Steunregeling voor bedrijven HBG trekt weg uit Midden-Oosten Amsterdam Conflict in Westduitse metaal GATT vreest protectionisme Kapitaal lenen voor investeringen aantrekkelijker Omstreden op expositie Beursoverzicht DONDERDAG 23 APRIL 1981 ECONOMIE PAGINA 25 Eurocheque De gebruiksmogelijkheden van de Eurocheque in het buitenland worden per 1 mei uitgebreid. In winkels, restaurants, hotels e.d. in Spanje. Italië. Oostenrijk en Noorwegen kan voortaan ook met de Eurocheque worden be taald Volgend jaar zal dit ook het geval zijn in Denemarken. Het aantal landen waar men net als in ons land met deze cheques kan betalen zal dan zijn gestegen tot 15. Dat zijn de landen waar bij elkaar 90 pet van de buitenland se vakanties door Nederlanders wordt doorgebracht, zo heeft de Stichting Bevordering Cheque verkeer bekendgemaakt. Industrie EG Volgens het conjunctuurovcrzicht van de Europese Commissie voor april is de industriële pro- duktie in de Europese Gemeen schap sinds het begin van het jaar met gemiddeld 7.9 procent afgenomen. Daarbij varieerde de achteruitgang in de afzonderlijke landen van 3.4 pet in Nederland tot 17,6 pet in Luxemburg. Uit het overzicht blijkt verder dat de werkloosheid in de EG in fe bruari overeenkwam met 7,3 pet van de beroepsbevolking. Dat betekent een toeneming van het aantal werklozen met 29,7 pet in vergelijking met februari van het vorige jaar. Voor het eerst in meer dan zes jaar ligt het werkloosheidspercenta ge in de EG nu hoger dan in de Verenigde Staten, waar het in fe bruari op 7.2 pet stond. Een ster ke 'toeneming van de werkloos heid deed zich vooral voor in En geland. Nederland. Ierland en Denemarken. In Frankrijk en Italië kreeg de toeneming een langzamer verloop. Foute reclame De Reclame Code Commissie heeft weer vier firma's tot de orde moeten roepen die in adverten ties het publiek verkeerd hebben voorgelicht. Een producent van warmtepompen (merk York) is door de commissie op de vingers getikt omdat de mededeling in de advertentie dat de pomp zui niger is dan conventionele ver warmingsapparatuur in strijd met de feiten is. De firma Kwantum Hallen mis leidt volgens de codecommissie het publiek omdat zij de sugges tie wekt dat de aangeboden bouwstenen voor kinderen legio bouwstenen zijn, wat niet het ge val is. Een touringcarbedrijf (Hooyberg's Touringcar BV) heeft in een ad vertentie laten voorkomen alsof het een 4-daagse geheel in het Brusselse Sheratonhotel ver zorgde reis aanbiedt, terwijl de lunches en diners niet in dit, maar in een ander hotel worden gebruikt. Een firma die vouwcaravans aan biedt misleidt het publiek door te spreken van (winter)korting op de prijs van een Holtkamper Rapido. terwijl in feite de prijs is gestegen. Amsterdam In 1980 zijn bijna evenveel toeris ten naar Amsterdam gekomen als in het jaar daarvoor. De hoofdstedelijke logiesbedrijven boekten vorig jaar ruim 3.5 mil joen overnachtingen, ongeveer gelijk aan 1979. Dit heeft de VVV van Amsterdam bekendge maakt. KATWIJK AAN DEN RIJN - groente veiling van 22 april 1981 Waspeen Al-per kist 26.80-31.20; All 15.—32.10; BI 32.—37.50; Bil 4.—10.-; Cl 21,20-24.20; CII 6.70-22^0. Aan voer: 175,5 ton. Prei A per kg 88-98. prei B 44; spinazie 1,20-1,36; peterse lie (krul) 37; bloemkool 6 per bak I 2.27; 81 2.01. 