'Gereformeerd, en andere verhalen' leuk met mate Blik in de weekbladen Japanse Odyssee als boeiende strip Veelbelovend begin nieuwe Sanders-serie IISEV1ERS deTijd DONDERDAG 23 APRIL 1981 PAGINA 19 De luchthartige pret en welbespraakte leut waarmee Rijk de Gooyer over 's lands podia rondstapt, weer spiegelt zich ook in zijn onlangs verschenen bundel schrijfsels "Gereformeerd, en andere verhalen". Hoewel dit boekje met enige bral werd aangekon digd, onttrok de zondagsauteur zich in diverse in terviews met vooruitziende blik aan een zware lite raire verantwoordelijkheid. Bij voorbaat gaf de kleinkun stenaar toe geen schrijver spretenties of - bekwaamhe den te bezitten; gewoon wat herinneringen aan zijn jeugd en andere anekdotes, mis schien dat de mensen die aar dig vinden om te lezen, en an ders maar niet. In die trant. En gelijk hééft Rijk. Zijn boek zal nooit een literaire Top Tien halen of zelfs maar een Absolute Bestseller wor den, maar gerechtvaardigd is de uitgave wel. Ongetwijfeld zullen veel lezers aardigheid hebben in de, toch al zo beperkte grappige kant der gereformeerde op voeding en kerkgang; anders dan bij "grotere" auteurs die tot op hoge leeftijd hun on tembare, niet aflatende woe de t.a.v. dit gestrenge geloof ventileren, blijkt Rijk de Gooyer goedmoedige herin neringen te bezitten. Soms is er licht verzet te be speuren, zoals bij 't boosaar dig opsluiten van de Kamper dominee Klaas Schilder, maar de toon is overigens luchtig, ironisch en vooral af standelijk. De "gereformeer de" humor is bij De Gooyer evenmin voorzien van stam pende leut, maar berust veel eer op een (kennelijk al vroeg aanwezig) vermogen tot ob servatie van vermakelijke af wijkingen van een onver woestbaar geloofsgezag. De anekdote "Kerkgang" bij voorbeeld vangt aan ais volgt: "Als kind van gerefor meerde ouders moest ik op zondag twee keer naar de kerk. 's Ochtends van tien tot twaalf en 's middags van vijf tot zeven. Ik geef toe. 't was een hele zit maar je wist nou eenmaal niet beter. Je hoopte alsmaar dat er iels gebeurde. Wanneer iemand flauwviel, vond je dat al een hele leuke onderbreking. Meestal waren 't vrouwen. Waarom weet ik niet". Gereformeerde jeugdzonden nemen trouwens maar eén zeer geringe plaats in in de bundel die liefst 40 stukjes bevat, waarvan ca. de helft eerder in verschillende tijd schriften (vooral de Haagse Post) gepubliceerd is. Meest al gaat 't om al dan niet aan gedikte anekdotes over colle ga's of vrienden uit café- of kunstwereld, waarbij nogal eens herkenbare namen uit Henk van der Meyden's Pri- vé-business vallen. Daarbij treft De Gooyer's kri tiekloze onverschilligheid, als is-ie vaak wel op z'n Rijk de Gooyer leukst bij dit soort vertellin gen. Pas als hij Carmiggelt imiteert, in diverse kroeg praat, wordt de oubolligheid doorzichtig en 't ouwe-jon- gens-krentenbrood-sfeertje vervelend. 4 Gelukkig is de acteur/auteur de eerste geweest die op zijn ge brek aan literaire kwaliteiten gewezen heeft. Terecht. De leukheid van zijn schrijfsels is gelijkwaardig aan die van zijn TV-aanpnjzingen van "een Frans smeerkaasje". Smakelijk, maar niet élke dag op je brood. Rijk de Gooyer. Gereformeerd, en andere verhalen. Uitg. El sevier. Amsterdam/Brussel 1981, f 14,90. ROB VOOREN Foedji is de naam van een Ja panse prins die vrouw en land verlaat om ver weg een oorlog te voeren. Tijdens de stormachtige terugreis over zee wordt de prins door zijn bemanning in de steek gela ten. Een lange zwerftocht vol gevaren volgt. Intussen wordt Foedji's vrouw be laagd door een aantal vrijers die om haar hand dingen. Om ze aan het lijntje te houden weeft de vrouw een groot