recreeren in en rond meer IVoordwij kerhout Popgroepen krijgen oefenruimte Fien Hülebrand 25 jaar kraamverpleegster Bij voldoende belangstelling in bollenstreek ■■ONDERDAG 23 APRIL 1981 STREEK PAGINA 23 L NOORDWIJKERHOUT - Het recreatieterrein aan het Oosterduinse Meer in Noordwijkerhout wordt maandagmiddag 27 april officieel door gedeputeer de J. Borgman geopend. Negentien jaar nadat is begonnen met het ont trekken van zand aan het meer, is nu een recreatie terrein ontstaan van onge veer twaalf hectare tussen het meer en het bunga lowpark Sollasi. 1 1962 komt de grond bij de Oos terduinen in handen van de fir ma Van Herwaarden. Van de provincie Zuid-Holland krijgt de firma vergunning om daar zand te winnen voor de kalk- zandsteenindustrie In de loop der jaren ontstaat het Ooster duinse Meer. Een voorwaarde voor het verkrijgen van de ver gunning was dat de provincie na afloop van de zandwinning het meer voor een symbolisch be drag zou krijgen. De provincie wil van dit meer een recreatiegebied maken. In 1977 wordt door Van Herwaarden de afgesproken maximale diepte van 12 meter bereikt. De ge meente Noordwijkerhout hoopt dat de provincie snel tot de af werking van het Oosterduinse Meer overgaat. De provincie twijfelt echter en is van plan om de firma Van Herwaarden toe te staan om nog meer zand uit het Het beleid van de provincie hinkt volgens ons op twee gedachten. Aan de ene kant belooft men om van het Oosterduinse Meer een recreatiegebied te maken. Aan de andere kant is er nog steeds niet besloten of de kalkzand steenfabriek Van Herwaarden weer vergunning krijgt om zand uit het meer te halen. En dat is tegenstrijdig." Dit zei wethouder Heemskerk van Noordwijker hout in oktober 1978. De ge meente vindt dat het afgelopen moet zijn met de grondwinning. "Als Van Herwaarden meer grond nodig heeft, moet dat maar van elders komen", aldus de wethouder. Diepte Ook van de zijde van de agrariërs kwamen veel bezwaren. Zij me nen dal het ontrekken van zand op grote diepten gevolgen heeft voor de grondwaterstand in de omliggende polders. Volgens hen zou door die veranderingen in de grondwaterstand de bollen teelt in gevaar komen. Een speciale comnjissie komt ech ter tot de conclusie dat het meer dieper kan. In theorie kan het meer tot 50 meter worden ver diept. Gezien de breedte van het meer, vinden de onderzoekers dat niet wenselijk en menen dat 30 meter het maximum is. Van Herwaarden wil dan ook met zijn ontgrondingswerkzaamheden doorgaan tot deze diepte. Om de toegangswegen naar het re creatiegebied en de parkeergele genheid te realiseren, zijn ook de hoeken van dit gebied nodig. Van Herwaarden is echter eige naar van deze hoeken. Hij is be reid om beide stukken grond aan de provincie in gebruik te geven, mits hij door mag gaan met zijn werkzaamheden. De provincie geeft, ondanks de bezwaren van de gemeente Noordwijkerhout, toch weer een vergunning. Pootje baden De plannen om het recreatieterrein in te richten, verkrijgen in no vember 1978 de goedkeuring van de provinciale commissie voor recreatie, natuurbescherming en landschapszorg. Behalve voor de JNieuwe man voor dienst Hillegom HILLEGOM - De nieuwe directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken in Hillegom wordt vanavond door de gemeenteraad van het bollendorp benoemd. Burgemeester en wethouders hebben de heren J. Peters uit Drunen en R. de Koning uit Bru- chem - in deze volgorde van voorkeur - voor benoeming voor gedragen. Naar de functie van directeur voor deze dienst solliciteerden 22 mensen. De datum waarop de vanavond te benoemen nieuwe directeur definitief in dienst treedt moet nog nader worden vastgesteld. recreatie dient het plan van de provincie ook ter bescherming van de fraaie beplanting die in de zuid-westelijke hoek van de oe ver is ontstaan. Al enkele jaren bezoeken mensen de 50 meter brëde, ondiepe zandstrook langs de westelijke oever van het Oos terduinse Meer. Onder de bezoe kers bevonden zich regelmatig jongeren die daar op oude brom fietsen en in auto's rondreden. Met de definitieve invulling van het recreatieterrein hoopt de pro vincie dat er alleen nog maar re creanten komen. Aan de randen van het gebied zijn twee parkeerterreinen, waar 270 auto's kunnen parkeren. Door een gedeelte van het terrein zijn