Polen Voedsel op de bon in 'nwerkbril... BRIL 58 Israël gunt Palestijnen geen rust 'Meer kans op klein ongeval kerncentrale Regering breidt rantsoenering verder uit Levensgevaar voor vluchtelingen Somalië BE2J22H33H1 Ingrijpen in Libanon met steun VS (Van onze correspondent Jaap van Wczele) JERUZALEM (GPD) - Er bestaan ernstige ver schillen van mening tus sen de legerleiding en premier Begin ten aan zien van Libanon. De twee voornaamste gene raals, opperbevelhebber Eitan en de commandant van Noord-Israël Ben Gal zijn voor gewapende in terventie in Libanon, maar Begin is daar tegen. Ook de Verenigde Staten zijn tegen zo'n interven tie, wanneer die leidt tot een confrontatie met Sy rië. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken liet enkele dagen geleden weten dat het mi nister van buitenlandse zaken Haig is geweest die Israel van een militair avontuur in Libanon heeft afgehouden gedurende zijn laatste reis naar het Midden-Oos ten In Jeruzalem werd dat be richt direct als 'onzinnig' van de hand gewezen. Inderdaad was de kritieke dag het moment dat Haig op zondag 6 april naar Israel kwam. De leger leiding had op gewapende inter ventie aangedrongen ten gunste van de falangisten in hun strijd tegen de SjfHadw vredesmacht, maar Begin was tegen en de be slissing werd uitgesteld om de mening van Haig te horen. Haig sprak zich tegen Israëlisch in grijpen uit voorzover dat een rechtstreekse confrontatie met Syrië tot gevolg zou hebben, maar maakte geen bezwaar tegen acties tegen de Palestijnen. Dat was een 'compromis' waar de le gerleiding genoegen mee nam: geen interventie, maar uitbrei ding van de Israëlische activitei ten tegen de Palestijnen. ook ten noorden van het Libanese rivier tje de Litam Sindsdien hebben de Israeli's de Palestijnen geen rust gegund Een groot aantal luchtaanvallen op Palestijnse bases, steeds ver gezeld van hetzelfde legercom muniqué dat 'de actie van pre ventieve aard was' En de Israë li's zijn van mening dat zij via dit soort overvallen de Palestijnse commando's zwaar in het defen sief drukken, zodat ze aan acties tegen Israël nauwelijks meer toe komen Dat Israël ook ten noorden van de Litani vrijwel ongestoord zijn gang kan gaan. komt in de eerste plaats vanwege een verharde op stelling van Amerika. De rege ring-Carter verzette zich hevig tegen dit soort Israëlische acties en stelde steeds de vraag of bij die acties Amerikaanse wapens waren gebruikt in strijd met de verkoopvoorwaarden, die het ge bruik tot zelfverdediging be perkt. Maar zoals gezegd Haig maakt geen bezwaar zolang Sy rie met rust wordt gelaten en de Syriers zelf laten de Israeli's hun gang gaan. zelfs als die aanvallen slechts enkele kilometers plaats vinden van Syrische bases. Het is Syrië geen oorlog met Israel waard. Zo is er een situatie ontstaan dat Israël dezelfde argumenten han teert ten aanzien van het gebied tussen Beiroet en de rivier de Li tani als vroeger werden gehan teerd ten aanzien van Zuid-Liba- non. Vroeger is dan de situatie van voor 1918, Um n dc Paêl Btj nen vanuit Zuid-Libanon kon den opereren, voordat de Israh- sche invasie daar een eind aan maakte. De legerleiding gaat deze uitbrei ding van het operatieterrein nog niet ver genoeg. Zij worden daar bij binnen de regering gesteund door hun oud-collega Sharon. Maar vooralsnog is het Begin die als minister van defensie zijn ge neraals in toom houdt. Libanon Politieke waarnemers hier (oa westerse diplomatieke bronnen) zijn er van overtuigd dat dt nu u we. uiterst explosieve situatie in het land geprovoceerd werd door de beschietingen van de haven plaats Sidon op paaszondag 16 doden - door de christen-rechtse milities van majoor Hadad In Libanese regeringskringen wordt algemeen gevreesd dat de wcilitk van dt KvcchUn het twaalf dagen geleden afgesloten, en sindsdien wankele bestand definitief zal torpederen Boven dien heeft de hernieuwde span ning de kans op een dialoog tus sen de belangrijkste opponen ten. met name de Syriers en de falangisten. sterk verkleind, zo niet onmogelijk gemaakt Door