AZ struikelend over drempel Evendestadin FeyenoordW aren we in Tiflis maar zo brutaal geweest" Liverpool spot met wetten der logica... „"We hebben het onszelf onnodig moeilijk gemaakt" Ipswich even uit malaise DONDERDAG 23 APRIL 1981 MUNCHEN (GPD) - Spottend met alle wetten der logica heeft Liverpool het hooghartige Bayern Munchen wel erg hard ten val gebracht De Westduitsers waren bij voorbaat overtuigd van een royale overwinning, maar moesten woensdagavond op eigen veld het eerste punt afstaan in het Europa-Cuptoernooi der landskampioenen. In 21 voorgaande wed strijden hadden zij een score van 100 procent opgebouwd met de alles zeggende doelcijfers 75-11. Liverpool maakte aan die imponerende se rie een einde door met 1-1 gelijk te spelen. Omdat de eerste confronta tie. 14 dagen eerder op Anfield Road in 0-0 was gcindigd, betekende dat dat het doelpunt waarmee Liverpool zeven minuten voor tijd de leiding nam dubbel telde. Dat niet Bayern maar Liverpool zich voor de op 27 mei in Parijs te spelen finale wist te plaatsen, was des te verrassender omdat de Engelse hin dernis op papier aanzienlijk was verlaagd Tegenover de rentree van Souness en Johnston, stond de absentie van de centrale verdedigers Alan Kennedy (vinger gebroken tegen Leeds United afgelopen zater dag) en aanvoerder Phil Thompson (knieblessure) en na acht minuten ook van de Schotse aanvaller Kenny Dalglish die door Calle del Have letterlijk uit de wedstrijd werd gespeeld. Het aangepaste team leek een simpele opgave te zullen vormen voor Bayern Met name aanvoerder Paul Breitner was zo zelfverzekerd, dat hij die 'stompzinnige Engelsen, die geen greintje intelligentie bezitten', geen schijn van kans toedacht. Dat citaat in een van de Engelse kranten was opgehangen op de kleedkamerdeur van Liverpool om voor de no dige prikkels te zorgen. Liverpool putte er inderdaad inspiratie uit zonder dat het zichzelf in zijn zucht naar eerherstel voorbij holde. Bijna 90 minuten lang bewees Li verpool wel degelijk over voetbalinzicht te beschikken, tot grote teleur stelling van de Duitsers, die zich moesten neerleggen bij het gegeven dat Liverpool met Hansen en Irwin als gelegenheidsduo in het centrum van de verdediging op een uitzondering na (het doelpunt van Rum- menigge in de 88e minuut) steeds zonder bedenktijd en zonder paniek het antwoord wist te vinden op het steriele, besluiteloze aanvalsspel van de sterkere maar onmachtige spelers van Bayern. Ray Kennedy beloonde die betere speelwijze met een bekeken treffer in de 83ste minuut. Real Madrid heeft zijn vernieuwd optreden in de finale voor een belang rijk deel te danken aan de 21-jarige reserve-doelman Rodriguez Augus- tin. Deze boog pas in de 56ste minuut voor centrale verdediger Grazia- no Bini, die een solo besloot met een ziedend schot. In de laatste minu ten van de wedstrijd behoedde hij Real voor een verlenging door een serie spectaculaire reddingen. Vooral zijn ingrijpen op een achterwaart se trap van Sandro Altobelli was van grote klasse. De 82.000 toeschouwers zorgden in Milaan voor nationale recordrecette van 813 miljoen lire (ongeveer twee miljoen gulden) Scheidsrechter was de Belg Ponnet. Hij toonde gele kaarten aan Bccca- lossi van Inter in de 32ste minuut en aan Sabido van Real in de 60ste minuut. PAGINA 13 Karei Bouwens reikt hoger dan noord naar een 1-0 voorsprong Russische verdedigers en kopt Feye- DEN HAAG (ANP) - De uitsla gen van de halve finales in de Europese bekertoernooien zijn als volgt: Europese beker voor lands kampioenen: Bayern Munchen—Liverpool 1-1. 