld Examenkandidaten: "Je hebt zo geen vakantie" Ouders op Herhaling blijft Politie neemt vijf ondervoede schapen in beslag EXAMEN KOORTS mee Van zes naar tien zenders; Bollenstreek doet Leidse delegatie in Krefeld Beperkt busvervoer op traject Leiden-Haarlem Leidse stadsrubriek DONDERDAG 23 APRIL 1981 LEIDEN - Vijf zwaar ondervoede schapen zijn gisteren door de po litie in beslag genomen. De scha pen werden aangetroffen aan de Hoge Morsweg op een 'weiland' waar geen grasspriet groeide. Een ijlings geraadpleegde dieren arts stelde vast dat naast onder voeding de dieren ook onder de schurft zaten. Tegen de eigenaar, een 49-jarige Leidenaar die de beesten als hobby hield, is we gens dierenmishandeling een proces verbaal opgemaakt. De schapen zijn door de Dieren- hulpdienst inmiddels overge bracht naar een terrein bij het ge meentelijk slachthuis. De pro vinciale voedselcommisaris zal beslissen wat er met de dieren gaat gebeuren. LEfDEN Leerlingen Bonaventura niet tevreden Examenkandidaten Bou "Soms word je onnodig zenuwachtig gemaakt" Controle op Plesmanlaan LEIDEN - Bij een technische con trole door de politie aan de Ples manlaan zijn gistermorgen 38 au tomobilisten aangehouden. Te gen zestien van hen werd proces verbaal opgemaakt omdat de wa gens gladde banden hadden, lek kende uitlaten of richting aan wijzers die niet werkten. Drie personen moeten binnen twintig dagen laten zien dat de geconstateerde technische man kementen aan hun auto zijn ver-' holpen. LEIDEN - De toekomst van Ou ders Op Herhaling (OOH) lijkt verzekerd. Wethouder Van Dam verklaarde gisteravond in de raadscommissie onderwijs dat OOH door B en W is opgenomen in het voorontwerp sociaal cul tureel plan 1982. Dit betekent dat de gemeente ten minste een ton zal financieren. Ook gaat het hier niet om een regeling van een jaar. "Dit plan stelt het voortbestaan van OOH de komende jaren veilig", aldus Van Dam. De andere honderdduizend gul den zal moeten komen uit de rijksbijdrageregeling. Hoewel Virginia Guillen, een vaste kracht van OOH daar nogal sceptisch tegenover stond, dacht wethouder Van Dam dat dat wel zou lukken. Ook de commissieleden toonden zich verheugd dat 0011 door kan gaan met haar activiteiten. In lovende bewoordingen spra ken zij allen hun waardering uit voor het werk van OOH. Al eerder op de dag had het colle ge van B en W een brief van mi nister Pais ontvangen waarin hij stelde dat het van het begin af aan bekend was bij Leiden dat de rijksfinanciering voor OOH het komende jaar zou stop pen. "De daaruit voortvloeien de noodzaak voor OOH is te worden opgenomen in het ge meentelijk educatief beleid", al dus de minister. LEIDEN - Voor de eindexamen kandidaten van het Bonaventu- ra-college in Leiden is het geen paasvakantie. Vervuld van- zelf medelijden vertelden ze een week geleden dat alle vakanties moet worden opgeofferd aan die 'rotstudie'. Waren het eerst de schoolonder zoeken die steevast na elke vakantie op het programma ston den. nu ligt het landelijk examen in het verschiet. Eigenlijk zijn de scholieren niet zo tevreden over deze regeling. "Je hebt op deze manier geen vakantie. En psy chisch is het een tè grote belas ting". Ze weten scholen waar ze de schoolonderzoeken veel meer spreiden over het jaar. Stymon Loumpranos zou daar een groot voorstander van zijn. "Vijf entwintig boeken in jc hoofd stampen voor een mondeling li teratuurtentamen is voor mij te veel", klaagt