Zuid-Holland wil meer geld D'66: PvdA dagdroomt Ctaat prima, zit lekker. van der WIEL Piraterij Realisten'81 onderzocht Onderzoek van kinderen geëist Officier: tijdelijk iii cel moet kunnen "Anders 150.000 werklozen" Voorkeur gemeente bij onroerend goed Meer Turken zoeken toevlucht tot kerk WOENSDAG 22 APRIL 1981 binnenland AMSTERDAM (GPD) - De Amsterdamse officier van justitie, mr. J. H. C. Pieters. speciaal belast met de vervolging van ille gale zeezenders, heeft de Radio Controle Dienst (RCD) van de PTT verzocht een onderzoek in te stellen naar de radio-uit zendingen van de eind vorig jaar opge richte politieke partij Realisten '81. De il legale uitzendingen, die het afgelopen paasweekeinde te beluisteren waren, zijn afkomstig van een schip dat buiten de territoriale wateren op de Noordzee vaart. De leider van de partij. Hans Knoop, kan voor deze overtreding gevangenisstraf krijgen. Het ging om een proefprogramma. De par tij is van plan via de zeezender tegen de verkiezingen dagelijks 24 uur propagan da voor zichzelf te maken. Realisten '81 maakt zich vooral sterk voor recht en or de. ..Vreemd voor een partij die dit pre dikt om te starten met activiteiten waar bij de wet wordt overtreden", aldus mr. Pieters. Op grond van de uitslag van het onderzoek door de Radio Controle Dienst zal de officier van justitie besluiten of hij Realisten '81 gaat vervolgen. Knoop heeft destijds bij de presentatie van zijn verkiezingsprogramma gezegd dat de zender (sterkte: 500 Watt) ongrijpbaar is voor justitie, omdat het schip onder vreemde vlag vaart, de bemanning niet uit Nederland komt, er niet vanuit Neder land bevoorraad wordt en de geluidsban den niet in Nederland worden vervaar digd. Mr. Pieters denkt er anders over: „Iedere Nederlander die heeft te maken met uitzendingen die op ons land gericht zijn en ons bereiken vanaf een zeezender die zich buiten de territoriale wateren be vindt, is strafbaar. Of het schip wel of niet Nederlands is dan wel binnen of buiten ons land bevoorraad wordt, doet er niet toe". In 1974 sloot ook ons land zich aan bij het Verdrag van Straatsburg, een overeen komst tussen een groot aantal Europese landen die radio- en televisie-omroep bui ten nationaal gebied willen voorkomen. Tegelijkertijd werd de Telegraaf- en Tele- foonwet zodanig gewijzigd dat het pira tenzenders buiten territoriaal gebied ver boden werd programma's uit te zenden (bezit van zendapparatuur is al strafbaar). Ook medewerking aan dergelijke uitzen dingen. in welke zin ook. werd toen straf baar gesteld. ARNHEM (GPD) De Arnhem se officier van justitie mr. J. Kopp wil dat er in de wet mo gelijkheden worden gescha pen die politie en justitie in staat stellen personen tijde lijk van hun vrijheid te bero ven zonder dat duidelijke strafbare feiten zijn gepleegd. Hij vindt dat het wettig arse naal van maatregelen waar over zowel politie als justitie kan beschikken niet in alle gevallen toereikend is. ..We A (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Er zullen binnen drie en een halfjaar alleen al in Zuid-Holland ruim 150.000 werklozen zijn. De grootste klappen zullen daarbij vallen in Leiden, Den Haag Rotter dam en Dordrecht. Dit schrikbeeld hebben Gedepu teerde Staten (het dagelijks be stuur) van de provincie Zuid- Holland voor ogen als de rege ring niet ingrijpt en niet met veel geld over de brug komt. Op dit moment zijn er ruim zestigdui zend werklozen in deze provin- In een brief aan de vaste Kamer commissie voor economische za ken dringt het dagelijks bestuur van de provincie er dan ook op aan dat er onmiddellijk iets wordt gedaan aan de "oneven wichtige economische structuur van Zuid-Holland". De provincie zegt in die brief "vele Na spelen op gifbelt ZAANSTAD (ANP) - Kinderen die in Zaanstad