Problemen Boekhorst blijken groter 02 Financiële toekomst Leiden mogelijk beter Uito in water Achtervolging Specie in gevels van woningen deugt ook niet - V? Leidse stadsrubriek rL 19fpENSDAG 22 APRIL 1981 LEIDEN f beg' Hrii DEN - Een 23-jarige Leide- iar uit de Meren wijk die gister- iddag omstreeks vijf over één ?gon met het wassen van zijn luto moest even later naar de tc- foon rennen om een takelbe- Örijf te bellen: zijn wagen stond ■niet op de handrem en kwam ter hoogte van de Kiekendiefhorst in de Slaaghsloot terecht. Een bedrijf uit Oegstgeest zorgde er door dat de auto weer op het dro- kwam. IfiJ EIDEN - Een 20-jarige Leide- lezinjnaar werd vanochtend om half d voqvijf in Wassenaar door de Leidse politie aangehouden nadat hij reeks verkeersovertredingen had gemaakt, straal achtervolging begon omstreeks kwart over vier in Leiden. Toen ïat 66. bleek dat de Leidenaar richting Alair, Wassenaar koerste, werd ook de politie aldaar ingeschakeld. In Wassenaar deukte de Leidenaar 'olitiohet linkerportier van de politie- wagen doordat hij een stopteken ^rcn negeerde. Eenmaal aangehou den! ^en bleek hij onder invloed te rij den. Staatssecretaris Koning doet toezeggingen Staatssecretaris Koning neemt een kijkje in het politiebureau a Voorden (tweede van rechts), burgemeester Goekoop (daarnaast) t kijken mee. LEIDEN - Staatssecretaris Ko ning (WD) van binnenlandse za ken gaat zijn besluit over de Leidse gemeentebegroting voor 1979 heroverwegen. Dat bete kent niet dat Leiden op meer dan de toegezegde rijksbijdrage van 6.9 miljoen gulden kan rekenen. Wel wordt echter de rekenme thode mogelijk herzien, waar door de financiële vooruitzichten van de gemeente zouden verbe teren. De staatssecretaris deed zijn toe zegging toen hij gisteren op werkbezoek in Leiden was. Ko ning merkte op dat de financiële problemen van Leiden opgelost zouden zijn. wanneer het grond gebied groter was. Hij noemde dit echter alleen als theoretische oplossing "Voor annexatie van welke gemeente dan ook heb ik geen pleidooi gehouden", aldus Koning, die erop wees dat voor een dergelijke gemeentelijke herindeling in de Tweede Kamer ook geen steun was te verwach ten. Volgens Koning gaat bij de verde ling van het geld uit het gemeen tefonds de dichtheid van de bc bouwing een belangrijker rol spelen. Hy herinnerde eraan dat de KLM Aerocarto bezig is om voor dit doel heel Nederland te O [.EIDEN Zag het er aanvankelijk naar uit dat "alleen" een aantal bergingen en schoor- stenen in de nieuwbouwwijk De Boekhorst moesten worden afgebroken omdat de specie niet deugde, nu blijkt dat ook delen van voor—, achter— en zijgevels van sommi- >ver ge woningen aan hetzelfde euvel lijden. jer Inmiddels wordt onderzocht hoe slecht de getroffen huizen in o.m. de Brillstraat, Luchtmansplein •veg en Louis Elsevierstraat er aan toe zijn, maar de bewoners hebben naar eigen zeggen nog steeds geen concrete toezeggingen ge- 18; kregen van de bouwer, Het Bouwfonds Nederlandse Ge- meenten. Een bewoner: "Het 'ei- blijft een zeer onduidelijke ur- zaak". ;itj Begin dit jaar merkten verscheide- jo' ne, kersverse bewoners van de nieuwe woonwijk nabij Holiday !k- Inn dat hun nog maar net opge- w, trokken schoorstenen en bergin gen scheuren begonnen te verto- x" nen. Sommigen lichtten terstond het Bouwfonds in. I"Maar", vertelt één-van hen, "die deden net alsof er niets aan de hand was. Dat komt wel vaker voor, zeiden ze. Het was natuur lijk zo duidelijk als wat: ze pro- 1" beerden de zaak te sussen". Een tijdje hoorden de bewoners niets meer van het Bouwfonds. Totdat er op 16 maart een infor- matiebulletin in hun brievenbus lag. "Zoals een aantal van u reeds 1. is opgevallen treedt er scheur- vorming op in het mestelwerk r van bergingen, scheidingswan- r den, schoorstenen en dergelijke van diverse woningen", begon I het