hij. "Ik doe dat lie ver in twee etappes". Stymon zit er nog een beetje verslagen bij. Twee uur eerder is hij naar zijn eigen zeggen 'genekt' door zijn Nederlandse leraar. Een 3.5 kan er opzijn puntenlijst worden bij geschreven voor het onderdeel literatuur. "Dit zou mijn onder gang weieens kunnen beteke nen". zegt hij. Zijn klasgenoten moeten er om lachen. Dit soort uitlatingen hebben ze al teveel gehoord. Jan Jaspers vindt het wel verve lend dat de paasvakantie zo laat valt en het examen zo vroeg "Ais je in de vakantie nog op proble men stuit, is er nauwelijks tijd meer om een 'leraar raad te vra- Van 1 mei tot 14 mei zijn er weer de schriftelij ke eindexamens. Elke dag zal onze verslag geefster Saskia Stoe- linga op verschillende scholen in Leiden de examens volgen. Zo wel docenten als kan didaten krijgen de ge legenheid iets te ver tellen over de moei lijkheidsgraad van het eindexamenwerk. Vandaag deel 2 van de serie: "Examen koorts". LEIDEN - De uitbreiding van het kabelnet met vier tv-zenders zal waar schijnlijk geen extra kos ten met zich meebrengen. Dat verwacht wethouder Fase, die tevens voorzit ter is van het bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling Antenne- en Energievoorziening Lei den en omgeving. Zij baseert die hoop op de toetre ding van de gemeenten uit de bollenstreek tot de 'Leidse' ka belclub. Oorspronkelijk hadden die gemeenten een eigen mast uit de grond willen stampen, maar zagen daar een paar we ken geleden toch van af. Mocht een hogere bijdrage voor de ont vangst van die extra stations toch onvermijdelijk zijn, dan zal het tot een luttel bedrag (rond de anderhalve gulden in de maand) beperkt blijven. LEIDEN - Een delegatie van amb tenaren uit Leiden komt van daag in het Westduitse Krefeld aan. in het kader van de jaarlijk se uitwisseling tussen beide ge meenten. De ambtenaren krijgen nog gezelschap van diverse an dere groeperingen: het kerkkoor St. Petrus, de scoutinggroep St. Josef, de badmintonvereniging Veglo en de gecombineerde schermgroep USV. Ook leden van het gemeentebestuur doen mee aan de uitwisseling. De Lei- denaars gaan zondagmiddag weer naar huis. Op het programma staat o m. het bijwonen van het "omdopen" van een tramwagen in Krefeld. Die krijgt de naam "Stadt Lei den". Ook zijn er diverse sport en culturele activiteiten. Zo treedt het St. Petruskoor zater dagavond in de St. Dionysius- kerk op. Het is de bedoeling dat aan het eind van dit jaar het aanbod van zes wordt uitgebreid met vier zenders, te weten BRT 1 (dat nu nog om half negen wijkt voor de tweede Vlaamse zender), RTB 1 en 2 (Waals) e'n één van de twee BBC-zenders. De Oegstgeester en de Katwijkse gemeenteraden moeten vanavond hun goedkeu ring hechten aan dit voorstel van het bestuur van de kabcl-tv, maar dat zal waarschijnlijk wei nig problemen ftpleveren. Ook een paar andere gemeenteraden in de Leidse regio moeten dat nog doen. De Leidse raad niet. In tegenstelling tot in andere ge meenten hoeven er namelijk geen verdere aanpassingen aan het kabelnet te worden aange bracht. Radio Behalve voor de televisie ligt het ook in de bedoeling dat het ra dio-aanbod wordt uitgebreid, vooral in de richting van Belgié. Bovendien hoopt men door een technische aanpassing de ge luidskwaliteit te verbeteren. Het bestuur van het kabelnet in de Leidse regio maakt overigens wel een paar kanttekeningen bij de ontvangst van de Engelse- zender. Zoals