wandkleed en bepaalt dat zij pas een nieuwe echtgenoot zal kiezen als het wandkleed is voltooid. Net op tijd keert de prins weer terug om zijn trouwe echtgenote in de ar men te sluiten, na eerst in eery wedstrijd boogschieten met zijn concurrenten te hebben afgerekend. Dat is de korte inhoud van De reis van prins Foedji, een fascinerend stripboek van de Engelse illustratrice Jenny Thorne. Het thema doet heel sterken aan de klassiéke Odyssee van de Griekse schrijver Homerus. Vervang de naam Foedji door Odys seus en dan blijkt dat we hier te maken hebben met de Ja panse versie van de zwerf tochten van de Griekse held. Jenny Thorne heeft het gege ven van Homerus vrij weer gegeven en een Japans tintje gegeven. Prins Foedji blijft zijn vrouw trouw, hij beleeft geen pikante buitenechtelij ke avontuurtjes zoals zijn Griekse tegenhanger Odys-. seus. Ook ontbreekt de éénoj gige reus Polyfemos en heeft de Japanse Odysseus geen zoon, terwijl deze in de versie van Homerus juist zo'n grote rol speelt. Het getuigt van veel fantasie en creativiteit om van het over bekende klassieke verhaal van Homerus toch weer een origineel geheel te kunnen maken. Jenny Thorne is dat wonderwel gelukt. De prach tige, kleurrijke illustraties en de opvallende vormgeving maken haar boek tot een bi zonder verzorgde uitgave, een luxe stripboek. De tek- 1 rv„-,r rn PriijsK)cd[ji 'V CL sten zijn vertaald door Arjaan van Nimwegen die dat (voor zover dat zonder vergelijking met de origine'e tekst gesteld kan worden) met zorg heeft gedaan. De reis van prins Foedji is een schitterend bezit voor lief hebbers van goed getekende strips. Het boek is uitgegeven Masquerade Als we uitgever Hollandia moe ten geloven heeft het boek Masquerade van Kit Williams al meer dan een half miljoen mensen in beweging ge- bracht. Het is een speels, wonderlijk verhaal vol raad seltjes. De vrouwelijke maan wordt verliefd op de manne lijke zon. De maan zendt, om haar liefde kenbaar te maken, haar boodschapper Lampe de haas met een geschenk naar de zon. Na enige om zwervingen belandt de haas daar wel. maar het kostbare geschenk heeft hij onderweg verloren. En om dat geschenk, een juwe len sieijaad. draait het hele verhaal. Het juweel bestaat namelijk echt. Schrijver en il lustrator Kit Williams heeft het gouden sieraad ergens in Groot-Brittannië begraven. De lezers van Masquerade kunnen aan de hand van aan wijzingen die het verhaal geeft het door de haas verlo ren geschenk ter plekke op sporen. Tekst en tekeningen van het boek bevatten daar toe alle noodzakelijke aanwij zingen. Een prachtige puzzel met een aantrekkelijke hoofdprijs. Wie denkt de plaats van 'de schat' te heb ben vastgesteld, kan de over steek wagen om het sieraad op te graven. En als dat wat te veel van het goede is: de uit gever heeft een wedstrijd rond dit boek uitgeschreven, waarmee ook het een en an der te winnen valt. Hoofd prijs? Een reis naar Groot- Brittanniê, jawel. Gewoon genieten van het boek zonder puzzels op te lossen kan natuurlijk ook. want Wil liams is een illustrator .met een verbluffende techniek. Zijn tekeningen zijn stuk voor stuk wonderlijke staal tjes van kunnen, waar van al les op te ontdekken valt. MARGOT KLOMPMAKER De uitgeverij Luitingh heeft zich op de Amerikaanse schrijver Lawrence Sanders gestort. De Larense uitgever zet een serie van zijn verhalen op. zijn boeken hebben al kassa Zo bivakkeert zijn thriller "De eerste doodzonde' al meer dan een jaar op de lijst van meest verkochte boeken die door de New York Times wordt bijgehouden. Er is van dat verhaal ook al een film gemaakt met Frank Sinatra en Fave Dunaway in de hoofd