Walter Slocombe: maar kleine kans op kernoorlog in Europa wwwww DONDERBAG 23 APRIL 1981 PAGINA 17 In Groningen begon gisteravond een conferentie, waar meer dan 200 wetenschappers, (ex-)militairen, regeringsfunctionarissen en ande ren die het weten kunnen zich zullen buigen over de vraag of een kernoorlog in Europa te vermijden is. De conferentie wordt georga niseerd dogr het Polemologisch Instituut van de Rijksuniversiteit Groningen en het (particuliere) Center for Defense Information in Washington. Op de agenda van de conferentie staan punten als: is een kernoorlog in Europa onvermijdelijk, wat kan worden gedaan om een nucleaire holocaust te voorkomen, geeft uitbreiding van het aantal kernwa pens meer afschrikking of moet dat aantal juist worden verminderd, biedt de modernisering van NAVO's middellange afstandsraketten Europa meer veiligheid, etc. etc. Onze correspondent in Washington, Henk Kolb, interviewde al eer der voor deze krant de Amerikaanse mede-organisator van de confe rentie, admiraal bd. Gene La Rocque. Aan de vooravond van de conferentie had hij een gesprek met Walter Slocombe, een defen siespecialist uit de Carter-regering. Zo moet het plaatje eruit te ko men te eten, wanneer eind dit jaar besloten wordt toch tot plaatsing van Pershing- en kruisraketten over te gaan. Te genover de 250 SS-20-raketten van de Sowjet-Unie zouden 108 Pershing- en 96 kruisraketten m West-Duitsland worden ge stationeerd. 160 kruisraketten in Groot-Bnttanme. 112 in 1 ta lie. 48 tn Nederland en 48 in Belg ie WASHINGTON .-Overde gru welen van een kernoorlog kun je kort en lang praten, maar zij blijven evident. Nie mand verschilt van opinie over de rampzalige omvang van de vernietiging en zolang het gegeven van de ontwape ning op nucleair gebied niet voor iedereen even duidelijk hout snijdt, blijft het zaak een politiek handvat te smeden aan de gerechtvaardigde af schuw. De ene politicus kan daar wat gemakkelijker om heen dan de andere, maar bin nen de NAVO is de vraag of Nederland en België nieuwe kernwapens voor de middel lange afstand zullen toelaten een twistpunt van importan tie. Niet zozeer omdat bijvoor beeld de 48 raketten die Ne derland zou moeten opstellen over de uitkomst van een con flict tussen Oost en West zul len beslissen, maar vanwege de toekomst van het Atlanti sche bondgenootschap. Walter Slocombe, tot voor kort directeur van de taakgroep SALT van het ministerie van defensie in Washington, mei een formele titel die een hel dere kijk geeft op de Ameri kaanse bureaucratie: 'eerste waarnemend assistent minis ter', zegt: „Het zou ongeluk kig zijn als Nederland niet zou meedoen. Maar ik denk dat het van belang is om niet te overdrijven wat dit op korte termijn betekent. De Bonds republiek, Groot-Brittanië en Italië zullen toch wel door zetten, afgezien van de vraag of België en Nederland zich aansluiten en zelfs al zou het voor de Duitsers moeilijker worden". Irritatie „Het is meer een probleem van lange termijn. Er bestaan in dit land, de VS, allerlei naar mijn smaak overdreven, zor gen omtrent de Europese de fensie-inspanningen. Dat is ten dele een economische irri tatie, nu de economie hier achterblijft. 'Waarom' wordt er dan gezegd, 'zouden 224 miljoen arme Amerikanen zich inspannen voor de verde diging van 250 miljoen rijkere Europeanen'. Dat is helemaal bezijden de feiten natuurlijk, maar politiek wel wijd ver breid. Aan de frictie zit ook een politieke kant: 'De Euro peanen zijn een zootje slappe lingen en neutralisten'. Dat is ook al niet waar. Maar in dat licht wordt Nederlands hou ding bekeken. Niet meedoen heeft op lange termijn ook geen vèrreikende gevolgen, in strikt militaire zin. De hele kwestie is een soort toets voor de - alweer ietwat overdreven - vraag of de kleine lidstaten van Europa de NAVO als een werkelijk bondgenootschap van meerdere landen willen handhaven, waaraan alle le den in verhouding tot hun grootte en hun economische omstandigheden, bijdragen". „Er