Studenten zwakste groep in samenleving Bejaarden handhaven hun verzet tegen hogere huur In Meermansburghof Stationstoren in steigers Provincie: geen geld voor buurtadviseur Wegwijs in Leiden PAGINA 4 DO/ST LEIDEN WOENSDAG 22 APRIL 1981 Decaan Van der Veen: Studentendecaan Van der Veen: "Plannen van Pais stuk voor stuk niet desastreus, maar alles bij elkaar toch wel heel vervelend". LEIDEN - Bewoonsters en bewo ners van het Meermansburghof blijven de door het college van regenten bijna een jaar geleden jaar aangezegde huurverhoging weigeren De regenten moeten eerst duidelijk maken welk recht zij menen te hebben de inclusie ve huurprijs te verhogen van 400 naar 700 gulden De beiaarde be woners die veelal van een AOW inkomen rond moeten komen zijn ervan overtuigd dat de re genten geen rechtsgrond kunnen aangeven voor de "absurde' huurverhoging. Een gisteravond gekozen comité van hoQesbewo- ners heeft samen met hun advo caat en met mensen van de buurtwinkel Maredorp morgen een gesprek met wethouder Tes- selaar van volkshuisvesting om de huurproblemcn door tc pra ten. De regenten achten de huurverho ging noodzakelijk om uit de kos ten te komen van de restauratie van dit met dertig woningen grootste hof van Leiden. Hiertoe hebben zij een accountantsrap port overlegd. Bewoners menen echter dat de regenten hun eigen slechte beleid ten aanzien van de restauratie niet over de rug van de bewoners mogen afwentelen. Meer dan twintig bewoonsters en bewoners van het Meermans burghof kwamen gisteravond bijeen in de regentenkamer voor een actievcrgadering. De bewo ners betalen ook huur voor de huurverhoging voor de regenten kamers in het poortgebouw maar zagen de kamers nu pas voor het eerst van binnen gezien. Nadat de bejaarden soms met veel moeite de trap naar de regenten kamer hadden beklommen en op hun zelf meegebrachte stoelen waren gaan zitten barstte de col lectieve verontwaardiging over de huurverhoging los: "De re genten hebben er een admini stratieve puinhoop van gemaakt Worden die regenten nog ver volgd wegens prijsopdrijving of afpersing, als wij ons gelijk een maal hebben bevochten?". Het regende klachten over de vocht in de pas gerestaureerde hofjeswoningen, over onder houd dat beloofd wordt maar niet gebeurt en over de verwar mingsinstallatie waarbij blijk baar ernstige constructiefouten zijn gemaakt: "De motor in de cv-ketel is te groot voor de smal le verwarminsbuizen. Die buizen spatten eerdaags uit elkaar". Op de vergadering bleek nog eens dat do bewoners de aangevoch ten en dus niet betaalde huurver hoging niet in een apart potje hebben gereserveerd. "Ik moet ook nog eten" zei een bewoon ster. Afgezien van de aangezegde huurverhoging plaatst de steeds voortgaande verlaging van de in dividuele huursubsidie door het Rijk de bewoners voor proble men. Het schept onzekerheid naar de werkelijk te betalen huur in de toekomst. Enkele nieuwe, jongere bewoon sters betalen de gevraagde huur van 700 gulden inclusief wel. maar zijn ook van plan mettertijd hiertegen bezwaar aan te teke nen "Wij dachten dat die 700 gulden hier de normale prijs was. Gezien de woningnood konden we niets anders vinden, we moesten wel". De andere, oude bewoners zeiden dat zich zeker zeven kandidaten voor een en dezelfde leegstaande hofjeswo ning hadden gemeld maar de huurprijs niet konden betalen. LEIDEN - Van armoede wil hij niet direct spre ken, maar dat studen ten de zwakste groep binnen de samenleving vormen, staat voor Wim van der Veen vast. Als decaan van de fa culteit wis- en natuur kunde en de subfacul teit westerse en niet- westerse sociologie aan de Leidse universiteit heeft hij dagelijks met hun problemen te ma ken. Studenten hebben het volgens hem moei lijker dan mensen die van de bijstand leven. "In de regel heeft die laatste groep weliswaar meer uitgaven, maar wat is nu bijvoorbeeld het verschil tussen ie mand die studeert en een werkende jongere die werkloos is? Geen enkel. Ja, wordt er dan altijd bij studenten ge zegd: de kosten gaan voor de baat uit. Later krijgt hij als academi cus een dik betaalde baan. Maar ook dat is in deze tijd natuurlijk ook nog zeer de vraag". Aanleiding voor het gesprek met Van der Veen zijn de es capades van minister Pais (onderwijs en wetenschap pen). De verhoging van het collegegeld tot zeshonderd gulden, de afschaffing van de promesse-regeling (waarbij betaling van het collegegeld een paar jaar later kan wor den voldaan) en de latere uit kering van de beursen. Van der Veen karakteriseert die maatregelen als "stuk voor stuk niet desastreus maar al les bij elkaar toch wel heel vervelend". Die beursen-re geling beschouwt hij ook als beslist iets meer dan alleen