op de terreinen waar giftig chemisch afval is ge vonden, hebben gespeeld, moe ten onderzocht worden op nade lige gevolgen hiervan. Dit heb ben enkele honderden bewoners van de wijk Rooswijk, die grenst aan de giftige voormalige vuil nisbelt in Zaanstad, gisteravond tijdens een voorlichtingsbijeen komst van het gemeentebestuur geëist. De bewoners zijn hevig verontrust over de mogelijke risico's die de giftige belt voor hun gezondheid heeft, ondanks de conclusie van een onderzoek, dat uitwees dat de bewoners uit de directe nabij heid van de belt geen gevaar lo pen. Ook willen de bewoners dat zij een nieuwe waterleiding krijgen, om dat in de huidige kunststoflei ding minieme concentraties gif zijn aangetroffen. Ook deze zou den, aldus een onderzoek van het provinciaal waterleidingbedrijf, geen gevaar voor de volksge zondheid opleveren. Het gif in Zaanstad werd begin maart op twee terreinen de vroegere vuilnisbelt van Zaan stad en het gebied Westerwate ring bij Koog aan de Zaan - ge vonden. Vermoed wordt dat vroeger door nog onbekende be drijven illegale afvalstoffen met het giftige tolueen, ethylben zeen, xyleen, benzeen en tetrach- loortheen zijn gestort. Concen traties van deze oplos- en ver dunningsmiddelen werden toen WEERRAPPORTEN in het grondwater ter plaatse aangetroffen. Door de gifvondst moet Zaanstad voorlopig afzien van de bouw van 4500 woningen in dat gebied. Volgens een gemeentewoord voerder wordt nog naarstig ge zocht door gemeente, provincie en rijk naar een oplossing voor de terreinen met gif. Een mogelijkheid daarbij zou zijn het afgraven van de ongeveer 100.000 kubieke meter giftige aarde. De hiervoor benodigde tachtig miljoen gulden heeft ech ter niemand in huis, aldus een woordvoerder van de gemeente. Boete voor beledigen van joden BREDA (ANP) - De Bredase recht bank heeft gisteren een 28-jarige student en een 26-jarige verte genwoordiger uit Breda wegens belediging van joden veroor deeld tot een geldboete van ieder honderd gulden. Beiden zijn le den van het Bredase Palestinaco- mité. Zij stonden op 7 april terecht om dat zij vorig jaar op 1 mei en op 8 mei in een voorlichtingsstand van het Bredase Palestinacomité een pentekening hadden ver kocht waarop de staat Israël werd vereenzelvigd met Nazi- Duitsland. tientallen" miljoenen guldens nodig te hebben om de knelpun ten in de economische ontwikke ling op te lossen. De toegezegde rijkssteun voor regionaal sociaal- economisch beleid, dit jaar nog geen 4,5 miljoen, is voor de pro vincie onaanvaardbaar. Volgende week maandag buigt de vaste Kamercommissie zich over een aantal punten uit de onlangs uitgebrachte Regionaal Econo mische Beleidsnota '81-'85. In een reactie daarop zegt het pro vinciaal bestuur van Zuid-Hol land onder meer dat de in de no ta geschetste problemen niet worden aangepakt. In de brief aan de vaste kamercom missie hekelt de provincie het re geringsbeleid in de nota. "Met te leurstelling hebben wij moeten constateren, dat conkrete be leidsvoornemens over de wijze waarop men deze problemen denkt aan te pakken, ontbre ken". Het is volgens de provincie ernstig gesteld met de werkgelegenheid in de grote steden. Hoe erg blijkt wel uit het feit dat ruim 72 pro cent van de werklozen in Zuid- Holland zich in de vier grote ste den Den Haag, Leiden. Rotter dam en Dordrecht bevindt, ter wijl daar slechts 43 procent van de totale bevolking van de pro vincie woont. Uit de bewuste nota blijkt volgens de provincie dat de regering zich bewust is van de problematische situatie in Zuid-Holland. "Echter uit de nota wordt niet duidelijk wat de regering van plan is hier aan te gaan doen". In de nota wordt onder meer een relatie gelegd tussen de terug gang in de economische bedrij vigheid en het in onvoldoende mate