is een politiek gevaar op lange termijn: het zou in nie- mands belang zijn indien het bondgenootschap ten slotte zou neerkomen op een Ameri kaans-Duitse coalitie. Dat is niet in het Amerikaanse be lang. niet in dat van de Duit sers en niet in het belang van de andere lidstaten". -Als de uitkomst van een demo cratisch proces in Nederland leidt tot een weigering de kruisraketten binnen zijn grenzen toe te laten, waarom zou dat voor de NAVO onaan vaardbaar moeten zijn, want dat bondgenootschap is er im mers om die democratie te be schermen? Consequenties Slocombe: „Ik denk niet dat het onaanvaardbaar zou zijn in de zin dat het Nederland uit de NAVO zou jagen. Daar gaat het niet om. De VS en de an dere lidstaten moeten zo'n re sultaat van een democrati sche proces aanvaarden. Maar van de consequenties moet de bevolking zich wel bewust zijn. Er is een aantal mogelijkheden wat Neder land betreft: niet deelnemen aan het programma voor de versterking van de wapens voor de middellange afstand of afschaffen van de Neder landse kerntaken of minder defensie-uitgaven, enzo voorts. Kiezen voor die din gen heeft gevolgen, die be kend moeten zijn". „Als de opvatting van Dene marken en Noorwegen (die geen kernwapens op hun grondgebied toelaten onder meer op grond van de posities van Zweden en Finland) voor alle kleine lidstaten zou gaan gelden, heeft dat ernstige ge volgen. En ik bedoel welis waar niet te zeggen dat een Nederlands besluit tegen de kruisraketten, het einde van het bondgenootschap inluidt of van de Nederlandse deel neming eraan. Toch - ik denk dat er een wezenlijk gevaar dreigt dat in een aantal Euro pese landen, soms politieke en soms economische druk in tien jaar kunnen leiden tot het einde van de alliantie of een voortbestaan als vernisje van 'n Amerikaans-Duitse opzet." -Toch lijkt er iets scheef te zitten in de redering: de NAVO is er om een gezamenlijke vrijheid te beschermen, maar binnen die beschermde vrijheid zijn lidstaten toch nog niet vrij te kiezen wat zij van die vrij heid verlangen. Beschermt de NAVO een vrijheid zoals de VS die definiëren of vrijheid in het algemeen? Slocombe: „Het is zoiets als de verhouding tussen ouders en kinderen: je kunt doen wat je wilt, maar je moet de conse quenties kennen. Het bond genootschap is in beginsel een zaak van gezamenlijk bij dragen voor gezamenlijke vrijheid - zelfs al zijn er heel wat 'speciale afspraken' ge maakt intussen. De Denen en Noren willen geen kernwa pens op hun grond, IJsland heeft helemaal geen strijd krachten. de Grieken en Tur ken hangen altijd aan eikaars strot en hebben zo een heel apart soort problemen ge- creeerd. de Italianen zijn. hoe wel zij op het moment tame lijk stevig staan, een voortdu rend probleem en zo zal het misschien met Portugal ook wel gaan, de Canadese in spanningen zijn economisch gezien tamelijk slecht en de Amerikanen halen nu op. maar er is een lange periode geweest waarin de Ameri kaanse bijdrage daalde en de Europese steeg. De Duitsers hebben hun eigen lasten en de Franse relatie tot de NAVO is buitengewoon Frans". Dreiging „Dit alles bestaat tegen de ach tergrond van een wezenlijke en groeiende Sowjet- dreiging. Het bondgenoot schap verzekert gezamenlijke militaire sterkte, maar die taak wordt in absolute termen zwaarder. Daarom zou het on juist zijn Nederlands al of niet meedoen te zien als: één be slissing van dat ene land. die hoewel het de militaire bevei liging ietwat zal aantasten, toch niet ingrijpend genoeg is om ernstig te worden geno- Vermoedelijk ts dat maar voor bijna elke afzonderlijke Prof. dr. George Kistiakowski. een van de vele vaders van de eerste atoombommen en we tenschappelijk adviseur van president Esenhower, onder wiens beheer de VS een formi dabele nucleaire macht op bouwden. is tachtig jaar nu. Hij denkt dat hij nog kans maakt op een natuurlijke dood. Admiraal Gene la Rocque. ooit een belangrijk man op het bu reau waar de VS strategische plannen maken, houdt