rollen. Die rolprent is binnenkort in de Nederlandse biscopen te verwachten. Uitgeverij Luitingh brengt in de Sanders-serie de derde druk van deze thriller die een moeizame aanloop heeft maar zeer boeiend wordt als hoofdinspecteur Delaney eenmaal ten tonele is ver schenen. Deze Delaney is politieman van top tot teen Met bijna wiskundige precisie en uiterste koelbloedigheid ontrafelt hij het raadsel van de man die schuil gaat achter een reeks brute moorden waarvan alleen het gebruikte wapen een onderling verband suggereert. Wie... wat waar is die verknipte figuur die ondanks grondige voorbereiding toch eigenlijk in het wilde weg om zich heen slaat? In ruim vijfhonderd bladzijden kleine lettertjes vertelt Lawrence Sanders dat politiewerk meer een zaak is van geduldig en minu tieus onderzoek dan van spectaculaire jachten Eindeloos elimi neren van alle onmogelijkheden tot een aantal mogelijkheden overblijft en^die darvzeer nauwgezet stap voor stap nagaan Intelligentie, geduld en vasthoudendheid Dat zijn de "wapens" waarmee een politieman niet alleen vecht tegen zijn moordlusti ge vijand maar ook tegen de achterklap, de jaloezie en de bittere machtsstrijd binnen zijn eigen politiekorps Dat zijn ziel daarbij verhardt en de jacht onwillekeurig belangrij ker wordt dan de mens. Lawrence Sanders wil het ons graag doen geloven. Zwarte droom In vele opzichten anders maar in tal van aspecten toch verrassend gelijk is Lawrence Sanders' "Zwarte-droom Hoewel het een vervolg is op "Greep naar de macht" - waarin een staatsgreep in het imaginaire Afrikaanse staatje Asante wordt beschreven - is het een op zichzelf staand verhaal Het geeft de intriges weer die de "kleine kapitein" Anokye (president van Asante) opzet en uitvoert om Zijn macht uit te breiden Maar zijn succes trekt ook beroepsintriganten aan en gladde busi- ness-boys die dat succes in hun voordeel trachten te manipule- En daar vinden we dan de lijnen die de hier genoemde boeken van Sanders hecht verbinden. Het geloof van de auteur in de bijna mystieke krachten die de menselijke relaties kunnen beheersen. Maar ook zijn weten dat donkere drijfveren diezelfde relaties kunnen verzieken, ja zelfs grondig kunnen doen verrotten In zijn verhalen komen de doelen die de middelen heiligen sterk geprofileerd naar voren. Maar intussen hebben we ook de vele facetten gezien die tot San ders persoonlijke successen hebben geleid Zijn uiterst gladde en soepele verteltrant. Zijn sterk vermogen de aandacht gevan gen te houden. Zijn bijna onvoorstelbare hang naar detaillering Het vertraagt het verhaal vaak maar het plaatst de lezers toch wel heel levendig in het door Sanders geschapen wereldje Bovendien houdt hij de actie voortdure nd gaande Zelfs al gebeurt er de facto niets dan nog suggereert hij een borrelende en brui sende ondergrond. En natuurlijk is daar de vandaag de dag on ontbeerlijke sex. Zonder dat kan een boek nauwelijks meer een bestseller worden... "De eerste doodzonde" en "Zwarte droom", beide van Lawrence Sanders en als paperback verschenen in een nieuwe serie van Uitgeverij Luitingh in Laren 19.50 per stuk). KOOS POST hervormd nederland in een commentaar naar aanleiding van het overlijden van RAF-hon- gerstaker Sigurt Debus hekelt Hervormd Nederland het conse quent isoleren van bepaalde groepen gevangenen in de Bondsrepubliek. Het weekblad voorspelt de Bondsrepubliek moeilijke tijden, zeker nu "de ge loofwaardigheid van de politici wordt aangetast door hun kenne- lijke onvermogen greep te krij gen op de bewapeningsspiraal". Grote groepen mensen zijn niet langer tevreden met politieke fopspenen, signaleert HN. In een