bekend wordt die op 30 procent (drie van de tien dagen behoorlijke ontvangst) ge schat. Maar er bleek zoveel be langstelling te bestaan voor de BBC, dat toch maar is besloten die aan het aanbod toe te voegen. Dat de kwaliteit niet altijd even goed is. moet de kijker maar op de koop toe nemen, zo redeneert het bestuur. "Bovendien zullen gewone kijkers de ontvangst sneller behoorlijk noemen, dan deskundigen", zo verwacht wet houder Fase. Van de zijde van de Stichting Ka belnet Merenwijk, die het kabel- gebeuren in die wijk regelt, wor den overigens wel een paar vraagtekens'achter dat percenta ge van dertig geplaatst. Volgens SKM-secretaris Paul Kleijn zou gen Ook de herkansing zit te dicht op het examen", meent hij De anderen vallen hem bij Op het Bonaventura is er een 'hu manitaire' regel in het leven ge roepen. die inhoudt dat er voor één examenvak dat men door welke oorzaak dan ook heeft ver prutst een herkansing mogelijk is. Volgende week dinsdag kun nen ze daar voor aantreden. Bij na iedereen neemt die kans waar Jan Jaspers ook Hij denkt ech ter dat de kandidaten, die een exact pakket hebben, een beetje in de knoei komen met de tijd "De mensen, die alle talen in het pakket hebben, hoeven niet veel voor te bereiden", is zgn vaste overtuiging. Bewijs Enquête Maar de grote belangstelling voor een Engelse zender kan hij alleen maar bevestigen. Uit een enquê te onder de bewoners in de Me renwijk is dat overduidelijk ge bleken. Een rondvraag, die hij re delijk betrouwbaar noemt. Van de verzonden formulieren is on geveer twintig procent ingevuld teruggekeerd. De vraag of een Engelse zender gewenst is. beantwoordde 83 procent posi tief. terwijl 67 procent zelfs alle Engelse stations wil, inclusief de commerciële ITV. Percentages die voor de Waalse en Franse zenders aanmerkelijk lager lig gen. Zijn vrouwelijke collega Marjan Kloosterman kampt met hetzelf de problemen. Zij denkt min stens vier uur studie per dag no dig te hebben om aan voldoende wiskunde kennis voor het exa men te komen. Alle emancipatie ten spijt behoort een vrouw met een exact pakket nog tot de zeld zaamheden. De vorige week verschenen statis tiek van het VWO. havo en mavo. keifze van vakken, toont dat ruim twee maal zoveel jongens een exact vakkenpakket kiezen als meisjes Op de mavo is de ver houding zelfs 41 tegen 16 pro cent. Om van het technisch lager onderwijs nog maar niet tc spre ken 190.000 jongens tegen 9000 meisjes, middelbaar technisch onderwijs 51.000 tegen ruim 3000. en hoger technisch onder wijs 25.500 tegen 3500 Met de vraag of er in het exacte denken dan toch iets mannelijks zit weet Marjan niet veel raad Jan Japscrs wel. Hu vindt dat zijn negen voor wiskunde 'het bewijs' is. Het groepje leerlingen is van me ning dat het examen een opge pept geheel is "Leraren doen ge wichtig en stellen allerlei eisen, waarvan de helft niet wordt ge vraagd", vertellen ze. "We wor den soms onnodig zenuwachtig gemaakt. Je krggt dan een ie zware indruk van het werk". Over de voorbereiding zijn ze wel tevreden. Alle mogelijke eerdere examens zijn doorgenomen. Ook nu is dat de belangrgkste oefen stof voor de kandidaten. Alleen de kandidaten die geschiedenis in het pakket hebben zitten een beetje onthand. Geschiedenis Bonaventura doet bg wijze van ex periment mee aan het nog niet verplichte schriftelgk eindexa men geschiedenis en staatsin richting. "Dus oefenstof is er nog weinigconstateert