roede rietdekker blijft op wt dak tot hij niet meer kan Vleugje historie In Oudheidskamer van Hazerswoude Natuurgebiedje ontsierd door illegaal afval Politiehond is heel wat mans Politie spoort hoosdoeners op ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft tot nu toe zes personen kunnen achterhalen, die illegaal huisvuil, bouwmaterialen en ander afval hebben gestort op een terreintje tussen de twee spoorlijnen (Alphen- Boskoop en Alphen-Bodegraven) nabij het Rietveldse- pad. De betrokkenen zullen een proces-verbaal krijgen wegens overtreding van de politieverordening. Het gebied ligt achter de nieuwbouw van Zeeman Textiel. Het zou een fraai stuk natuurterrein kunnen zun, als de afgelegen ligging niet diver se personen noodt tot het dumpen van afvl De stortplaats, waar overi gens geen chemisch afval is ontdekt, werd aangetrolTen tijdens een surveillance door een wijkagent. Het gaat om een iels lager gelegen moerasachtig stukje natuur met een unieke begroeiing Een Alphenaar. die er vlakbij een volkstuin heeft, wist te vertellen dat er regelmatig fazanten en eksters waar te nemen waren Maar dat is verleden lijd vanwege de illegale stortingen Overigens wist de tuinder ....k te mei den. dat het storten van afval al enige jaren aan de gang is "Ik heb zelf gezien dat een loodgietersbedrijf uil Alphen er allerlei bouwafval dumpte. Platen zachtboard. kennelijk afkomstig van een gesloopt pla fond, werden er achtergelaten De volgende dag vond ik de rommel in mijn tuin. de wind was eronder gekomen." aldus de tuinder De wijkagent heeft de vondst gemeld bij de afdeling reiniging van de gemeente en by de spoorwegpolitie van de NS. want het is terrein van de Nederlandse Spoorwegen De NS zullen de stortplaats vermoedelijk afdekken met grond, omdat verwijderen van hel afval veel te kostbaar zou zijn. De NS overwegen om de te maken kosten te verhalen op de vervuilers. (n de buurt van de illegale stortplaats dreigt het gebied ook op andere plaatsen te verpauperen. In een sloot ligt een hoeveelheid puin en op een weiland staan enige autowrakken Wat meer toezicht in deze verge ten hoek lykt geen overbodige luxe TREEK "Een goede ietdekker blijft op het Jak zitten tot hij niet meer kan. Mijn grootvader bij voorbeeld heeft tot zijn 78- ste jaar op het dak geze ten, toen viel hij. Dat was ook een rietdekker in hart sn nieren". Deze woorden zijn afkomstig van de vijf de generatie van de Kou- dekerkse rietdekkersfa milie Van der Velden. Jo- han van der Velden (46) en zijn broer Jan (56) zitten sinds hun veertiende jaar in het rietdekken. De zes de generatie heeft zich in middels aangediend. Hij heet Hans, zoon van Jo- han. tietdekken is een liefdewerk, dat moetje in het bloed zittern Als je voor het vak geen liefde voelt, moet je er niet aan beginnen. Ons bedrijf is steeds van vader op zoon gegaan, dus je kan wel zeg gen dat het er bij ons in zit", al dus Johan. Riet was vroeger een vrij gangbare dakbedekking. Met name boerderijen hebben traditioneel een rieten dak. Te genwoordig is een rieten dak meer uitzondering dan regel. Hier en daar wordt er nog een landhuis gebouwd dat wordt voorzien van een rieten dak. maar voor de rest wordt riet wei nig gebruikt. Een van de redenen hiervoor is het feit dat de kosten voor een rieten dak hoog zijn. De prijs varieert van ongeveer 70 gulden tot rond de 110 gulden per vierkante meter. Alleen de gegoeden in deze samenleving kunnen zich een dergelijk dak veroorloven. Toch is er volgens Johan voldoende toekomst in het rietdekken. "Kijk wij hebben in de afgelopen jaren een goede naam opgebouwd. We leveren goed werk af en hebben dus een fijne klantenkring. Er wordt mooi Nieuwkoops riet gebruikt van een goede dikte en er wordt niet gesjoemeld