EIDSCH DAGBLAD Steeds meer winkeldieven J r Horeca dreigt met blokkade Kom kijken bijOlga! OLGA Patiënt vaak proefkonijn NEW YORK, NEW YORK EN Gifopslag in Katwijk jzonder toestemming Lubbers laarlijks verdwijnt voor 300 miljoen gulden Acht maanden voor afpersende vliegers Van Gelder blijft bij sliiiting SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis NDERDAG 23 APRIL 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36454 T" DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor lel nr* «coWon KATWIJK - Dc Katwijkse politic heeft proces-verbaal opgemaakt tegen het vatenreinigingsbedrijf Van Duyvenvoorde in Katwijk aan Zee. In een opslagplaats van het bedrijf werden eind vorig jaar 38 vaten van honderd liter met zeer giftige chemische stof fen aangetroffen. Het bedrijf had daarvoor geen vergunning. De vaten zijn in beslag genomen. De vaten bevatten ondermeer methanol, tolueen, xyleen en letra- chloorethyleen. Dat heeft het gerechtelijk laboratorium in Rijs wijk aan de hand van monsters vastgesteld. Het bedrijf gebruik te een deel van de stoffen voor de reiniging van vaten Het betrok middelen van een bedrijf uit Zaandam. Het Katwijkse bedrijf verkocht het grootste deel door aan een bedrijf in het Brabantse Oerle, dat de stoffen mengde met stookolie.De 38 va ten werden in de opslagplaats aangetroffen door milieu-ambtc- naren van de gemeente Katwijk. Leidse cafés willen 's nachts later sluiten (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Leidse horcca-ondcrne- mers dreigen met een totale blokkade van dc Leidse studen tensociëteiten als niet tenminste 33 cafés in het weekeinde later mogen sluiten dan twee uur 's nachts. Alle juridische middelen worden hiernaast in de strijd ge worpen om de latere sluitingstijd af te dwingen. "Velerlei acties" van café-houders en café-bezoe kers zullen volgen, als de onder nemers hun zin niet krijgen, zo dreigt de Leidse afdeling van Ho- reca-Nederland. Als er begin mei nog geen besluit is genomen over dc verruiming van de slui tingstijd dan adviseert Horeca- Nederland haar leden om in elk geval een procedure te starten bij de Raad van State tegen de onwil van het gemeentebestuur de grenzen te verleggen. De horeca-ondcrnemers zijn het al jarenlange gesoebat over dc ver lating van dc sluitingstijden beu. Vorig jaar legden zij heel Leiden in het weekeinde al eens droog. Ditmaal worden met hardere ac ties gedreigd. De horcca-onder- nemers maken zich al jaren boos over de sluitingstijden van stu- dentensozen die tot diep in dc nacht open mogen blijven. De cafébazen klagen over discrimi natie De horecaondernemers menen dat "de gehele affaire rond de sluitingstijd een stukje partijpo litiek van de bovenste plank is geworden, waar enkele buurtco- mités een flinke vinger in de pap hebben". Buurtcomités proteste ren tegen verlating van de slui tingstijd vanwege de te verwach ten extra verkeers- en lawaai overlast. Het CDA is bereid de -» komende vier jaar mee 'e werken aan de afschaffing van de automatische pnjs- compensatie Dut blijkt uit een vraaggesprek dat fractieleider Lubbers met twee journalisten heeft gehad. Lubbers bepleit ter vervanging een belastingverla ging voor alle Nederlanders, be kostigd uit de aardgaswinsten In het zicht van de verkiezingen is dat klare taal De kiezer weet waar hij met het CDA aan toe is. DEN HAAG GPD- Een wandelende minister in Den Haag is geen opmerkelijk ver schijnsel meer. Een minister moet dan ook wel bijzondere verrichtingen ten toon sprei den. wil hij nog enigszins op vallen. En dat deed gistermid dag minister Pais onderwijs en wetenschappenParmantig