beschikbaar zijn van be drijfsterreinen in Leiden en het stadsgewest Den Haag. Daarbij komt echter volgens de provincie dat de problemen die zich onder meer in de Leidse re gio voordoen, in belangrijke ma te worden veroorzaakt door een onevenwichtige economische structuur. Kreeft lag dwars bij restaurant- bezoeker HOENDERLOO (ANP) - Een man uit Apeldoorn is in een restaurant in Hoenderloo ter nauwernood aan de dood ontsnapt. Hij werd onwel raakte buiten bewustzijn en gaf daarna geen enkel levens teken meer. Een arts die - toevallig - ter plaatse was, paste reanima tie toe en slaagde erin de le vensgeesten weer op te wek ken. De Apeldoorner werd naar een ziekenhuis overge bracht en maakt het volgens de laatste berichten goed. Ge bleken is dat hij zich had ver slikt in een stuk kreeft. Angst voor uitwijzing LOSSER/RIJSSEN (ANP) - Het aantal Syrisch-orthodoxe Tur ken, dat uit angst voor uitwijzing zijn toevlucht heeft gezocht tot de Rijssense Ontmoctingskerk, is in de loop van gisteren toege nomen tot 37. Maandagavond, toen de actie in Rijssen begon, waren dat er een kleine twintig. In het bijgebouw van de Neder lands Hervormde Kerk van Los ser bevindt zich een groep van zestien Syrisch-orthodoxe Tur ken. Zowel de gemeenschap van de kerk in Losser als die van de Gereformeerde Kerk Rijssen be geleidt de Turken. Ook de Sy- DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer is gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met het wetsontwerp voorkeursrecht ge meenten. waarin is vastgelegd dat op bepaalde stukken onroerend goed een voorkeursrecht van de gemeente kan worden gelegd en dat een dergelijk goed bij verkoop eerst aan de gemeente moet worden aangeboden. De PvdA-er Van Veldhuizen plaatste een aantal kritische kanttekenin gen. Zo vond hij dat het voorkeursrecht van de gemeente niet hecht genoeg in het ontwerp is vastgelegd en had hij liever gezien dat de gemeente zijn voorkeurs-aankopen op basis van de gebruikswaarde van het goed kan doen .dan op grond van de verkeerswaardc. zoals het ontwerp voorschrijft. Minister Bcelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) zei in zijn verdediging van het wetsontwerp, dat de nieuwe voor schriften de gemeenten beter in staat stellen hun ruimtelijk beleid te realiseren. moeten vaak te kort schieten in onze bescherming van de individuele burger In som mige gevallen hadden zelfs levens kunnen worden gered wanneer wy over voldoende mogelijkheden hadden kun nen beschikken", aldus de of ficier van justitie. Hij kwam tot deze uitspraak gisteren tijdens de behande ling van een moordzaak. Het slachtoffer, een 25-jange vrouw uit Arnhem, had al ty- den lang noodsignalen uitge zonden die ook waren opge vangen door de politie. Maar het politieapparaat stond machteloos omdat het ont brak aan wettelijke maatre gelen om in te grijpen Mr Kopp achtte het beslist de moeite waard dat de wetge ver eens gaat nadenken over dergelijke problemen opdat voortaan erger kan worden voorkomen. Zelf dacht hy daarbij aan met instemming van de rechtbank het tijdelijk in hechtenis némen of onder werpen aan psychiatrisch on derzoek van personen die een reele bedreiging vormen voor anderen. Dit zijn de kinderen van twee gezinnen die in het Twentse Losser voorlopig onderdak hebben gevonden. Het zijn Syrisch-orthodoxe Turken, die uit angst voor uitwijzing hun toevlucht hebben gezocht tot de kerk. nsch-orthodoxe kerk in Hengelo maakt zich sterk voor de onder gedoken geloofsgenoten. De initiatiefnemers van de acties in de beide Twentse gemeenten ho pen dat de komende dagen nog meer kerken met uitwijzing be dreigde christen-Turken onder dak geven. In totaal gaat het in Twente om 250 mensen. Hun angst dat ze uit Nederland worden gezet, is naar de indruk van de