0-0, Inter Milan-Real Madrid 1-0, 0-2. Finale Liverpool-Real Madrid op 27 mei in Parijs. Europese beker voor beker- Feyenoord-Dinamo Tiflis 2-0, 0-3, Benfica-Carl Zeiss Je na 1-0, 0-2. Finale Dinamo Tiflis-Jena op 13 mei in Düsseldorf. UEFA-beker: AZ'67-Sochaux 3-2,1 1, 1 FC Köln-Ipswich Town 0-1, 0-1. Finale op 6 mei in Ipswich en op 20 mei in Amsterdam. ROTTERDAM - Achteraf gezien heeft Feyenoord de finaleplaats in het Europa Cuptoernooi voor bekerwinnaars in Tblisi ver speeld. De blunders (Hiele, Niel sen) en de gemiste kansen (Sta- fleu, Vermeulen) van vijftien da gen geleden, braken de Rotter dammers op de totaalbalans van het dubbelspel net op Juist om dat er gisteravond echt alles aan was gedaan om die "fouten" uit te wissen, bleef de Kuipformatie na de 2-0 winst op Dinamo achter met een frusterend gevoel Trai ner Vaclav Jezek drukte het uit "Ik ben niet teleurgesteld, maar ook niet gelukkig' Met die ene zin typeerde de Tsjech, die zijn team eindelijk weer eens lof kon toezwaaien voor de inzet, eigenlijk de hele wedstrijd Feye noord had zich uit de naad gelo pen zonder het uiteindelijke doel te bereiken Onder aanvoering van de grote uitblinker Rcné Notten was de Rotterdamse spe lersverzameling werkelijk tot op de bodem gegaan om het onmo gelijke alsnog waar te maken. De hevige kritiek die de laatste da gen over de ploeg was uitgestort had daarbij als toverformule ge werkt. maar de inspiratie die er uit was geput schoot net tekort om het wonder te verrichten. Juist op het moment dat een reis je naar de finaleplaats Düssel dorf weer tot de mogelijkheden leek te behoren, was Feyenoord leeg. op. kapot. Na 2-0 werd er nog wel redelijk gevoetbald, maar konden er geen kansen meer worden gecreeerd en in het laatste kwartier was de hoop al leen nog gericht op een "lucky goal". Die viel dus niet, waardoor de ka ter in de Kuip bleef hangen en het zwaar belaagde Dinamo op gelucht kon opveren. Over het geheel genomen was dat toch wel terecht. Jezek was de eerste ALKMAAR (GPD) - De stap over de drempel kostte moeite. Struikelend nam AZ'67 de laatste hindernis om als negende Nederlandse club een Europese bekerfinale binnen te stappen, het eerste succes voor trainer Georg Kessler, die in zijn derde seizoen bij de Alkmaarders dat wil bereiken wat tot dusver geen enkele Nederlandse club ooit bereikt heeft: de triple. Of zoals dat in goed Nederlands heet: het winnen van de landstitel, de KNVB-beker en de Europese voetbal- beker. Nationaal gezien behoeft de Alk- maarse oefenmeester zich geen zorgen te maken. Het landskam pioenschap ligt binnen handbe reik - het is alleen nog de vraag of de titel op 3 dan wel op 9 mei kan worden binnengehaald - en de doorgang naar de finale in de strijd om de nationale voetbalbe ker zal na de 2-2 tegen Go Ahead Eagles nauwelijks nog een pro bleem mogen zijn. Internationaal mist AZ'67, zoals gisteravond te gen Sochaux ook weer eens dui delijk werd onderstreept, de no dige ervaring. KEULEN (ANP) Ipswich Town heeft dan toch iets be reikt. Na de uitschakeling in de halve finales van het En gelse bekertoernooi en het verloren nationale kampioen schap in het paasweckcinde, stapte de Engelse ploeg met het Nederlandse midden veld, zeer verrassend de fina le van het