laveerde hij op de Korte Voor hout tussen de auto's door om ten slotte toch nog ongeschon den zijn ministerie te bereiken. Hongerstaking Koerden ARNHEM (GPD) - In de Arnhem se St. Walburgiskerk zijn sinds vanmiddag 23 Koerden in hon gerstaking gegaan. Met de actie protesteren zij tegen de onder drukking van het Koerdische volk in Turkije. Zij zijn van plan de hongerstaking vol te houden tot en met 11 mei: de dag waarop de Raad van Europa beslist of Turkije onder de huidige militai re dictatuur lid kan blijven van de Raad. De actie in Arnhem is opgezet in navolging van die in Amsterdam, waar Koerden in de Mozes en Aaronkerk gisteren een honger staking van een week beëindig den. Rusland levert Nicaragua graan MANAGUA (AP) - De Sowjet-am- bassadeur in Nicaragua heeft gis teren laten weten dat zijn land 20.000 ton tarwe zal leveren aan Nicaragua Deze aankondiging komt een kleine maand nadat Washington het verlenen van een krediet van 9,6 miljoen dollar aan Nicaragua voor de aankoop van Amerikaans graan had opge schort. Nachtvorst Wisselend bewolkt en een sneeuw- of hagelbui. Koude nacht met minimum temperaturen rond min 2 graden en op uitgebreide schaal nachtvorst. Mid- dagtemperatuur ongeveer 7 graden. Vannacht weinig wind, morgen matige Zon op 6.25 uur; onder 20.53 uur. Maan op 0.59 uur; onder 9.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.00 en 19.49 uur, laagwater te 2.51 en 15.18 uur. AMSTERDAM (GPD) - Drie vliegers die begin vorig jaar Hei- neken anderhalf miljoen gulden wilden afpersen, zijn vanochtend door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. Het voorarrest had bijna zeven weken geduurd, zo dat zij nog een week in het ge vang moeten doorbrengen. De officier van justitie had een jaar geëist. In zijn uitspraak had de rechtbank, mede in overweging genomen dat het misdrijf al meer dan een jaar geleden was gepleegd (van december 1979 tot hun arrestatie op 14 januari 1980), dat de vliegers niet eerder met* justitie in aanraking waren geweest en dat hun misdrijf grote aandacht had gekregen. De advocaten hadden vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging ge vraagd, ook al omdat zij met een strafblad mogelijk nooit meer aan het werk zouden ko men. Anderzijds had de officier, mr. F. H. von Meijenfeldt, erop gewezen dat de maximumstraf voor afpersing, indien het was gelukt, negen jaar is. De verdachten, de 33-jarige Ruud van der Z., de 36-jarige Nico V. en de 34-jarige Cornells B. had den gehandeld deels uit behoefte aan geld, deels uit zucht naar avontuur. Zij waren op dat mo ment in dienst van Transavia. Zij hebben alle drie inmiddels ander werk gevonden, zij het dat twee eerst een omscholingscursus hadden moeten volgen voor an dere vliegtuigtypen. De showroom van Olga biedt u een grandioze keuze in slaapkamers, matrassen, springboxen, dekbedden en spreien U bent van harte welkom om alles te bekijken, deskundig advies te vragen en om uw keuze te maken. U zult enthousiast zijn over de komplete Olga kollektie De showroom is van maandag tot en met zaterdag geopend Openingstijden van 09 00 -17 00 uur, op donderdagavond van 19 00 - 21 00 uur Olga - slaap-showroom. Evertsenstraat 90. LEIDEN Levering via de erkende detailhandel omdiUcrmorgauvccr 'ndagis. Olga Matrassen LMF B V, Postbus 16.2300 AA LEIDEN ARNHEM (GPD) - Jaarlijks worden er in ons land rond 200.000 winkeldiefstallen gepleegd. Aan waarde wordt daarbij volgens grove schat tingen voor zo'n 300 miljoen gulden achterover gedrukt. Het aantal bij dc politic geregi streerde diefstallen in winkels en grootwarenhuizen neemt per jaar