Israëls publieke toegeven dat het wapens levert aan de falan gisten en tengevolge van Hadads recente provocaties in Zuid Li banon. is de positie van de falan gisten als eventuele onderhande lingspartner voor de Syriers. moslim-links in Libanon en de Palestynen. onmogelijk gewor den. ATHENE - In Athene werd gisteravond op grote schaal gedemonstreerd tegen de luchtvervuiling die de laatste maanden in beangstigend snel tempo toeneemt. Duizenden hadden zich. veelal in familieverband, verzameld op en om het plein voor hel stadhuis, waar onder anderen de burgemeester van de stad en de voorzitter van de artsenorganisatie het woord voerden. Er werden spandoeken meegedragen legen de 'langzame dood' en de 'halve maatregelen'. 'Laten wij de wolk doden voordat zij ons doodt'las men ook. Deze gifwolk - Nefos - die soms dagenlang boven de stad blijft hangen is in een jaar tijd berucht geworden. Een vrouw hield als tekst omhoog 'Filters, met alleen on sigaretten, maar ook op fabrieksschoorstenen'. Velen droegen maskers tegen de vuile lucht. (Door Kees Wiese) GRONINGEN - De grootst denkbare onge lukken met waterge- koelde kerncentrales (kernsmeltingen) heb ben veel kleinere gevol gen dan tot nu toe werd aangenomen. Werd in de gezaghebbende Amerikaanse Rasmus sen-studie nog uitge gaan van de kans op één ramp met duizend doden in elke miljoen jaar, in een nieuwe Amerikaanse studie be rekent men geen dui zend maar maximaal 30 doden bij zo'n ramp met dezelfde kleine kans. "Bekende natuurkundige ver- schijnselen zijn in de vroege- re berekeningen genegeerd, maar het laatste woord over deze nieuwe berekeningen is zeker nog niet gezegd", zei gistermorgen prof. ïr. P Mos- tert (Kema) tijdens de voor jaarsvergadering van de Ne derlandse Natuurkundige Vereniging in Del i t "Het wordt tijd", aldus Mostert. "dat de fixatie op het grote ongeluk plaats maakt voor een reële aanpak van de klei nere ongelukken, waarop de kans veel groter is". De gebeurtenissen in Harris- burg noemde hij zo'n kleiner ongeluk. Volgens de nieuwe risicoberekeningen is de kans op zo'n ongeluk een maal in de vyf jaar bij een aantal van 500 kerncentrales op aarde en in 1979 waren er 230 in bedrijf cn 370 in aan bouw of besteld "Dat is een veel te groot risico om ooit acceptabel geacht te worden, zowel psychologisch als financieel. Harrisburg was geen groot ongeluk voor de omgeving van de reactor, wel voor de elektriciteits- voorziening", aldus prof Mostert. De nieuwe berekeningen door de Amerikanen M Levenson en F Rahn van het Califomi- schc Electric Power He- search Institute (EPRI) inza ke de omvang van grote ram pen met kerncentrales zijn gebaseerd op de ervaringen in Harrisburg Daar bleek dat bij zo'n ongeluk radioactieve splijtingsproduklen als jo- dium en cesium niet in gas vorm naar buiten komen, maar zich met elkaar verbin den tot cesiumjodide. dat c p lost in water Ook radio-actief barium en strontium zouden in smeltend splijtstof opge sloten blijven en niet in de omgeving worden verspreid Wel kunnen radioactieve wolken xenon en krypton de omgeving bedreigen 'Niet evacuatie, maar in huis blij ven is daarop het antwoord. Die wolken verwaaien", al dus prof. Mostert. VS verkopen radarvliegtnig aan Saoedi— Arabië WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse regering hecfi besloten aan Saoedi-Arabie de vijf AWACS (vliegende radarsta tions te verkopen die het ko ninkrijk wil hebben maar, zo is gisteren vernomen in parlemen taire kringen, er is nog niet vast gesteld wanneer de vliegtuigen zullen worden geleverd Saoedi-Arabie heeft ook andere wapens besteld zoals vliegtuig en raketten voor doelen in de lucht Het congres zal de verkoop kun nen beletten door er. in het huis van afgevaardigden en de senaat, tegen te stemmen Dertig dagen nadat de regering zal hebben be kendgemaakt tot de levering te hebben besloten, heeft he con gres nog de bevoegdheid een of ficieel veto in te dienen EL SALVADOR (AP) Twee inwoners van de plaats Ciudad Delgado in El Salvador zoeken op een begraafplaats naar de lichamen