8 II 50-72; 12 I 20-53; 12 II 42. BONN (GPD) - In de Westduit se metaalindustrie dreigt een staking uit te breken Giste ren hebben meer dan een miljoen metaalarbeiders min stens een uur het werk neer gelegd om de werkgevers te tonen dat ..het geduld op is". De vakbond IG Metall. die tot de waarschuwingsstakingen had opgeroepen, eist een loonsverhoging van tenmin ste vijf percent De metaal- werkgevers hebben in het nu al drie maanden durende conflict tot nu toe niet meer dan 4,1 procent geboden Of er inderdaad gestaakt zal worden, zal waarschijnlijk in beslissende mate afhangen van het resultaat van de woensdag begonnen en van daag voortgezette achtste on derhandelingsronde tussen de werknemers en werkge vers in het district Hessen. Als hier geen compromis kan worden bereikt, lijkt een me taalstaking in de hele Bonds republiek niet te vermijden. De zogenoemde 'grote tarief commissie' van de Hessische afdeling van vakbond IG Me tall wil dan net als de zuster organisaties uit Noordrijn- Wcstfalen en het noorden van de Bondsrepubliek bij het hoofdbestuur van de vak bond aandringen op een stemming over een mogelijke staking. Die stemming moet worden gehouden onder alle georganiseerde metaalarbei ders. Als 75 procent zich voor een staking uitspreekt, wordt het werk daadwerkelijk neer gelegd. Woordvoerder Kirchner van de werkgevers zei gisteren dat hij optimistisch gestemd is een oplossing mctaalconflict. Kirchner is ervan overtuigd dat de vak bond geen staking wil. De waarschuwingsstakingen noemde hij ..overbodig en ju ridisch bedenkelijk Daar tegenover heeft Voorzitter Voorzitter Eugen Lodercr van de vakbond duidelijk ge maakt dat zijn bond tot sta ken bereid is. als er geen compromis wordt gevonden Loderer noemde het aanbod van 4.1 procent ..volledig on aanvaardbaar' De voorzitter van de IG Metall-afdeling in Baden Wurttemberg. Stein- kuhler. verklaarde dat een massale deelname van de mc- taalwerknemers aan de waar schuwingsstakingen. meer dan duidelijk heeft aange toond dat de arbeiders bereid zijn hard te vechten GENEVE (ANP) - Een toene ming van het protectionisme en een zeer geringe groei wa ren de voornaamste kernmer- ken van de wereldhandel in het afgelopen jaar De GATT (Algemene Overeenkomst in zake Tarieven en Handel) stelt dit vast in zijn jaarver slag over 1980 De toeneming van de wereld handel is met nauwelijks eën procent zo klein geweest als in de voorgaande 33 jaar nog maar zelden was voorgeko men. Alleen in 1958 «n 1979 was de groei nog kleiner Toch heeft de GATT zyn ge loof in een dynamische ont wikkeling van de wereldhan del nog niet verloren omdat de goederenhandel in het af gelopen jaar driemaal zo sterk is toegenomen als de produklie Ondanks het luider worden van de roep om bescherming van de eigen markt tegen buiten landse concurrentie door middel van invoerbeperking, het door alle internationale instellingen verfoeide protec tionisme. zijn de grondslagen van de vrije handel volgens de GATT nog niet aangetast. Op sommige punten is zelfs vooruitgang geboekt. Daar toe rekent de GATT onder meer de inwerkingtreding van besluiten van de 'Tokio- rondc" (internationale onder handelingen over opheffing van handelsbelemmeringen) begin vong jaar. Hel werk van de GATT. waar bij 85 landen zjjn aangeslo ten. verloopt sinds begin 1980 veel beter nadat eindelijk de "Adviesgroep van 18" een permanente status had ge kregen Deze instelling werk te sinds 1975 op provisori sche basis De voornaamste taak van de groep is het op de voet volgen van de ontwikke lingen in de wereldhandel en het uitbrengen van adviezen aan het bestuur van de GATT. De groep houdt zich vooral bezig met de proble men van de handel in land bouwprodukten en helpt dc afzonderlijke landen met het vinden van oplossingen voor hun handelsproblemen Het zwaartepunt van het werk an G. LU'! n den jaar bij de toeneming van de rol die de ontwikkelings landen in de wereldhandel spelen DEN HAAG (GPD/ANP) - De ministers