met 22 procent toe. Deze cij fers zijn bekend gemaakt door het bureau Voorkoming Misdrij ven van de Rijkspolitie in het district Nijmegen. Winkeldiefstallen zijn een typisch grote-stadsdelict. Van alle dief stallen in winkels gepleegd, doet er 56 procent zich voor in de gro te steden, in middelgrote steden 25 procent, in kleinere steden ne gen procent en op het platteland ook nog eens negen procent. Dat in de grote steden het meest wordt gestolen, komt volgens de politie door de beter gewaar borgde anonimiteit. De enorme toename van het verschijnsel winkeldiefstal wordt toegeschre ven aan een verlaagd normbesef, aan verveling werkloosheid en aan drugsgebruik Iedere ver slaafde heeft per dag zo'n 200 tot 400 gulden nodig om aan zijn "shot" te kunnen komen. Helers betalen doorgaans slechts vijf tien tot twintig procent van wat het gestolen goed waard is, zodat de dagelijkse buit in elk geval zeer aanzienlijk moet zijn. Volgens de statistische gegevens is overigens geen bepaalde sociale klasse aan te wijzen waarbij win keldiefstallen het meest voorko men. Dat gebeurt van "hoog tot laag". Wel wordt er onderscheid gemaakt tussen een "impuls- dief en de georganiseerde dief Bovendien is opvallend dat veel jongeren zich aan dit delict schuldig maken. Op het moment dat tijdens de school een lesuur uitvalt, vertonen de winkeldief stallen een plotselinge piek. Volgens opperwachtmeester J. E. van Dijk van het bureau Voorko ming Misdrijven in het district Nijmegen worden winkeldief stallen als de poort tot de crimi naliteit beschouwd. Winkeliers moeten, aldus Van Dijk, zich goed realiseren dat het aanzetten tot modern kopen in deze tijd vrijwel gelijk staat aan het aan zetten tot stelen. Volgens hem is het probleem van de winkeldief stallen niet uit te roeien. Het is een gegeven geworden waar mee de winkelier moet leven. Uit de cijfers van de rijkspolitie blijkt dat de kans te worden be trapt een op twintig bedraagt en dat het openbaar ministerie in de helft van de gevallen de zaak se rf poneert. Dat mag volgens de po litie evenwel niet verhinderen di rect en in alle gevallen aangifte te doen. Bang hierdoor een klant kwijt te raken? Van Dijk: „Een goede klant steelt niet en een ste lende klant kan een winkelier als kiespijn". DEN HAAG Er is maar één op lossing bij Van Gelder en dat is sluiting van de vestigingen in Velsen en Rcnkum. Dat heeft de leiding van het concern vanoch tend duidelijk gemaakt aan de Tweede Kamercomissie voor economische zaken. "Zij hangen als een molensteen om de nek van het parpierconcern". zo liet een delegatie van de raad van bestuur weten. In Velsen moet teveel worden geïnves teerd. Van Gelder kan de bedra gen die daarmee gemoeid zijn niet opbrengen. De behangsel- en dicpdrukpapierfabriek in Renkum is al jaren niet meer ren dabel. Volgens de raad van be stuur is het verlies het eerste kwartaal rond tien miljoen gul den. De ondernemingsraad in Velsen heeft inmiddels een kort geding aangespannen tegen de raad van bestuur Deze weigerde gister avond de toezegging te doen de fabriek in elk geval tot 19 mei open te houden. Applaus voor Jos Jon ker (op de rug gezien) na het scoren van het tweede doelpunt voor AZ'67 AZ'67 in EC-finale Turken moeten land verlaten Gevechten in Londonderry Steunregeling voor bedrijven Toch is dat maar schijn In het CDA-verkiezingsprogramma Om een zinvol bestaanwordt de afschaffing van de automati sche vergoeding voor gestegen prijzen niet opgevoerd Lubbers heeft dat bevestigd, maar zegt dat het "tussen de regels door wel te lezen staat Het valt te be twijfelen of de bezoekers van het