schrijven. Het bulletin ging daarna verder met: "Deze scheurvorming wordt veroorzaakt door een ver- keerde samenstelling van de toe gepaste metselspecie" Besloten werd met de toezegging dat er stappen zouden worden genomen om de problemen de wereld uit te helpen. De verant woordelijke aannemer, V.d. Vorm uit Papendrècht, werd daarbij ingeschakeld. Kloppen Inmiddels is het onderzoek begon nen. Tenminste, dat maken ver schillende bewoners op uit het feit dat een tweetal heren, uitge rust met hamer en ladder, sinds enkele weken bezig zijn met het bekloppen van de woningen. De bewoners verklaren echter na drukkelijk dat zij nooit bericht hebben gehad dat dit stond te ge beuren. "Sinds die brief van half maart hebben wij nooit meer wat ge hoord", zegt een bewoner. "Dus ze hebben nooit gezegd: dan ko men wij uw huis controleren. Opeens waren ze er. De één vaak met een stethoscoop, de ander met een hamer". Volgens hem hullen de kloppers zich ook in stilzwijgen. "Ze willen niet zeg gen voor wie ze nu precies aan het werk zijn". Een andere bewoner vertelt dat ze ongevraagd zijn dak beklom men. "En tegen het scheidings muurtje achter m'n huis hebben ze ook staan slaan. Want toen ik thuiskwam lagen de stenen ach ter in m'n tuin. Ze hadden de rot zooi niet eens even netjes opge ruimd". Eén van de kloppers vertelt desge vraagd dat hij voor een onafhan kelijk onderzoeksbureau werkt. De naam wil hij niet noemen. "Wij hebben de opdracht gekre gen van de gemeente", zegt hij. En bij die mededeling blijft het. Rapport Navraag bij het Bouwfonds leert dat het Bouwfysisch bureau T.C. van Domburg Scipio b.v. uit het Brabantse Son de muren be klopt. Woordvoerder Van Hars- sel: "Wie daarvoor de opdracht heeft gegeven? Het Bouwfonds in overleg met de aannemer". Een globaal onderzoek, een tijdje geleden, leerde volgens hem dat dit nauwkeurige onderzoek noodzakelijk was. Dat de kloppers onaangekondigd hun werk begonnen ontkent Van Harssel in eerste instantie. "Wij hebben alle bewoners toch een duidelijke circulaire gestuurd!", zegt hij. Bij nader inzien blijkt dat de Bouwfonds—woordvoerder doelt op het schrijven dat de be woners half maart in hun bus kregen. En daarin stonden dus geen nadere gegevens. Alleen de aankondiging dat er wat stond te gebeuren. Even later zegt hij dan ook: "Ja, zo gezien kan ik me wel voorstellen dat sommige mensen verrast wa ren. Zij kunnen natuurlijk ook niet weten dat wij ons werk zo grondig willen doen". Op de vraag wanneer de bewoners nu meer duidelijkheid krijgen, antwoordt Van Harssel: "Over twee weken is het adviesbureau klaar. Daarna moet het rapport worden gemaakt. Dat gebeurt zeer nauwkeurig, want wij willen namelijk dat alle bewoners die een huis hebben met scheuren precies op de hoogte worden ge steld wat er aan de hand is". Verder, zo stelt Van Harssel, zullen ook de gemeente en de verzeke ring in de gelegenheid worden gesteld om het rapport zeer uit voerig in te zien. "Daarna kun nen we aan de slag. Wanneer dat precies is? Dat weten we nu nog niet", aldus de werknemer van Het Bouwfonds. De mysterieuze kloppers aan de slag. We hebben opdracht gekregen van de gemeente", is hun enige mededeling fotograferen. Koning voelde wel voor het argument van het Leid se gemeentebestuur om bij de berekening ook de waterhu's- houding van een gemeente te la ten meetellen. (Leiden beschikt over 14 kilometer kademuur langs de grachten en tientallen bruggen. Een groot deel van de kaden en de bruggen moet drin gend worden vernieuwd De staatssecretaris verklaarde dat de stadsvernieuwing voorrang heeft in het kabinetsbeleid Het zou onjuist zyn als Leiden door zijn artikel-12 situatie (slechte fi nanciële positie, red.) niet zou kunnen meedoen", aldus Ko ning. Hij zei een aantal oude Hol landse steden, waaronder Lei den. Gouda en Dordrecht, bij de bezuinigingen relatief te willen ontzien. Sinterklaas "Ik ben echter geen Sinterklaas. Ik ben aan strikte financiële regels gebonden", aldus Koning "Maar wy zijn van goede wille". De staatssecretaris vond dat er nog nooit een bevredigende sleutel voor de verdeling van het geld voor de gemeenten was gevon den. De bewindsman heeft gisteren in het gesprek met B en W gezegd behulpzaam te zijn by de (finan ciële) plannenmakerij voor de bebouwing van de Stevenshof. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) was hier zeer tevreden mee. omdat hy vreesde dat het ministerie van binnenlandse za ken zou kunnen gaan dwarslig gen, wanneer met het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening overeenstemming over de financiële opzet van de bebouwing was bereikt. By de stadsuitbreiding van Gouda heb ben zich onlangs dergelijke pro blemen voorgedaan. Mochten er zich op ambtelijk niveau proble men voordoen, dan - zo zegde Koning toe - zou er onmiddellyk op bestuurlijk niveau overleg plaats vinden. Koning bezocht gisteren ook het politiebureau aan de Zonneveld- straat. Hoewel hij vond dat 'dui delijk veel mensen op een kluitje zitten', toonde hy zich er tegen stander van dat de gemeente vóór 1985 tot de bouw van een nieuw bureau zou overgaan. Hij wees er echter tevens op dat als de gemeente er het geld voor heeft, zy vry is om toch te gaan bouwen. "J*"'*' »rv Eén van de gevels van een woning in de nieuwbouwwijk Boekhorst. Dui delijk zijn de plekken te zien waar de specie heeft losgelaten. door René van der Velden Jaap Visser List Bedrog (2) Drie werkdagen respijt had Joop Glimmerveen van het Leidse hoofdstembureau ge kregen toen vorige week dinsdag zijn verkiezingslijst ongeldig werd verklaard. Met andere woorden: tot en met gistermiddag had de als fas cist en racist bekend staande leider van de Volksunie de tijd om 25 nieuwe handteke ningen uit de hoge hoed te voorschijn te toveren. Actievoerders die Glimmer veen vorige week tegen de lamp deden lopen, waren er van overtuigd dat de Unio nist gistermiddag een nieuwe lijst op het stadhuis zou afle veren. "Hij wacht natuurlijk tot het laatste moment zodat wij geen tegenactie kunnen ondernemen", zo dachten de actievoerders. Vandaar dèt meer dan vijftig 'verontruste Leidenaars' gis termiddag de wacht hielden bij de ingang van het stad huis om te voorkomen dat Glimmerveen en zijn hand langers het ambtenaren-bol werk konden betreden. Aan het hoofd van de anti-fascisti sche keurtroepen stond CPN-er Jan Brands. "Wij staan hier om te laten zien dat de Leidse bevolking niet ge diend is van Glimmerveen en z'n zooitje". Iedereen die gistermiddag het stadhuis wilde binnengaan werd door de actievoerders met argusogen bekeken. "Is het 'm wel of is het 'm niet?" klonk het steevast wanneer iemand in zicht kwam die in de verste verte iets weg had van'Glimmerveen. Eén arge loze stadhuis-ganger vertoon de teveel gelijkenissen met de gewraakte lijsttrekker. Re soluut werd hij aan zijn schoudertas teruggetrokken toen hij in eerste instantie on opgemerkt door de levende blokkade was gedrongen. "Waar gaat dat naar toe?", werd de aan de grond genagelde kopie van Glimmerveen ge vraagd. "Nou naar de afde ling financiën", luidde het antwoord. Voor alle zeker heid zette een van de actie voerders de achtervolging in om zich er van te overtuigen dat de man inderdaad de af deling financiën als reisdoel had en niet kamer 13 waar het stembureau zetelde. Wie er gistermiddag ook het stadhuis binnenging, geen Glimmerveen. Die bleek zo sluw te zijn geweest om vori ge week donderdag al een nieuwe lijst met handteke ningen in te leveren. Toen dat bekend werd onder de actie voerders sloeg de verwarring om zich heen. "We staan hier dus gewoon voor Jan Lui", weid links en rechts uitge roepen. Volgens de andere Jan met de korte achternaam, Brands, viel