Bibliotheek in Wassenaar wellicht groter Politie kijkt uit naar nieuw bureau eicfse agenda Onenigheid over reclameborden Belangstelling sterk toegenomen Vrouw in Leiderdorp verkracht Voorschoten krijgt geen subsidie voor Voorschotense korps krap behuisd restauratie STAD EN RAND DONDERDAG 23 APRIL 1981 WASSENAAR Verwacht mag worden, dat de Was- senaarse gemeenteraad maandagavond akkoord gaat met de financiering van een forse uitbreiding van de bibliotheek. Vol gens het voorstel van bur gemeester en wethouders wordt het oppervlak ver groot van 800 naar 1500 vierkante meter. De ge meente moet garant staan voor de rente en aflossing en aanvaarden dat de ko mende jaren de lasten 200.000 gulden hoger zul len uitvallen dan tot nu. Netto past Wassenaar jaar lijks al 400.000 gulden bij, om de Stichting Wasse- naarse Bibliotheek over eind te houden. Zowel de VVD als het CDA bleken in de commissie OCR be reid om alvast 15.000 gul den voorbereidingskosten voor een schetsplan te vergoeden. In 1966 verhuisde de bibliotheek van het dorpsplein naar de Lui- felbaan. De belangstelling is zo sterk gestegen, dat nu verdubbe ling van het vloeroppervlak noodzakelijk is. Ook de disco theek heeft zijn steentje aan de drukte bijgedragen, en is al vele jaren te klein behuisd. Verder is de uitleen aan de jeugd en de be jaarden in een aantal tehuizen aanzienlijk toegenomen. Zoals burgemeester en wethouders ook zeggen, is die groei een zeer verheugende zaak. Maar het be stuur en de directie van de bi bliotheek zitten met nogal wat problemen, nog afgezien van de huidige ruimte. Het sterk verou derde boekenbestand moet in luttele jaren worden vernieuwd en dat kost veel geld. Bovendien slorpt zo'n aktiviteit enorm veel mankracht op en uit breiding van het personeel zit er wegens de landelijke bezuinigin gen toch al niet in. Voor de bepa ling van het aantal personeelsle den van zo'n instelling geldt een bepaalde formule, die bijzonder weinig ruimte laat. Zorgelijk is ook, dat er in de loop der jaren duizenden boeken spoorloos zijn verdwenen Daaronder een aan tal kostbare geilustreerde werken. Om het abusievelijk meenemen van boeken tegen te gaan, zou eigenlijk met een mo dern systeem gewerkt moeten worden. Maar ook hier speelt het geldprobleem een overheersen de rol. Nu de gemeenteraad zich Donderdag Onder deze luifel wil de bibliotheek in Wassenaar uit gaan breiden. Ook op het plein komt i van de bibliotheek, die rechts op de foto nog net zichtbaar is moet uitspreken over het uitbrei dingsplan, zal ongetwijfeld veel aandacht uitgaan naar zulke klei nere posten. Het bestuur van de bibliotheek verwacht, dat na de verbouwing en uitbreiding de dienstverle ning aanzienlijk zal verbeteren. Bij de vervaardiging van het pro gram van eisen zal ook nog wor den bezien of er een plaatsje is voor een gemeentelijk informa tiecentrum en voor een carto theek. In vergelijking met 1974 is het le dental gestegen met 50 procent, terwijl de bevolking van Wasse naar zich nog steeds rond het ge tal 27.000 beweegt. Tot op heden is de Wassenaarse bi bliotheek een geheel zelfstandi ge instelling en tot 1983 zal daar in geen verandering komen. Maar daarna zal misschien sa menwerking met een andere in stelling worden afgedwongen. Wassenaar voldoet immers niet aan de norm van 30.000 inwoners voor een eigen bibliotheek. Mis schien kan een verband met Voorschoten uitkomst bieden. Lukt dat niet, dan zal vroeg of laat de provincie zich met de Wassenaarse instelling gaan be zighouden. En dat is geen aan trekkelijk perspectief. De leiding van de bibliotheek mikt in de naaste toekomst in het bij zonder op de categorie werkende jongeren, want die laten zich nog betrekkelijk weinig zien. Daar entegen is de leeshonger - voor al in het lichtere genre - van ou deren met een geringe opleiding merkbaar groter geworden. Uit deze beide gegevens heeft een aantal raadsleden al de conclusie getrokken, dat een verhoging van contributie of leesgeld slechts een averechts effect zal hebben, bovendien maken deze gelden slechts een klein deel van de totale inkomsten uit. De enige weg is volgens hen dus een gro tere belasting van de gemeente begroting. LEIDERDORP Er is een kans dat de gymnastiekvereniging "Harambee" uit Rijpwetering alsnog toestemming krijgt om in Leiderdorp enkele reclamebor den rond lantaarnpalen aan te brengen. Dit voor haar tiende Hanepoellocp, die op Hemel vaartsdag (28 mei) wordt gehou den. De vereniging is in beroep gegaan tegen een weigering van het col lege van burgemeester en wet houders