actievoerders bijzonder groot sinds de politie van de gro te Twentse gemeenten onmid dellijk lot aanhouding overgaan zodra het ministerie van justitie negatief heeft beslist over asiel aanvragen. In Enschede leidde dit aanhou- dingsbclcid onlangs tot emotio nele taferelen. Twee families lie ten zich zonder meer oppakken, maar twee andere gezinnen wei gerden met de politie mee te gaan. Deze laat hen verder met rust om "escalatie van deze ge voelige aanhoudingen" te voor komen. Inmiddels zijn beide gezinnen on dergedoken Op de vraag of deze mensen in de Losserse kerk ver blijven zegt de woordvoerder van de actiegroep: "Dat weet ik niet". Wel bevestigt hij dat zich onder de Turken in de twee ker ken mensen bevinden die Neder land moeten verlaten. Deze Turken vrezen dat de politie hen eventueel uit de kerk zal ha len. De actievoerders hopen dat dit wordt voorkomen door ge sprekken met justitie. Besmette varkens nu naar slachthuis VLISSINGEN (ANP) - Vanmorgen in alle vroegte is men begonnen met het afvoeren van mestvar- kens uit het met varkenspest be smette gebied m west-Zeeuws- Vlaandercn Het vervoer van de varkens gaat gepaard met specia le veiligheidsmaatregelen. De auto's waarin de varkens ver voerd worden, zyn verzegeld en de controle door de veterinaire diensten is zeer ïntensief. De ongeveer tweeduizend dieren zullen in Vlissingen een "nood- sléchting" ondergaan. Op deze wyze hoopt men de financiële ca tastrofe voor de veehouders in west-Zeeuws-Vlaandcren enigs zins te beperken Er heerst in Zeeuws-Vlaander en al een maand lang varkenspest. Dat gaat gepaard met een vervoers- verbod met als gevolg dat de var kenshouders met hun dieren, die veel te zwaar worden, blijven zit ten. De kwaliteit van het vlees loopt daardoor terug en de prys daalt Bovendien kampen de veehouders nu met een groot ruimtegebrek op hun bedrijven. De afgelopen week stelden de drie landbouworganisaties in Zee land in samenwerking met de veehouders een noodplan op dat voorziet in het slachten van zo'n tweeduizend te zware varkens De capaciteit van het Vlissingse slachthuis lykt daarvoor te klein. Men is nu bezig om ook slacht huizen in Zuid-Holland en Bra bant in te schakelen. Volgens C. Robs van de Neder lands Christelijke Boerenbond in Zeeuws-Vlaanderen. is de fi nanciële nood onder de varkens houders in west-Zeeuws-Vlaan- deren groot. Het is namelijk nog niet bekend wat de prijszetting zal zijn. Het vlees uit Zeeuws- Vlaanderen mag namelijk niet op de EG-markt afgezet worden. ROTTERDAM (ANP) - Het Drink waterbedrijf van Rotterdam (DWL) is gistermiddag gestopt met het toevoegen van chloör aan het drinkwater in de wijk "Het Scheepvaartkwartier". Het drinkwater daar werd vorige maand verontreinigd met bacte riën die voorkomen in menselij ke ontlasting. Afvalwater van een Frans manneschip kwam toen in het drinkwaternet te recht Volgens de DWL heeft laborato- numonderzoek uitgewezen dat het drinkwater nu volledig be trouwbaar is. Na overleg met de GG en GD heeft de inspecteur voor de volksgezondheid toe stemming gegeven met het chlo reren te stoppen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis regenbui 8 3 1 regenbui 8 2 02 zwaar bew. 7 1 05 sneeuwbui 7 2 1 regenbui 8 4 04 regenbui 8 4 03 half bew. 8 2 0 zwaar bew. 8 3 0 licht bew. 8 4 0 zwaar bew. 8 3 0 zwaar bew. 10 1 0 motregen 14 11 8 half bew. 10 2 0 onbew. 16 5 0 zwaar bew. 8 4 0 zwaar bew. 11 4 0 onbew. 15 -0 0 sneeuwbui 3 -6 02 onbew. 14-1 0 mist 14 -2 01 sneeuwbui 10 -2 2 zwaar bew. 15 9 03 licht bew. 11 2 0 zwaar bew. 10 2 0 regen 23 6 6 regenbui 19 7 10 regen 17 42 onbew. 12-1 0 onbew. 16 9 0 half bew. 8 —3 01 geheel bew. 13 5 0 zwaar bew. 19 8 0 licht bew. 17 7 0 sneeuwbui 6 -5 02 onbew. 14 3 0 onbew. 