een kernoorlog in Europa nog voor het jaar 2000 voor onver mijdelijk. Walter Slocombe. die in de rege ring-Carter. directeur was van de taakgroep voor beper king van strategische wa pens, SALT, in het Pentagon daarentegen acht de kans op een oorlog, en dus een kern oorlog in Europa, klein. Dank zij de NAVO ongetwijfeld, maar toch klein. Slocombe verdedigt de visie dat Nederland en België uit wel begrepen politiek eigenbe lang, wel moeten besluiten om mee te doen aan NAVO's be sluit in Europa kernwapens voor de middellange afstand te installeren (waarvan 48 kruisraketten in Nederland). Al was het alleen maar om te voorkomen, dat de NAVO op langere termijn niet veel meer zal zijn dan een Ameri kaans-Duitse coalitie. beslissing, maar wat betekent het op den duur? „De landen die het meeste in brengen hebben ook het meeste te zeggen. Vooral de landen die verhoudingsge wijs de grootste bijdrage leve ren, krijgen het meest te zeg gen over het functioneren van de alliantie. Wat de consulta ties betreft over de besprekin gen over wapenbeheersing, vooral in verband met de ra ketten voor de middellange afstand in Europa, krijgen vooral die landen een bijzon dere taak te vervullen, die de bases voor die wapens heb ben verschaft". - Afet andere woorden: als Ne derland niet meedoet, ver speelt het zijn zeggenschap in dat proces? Slocombe: „Dat is de absolute waarheid. Als men er niets mee te maken wil hebben moet men ook niet vertellen hoe de zaak verder moet wor den aangepakt ten van de onderhandelingen.' Maar die onderhandelingen vormen een onlosmakelijk deel van het zogenaamde 'dubbel-bcsluit'. En er is veel, vermoedelijk niet onge rechtvaardigde twijfel aan het enthousiasme van de Ame rikanen om met zulke onder handelingen te beginnen, op een voor Europese landen po litiek bruikbaar tijdstip. Slocombe: „Ik hoefde regering- Reagan niet te verdedigen. Maar van de Russen krijg je niks voor niks. Zulke bespre kingen leiden nooit tot iets - niet vanwege veronderstelde Amerikaanse aarzeling, maar zij kunnen eerst resultaat krij gen als de Russen beseffen dat de enige manier om NA VO's bewapeningsprogram ma stil te leggen ligt in onder handelingen over beperking van hun eigen strijdkrachten. Aan die fundamentele politie- Reagan: overdreven zorgen om Europese defensie-inspanningen. - Dat komt niet alleen omdat de Russen eerst willen zien wat er in Nederland en België gaat gebeuren, maar ook om dat de Amerikanen geen enke le haast hebben. „Als de Russen in Polen, ter sluiks of openlijk, tussenbei de komen, behoeven we de eerste tien jaar niet over wa penbeheersing te praten. Zo lang Amerika bedoelt te zeg gen dat er niet wordt onder handeld zolang die dreiging bestaat, dan is dat juist. Maar als de VS bedoelen te zeggen dat de Russen moeten ophou den zich te bemoeien met Po- lens binnenlandse gebeurte nissen, dan is dat geen zinnig beleid, omdat de Russen daarop al sinds jaar en dag in vloed hebben uitgeoefend Vraag „Wat die onderhandelingen aangaat: het is er niet om te doen wanneer die beginnen. Hrt gaat om de vmis winneer de Russen inzien dat beper king van NAVO-wapens uit sluitend, tot stand komt via vermindering van hun eigen arsenalen. Zo lang de Russen politiek kans zien de be sluitvaardigheid van de NA VO te breken via de binnen landse politiek van Westeuro- pese landen, zullen ze daarop blijven spelen Je kunt w< 1 aardig gaan zijn vooral die ho telhouders in Gcnève en een eindeloze gespreksronde be ginnen, maar dat verandert niks aan die politieke con text. Welk etiket ze er ook op plak ken, pas wanneer de Russen accepteren dat een eerlijke en gelijkwaardige vermindering van hun wapensystemen on vermijdelijk is. komt er een substantiële verandering in de posities". men we daar dicht bij. Zoniet, dan zullen zij zich vervolgens richten op de Duitse binnen landse politiek En voordat zij besluiten serieuze westelijke voorstellen in overweging te nemen, zullen zij eerst willen afwachten