twee fietspaden getrokken. Voor de plankzeilers is de zuidoever van het meer speciaal bestemd en in het water zal een drijvende lijn worden aangebracht, om zonder gevaar te gaan zwemmen of pootje-baden Op het strand zijn 'duinen' opge worpen, welke beplant zijn met struiken en hei. De jonge aan plant op de oever zal voorlopig worden beschermd met hekken Na verloop van tijd zullen deze weer worden verwijderd Ook de toegangsweg Duinschooten is verbreed. Met al deze voorzienin gen is een nieuw openbaar pro vinciaal recreatieterrein ont staan Vooral de bewoners van het nabij gelegen bungalowpark Sollasi zullen waarschijnlijk veel gebruik gaan maken van het ter- De totale kosten va bedragen project is. bchalv' van het ministerie de provincie bekoi ar het project gulden Het i' de bijdrage van erm, door >tigd. NOORDWIJK - Amateur-popgroe pen uit de bollenstreek kunnen binnenkort beschikken over een moderne, goed ingerichte oefen ruimte om zich voor te bereiden op hun c "Surveillance voorkomt inbraken" NOORDWIJK - Het aantal inbra ken in woningen en gebouwen in Noordwijk bedroeg vorig jaar slechts 22. Dit cijfer ligt aanmer kelijk lager dan het landelijk ge middelde. Dit kwam gisteravond naar voren op een voorlichtingsavond over inbraakpreventie georganiseerd door de afdeling voorkoming misdrijven van de Noordwijkse politie. Tijdens zijn toespraak over in braakpreventie ging inspecteur Spoelstra in op de Noordwijkse situatie. Het lage aantal inbraken in de badplaats moet volgens hem worden toegeschreven aan de intensieve surveillance en an dere activiteiten van de Noord wijkse politie. Spoelstra legde er daarbij wel de nadruk op dat voorkoming van misdrijven grotendeels een zaak is van de burgers zelf. Dit wordt volgens hem teveel over het hoofd gezien. Vanuit dat oog punt is volgens Spoelstra ver sterking van de mankracht niet alleen de oplossing om het aantal inbraken terug te brengen. Ook de nonchalance van het pu bliek moet ingeperkt worden, al dus de inspecteur. Ter illustne hiervan werd de film "Een dag in het leven van een inbreker" ver toond. Zo luidt de optimistische bood schap die de Stichting Pop in Noordwijk (SPIN) maandag avond op een hoorzitting voor popgroepen uit de bollenstreek heeft. De stichting heeft de mo gelijkheden om tot een zoge naamd 'oefencentrum Bollen streek' in Noordwijk te komen, en wil daarvoor de behoefte pei len. Als er 8 groepen zijn die ruimte in het oefencentrum wil len hebben (en daarvoor beta len), kan het project doorgang vinden. Margaret Buijze, één van de be stuursleden van SPIN vertelt over het hoe en waarom: "SPIN is vorige jaar in het leven geroe pen met als doel het stimuleren van de amateuristische popmu ziek in de bollenstreek. De ma nier waarop dat gebeurt, is door het organiseren van optredens. Meestal halen we een bekende popgroep naar Noordwijk, met in het voorprogramma een be ginnende groep uit de streek. Hierdoor krijgt de aankomende band de gelegenheid om ook Eisen geding landbouwgif afgewezen eens voor een groter en breder publiek te spelen". "Financieel komen we ondermeer rond door steun van sponsors. Een keer in de twee maanden or ganiseren we een dergelijk con cert. In de nazomer houden we een popfestival met zes streek- bands en twee bekende forma ties. Voor dit Free Festival kun nen zich trouwens nog groepen inschrijven Ideaal Tot zover de activiteiten van SPIN. Maar voordat een popgroep naar buiten treedt moet er eerst wor den gerepeteerd. Margarat Buij ze: "Dat gebeurt op het moment vaak onder zeer moeilijke om standigheden. Beginnende groe pen kunnen soms terecht in een bollenschuur die niet wordt ge bruikt De apparatuur moet wor den opgesteld tussen allerlei manden en dergelijke. Verre van ideaal dus". Daar kan nu volgens haar verande ring in komen: "Een tijdje gele den stapte er iemand naar ons toe met de mededeling dat hij twee bedrijfshallen had die leeg stonden. Hij had het plan om de ze in te richten als oefenruimte voor beginnende popgroepen. Ons werd gevraagd mee te werken aan ciit initiatief". De i de DEN HAAG (ANP) - De president van de rechtbank in Den Haag. mr. M.R. Wijnholt. heeft vanoch tend in een kort geding alle vier eisen van de grondontsmetters en tuinders om een verbod op het gebruik van het landbouw- ontsmettingsmiddel