maar een boekhoudkundig trucje, zoals het in de publici teit is gekomen. Om het gat in zijn begroting voor dit jaar sluitend te maken, besloot Pais de toelage aan studenten niet in december maar in ja nuari uit te keren. Die zeven tig miljoen drukte daardoor op de begroting van 1982 en zou verder geen gevolgen hebben voor de studenten Niet helemaal waar, zegt Van der Veen. "Weliswaar is het minder erg dan ik eerst dacht. Het geld wordt niet aan het eind van de maand maar midden januari uitge keerd. maar dat neemt niet weg dat er problemen blij ver. De gemiddelde student zit juist in die periode met al le feestdagen vreselijk om geld te springen en moet daar dan nog eens twee weken op wachten". Toekomst Minister Pais heeft echter nog meer op zijn geweten. Begin maart overhandigde hij de Tweede Kamer een notitie, waarin hij zijn gedachten liet gaan over hoe de studiefinan ciering in de toekomst zou kunnen worden geregeld. Het huidige systeem speelt terug op het gezinsinkomen. De student krijgt een toelage op basis van het inkomen van de ouders. Die toelage be staat uit twee delen: een beurs en een renteloos voor schot. Naar schatting dertig a veertig procent kunnen van die repeling gebruik maken. De rest betaalt zijn eigen stu die of wordt door zijn ouders in leven gehouden. Plannen om dat systeem op de helling te gooien, bestaan al jarenlang. Minister Pais is het er vooral om te doen de ver antwoordelijkheid van de ou ders naar de student te ver leggen. Kinderbijslag en ren teloos voorschot worden in dat kader afgeschaft en een basisbeurs voor alle studen ten komt daarvoor in e plaats. Iedere student kan naar ei gen believen dat bedrag aan vullen door bij een bank een lening aan te gaan. Vooral dat laatste idee mocht op een weinig enthousiast onthaal rekenen. Ook Van der Veen ziet weinig heil in de plannen van de minister. "Dit is geen haalbare kaart", zo vat hij zijn gevoelens tegen Pais' voorstellen samen. Waarbij hij overigens wel be nadrukt dat het alleen maar om een brief van de minister gaat. Het zijn (neg) geen offi ciële plannen. Niettemin heeft Van der Veen alle bezwaren even op een rij tje gezet. Vooral de studenten uit de zogenaamde kansarme milieus zijn volgens hem het meest gedupeerd als de plan nen van Pais werkelijkheid worden. Juist zij zullen daad werkelijk genoodzaakt zijn nr de banken te stappen en daar tegen hoge rente lenin gen te moeten afsluiten, ter wijl anderen daarvoor bij hun ouders terecht kunnen. De gedachte om studenten on afhankelijker te maken, juicht Van der Veen in princi pe toe. maar komen ze nu niet van de regen in de drup. zo vraagt hij zich af. "In plaats van afhankelijk te zijn van zijn ouders wordt de stu dent nu afhankelijk van de bank. Probleem is bovendien dat er bij veel mensen een drempel bestaat om leningen af te sluiten. Dat merk ik heel sterk op het spreekuur. Die vinden dat ethisch onaan vaardbaar. En met de invoe ring van de twee-fasenstruc- tuur, waardoor er harder moet worden gestudeerd, komt van bijverdienen na tuurlijk ook weinig". Tenslotte zal volgens Van der Veen ook het aflossen van de schuld bij de bank in de toe komst een steeds groter pro bleem worden. "Een acade micus is immers niet langer meer zeker van een baan". Nee, Van der Veen ziet voorals nog meer inhet bijschaven van het huidige systeem. Dat is dan misschien niet ideaal maar verdient wel de voor keur boven de ideeën van Pais. Zo zou bijvoorbeeld de de inkomensgrens van ou ders, waar binnen een stu dent in aanmerking komt voor een beurs kunnen wor den verhoogd. Want juist de groep ouders die daar net bo ven zit, heeft het volgens Van der Veen zwaar te verduren. Want, de student mag het dan moeilijk hebben ("Als de melk een dubbelte duurder wordt, dan merkt vooral hij dat"), ook de financiële peri kelen van veel ouders met studerende kinderen zijn niet mis. Verzucht Van der Veen- :"Je zult toch maar gestraft zijn met een pienter kind dat gaat studeren". BART JUNGMAN De klokketoren van het NS-station staat in de steigers. Volgens een woordvoerder van de spoorwegen was een grondige opknapbeurt dringend noodzakelijk omdat het gewapend beton scheuren ging vertonen. 'Aangevre ten door de tand des tijds". aldus de NS. Rondleiding De a/deling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert een ongeveer anderhalf uur durende rondleiding m het Heemspark te Leiden met be zoek aan de bijenstal op za terdag 25 april. Men kan aan deze wandeling meedoen na telefonische opgave 071-141389, van 18.30 tot 19.30 uur. Vrouwen ln vrouwenhuis aan de Hooi gracht draait vrijdag 24 april de film 'Adieu voyages lents' van Marie Genevieve Duiven (1) De P.V. Columba hield een wed- strijdvlucht. De uitslag: 1 t.m. 9 C.D. Nieuwendijk, 10. H. Adali. Duiven (2) De Leidse P.V. de Vriendenclub hield een vlucht vanaf Wuust- wezel. De uitslag: 1 en 6 Ch. Elderbroek, 2 Jac. Siera. 