ran/arm lieleden, die het slachtoffer zijn geworden van de burgeroorlog in dat land. De man die de op de voorgrond een lichaam bekijkt, zei dat dit sporen van martelingen droeg. Koningin verdient aan huwelijk Charles. LONDEN (UPI. AFP) - Koningin Elizabeth van Engeland is be gonnen te verdienen aan het hu welijk (eind juli) van haar zoon prins Charles en lady Diana Spencer. In Sandnngham ging de souvenirwinkel open die ei gendom van de koningin is en waarin gedurende zes maanden souvenirs worden verkocht. De opbrengst hiervan is bestemd voor het onderhoud van het ko ninklijke kasteel Sandringham. De souvenirs van dit jaar zijn ge wijd aan het aanstaande huwe lijk. Er is een keuze uit 60 artike len. vancrcnde van ballpointpen nen tot drinkbekers ..Allemaal heel aardig en de prijs waard", zei een van de 700 mensen die in de rij hadden gestaan om tot de eerste kopers te behoren. Koningin Elizabeth heeft gisteren in Windsor Castle temidden van familieleden haar 55e verjaardag gevierd. De officiële viering in de hele natie is op 13 juni, wanneer het weer beter is voor de plech tigheid. WARSCHAU (AP/Reuter) - De Poolse regering heeft in overleg met de onafhankelijke vakbond Solidariteit besloten volgende maand nog meer levensmiddelen te rantsoene ren. Behalve vlees en suiker zullen ook boter, graan en bloem worden gerantsoeneerd, aldus een bericht van het officiële Poolse persbureau PAP. Op welke datum de maatregel ingaat is niet duidelijk. Volgens PAP zal per persoon elke drie maanden drie kilo bloem, en 2,5 kilo havermout, tarwevlok- ken en rijst beschikbaar worden gesteld. Maandelijks zal een hal ve kilo boter te krijgen zijn maar jonge mensen en zwangere vrou wen hebben recht op een groter rantsoen. Vlees en suiker zijn al in het hele land op de bon, graan in twintig provincies. Dierlijk vet. eetbare olie, brood en macaroni zijn vrij verkrijgbaar PAP verwacht dat de rantsoene- GENÈVE (AP) - De levens van on geveer 10.000 vluchtelingen in twee kampen in Midden-Somalië zijn in gevaar tengevolge van ziekten, honger en het stijgende water, zo heeft een woordvoer der van het hoge VN-commissa- Akkoord VS-Pakistan goed voor 500 miljoen dollar WASHINGTON (AFP, Reu ter) De Verenigde Sta ten en Pakistan hebben een principe-akkoord be reikt over Amerikaanse militaire en economische hulp aan Pakistan. ring tot het eind van het jaar zal duren, hoewel dat van het aan bod van de betreffende levens middelen afhangt. Het bureau maakte een en ander vorige week woensdag al bekend maar trok dat bericht later in met de mededeling dat het voorbarig Inmiddels is in Brussel meege deeld dat België aan Polen nieu we kredieten heeft aangeboden voor de aankoop van landbouw- produkten uit de overschotten riaat voor de vluchtelingen in Genève gisteren bekend ge maakt. De twee kampen zijn praktisch volledig geïsoleerd door een overstroming van de rivier de Shebelle, in de provincie Hiran. De toegang tot twee andere kam pen in het gebied is zeer moei lijk. Het aantal vluchtelingen in Soma lië wordt door VN-functionaris- sen geschat op ongeveer 1,3 mil joen. Zij hadden eerder ernstig te lijden onder droogte. De vluchte lingen zijn voor de merendeel af komstig uit het onder Ethiopisch bestuur vallende Ogaden. Het grootste deel van hen leidde in de Ogaden een nomadenbestaan De zware regenval begon eind vori ge maand en de hulpverlening wordt in ernstige mate belem merd door gebrek aan uitrusting, met name gemotoriseerde vaar tuigen. Het commissariaat hoopt de ko mende dagen twee motorboten en 30 tot 40 rubberboten naar het gebied te kunnen zenden, om de vluchtelingen op tijd te evacue- van de Europese Gemeenschap. Er zal over worden gesproken met de Poolse minister van bui tenlandse handel, Ryszard Kars- ki. die dinsdagavond in Brussel zou aankomen. Volgens een woordvoerder van de Belgische regering zal Polen 500 miljoen frank (ongeveer 32.5 miljoen gul den) worden aangeboden. De EG heeft Polen al levensmidde len ter waarde van ongeveer hon derd miljoen gulden op krediet aangeboden. Om