methylbro mide af te kondigen, afgewezen. De president is van mening dat de eisers naar de verkeerde rech ter zijn gestapt om het verbod in getrokken te krijgen. Zij moeten zich vervoegen bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. an de eigenaar 1 hallen wil SPIN nog niet kwijt. "De ideeplannen moeten hele maal rond zijn voordat de naam naar buiten komt. De buren van de man weten nog van niets. Als ze uit de krant moeten vernemen dat er een oefenruimte voor pop groepen in de buurt komt. kan dat een verkeerde uitwerking hebben, verklaart Margaret Buij ze. "Maar", vervolgt zij, "de ruimte zal helemaal worden aan gepast aan het nieuwe doel. Zo zal er bijvoorbeeld geluidsisola tie komen en zullen er meer voorzieningen worden getrof fen". Popgroepen in de bollenstreek repeteren vaak onder verre pa* idea de foto de groep ■Double Dutchm een bollenschuur Als het oefencentrum Bollenstreek er komt krijgen de groepen veet meer mogelijkheden. les is er mogelijk. De groepen kunnen er hun apparatuur op slaan en de oefenruimte zelf is groot genoeg om ook grote ge luidsinstallaties en de lichtshow uit te testen". Duur Nu de mogelijkheden er zijn. moet er worden gepraat met de groe pen. Er zal een huurbedrag moe ten worden afgesproken en de groepen kunnen daarbij ook an dere wensen kenbaar maken. "Een hoop groepen bestaan uit scholieren, voor hun is een oe fenruimte algauw te duur' noemt Magaret Buijze als voor beeld. Als alles goed verloopt, kunnen de groepen al heel snel in de oefen ruimte terecht. "Maar we willen eerst weten of er genoeg animo is. Daarom organiseren we maandag de hoorzitting. Belang stellenden kunnen ook zaterdag avond naar 'De Kuip' komen Dan organiseren we een optre den van The Meteors met in het voorprogramma de groep Navel. De eigenaar van de l>edrijfsruim- te zal daar aanwezig zijn om vra gen te beantwoorden", besluit Margaret Byzc Het podium waarop de groepen spelen hebben de bestuursleden van de stichting trouwens zelf in elkaar getimmerd. Zwaarste baby bijna twaalf pond Ik vf.\ Kraamverpleegster Fieri Hillebrand aan hel werk. ROEL.OFARENDSVEEN "Ik herinner mij nog goed de allereerste. Dat was Gonnie Bakker, hier in Roelofarendsveen. Maandags kwam ik van cursus en de andere dag kon ik aan de slag. Samen met de toenmalige wijk verpleegster zuster Tak deed ik mijn eerste beval ling". Dat zegt de jubile rende kraamverpleegster Fien Hillebrand uit "De Veen", die deze week vijf entwintig jaar als zodanig werkzaam is. Na Gonnie Bakker gingen in die kwart eeuw nóg 690 ba by's door de handen van zuster Hillebrand. "Alles ging in die tijd tegen een maandsalaris van vijfenveertig gulden. Niet bijster veel. maar ik wilde nu eenmaal kraamver pleegster worden Het voorbeeld had ik van mijn zus en telkens als ik een kraamverpleegster naar of van haar werk zag gaan. dacht ik dat wil ik ook' Het viel weieens niet mee. /o'n vijfen twintig jaar terug Het was vaak vroeg op staan - zes uur - om met de eerste bus richting Nieuw koop of Noorden te gaan. Later ging het per brommer, maar te genwoordig ry ik heerlijk in een auto", vertelt Fien Hillebrand. Hoe ging dat dan s nachts, want baby's plegen zich nu eenmaal op de meest onmogelijke tyden aan te kondigen "Je werd vaak gehaald door de aanstaande va der. Later werd het een taxi Maar als het goed weer was moest je gaan fietsen. Je kwam zo n kwart eeuw geleden soms in gezinnen waar ze zelfs al een wasmachine of een stofzuiger hadden Dat was then een grote luxe Ik kwam in gc/inncn. waar je de verzorging op je moest ne men van een twaalfde of dertien de kind" Fien Hillebrand (48) is kraamver zorgster in har" en nieren Ze weet zich tal van feiten als de dag van gisteren voor de geest te ha len. zoals het volgende "de licht ste baby die ik heb meegemaakt woog maar vier pond. Het kindje mocht thuis verzorgd worden, mits ik het goed op temperatuur kon houden. Dat is allemaal pn ma gelukt De zwaarste baby in al du- jaren was er één van maar liefst ll'i pond Vrijdagavond wordt de populaire Fien Hillebrand «-en receptie aangeboden, van zeven uur tot half negen in café Heemskerk aan de l*ngcweg »n Roclofa rendsveen Misschien verschy- die destijds door Kien op de we reld zijn geholpen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23