hoe dat afloopt". Een kernoorlog in Europa: is die, zoals sommigen beweren, onvermijdelijk voor het jaar 2000? Slocombe: „Ten eerste: er is geen kernoorlog zonder oor log. Waar veel arsenalen zijn is er altijd een risico. Ik weet niet precies hoe klein dat is, maar zolang het niet nul is, moet je het zeer ernstig ne men. Dat gezegd hebbende acht ik de kans op een oorlog in Europa zeer klein. Velen voorspelden al kort na de Tweede Wereldoorlog dat er een nieuwe oorlog zou komen in Europa. Die is uitgebleven, omdat de NAVO een toerei kend systeem van gezamen lijke militaire veiligheid heeft gevormd". „Hoewel we er nooit erg op heb ben vertrouwd dat het een Russische aanval op grote schaal zou kunnen weerstaan, is het vanaf het begin altijd goed genoeg geweest om de Russen er niet van te doen uit gaan. dat het bondgenoot schap zou falen Ik denk dat in de komende twintig jaar en langer nog de kansen op een kernoorlog in Europa zeer klem zijn Dat idee van die on vermijdelijkheid is gewoon de veronderstelling dat als iets verkeerd kan gaan dat dat dan ook geschiedt. Zo'n con flict zou berusten op een poli tieke keuze en is niet de uit komst van wat Russisch re kenwerk. dat op een ochtend uitwast dat zy kunnen win nen. Zelfs gegeven de slechte toestand in sommige delen van Europa, vind ik het moei lijk aan te nemen dat het zal gebeuren. Anderzijds - we maken op het ogenblik zo'n reele mogelijkheid mee. Dat is de reden waarom een inva sie in Polen meer zal zijn dan een tragedie voor Polen. Die zou waarachtige risico's mee brengen van wijder strekking.' - Als de kansen op oorlog in Eu ropa klein blijven, vooral vanwege de NAVO. moet Amerika er dan niet voor zor gen in de ogen van zijn bond genoten altijd een geloof waardige supermacht te zijn? Zulke feiten als de toenade ring tot Chili, tot Argentinië, tot Zuid-Afnka zijn voor veel Europeanen tamelijk onver teerbaar. Verkeerd Slocombe: „Toenadering tot Zuid-Afnka is gewoon ver keerd. Zij is van een wanhopi ge kortzichtigheid Het is niet eens goede politiek voor de VS maar dient uitsluitend om een klein deel van Reagans achterban tevreden te hou den - Maar dat kan dan leiden tot een situatie waarin de politie ke meningsverschillen in de NAVO zo hoog oplopen... - En in feite schaadt zo'n beleid de westelijke defensie dus evenzeer als de in Amerikaan se ogen onverantwoorde aar zeling van Nederland over deelneming aan modernise ring van de Europese kernwa pens. Slocombe: „Daarmee ben ik het totaal eens Met Argentinië ligt het een beetje anders Die heersende klasse daar zal het land tot de dag des oordeels wel blijven regeren en het is de vraag hoe je met die men sen het beste kunt omsprin gen". „Ik vind dat de VS de plicht hebben ernstige aandacht te schenken aan de standpunten van hun Europese bondgeno ten ook al zijn zy het er niet mee eens. Dat is ook gebeurd. Het is geen geheim dat de Amerikanen over die Europe se kernwapens zeker geen 'dubbel besluit' wilden ne men. Wij waren niet verrukt, ook onder de regering-Carter niet, van dat ingebouwde stuk wapenbeheersing. Ik denk dat zelfs de/e regering bereid is ver te gaan met het oog op Europese bezorgd heid En nu komen dan die besprekingen - binnen het raamwerk van salt Dat raamwerk is nooit erg precies vastgesteld, maar moet wel behouden blijven want de Russen moeten niet te maken krijgen met twee soorten wa pen evenwicht - in Europa en strategisch". Half staande achter een bureau m een aanzienlijk advocaten kantoor („voorlopig kantoor hier. maar toch al een troep") zegt Slocombe nog ..De con ventionele strijdkrachten zijn natuurlijk ook erg belangrijk - niemand vecht aan dat de Russen een zeker overwicht hebben, de discussie gaat over de vraag hoe groot dat Hu heeft een aardige uitsmyter „Het is alleen niet duideluk of Europa er in een conventione le oorlog wel zoveel beter af komt dan in een strud met kernwapens". HENK KOLB WWWWW 250

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17