van Leiderdorp om toe stemming voor die plaatsing te geven. Het college baseert zich daarbij op een artikel uit de Alge mene Politie Verordenig, dat re clame maken verbiedt. Welis waar kan men daarvan onthef fing krijgen, maar alleen dan. als het algemeen nut en het plaatse lijk belang daarmee is gediend. En dat is bijvoorbeeld het geval, als het om reclame gaat van Lei- derdorpse verenigingen of be drijven. Ook de verkeersveiligheid is vol gens wethouder Verdier (CDA), die gisteravond het collegestand punt toelichtte bij de commissie beroep- en bezwaarschriften, niet gediend met deze reclame borden van 125 bij 85 centimeter. Volgens voorzitter Koek van de gymnastiekvereniging is er van te voren drie maal opgebeld naar de gemeente. Daaruit had hij de indruk gekregen, dat deze in stantie wel akkoord zou gaan. Daarop heeft men sponsors ge zocht, die zich waarschijnlijk zul len terugtrekken, als de gemeen te bij de weigering blijft. De ver eniging komt dan in financiële moeilijkheden. 'Harambee" maakt dit jaar voor het eerst gebruik van deze zoge naamde mantelreclame. In het verleden werkte men steeds met een geluidswagen. Omdat - vol gens de heer Koek - steeds meer mensen zich gaan ergeren aan deze vorm van reclame maken, wil men het dit jaar met reclame borden proberen. De Leider- dorpse gemeenteraad zal in haar vergadering van 18 mei een defi nitieve beslissing nemen. WASSENAAR - Vier kopers van een premiehuis in het plan Spinbaan-noord ontvingen gistermiddag de sleutel uit handen van wethouder Van der Klaauw. Het zijn de eerste woningen van een project dat 44 eenheden telt, met een hoogste koopsom van 169.000 gulden. Onder verantwoordelijkheid van de Wassenaarse Bouwvereniging zllen op hetzelfde terrein ook nog 75 huurwoningen worden neergezet. De wethouder vond het onvoorstelbaar, dat de Spinbaan zoveel jaren onbebouwd is gebleven. "Het is een uitgelezen gebied, vlak bij het dorpscentrum. Een reden temeer om te verwachten, dat de toekomstige bewoners dubbel en dwars tevreden zullen zijn", zo zei hij. De woningen voorzien in een grote behoefte, omdat met uitzondering van het plan Ter Weer (1980) en bejaardenwoningen aan de Hillenaarlaan er na 1971 geen gesubsidieerde bouw in Wassenaar heeft plaats gevonden. De nu overgedragen huizen (zie foto) zijn geschikt voor alleenstaanden en gezinnen met maximaal 3 kinderen. Als inkomensgrens voor deze premiekoophuizen in de B-klasse is aangehouden een belastbaar inkomen over 1979 van maximaal 70.000 gulden. LEIDERDORP - Een 24-jarige vrouw is dinsdagavond rond 22.15 uur door een nog onbe kende man langs het fietspad van de Persant Snoepweg in Leiderdorp verkracht. De dader duwde de vrouw ter hoogte van het verpleeghuis Leythenrode van haar fiets en trok haar mee de struiken De man, tussen de 22- en de 25 jaar, was gekleed in een don kere overall en- had blond krullend haar (permanent). Een ieder die over het boven staande inlichtingen kan ver strekken wordt verzocht te bellen met de politie van Lei derdorp, tel. 071-411421. Leiden. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17: film "Vangeainceis mine" Shohei Imamura, 20.00 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat f film "Hiroshima, mon amour" van Alain Resnais. 20.00 en 22.15 uur. Waaggebouw, Aalmarkt 27: films Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten: spreekuur voor invali den. 19.00-20.00 uur (tel. 01717-3309). Architektenwinkel Hooglandsekerk- gracht 32: vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel Pieterskerkhof 18: vrij advies, 20.00-21.00 uur. Werkgroep Dienstweigeren, Troef, Noordeinde 2A: voorlichtingen begelei ding dienstweigeren, 20.00-21.30 uur ook tel. 140866. Leidse Werkgroep Homosexualiteit, Caeciliastraat 18: open avond, 21 00- 01.00 uur. 't Spoortje, Bernhardkade 40: spreek uur hulp-en adviesbureau wao/wsw, Warmond, galerie "De Pomp", paasex- positie, 13.30 uur. Zoeterwoude, gemeentehuis, raadsver gadering, 20.00 uur Wérmond, gemeentehuis, raadsverga dering, 20.00 uur Oegstgeest, Terweeschool, raadscom missie financiën, 19.00 uur Oegstgeest, Terweeschool, raadsverga- APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr tot 20 april 8 uur door Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 124807; Apotheek Voorschoten, Leidse weg 66, tel. 2525; ma 20 april 8 uur tot vr 24 april door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond- Noordwykerhout, tel. 02523-3137. VOORSCHOTEN - Het ziet er naar uit dat de bouw van een nieuw politiebureau in Voorschoten