Van Aardenne (economische zaken) en Van der Stee (financiën) hebben vandaag honderd miljoen gulden uit de aardgaswinsten beschikbaar gesteld voor steun aan investeringen van kleine en middelgrote bedrijven. Het gaat daarbij zoivel om steun aaiï bestaande bedrijven als om hulp bij de oprichting van nieu we. Met de regeling lost hel kabi net een belofte in die het bij de presentatie van de miljoenenno ta in september vorig jaar heeft gedaan. Het plan. dat vanmiddag bekend is gemaakt en dezer dagen in de Staatscourant zal worden gepu- blicieerd, voorziet niet in directe steun aan de betrokken bedrij Bedoeling is dat een deel richten op het ontwikkelen van nieuwe financieringsmogelijkhe den voor het bedrijfsleven. Net zoals het kabinet vindt de NIB dat alleen op die manier een her stel van de winsten mogelijk is en weer groei in de economie te bereiken valt. Belangrijk uit- ghangspunt voor de investe ringsbank is dat een accent wordt gelegd op energiebespa rende investeringen en de mo dernisering van produktiepak- i produktiemethoden. de verliezen wordt gedekt De directie van de Nationale Inves- beleggingsmaatschappijen die aan kleine en middelgrote be drijven investeringskapitaal be schikbaar stellen. Centrale gedachte van het kabinet is dat het beschikbaar stellen van kapitaal aan het bedrijfsleven ge stimuleerd móet worden. Die ex tra stimulans is nodig, omdat het beleggen van geld in bedrijven in veel gevallen risico's met zich brengt en particuliere beleggers om die reden geneigd zijn een veiliger belegging te zoeken. Dat teringsbank pleit ervoor de rente op achtergestelde leningen (dat zijn de leningen waarmee het meeste risico wordt gelopen en die veel door participatiemaat schappijen ter beschikking wor den gesteld) in de kerngezonde ondernemingen geheel of in be langrijke mate afhankelijk te stellen van de door die bedrijven behaalde resultaten. De aflossing zal dan afhankelijk moeten zijn van de ontwikkeling van het ei gen vermogen. betekent echter dat bedrijven die Naar de mening van de directie zou de overheid op deze wijze met re latief beperkte middelen een we zenlijke bijdrage kunnen leveren aan het versterken van de sterk verslechterde vermogenspositie van waardevolle Nederlandse ondernemingen. geld nodig om te investeren, daar moeilijk aan kunnen komen. De ministers willen de helft van de verliezen van beleggingen in de ze sector voor hun rekening gaan nemen. Op die manier hoopt de staat meer zogenoemde particu liere participatiemaatschappijen (PPM's) van de grond te krijgen Deze maatschappijen stellen zich ten doel kapitaal te verstrek ken waarmee nieuwe onderne mingen van de grond kunnen worden geholpen en bestaande bedrijven nieuwe activiteiten RIJSWIJK (GPD/ANP) - De Hol- landsche Beton Groep (HBG). een van de grote bouw- en bag gerbedrijven van ons land, ver plaatst zijn activiteiten steeds meer vanuit het Midden-Oosten naar elders in de wereld, waarbij Nigeria een belangrijke plaats in neemt. Volgens ir M. Bijl. de scheldende voorzitter van dc raad van bestuur van HBG, is de tijd van grote werken waarin HBG gespecialiseerd is. de droogwaterbouw en havenaan- leg in het Midden-Oosten, nu wel voorbij. De nadruk valt daar nu meer op infrastructurele werken landinwaarts. lenbezit in de gesteunde onder- Voor HBG verschuift het zwaarte punt van de activiteiten naar Afrika, vooral in Nigeria zullen de werkzaamheden dc komende jaren sterk toenemen. Eind vorig jaar zijn daar enkele grote op drachten verworven. HBG heeft nu voor rond 3.5 miljard gulden aan werk in portefeuille. Het afgelopen jaar is voor HBG re delijk verlopen. Het