met de afstand tussen de bindlatten. De kleine klusjes worden aangepakt, het zogenaamde opstopwerk en als er dan eens een nieuw dak op moet dan vragen ze ons. Dan gaan ze niet naar een vreemde. Er is een uitstekende vertrou wensrelatie met onze klanten. Ja, het is duur een rieten dak maar het is dan ook veel mooier. Bo vendien moet je niet vergeten dat er een fikse subsidie kan worden verkregen. Vorig jaar werd die subsidie voor rietdek ken niet verstrekt. Dit jaar kan men weer wel een subsidie krij gen. Boerderijen, monumenten. landhuizener is nog genoeg te dekken. Het komt er op aan dat je een goede relatie hebt met je klanten. Het gebeurt bij ons zel den dat een overeenkomst op pa pier wordt gezet. Alle afspraken voor het rietdekken worden mondeling gemaakt. Het is wel gebeurd, omdat er haast bij was, dat ik een boer vroeg om zes blanco velletjes te ondertekenen. Dat was voor de subsidie aan vraag. Dat deed die boer gewoon. Ik belde hem later voor de gein op en vertelde dat hij zijn boer derij aan mij had verkocht. Die boer begon te lachen en ant woordde dat ik dan ook maar 's morgens de koeien moest komen melken. Dat zijn dingen die ge woon kunnen als je een goede re latie hebt met je klanten. Dat is de prettigste manier van werken", aldus Johan van der Velden. Van der Velden werkt in een straal van vijftien kilometer rond Kou dekerk aan den Rijn. Het liefst werken zij aan een boerderij maar 'een bungalowtje op z'n tijd is ook aardig' aldus Johan. Veel rietdekkers hebben zich ver enigd in de Vakfederatie Riet dekkers. Deze instantie heefteen aantal richtlijnen uitgevaardigd waaraan een goed rieten dak moet voldoen. Ook klachten over het afgeleverde werk van een rietdekker worden door deze fe deratie behandeld. "De twee be langrijkste richtlijnen zijn dat het riet van een goede dikte is en dat de bindlatten op de juiste af stand van elkaar liggen. De ruim te tussen de bindlatten mag niet meer dan 28 centimeter zijn. Als er klachten komen, dan gaat er iemand van de federatie kijken. Komt de federatie tot de conclu sie dat de rietdekker ondeugde lijk werk heeft geleverd, dan moet die rietdekker het dak in orde maken. In totaal mag een rietdekker twee maal verzaken. Na drie gegronde klachten wordt hij van de lijst van de vakfedcra- tie geschrapt. Wij hebben overi gens nog nooit een klacht ge had", aldus Johan van der Vel den. De vakfederatie is noodza kelijk volgens Johan. er is vol gens hem veel kaf onder het ko ren. "Er zijn rietdekkers die lan ge bosjes riet door midden snij den zodat ze van hetzelfde bosje twee keer kunnen doen. Dat erg lange riet is van een niet al te bes te kwaliteit. Dat riet is te snel ge groeid. Er zijn ook wel rietdek kers die de bindlatten met een tussenruimte van bijna een halve meter timmeren. Dan heb je min der riet nodig voor het dak. Dat zijn ook vaak de rietdekkers die een rieten dak voor minder geld maken. Ja, er is veel kaf onder het koren", zegt Johan. IAZERSWOUDE DORP - De Oudheidkamer aan de Dorpsstraat is weer open. Behalve oude voorwerpen is er ook een tentoonstelling "Hazerswoude in boeken en op prenten" te zien. Verder is een vitrine ingericht over het voormalige Regthuys aan de Dorpsstraat. Het pand is vorige maand gesloopt. >e afdeling boeken en geschriften confronteert de bezoeker met het woelig verleden van de Heerlijk heid Hazerswoude. Onder meer een "regtspraak" over een sa menzwering tegen het leven van Prins Maurits. Volgens het pam flet was de voorgenomen aanslag reeds in 1621 bij een aantal inwo ners van Hazerswoude bekend. Gidsen en kronieken geven een beeld van het leven ten tijde van de Hoekse en Kabeljauwse twis ten. Ook staat Hazerswoude ver schillende malen vermeld in boe ken over de Tachtigjarige