klimaat van machteloosheid en hopeloosheid kan volgens het blad het vertwijfelde en tot wan hoopsdaden komende radicalis me als van eertijds de RAF (Rote Armee Fraktion) gedijen. Het blad trekt als slotconclusie: "Zo zullen er steeds meer isolatiecel len nodig zijn". Een onder artikel in HN bevat de stelling dat de kernwapenwed- loop en de mystificering van de dreigende kernoorlog een voort durende bedreiging van de geestelijke volksgezondheid zijn. Het artikel is voornamelijk be schouwend, want de schrijver, de Amsterdamse huisarts Dou- we de Vries, komt met slechts twee voorbeelden uit zijn prak tijk om zijn stelling te ondersteu- Een groot artikel in HN van de hand van Wim Koolc, direkteur van de IKON-tv, behandelt on dermeer de opwinding die in Ne derland bestaat over bepaalde sekten. Ook in de Bondsrepu bliek is er flinke opwinding. Vol gens Koole is er objectief geen enkele reden om zo hard tegen nieuwe groepen te keer te gaan. Ze zijn, stelt hij, klein en verhou dingsgewijs onbedreigend, zeker voor het gevestigde christen dom. En nieuw zijn ze vaak ook al niet. Een pagina ruimt HN in voor een artikel over de Amsterdamse "mannentelefoon", waar man nen desgewenst kunnen uithui len. Twee medewerkers van deze instelling: "Veel mannen trou wen met te hoog gespannen ver wachtingen". De journalistiek in België is niet veel soeps, constateert een twee tal Belgische journalisten. Een van hen is Piet Pirijns, medewer ker van Vrij Nederland. Pirijns verwijt de Belgische journalisten onder meer luiheid, en stelt ver der: De journalisten die echt te gen de stroom oproeien vormen minderheid". In zijn "weekboek" pluist John Jansen van Galen de "affaire- Van der Lek" uit. Dit Tweede- Kamerlid voor de PSP zou in een VPRO-radio-uitzending gezegd hebben dat de PSP eventueel bij de formatie van een links kabi net wel over het behoud van één twéé kerntaken zou willbn pra ten. Van der Lek blijkt een der gelijke uitspraak niet gedaan te hebben, hoewel hij (door niet al te alert te reageren op een vraag van PvdA-voorzitter Van den Berg) ook niet overdreven duide lijk is geweest. Maar desgevraagd laat Van der Lek weten: "Uit de NAVO. nul kerntaken". Van der Spek, PSP- lijsttrekker. komt met een soort gelijke uitspraak. Van der Spek doet trouwens nog een aardige uitspraak over het karakter van de PSP. Hij noemt het ae "ge weldige zwakte" van de PSP dat deze partij in de kwart eeuw van haar bestaan nog nooit is doorge broken naar de arbeidersklasse. "Het concubinaat (de verstrenge ling) van pers en politiek" komt in de Haagse Post uitgebreid aan de orde. Gesprekken met journa listen over hun werk. Een uit spraak van een CDA'er: "Politici hebben de media nodig om te overleven. Wie niet bekend wordt (of blijft) verzwakt zijn po sitie. Bovendien kan je via de pers heel goed politiek bcdrij- Diverse journalisten blijken te zijn afgeknapt op de kernwapendis cussie uit 1979 in de Tweede Ka mer. De meeste verslaggevers, aldus HP, geven grif toe een af keer van het CDA te hebben. Verder schrijft HP over de volgens het blad tegenvallende resulta ten van twee revoluties: die in Portugal (1974) en Iran. In Portu gal zijn diverse resultaten van de "Anjerrevolutie" (landhervor mingen, afschaffing van de ge heime politie) al teruggedraaid. In Iran zijn velen teleurgesteld in Chomeini. Veel Iranezen geven dat ook openlijk toe: teveel ver beteringen laten te lang op zich wachten. De Amsterdamse AMRO-bank heeft zich vergaloppeerd door een aantal Nederlanders te bewe gen om te investeren in een on deugdelijk bungalow-project in Engeland, meldt Vrij Nederland Een Amsterdammer heeft uit boosheid