3 P.J. de Jogn, 4 comb. Bodijnt Rijsbergen. 5 L.Th Burg- meyer, 7 W. Vijlbrief. 8 C.P. Gijsman. 9 T. Houweling en 10 M.J. Noordervliet. Duiven (3) De P.V De Riesduif hield een vlucht voor oude duwen van af Wuustwezel. De uitslag 1 en 8 S. v.d. Hoven, 2,5,6. en 10 W. Kop. 3 N. v.d Pop en 2IL, 4 c. Strik/E. v.d. Hart. 7. W.v.d Hoogt en 9. J. Smit. Duiven 4) De P.V. Het Oosten hield even eens een vlucht vanaf Wuust wezel De uitslag: I P. Juffer- mans, 2,4.7, W. v.d. Nieuwen- 'dijk en zn., 3 B Singeling. 5 en 8 G. Hendrikse, 6 T. van As en zn, 9 en 10 W. van As. LEIDEN - Er zijn bij de provincie mogelijkheden om een buurtadviseur te betalen. Uit een gesprek met een ambtenaar van de provincie Zuid Holland bleek dat deze overheid over een potje voor stadsvernieuwing beschikt waaruit een buurtadviseur (voor een deel) betaold kan wor den. Dit deelde wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) gisteravond mee in de vergadering van de PvdA-gemcenteraadsfractie. Een buurtadviseur is een onafhankelijke deskundige die wijk- of buurtcomitc's onder meer kan adviseren bij de totstandkoming van bestemmings- en verbete ringsplannen. Onder andere het buurtcomité Maredijk heeft herhaalde malen om een onafhankelijke technische adviseur gevraagd. Het ontbrak de gemeen te en ook de stichting Welzijn tot nu toe aan de benodigde financien. SOS-dienst Gehoor per telefoon Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge- Burgerraadslieden Koombrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20 00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. RembrandLstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14 00-15.00 uur Donderdag 19.00-20 00 uur. telefoon 142144 FIOM Fiom bureau v. hulpverl. by zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindt 40B. tel. 144715 vVao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en wel of niet een uitkering hebben en voor doge non die via de wsw te werk zijn ge steld Elke donderdagavond spreekuur in 't Spoortje. Bernhard kade 40. van 19.00 tut 20 30 uur. tel '42505. postbus 3221. 2301 DE Lei Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur ■Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel 212026 Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963'761557 Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597 Huize St. Maarten in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders- voor Moe ders Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50. tel. 123942 Spreekuur ma en di.. 10-12.30 uur. woe. 13.30-16 uur. do. 18 30-20 30 uur Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw Binnenstad Gerecht 10, woe 17 00-18 00 uur. Noord Van Hogen- dorpstraat 36. ma 10 30-11 30 uur. Kooi Driftstraat 49a. di 10.30-1130 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196. woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45. vrydag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur. di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vry willigerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32. tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS Bureau voor geboorteregeling en sexüaliteits vragen. Telefoon 371-126802 Werkende jongeren KWJ. beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45. tel. 130547. spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. Verdo ving): kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting. Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande uuders met kinderen (in crisissituaties), Tydelijk gevestigd in Ursulaklinick, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Breestraat i vrij. 10-12 uur,' tel. Bejaarden .Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 1.3-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo- r en Kind. Hulp voor moeder en kind Dy ongewenste zwangerschap. Tel. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag v an 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot er. met vrydag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Hnformatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 itst. 5933 geopend ma t/m vrydag Sterbus Aangepast busvervoer voor (n der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings- centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma, di. do, en vry van 16 tot 22. woe meisjesspreekuur van 16-22 AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel 143503, Leidseweg 33, Voor- ANIB VIDO

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4