Peter Smee Ie Hij vindt ook dat Cf teveel wordt gevraagd. In de richtlgnen van het ministerie van onderwgs staan alleen al voor het onder werp Koning-Kabinet-Kamers 140 namen, termen en begrippen die de kandidaat moet beheer sen Om maar eens wat te noe men: abdicatie, coalitiekab net, dynastie, "het geheim van het Noordeinde (van Soestdijk)", or ganieke wet. tnas politica, "vier de macht", zakenkabinet en zit tingsjaar) Ondanks de kritiek, zijn ze met z'n allen toch redelijk optimistisch over de uitslag. De opmerking van Fred Buis, "zakken kan haast niét meer" wordt echter wel overstemd met kreten als "overdreven" en "was dat maar SASKIA STOELINGA Veemarkt op derde plaats LEIDEN - De Leidse veemarkt staat derde op veemarkten. Dit blijkt uit een overzicht van het Leiden werd er 0,4 procent meer aangevoerd. Stijgingen zijn te zien bij runderen (5,47%), vette- en graskalveren (73.12%), nuchtere kalveren (12,58%) Wat betreft de dalingen varkens (9.39%), biggen en lopers (31,00%). schapen en lammeren (22,60%), paar den, pony's en veulens (33,59%), bokken en geiten (2.55%) r— i Oegstgeest. Ook de ge- de Bollenstreek gaan schijnlijk gebruik van Bloemencorso zaterdag LEIDEN In verband met het Bloemencorso op a.s. zaterdag zal er door bussen van de NZH op het traject Leiden-Haarlem als volgt worden gereden. Van zes uur 's ochtends tot tien uur is het nog mogelijk om naar Haar lem te rijden, van kwart over tien tot half cén gaat de rit tot Hille gom, van kwart voor één tot half twee tot Lisse, van kwart voor twee tot kwart voor drie tot Sas- senheim en van drie uur tot half vier tot Warmond. Vanaf kwart voor vier kan Haarlem weer wor den bereikt. Wat betreft het traject Haarlem-- Leiden: tot vijf over tien kan Lei den worden bereikt. Daarna ver vallen de ritten tot vijf over twaalf. Van vijf over twaalf tot vijf over twee kan Bcnnebroek worden bereikt, tot vijf over half drie Hillegom en tot tien voor drie Lisse. Vanaf vijf over drie is Leiden weer te bereiken. door René van der Velden Jaap Visser Gekooid (1) De weinige bewoners die nog zijn achtergebleven in dat ge deelte van de Kooi dat mo menteel door slopershamers wordt bewerkt zijn de wan hoop nabij. Terwijl hun bu ren inmiddels de wijk heb ben genomen naar (wissel- )woonruimte elders in de stad zitten zij gevangen tus sen de ruïnes. De laatste bewoners bij de Kooihof durven nauwelijks nog de deur uit." Ze zijn doodsbenauwd dat hun wo- ningen vroegtijdig worden gesloopt door de vakantievie rende jeugd. In een van de drie Kooihof-wo- ningen waarin nog wordt ge leefd doen bewoners hun be klag: "Namen willen we niet in de krant want dan worden waarschijnlijk nog vanavond onze ramen ingegooid. Er zijn namelijk mensen die vin den dat wij de nieuwbouw in de Kooi ophouden doordat we hier nog steeds wonen. Voor onze lol zitten we hier niet. We zijn achtergebleven omdat we niet twee jaar in een houten wissclwoning willen zitten en omdat ons nog geen geschikte andere woning is toegewezen" Het gesprek wordt regelmatig onderbroken door glasgerin kel. Af en toe zelfs door don derend geraas wanneer de spelende jeugd er weer in is geslaagd om in een van aan grenzende huizen een stuk muur of schoorsteen omver te trekken. Als gevolg van de legale en ille gale sloop om hun heen zit het restantje bewoners regel matig zonder elektriciteit, gas en water. Maar dat is het ergste nog niet De angst voor brand en diefstal houdt