13 0 0 zwaar bew. 19 11 0 n gen 20 geheel bew. 17 regen 22 15 02 LEIDEN - D'66-topman Brinkhorst heeft gisteren scherp uitgehaald naar oppo- sitiegenoot PvdA. In een ver kiezingsrede in Den Helder hekelde hij de verkiezings campagne van de socialisten, waarin zij enerzijds mikken op een links kabinet met PPR en PSP („dagdromerij" volgens Brinkhorst) en an derzijds op een kabinet op brede basis met CDA en D'66. Deze strategieën zijn onver enigbaar. aldus Brinkhorst. Hij had kritiek op het feit dat de PvdA het publieke debat over zo'n links kabinet - eventueel gedoogd door de CPN - verder uit de weg gaat, waardoor het werkelijkheids gehalte van deze keuze niet kan worden getoetst. D'66 is tegen zo'n kabinet met PPR en PSP. en de PvdA zou er goed aan doen daaruit nu al in zijn opstelling conse quenties te trekken. „Er is geen behoefte aan dagdrome rij rnaar aan een zo homogeen mogelijk kabinet dat op een brede basis in de Tweede Ka mer kan rekenen", aldus Brinkhorst. In een rede in Breda had D'66- lijsttrekker Jan Terlouw kri tiek op de manier van opposi tie-voeren door de PvdA. Oorzaken voor het feit dat het kabinet vier jaar lang beslis singen heeft kunnen nemen waar de meerderheid van het parlement niet achter stond, zijn volgens Terlouw de ma nier waarop de PvdA ge meend heeft de door de kie zers aangereikte macht te moeten gebruiken en het ne geren door het CDA van de verkiezingsuitslag van 1977. "Brede coalitie" „Het is onzin te zeggen dat ik tot elke prijs bereid zou zijn met de PvdA samen te werken. Ik ben CDA-man. Wel vind ik dat we een krach tig beroep moeten doen op de PvdA niet weer vier jaar lang naast de rails te blijven lopen om ons uitstekend uit te leg gen wat we allemaal verkeerd doen. De PvdA is een grote partij en wij zouden moeten zeggen: wij wensen met u te spreken over een program. Dat is wal ik bedoeld heb. Want de opgave is: hoe ma ken we een brede coalitie, waarin het CDA-program het best tot zijn recht komt". CDA-minister Albeda sociale zaken zei dit gisteravond tij dens een verkiezingsbijeen komst in het Friese Makkum. De bewindsman zei ook van oordeel te zijn dat het kabi netsbeleid niet tot inzet ge maakt kan worden van de verkiezingen. Op het CDA stemmen betekent niet stem men voor voortzetting van het huidige kabinet-Van Agt. Dat hoort ook niet zo te zijn, aldus Albeda, want het CDA heeft zich nog nooit vastge legd voor de verkiezingen. Lokroep Verkiezingsprogramma's zijn naar de mening van kamer voorzitter Dolman - een lok- groep aan de kiezers en een uitroep van partijgangers. Ze zyn daarnaast een beroep op regeringsmacht en een op roep tot uitvoering. "Geen lo ze kreten, geen vage beloften, maar vrucht van inspnratie en transpiratie' De kamervoorzitter zegt dit in een "woord voorat" opgeno men in de bundeling van niet minder dan zeventien verkie zingsprogramma's. verza meld en van een register voorzien door de Groninger politicoloog prof. dr. I. Lip- schits. Het boekwerk - giste ren verschenen bij de Staats- uitgevrij in Den Haag - is niet volledig en kon dat ook niet zijn omdat enkele party en pas in een vrij laat stadium de definitieve tekst van het programma hebben vastge steld. Gesproken program In het kader van de naderende verkiezingen is er voor slechtszienden, blinden, rheuma-patiènten, bedlegeri- gen en spastici de mogelijk heid verkiezingsprogram ma's van de diverse politieke partijen door middel van een cassette te beluisteren. Vol gens de initiatiefnemer, dc vereniging 'Het gesproken weekblad" in Grave, zijn al enkele partijen - PPR, CDA. PvdA en PSP - op het idee ingegaan. (ADVERTENTIE) Als u met uw nieuwe nog goed ziet, dan heeft u precies de goede bril. 3 bril bovendien Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 -124106 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7