grootste ge deeltc van de winst van 51 mil- MIDDELBURG (GPD) - Bundeling van krachten is de enige manier om de Nederlandse Centrale Ketelbouw van een toekomst te verzekeren. Dat liet minister Van Aardenne van economische zaken gistermiddag weten aan de honderden personeelsleden van De Schelde, die in de Middelburgse Schouwburg bijeen waren om de bewinds man erop te wijzen dat de ketelbouw bij de Koninklijke Maatschappij de Schelde in Vlissingen niet dicht mag De rede van de bewindsman was echter aan dovemansoren gericht, het personeel wil nog immer niets van de plannen weten en blijft vechten voor tegen de verplaatsing naar Hengelo. Op de foto Van Aardenne bij aan- n de koningmg Boerhen (midden). komst verwelkomd door onder r ROTTERDAM (ANP) - Op 1 mei is het veertig jaar gele den dat de alom bekritiseer de "rtfwielbelastiiif" in Ne derland werd opgeheven. De ze belasting was in 1924 inge voerd. Het Rotterdams belas tingsmuseum herdenkt de "njwielbelasting" in een ten toonstelling. die tot het eind van dit jaar zal duren De "rywielbelasting" diende in de jaren twintig om bn gen aan de verbetering van de slechte economische toe stand in ons land Zij die be taald hadden kregen een ko peren plaatje dat op een be paalde plaats aan de fiets en later ook op de bovenkleding bevestigd moest worden Het plaatje kostte aanvankelijk 3 gulden, later 2.50 gulden. Fietsers die geen of weinig in komen hadden kregen onder voorwaarden een kosteloos plaatje dat voorzien was van een gaatje. Door de grote werkloosheid in het begin van de jaren dertig liep het aantal uitgereikte kosteloze plaatjes op van 80.000 tot een half miljoen. In een aantal plaatsen moest zelfs in het trouwboekje gestempeld worden voordat een koste loos plaatje werd uitgereikt. De tentoonstelling in Rotter dam wil de historische ach tergronden van het fiet plaatje belichten, omdat het inmiddels een gewild verza melobject is geworden. kunnen ontwikkelen. De PPM's kunnen dat doen door aandelen in die bedrijven te nemen of le ningen te verstrekken die in aan delen omzetbaar zijn. In geval van faillissement komen deze leningen op de laatste plaats wanneer het aankomt te bepalen aan welke schuldeisers nog enige uitkering kan worden gedaan. PPM's mogen pas gaan werken als zij een erkenning hebben gekre gen van de Nedcrlandsche Bank die als toezichthouder zal optre den. Dividenden en koerswin sten die een PPM uit haar aande- Investeringsbank De Nationale Investeringsbank maakte vanmiddag bij de pre sentatie van het jaarverslag over 1980 bekend dat het zich in de toekomst ook meer wil gaan joen gulden (in 1979 57 miljoen gulden) kwam uit het buiten land. Voor dit jaar verwacht Bijl, die dat zei tijdens een toelichting op het vandaag verschenen jaarverslag, een ongeveer gelijk resultaat. HBG behaalde vorig jaar een om zet van 2914 miljoen gulden te gen 2824 miljoen in 1979. Uit de winst wordt voorgesteld een di vidend uit te keren van f7 per aandeel van f20 plus een uitke ring ten laste van de fiscaal vrije agioreserve, waarbij 30 aandelen recht geven op een nieuw aan deel. Het aantalwerknemers liep het afgelopen jaar terug van 20.090 tot 19.450. Internatio-Muller Het verlies dat Internatio-Muller vorig jaar heeft geleden, is vooral veroorzaakt door de stroppen die het katoor in New York heeft op geleverd. Daar werd gehandeld in rubber en cacao. Verkeerde transacties, daardoor grote voor raden en een torenhoge rente hebben tot een strop van enkele tientallen miljoenen guldens ge leid. zo vertelde de vice-voorzit- ter van de raad van bestuur van Internatio. de heer J. J. Voordijk, tijdens een toelichting