CDA-verkiezingscongres die het programma hebben vastgesteld, dat met hem eens ziin. Daar komt nog bij dat de automati sche prijscompensatie met zo maar een detailpunt is. maar de hoeksteen van het arbeidsvoor waardenbeleid in Nederland De vakbeweging beschouwt het a's een verworven recht. De uit spraak van Lubbers is er dan ook een met een bijzondere politieke lading, zeker tegen de achter grond van de vele debatten die de afgelopen vier jaar in het par lement rond de prijscompensatie zijn gevoerd Met zijn uitspraken maakt fractieleider-Lubbers zich schuldig aan een niet toelaatbare misleiding van de kiezer Blijft over de vraag of het handhaven van de automatische prijscom pensatie de komende vier jaar een haalbare kaari is Op deze plaats is al eerder betoogd dat het niet realistisch is dat recht voor alle inkomens te handha ven. Ook de Tweede Kamer heeft dat al eerder in meerderheid uit gesproken. Die meerderheid is er terecht wel steeds geweest voor de bescher ming van de inkomens van de laagst betaalden De opstelling van Lubbers biedt echter ook wat de minima betreft geen zekerheid meer voor de toekomst Welis waar bepleit hij een belastingver laging voor iedereen, maar in welke mate die verlaging als pleister op de wonde kan gelden is onduidelijk Het zou de politie ke duidelijkheid dan ook zeer ten goede komen als Lubbers door zijn partij op dit punt ter verant woording wordt geroepen, zodat de kiezer ruimschoots voor 26 mei weet waar het CDA voor staat. "TTHelgroet' bij huisartsen ROTTERDAM (GPD) - Dc r waarop vaak huisartsen op hun patiënten bepaalde, officieel goedgekeurde, geneesmiddelen uitproberen is niet steeds deug delijk. De huisartsen moeten kri tischer worden, er is op dit terrein te veel „wildgroei"Een onafhan- KP1-11 pon tl-nloc kelijk orgaan voor do begeleiding AVv^I. dJLC/ö van dit soort nader onderzoek is - 1* 1 gewenst, gezien de grote belan- moeten client «cn d,c °phci siaan zeer staat vast dat de huisartsen te weinig opgeleid zgn om zulk onderzoek goed op te zetten. Het gaat m deze gevallen om het vaststellen van eventuele bijwer- kingën van, reeds officieel toege laten, medicijnen op langere ter mijn. Aan de universiteiten zou den huisartsen beter moeten wor den toegerust om betrouwbaar onderzoek in eigen praktijk te kunnen doen In ons land zgn 1500 goedgekeurde verpakte geneesmiddelen zijn, minder d.m in .irniere i.n. maar nog altijd oen onoverzichtc lijke massa. AMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de bevolking vindt dat de kerncentrales van Borssele en Dodewaard onmiddellijk dicht moeten. Dit blijkt uit een steek proef van het Nipo (begin maart) onder 1046 mensen Van alle on dervraagden was 48 procent, on der wie belangrijk meer vrouwen dan mannen, vóór onmiddellijke sluiting. Dit bleek op een vandaag aan de Erasmus Universiteit Rotterdam gehouden congres over het ge neesmiddelenonderzoek in dc huisartsenpraktijk. Feit is dal de huisarts te maken heeft met grote aandrang van de geneesmidde lenindustrie (min of meer als „verbórgen verleider") om medi cijnen te proberen. Maar even- Original American Clothing Kolberts25.- Zipperjacks25.- Dameslruitjes15.- Leerensuède 29.- Verder te gekke broeken van Dally Blue - Devils - Hardwear Carhartt HAARLEMMERSTRAAT 51 - LEIDEN. IIW Y( I I I V /CCI LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu mr-'éón noteren al-, -bonnee Naam Adres Woonplaats Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen near Letdsch Dagblad. Ant woordnummer 10050.2300 VB Leiden en de krant komt SNEL i n de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1