UEFA-bekertoer- nooi binnen. Net als veertien dagen geleden werd 1 FC Köln, ditmaal in de uitwed strijd. met 1-0 verslagen. De boomlange voorstopper Ter ry Butcher kopte m de 64e minuut een vrije schop van Arnold Mühren keihard in het doel van Schumacher die verbijsterd de bal nakeek. Voor de ploeg van Rinus Mi- chcls was vanaf dat moment de situatie hopeloos. In een klein half uur moesten nog drie doelpunten worden ge maakt. Dat was te veel. Ipswich Town stapte daarmee uit de malaise. De ploeg kon dat doen. omdat 1 FC Koln sinds half maart uit vorm is en sindsdien ook geen wed strijd meer heeft gewonnen. Kóln probeerde het wel, Ips wich ging gebukt onder een zwaar offensief. Het geluk, dat Koln in de kwartfinales had tegen Standard Luik, was verdwenen. De afwer king was slordig Alle scho ten en kopballen gingen naast het doel. Drie minuten voor het doelpunt van But cher dat de wedstrijd beslis te, kreeg middenvelder Ste fan Engels de beste kans om de achterstand van 0-1 uit de eerste wedstrijd goed te ma ken Uit een voorzet van Litt- barski kopte Engels tegen de paal. Het scheelde tenslotte maar één treffer aan Franse zijde of Ips- wichs tegenstander in de finale van het Europacup-3-toernooi heette geen AZ'67 maar FC So chaux. Als de volgelingen van René Hauss die derde treffer wel zouden hebben geproduceerd, dan zou AZ'67 alleen zichzelf als schuldige hebben kunnen aan wijzen. zoals het zichzelf nu kon verwijten na de 3-2 zege op de Franse middenmoter dat de Alk- maarse ploeg geen afstand had weten te nemen van die Fransen. „We hebben het onszelf onnodig moeilijk gemaakt", stelde Georg Kessler dan ook. „Als we vanaf het eerste fluitsignaal ons koppie hadden gebruikt, dan had die overwinning op Sochaux meer glans gekregen. Het resultaat van een verminderde concentratie in de openingsfase was er naar. AZ'67 werd al na ne gen minuten spelen met een ach terstand geconfronteerd, als ge volg van een lankmoedige instel ling, waarbij iedere vorm van agressiviteit in de Alkmaarse ploeg ontbrak. Het schot op de paal buiten bereik van doelman Eddie Treytel van de voet van Be- noit vormde de inleiding van die Franse treffer, de uithaal van Genghini was voldoende om AZ wakker te schudden. Wakker te schudden uit het gekun stelde droomwereldje ontstaan na de eerste wedstrijd (1-1) tegen de Fransen 14 dagen geleden. Waarin duideijk werd, dat het be reiken van de finale van het Euro pacups-toernooi een gelopen zaak zou zijn. Zelfs Georg Kessler liet zich verleiden in dat droom wereldje mee te gaan. Schatte de kansen van AZ derhalve op 90 procent voor die finaleplaats. Opnieuw was het libero John Met god die zijn ploeg uit de nesten moest halen, zoals hij dat een week geleden deed tegen Go Ahead Eagles in Deventer. Hij mocht zelf de een-twee- combinatie die hij met Kristen Nygaard aanging, afronden, na dat de Deen de bal haarscherp over de Franse verdedigings muur lobde en de AZ-libero in staat stelde doelman Rust met eenzelfde lob tc passeren: 1-1. Op dat moment keerde de bezieling weer terug in de ploeg, werd het Onverwacht raakte de AZ-verdedigmg gisteravond i Treijtel te hulp schieten. Van der Meer kijkt mee moeilijkheden. Hier moet Hovenkamp zijn doelman geloof in eigen kunnen weer sterkt. Negentien minuten n. gelijkmaker zorgde Jonker ADVERTENTIE Grenzeloos stadsplezler in de drie Benelux utnlXONS hoofdsteden Brussel, Amsterdam en Luxemburg irttjy