Oor log. Hazerswoudse kinderliedjes, oude reglementen voor schout, brandweer en klepperlieden (nachtwacht) geven een blik op het dagelijkse dorpsleven tijdens de zestiende tot twintigste eeuw. Sen antiek stukje journalistiek uit die dagen is de suggestieve prent "Teregtstelling van A. Blom" uit 1856. Het verhaal van de moord op Maria van Velzen. Deze 18-ja- rige boerendochter paste tijdens kerktfjd op de boerderij van haar vader. Een voormalige knecht Adrianus Blom dacht dat de kust wel veilig was voor een inbraak. Hij werd door het meisje verrast. Zij was echter zo humaan om te zeggen "Janus ga weg, dan zal ik het aan niemand vertellen". In paniek sloeg hij echter het meis je met een klomp bewusteloos en heeft haar vervolgens in de koel bak verdronken. Adrianus Blom werd de volgende dag reeds ge grepen en veroordeeld tot de doodstraf. Het werd de laatste te rechtstelling met de galg op Gra vensteen in Leiden. Dat Hazerswoude in feite ouder is dan 700 jaar, een feest dat het dit jaar uitbundig viert, bewijst de bij de boerderij Aurora gevon den hals van en Romeinse amfo ra, een bewaarkruik voor olie. Waarschijnlijk zelfs afkomstig TEREGTSTELLING \.\N A .GLOM uit de prae-historie is de vondst van het schouderblad van een potvis, gevonden bij de aanleg van de Gemeneweg in 1933. De Oudheidkamer is 20 jaar gele- schat aan informatie over het verre en nabije verleden van Ha zerswoude. den door conservator Cees Voor belangstellenden is de Oud- Kroon begonnen met wat oude heidkamer aan de Dorpsstraat ansichtkaarten van znn oma. Het naast de kerk Mteriags geopend is nu een klein museum met een van twee tot v«f uur Wandeltocht In Noordwijkerhout worden za terdag en zondag bos- en duin wandeltochten gehouden. Van af 10.00 tot 14.00 uur is er gele genheid om te starten bij café- restaurant "De Duinpoort" aan de Langevelderlaan 22 in Noordwijkerhout. De routes gaan door de Boswachterij Noordwijk en over het strand. De rietdekker valt in het hoogste gevarenklasse bij de verzeke ring. Bovendien kunnen ze maar worden verzekerd bij de meeste verzekeringen tot hun zestigste jaar. Daarna wordt het risico voor de verzekering te groot. "Een zeker gevaar blijft natuur lijk wel aan het rietdekken ver bonden. Je kan altijd vallen. Toch kun je het moeilijk laten, ook als je oud bent. Mijn grootvader is pas gestopt toen die viel en met mijn vader ging het net zo. Met mij zal het ook wel op die manier gaan. Voor de De Koudekerkse rietdekkersfamilie Van der Velden aan het werk aan de Landlustweg op de grens Koudekerk- Alphen aan den Rijn. jeugdige rietdekkers zjn er wet telijke voorschriften. Hans is 16 jaar en mag nog niet hoger werken dan drie meter Het is af en toe ook een gevaarlijk beroep, maar ja, je doet het graag en dan denk je niet aan het gevaar". Wordt er een dak opgeleverd door Van der Velden, gebeurt het vaak dat het karwei wordt be klonken met een borreltje. Er wordt dan onder meer een glaar- je geheven op een lang behoud van het dak. Want dat wil Van der Velden nog even kwnt. "Mocht een rieten dak ooit in brand vliegen, en dat gebeurt heus niet zo snel als men denkt. dan zie je vaak dat de brandweer verkeerd de brand aanpakt Die gaat dan het dak aan de buiten kant nat spuiten terwijl dat juist aan de binnenkant moet gebeu ren. Want waarom denk je an ders dat wij dat dak hebben ge dekt. om het waterdicht te ma ken natuurlijk....", aldus Johan van der Velden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een blaffende en grauwende hond achtervolgt een man met een stok. Als de man de stok tegen de hond opheft blijft het dier buiten zijn be reik. Even later komt een agent aangewandeld. Me neergaat u maar even mee naar het bureau". Als de verdachte, na zich aan