daarover al een hoge AMRO-functionaris mishandeld, maar de bank heeft geen aan klacht ingediend. Hans Smits hekelt in Vrij Neder land de oppervlakkige manier waarop de Rotterdamse hoogle raar Hoefnagels de rellen m Am sterdam tijdens de kroning van 30 april vorig jaar heeft "geanaly seerd". Hoefnagels stelt, zoals hij bij diverse gelegenheden al heeft verkondigd, dat er gewoon een gratis poplestival georganiseerd had moeten worden tijdens de kroning. Dan waren de rellen wel voorkomen. Smits zegt: "Het boekje van Hoef nagels, dat behalve uit enige overpeinzingen over een popfes tival eigenlijk alleen bestaat uit een verkeerde weergave van fei ten. verdient dan ook een dikke onvoldoende". Een collega van Hoefnagels /egt "De strijd (in Amsterdam HV) is er een geweest om de legitimiteit van de monarchie. Die strijd, op het eerste gezicht onmerkbaar, is verloren". VN waarschuwt dat het in Spanje na de "mislukte" coup van twee maanden geleden toch steeds meer macht aan de militairen wordt gegeven Tekenen die daarop wijzen zijn het uitblijven van rehabilitatie van progressie ve militairen die in 1974 werden veroordeeld, en het sturen van Spaanse legeronderdelen naar het opstandige Baskenland Het laatste tegen een aanvankelijk "nee" van minister varvdefcnsie Oliart in. Alexander Haig. nu Reagan's mi nister van buitenlandse zaken, wil president worden, maar blundert keer op keer als minis ter. meldt VN Een verhaal met veel feiten, ook over de niet al te frisse achtergronden van deze ex-opperbevelhebber NAVO Bij Vrij Nederland deze boekenbijlage. Elsevier doet de enquête die het 7 februari publiceerde nog een keer over In februari zou zijn ge bleken dat het kernwapenstand punt van Den Uyl de PvdA straks bij de Tweede Kamerver kiezingen tien zetels scheelt Dit maal is de uikomst weer dezelf de. Werderom bestrijdt Marcel van Dam. Tweede kamerlid voor de PvdA, de conclusies van de Elsevicr-enquête Een vlak voor diens dood afgeno men Interview met CDA ideo loog prof. Duynstee haalt deze week ook de kolommen van El- Elsevicr stelt zich verder op het standpunt dat de marechaussee te pas en te onpas wordt ingezet bij het oplossen van conflicten in de samenleving De marechaus see heeft, aldus hel blad. een ty pisch militaire instelling, die bij de "gewone" politieman ver- kMrd overkomt Met voorbijgaan aan de maat schappelijke achtergronden van het probleem stelt Elsevier in een commentaar dat het plaatsen van RAF gevangenen in vol strekte isolatie, hoewel "fataal", de "minste van alle kwaden" is. De Tijd komt deze week met een uitgebreid onderwijskatern Zo wel onderwijzers, ouders, als mi nisters en Kamerleden komen aan het woord over de kwaliteit van het Nederlandse onderwijs. Minister Pais verwet de socialist Van Kemenade, zijn voorganger, hem met een "volkomen ver scheurd onderwijsveld" te heb ben opgescheept Veertig pagi na's onderwys De Tijd duikt in de Suriname- k'.vestie Het blad komt lot de conclusie dat bij het verijdelen van de zogenaamde "tegencoup" in februari vorig jaar de sergeant- majoor Hawker op dc meest "or dinaire" manier is neergescho ten De bevelhebber van de strijdkrachten. Desi Bouterse, zou met nadruk hebben gesteld "Jammer, dat Hawker niet dood is" Maar als Dc Tijd Bouterse om commentaar wil vragen, blijkt deze zelf als het graf te zwygen. Bouterse staat geen Ne derlandse journalisten meer te woord Hij i ,i11rh m>r <i< Nederlandse pers" geworden. In een dagboek, dat hij twee maan den lang bijhield, geeft het WD- Tweede Kamerlid Nijpcls een overzicht van het vele werk van een Kamerlid. HENK VEGTER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19