dat reuze mee. Naar goed gebruik van de CPN-er "Mijn geijkte manier onder hand") klom hij op een stoel om duidelijkheid te schep pen. Brands gaf de menigte te verstaan dat er nog genoeg te doen viel. Zoals binnen twee dagen tegen de inschrij ving van de NVU en de Cen trumpartij in beroep gaan bij Gedeputeerde staten maar al lereerst het bijwonen van de openbare zitting van het hoofdstembureau. Een zitting die om vijf uur gis termiddag begon onder het wakend oog van tientallen actievoerders. Loco-burge meester Cees Waal mocht de rommelige bijeenkomst voorzitten omdat burgemees ter Goekoop een staatssecre taris op thee-visite had en dat liep nogal uit. Waal merkte op dat het verheugend was dat zoveel mensen zich druk maakten om de politieke zwendel. Toen de actievoer ders hem duidelijk maakten dat de zwendel groter en om vangrijker was dan hij ver moedde deed de loco een meesterzet. Hij schorste de zitting tot acht uur 's avonds. Zodoende kre gen de actievoerders de tijd om ondertekenaars hun afge troggelde handtekening in te laten trekken. Dat lukte. Het hoofdstembureau kon 's avonds voorbijgaan aan de politieke kant van de zaak en de lijsten op formele gronden onwettig verklaren. En dat zou wel eens van doorslagge vende betekenis kunnen zijn wanneer de NVU en de Cen trumpartij tegen de beslis sing van het hoofdstembu reau beroep zouden aanteke nen bij Gedeputeerde Staten. Discipelen van Janmaat van de Centrumpartij mocht.ai teravond tijdens de voortge zette zitting van het Leidse hoofdstembureau dan wel stampvoetend uitroepen dat "h;er de democratie wordt verkracht" maar dat was dus juist net niet het geval. Géén Glimmerveen, gistermiddag voor het stadhuis, om een ver- kiezingslijst ran zijn Nederlandse Valk s Unie iNVUi m te In en u De als fascist en racist bekend staande Glimmerveen had zijn truc je al gepleegd. Loco-burgemeester Waal had echter ook een truc achter de hand. tot groot genoegen van de vele actievoerders Opnieuw zorgden de anti-fascisten ervoor dat de NVU geen politieke munt sloeg uit zwendel. Tegen fascisme. Fascisme hield niet op te be staan op 5 mei 1945 Simpele "oplossingen" voor woningnood en werkloos heid dreigen ook nu weer aan te slaan. "Alle buitenlanders het land uit. Geen geld voor wie niet werkt Alle vrouwen terug naar de keuken. Éen sterke leider met meer poli tie". De Tegenpartij mag een grap zijn, de Centrumpartij én dl Nadeftindae Volks Unie zijn het niet. Het Leidse comité "Jongeren tegen fascisme" houdt zater dag vanaf een uur een mani festatie over en tégen fil me in het Leids Vryetijds Centrum aan de Breestraat 66. De manifestatie is vooral bedoeld voor scholieren en werkende en werkloze jonge ren."Juist jongeren worden vaak het sterkst getroffen door woningnood en werk loosheid Met die voedings bodem zouden zij zich door de gemakkelyke leuzen van fascistische groepen kunnen laten misleiden als zy niet weten waartoe het fascisme kan leiden. Zij hebben de da- gelykse terredr van het Duit se fascisme niet meege maakt". Films en videobanden, een ten toonstelling, cabaret en mu ziek geven zaterdag veel in formatie over vormen van oud en nieuw fascisme De film "Donna" behandelt 's middags de vrouwenstryd in het Italië onder Mussolini. De videoband "De rechtsstaat in gevaar" wijst op het rechtse gevaar in Nederland, hoe par ticulicre bewakingsdiensten ingrijpen in de privacy en hoe Het Gezag inslaat op an ti-kernencrgie-demonstran- ton. De cabaretiers Rob en Wim van de Meeberg treden om vier uur op Tussen half zes en negen uur sluit het Vryetydscentrum de deuren 's Avonds wordt ver volgd met de films "Alle daags fascisme" en "Zen- cur" De 'performer' Piet Fransen houdt het publiek een spiegel voor. De Kindho vense popgroep "Chaos" speelt vanaf half elf.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3