met NS/Trans: week-end Brussel, individueel v.a. 170,-, 4 dagen Luxemburg, individueel v.a. 304,-, 1UI i 'T I weekend Amsterdam, individueel v. a. 149,-. Haal de Trans gids en boek bij uw reisburo, NS-station L./? of Rabobank. x *4- y Of bel/ 030 - 62.78.44. V7, a IJ> uiwntiereizcn De aktieve reisorganisatie van de Nederlandse Spoorwegen. de bekroning van een aanval, waarbij opnieuw Kristen Ny gaard aan de basis stond en Kurt Welzl als transportluik had ge fungeerd: 2-1. Dat de Oostenrijk se selectant voor het duel volgen de week woensdag tegen de Westduitsers de bal met de hand in een voor Jonker gunstige posi tie had gemanoeuvreerd was de Roemeense arbiter Rainea even tjes ontgaan. Het gemak evenwel waarmee AZ in een half uur lijd die 0-1- achterstand had omgebogen in een 2-1-voorsprong was dodelijk voor de eigen ploeg. De eenvoud waarmee Georg Kessler de ploeg in driejaar tjjd naar de nationale top en de finale van het Europa cup-3-tocrnooi heeft gebracht, moest het opnieuw - zeker in de beginfase van de tweede helft - afleggen tegen het hautaine spel met de bal. Verwonderlijk is dat niet. Te pas en te onpas laat Georg Kessler weten dat het materiaal van AZ voor hem het beste is, waar hij ooit mee heeft kunnen werken, met inbegrip van de pe riode waarin hij de technische baas van het Nederlands elftal „Men twijfelt", aldus Kessler. „nog steeds, ook in eigen land, te vaak aan de kwaliteiten van AZ. zoals men eigenlijk bij voortduring ook aan mijn kwaliteiten als oe fenmeester twijfelt. Ik kan er te gen. sommige van de spelers dui delijk NIET" Kessler doelde op het moment dat AZ de voorsprong tot 3-1 had ver groot via een treffer van Jan Pe ters. maar onbezonnen bleef aan vallen. Slechts eenmaal slaagde Sochaux erin van de Alkmaarse onbezonnenheid te profiteren en werd invaller Meyer door zun ka meraden triomfantelijk in de ar men gesloten Tot meer bleken de Fransen ook niet in staat te zijn ondanks de desorganisatie in de Alkmaarse defensie en de angst voor een derde tegentreffer van de Fransen Voor het uitblijven daarvan mag AZ Sochaux alleen maar dankbaar zijn. V£W err\ IK NOU Alé /VWOEt'PEC ZCNPEP CE KOLONEL OP CE M£T7 'N Befaamde 7zec/v/v/srMe £SV 7&C7/SCME 77/3S 6 fXAE MKÏëïNTN JULLIE TON NOU/ \VPiH -Zi£Z£ I i/OVV<5/EA/ v 'RE ENE eau -.1 l V ÖENIAAI' MOETEN WE WfeTOOuneN 'X. KOLONEL zzxzA* recx* zuo i N u r PEMALvE A4EO/JZ/ £&/77EV '2CKXO VJE ÖWN on 1 l€H-countm .spelen om het te erkennen. Hoewel de defensie van Dinamo hier ook in paniek raakte, maakten de ver dedigers toch nooit zulke blun ders als wij in Tblisi In dat op zicht waren ze sterker en conse quenter, in dat opzicht bleek ook dat Dinamo meer spelers heeft met internationale ervaring" De verdienste van Feyenoord was dat het de gcroutineerder tegen stander heel lang onder druk had kunnen houden, dat het de ge vreesde Kipiani vrijwel onzicht baar had gemaakt (eerst via Wijn stekers. later via Van Til. en niet eens met unfaire middelen) en dat het ook het publiek weer eens aan zich had verplicht. Niet door het fraaie voetbal, want daarvan was nooit spake, wel door de wuigende spanning die werd opgefokt door het alles-of- niets selletje. En met medewer king van het Oostenrijkse arbi trale trio. Wohrer. Losert en Pro- haska. natuurlijk. "Dat was bepaald niet tegen ons", besefte Bennie Wijnstekers na derhand. maar dat was nog zwak uitgedrukt. Bij twee van de drie afgekeurde