de ruïne-bewoners veel sterker bezig. "Je moet de hele dag als een waakhond om je ei gen huis lopen om te voorko men dat ze je huis binnenko men, je spullen meenemen of de boel in de fik steken. Paas- geen eens toestemming van Den Haag Ik blijf net zo lang zitten tot het zwart op wit staat dat ik op precies dezelf de plaats in een nieuwe wo ning kan terugkeren. Ik woon hier al 48 jaar en dan laat ik me niet zomaar wegja gen Ook al wordt ik nu door iedereen met de nek aange keken". De onzekerheid blgft aan de laatste Kooi bewoners kna gen. "De woningbouwvereni ging. Werkmanswoningen, doet niets, de politie doet niets en de gemeente doet niets Zelf wen wc het onder hand niet meer zitten We hebben er best begrip voor dat i deze tijd zaterdag en maandag is er al brand geweest in twee sloop- panden. Het lood is allang daken gesloopt zo dat het even regent met lekkages zit- teg. Voor onze kinderen is het levcnsgevaarlgk De hele straat ligt vol puin en glas". Een oudere man die alleen in een van de Kooihof-wonin- gen woont zegt al een paar keer bijna ongewenste visite te hebben gehad. "Ze hebben al zeker twee keer aan m'n ra men staan morrelen om bin nen te kunnen komen. Als m aasgieren komen ze hier naar toe om te halen wat er te ha len valt. Afgelopen dinsdag middag verhuisden de men- Om drie uur 's middags trokken ze deur achter zich dicht en nog geen drie tellen later zat het hele huis vol illegale slopers. Wanneer je de politie belt om of het een oogje houden krijg je horen dat er een surveillance wagen onderweg is. Maar in al die weken dat het hier al zo'n bende is heb ik nog geen één politie-agent gezien Gekooid (2) De Kooi bewoners hebben middels handt* In ningi n zameld voor extra polilie-t zicht in de wgk. Vooral v> dc Kooihof. het Kooipark. de Parkstraat en de Billiton straat waar de overlast vol gens hen met meer is te har den Een lijst met zo'n vijftig handtekeningen is aan de wijkagent overhandigd Die beloofde het epistel door te spelen naar z'n superieuren op het hoofdbureau aan de Zonneveldstraat Den bewoonster die met haar gezin (man en vijf kinderen) nog als enige in het Kooipark woont roept uit dat zij voor haar woning zal blijven vech ten "Ik ga pas wi g als ik de zekerheid heb dat er wordt tcruggebouwd. De mensen zijn veel te vroeg uit hun wo ningen gezet Voor de nieuw bouw in het Kooipark is nog ningnood niet één. twee. drie een andere woning kunnen krijgen Maar waarom wach ten ze niet met slopen totdat alle bewoners zijn wegge trokken''" Wethouder Dick Tessclaar laat weten met de Kooi-proble matiek best in z'n maag te zit ten. "Eerlijk gezegd hebben we ons een beetje vertild aan het tempo waarin er vandaag de dag wordt gerenoveerd Tot voor kort zaten we op een renovatie-snelheid van drie honderd woningen per jaar Dat tempo is inmiddels tot vierhonderd opgelopen Dat geeft problemen We zoeken ons wild om iedereen aan venangende woonruimte te helpen. De moeilijkheid dat we met nogal wat ver schillende gezinsgroottes zit ten. Daardoor kunnen we niet iedereen tegelijk weghel pen In elk geval verwacht ik dat de laatste bewoners in september voor verhuizing in aanmerking komen" Tesselaar heeft inmiddels wel contact gehad met dc politic voor extra toezicht in dc Kooi "Het probleem is alleen dat onmiddellijk wanneer de agenten hun hielen hebben gelicht de illegale slopers weer toeslaan"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3