nog een paar jaar kan gaan du ren. Momenteel is er overleg gaande tussen de rijkspolitie, de gemeente en de rijksgebouwen dienst over eventuele nieuw bouw. Het hele plan is daarmee in een voorbereidende fase die naar verwachting van de direct betrokkenen voorlopig nog niet tot de bouw zal leiden. "Wij kijken uiteraard reikhalzend de nieuwbouw uit. Maar we zijn voor een deel afhankelijk het geld van het rijk. En we zitten nu in een tijd waarin de fi nanciële toestand van de rijks schatkist ook niet zo rooskleurig is", aldus plaatsvervangend groepscommandant Maat van de Voorschotense rijkspolitie. Concrete plannen zijn er dan ook nog niet, maar het ligt in de be doeling om het gebouw naast de brandweerkazerne in de wijk Bijdorp neer te zetten. Volgens geldende normen zou de Voor schotense politiegroep in het nieuwe bureau de beschikking moeten krijgen over zo'n 15 loka len. Momenteel zitten de 30 man van het Voorschotense korps in zes kamers verspreid over twee woonhuizen aan de Leidseweg. "De huisvesting daar laat veel te wensen over. Er moet nodig wat aan gebeuren. In deze tijd kan een groep met een dergelijke sterkte in zo'n klein bureau niet optimaal functionerenzo meent loco-secretaris Koedam van de gemeente Voorschoten. "Het gemeentebestuur is het er dan ook over eens dat Voorscho ten een nieuw politiebureau no dig heeft." De rijkspolitie zit nu zo'n twintig jaar in één woonhuis, waarvan bovendien de bovenste etage als woning in gebruik is. Het aan grenzende pand is er later bijge komen, omdat de oorspronkelij ke ruimte al gauw veel te klein werd. De politie-auto's moeten daar noodgedwongen dag en nacht langs de straat worden ge parkeerd. Aan dit ongemak moet ook met de nieuwbouw een ein de komen. "Het is natuurlijk niet ideaal om de wagens 's nachts op straat te heb ben staan. Ze worden zo wel eens het doelwit van vernielingen. In het gevoerde overleg is al toege zegd dat bij een nieuw bureau een garage en een afsluitbare binnenplaats komen", vertelt de heer Maat. Een nieuw onderkomen betekent overigens niet dat het aantal poli tiemensen zal worden uitge breid. "Wij zijn nu wel op sterkte volgens de geldende regels. Maar het belangrijkste is dat met de nieuwbouw het huisvestingspro bleem is opgelost en dat er dan beter kan worden gewerkt", zegt de plaatsvervangende groeps commandant. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten krijgt geen subsidie van het rijk en de provincie als tegemoetkoming in de kosten van het Ambachts- en Baljuw huis in de Voorstraat. Tegen de afwijzing van het subsidiever zoek gaat de gemeente Voor schoten waarschijnlijk in be roep. De restauratie van het Am bachts- en Baljuwhuis komt ech ter niet in gevaar en is inmiddels begonnen. Door de afwijzing loopt Voorscho ten ongeveer 700.000 gulden mis. Die moeten; als Voorschoten de beroepszaak niet wint, uit de re serves worden betaald. De loco gemeentesecretaris: "Dat geld hebben we wel, maar daarna is ae reservepot ook bijna ieeg". Volgens de ambtenaar wezen aller lei signalen erop dat de subsidie wel zou komen. "Uit vroegere brieven en uit ambtelijke ge sprekken concludeerden wij dat de subsidie wel degelijk zou wor den verleend. Dus zijn wij maar vast begonnen en hebben de res tauratie aanbesteed". Burgemeester en wethouders heb ben dit onderwerp op de agenda van de gemeenteraadsvergade ring van morgenavond gezet. Dat is nodig want zij verwachten de definitieve afwijzing van de sub sidie begin volgende week en moeten dan binnen dertig dagen in beroep gaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. LEIDSCH DAGBLAD woonhuizen aan de Leidseweg. De bovenste etage i r worden geparkeerd DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor. W'tte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorging van Zaterdag van 16.00-18.00 Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post 171.90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f 276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Ad|unct-hoofdredacteur: R D Paauw. Alg. redactiechef: A. ven Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) W. Wlrtz, (binnenland) J. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.O. Rosier (radio en televi sie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome. Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-1 222 071-121481. Oegstgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peetere 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslogers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2