vankelijk te hebben laten meevoerenprobeert de agent uit te schakelen heeft hij bin nen de kortste keren de hond aan zijn mouw of broekspijp hangen. Zie hier een onderdeel van de keuring i>oor politiehonden, die gisteren op het terrein van de Alphense Hondenclub (AHC) voor vijf honden en hun begeleiders werd georga niseerd. Na een aantal gepa neerde tests bleken de honden nog steeds geschikt om in het dagelijks leven de baas op zijn surveillance of nachtelij ke rondes te vergezellen. "Er doen veel fabeltjes de ron de" vertelt opperwachtmees ter Jan Bandstra. onder u'iens supervisie het gebeuren plaats vindt. "Veel mensen denken dat politiehonden vals zijn, maar het tegendeel is waar. Valse honden kun nen wij in dit werk juist niet gebruiken, het dier moet moe dig en betrouwbaar zijn". Certificaat Er is een training van ander half lot twee jaar nodig vóór een jonge hond ingezet kan worden als politiehond. Na een streng examen krijgt de hond een certificaat, dat hem toestaat als politiehulp werk zaam te zijn. Ook als een hond gecertificeerd is wordt hij één dag per week in trai ning gehouden en iedere twee jaar moeten baas en hond zich aan de keuring onder werpen. Bandstra: "De hon den moeten ook aan de lijn over een markt kunnen lopen zonder gevaar op te leveren. De dieren wordt geleerd nooit en te nimmer een kind te bij ten en zelfs als ze een verdach te pakken dan bijten ze alleen in armen of benen." De gisteren gekeurde honden worden in het district 's-Gra- venhage van de rijkspolitie (vrijwel geheel Zuid-Hol land) ingezet. Deze zoge naamde surveillancehonden verschillen van bijvoorbeeld de speurhonden of de hasj- oj heroïnehonden. Ze worden ook wel voor zoekacties bij achtervolgingen gebruikt van bijvoorbeeld ontsnapte arrestanten of gevangenen. Als er verder van huis iets uit de hand loopt, zoals kraakac- Het "pakwerk" is een spectaculair onderdeel voor politiehond. ties in Amsterdam, protestde monstraties bij Dodewaard of ongeregeldheden bij voet balwedstrijden, wordt ook vaak een beroep gedaan op de inzet van politiehonden. Het effect is over het alge meen groot. "Er gaat een ster ke preventieve werking van Slachtoffer honden uit", vertelt de Laser opperwachtmeester. "Ik her inner me een grote vechtpar tij met meer dan driehonderd man, waarbij politiewagens waren omgegooid. Toen u»e aanku'ameïi met twee agen ten en twee honden ging ie dereen naar huis Als je urni- komt met tien agenten wek je De slachtoffers die eventueel binnen het bereik van de klappende hondekaken te recht komen kunnen behoor lijke verwondingen oplopen. De proefkonijnen bij de keu ring zijn over het algemeen leden van de AHC die zich door een pak van ruim veer tig kilo windsels, leer en jute beschermd weten. Deson danks is het geen pretje, ver telt opperwachtmeester Bandstra. "Je houdt er flink wat bloeduitstortingen en blauwe plekken aan over. on danks dat pak. En het blijft natuurlijk altijd een beetje angstig, ondanks dat je weet dat een hond je nooit in je - onbeschermde - gezicht oj hals zal bijten. Nu gebruiken we overigens sjteciaal Opge leide mensen, die de verrich tingen van hond en baas ob jectiever kunnen beoordelen". Als de dieren een jaar of tien oud zijn, hebben ze oi>er het algemeen afgedaan als poli tiehond Desondanks kunnen de herders en bouviers als huisdier nog bijzonder goed voldoen. Jan Bandstra zelj heeft thuis zelfs twee actieve politiehonden. "Ik heb twee kleine kinderen, eén meisje van drie jaar en een jongetje ron t'ier maanden. Het gaat altijd goed. Dat is toch wel het beste bewijs dacht ik. dat deze honden alleen als ze als wapen gebruikt worden, ef fectief zijn en verder volko men ongevaarlijk".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21