op het gis teren verschenen jaarverslag Het vertrek van de heer H F Schenk op 4 maart jl. als voorzit ter van de raad van bestuur heeft daar direct mee te m^ken gehad Volgens Voordijk voelde Schenk zich als voorzitter van het be stuur eerstverantwoordelijke voor de slechte resultaten. Volgens Voordijk hebben de eerste maanden van dit jaar een positief resultaat opgeleverd voor het he le concern en wordt tot nu toe volgens de begroting gewerkt. Dit jaar moeten de verlieslijden de activiteiten onder controle zjjn. Het streven is erop gericht au jaar ae basis te leggen voor een verbetering van het rende ment en een verbetering van de vermogensverhoudingen. Internatio behaalde vorig jaar een omzet van 3838 miljoen gulden tegen 3747 miljoen gulden in 1979 Er werd een verlies geleden van 57.9 miljoen tegen een winst van 6.1 miljoen in '79. Het con cern telde eind vorig jaar 15 300 medewerkers, waarvan 13.025 in Nederland Van Ommeren Van Ommeren heeft in 1980 een nettoresultaat behaald van 92.4 min tegen 47.5 min in 1979 Aan dit uitstekende resultaat droe gen volgens het bedrijf in het bij zonder de zeevaart en de tankop slag bij Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van f 3.20 per aan deel van t ld il!)7!) t 1.80) waar van al 1 als mtenmdividend werd betaald. Het slotdividend van 2.20 kan naar keuze geheel in contanten worden opgenomen dan wel 1 in contanten en 0.50 in aandelen of certificaten van aandelen uit de agioreserve. Gist-Brocades De omzet en het resultaat van Gist- Brocades is in de eerste maan den van dit jaar hoger geweest dan in de overeenkomstige pe riode van 1980 Er is volgens het bestuur geen directe aanleiding te veronderstellen, dat deze ont wikkeling door externe omstan digheden in ongunstige zin zal worden beïnvloed De internatio nale politieke situatie is daarbij buiten beschouwing gelaten. wordt in het jaarverslag gezegd De omzet van Gist-Brocades aan derden is vorig jaar verder geste gen met 12 pet van 1216.1 min tot 1362.3 min en de nettowinst met 5.2 pet van f 23.0 min t«»t 24.2 min Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 22 naar 23 pet. In plaats van contan ten kunnen aandeelhouders ook kiezen voor een uitkering van 5 pet in agio-aandelcn DONDERDAG 23 APRIL 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 170.50 170.50 45.20 70.00 25.V00 15^20 19,90b 353,00 4570.00 725,00 1060,00 52.30 37.50 36.00 52.00e 100 A0 20 20 57 50 218.00 26.00 23.00b 35.80 52 00# BELEGGINGS INSTITUTEN UI» 1205 00 GOUD EN ZILVER nbe* 16150 - 36650. vonir 37000 - mbew 625 - 926 vongr 605 - 906 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak heeft vandaag bij hervatting van de handel een zelfde beeld als Wall Street te zien gegeven, met overwegend iets hogere koersen. Uit dc toon viel hierbij Kon. Olie. die tegen het midda guur 1.20 kwijt was geraakt op J 89.80 Daarentegen zocht KLM weer ho gere regionen op met een snelle stijging van 116.50 naar f 120 Akzo steeg *>0 cent naar f 20.40 en Philips een dubbeltje op 21.50 De grote banken lagen ruim prijshoudend in de markt Van de hypotheekbanken was vooral WUH tn trek. wat leidde tot een koorsstijging van 1.50 op 184.50. Ook de verzeke ringswaarden konden zich ruim schools handhaven. Van de uit gevers was Elscvier-NDU 1.50 hoger op 139,50. Het vertrouwen uitstralende jaarverslag van HBG leverde ei n w inst van een gulden op 72.50 en ook de collega's in deze sector konden wat nut profiteren Dc uitspraken bg Gist Brocades over een te verwachten hogere winst dit jaar werd beloond met een stijging van 1.60 op 63

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25