Georgische tegen- goals. die van Shengelia en die van Sulakvehdze. moest echt ge twijfeld worden aan de juistheid van de buitenspelwaarneming van de mannen in het zwart, die Dinamo eenmaal ook best een strafschop hadden kunnen toe kennen Vooral de lijnrechters waren op die momenten echter heel gedeci deerd en mede door hun beslis singen kon Feyenoord zolang in de race blijven, hoewel al heel snel vaststond dat het een handi cap-race zou worden. Niet eens zozeer omdat Dinamo zo sterk verdedigde (de heren werden knap nerveus van Jan Peters, die als een bulldozer te werk ging), maar meer omdat de vleugelspit sen volledig faalden Budding en Vermeulen kwamen totaal niet uit de verf De eerste kon zijn rugklachten .ii excuu aanvoeren, hu werd later dan ook vervangen door De Leeuw, de laatste is al enige tijd uit vorm. Vermeulen onderstreepte het op voor Feyenoord zeer on- gelukkige wtfse, door na 16 mi nuten de enige echte kans uit die fase om zeep te helpen. Verrast door het doorglippen van de bal, zoals hij zt'f zei. haalde hu niet uit met de volle wreef, maar gooi de hij zijn lichaam achterover. Het gevolg van het negeren van één van de basisprincipes van het voetbalspel (lichaam voor over buigen bij het schieten) was dat het leer hoog over het doel verdween "Normaal gesproken moet het natuurluk een doelpunt zijn", wist de kansenm^scr zelf Het uitblijven van de 10 \>..is rn< t de enige consequentie van zijn vormverhes. Dat hield automa tisch ook in dat de anderen extra hard moesten zwoegen. Het moet gezegd dat de meestcn van zun collega's zich voorbeeldig van hun taak kweten Van de on derling irritatie waarvan eerder ■prak* v..i m ((voord* fenpartij in Wenen, vorige week), was in elk geval niets te merken Voor deze gelegenheid waren de rijen als bij toverslag gesloten en was vrijwel iedereen zonder mor ren bereid de fouten van colle ga's goed te maken. Alleen op die. manier kan Feye noord nog echt sterk zun en de beloning voor de tomeloze inzet bleef dan ook niet uit. Via Bou wens. één van de zwakkeren toch. kwam voor de rust toch do 1-0 tot stand en toen Notten. die echt een tien verdiende, elf mi nuten na de pauze 2 0 binnen schoot vanaf de penaltysbp (hu was zelf neergelegd door Kosta va), leek Dinamo njp voor de slachtbank. Uitgerekend vanaf dat moment echter vloeiden de krachten weg bij Feyenoord. dat vleugellam al les door het centrum moest gooi en. waar Jan Peters alleen sterk was in het provoceren Hij be reikte er enkel mee dat centraal verdediger Chingasvili (tweede gele kaart) niet in de eindstnjd mag acteren, maar kon als voet baller nauwelijks voor dreiging zorgen Het gold later ook voor de overige Rotterdammers De frisse invaller I'etursson. geko men voor de geblesseerde Niel sen, werd al bij zun eerste actie aan de nek verwond, de rest was leeggestreden Aan het eind van de slopende nt restte Feyenoord slechts de we tenschap dat een kwalitcils te genstander hevig in het nauw was gebracht. Vermeulen ("het hier uit. Dinamo blijft een klasseploeg") typeerde het "Er waren er een paar bu die na afloop niet eens meer wisten waar de tunnel was". Het was des te frustcren- Rotterdammers dat Dir •ind die tunnel de finale wa dat Feyenoord het bij de ingang had laten afweten. Wunstekers "In de Tiflis hebben we de finale plaats verloren Waren we daar maar zo brutaal geweest". PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13