volledig in de Poolse voedsel behoefte te kun nen voorzien is echter meer dan 500 miljoen frank nodig. België vraagt een rente van 14,5 procent maar neemt er genoegen mee dat de aflossing van het krediet pas over twee jaar na opneming be gint. De Poolse schuld aan Bel gië wordt op 320 miljoen dollar geraamd. De totale buitenlandse schuld van het land bedraagt on geveer 25 miljard dollar. Stakingsleider Een van de voormannen van het stakingscomité ten tijde van de arbeidsonrust in 1970 in het Poolse Szczecin is "illegaal" in de havenstad teruggekeerd. Dit heeft de plaatselijke afdeling van de vrije vakcentrale "Solidari teit" gisteren bekendgemaakt Edmund Baluka speelde een be langrijke rol bij de onrust langs de oostzeekust, die tien jaar gele den aan 49 mensen het leven kostte, toen ordetroepen met scherp op de ontevreden bevol king gingen schieten. In 1972 vluchtte Baluka uit Polen, nadat hij matroos was geworden op een koopvaardijschip. Van zijn eerste tocht, naar Spanje, maakte hij gebruik om asiel te vragen. Vervolgens verbleef hij verscheidene jaren in Parijs. Hij is kort geleden per auto het land binnengekomen, zo deelde men in Szczecin mee. Kort geleden vroeg de leiding van "Solidariteit" aan de regering om Baluka toestemming te geven om naar Polen terug te komen. Dat heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Alexan der Haig, gisteren bekendge maakt na afloop van besprekin gen in Washington met zijn Pa kistaanse ambtgenoot Aga Sjahi. Het akkoord, dat een looptijd heeft van vijfjaar, zal in besprekingen tussen beide landen nog nader moeten worden ingevuld. Minis ter Haig weigerde het bedrag van de hulp aan Pakistan te noemen. Uit betrouwbare Amerikaanse bron is echter vernomen dat het om 500 miljoen dollar per jaar gaat. Pakistan wees vorig jaar een hulpaanbod van president Carter van 400 miljoen dollar voor een periode van twee jaar als ,,een fooi" van de hand. „Het aanbod van de vorige regering verschaf te geen geloofwaardigheid aan de verhouding tussen de VS en Pakistan, welke overeenkwam met wat wij beschouwen als de omvang van de dreiging. De re- gering-Reagan heeft een pro gramma van vijfjaar voorgesteld en dat is het verschil", aldus mi nister Sjahi. Hij zei verder te geloven in de vast beslotenheid van de regering Reagan de onafhankelijkheid van Pakistan te ondersteunen Minister Haig noemde de discus sie een belangrijke stap naar ver betering van de relatie tussen de VS en Pakistan. Minister Aga Sjahi zal nog een ontmoeting hebben met de Amerikaanse vi ce-president, George Bush. Thatcher wil Saoedi- Arabië wel wapens leveren RIAD (SAOEDI ARABIE) - Pre mier Margaret Thatcher van En geland heeft gisteren aan het ein de van haar bezoek aan Saoedi- Arabie ge/egd dat haar land be reid is dit Arabische koninkrijk wapens te verkopen. We zouden graag tanks leveren en meer op drachten krijgen, aldus de pre mier op een persconferentie voor haar vertrek uit Riad naar de Verenigde Arabische Emiraten Engeland is bereid samen te werken met de landen in het golfgebied om "de stabiliteit en de veiligheid in dat gebied te waarborgen" Ze herhaalde nog eens achter het idee te staan van oen "snelle interventiemacht onder Amenkaanse leiding, die beschikbaar zou zijn om de golf te verdedigen tegen iedere drei ging van Russische of "andere" zudc De premier sprak van het warme welkom dat haar in Saoedi Ara bic ten deel is gevallen cn zei meer inzicht te hebben gekregen in het standpunt van Saoedi Ara bie in het Arabisch-Israclische geschil Haar besprekingen met Saoedische leiders noemde zij "vruchtbaar". Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148 dubax herenigde arabxsche emxrau-rxx Dr Fnn»lt* arrxwerde „Meren Sn,H;i,.Arabxc de lW,n0d' Maktoum verweUiomd 000 vnmxer „,,k Rashld Bln Sald M Wat u ook doet, Bril 58 heeft de beste werkbril voor u. Lenzen öf een goed montuur met de juiste glazen. Bril 58 biedt u volop keuze, een vakkundig advies en een vriendelijke prijs. 'n kwestie van bekijken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9